Page 290 of 290 FirstFirst ... 190240280286287288289290
Results 7,226 to 7,230 of 7230

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #7226
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    2,818
    Thanks Thanks Received 
    4,021
    Thanked in
    1,944 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    Kako to misliš da bi banke platile solidnu sumu za rješenje?
    Hoćeš da kažeš da rješenje ne postoji?
    Za neko jednostavnije rješenje zakona.
    Neću da kažem da ne postoji, naprotiv sve banke rade na tome a neke su završile.

    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    Kako to da na primjer OTP Banka iz druge države koje koristim, ne moraš plaćati mjesečno održavanje, a u svom E/M banking-u imaš opciju za svaku karticu da staviš na koji vid želiš da autentifikuješ (potvrdiš) neku transakciju online? U ovom slučaju sve iz jedne aplikacije eBanking gdje kada želiš da platiš nešto online, stigne ti notifikacija na mobilnom od aplikacije banke, gdje kada uđeš jednostavno imaš dvije opcije Potvrdi/Odbaci.
    OTP u Srbiji/Hrvatskoj/Sloveniji i OTP u Crnoj Gori ne koriste ista programske rješenja. Često mnoge kćerke banke širom ex yu koriste različite software.
    To što nešto ima u OTP Srbija ne znači da će se samo preslikati u CG. Često i regulativa ne dozvoljava.

    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    To što košta koliko košta eBanking da se napravi, je isto i do samih programerskih kuća koje održavaju iste kod nas, a logika im kao što svi vidimo i nije najbolja strana.
    Svaka roba ima svoga kupca. Programerima svaka čast kako prodaju svoje znanje, nije meni niko kriv što nisam završio za programera pa ne naplaćujem satnicu 50 eura.

    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    Za 300-400k mogu uzeti neki White Label solution od renomiranih kompanija iz Evrope koji se tačno bave samo bankarstvom, i da sve bude lijepo, funkcionalno, brzo... Brzo mislim da naprave i taj jedan Instant sistem za prenos novca unutar naše maleckedržave.

    Moje lično mišljenje jeste da banke kod nas znaju jako dobro šta fali, šta treba poboljšati, e sad je pitanje da li namjerno ne žele da rade ka tome, ili jednostavno firme sa kojima rade kod nas (što im prave/održavaju eBanking aplikacije/sistem) su blago rečeno debili - što i tvrdim da jesu, pogotovo sa najobičnijom logikom.
    Pitaj nekoga u HB koliko ih je koštalo.
    Mogao je instant platni sistem davno da se napravi, ali to moramo zahvaliti regulatoru.


    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    I samo još jednom da se vratim na to kako same banke sigurno ne bi trošile stotine hiljade eura bez potrebe i komplikovale život zaposlenima... Pa to i rade evo non-stop? Jedan u banku kod nas na šalter mi kaže da je takva birokratija kod "nas" što zahtjevaju masu papirologije, a da istu tu samo ćušnu u fioku.
    Rade, jer regulator nalaže. I nije samo ćuškanje u fioku.

    Misliš da bi banka eto reda radi jer joj je dosadno blokirala račun pomorcu u Argentinu zato što mu je u sistemu banke evidentirana lična karta koja je istekla?
    Sigurno je banci dosadno, pa ide po spiskovima klijenata i blokira ih.
    Ne radi to zato što je regulator naredio da se blokiraju svi računi koji nemaju ažuriran identifikacioni dokument u sistemu banke, nego baš ima merak da nervira pomorca, koji sigurno ima validan pasoš ako ništa drugo.
    Ali došao je šalterista na posao, napučila ga je tašta jutros na zoru i on je odlučio da se izduši na pomorca koji se iskrcao u Argentinu i ne da mu da koristi karticu i svoje zarađene pare.

    E ako misliš onda je to situacija u parksi OK, ali loše misliš jer nije tako.
    Last edited by hercules; Yesterday at 20:51.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. #7227
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    174
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Pa ako žele da idemo ka EU, zar nije valjda i logičnije da eto iskopiraju i te njihove regulative?

    Iskreno nisam čitao linkove ka dokumentima o regulativima gdje si neđe prije stavio link, a i ne želim, jer logički valjda bi trebalo da bude jednostavnije, tj. isti princip kao i u EU? U smislu da se ta dvofaktorska autentifikacija za plaćanje online riješi putem aplikacije? Dobiješ notifikaciju da potvrdiš plaćanje, klikneš, uloguješ se u svoj nalog (prva autentifikacija) i zatim klikneš na "Potvrdi" (druga autentifikacija)?

    Zašto bi se mi izdvajali od EU gdje im aplikacije rade po malte ne tom istom režimo koji sam gore napisao?

    -- Okej, tu nastaje problem svako bi trebao da ima eBanking (mobilni), a to svi naplaćuju kod nas, što samim tim stvara problem u tome da bi svako morao da plaća dodatno tu stavku. Rješenje je omogućiti klijentima u svim bankama besplatan pristup svom računu putem aplikacije, a na drugi način uzeti tih euro-dva. Svuda većinom u EU imaš u skoro svaku banku besplatan račun, ebanking i karticu (kod nekih moraš platiti samo izdavanje kartice i tjt.).

    Isto prije nekoliko pisah o HB app, kako se sad reklamira kao "Digitalna" banka? Kako to da ne možemo onda da putem naloga kada se ulogujemo, da zatražimo novu karticu, promijeniti možda paket? Virtuelne kartice (a da, to ne postoji)? Nego za sve se mora ići do njihove poslovnice? Zbilja mi nisu jasni.

    Sama činjenica da postoje druge servise (EMI banke) online, koje podržava čak i CG, gdje dobiješ EU IBAN, aplikaciju, karticu virtuelnu ili fizičku možeš poručiti za desetak eura, mogućnost da zamijeniš valute kad god hoćeš i da nema nikakvih održavanja je i dalje mindblown kad uporediš kod nas.

    Uđemo sjutra u EU, pa svako ko se barem malo zainteresuje za banke u sklopu EU vidjeće da može otvoriti račun za 15 minuta online i sve ljepše, brže, funkcionalno (što bi HB rekao "...Nema više čekanja u redovima...").

  3. The Following User Says Thank You to aleksandar069 For This Useful Post:


  4. #7228
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    2,818
    Thanks Thanks Received 
    4,021
    Thanked in
    1,944 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aleksandar069 View Post
    Pa ako žele da idemo ka EU, zar nije valjda i logičnije da eto iskopiraju i te njihove regulative?

    Iskreno nisam čitao linkove ka dokumentima o regulativima gdje si neđe prije stavio link, a i ne želim, jer logički valjda bi trebalo da bude jednostavnije, tj. isti princip kao i u EU? U smislu da se ta dvofaktorska autentifikacija za plaćanje online riješi putem aplikacije? Dobiješ notifikaciju da potvrdiš plaćanje, klikneš, uloguješ se u svoj nalog (prva autentifikacija) i zatim klikneš na "Potvrdi" (druga autentifikacija)?

    Zašto bi se mi izdvajali od EU gdje im aplikacije rade po malte ne tom istom režimo koji sam gore napisao?

    -- Okej, tu nastaje problem svako bi trebao da ima eBanking (mobilni), a to svi naplaćuju kod nas, što samim tim stvara problem u tome da bi svako morao da plaća dodatno tu stavku. Rješenje je omogućiti klijentima u svim bankama besplatan pristup svom računu putem aplikacije, a na drugi način uzeti tih euro-dva. Svuda većinom u EU imaš u skoro svaku banku besplatan račun, ebanking i karticu (kod nekih moraš platiti samo izdavanje kartice i tjt.).

    Isto prije nekoliko pisah o HB app, kako se sad reklamira kao "Digitalna" banka? Kako to da ne možemo onda da putem naloga kada se ulogujemo, da zatražimo novu karticu, promijeniti možda paket? Virtuelne kartice (a da, to ne postoji)? Nego za sve se mora ići do njihove poslovnice? Zbilja mi nisu jasni.

    Sama činjenica da postoje druge servise (EMI banke) online, koje podržava čak i CG, gdje dobiješ EU IBAN, aplikaciju, karticu virtuelnu ili fizičku možeš poručiti za desetak eura, mogućnost da zamijeniš valute kad god hoćeš i da nema nikakvih održavanja je i dalje mindblown kad uporediš kod nas.

    Uđemo sjutra u EU, pa svako ko se barem malo zainteresuje za banke u sklopu EU vidjeće da može otvoriti račun za 15 minuta online i sve ljepše, brže, funkcionalno (što bi HB rekao "...Nema više čekanja u redovima...").
    Kopiraju. Nekad su iste, najčešće nisu. Nekad su i strožije nego EU. To što je tebi logično, je logično samo tebi, ne i donosiocima zakona. Oni se ipak pitaju.
    Kad nisi čitao, onda nećemo diskutovat jer sve piše u njoj.

    Svuđe u Evropi nemaš besplatno, unazad 15 stranica sam ostavljao linkove đe strane banke naplaćuju obradu priliva recimo.
    Uostalom, kad je sve to minimalno sa troškom skoro pa džaeb, onda je laganica otvoriti banku. Ne treba vala puno, skrpiće se za taj kapital.

    PSD2 direktiva ti i omogućava da treća strana ima pristup tvojim računima u svim bankama i vrši plaćanja u tvoje ime. Banke su od aprila morale da otvore API-je za to.

    CG banke su svjetlosnim godinama od digitalnih banaka. Zajedno sa sve državnim institucijama od kojih bi mogle dobiti neke podatke tipa đe radiš, kolko ti je zarada, ko ti je poslodavac i slično.
    Ali daleko je do murava.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #7229
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,407
    Thanks Thanks Given 
    269
    Thanks Thanks Received 
    868
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Kakve veze ima da li se aplikacije zove NLB Klik, NLB Blob ili sto god?

    Fino napravis unutar aplikacije da zavisno od toga sto korisnik ima/placa moze da koristi i gotova stvar.

    Ne kapiram izjavu "ni po koju cijenu ne zelim NLB klik".
    Nisi me shvatio.

    Ne zelim e-banking na telefonu te samim tim ne zelim da mi autentikacija bil kakvih transakcija bude vezana za e-banking aplikaciju. Sve vezano za e-banking zavrsavam preko desktop aplikacije.
    Nadam se da je sada jasnije.


    Vjeruj mi nisam ni jedini.

    ---
    Edit:
    Ne bih imao nista protiv toga da sve bude u sklopu jedne aplikacije al' da imam opciju da mi u toj aplikaciji ne bude aktivan e-banking ako to ne zelim.
    Last edited by beatnological; Yesterday at 21:23.

  6. #7230
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,428
    Thanks Thanks Given 
    2,837
    Thanks Thanks Received 
    4,734
    Thanked in
    2,492 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Nisi me shvatio.

    Ne zelim e-banking na telefonu te samim tim ne zelim da mi autentikacija bil kakvih transakcija bude vezana za e-banking aplikaciju. Sve vezano za e-banking zavrsavam preko desktop aplikacije.
    Nadam se da je sada jasnije.


    Vjeruj mi nisam ni jedini.

    ---
    Edit:
    Ne bih imao nista protiv toga da sve bude u sklopu jedne aplikacije al' da imam opciju da mi u toj aplikaciji ne bude aktivan e-banking ako to ne zelim.
    Pa upravo sam o tome ja pisao.. ista aplikacija za sve korisnike a onda zavisno od toga sta ko zeli i sta ko placa, imaju unutar iste te.

    I nije ovo nikakva revolucionarna ideja niti ista... ista ta NLB banka unutar iste te Klik aplikacije ima razne mogucnosti, zavisno od toga koji paket korisnik placa.

    Tako da ne znam da li regulator konkretno brani da sve to bude unutar jedne aplikacije ili postoji neki drugi problem koji, makar meni, nije ocigledan.


    Trenutno imam 'NLB Klik Crna Gora' (stara app koju drzim dok ova nova ne proradi kako treba), imam 'NLB Klik' (nova koja je tek krenula), onda imam 'NLB Pay Crna Gora'.. ocekujem jos potpuno novu 'NLB Pay' da naprave pa da bude cirkus. Za svaku od ovih aplikacija su posebni pin-ovi a u slucaju zaboravljenih pin-ova su opet neki drugi pin-ovi koji su duzi od ovih prethodnih. Uz sve te pin-ove i dodatne pin-ove postoji PIN za karticu (koji nema veze sa ijednim od tih pin-ova).

    Ne znam jesam li zaboravio koji ali ovo ne moze bit' normalno niti ikako 'user friendly'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


Page 290 of 290 FirstFirst ... 190240280286287288289290

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •