Page 9 of 11 FirstFirst ... 567891011 LastLast
Results 201 to 225 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #201
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Kako kultura je ekvivalent nedostatku argumenta

    A ja vidim tamo svi misle ja sam se napuvao a ja se ponašam samo ka slobodan čovjek koji misli svojom glavom a ne tuđom.

    Vi bolujete od autoriteta. A taj Šerbo je ukra od kolege i nije śćeo priznat do suda da jes. Da je to čovjek neki on bi reka izvini omaklo mi se. Zaboravio sam da te navedem. Mora je taj drugi na sud da dokazuje da mu je uzeo informacije.

    Ma bježi bre tamo sa Šerbom. Ti neznaš da su masovno knjige skenirane po svijetckija biblijoteka. Google na svojoj android i desktop aplikaciji ti može prevest u realnom vremenu sa koje god oćeš jezika pa i latinskog.

    Ja imam jedno 50 knjiga što sam naša što je mene interesovalo.

    Ali ti imaš Šerba... on će ti to završit i sve objasnit. Preskoči komunikaciju samnom.
    Pričaš o nečemu što ne znaš. Pisali su zajedno knjigu pa je Šerbo jedan dio naveo u svojoj. Posvađali se u međuvremenu i pukla tikva.

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa šta oćeš ti? To je još grđe što si reka.

    To znači da je Šerbo posesivan i iz lakih pobuda bi svašta uradio.

    Smojom verzijom ima je bolju šansu.
    A śećam se taj mu je samo tražio da prizna.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 10:08.

  3. #203
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default Istorija Crne Gore

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Нисам заборавио него не стигох раније.

    Ево овдје три свједочења људи који су били ту за вријеме покрштавања и убистава.

    https://sandzakpress.net/svjedocenja...ocidu-u-plavu/

    Двојица су поживјели до прије 10-12 година.

    Поред тога ево књиге рођеног плављанина Мустафе Мемића гдје пише о тим злочинима.

    http://sandzackaknjizevnost.com/wp-c...913-i-1919.pdf

    Ево и његовог интервјуа о тим догађајима :

    https://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=47089

    као и реаговања на књигу Живка Андријашевића :

    http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=16588

    Живко Андријашевић је 2003 написао књигу Покрштавање муслимана 2013 гдје описује ове догађаје, нема је на нету.

    О овоме је писао и Бранко Бабић у књизи Политика Црне Горе у ново ослобођеним крајевима 1912-1914.

    Такође је писао и Чедо Ћулафић, гусињанин, иако књига није објављена, на њега се позива доста аутора.

    Ево чланка Веселина Коњевића, гдје се поред овога покрштавања и убистава описују исељавања муслимана од 1687 до након другог свјетског рата.

    http://www.maticacrnogorska.me/files...20konjevic.pdf

    Хамдија Шаркиновић је такође написао чланак о организацији власти у Црној Гори од 1912-1914 гдје подробно описује догађаје из 1913.

    http://www.maticacrnogorska.me/files...sarkinovic.pdf


    Колико је тај злочин остао у сјећању дијела народа плавско гусињске котлине свједочи и ова представа-реконструкција :





    Масу муслимана воле црну гору, и је ли бог да да је тако, али због садашње љубави не треба затварати очи над оним што се некад међу нама дешавало.
    Срби посебно црноруки у овоме нису имали никаквог удјела.


    Evo dokumentarac o genocidima u kontuitetu nad Bosnjacima/Muslimanima u Crnoj Gori, Srbiji i BiH.
    Ako vas interesuje samo za CG desavanja u klipu se nalaze na 6:30 - 19:40 i 24:55 - 25:16 (Prije 130 godina Nikcis je bio kompletan Bosnjacki grad, u njemu je bilo samo 16 crnogorskih porodica, plus objasnjava kako su ih istrijebili).
    29:18 - 55:20 Genocid i pokrstavanje plavogusinjskog kraja. Pa mog pradjeda brat je bio pokrsten i pop mu je dao ime Vojin jer ce s tim imenom biti dobar vojnik.
    Evo i za zlocine po Kolasinu, Mojkovcu i BP
    1:01:40 - 1:11:54

    Berane 1:22:10 - 1:30:00

    2:20:40 - 2:22:00

    Ps: fun fact - U Herceg Novom je nekad bilo 45 dzamija i 40 mekteba, sad nijedne da ja znam


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Tripleta; 06-12-20 at 10:23.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  4. #204
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Naša sam u jednu biblioteku Grlica : kalendar crnogorski za godinu 1835 / izdao Dimitrie Milaković.

    https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?...33433051592420...





    Grlica : kalendar crnogorski za godinu 1835 / izdao Dimitrie Milaković.






    Ivan Crnojević je proda Konavle i okolinu Venecijancima. A Kotorani kad je poginulo srpsko carstvo našli drugog gazdu.Odkad se govori skraćeno crnogorski je poodavno.



    Ođe interesantno kaže da su Vasojevići jedno od kučkih plemena.





  5. #205
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default Istorija Crne Gore

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post


    Evo dokumentarac o genocidima u kontuitetu nad Bosnjacima/Muslimanima u Crnoj Gori, Srbiji i BiH.
    Ako vas interesuje samo za CG desavanja u klipu se nalaze na 6:30 - 19:40 i 24:55 - 25:16 (Prije 130 godina Nikcis je bio kompletan Bosnjacki grad, u njemu je bilo samo 16 crnogorskih porodica, plus objasnjava kako su ih istrijebili).
    29:18 - 55:20 Genocid i pokrstavanje plavogusinjskog kraja. Pa mog pradjeda brat je bio pokrsten i pop mu je dao ime Vojin jer ce s tim imenom biti dobar vojnik.
    Evo i za zlocine po Kolasinu, Mojkovcu i BP
    1:01:40 - 1:11:54

    Berane 1:22:10 - 1:30:00

    2:20:40 - 2:22:00

    Ps: fun fact - U Herceg Novom je nekad bilo 45 dzamija i 40 mekteba, sad nijedne da ja znam


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mada treba pogledati od pocetka da bi se “shvatila” mrznja i sva safra prema muslimanima koja ni dan danas nije prestala. Sve je pocelo sa Njegosem i istragom poturrica. Ja procjenjujem da ce tek za 70 godina da se relaksira ovaj prostor


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Tripleta; 06-12-20 at 10:31.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  6. #206
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sad će ispast da ja mrzim Šerba i da sve što on radi ne valja. To nije moj stav. Ja samo Šerba ne uzimam za autoritet. Mene interesuje podaci i tačnost informacije. A ko ih je sakupio manje je bitno.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 10:38.

  7. #207
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    I od nas se nešto može naučit vidiš blagoš nam se. Neki narodi studiraju druge društvene nauke, naš narod studira osvetu. Dan danas!
    Samo da se ne tripuje svijet da je što bolji jer su svi tribalisti. Eto su poneki crnogorci znali pametnu da se Boga treba bojat. Nemo' pa se nebo'!

    Even word for revenge means: "made holy".

    Knjiga za potražit


  8. #208
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A ovaj je citat dobar.

    Guga (Albanac iz okoline Podgorice) bi u svoj ozbiljnosti rekao:
    "Ova Zemlja je prvo prokleta od Boga, svog stvaraoca, pa od Dioklecijana, pa od Sultana, pa od Gospodara i na kraj od gradonačelnika Podgorice.

    Veli promijeni ovo proklet u blagosloven u zavisno od njegove audiencije. Haha

    Al je ubo on dobro to...


    https://scontent-lax3-1.xx.fbcdn.net...57&oe=5FF33894

  9. #209
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    . "Neznajući ništa o civilizovanom svijetu, čuvajući sebi neokaljane obraze, iskreni i od Boga se boje đe se čojeku sudi po djelima mu a ne riječima. Đe čojek ne krade i ne laže i đe skroman seljak kaže vladaru: i ja sam čovjek kao i ti.
    Imaju mnoge mane i falinke ali dugo bili sačuvani od zala civilizacije!"...

    Žao mi je engleski pobro, javio bi ti iz budućnosti da su ta zla civilizacije Crnu Goru nagrdila, omrčila.


  10. #210
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Mada treba pogledati od pocetka da bi se “shvatila” mrznja i sva safra prema muslimanima koja ni dan danas nije prestala. Sve je pocelo sa Njegosem i istragom poturrica. Ja procjenjujem da ce tek za 70 godina da se relaksira ovaj prostor


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Bilo je svega i svačega, ali istraga ******** opisana u ,,Gorskom Vijencu" se nije desila. Da se zaista desila bilo bi, ako ne u Carigradu, a ono u Kotoru, ili Zadru zapisa o tome. Što je ljudima lakše vjerovati nekom književnom djelo no istorijskim činjenicama drugi je set pitanja. Kada se sjetim mog profesora koji je vjerovao (sada je pokojni) da se to desilo i objašnjavao, da to nije urađeno nas n bi bilo.
    Dakle, bilo je zločina i van zvančnih sukoba (ratova), bilo je toga i u novije vrijeme (1948 god.), recimo, jedan moj rođak (puškom, bio je u nekoj patroli) je ubio hodžu kada je ovaj izašao na minaret da otpjeva Ezan. Kaže, mislio je da priča na ruskom i da poziva na pobunu (infobiro u to vrijeme). Samo zbog hladnih glava i tadašnjih prvaka (komunističkih) u koje su i Muslimani i Crnogorci imali povjerenje sprečeni su širi međunacionalni sukobi. Na primoriju se odigrao događaj.
    Šta hoću da kažem. Ko zna kakvih je sve povoda bilo u ta davna vremena, a nije trebalo mnogo jer se uvjek živjelo na ivici.

    Sent from my Motorola 8400

  11. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:

    ASC

  12. #211
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ko tu zna što o Njegošu pojma nemaju. Tu i tamo ponešto.

    Gorski Vijenac je drama koju je Njegoš koristio da bi istakao probleme. Turci su tu bili 500 godina. Oni su prvi proćerivali i otimali zemlju. Nije Njegoš počeo to sigurno.

    I ti muslimani i albanci bi trebali da izađu i pričaju što su njihovi činjeli sve. Pa tek tad bi se moglo sastavit slika.

    Jer oni su zajedno napadali sjever crne gore i crnu goru puno puta prije. Masu tih albanskih vođa i bošnjačkih su bili brutalni prema stanovništvom.

    I sad pravit od nekih tih slučajeva da su zločini kad u stvari su osvete uzajamne nije baš pametno.

    Jer kako god da obrneš to osmansko carstvo je bilo tuđe carstvo i oni su njima služili.

    To je jedan od glavnih argumenata Njegoševih. To ka danas kad se ja ljutim što ljudi tamo navijaju za rusiju i ameriku i saudijce na primjer politički. To je jako moralno upitno ponašanje. Jer uvijek izdaja ti visi nad glavom zbog podrške takvih ideja umjesto jedinstva svog naroda.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 11:16.

  13. #212
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A par puta sam našao da su ih i falili. Eto jedan sjećam se crnogorac poturčeni koji se vratio iz istambula i bio glavni za Nikšić u nekom periodu. I bio je dobar i prema nemuslimanskom stanovništvu jer im je bio rod. Al to izgleda je isto bilo ređe. No se vlasti dofate pa nesoji postanu.

  14. #213
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Tu što se svi prave mutavi na činjenicu da su sloveni (i albanci) vazda robovali drugima.
    To je tužna istina.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 11:33.

  15. #214
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pa šta oćeš ti? To je još grđe što si reka.

    To znači da je Šerbo posesivan i iz lakih pobuda bi svašta uradio.

    Smojom verzijom ima je bolju šansu.
    A śećam se taj mu je samo tražio da prizna.
    Kako je grdje molim te? Zajedno radili dok nije pukla tikva a ti tvrdis da je ukrao tudje. Zivko je trazio javno izvinjenje i da povuce tiraz,ili tako neoo zadovoljenje, na sto ovaj nije pristao. Jos je to bio i sukob po politickoj liniji.

  16. #215
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    .

    A onda iz teksta postaje jasno da su oni pošli u boj




    To je rat bio između crnogoraca i osmanlija. kad kažeš zločini su počinjeni to nemože bit ratni događaj.

    Ja sam mislio da je to da su oni neke pošto su ušli u sastav Crne Gore i u miru napanuti i nad njima je zločin učinjen.

    1919. Majls kaže oni su pobili na desetine hiljada ljudi. Zateka je na hiljade izbjeglica u Skadru po zimi proćerane bez iđe išta. sve civile.
    Плав и Гусиње су ослобођени у октобру 1912.

    Главнина црногорске војске одлази да ослобађа Метохију. Тада нема злочина.

    У марту 1913. године долази Авро Цамовић да “заведе ред” те се у наредних два мјесеца дешавају убиства и масовно покрштавање.

    Дакле у вријеме у коме нема ратних дејстава у плавско гусињском крају.

    1919 је друга прича, и она је испричана у књизи Мемића, та “Пљачка” или прогон се десио као реакција на непромишљене потезе муслимана тог краја који су се хтјели оружано побунити.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  17. #216
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post


    Evo dokumentarac o genocidima u kontuitetu nad Bosnjacima/Muslimanima u Crnoj Gori, Srbiji i BiH.
    Ako vas interesuje samo za CG desavanja u klipu se nalaze na 6:30 - 19:40 i 24:55 - 25:16 (Prije 130 godina Nikcis je bio kompletan Bosnjacki grad, u njemu je bilo samo 16 crnogorskih porodica, plus objasnjava kako su ih istrijebili).
    29:18 - 55:20 Genocid i pokrstavanje plavogusinjskog kraja. Pa mog pradjeda brat je bio pokrsten i pop mu je dao ime Vojin jer ce s tim imenom biti dobar vojnik.
    Evo i za zlocine po Kolasinu, Mojkovcu i BP
    1:01:40 - 1:11:54

    Berane 1:22:10 - 1:30:00

    2:20:40 - 2:22:00

    Ps: fun fact - U Herceg Novom je nekad bilo 45 dzamija i 40 mekteba, sad nijedne da ja znam


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Мада се не слажем са тврдњом о 11 геноцида, то не значи да не признајем/познајем злочине над муслиманим/бошњацима и албанцима приликом ослободилачких ратова.

    Мислим да ово за Никшић и истријебљење није истина, књаз је био ту, ово што сам ја читао је да су се након доста бомбардовања предали и да су они који су хтјели са свом имовином отишли за Босну, не да су побијени.
    Они који су остали, око 400 породица су пошли када је требало да ставе црногорске капе и да дјецу дају у школе, тако да је остало свега око 30ак муслиманских породица у Никшићу.

    Мени је невјероватно звучи да је физички вило могуће да у Херцег Новом буде 40 џамија, ајде да је то цифра за цијели тај дио Боке под османлијама, али ти немаш града у Црној Гори који је имао толико вјерских објеката.

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Mada treba pogledati od pocetka da bi se “shvatila” mrznja i sva safra prema muslimanima koja ni dan danas nije prestala. Sve je pocelo sa Njegosem i istragom poturrica. Ja procjenjujem da ce tek za 70 godina da se relaksira ovaj prostor


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Није Горски Вијенац крив, нису га читали аустријанци кад су чистили мађарску, славонију, војводину и лику од муслимана.

    Па владика данило је извео (ако је извео) истрагу без било какве литерарне помоћи.

    Сукоби су почели много раније, никшићки војвода Грдан је 1595 подигао са брдским племенима буну против турака, од тада нередовно/повремено трају чарке или борбе, а оно што сви заобилазе између тих повремених борби је мир, сарадња, уобичајени живот.

    Мржњу је лако објаснити и економском ситуацијом, додај на то историјско право на обнову државе, и на врх свега тога вјерске разлике, више него довољно материјала за све ово што нам се дешавало.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  19. #217
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    871
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Postoji prica da je Šas imao 365 crkava, za svaki dan u godini, isto je realna kao i 40 dzamija za Hn. Promislite samo dje bi te dzamije stavili, pa puno manji je bio grad negoli danas. To veze sa realnoscu nema.

    Sto se istrage ******** tice, to je objasnjeno do danas vise negoli dobro, cak potkrijepljeno dokumentima isl. Postoje turski defteri i u njima prezimena, zna se do kad su zivjeli na odredjenom prostoru. Pojedina bratstva su prelazila u islam i kasnije se vracala u hriscanstvo. Niko to nije radio od meraka,nego iz nuzde(i jedno i drugo). A sigurno da nije bilo prijatno biti musliman u vrijeme ratova sa Turskom, to je jednostavno tako. Nikola je divljanje probao da suzbije,uostalom, i o tome ima prica i zapisa, kad su pojedini otimali i pljackali a on naredjivao da se ta imovina vrati vlasnicima

  20. The Following User Says Thank You to Dutch For This Useful Post:


  21. #218
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Za vrijeme osmanske uprave na području današnje Crne Gore, u različitim vremenskim periodima, podignuto je 162 džamije. Najveći broj je podignut na području Pljevalja- 26, Bara sa Ostrosom 25, Ulcinja sa Vladimirom 24; Bijelom Polju 20; Podgorici sa okolinom 13. Na nikšićkom području 10; u Herceg Novom, Risnu, Bijeloj i Sutorini 9; na području Stare Crne Gore 8; ( cetinjsko područje ) u Plavskom području 8; gusinjskom 10; Spužu i Danilovgradu 4; Rožajama 3; Beranama 2 i Petnjici 1. džamija.
    izvor monteislam

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  23. #219
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Naša sam u jednu biblioteku Grlica : kalendar crnogorski za godinu 1835 / izdao Dimitrie Milaković.





    Grlica : kalendar crnogorski za godinu 1835 / izdao Dimitrie Milaković.





    Ođe interesantno kaže da su Vasojevići jedno od kučkih plemena.




    Odje interesantno kaže da su Crngorci gostoljubiviji od svih drugih Srba, što nikad nije bilo.

    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	nyp.33433051592420-seq_55.jpg 
Views:	53 
Size:	10.8 KB 
ID:	170566  
    Last edited by Dača; 06-12-20 at 21:43.

  24. #220
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Плав и Гусиње су ослобођени у октобру 1912.

    Главнина црногорске војске одлази да ослобађа Метохију. Тада нема злочина.

    У марту 1913. године долази Авро Цамовић да “заведе ред” те се у наредних два мјесеца дешавају убиства и масовно покрштавање.

    Дакле у вријеме у коме нема ратних дејстава у плавско гусињском крају.

    1919 је друга прича, и она је испричана у књизи Мемића, та “Пљачка” или прогон се десио као реакција на непромишљене потезе муслимана тог краја који су се хтјели оружано побунити.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    To za metohiju je spomenuo o i Majls. Ima li kakvih dokumrnata o tome?
    A vidiš kako to ima i političke reperkusije Majls je zbog toga preporučio da se nendaju tako teritorije već oo nacionalnoj liniji đe je god moguće.

  25. #221
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,393
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Mada treba pogledati od pocetka da bi se “shvatila” mrznja i sva safra prema muslimanima koja ni dan danas nije prestala. Sve je pocelo sa Njegosem i istragom poturrica. Ja procjenjujem da ce tek za 70 godina da se relaksira ovaj prostor


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Mislim da imaš pogrešan dojam. Naravno da mrznja nije pocela sa Njegosem, nego je pocela od kad je dio naroda krenuo da prima Islam kao vjeru, jer se na to gledalo kao na klasicnu izdaju. Iz plemena iz kojeg sam ja a mislim da je tako bilo i u dobar dio CG, ko bi primio islam, organizovali bi se ljudi da taj plemenik jednostavno "nestane" to jest da ga ubiju i da ga Turci nikad ne nadju, jer se to smatralo to izdajom i velikom sramotom za pleme. Nije to bilo dakle mrznja prema Bosnjacima, koji slozices se tad u Crnoj Gori nisu ni postojali niti su mogli postojat, nego mrznja prema bratu koji je zbog povlastica i lakseg zivota poklekao neprijatelju. Naravno, sreca je sto ta mrznja polako nestaje.

  26. #222
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jes samo u Istočnom rimskom carstvu su albanci bili potisnuti.
    Tako da je to još vuče prije od Otomana.
    Last edited by Ego_and_his_own; 07-12-20 at 09:19.

  27. #223
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    pa nije zbog islama nego sto osmanlije kad krenu u prevaspitanje crne gore oni ne salju mustafu iz carigrada no muja iz petnjice i tako oko za oko .....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  28. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  29. #224
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nisam ja to negirao nego samo kažem da ti problemi su još stariji.

  30. #225
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    1,855
    Thanks Thanks Received 
    204
    Thanked in
    132 Posts

    Default

    zavadi pa vladaj + dokazivanje u novoj vjeri sto je bio i najveci problem jer u vecini slucajeva su lokalni muslimani bili radikalniji od pravih Turaka. Nije pomoglo isto sto su su se uglavnom saradjivali sa okupatorom. Sve strane su cinile zlocine niko nije bez krvi na rukama bio...

  31. The Following User Says Thank You to skodilak For This Useful Post:


Page 9 of 11 FirstFirst ... 567891011 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •