Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 111

Thread: Parapsihologija, (stvari koje ne vidimo)

  1. #1
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    92
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Parapsihologija, (stvari koje ne vidimo)

    Za sve one koji još uvijek nisu zaspali, pa da im to malo otežam. Iako sam "dijete nauke", volim kada pronađem po neke zanimljivosti koje prelaze tu tanku liniju između stvrnog i nestvarnog, pa rekoh da ih podijelim sa vama. Zanima me vaše mišljenje o tome da li je riječ o manipulaciji slikama, ili je ipak u pitanju nešto drugo?

    01.
    Ovu interesantnu fotografiju, načinjenu 1919. godine prvi put je objavio Sir Victor Goddard tek 1975. Ona predstavlja grupni portret Goddard-ovog eskadrona, koji je tokom Prvog svetskog rata služio na brodu. Na fotografiji se pojavljuje jedno lice više. Iza leđa pilota u gornjem redu, četvrtog s leva, jasno se može videti lice još jednog čoveka, tj. lice avio-mehaničara po imenu Freddy Jackson kojeg je ubila elisa aviona samo dva dana ranije. Sahranjen je na dan kada je ova fotografija načinjena. Svi članovi eskadrona prepoznali su njegovo lice na fotografiji. Smatra se da je Freddy Jackson, nesvestan činjenice da je mrtav, odlučio da se pojavi na ovoj grupnoj fotografiji.



    02.
    Fotografija uslikana polaroidnom kamerom 1959. na lokaciji severno od Damon Ave u Hanover Parku u Illinois koje danas više ne postoji. Na njoj je prikazana devojka na stepenicama ispred koje se nalazi neobična prozirna supstanca koja se proteže duž stepenica i u jednom trenutku odsječno prekida. Nije jasno da li je supstanca deo dotične devojke, ili objekat kojeg ona posmatra.



    03.
    1982. godine, tokom posete crkvi Svetog Botolfa u Bishopsgate u Londonu, engleski fotograf Chris Brackley načinio je nekoliko fotografija unutrašnjosti ovog istorijskog zdanja. Niko sem njega i njegove supruge nije bio prisutan za vreme njihove posete crkvi. Kada je film razvijen, Kris je bio zaprepašćen otkrićem da se na jednoj od fotografija, na balkonu desno od oltara, nalazi lik žene u staromodnom ogrtaču.



    04
    Fotografija načinjena u crkvi septembra 1999. godine od strane dvojica fotografa. Ni jedan ne seća se da je video čovijeka na slici prilikom fotografisanja. Pošto je figura na fotografiji u crnom, pretpostavlja se da je figura na slici duh nekog od crkvenih služitelja.



    05.
    19. Novembra 1995. godine Wem Town Hall u Shropshire-u u Engleskoj izgoreo je do temelja. Mnogo ljudi okupilo se tada da posmatra kako ova stara građevina, sagrađena 1905. godine nestaje u plamenu. Tony O'Rahilly jedan je od meštana koji se našao na licu mesta i načinio nekoliko fotografija koristeći svoj foto-aparat i 200mm objektiv. Stajao je sa druge strane ulice. Na jednoj od fotografija može da se vidi delimično providna figura malene devojčice kako stoji na vratima. Niti O'Rahilly niti bilo ko drugi od posmatrača i vatrogasaca nije video duh devojčice kako stoji na vratima.

    O'Rahilly je fotografiju poslao Asocijaciji za Naučna Istraživanja Paranormalnih Fenomena koja je zatim fotografiju prosledila na analizu Dr.Vernonu Harrisonu , stručnjaku za fotografiju i bivšem predsedniku Kraljevskog Fotografskog Udruženja. Dr.Harrison je pažljivo ispitao i fotografiju i negativ i zaključio da se radi o originalnom crno-belom snimku koji nije manipulisan ni na koji način.

    Ali ko je malena devojčica sa fotografije? Wem, maleni gradić na severu Shropshire-a i u prošlosti je bivao uništavan u požaru. Istorijski podaci danas govore o velikom požaru 1677. godine koji je uništio mnogo drvenih kuća u ovom gradu. Na njih se nadovezuje legenda koja kaže da je malena devojčica po imenu Jane Churm nehotice svećom zapalila krov od pruća. Dosta ljudi veruje da je njen duh ostao i navodno je viđen nekoliko puta.



    06.
    Neobično lice formirano od dima srušenog World Trade Center snimljeno od strane američkog novinara.



    07.
    Fotografija je načinjena 1988 godine na Nijagarinim vodopadima. Ako obratite pažnju primjetićete lik zene andjela na levoj strani u sredini, iznad stena.



    08.
    Fotografija napravljena 1936 godine Raynham Hall u Norfolku u Engleskoj. Na njoj je predstavljena Lady Dorothy Townshend, suprugu Charlesa Townshenda vlasnika kuće u Norfolku. Pretpostavlja se da je gospodin Charles držao zatočenu suprugu u svom zamku jer je sumnjao u njenu nevernost. Iako je sahranjena 1726 godine sumnja se da je gospođa Dorothy umrla par godina kasnije. Njena prikaza viđena je par puta u ovoj kući i nazivali su je "Dama u braon haljini" Ovu sliku su napravili novinari koji su došli fotografisati kuću za magazin "Country life"



    09.
    Sveštenik Ralf Hardi imao je nameru da slika poznato spiralno stepenište pod nazivom "Tulipan stepenište" u Nacionalnom pomorskom muzeju u Grinviču u Engleskoj. Snimak je načinjen 1966 godine. Kada je film razvijen ukazala se prikaza koja se penje uz stepenište sa rukama na gelenderu. Inače, ovo mesto je poznato po paranormalnim pojavama.


  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko vjeruje - vjerovaće i u ovo.
    .

  3. #3
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidio sam sve ovo vec nedje prije...A inace,nema sto da se vjeruje i ne vjeruje.osim ovog lica na trgovackom centru,sve je realno,i verifikovano od strucnjaka za fotografiju.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dozvoliću sebi da primijetim da post nije opravdao naslov,jer se u njemu radi samo o stvarima koje vidimo.
    Mada je to od manje važnosti.Kako i na koji način su snimljene fotografije iz ove zbirke,nejasno je,ali ću reći nešto što je moj lični stav:Prava je šteta što se parapsihologija nije odlučila za ozbiljniju metodologiju kad se odvajala od psihologije.Šteta što nije pod okriljem nauke u konvencionalnom smislu.
    Slike 6. i 7. su jednostavno objašnjive.Ljudski perceptivni aparat radi tako da objekte i vizuelne karakteristike istih sklapa u smislene cjeline u zavisnosti od ugla gledanja na njih,ili trenutnog emotivnog stanja.
    Ovo je princip 'pregnancije' ili dobre forme,dobro poznat i temeljno definisan u modernoj psihologiji - naročito u okviru geštalt pokreta.
    Šta nam omogućava ovaj fundamentalni princip?Razvijen je evolucijom (ili nam ga je Bog dao,kakogod),radi lakše vizuelne identifikacije lica,pejzaža,objekta ili bilo kakvih poznatih šablona koji bi nam mogli koristiti za ovaj ili onaj vid ispunjavanja osnovnih potreba.
    Tako,npr.,čuveno Lice na Marsu koje je pokrenulo sijaset teorija,dosta polemike i podiglo dosta bure,je,u stvari,optička varka,i to mistično 'Lice' na površini Marsa je u stvari,samo nagomilan pijesak.
    Više na linku - > http://www.skepdic.com/faceonmars.html
    Tako da te dvije nisu ni malo mistične,bar za mene.O ostalima,neću govoriti.
    P.S.Sjetih se,jedan od dokaza da se ne radi o misteriji na slici 7. ,već o raspaljenoj mašti i percepciji pod tim uticajem,vidi se i u opisu slike.'Lice Žene anđela'.Vidimo da je lice,mogli bismo da probamo da pogodimo da li je žensko ili ne,ali anđeo?
    To bih pripisao uticaju bijele boje (pjene vodopada) i klasičnom simboličkom stereotipu anđela kao bića u bijelom.
    Last edited by Čika Džo; 25-08-09 at 18:38.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislio sam: ljudi će vjerovati da ovdje ima nečeg parapsihološkog ako to žele.
    .

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    ....
    ...
    _________________
    1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d
    if You can read this You really need to ge7(?) laid
    GET LAID - O Ne ha ha ha ...


    Dobro, to smo obavili hi hi hi ... Šta sa ovim duhovima ?

    (Priključio sam pored mog neki racunar .Pun virusa . Skeniranje stiglo na 49% . Imam vremena ...)

    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    Za sve one koji još uvijek nisu zaspali, pa da im to malo otežam. Iako sam "dijete nauke", volim kada pronađem po neke zanimljivosti koje prelaze tu tanku liniju između stvrnog i nestvarnog, pa rekoh da ih podijelim sa vama. Zanima me vaše mišljenje o tome da li je riječ o manipulaciji slikama, ili je ipak u pitanju nešto drugo?

    ...
    Ljudi nekako izaberu jedan od sladeća tri nivoa u pokušaju da objasne nešto ovako nestvarno.

    1. Neko ko ne želi da uloži više snage a treba mu neko jednostavno i lako objašnjenje čisto da bi se oslobodio zagonetke. Jedni se opredijele da je u pitanju namještaljka , prevara ... a drugi da je neka mistična religiska ili slična stvar.

    2. Drugi nivo bi bio da se uloži više truda, detaljno ispitaju činjenice i da se dođe do naučnog objašnjanja ili baš objašnjnja nekog trika koji je korišćen ili dokaže nemogućnost objašnjenja uz pomoć dosadašnje nauke i stvar prepusti opšte prihvaćenim "visim silama" neke religije ili sl.

    3. Bi bilo nešto što mi se još više dopada iako treba najviše "kopati" i precizno fantazirati. Znači isto kao u drugom nivou samo što se neobjašnjivo ne prepušta "višim silama" već se traži objašnjenje za njih preznim i nepristrasnim uvođenjem novih pretpostavki. Naprimjer "da se u nekim precizno definisanim slučajevima informacija (izgled i sl.) o nekom zivom ili mrtvom čovjeku prenosi neđe nekako pomoću nečega i.t.d. ..." . Sa jedne strane ovakve pretpostavke su vjerovanja(element religije) a sa druge naučne hipoteze. Selekcijom , ubacivanjem novih i izbacivanjem neprihvatljivih pretpostavki, teorija i tumačenja objašnjenja se više primiču nauci. Na kraju mogu postati nova naučna teorija ako se eksperimentalno potvrde inače traženje se nastavlja.

    Ako je neko ovo dobro provjerio vjerujem da u ovim fotografijama ima nešto dosadašnjom naukom neobjašnjivo.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9,170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da sjajno odgovara temi.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj Bill je stvarno Maher ...

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    92
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @septembar: 7=t

    @tema: Lično mislim da je u pitanju obrada, ipak zanima me i mišljenje drugih.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    @septembar: 7=t
    Da da ...
    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    @tema: Lično mislim da je u pitanju obrada, ipak zanima me i mišljenje drugih.
    Meni je prvo na pamet pala "dupla ekspozicija" (dva otvatanja objektiva fotoaparata na istom dijelu trake snimaka) namjerno ili ne.

    Citava stvar mi izgleda uzaludna za ozbiljnije bavljenje i moze se izgubiti dosta vremena a ne dobiti neki rezultat.

    Prvo ako je , kao sto mislis, obrada neki namjerni trik, još ako je vješto izveden pa ga je teško otkriti i neko tu izgubi vrijeme i snagu uzaludno.

    Evo i ako izbacim faktor "sumnjiv čovjek" trebalo bi izbaciti i neke fotografije koje nijesu sasvim jasne i mogu se pripisati slučajnosti (raznolikosti oblika , materijala i energija u nekom prostoru). Bilo kada da pogledaš nebo puno oblaka naći ćes nešto što liči na nešto. Nema to neko značenje osim da ti imaginacija radi.
    ...

    I tako dalje i na kraju ako ostanu neke neobjašnjive , ponovljeni eksperiment (fotografisanje) se nemože izvesti ili se ne dešava ništa neobično.
    Bilo bi potrebno dosta ovakvih fotografija ,kao prihvatljivih činjenica, da bi se moglo bilo šta logično smisliti.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Septembar me posjeti na ovu temu pa da je malo obnovimo ne sa strane fotografija i onoga "da vidimo sto ne vidimo" ili obrnuto vec na primjer kako sami reagujemo na parapsiholoske stvari i desavanja.
    Sjedite u kafani i pomislite da se davno nijesti culi sa nekim i bas tada zvoni telefon i on telefonira, sasvim desetoj osobi se iz nepoznatih razloga obratite imenom neke druge osobe koja vas je davno prekrizila u svom kalendaru, neko ko nema blage veze da ste bili u vezi sa nekim iznenada vas pita o toj osobi.....

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Има одлична књига од Јеротића :Мистичка стања,визије и болести.Везана је за ову тему па ћу покушати да је скенирам у догледно вријеме.Ко неће да чека нека је нађе и чита,књига је одлична.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    PG
    Posts
    2,114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    jedno vrijeme sam na you tube-kanalu trazio zapise slicnih fenomena, fotografisane ili video zapise, pa sam nalazio i tekstove kasnije,ali sam i procitao da je nevjerovatno lako napraviti fotografije tog tipa u danasnje vrijeme, dok za demona na blizancima sigurno znam da je glupost,kao i slika sa vodopada, evo sad citam i Cika Joe je vec pomenuo lice na Marsu, tek nakon nekog vremena sa boljom opremo se vidjelo da je to bila samo igra sjenki na Marsovoj povrsini.
    video zapisa ima masu da sad ne izdvajam neki i vjerujte mi da su sami ti zapisi razlog i filmova kao sto su paranormal acitivity ,paranormal entity ili lake mungo.
    sto se tice prica i njih sam se naslusao ali uglavnom je bilo tipa drug mog druga ili tako nesto uglavnom zasad sam samo cuo jednu pricu o takvoj vrsti susreta od osobe tj osoba koja su navodno to licno vidjele, ali se nesto ne bih bas uzdao u istinitost price. mozda neko od vas ima isto neku pricu tog tipa,pa nek je podjeli
    A sto je hari pomenuo ,desavalo mi se takvih stvari ,pomislim na nekoga i npr nazove me,mada sam sve to pripisivao slucajnosti,meni je parapsihologija interesantan fenomen, ali samo do tog nivoa da ga gledam kao sto bi gledao na neko sci-fi stivo ili epsku fantastiku,
    Last edited by RiddicK; 28-01-10 at 12:36.
    Die When You Can Do No More Damage!!!

    SUPERJOINT RITUAL

  14. #14
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Погледај књигу ``Експеримент Делпас``.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    UH! Ima jedan slučaj koji mi često padne na pamet i po meni je veoma delikatan.

    Naime, jednoj mojoj komšinici se desila zaista teška tragedija. U saobraćajnoj nesreći joj je poginula kćerka. Ona je sahranjena na seoskom groblju (odakle su oni rodom). I sada njena majka poslije nekih mjesec dana je počela da se ponaša veoma čudno.
    Svi su za to imali razumjevanja jer ipak u pitanju teška tragedija.
    Žena je bila malo ''jače'' građe, i toliko je propala da i skrušila se da je ostavljala sve ljude bez teksta. Njena porodica je , da kažem krila njen problem tako da niko nije bio konkretnije upućen šta se njoj zapravo dešavalo tada.
    Naime, njoj se pokojna kćerka često prikazivala kako u snu tako i na javi i stalno joj govorila o nekoj vodi i da leži u njoj...

    I ona je počela da traži da se otvori kćerkin grob. Sve je to dizalo strasti u porodici i izazivalo teške probleme. To je trajalo skoro godinu dana, kada je već bio u pitanju njen život jer je bukvalno bila došla na grane da umre.

    Najzad otvore grob i otkriju da se on napunio vode.

    To srede nekako, posle toga žena se oporavila i vratila u neku normalu.
    Last edited by gaul; 05-02-10 at 03:22.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    UH! Ima jedan slučaj koji mi često padne na pamet i po meni je veoma delikatan.
    Pa i nije toliko.
    Šta,grob je bio pun vode.U ovim slučajevima jako je smiješno to što je mnogo toga koincidencija i ljudska uobrazilja.
    Ne bi vjerovao koliko priča bih mogao da ispričam,ova tvoja bi bila bukvalno dječja igra za neke lokalne legende koje kruže po državi.
    Sava Savanović je lik iz crtanog za neke varijante koje možeš da čuješ ako pitaš starije ljude iz nekih mjesta.
    Ponoviću,šteta što se parapsihologija nije dohvatila nekog metoda.Ovako se velika većina toga otpiše kao nonsens jer je isuviše introspektivno,i može nastati usred nebrojenih spoljnjih faktora i određenih promjena u kvalitetu svijesti nastalih uslijed stresa ili traume,ili podložnosti sugestiji.
    Mada,mislim da je i parapsihologija malo promašen naziv,zar ne?
    Ovo su više paranormalni fenomeni.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  17. #17
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Заиста интересантно мистичко искуство те мајке.Рецимо,дешавало се људима пред смрт да виде себи драге особе које никад нису упознали.Владета Јеротић у својој књизи ``Мистичка стања,визије и болести`` наводи случај деветогодишње дјевојчице која је боловала од озбољне урођене срчане мане,запала је,опет једном,у озбиљну кризу болести.У једном моменту дјевојчица саопштава да види своју мајку у лијепој,бијелој хаљини и да она држи у руци исту такву хаљину за њу.Дјевојчица је изгледала срећна,смијешила се и хтјела да устане да би пошла са мајком.Ова појава трајала је око пола часа,дјевојчица је умрла четири часа касније у ведром и смиреном стању.Необично у овом случају је чињеница да дјевојчица никад није видјела своју мајку која је умрла приликом порођаја.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Заиста интересантно мистичко искуство те мајке.Рецимо,дешавало се људима пред смрт да виде себи драге особе које никад нису упознали.Владета Јеротић у својој књизи ``Мистичка стања,визије и болести`` наводи случај деветогодишње дјевојчице која је боловала од озбољне урођене срчане мане,запала је,опет једном,у озбиљну кризу болести.У једном моменту дјевојчица саопштава да види своју мајку у лијепој,бијелој хаљини и да она држи у руци исту такву хаљину за њу.Дјевојчица је изгледала срећна,смијешила се и хтјела да устане да би пошла са мајком.Ова појава трајала је око пола часа,дјевојчица је умрла четири часа касније у ведром и смиреном стању.Необично у овом случају је чињеница да дјевојчица никад није видјела своју мајку која је умрла приликом порођаја.
    Hm.
    Ako je vidjela svoju majku,a nikad prije nije vidjela svoju majku,otkud je znala da je to njena majka?
    Keltska kultura obiluje ovakvim pričama.Viđenja pokojnika pred smrt su tamo nešto najobičnije moguće,kao i pridavanje značenja snovima i somnambulacijama.Koliko toga je zaista bilo tako,mi stvarno teško možemo da kažemo.
    Mnogo 'očevidaca' tih događaja umre.Tako da su direktna svjedočenja jako rijetka,a i da jesu direktna,teško da bi bila vjerodostojna jer govorimo o dubokim stanjima traume u gotovo svim slučajevima.
    Ima jedna priča iz moje porodice (šire),koju sam čak vidio i u nekom dokumentarcu zapadne produkcije nekoliko godina pošto sam je čuo.Nepotrebno je naglasiti da sam bio na ivici ludila kad sam je čuo,jer sam bio dosta mlađan.
    Priča je jednostavna,i svodi se na umiranje jedne starije gospođe iz šire porodice.Navodno,otišla je u krevet (bila je dugo bolesna) i ostavila je svijeću da gori.Crkvenu,voštanu svijeću,molila se pred njom (prije nego što je legla,naravno).U neko zlo doba noći probudi se i vidi svijeću sa druge strane prozorskog stakla,kako još uvijek gori na ciči zimi.
    To protumači kao predskazanje smrti.
    Zovne sina,pomalo uspaničena,sin uspije da je smiri,ustanovi da je svijeća još u sobi,ugasi je,ostanu da pričaju jedno sat vremena.Sin ode u krevet.
    U toku noći,majka mu umre.

    Kao mali,trokirao sam od toga.
    Ali,budimo iskreni,moglo je biti bilo šta.
    Takvih slučajeva je previše.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  19. #19
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ево нађох одличну књигу од Херберта Тарстона- Surprising Mystics

    http://www.archive.org/details/surpr...ystic010387mbp

    Бавио се проучавањем левитације и доказивао њихову аутентичност.Био је теолог и психолог.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Hm.
    Ako je vidjela svoju majku,a nikad prije nije vidjela svoju majku,otkud je znala da je to njena majka?
    Keltska kultura obiluje ovakvim pričama.Viđenja pokojnika pred smrt su tamo nešto najobičnije moguće,kao i pridavanje značenja snovima i somnambulacijama.Koliko toga je zaista bilo tako,mi stvarno teško možemo da kažemo.
    Mnogo 'očevidaca' tih događaja umre.Tako da su direktna svjedočenja jako rijetka,a i da jesu direktna,teško da bi bila vjerodostojna jer govorimo o dubokim stanjima traume u gotovo svim slučajevima.
    Ima jedna priča iz moje porodice (šire),koju sam čak vidio i u nekom dokumentarcu zapadne produkcije nekoliko godina pošto sam je čuo.Nepotrebno je naglasiti da sam bio na ivici ludila kad sam je čuo,jer sam bio dosta mlađan.
    Priča je jednostavna,i svodi se na umiranje jedne starije gospođe iz šire porodice.Navodno,otišla je u krevet (bila je dugo bolesna) i ostavila je svijeću da gori.Crkvenu,voštanu svijeću,molila se pred njom (prije nego što je legla,naravno).U neko zlo doba noći probudi se i vidi svijeću sa druge strane prozorskog stakla,kako još uvijek gori na ciči zimi.
    To protumači kao predskazanje smrti.
    Zovne sina,pomalo uspaničena,sin uspije da je smiri,ustanovi da je svijeća još u sobi,ugasi je,ostanu da pričaju jedno sat vremena.Sin ode u krevet.
    U toku noći,majka mu umre.

    Kao mali,trokirao sam od toga.
    Ali,budimo iskreni,moglo je biti bilo šta.
    Takvih slučajeva je previše.
    Да,то је кључно:како је знала да јој је то мајка а никад мајку није видјела.Претпостављам да су очевици протумачили на овај начин ;-)

    Дошао сам до књиге ``Разговори са умирућима,око три ујутру``-Kübler-Ross,бави се управо овом тематиком.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Дошао сам до књиге ``Разговори са умирућима,око три ујутру``-Kübler-Ross,бави се управо овом тематиком.
    Elizabet?

    Elizabet Kubler - Ross ? Ako to jeste ona,to je žena koja je 'preporodila' psihološku terapiju podrobnim proučavanjem faza prebolijevanja velikih gubitaka ili tuge,tako nešto.
    Hrabar potez.Ne mnogo uspješan.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  22. #22
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Да,та је у питању ;-)

    А погледај ову књигу од Тарстона,теолог,мислим да је био римокатолик,а доказивао је аутентичност левитирања.Предлажем ти јер римокатолици не прихватају левитацију па се може говорити о објективности Тарстона.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Pa i nije toliko.
    Šta,grob je bio pun vode.U ovim slučajevima jako je smiješno to što je mnogo toga koincidencija i ljudska uobrazilja.
    Ne bi vjerovao koliko priča bih mogao da ispričam,ova tvoja bi bila bukvalno dječja igra za neke lokalne legende koje kruže po državi.
    Sava Savanović je lik iz crtanog za neke varijante koje možeš da čuješ ako pitaš starije ljude iz nekih mjesta.
    Ponoviću,šteta što se parapsihologija nije dohvatila nekog metoda.Ovako se velika većina toga otpiše kao nonsens jer je isuviše introspektivno,i može nastati usred nebrojenih spoljnjih faktora i određenih promjena u kvalitetu svijesti nastalih uslijed stresa ili traume,ili podložnosti sugestiji.
    Mada,mislim da je i parapsihologija malo promašen naziv,zar ne?
    Ovo su više paranormalni fenomeni.

    Ima logike, čak se i u mnogome slažem sa tobom. I upravu si da je ovo više paranormalni fenomen, ali ponese me pa je napisah ovdje, pod utiskom nekih od prvih poruka na ovoj temi, kao i fotki.
    Ima tu još pojedinosti koje bi pokazale da je došlo do nekog kontakta i uslovno rečeno prenosa informacija.
    Nebih baš sve ovo posmatrao kao uobrazilju ili neku baš običnu koincidenciju.

    Što se tiče tih priča, imam ih i ja gomilu koje sam skupio u mnogosatnim razgovorima. Rado ih pričam i slušam...
    Last edited by gaul; 05-02-10 at 04:26.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Hm.
    Ako je vidjela svoju majku,a nikad prije nije vidjela svoju majku,otkud je znala da je to njena majka?
    Takvih slučajeva je previše.
    U situacijama kada je smrt toliko prisutna i kada svijest prihvati soptveno poništavanje i nestajanje u bliskoj budućnosti siguran sam da tada čovjek objedinjuje svoju ličnost i besvjesna masa podataka nam bude pristupačna, svijest više nema potrebe za cenzurom i konfliktima.
    Tada lik sopstvene majke je jako poznat...naravno tu je i duša.

    Djevojčica je umrla lagano...sa likom svoje majke , jer neposredno je nekome rekla šta i koga vidi. Pa čak i da je poznavala svoju majku za života ništa nebi promjenilo veličanstvenost ovog iskustva.

    Sa druge strane ne vjerujem u koincidencije jer ono je puko bjekstvo za neznanje.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    U situacijama kada je smrt toliko prisutna i kada svijest prihvati soptveno poništavanje i nestajanje u bliskoj budućnosti siguran sam da tada čovjek objedinjuje svoju ličnost i besvjesna masa podataka nam bude pristupačna, svijest više nema potrebe za cenzurom i konfliktima.
    Vrlo poetično.Nažalost,to je samo tvoj pogled na problem,pomalo inspirisan psihoanalitičkim učenjima.
    Ljudi umiru već dugo vremena,mnogo ljudi dugo prije smrti zna da će da umre,umru u 'miru sa samima sobom',pa opet ne dožive ovakva iskustva.
    Ovo su izolovani slučajevi.Što indirektno ukazuje na posebnost njihove situacije,a na nama je da utvrdimo šta je to dovelo do takvih snoviđenja ili halucinacija - ukoliko se radi o pukim halucinacijama.
    Uzgred budi rečeno,koji je to konflikt ličnosti na snazi kod devetogodišnje djevojčice?
    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Djevojčica je umrla lagano...sa likom svoje majke , jer neposredno je nekome rekla šta i koga vidi. Pa čak i da je poznavala svoju majku za života ništa nebi promjenilo veličanstvenost ovog iskustva.
    Veličanstvenost?
    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Sa druge strane ne vjerujem u koincidencije jer ono je puko bjekstvo za neznanje.
    Vjerovao ti u koincidencije ili ne,neke stvari samo tim možeš da objasniš.
    Misliš o nekom,naletiš na njega na ulici.
    Kako ćeš to da objasniš?Tvoja astralna misaona figura je kroz mistične tokove stupila u kontakt sa njegovom i privukla ga tebi?
    Mislim da to baš ne pije vodu.
    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    А погледај ову књигу од Тарстона,теолог,мислим да је био римокатолик,а доказивао је аутентичност левитирања.Предлажем ти јер римокатолици не прихватају левитацију па се може говорити о објективности Тарстона.
    Evo sam je načeo.Čovjek je bio jezuit.
    Last edited by Čika Džo; 05-02-10 at 14:07.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. stvari koje vas nerviraju
    By milicaaaaaaa in forum Forumaški život
    Replies: 18861
    Last Post: 17-03-24, 13:39
  2. Replies: 0
    Last Post: 05-08-09, 20:23
  3. Replies: 76
    Last Post: 03-05-09, 10:11
  4. Neke stvari koje mi nikad nisu bile jasne...
    By Dragone in forum Ostali sportovi
    Replies: 39
    Last Post: 01-02-05, 23:42
  5. Replies: 36
    Last Post: 18-09-04, 22:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •