Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 43

Thread: Crnogorski obicaji

  1. #1
    George_Clooney Guest

    Thumbs up Crnogorski obicaji

    Prvo da se izvinem svima ako je tema vec bila, ali koliko ja znam u skorije vrijeme nije...
    Dakle da predjem na stvar...
    Poznato je da je Crna Gora bogata raznim obicajima koji se prenose sa koljena na koljeno, generacijama, pa pojedini datiraju iz vremena od nekoliko stotina godina unazad... Sto je ovdje interesantno - manje nacije sa toliko razlicitih obicaja nema, tako da npr. svadbeni, Bozicni, Uskrsnji, slavski, rodjendanski... obicaji se razlikuju od porodice do porodice, od mjesta do mjesta...
    Slozicete se da ima stvarno lijepih obicaja, koji zasluzuju da se pamte, i prenose generacijama (kao npr. da se mladoj jedna cipela ukrade na vjencanju pa je djeveri otkupljuju ), a ima i nekih zadrtih i bezveznih obicaja.

    Volio bih, ako se ostali slazu da ovdje iznesemo obicaje (i one koji nam se svidjaju i one druge ) u kojima smo ucestvovali ili vidjeli ili samo culi od nekog i prodiskutujemo malo o njima...

    Evo nesto mi pade na pamet, nadam se da nece ko zamjerit
    Sto mislite, da li mladenci ispostuju "prvu bracnu noc" (vode ljubav ), jer je takav obicaj, ili i tu ima odstupanja pa to ostave za neku drugu priliku???
    Last edited by George_Clooney; 15-09-09 at 22:11.

  2. #2
    George_Clooney Guest

    Default

    Nedavno sam imao neke goste, tacnije par pred vjencanjem iz Njemacke, i pricao sam im tako neke nase obicaje... I sjetih se onog starog koji se skoro iskorijenio, da kad muskarac dodje umoran sa posla (iz njive) zena mu skida opanke i pere noge
    Ja im to pricam, a ovaj Njemac se smije, kaze: "Bas mi se svidja taj obicaj, volio bih i da je kod nas tako nesto". A ova Njemica izrevoltirana njegovom izjavom kaze: "Neces mi ga toga filma tamo gledat"... Zao mi je sto tu reakciju nisam mogao zabiljezit...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E meni nema glupljeg obicaja od tog "otkupljivanja" mlade. Kad ona sjedi u sobu i ceka "kupce" a ispred vrata stoje drugarice i zene i natezu se sa kupcima za koliko ce je para dat'. Uzas.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    E meni nema glupljeg obicaja od tog "otkupljivanja" mlade. Kad ona sjedi u sobu i ceka "kupce" a ispred vrata stoje drugarice i zene i natezu se sa kupcima za koliko ce je para dat'. Uzas.
    I onda se neko buni protiv prostitucije :yipiiii:
    rm -rf /

  5. #5
    George_Clooney Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    E meni nema glupljeg obicaja od tog "otkupljivanja" mlade. Kad ona sjedi u sobu i ceka "kupce" a ispred vrata stoje drugarice i zene i natezu se sa kupcima za koliko ce je para dat'. Uzas.
    E da su drugarice, no su obicno tu neke tetke sa sela, sa nekog 13-15 koljena, po 60 godina, neudate, pa se ne mozes probit od njih kad zatvrdoglave... Traze po jedno 5 000 min (i ono u sebi kad se ja nijesam udala neces ni ti)... Sto veli jedan moj drug, kad ga zapadne da "duznost" ide sa boxom na ruku i suzavcem u dzep:hardrock:

  6. #6
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    101
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam shto mi ovo pade na um,ima li dje josh u svijet obichaja da se leleche bez kod nas na sahrane?To mi je toliko gadno da opisati ne mogu...gledam skoro,sjela neka baba (placena,naravno) pored groba i "Leeeellllleeeeee Baaaatoooo",i u sred lelekanja i suza,ona normalna,vedra,momku pored:Moze chasha vode momak? ,i nastavlja "mennneeeeee zaaa tooooboooom" ....pih... :P najgrdji obichaj bez konkurencije

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Nije samo kod nas to srecom
    rm -rf /

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U nekim krajevima ne lelecu samo na sahrane nego i kad ovce izgube. Sve odlijeze od onoga 'lele mene u dom...'

  9. #9
    renaissance Guest

    Default

    Nekad sam obicaje prezirala, ali kako sam starija sve ih vise i vise volim.Narocito one 'svadbarske' zbog kojih zvoncici oci zasuzise
    Naravno, na mojoj svadbi nece biti nista od pomenutih protokola( sem ako svekrva drukcije ne zapovijedi ) , jer sam jos uvijek pri stavu - sto diskretnije i sto jednostavnije.
    Sto se lelekaca i tuzbalica tice...izgleda grozno, ali smatram da i taj obicaj treba odnjegovati.Kao skroman doprinos u njegovom ocuvanju, jos davno obecah da se kopat' necu ako cio dogadjaj ne isprati minimum 5 profesionalnih narikaca

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    uh...tesko mi ih je slusati cak iako su iz porodice, pa od srca to rade...zbilja je strasno vidjeti majku kad narice nad svojim djetetom...a ove profi me ispune bijesom...to mi je bas gadno i nikako ne bih voljela da ih vidim tamo dje se pitam.
    A svadbe...moram snahi vala dat jabuku da je frljne vise kuce, pa ha!:mrgreen:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #11
    George_Clooney Guest

    Default

    A ovo za svadbe, kakav je obicaj prve bracne noci???

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ja nesto stvarno ne znam da je kod nas ikad bilo da se izbaca carsaf i slicne gluposti...ali se podrazumijevalo, nekad, da je nevjesta nevina, u suprotnom je lecela naglavacke iz kuce, a bogomi je bilo i prosipanja krvi...doduse, malo joj je bilo sto ce joj muz i njegovi ucinjet, pri ocu i braci kad je vrnu kuci...ja mnim da su samoubistvo izvrsavale radije.
    Danas nema nikakvih obicaja...u stvari, koliko mi se cini, danas prvu bracnu noc niko nista ne mrci, no jedva docekaju da se 'aljina docepaju da se odmore od danonocne trke nedjeljama prije svadbe:mrgreen:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  13. #13
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    101
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ali se podrazumijevalo, nekad, da je nevjesta nevina, u suprotnom je lecela naglavacke iz kuce, a bogomi je bilo i prosipanja krvi...doduse, malo joj je bilo sto ce joj muz i njegovi ucinjet, pri ocu i braci kad je vrnu kuci...ja mnim da su samoubistvo izvrsavale radije :mrgreen:
    A nije mogla da se vadi na ono "e zapela kad sam preskakala ogradu"...? :blah:

  14. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,265
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    A ne,dje bash na onu rabotu da se nabuchi
    A i shto je preskakala ogradu magarica,je li za fudbal ishla?

  15. #15
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ja volim nase obicaje (lise tih pogrebnih, njih podnijet ne mogu)...recimo, lijepe su mi one rabote pri uglavi, vjeridbi, okupljanje svatova, kicenje, odlazak po mladu, tacno se zna ko ide, ko ima koji "cin" u svatovima, zet barjaktar, braca djeveri, stric ili dje stari svat, cuvanje barjaka, pokusaj da se uzme barjak, ali zet ne da, no cuva ka oci u glavi, ne mice se od njega, pa kad se $ede za trepezu, niko ni kap vode nece da popije dok nevjesta ne $ede za trpezu...pa braca je dovode, djeveri preuzimaju, pa prigodna govorancija jednih i drugih...pa nase svadbarske pjesme i nadgornjavanja svatova i domacih dok su u mladinoj kuci...ona medju djevere, ne pustaju je minuta, nikako s ene vratiti istim putem kojim se doslo, to je bitno, vjencanje pa odlazak momkovoj kuci, a tamo sito (reseto) puno zita, kukuruza, bombona, sitnih para, jabuka za prebacit preko kuce...meni je to sve lijepo...oni obicaji u nevjestinoj kuci su mi najdrazi...ja bi sad plakala:mrgreen:

    Potpisujem...I imas jedan veliki za napisano...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  16. #16
    George_Clooney Guest

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ja volim nase obicaje (lise tih pogrebnih, njih podnijet ne mogu)...recimo, lijepe su mi one rabote pri uglavi, vjeridbi, okupljanje svatova, kicenje, odlazak po mladu, tacno se zna ko ide, ko ima koji "cin" u svatovima, zet barjaktar, braca djeveri, stric ili dje stari svat, cuvanje barjaka, pokusaj da se uzme barjak, ali zet ne da, no cuva ka oci u glavi, ne mice se od njega, pa kad se $ede za trepezu, niko ni kap vode nece da popije dok nevjesta ne $ede za trpezu...pa braca je dovode, djeveri preuzimaju, pa prigodna govorancija jednih i drugih...pa nase svadbarske pjesme i nadgornjavanja svatova i domacih dok su u mladinoj kuci...ona medju djevere, ne pustaju je minuta, nikako s ene vratiti istim putem kojim se doslo, to je bitno, vjencanje pa odlazak momkovoj kuci, a tamo sito (reseto) puno zita, kukuruza, bombona, sitnih para, jabuka za prebacit preko kuce...meni je to sve lijepo...oni obicaji u nevjestinoj kuci su mi najdrazi...ja bi sad plakala:mrgreen:
    Ovo za zeta je neizbjezno na svim svadbama... Jedini je on kao da sjedi na eksere dok pazi na barjak, da mu ga ko ne ukrade.

  17. #17
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    976
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    nadam se da sam potrefio temu.. ili je bila jedna slicna "Obicaji u Crnoj Gori".
    jer mislim da se to vise tice podrucja Ulcinja i dijela Bara.. pa me zanima ako neko
    nesto zna o tome.
    Da li postoji obicaj u tom podrucju, da nakon izvjesnog vremena dodje tetka sa mladozenjine
    strane da boravi kod njih dan-dva.. samo da gleda kako mlada "slusa" (sto je tesko izgovoriti i napisati),
    ali sam cuo da to i dalje ima.. i sta je njen zadatak.. je l' se tu nesto polaze, dobija ocjena, je li polozila
    ili nije.. je l pise kakav komentar i najbolje od svega.. slicno prvoj bracnoj noci, gleda kako muz i zena spavaju
    ili pokusavaju napraviti dijete iliti, besplatno prisustvuje se xu u Amsterdam moras platiti 2 eura kroz prozor..
    a tetka dzabe

  18. #18
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ništa mi se od običaja ne svidja, ne znam ni čega sve ima...ali, i od ovo malo, za koje znam...ne znam, bezveze, ogromne gluposti.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,042
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aquamarin View Post
    nadam se da sam potrefio temu.. ili je bila jedna slicna "Obicaji u Crnoj Gori".
    jer mislim da se to vise tice podrucja Ulcinja i dijela Bara.. pa me zanima ako neko
    nesto zna o tome.
    Da li postoji obicaj u tom podrucju, da nakon izvjesnog vremena dodje tetka sa mladozenjine
    strane da boravi kod njih dan-dva.. samo da gleda kako mlada "slusa" (sto je tesko izgovoriti i napisati),
    ali sam cuo da to i dalje ima.. i sta je njen zadatak.. je l' se tu nesto polaze, dobija ocjena, je li polozila
    ili nije.. je l pise kakav komentar i najbolje od svega.. slicno prvoj bracnoj noci, gleda kako muz i zena spavaju
    ili pokusavaju napraviti dijete iliti, besplatno prisustvuje se xu u Amsterdam moras platiti 2 eura kroz prozor..
    a tetka dzabe
    ne vjerujem sta sam procitala :shock:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tetka ima tablicu sa upustvima. Ona ocjenjuje hranu, zategnutost kreveta, frizuru mlade, koliko ima efektivnog sna a koliko rada, štopuje vrijeme za prodavnicu... Koliko je mlada ljubazna i kolko moze da podnese provokacija.. to se posle sabira i ocjenjuje. Posle ako je pozitivna ocjena dolaze njegovi da provjere tetku a glavnu riječ ima baba koja daje blagoslov. Mislim da je to to.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    605
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    Moze li mi neko obajsmit cemu ono cijepanje majice na proslavama kad nekod dobije dijete (ne znam jel samo to za musko dijete kad se rodi, ja sam licno prisustvovao na par takvih slucajeva gdje je prinova bila muskog roda).
    Skoce na oca novorodjenceta pa mu onu majcu raskomadaju sa njega onako...bas mi to bilo nesto divljacki i prilicno sam bio sokiran gledajuci tu scenu.
    Pa malo jednom no po nekoliko puta cim se ovaj presvuce...

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  22. #22
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    tetka-vrhovni revizor ali stvarno ne vjerujem...međutim, iako nijesam čula za ovo, mogu da povjerujem da ima istine jer nije prvi put da čujem da se u nekim našim krajevima nekakvi čudni običaji poštuju
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  23. #23
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    Moze li mi neko obajsmit cemu ono cijepanje majice na proslavama kad nekod dobije dijete (ne znam jel samo to za musko dijete kad se rodi, ja sam licno prisustvovao na par takvih slucajeva gdje je prinova bila muskog roda).
    Skoce na oca novorodjenceta pa mu onu majcu raskomadaju sa njega onako...bas mi to bilo nesto divljacki i prilicno sam bio sokiran gledajuci tu scenu.
    Pa malo jednom no po nekoliko puta cim se ovaj presvuce...

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    ne znam okle ovaj obiaj ali ja mislim da je ovo neđe iz Srbije došo ko nas jer sam to čula u potonje vrijeme po novina...mislim da su ovi naši pomodari viđeli da su acu lukasa pobucali, pa onoga i ovoga pEvaČa , pa ko veli a što su oni bolji od mene, aj da se cepamo i mi ovođe i tako se počelo...1000 % sam sigurna da je ovako bilo jer ja nikad ne čuh da je neko buco nekoga (buco-cijepao a ne ono preneseno značenje) kad dijete dobiju....a ako ne ko drugi, tetke mi, stričevi mi, ujaci mi, brat mi braća mi od tetaka, stričeva svi dobijahu đecu i ne cijepahu se
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  24. #24
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    Moze li mi neko obajsmit cemu ono cijepanje majice na proslavama kad nekod dobije dijete (ne znam jel samo to za musko dijete kad se rodi, ja sam licno prisustvovao na par takvih slucajeva gdje je prinova bila muskog roda).
    Skoce na oca novorodjenceta pa mu onu majcu raskomadaju sa njega onako...bas mi to bilo nesto divljacki i prilicno sam bio sokiran gledajuci tu scenu.
    Pa malo jednom no po nekoliko puta cim se ovaj presvuce...

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    To je srpski običaj koji je u principu sličan onome bacaanju buketa na svadbi (koja ufati će se sljedeća udati). Ko se dočepa komada košulje/majce će sljedeći dobiti dijete
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #25
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aquamarin View Post
    nadam se da sam potrefio temu.. ili je bila jedna slicna "Obicaji u Crnoj Gori".
    jer mislim da se to vise tice podrucja Ulcinja i dijela Bara.. pa me zanima ako neko
    nesto zna o tome.
    Da li postoji obicaj u tom podrucju, da nakon izvjesnog vremena dodje tetka sa mladozenjine
    strane da boravi kod njih dan-dva.. samo da gleda kako mlada "slusa" (sto je tesko izgovoriti i napisati),
    ali sam cuo da to i dalje ima.. i sta je njen zadatak.. je l' se tu nesto polaze, dobija ocjena, je li polozila
    ili nije.. je l pise kakav komentar i najbolje od svega.. slicno prvoj bracnoj noci, gleda kako muz i zena spavaju
    ili pokusavaju napraviti dijete iliti, besplatno prisustvuje se xu u Amsterdam moras platiti 2 eura kroz prozor..
    a tetka dzabe
    Ja sam iz te Primorske regije pa ti mogu odgovoriti da ja nikada u životu nisam čuo za ovaj običaj.
    Znam dosta običaja i svadbarskih i ovih drugih i dosta puta se pričalo i upoređivalo koliko se neki običaji razlikuju a koliko imaju slicnosti kod hrišćana i muslimana ali ovo sto si napisao ja nisam cuo ni kod jednih ni kod drugih.

    Možda da ima slučajeva ali ja ne znam iskreno.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    This time next year we'll be millionaires

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski obicaji
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 13
    Last Post: 19-11-12, 21:37
  2. I : Crnogorski amblemi
    By BOLOGMO in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 31-03-09, 16:59
  3. Vjerski obicaji
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 26
    Last Post: 15-05-07, 12:27
  4. Ista krv i obicaji kod Albanaca i Crnogoraca
    By Admiral Krsto Djurovic in forum Istorija
    Replies: 11
    Last Post: 03-02-07, 11:43
  5. svi cetinjski obicaji :D
    By milicaaaaaaa in forum Centralni
    Replies: 40
    Last Post: 13-10-05, 01:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •