Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast
Results 151 to 175 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #151
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    880
    Thanks Thanks Given 
    1,838
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    131 Posts

    Default

    Ja sam čitao uglavnom o iseljavanju Turaka posle 1878. uglavnom iz NK i PG-e. Sa njima je otišao i manji broj domaćih muslimana. Ne znam za podatak da je posle Prvog balkanskog rata bile neke veće migracije, toga je mnogo više bilo u Grčkoj.




    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  2. #152
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Pa e, nedje tih godina kad su se Osmanlije povlacile. Nedje sam citao da su nasi preci trebali da se isele za Turkey (i steta sto nisu jer bih sad bio kao Kivanc Tatlitug) i neki su to uradili, dok ostali nisu jer je Nikola naprasno odlucio da se to zaustavi. Pa me interesuje razlog jer mi je krivo sto mi se cukun cukun djed nije iselio


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Краљ никола јес позвао да се остане, али није могао никог зауставит да не пође.
    Тако су се спуж и колашин испразнили од муслимана, никшић скоро, подгорица мање, а бар улцињ и мјеста на сјеверу најмање.

    Ко је ишао у турску сигурно није враћан или заустављан, посебно што су се исељавања наставила чак и после другог свјетског рата.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #153
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Tako je. Protjeran je jer je lijepo pričao o Podgoričkoj skupštini.

    Uoči ulaska srpske vojske u Crnu Goru, u organizaciji srpske vlade, formiran je "Privremeni Centralni izvršni odbor za ujedinjenje Srbije i Crne Gore" koji su činili Svetozar Tomić, Petar Kosović, Janko Spasojević i Milosav Raičević, pristalice Karađorđevića i saradnici srpske vlade.
    Ovaj četvoročlani odbor nakon ulaska srpske vojske u CG postavio načelnike okruga i srezova po Crnoj Gori, predsjednike varoških opština, starješine po kapetanijama...
    25. oktobra/ 7. novembra su na sjednici u Beranama raspisali "Pravila za viranje narodnih poslanika za Veliku narodnu skupštinu". Rok za izbor poslanika od proglasa je bio samo sedam dana.
    Odbor je upravljao izbornim procesom preko svojih povjerenika.
    Poslanici su na dosta mjesta birani na javnim zborovima organizovanim bez biračkih spiskova, bez identifikacije prisutnih, bez biračkih odbora. U dijelu kapetaniju nisu ni održavani skupovi već su delegati samo imenovani.

    Prvo skupštinsko zasijedanje je organizovano 11/24. novembra. Na njemu je izabran predsjednik skupštine i podpredsjednici (Savo Cerović; Savo Fatić i Lazar Damjanović)
    Od 165 izabranih poslanika samo 5 su bili zelenaši (3%) i oni su bojkotovali skupštinu.
    Na drugom zasijedanju skupštine 13/26. novembra donijete su odluke o detronizaciji dinastije Petrović i bezuslovnom ujedinjenju Crne Gore.
    "Odluka" je donesena aklamacijom unaprijed napisanog teksta, bez skupštinske rasprave. Odluku je potpisalo svih 160 prisutnih poslanika.

    Nije teško da uočiti da je ovo bila jedna antidemokratska farsa kojom je pogažen i Ustav i državni subjektivitet Crne Gore.
    A tome svjedoče i izvještaji stranih posmatrača.

    Božović zasluženo proglašen personom non grata.
    To što ga je poćeralo DPS ministarstvo ne znači da nije zaslužio ispraćaj. Srećan mu put.
    Pa vidi, danas možeš izraziti sumnju i u američke predsedničke izbore i njihovu demokratičnost. O izborima i referendumima na Balkanu tek da ne pričamo.

    Ali eto ajmo pričati o antidemokratskim izborima pre 100 godina, koja se održava pred završetak najvece svetske klanice i istoriji.
    S obzirom na okolnosti, to je bio festival demokratije u Crnoj Gori. Nikad pre toga CG nije imala slobodnije izbore.
    Ovde se neki pozivaju na Ustav zemlje koja je okupirana, kapitulirala, čiji zakoni su suspendovani, vlada i vojska raspušteni , a kralj zbrisao iz zemlje.
    Može se pričati o agitaciji iz Beograda, ali ne postoji način da se ospori većinska volja za ujedinjenjem. Zelenaši i njihove pristalice su bili malobrojni. To su bili uglavnom neki oficiri i glavarska elita kralja Nikole ili ljudi bliski njoj.
    Bjelaši i njihove pristalice su bili mnogobrojniji.Komunisti u CG će se kasnije javiti iz bjelaških redova.

    Ljudi u CG su imali čast da se samoopredele u skladu sa temeljnim Vilsonovim principima. Drugi to nisu imali. Ko je pitao ljude u Dalmaciji, Hrvatskoj,Sloveniji, Bosni jesu li za ujedinjenje? Gde su njihove skupštine i izjašnjavanje?

    Podgorička skupština je relikt jednog vremena i treba je posmatrati kao deo opštih trendova i procesa u tadašnjoj Evropi. Nestajala su velika carstva, nastajale su mnoge države, samoopredeljenje je bila najmodernija reč i mnogo referenduma i izjašnjavanja (ne samo političkih) je bilo širom Evrope.

    Danas kritikovati Podgoričku skupštinu je bezpredmetno, a zabranjivati drugačije mišljenje u vezi nje, poništavati njene odluke je šarlatanstvo i politikanstvo za jednokratnu upotrebu.

  4. #154
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    P
    Ljudi u CG su imali čast da se samoopredele u skladu sa temeljnim Vilsonovim principima. Drugi to nisu imali. Ko je pitao ljude u Dalmaciji, Hrvatskoj,Sloveniji, Bosni jesu li za ujedinjenje? Gde su njihove skupštine i izjašnjavanje?
    Ipak ima razlike jer svi ti ljudi koje si naveo do ujedinjenja nisu imali svoje države a Crna Gora jeste.

  5. #155
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    ...Uglavnom, oni koji brane Podgoričku skupštinu poklanjaju penal suprotnoj strani. To se rutinski rastura argumentima pred realnim ljudima...
    Naravno, ako potpuno navijas za jednu stranu. Drugi ce ti reci da se napadanje Podgoricke skupstine lako rasturi realnim argumentima.

    Meni je posebno komicno sto je "zvanicni stav" da je Podgoricks skupstina bila nelegitimna, ali je AVNOJ bio legitiman. Treba li nam boljeg dokaza da kod nas pravni i istorijski "dokazi" zavise iskljucivo od trenutnog politickog kursa.

  6. The Following User Says Thank You to SKOJ For This Useful Post:


  7. #156
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    e zali boze sto Mirko nije vladao umjesto ovog matufa
    Онамо, 'намо... за брда она,
    говоре да је разорен двор
    мојега цара; онамо веле,
    био је негда јуначки збор.

    Онамо, 'намо... да виђу Призрен!
    Та то је моје - дома ћу доћ'!
    Старина мила тамо ме зове,
    ту морам једном оружан поћ'.

    Онамо, 'намо... са развалина
    дворова царских врагу ћу рећ':
    "С огњишта милог бјежи ми, куго,
    зајам ти морам враћати већ'!"

    Онамо, 'намо... за брда она
    казују да је зелени гај
    под ким се дижу Дечани свети:
    молитва у њих присваја рај.

    Онамо, 'намо... за брда она,
    ђе небо плаво савија свод;
    на српска поља, на поља бојна,
    онамо, браћо, спремајмо ход!

    Онамо, 'намо... за брда она
    погажен коњ'ма кликује Југ:
    "У помоћ, ђецо, у помоћ, синци,
    светит' ме старца - свет вам је дуг!"

    Онамо, 'намо... сабљи за стара
    његова ребра да тупим рез
    по турским ребрим'; да б'једној раји
    њом истом с руку рес'јецам вез!

    Онамо, 'намо... за брда она
    Милошев, кажу, пребива гроб!
    Онамо покој добићу души,
    кад Србин више не буде роб.



    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. #157
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,392
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by licmius View Post
    Nije srpska vojska nego srbijanska (vojska srbije), nije srpska vlast nego srbijanska vlast (vlast srbije), nije pasic srpski politicar nego srbijanski (politicar srbije), zovite ih onako kako su ih zvali tada i kako trebaju da ih zovu i dan danas, prvo ti isti istoričari i tumači istih, a i kako su ih opisivali u originalu u tadašnjim novinama, glasilima, propisima, pismima, itd, a posebno tadašnja vlada u egzilu, kao i isti zelenaši tj komiti a zasto su forsirali na tome da su to srbijanci i da su to srbijanske strukture a ne srpske ostavićemo za druge rasprave


    Zelenaši nisu bili protiv srpstva, nego protiv "načina ujedinjenja" juznih slovena i ponasanja i djelovanja srbijanskog "srpstva" i smatranja istog srpstva od "bg vlastele" i forsiranja pogubne ideologije "velja srbija".
    Fakat je taj da je pod srbijanskim uticajem odlukom PG skupštine, CG kao država izbrisana tj pripojena Srbiji, i da je ista Srbija takva(sa cg) ušla u SHS.
    Fakat je taj događaj bio početak stvaranja svih današnjih problema na relaciji srbijanac-crnogorac, gdje prvi hoce da je samo srbin, a drugi da nece da bude samo srbin nego oce da bude crnogorac, da ima svoje ja, da ima svog kralja i da ima svoju torinu na toj velikoj livadi.

    To da su bjelasi bili "placenici" bg nekim dijelom je i tacna, ali ne toliko koliko se danas to predstavlja, takođe bi onda mogli i dio zelenasea (posebno onih najljucih iz gaete" nazvati placenicima "italije" koja je pored aspiracija na dalmaciju imala i pik i na cg i na albaniju. A takođe i činjenice da isti kralj Nikola kad je vidio da su "gaetasi" zloupotrebljeni tj da bi mogli da se zloupotrebe zbog finansiranja istih od strane italijnskog dvora, tada isti ulazi i sukob sa cerkom i zetom, pa isti taj "krsto" polako gusi taj dio zelenasa koji def prestaju da se finansiraju repalskim ugovorom 1921., dok je već kralj Nikola sa vladom u italiji prekinuo svaku saradnju jos '19
    Namjerno ovdje se precutkuje da su kod samog "zelenaskog pokreta" postojale tri grupe istih, onih u italiji (gaeta), onih u cg, i onih pri kralju u egzilu. E u ove prve su bili oni "najtvrđi" kasnije poznati kao "sekulini" koji su svoju mržnju prema srbijanskom preusmjerili na srpsko i sve vise klizili u ekstremni nacionalizam pod patronatom savića štedimlije, kasnije dušanom vučinićem (pretpostavite cijim đed-stricom), koji su postali zagovornici linije "crvenih hrvata" i negiranjem srpstva, odricanjem petrovica, forsiranjem floskule da su petrovici bili zavedeni uticajem milutinovica, obrenovica itd, da su pod srpstvom mislili pravoslavlje itd. Iste one floskule koji su kasnije kroz komunisticki pokret forsirali jovo kapa i slicni konvertiti i potomci gaetasa, a kojima je brisanje istorije i prepravljanje iste bilo "must do" da bi dokazali ono sto je nedokazivo a to je da je crnogorski naciom dio srpskog etnosa, a ne nekog dukljansko-ilirsko-rimskog etnosa, cak i takvih tvrdnji dotle daleko da nismo cak ni pripadnici juznih slovena nego autohtoni narod koji je sloveniziran a kasnije "posrbljen" svetim savom itd

    Na sajtu nacionalne biblioteke imate izdanja glasa crnogrca, cetinjskog vijesnika, pismenim apelima "crnogorcima i ostalim jugoslovenima" vlade u egzilu kralja Nikole, i današnjeg sramnog negiranja one dinastije sa najvećim stažom posle "Nemanjića" i njihovog otiranja i prljanja kroz lokal-politicke obracune onih koji negiraju da su crnogorci i ovih koji negiraju da su srbi, a ne shvataju zitelju cg osjecao se on ovako ili onako, da jedno bez drugog ne ide.

    "Međutim, ako bi neko preda mnom uvrijedio Crnogorce, ja bih Crnogorcem istog časa postao". E ja sam ovo postao kako kaže Pekić, jer se osjećam uvrijeđenim jer neko iz tamo jedne susjedne države negira moju državu, moju posebnost od njega.
    A onda se jednog dana probudim i na patriotski skup slušam unuka narodnog heroja, i sa gađenjem konstatujem što sam i hoću da budem Srbin, ili kad vidim Brajovica, Đuku, Novaka I i novaka II, jevrema mrtvog, ali onda opet nekako sagledam širu sliku i vidim je.em te pa ja imam pravo na dualni indetitet, kao npr austrijanac, bavarac, lombardijanac, sicilijanac, kozak, ovaj onaj. I na kraju sam odlučio pošto neću ni tamo a ni amo, postaću Brđanin, a onaj u Boki neka bude Bokelj, pa ce tamo moj praunuk i njegov praunuk viđet da su im je predak bio idiot i bice pripadnici drugog nacioma, a nadam se da tada nece biti nikog osim Germanije ili Engleske, ako nas Bog pogleda "pogane izrode" za granu nismo a ne za naciju ovu ili onu.
    21vijek je svima nam skupa trag nestao kakvi smo
    Eto od mene dosta patriJoti s ove i one strane linije.


    Poslato je nadam se


    jako...

  9. #158
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Pa e, nedje tih godina kad su se Osmanlije povlacile. Nedje sam citao da su nasi preci trebali da se isele za Turkey (i steta sto nisu jer bih sad bio kao Kivanc Tatlitug) i neki su to uradili, dok ostali nisu jer je Nikola naprasno odlucio da se to zaustavi. Pa me interesuje razlog jer mi je krivo sto mi se cukun cukun djed nije iselio


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Neki su bili za protjerivanje a neki ne, među njima valja i sam Nikola. Em gubi stanovništvo, em gubi brojne zanatlije, trgovce sa vezama, ljude koji su bili na pozicijama u Turskoj vlasti itd. Koliko sam upoznat, Evropa se tu nije miješala.

  10. #159
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ima proglas crnogorskim muslimanima da se vrate domovima. Garantovan im je povraćaj imovine i oružja kao i slobodu vjeroispovjesti.

    Bojali su se tad da neće imat slobodu vjeroispovjesti i obećano im je da neće bit ugroženo obrazovanjem.

    Kad nađem postaviću link čitavog teksta.

  11. #160
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default







    U odbrani crnogoraca samo bih rekao da do 1918. nije poznato da su bili prekršili ovaj dogovor.

    Napad na bošnjačko stanovništvo po riječima Milovana Đilasa se dogodio 1919. kad je opšta pljačka se dogodila u reonu Sandžaka. Takođe se desio progon i ubistva Albanaca pod okriljem srbijanske vojske.
    Dokaz tome su, pored mrtvija crnogoraca, i svjedočenje američkog pukovnika kasnije Generala Majlsa koji se zateka odmah nakon toga u Crnoj Gori. Sreća e nebismo nikad ovo vjerovatno saznali. Francuski vojnici koji su bili tu su negirali znanje o tim događajima. To jest okrenuli su glavu.

    Ja znam za sigurno da moji iz Rovaca nisu mogli učestvovati u toj bruci jer mi je Đed bio uhapšen a ko zna koliko ih je bilo stradalo. E bi se baš stidio sad.

    Lieutenant Colonel Sherman Miles to the Secretary General of the Commission to Negotiate Peace (Grew)

    Report No. 24
    Paris, May 21, 1919.
    Subject: Serbian massacres of Albanians in Montenegro.

    4. Between the 15th and 25th of December 1918 the Albanians state that massacres took place in the district of Podgur, in which there were about 50 Albanian villages. Old men, women and children were massacred, 138 houses burned and about 400 houses pillaged. The Albanians who escaped fled to the mountains. The Albanians maintain that this affair was premeditated and brought about by the Serbians.

    5. From the 25th of December to early in March, when the massacres appear to have ceased, the Albanian account is confused. Intermittent fighting and massacres occurred at Plava and Gusigne and in the Rugova, Pechter, Podgur and Rozai districts. The Albanians state that of the 15 villages in the district of Rugova not a soul is now left. Eight hundred people were massacred there, not counting the men killed while resisting. In the district around Rozai many villages were destroyed, and 700 Albanians were massacred without resistance. At Plava and Gusigne 333 women, children and old men were massacred.

    6. In all these Albanian accounts, direct complicity of Serbian troops is charged, as well as barbarity in the form of the rape of girls and the burning alive of people. The Albanians state that there are none of their people left in the districts affected—that all have been massacred or have fled to the mountains or to Scutari. They place the number of Albanians killed since last November at 30,000.



    https://history.state.gov/historical...prm8tSr_eXvN10
    Last edited by Ego_and_his_own; 02-12-20 at 20:10.

  12. #161
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nemogu da promijenim. Đilasov navod nisam siguran tačan datum. Tako da provjerite.

  13. #162
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Usporedite današnje ekspozee a kako se to nekad crnogorcima moralo to predočit. proglas zakonika kraljevine Crne Gore. ovo treba prepisat i izmijenjat malo.

    Crnogorci!
    Bilo bi vrijeme i ono je dugo predugo, skoro punih pet vjekova trajalo, kada se je moglo s punim razlogom reći da ove mile gore naše ne trebaju regula.
    Tada je za svakog Crnogorca važila jedna sveta regula: da s puškom u ruci brani milo ognjište slobode i
    nezavisnosti svoje, otadžbinu svoju, Crnu Goru.
    Na žrtveniku ovoga hrama, đe je ta regula zapisana bila, u vjernoj službi domovini svojoj, vojnici časnoga krsta i slobode zlatne, naši đedovi i prađedovi i njihovi preci, prosuli su potocima junačke krvi svoje.
    Iz te dragocjene krvi njihove, iz osnova malenih prostorom, ali jakih veličinom žrtava i samopregorijevanja, nikla je današnja proširena Crna Gora, prava i u cijelom svijetu pripoznata država.

    I u ovome času, kada se svi spremamo da stupimo u novi jedan odsjek našeg narodnog i državnog života, kad hoćemo da k staroj reguli crnogorskoj pridamo još neke nove uredbe i zakone, s kojima će se Crna Gora jednim zamašnim korakom unaprijed približiti uređenim državama evropskim, kad hoćemo da ustrojstvo naših građanskih odnošaja postavimo na pouzdani temelj pisanih pravila, - u tome času, praštajući se s jednom stranom prošlosti naše, mene prije svega obuzima ośećanje duboke zahvalnosti prema zaslugama naših predaka, pa kako sam vazda bio jedno s vama, uvjeren sam da i sada potpuno dijelite sa mnom zajedno ista ośećanja i zato
    nek se ovđe na pravom mjestu čuje kao jednodušni glas srdaca naših:
    Slava precima našim!
    Pred nama stoje veliki i teški zadaci. Crna Gora nije više vojnički teror nego država; Crnogorac nije samo vojnik nego i građanin.
    Urediti pravilno cijelo ustrojstvo jedne države, urediti dobro svekolike građanske odnošaje državljana, nije lak posao. Velike i moćne države, uživajući blagodeti mira, raspolažući izdašnim sredstvima, trudile su se vjekovima oko toga pa i danas, kao što u samoj prirodi stvari leži, nastojavaju oko svoga usavršenja u tome.
    Mi smo tek na početku svoga građanskog uređenja, mi mu istom temelj polažemo. Utoliko više moramo biti na oprezu da se u našu, s tolikom mukom i tolikim žrtvama ograđenu, kuću državnu ne uvuku elementi rastrojstva koji bi je brzo potkopali, da se u naš zdravi narodni život ne unesu zarazne klice koje bi nam svojim otrovom brzo ugasile svijeću života i od našeg samosvjesnog, pregalačkog i junačkog naroda načinile mekušnu slapačinu, izmetnutu mrtvacu, podobnu da bude tuđa podloga i da posluži kao građa za tuđe građevine.
    Da bismo se od toga sačuvali, valja da se pri našemu državno-građanskom preobražaju i pri svijem novim
    uredbama rukovodimo vrhovnim načelom: da svaki narod svojim narodnim životom živi i da se ni jedan narod, bez opasnosti po svoj opstanak, ne može odreći svoga narodnog temelja.
    Prema tome vrhvnome načelu ja i moja vlada upravljamo se pri svakom koraku našem koji namjeravamo preduzeti na putu preobražaja naše države.
    Tijem načelom bili smo rukovođeni i onom prilikom, kad smo pregli da zemlji našoj damo evo ovaj građanski zakonik koji danas proglašujem.
    Pri novom unutrašnjem uređenju naše države, kao pri svakom početku, toliko su potrebne i toliko posla i teškoća da je kratak vijek čovječji i malena snaga jednog čovjeka da sve potrebe podmiri i sve teškoće savlada. Mudrost državna zahtijeva, a korist narodna nalaže da se počne s onim što je najpreče.
    A najpreče je pravda, jer je pravda temelj državama.
    Last edited by Ego_and_his_own; 02-12-20 at 20:49.

  14. #163
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    880
    Thanks Thanks Given 
    1,838
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    131 Posts

    Default

    Ja sam odrastao uz Memoare kralja Nikole i stvarno je bio dobar govornik naravno da mu je pomoglo to što je bio dobar književnik.

    Nego me zanima ako neko zna više kako je i zbog čega ubijen Isa Boljetini 1916. u Podgorici?

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  15. #164
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Bio je prije neku godinu tekst o njemu po netu, slabo se čega sjećam pa probaj guglat

  16. #165
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    880
    Thanks Thanks Given 
    1,838
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    131 Posts

    Default

    On January 23, 1916, he was killed treacherously by Montenegrin chauvinists in Podgorica, along with his sons Halil and Zahid, grandchildren Jonuz and Halit, as well as three other comrades.

    Nadjoh ovo na jednom albanskom sajtu. Zanima me sta je tražio u PG tada kada se navodi da se borio protiv CG u Metohiji posle Balkanskih ratova. Čudno...

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  17. #166
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post






    U odbrani crnogoraca samo bih rekao da do 1918. nije poznato da su bili prekršili ovaj dogovor.

    Napad na bošnjačko stanovništvo po riječima Milovana Đilasa se dogodio 1919. kad je opšta pljačka se dogodila u reonu Sandžaka. Takođe se desio progon i ubistva Albanaca pod okriljem srbijanske vojske.
    Dokaz tome su, pored mrtvija crnogoraca, i svjedočenje američkog pukovnika kasnije Generala Majlsa koji se zateka odmah nakon toga u Crnoj Gori. Sreća e nebismo nikad ovo vjerovatno saznali. Francuski vojnici koji su bili tu su negirali znanje o tim događajima. To jest okrenuli su glavu.

    Ja znam za sigurno da moji iz Rovaca nisu mogli učestvovati u toj bruci jer mi je Đed bio uhapšen a ko zna koliko ih je bilo stradalo. E bi se baš stidio sad.

    Lieutenant Colonel Sherman Miles to the Secretary General of the Commission to Negotiate Peace (Grew)

    Report No. 24
    Paris, May 21, 1919.
    Subject: Serbian massacres of Albanians in Montenegro.

    4. Between the 15th and 25th of December 1918 the Albanians state that massacres took place in the district of Podgur, in which there were about 50 Albanian villages. Old men, women and children were massacred, 138 houses burned and about 400 houses pillaged. The Albanians who escaped fled to the mountains. The Albanians maintain that this affair was premeditated and brought about by the Serbians.

    5. From the 25th of December to early in March, when the massacres appear to have ceased, the Albanian account is confused. Intermittent fighting and massacres occurred at Plava and Gusigne and in the Rugova, Pechter, Podgur and Rozai districts. The Albanians state that of the 15 villages in the district of Rugova not a soul is now left. Eight hundred people were massacred there, not counting the men killed while resisting. In the district around Rozai many villages were destroyed, and 700 Albanians were massacred without resistance. At Plava and Gusigne 333 women, children and old men were massacred.

    6. In all these Albanian accounts, direct complicity of Serbian troops is charged, as well as barbarity in the form of the rape of girls and the burning alive of people. The Albanians state that there are none of their people left in the districts affected—that all have been massacred or have fled to the mountains or to Scutari. They place the number of Albanians killed since last November at 30,000.



    https://history.state.gov/historical...prm8tSr_eXvN10

    Ђилас је писао о убиству неколико муслимана док су пецали на биоградском језеру непосредно након ослобођења 1878. Након тога креће масовније исељавање муслимана тог краја, претпоставио бих да су се сличне ствари дешавале свуда осим у подгорици и бару.

    Имамо и убиства виђенијих људи и покрштавање дијела становника плава и гусиња 1912 године.

    Нисмо баш били тако отворено друштво ј то вријеме.


    Quote Originally Posted by skodilak View Post
    Ja sam odrastao uz Memoare kralja Nikole i stvarno je bio dobar govornik naravno da mu je pomoglo to što je bio dobar književnik.

    Nego me zanima ako neko zna više kako je i zbog čega ubijen Isa Boljetini 1916. u Podgorici?

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
    Има више теорија, једино што је сигурно је да је то вријеме када се урушава власт, и почиње анархија приликом окупације аустроугара.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  18. #167
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ne volim da tu priču tvoju. Pokaži dokaze.

    Jer ima knjiga nekih stranaca koja tvrdi drukčije.

    Opasna je ta priča bez dokaza po društvo.

    Što jes zločin treba osudit ali dokaze pokazat i počinioce identifikovat.

    Jer što je grdno ka zločin lažno svjedočenje. Tako da čula rekla kazala treba izbjegavat.
    Jer u ovoj knjizi sačuvanoj na Univerzitetu Kalifornije je putopis nrkoliko engleskih džentlimena koji su zapisali stanje na śeveru Crne Gore.

    Potražiću pa ću ti pokazat. Oni su rekli da su se nekoliko hiljada albanaca pobunili i da su morale Turske trupe da ih smiruju.
    Bizarno mu bilo da crnogorske trupe i turske sarađuju u uspostavljanju mira.

  19. #168
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Našao sam je zove se Zemlja Crnih Planina. ta knjiga je vrijedna jer je uradio masu fotografija. Evo na primjer slika zajednička Crnogoraca i Albanaca u Andrijevici.



    ima filmskih detalja u toj knjizi. Opisano je vojno ustrojstvo Crne Gore ponašanje jedinica koga interesuje a obiša je svu Crnu Goru od Ulcinja Skadarskog jezera, Kolašina Andrijevice i pograničnih područja. Ima detalja da plačete od smijeha.

    https://www.google.com/books/edition...sec=frontcover

  20. #169
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skodilak View Post
    Ja sam odrastao uz Memoare kralja Nikole i stvarno je bio dobar govornik naravno da mu je pomoglo to što je bio dobar književnik.

    Nego me zanima ako neko zna više kako je i zbog čega ubijen Isa Boljetini 1916. u Podgorici?

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
    Poneka mu valja, meni. Ali što se tiče ovoga teksta ko god da je čita Platona i Aristotela znaće da je Nikola zna materiju.

    A ja mislim isto da su ljudi bili bistriji prije, imali su višlje standarde pa da je mora za to bit rečit.

    Jer su crnogorci prije bili rečiti. Danas su nešto tanki sriječju.

  21. #170
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Rezultati arheološkog istraživanja Duklje 1896.



    Kaže da je čitav period od 6 vijeka do 9 vijeka obskuran. I da se zadnji put Duklja spominje u 6-tom vijeku od strane Rimljana.


    Interesantni komentari o Arhibišopiji i natpisima koje su našli. Bio je vele veliki zemljotres davno.






    Izvor



    https://play.google.com/store/books/..._web_aboutlink

    O ilirima koji su živjeli prije tu https://play.google.com/books/reader...J&pg=GBS.PA470

  22. #171
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,392
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post






    U odbrani crnogoraca samo bih rekao da do 1918. nije poznato da su bili prekršili ovaj dogovor.

    Napad na bošnjačko stanovništvo po riječima Milovana Đilasa se dogodio 1919. kad je opšta pljačka se dogodila u reonu Sandžaka. Takođe se desio progon i ubistva Albanaca pod okriljem srbijanske vojske.
    Dokaz tome su, pored mrtvija crnogoraca, i svjedočenje američkog pukovnika kasnije Generala Majlsa koji se zateka odmah nakon toga u Crnoj Gori. Sreća e nebismo nikad ovo vjerovatno saznali. Francuski vojnici koji su bili tu su negirali znanje o tim događajima. To jest okrenuli su glavu.

    Ja znam za sigurno da moji iz Rovaca nisu mogli učestvovati u toj bruci jer mi je Đed bio uhapšen a ko zna koliko ih je bilo stradalo. E bi se baš stidio sad.

    Lieutenant Colonel Sherman Miles to the Secretary General of the Commission to Negotiate Peace (Grew)

    Report No. 24
    Paris, May 21, 1919.
    Subject: Serbian massacres of Albanians in Montenegro.

    4. Between the 15th and 25th of December 1918 the Albanians state that massacres took place in the district of Podgur, in which there were about 50 Albanian villages. Old men, women and children were massacred, 138 houses burned and about 400 houses pillaged. The Albanians who escaped fled to the mountains. The Albanians maintain that this affair was premeditated and brought about by the Serbians.

    5. From the 25th of December to early in March, when the massacres appear to have ceased, the Albanian account is confused. Intermittent fighting and massacres occurred at Plava and Gusigne and in the Rugova, Pechter, Podgur and Rozai districts. The Albanians state that of the 15 villages in the district of Rugova not a soul is now left. Eight hundred people were massacred there, not counting the men killed while resisting. In the district around Rozai many villages were destroyed, and 700 Albanians were massacred without resistance. At Plava and Gusigne 333 women, children and old men were massacred.

    6. In all these Albanian accounts, direct complicity of Serbian troops is charged, as well as barbarity in the form of the rape of girls and the burning alive of people. The Albanians state that there are none of their people left in the districts affected—that all have been massacred or have fled to the mountains or to Scutari. They place the number of Albanians killed since last November at 30,000.



    https://history.state.gov/historical...prm8tSr_eXvN10


    Zašto li ih tad nisu zvali Bošnjacima?

  23. #172
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ne volim da tu priču tvoju. Pokaži dokaze.

    Jer ima knjiga nekih stranaca koja tvrdi drukčije.

    Opasna je ta priča bez dokaza po društvo.

    Što jes zločin treba osudit ali dokaze pokazat i počinioce identifikovat.

    Jer što je grdno ka zločin lažno svjedočenje. Tako da čula rekla kazala treba izbjegavat.
    Jer u ovoj knjizi sačuvanoj na Univerzitetu Kalifornije je putopis nrkoliko engleskih džentlimena koji su zapisali stanje na śeveru Crne Gore.

    Potražiću pa ću ti pokazat. Oni su rekli da su se nekoliko hiljada albanaca pobunili i da su morale Turske trupe da ih smiruju.
    Bizarno mu bilo da crnogorske trupe i turske sarađuju u uspostavljanju mira.
    Ti se prvo pozivaš na Djilasa, a kad ti neko predoči da Djilas u svojoj "Besudnoj zemlji" piše drugačije nego što ti tvrdiš, e onda veliš "neki stranci tvrde drugačije".

    Koji stranci bolje znaju od Djilasa?

    Tačno je da je Kralj Nikola pozivao muslimane da se vrate, ali činjenica je da su se muslimani slabo vraćali.
    Koliko danas živi muslimana u nekad čisto muslimanskom Nikšiću, Kolašinu, Spužu, Žabljaku i tim krajevima odakle su muslimani masovno izbegli nakon 1878 godine?
    Netrpeljivost je bila prevelika, Djilas o tome piše na nekoliko mesta kad se dotiče ključnih istorijskih dogadjaja iz 1878 i 1912 godine kada se oslobadjao Sandzak.
    Last edited by Dača; 03-12-20 at 09:37.

  24. #173
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post

    Napad na bošnjačko stanovništvo po riječima Milovana Đilasa se dogodio 1919. kad je opšta pljačka se dogodila u reonu Sandžaka. Takođe se desio progon i ubistva Albanaca pod okriljem srbijanske vojske.
    Dokaz tome su, pored mrtvija crnogoraca, i svjedočenje američkog pukovnika kasnije Generala Majlsa koji se zateka odmah nakon toga u Crnoj Gori. Sreća e nebismo nikad ovo vjerovatno saznali. Francuski vojnici koji su bili tu su negirali znanje o tim događajima. To jest okrenuli su glavu.

    Ja znam za sigurno da moji iz Rovaca nisu mogli učestvovati u toj bruci jer mi je Đed bio uhapšen a ko zna koliko ih je bilo stradalo. E bi se baš stidio sad.

    Lieutenant Colonel Sherman Miles to the Secretary General of the Commission to Negotiate Peace (Grew)

    Report No. 24
    Paris, May 21, 1919.
    Subject: Serbian massacres of Albanians in Montenegro.

    4. Between the 15th and 25th of December 1918 the Albanians state that massacres took place in the district of Podgur, in which there were about 50 Albanian villages. Old men, women and children were massacred, 138 houses burned and about 400 houses pillaged. The Albanians who escaped fled to the mountains. The Albanians maintain that this affair was premeditated and brought about by the Serbians.

    5. From the 25th of December to early in March, when the massacres appear to have ceased, the Albanian account is confused. Intermittent fighting and massacres occurred at Plava and Gusigne and in the Rugova, Pechter, Podgur and Rozai districts. The Albanians state that of the 15 villages in the district of Rugova not a soul is now left. Eight hundred people were massacred there, not counting the men killed while resisting. In the district around Rozai many villages were destroyed, and 700 Albanians were massacred without resistance. At Plava and Gusigne 333 women, children and old men were massacred.

    6. In all these Albanian accounts, direct complicity of Serbian troops is charged, as well as barbarity in the form of the rape of girls and the burning alive of people. The Albanians state that there are none of their people left in the districts affected—that all have been massacred or have fled to the mountains or to Scutari. They place the number of Albanians killed since last November at 30,000.



    https://history.state.gov/historical...prm8tSr_eXvN10
    Ti valjda misliš nekog impresionirati stranim izvorima. Misliš valjda ne znaju ovi seljaci ko Šerman Majls, a slabi su i sa engleskim pa neće otvarati "dokaze" koje postavljaš u vidu linkova
    Zašto nisi kopirao ceo izveštaj, nego samo delove za koje misliš da mogu potkrepiti tvoje površne navode?

    Jasno piše da to nije nikakvo "svjedočenje pukovnika Šermana Majlsa", jer on nikako nije mogao svjedočiti tim dešavanjima.

    On se pozivao na albanske izvore koji tvrde da je bilo masakra, a s druge strane navodi i srpsko-crnogorske izvore koji tvrde nije bilo nikakvog masakra, vec sukoba sa zrtvama na obe strane.

    7.The Serb-Montenegrin official account I got from a commission of two, who had been sent into the district in question to find out
    [Page 742]
    what had happened. They claimed to have spent three weeks in the district. They returned to Cettigne May 10th. I saw them the same day. There were a Montenegrin official from Antivari and a Serbian Colonel. According to their accounts, the Albanians resisted the properly constituted authorities of the district, and about 100 people were killed. Those casualties were about equally divided between the Serbo-Montenegrins and the Albanians. Except for one or two Albanian women accidentally killed during the fighting in the villages, they deny that any unarmed Albanians suffered. They also deny that there were any atrocities committed.
    Last edited by Dača; 03-12-20 at 10:24.

  25. #174
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ne volim da tu priču tvoju. Pokaži dokaze.

    Jer ima knjiga nekih stranaca koja tvrdi drukčije.

    Opasna je ta priča bez dokaza po društvo.

    Što jes zločin treba osudit ali dokaze pokazat i počinioce identifikovat.

    Jer što je grdno ka zločin lažno svjedočenje. Tako da čula rekla kazala treba izbjegavat.
    Jer u ovoj knjizi sačuvanoj na Univerzitetu Kalifornije je putopis nrkoliko engleskih džentlimena koji su zapisali stanje na śeveru Crne Gore.

    Potražiću pa ću ti pokazat. Oni su rekli da su se nekoliko hiljada albanaca pobunili i da su morale Turske trupe da ih smiruju.
    Bizarno mu bilo da crnogorske trupe i turske sarađuju u uspostavljanju mira.
    Извор из "Бесудне земље" Милована Ђиласа :

    Click image for larger version. 

Name:	đilas.jpg 
Views:	59 
Size:	2.6 KB 
ID:	170526


    Ако се не види ево линка, крај 57. и почетак 58. стране.

    https://www.scribd.com/doc/284428401...njiga-2005-pdf


    Пошто је Ђилас више (много) писац него историчар ево шта о разлозима и начину исељавања кажу историчари :

    Šerbo Rastoder,
    BOŠNJACI-MUSLIMANI CRNE GORE IZMEĐU PROŠLOSTI I SADAŠNJOSTI, PODGORICA 2010,173-201
    KRATAK PREGLED ISELJAVANJA MUSLIMANA IZ CRNE GORE OD 1878 DO DANAŠNJIH DANA


    https://www.academia.edu/34998515/5_PREGLED_ISELJAVANJA_MUSLIMANA_IZ_CRNE_GORE_OD_18 78_doc


    Др Сафет Банџовић - Исељавање Муслимана Црне Горе у Турску

    https://www.scribd.com/doc/258665908/Iseljavanje-Muslimana-Crne-Gore-u-Tursku-1

    Писмо Гусињског кадије Шабана Мусића Муртези Карађузовићу црногорском муфтији (које је он после прослиједио краљу Николи).

    https://www.academia.edu/35057533/VAZAN_IZVOR_ZA_POKRSTAVANJE_MUSLIMANA_1913_PISMO_G USINJSKOG_KADIJE



    Дугујем извињење Триплети, читајући ове списе око исељавања тачно је да је добар дио муслимана Црне Горе преко Бара бродовима отишао за Турску.

    Last edited by Mstislav; 03-12-20 at 11:22.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  26. #175
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Imam knjigu pogledaću. Ali Đilas nikako nemože bit śedok što se zbilo 1912. kad se rodio 1911.

    On je moga bit śedok ujaku kad je krao tepihe iz džamija u Pazaru ali ne i tome.
    On je moga bit śedok ocu koji je ispaljiva pod srpskom komandom topove na Rovca i Rovčanske kuće.
    Moga mu je bit śedok da je osvetio im se za vola.

    Ali za to nije nikako moga bit śedok.

    A koliko ti ja poštujem rad Šerba Rastodera bolje da ti ne rečem.
    Last edited by Ego_and_his_own; 03-12-20 at 17:08.

Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •