Page 8 of 11 FirstFirst ... 4567891011 LastLast
Results 176 to 200 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #176
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Imam knjigu pogledaću. Ali Đilas nikako nemože bit śedok što se zbilo 1912. kad se rodio 1911.

    On je moga bit śedok ujaku kad je krao tepihe iz džamija u Pazaru ali ne i tome.
    On je moga bit śedok ocu koji je ispaljiva pod srpskom komandom topove na Rovca i Rovčanske kuće.
    Moga mu je bit śedok da je osvetio im se za vola.

    Ali za to nije nikako moga bit śedok.

    A koliko ti ja poštujem rad Šerba Rastodera bolje da ti ne rečem.
    Није био ни свједок етничког чишћења у Шаховићима/Томашеву 1924 па је писао о томе.

    Ово о чему је писао се десило прије 1912 вјероватно око 1880 или мало касније.


    Ок, наћи ћу друге изворе (мада сам дао линк једне књиге гдје има доста описаних напада и разлога исељавања муслимана) за покрштањаве (већег дијела) и убијање (мањег дијела) муслимана и албанаца Гусиња и Плава 1912.

    Тај догађај је доста описан у дјелима разних историчара, није шербо о том једини писао.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  2. #177
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Није био ни свједок етничког чишћења у Шаховићима/Томашеву 1924 па је писао о томе.

    Ово о чему је писао се десило прије 1912 вјероватно око 1880 или мало касније.


    Ок, наћи ћу друге изворе (мада сам дао линк једне књиге гдје има доста описаних напада и разлога исељавања муслимана) за покрштањаве (већег дијела) и убијање (мањег дијела) муслимана и албанаца Гусиња и Плава 1912.

    Тај догађај је доста описан у дјелима разних историчара, није шербо о том једини писао.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pa daj pokaži te druge izvore i svjedočenja. Samo jedan izvor treba ako je očevica.

    Crnogorski Muslimani su svi bili rod Crnogorcima. Koliko sam rovčana muslimana otkrio ko zna koliko ih ima. Sve su vikali u Rovca ođe Turska noga nije kročila. Možda nije al je otale masu Rovčana otišlo i postali muslimani. Što po śeveru što po sandžaku.

    Ja sve više mislim da su oni sami isto dosta štitili crnogorce i po koji put spričili veće napade. Što rad sebe što rad roda.

    Masu muslimana crnogorskih vole Crnu Goru i dan danas i ponosni su na njenu istoriju i čast.

    Ja sam sumnjičav da su to crnoruki Srbi sistemacki uradili da bi razbili narod i zameli među njima kavgu. Zavadi pa vladaj je stara tehnika.

    Oću reć da su se krvili nebi bilo to tako.
    Last edited by Ego_and_his_own; 03-12-20 at 18:46.

  3. #178
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A ko su ti izvori za to?

  4. #179
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E volim kad se gađete navodima. To je ozbiljna priča.

    Sve ostalo je neozbiljno.

  5. #180
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pa daj pokaži te druge izvore i svjedočenja. Samo jedan izvor treba ako je očevica.

    Crnogorski Muslimani su svi bili rod Crnogorcima. Koliko sam rovčana muslimana otkrio ko zna koliko ih ima. Sve su vikali u Rovca ođe Turska noga nije kročila. Možda nije al je otale masu Rovčana otišlo i postali muslimani. Što po śeveru što po sandžaku.

    Ja sve više mislim da su oni sami isto dosta štitili crnogorce i po koji put spričili veće napade. Što rad sebe što rad roda.

    Masu muslimana crnogorskih vole Crnu Goru i dan danas i ponosni su na njenu istoriju i čast.

    Ja sam sumnjičav da su to crnoruki Srbi sistemacki uradili da bi razbili narod i zameli među njima kavgu. Zavadi pa vladaj je stara tehnika.

    Oću reć da su se krvili nebi bilo to tako.
    Нисам заборавио него не стигох раније.

    Ево овдје три свједочења људи који су били ту за вријеме покрштавања и убистава.

    https://sandzakpress.net/svjedocenja...ocidu-u-plavu/

    Двојица су поживјели до прије 10-12 година.

    Поред тога ево књиге рођеног плављанина Мустафе Мемића гдје пише о тим злочинима.

    http://sandzackaknjizevnost.com/wp-c...913-i-1919.pdf

    Ево и његовог интервјуа о тим догађајима :

    https://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=47089

    као и реаговања на књигу Живка Андријашевића :

    http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=16588

    Живко Андријашевић је 2003 написао књигу Покрштавање муслимана 2013 гдје описује ове догађаје, нема је на нету.

    О овоме је писао и Бранко Бабић у књизи Политика Црне Горе у ново ослобођеним крајевима 1912-1914.

    Такође је писао и Чедо Ћулафић, гусињанин, иако књига није објављена, на њега се позива доста аутора.

    Ево чланка Веселина Коњевића, гдје се поред овога покрштавања и убистава описују исељавања муслимана од 1687 до након другог свјетског рата.

    http://www.maticacrnogorska.me/files...20konjevic.pdf

    Хамдија Шаркиновић је такође написао чланак о организацији власти у Црној Гори од 1912-1914 гдје подробно описује догађаје из 1913.

    http://www.maticacrnogorska.me/files...sarkinovic.pdf


    Колико је тај злочин остао у сјећању дијела народа плавско гусињске котлине свједочи и ова представа-реконструкција :





    Масу муслимана воле црну гору, и је ли бог да да је тако, али због садашње љубави не треба затварати очи над оним што се некад међу нама дешавало.
    Срби посебно црноруки у овоме нису имали никаквог удјела.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #181
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kakav je ovo tekst na sandžakpress

    Brojni su zlocini nad Bosnjacima u XX stoljecu pocev od Kraljevine SHS, te Titove druge Jugoslavije, kada se moralo govoriti sutnjom, kako bi se izrazila poetesa V. Kreho. Proje nego sto je regularna karadacka vojska okupirala Plav i Gusinje 15. oktobra, ucinjeni su brojni zlocini i pokolji nad Bosnjacima u Gornjem Kolasinu pocev od 26. Jula 1858.g. kada je vojvoda Miljan Vukov predvodio karadacku vojsku, koja je ubila preko 1000 Bosnjaka, kao i prema izvjestajima brojnih historicara, a sto i Z. Scepanovic u knjizi Polimlje i Potarje, u kojoj se navodi podatak da je opljackano preko 12.000 krupne stoke, zatim opljackane i spaljene su sve kuce Bosnjaka, kao i da je spaljen grad Gornji Kolasin. U svom poznatom djelu:“Besudna zemlja” Milovan Djilas pise:”Skoro sve zemlje u kolasinskom kraju bile su otete od muslimana koji su – cim sui h Crnogorci prisvojili – pobijeni ili odagnati do zadnjega sa njihovih ognjista. i groblja njihova su zatrta da se ne zna das u nekad tu bili… prisvajanje muslimanskih zemalja shvatano je i kao nagrada… pljacke I ubistva nisu prestajali.”

    Ispreskaka se u 3 rečenice i opet vrati na Đilasa.

    To su bile ratne žrtve i bilo ih je na obje strane. Ima navodi iz NYTimes za to.

    Veoma haotičan tekst.

  7. #182
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Rat..... zlocini su sa obadvije strane...okupatori i borba protiv okupatora....Njegos i njegov medijski uticaj ....sto se ne sce u lance vezati....
    aj ne sprdajte se ocete reci da su u to vrijeme bosnjaci bili miroljubivi ,nomadi klasicni.... nisu njihovi pretci ili oni sami napadali i harali po crnoj gori! stari zavjet tad vlada oko za oko zub za zub....
    sad vlada neki drugi zavjet globalni....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  9. #183
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Kakav je ovo tekst na sandžakpress

    Brojni su zlocini nad Bosnjacima u XX stoljecu pocev od Kraljevine SHS, te Titove druge Jugoslavije, kada se moralo govoriti sutnjom, kako bi se izrazila poetesa V. Kreho. Proje nego sto je regularna karadacka vojska okupirala Plav i Gusinje 15. oktobra, ucinjeni su brojni zlocini i pokolji nad Bosnjacima u Gornjem Kolasinu pocev od 26. Jula 1858.g. kada je vojvoda Miljan Vukov predvodio karadacku vojsku, koja je ubila preko 1000 Bosnjaka, kao i prema izvjestajima brojnih historicara, a sto i Z. Scepanovic u knjizi Polimlje i Potarje, u kojoj se navodi podatak da je opljackano preko 12.000 krupne stoke, zatim opljackane i spaljene su sve kuce Bosnjaka, kao i da je spaljen grad Gornji Kolasin. U svom poznatom djelu:“Besudna zemlja” Milovan Djilas pise:”Skoro sve zemlje u kolasinskom kraju bile su otete od muslimana koji su – cim sui h Crnogorci prisvojili – pobijeni ili odagnati do zadnjega sa njihovih ognjista. i groblja njihova su zatrta da se ne zna das u nekad tu bili… prisvajanje muslimanskih zemalja shvatano je i kao nagrada… pljacke I ubistva nisu prestajali.”

    Ispreskaka se u 3 rečenice i opet vrati na Đilasa.

    To su bile ratne žrtve i bilo ih je na obje strane. Ima navodi iz NYTimes za to.

    Veoma haotičan tekst.

    Може бит али ту ништа слагали нису, 1858 Ровчани, Морачани, Дробњаци, Ускоци, Васојевићи и Кучи нападају Колашин и освајају га уз оно што иде у то доба, паљење и пљачкање.

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Rat..... zlocini su sa obadvije strane...okupatori i borba protiv okupatora....Njegos i njegov medijski uticaj ....sto se ne sce u lance vezati....
    aj ne sprdajte se ocete reci da su u to vrijeme bosnjaci bili miroljubivi ,nomadi klasicni.... nisu njihovi pretci ili oni sami napadali i harali po crnoj gori! stari zavjet tad vlada oko za oko zub za zub....
    sad vlada neki drugi zavjet globalni....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Наравно, само пишем/дајем документацију за неке догађаје који се чини ми се некима чине сумњивим или непостојећим.


    Још једном, то што су сада муслимани/бошњаци равноправни грађани црне горе који исту воле као и остали не значи да треба заборавит да се у то вријеме нисмо тако вољели и сматрали једнаким или равноправним.

    Што је и нормално, не може 1878 или 1913 бит исто што и 2020.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  10. #184
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Tacno tako istina samo da se ne zaboravi da ostane nedje na papir. Taj sjever tamo je previse zatrovan i nazadan , tamo jedini pametni gusinjci sto svi bjeze za ameriku

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  11. #185
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ma tamo ljudi pišu svašta a ne ostavljaju reference. I to je najveći problem. ja sam se svika na ove strane izvore đe ljudi znaju da niko ne pridaje značaja ako nema referenci.



    Mene su teški domaći autori pogotovo od poslednjeg vijeka, loši su mnogo. Baš sa pretura po spisima iz Dubrovnika. Ta Dubrovačka republika je imala obrazovane ljude svecki. To otkad je politika ulećela deblje u istoriju sve se pokvari.
    Evo najbolji primjer kako to može bit loše je tekst

    Na samom pocetku zelim podsjetiti na process recenziranja knjige dr. Mustafe Memica: “Plav i Gusinje u proslosti” 1985.g. kada su filozofi akademik dr. Muhamed Filipovic i dr Rasim Muminovic insistirali da preporucim Memicevu knjigu za stampu u onom obliku kakva ona jest. U ovoj publikaciji zapazeni prostor je posvecen genocidu nad Bosnjacima 1913.g. u Plavu. U tom vremenu dr. M. Memic imao je svoju kucu u Ulcinju. Provjerio sam kod porodice I receno mi je da se on nalazi u svom domu. Otputovao sam nakon odrzanih predavanja na Univerzitetu Crne Gore i dosao kod Memica u Ulcinj sa zeljom da ucinim sve da knjiga bude recenzirana i da udje u stampu. Na moje iznenadjenje kod dr. Memica su bili vise srpskih i crnogorskih akademika i znanstvenika, medju kojima su bili profesori Pavicevic, Kalezic i drugi. Pokusao sam da ih ne ometam u radu, ali i da saznam koji je njihov glavni cilj. Shvatio sam da oni vjesto skracuju poglavlja i redigiraju Memicev rukopis. Najzad, kada se knjiga u javnosti pojavila iduce godine, dr Memic je zelio da knjigu promovira u Plavu. Jedne ljetnje veceri sreo sam autora na autobuskom kolodoru u Beranama. Bio je veoma tuzan. Rekao mi je da su mu borci u Plavu, ciji je on clan, omogucili da promovira svoju monografiju o plavsko-gusinjskom kraju. Shvativsi njegove nevolje posao sam do hotela preko Lima i sa recepcije uspostavio vezu sa filozofima akademikom Filipovicem i profesorom Muminovicem. Ukazao sam im na problem sa kojim je suocen dr Memic i pozvao sam ih da sjutri dan doputuju u Plav kako bi promovirali Memicevu knjigu. To se i dogodilo na velicanstvenom nivou u hotelu “Plavsko jezero”, uz razumijevanje i podrsku rukovodioca Braha Rugovca. Tako je Memiceva knjiga usla u javnost i bila pionirska monografija o otvaranju pitanja genocida u ovom kraju, makar u zavijenoj formi.
    Aj povataju majčin sine što je ođe sve rečeno. Potpuno besmisleno. Pa jel redukovan tekst ili nije. I ko ovo govori i kako možemo provjerit njegove tvrdnje o redukovanju knjige.

    A onda iz teksta postaje jasno da su oni pošli u boj

    Sjecam se 1911. ili 1912.g. prije ulaska nezvanih karadacana u nas kraj, otisli su na zborno mjesto u Bogicevicu na Hodzin ravan i Ljukšter, gdje su se okupljali dobrovoljci, kako smo ih mi zvali Djurumlije, da idu na Čanakale, da brane Osmanlijsko carstvo. Ujedno, moj brat Bajram i Halil su nam rekli kada se krenuli da ce tamo pronaci ljepsi kraj da nastavimo ziveti i da odemo iz Plava, jer su znali da ce doci crne godine. Da ce se kraljevi zulumcari sa Cetinja svecati Plavu i Gusinju zbog Nokšićkog boja. Tada su se djurumlije okupile na Bogicevici okupile kako bi isli da se povezu sa jedinicama iz Prizrena, Peci i Skopja, pa na dalji put, gdje su isli ja stvarno ne znam. Oni koji su se postrojavali i od starješina dobijala uputstva prije nego sto su pristupili donosili su po jedan kamen i stavljali na gomilu. Rekli su tada, kada se vrate, uzece po jedan kamen, da bi se znao njihov broj koji je otisao. Nakon svih ratova ova gomila je ostala ista jer se gotovo niko nije vratio. Moja braca mi stalno dolaze u san. Koliko trajem i zivotarim ovdje od Komarace do Plava, stalno mislim na njih i pitam se, gdje su zavrsili njihovi snovi.

    To je rat bio između crnogoraca i osmanlija. kad kažeš zločini su počinjeni to nemože bit ratni događaj.

    Ja sam mislio da je to da su oni neke pošto su ušli u sastav Crne Gore i u miru napanuti i nad njima je zločin učinjen.

    1919. Majls kaže oni su pobili na desetine hiljada ljudi. Zateka je na hiljade izbjeglica u Skadru po zimi proćerane bez iđe išta. sve civile.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 07:39.

  12. #186
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo događaj kad su posjetili sjevernu granicu 1902. godine iz one knjige gore što sam postavio. Dogodio se ekces kad je bježa jedan od albanaca da ga ne ubiju iz osvete. A oni su išli sa grupom crnogoraca koji su patrolirali. Zamalo se frka ne napravi. Filmska priča o bjeguncu od osvete. ALi ne kaže ništa drugo bez da su voljeli nekad da žive uzbudljivim životom i da su povodi za osvetu bili obične prirode a ne nacionalne.






    Ali ono što on kaže da je od njih masu albanaca prešlo na stranu crnogoraca.
    Znači imali su prijateljske odnose ili su poštovali nadležnost.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 07:53.

  13. #187
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,776
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,930
    Thanked in
    2,311 Posts

    Default

    Reference?

    Događaj poslije drugog svjetskog rata. Moj đed je sjedio u prikolici traktora kojega je u tom polju, izgleda, vozi nevješti vozač. Prelazeći preko jedne brazde traktor se prevrne, pa prikolica i teret preko mog đeda. Zadobio je teške telesne povrede, a zbog toga što mu je i kičma oštećena poslali su ga u invalidsku penziju. Međutim rješenje nikako ne stiže i poslije godinu dana. Živjeli od trgovine (što moja baba proda na pijaci) i kada je jednom prilikom otišla u Titograd ona pravac sekretarijat da vidi šta je sa rješenjem za penziju. Rekoše joj da je to davnija dana otpravljeno za Virpazar (tada opština). Poslije nekoliko dana ona u Vir kod (da sada ne pišem ime i prezime) i pita za rješenje, ovaj standardni odgovor:
    - Ah, Mileva, nema još rješenja, te komisije oko invalidskih penzija ne donose tako lako i brzo rješenja, sve se to proverava na više nivoa.
    - Je li tako? Zna li se kada će?
    - Tako bogomi. A kada će? To niko ne zna.
    - A znaju li ti u Titograd šta si ti radio u toku drugog svjetskog rata?
    - Šta reče?
    - Rekoh, možda im treba neko pismeno svedočenje, a ti i ja znamo da ništa ne bih slagala.
    Nekim čudom među spise se tog dana nađe i rješenje za invalidsku penziju za mog đeda.
    Sada, kada bi se napisalo šta se dešavalo u drugom svjetskom ratu na relaciji Brčeli - Virpazar na osnovu svjedočenja moje babe to ne bi bila priča iz istorije jer nema reference?

    Sent from my Motorola 8400

  14. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  15. #188
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nemam ja problem sa donjim tekstom. Očigledno je autentičan.
    No sa gornjim komrntarisanjem.
    Kad kažeš taj i taj je rekao to i to ti treba da pokažeš referencu.
    A 99% tekstova na internet i novinskih članaka je takvo.

    A toliko lažnih tvrdnji ima da je to film. Ako budeš istraživao istoriju južnih slovena na google books strane izvore. Oni subse svi smijali našim autorima.

    Slabi su naši autori istoričari. Oni su više politički bojali no tumačili istoriju.Ne kažem svi ali masu ih ima loših.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 08:26.

  16. #189
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Ne jer ti baba nije pisala na Iengleski

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  17. The Following 2 Users Say Thank You to kauboj24 For This Useful Post:


  18. #190
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ustvari ja sam spreman da ustvrdim da je sva istorija o nastanku slovena netačna.
    Istorija slovena je krojena da zadovolji nastanak nacija današnjih i kreiranje njihovog mita.

  19. #191
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    Ne jer ti baba nije pisala na Iengleski

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Ja i ti smo očigledno na različitim frekvencijama. Pročitaj što sam reka uzmi kznanju. Ne prifataj ništa zdavo za gotovo. Idi sam istražuj pa otkrij.
    Baba ti tu ništa neće pomoć ako nije expert na google search.

  20. #192
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A tek kad se to bude proznalo sve o tome što je poznato u svijet a može se nać besplatno na google tek će se saznat koliko ih je bilo tu istoričara koji su krivili činjenice i sakrivali informacije.

    Ja sam na njih se baš naljutio.

  21. #193
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Ti gospodine sve uzimas za istinu, nisi mjerodavan pri iskazivanju i istoriji, oces da kazes i da serbo rastoder pojma nema a dosta toga je on pokupio od domacih baba


    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  22. #194
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ma ja se trudim da samo kažem što mogu da dokažem.
    A ti samo govoriš o impresijama.

    Ko je kome to mjerodavan u ičemu doli on sam?

    Ja tebe poštujem ka sebe. A ako ti imaš neke druge mjerodavne doli sebe, ja nisam sličan tebi.

    Svak može danas da nađe stare knjige i da ih čita i da provjeri. Ne mora da plaća Šerbu ništa.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 08:50.

  23. #195
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    zivio ti ,izbrisi se odavde

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  24. #196
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    zivio ti ,izbrisi se odavde

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

    Kako kultura je ekvivalent nedostatku argumenta

    A ja vidim tamo svi misle ja sam se napuvao a ja se ponašam samo ka slobodan čovjek koji misli svojom glavom a ne tuđom.

    Vi bolujete od autoriteta. A taj Šerbo je ukra od kolege i nije śćeo priznat do suda da jes. Da je to čovjek neki on bi reka izvini omaklo mi se. Zaboravio sam da te navedem. Mora je taj drugi na sud da dokazuje da mu je uzeo informacije.

    Ma bježi bre tamo sa Šerbom. Ti neznaš da su masovno knjige skenirane po svijetckija biblijoteka. Google na svojoj android i desktop aplikaciji ti može prevest u realnom vremenu sa koje god oćeš jezika pa i latinskog.

    Ja imam jedno 50 knjiga što sam naša što je mene interesovalo.

    Ali ti imaš Šerba... on će ti to završit i sve objasnit. Preskoči komunikaciju samnom.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 09:12.

  25. #197
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovo sam tražio nekog iz doba Petra prvog i nađoh ovoga Francuza.
    Kad je bio tamo zamalo izbio rat jer jedan Italijan u francusku vojsku povuka crnogorca za brk u Kotoru.
    On puca na tog italijana a oni ga ubili. Posle crnogorci ubili 5-6 njih iz osvete. Ludilo se napravi.
    A ja sam mislio to je priča pričina kad ovaj fracuz bio svjedok.

    https://play.google.com/books/reader...l9w&pg=GBS.PP4

    from Homer down to our own days . But if Ali be vanquished ; he will then be a villain , a monster of impiety and wickedness . Let us then wait for the result of the contest , and let us revere as we ought the infalli bility of the judgments of men . But to return . - - Profoundly . versed in human Nature , after the victory over Ali on the 22d . September , 1798 , the bishop of the Montenegro erected , on all the works of defence thrown up on the frontiers against the enemy , standards containing the date of the action , and the following inscriptions , “ We swear to die around this standard , rather than suffer an enemy to penetrate by this path into our country ; " _ " Glory and honour to our fellow - citizens : Love and assistance to all neighbours who show themselves our friends , " The Zentines , having often occasion to pass that way , struck with the memorials and their cause , have ever since , particu Jarly being of the same system of Christianity , made common cause against the aggressions of the Turks , with the Montenegrines , whom they regard as their natural allies and de fenders ,

    Autokefalous crkva i Petar prvi. I kako je došlo do toga.



    Ovo je priča za film. Molili ga da spasi tri momka hrvata koji su pobjegli iz francuske vojske. On je bio 1813 tamo.


  26. #198
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Vise narod vjeruje Crnogorskim istoricarima i babama, Vatikanskom i Skadarskom istorijskom arhivu nego putopiscima ....

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  27. #199
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa oni su svi rekli do reda da taj narod nema pojma o svojoj istoriji. Kako tad tako i danas.

  28. #200
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Glavni adut crnogoraca je bio što su mogli brzo da se skupe.
    Francuz je zapisa 1813. Da za 12 sati mogu 8.000 a za 24h preko 20.000 na bilo koje mjesto.

    Za vrijeme kralja Nikole za 36 sati je sva crna gora mogla da se skupi je vika jedan Englez




    Popis iz 1812

    Last edited by Ego_and_his_own; 06-12-20 at 09:48.

Page 8 of 11 FirstFirst ... 4567891011 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •