Results 1 to 6 of 6

Thread: Epska Fantastika

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Epska Fantastika

    zanima me koliko ima zaljubljenika u ovaj zanr? ja gotovo samo njega i citam.. sto je ono sto vam se svidja ili vas odbija od njega? koliko shvatate i kako dozivljavate sakrivene poruke u njima?
    mene konkretno fasciniraju likovi u tim knjigama, koji su nevjerovatno slozeni, istorijski i moralno ispraceni, tako da iako knjigu citate vise puta, radi njenih epskih razmjera uvjek nalazite neke nove "omiljene" likove sa kojima se poistovjecujete.. u prvim citanjima to su obicno neki od glavnih likova, dok se sa vecim, temeljnijim brojem citanja zaljubite u nekog sporednog lika koji vam prije nije bas zapao u oko. to je ono sto volim, prostranost ovakvih knjiga u svakom pogledu!
    nisam htio topic da nazovem LOTR jer nisam htio da se ogranicim samo na tolkina, iako je on jednostavno neiscrpan izvor tema i po meni JEDINI majstor zanra..

    trenutno citam "pjesmu leda i vatre" dzordza martina, djelo koje smatraju jednim od najboljih u zanru, takodje epskih razmjera (3 toma, 4. se pise).. jeli ko citao martina i sto misli o njemu?
    - just make me want it -

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam citao martina. Cekam da se domaci izdavac napokon smiluje i izda drugi dio treceg dijela :roll:

    nemam bas vremena da se raspisem, ali..

    i ja sam mislio za tolkiena isto, ali moram da priznam da mi je martin napravio haos u TOP10 ne samo knjiga, svega jebote..
    tip je jednostavno fantastican!
    ne zelim stvarno nista da otkrivam, samo cu reci da knjigu treba obavezno procitati, ako volite fantasy zanr a i ako ne volite..
    stvarno kompleksna knjiga, likovi nisu tako crno-bijeli (ono cisto dobri, cisto zlo), zaplet, rasplet, stil....
    martin

    inace, dio mog nickname je iz pjesma leda i vatre

    preporucujem jos stivena eriksona, g.g. kay, hobb...
    mada se tesko mogu naci kod nas, posebno prva dva.. hobba sam vidio da ima samo na engleskom, sto nije problem ugodjaj je svakako bolji na engleskom, ali to nije svakom jednostavno
    uglavnom, domaci izdavaci jos uvijek slabo izdaju fantasy. :evil:
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Sin City
    Posts
    774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nisam chitao martina , iako ga imam u svojoj kolekciji (nisam stigao josh)
    Ako toliko volite epsku fantastiku preporuchio bih vam OBAVEZNO od Ursula K. Le Guin Triologiju o Zemljomorju (sad je vec Tetralogija- izashao je i 4 dio koji chitam upravo) , Lijeva ruka tame isto od nje...
    Takodje od Terija Pracheta serijal Disksvet (Discworld) , sastoji se od 29 knjiga , i makar ovdje u Nk nisu skupe (po 4ipo do 5 eura jedna knjiga).Epska fantastika sa MNOGO komichnih djelova , poput knjige AUTOSTOPERSKI VODICH KROZ GALAKSIJU od Daglas Adamsa...
    Imate onda Mach Od Shanare od Terija Bruksa (radjen po uzoru na Gospodara Prstenova-mnogo slichan njemu (druzina , mach , Mrachni Gospodar, lavirinti , vilenjaci , orkovi...))
    Pokushatje nabaviti od Stivena Kinga - Mrachna Kula (The Dark Tower) , i on se sastoji od 8 djelova chini mi se , odushevice vas ako volite Kingov stil pisanja...A i da ne volte , paschete na doope...
    SHta josh da se sjetim... kasnije cu , odoh sad... :twisted: 8)
    Under wandering stars I've grown..
    ..Always Out Numbered...Never Out Gunned...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ultra world
    Posts
    810
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ursulina tetralogija je odlicna ..
    Takodje ima i jedan pisac ( mislim da je Jordan ) sa knjigom Srz zemlj ili tako nesto , procitao sa prve dvije ( od 9 ) ...

  5. #5
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Balmora, Vvardenfell
    Posts
    821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prochitao sam sve od Tolkiena,`Lijevu ruku tame` od Ursule,nekoliko knjiga od Kinga i stvarno sam odushevljen epskom fantastikom.E sad jedno pitanje Postoji li nachin da ja nabavim te knjige a da ih ne kupujem
    jer stvarno 5-6 eura za knjigu koju cu da prochitam za 3 dana :?
    ps Ne znam jeli Salvatore prevodjen na nash jezik ali njega bih isto preporuchio.
    zbog legendarnog kapitena, Gige Bosnica.

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Posts
    223
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ..........
    Last edited by scorn; 31-07-08 at 17:17.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •