Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #26
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Granice svake države su se mijenjale tokom vjekova i nijesu bile kao one danas.
    O istoriji Crne Gore, hrabrosti crnogoraca su pisali mnogi strani: vladari, vosjkovođe, putopisci i pjesnici.
    To nije izmišljotina nego fakat da je za vrijeme velike turske imperije samo Crna Gora bila neosvojiva tvrđava!
    Neko bi reka` kolicka je ta Crna Gora bila.
    Nebitno.
    Nahije i brda, stara Crna Gora, ok ali nije pokorena bila.
    A danas se slušamo raznorazne lažavine, izmišljotine i dostinu koji pokušavaju da izokrenu i da se posprdaju muci našijeh predaka te su kosti ostavili za Crnu Goru ne samo u njoj no i van nje!
    No, tu smo mi koji ćemo to pamtit!

  2. #27
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    No, tu smo mi koji ćemo to pamtit!
    Koji to mi ?
    Neko sa poistovjećuje i slavi dan kad su te iste pretke ubijali i mučili, kad su im đecu na bajonete nabijali, žene lomili i od grudi kese za duvan pravili. Dok sa druge strane neko ne zaboravlja njihove muke


    Slažem se da treba oprostiti (generacije su prošle od tad) ali NE i zaboraviti
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  3. #28
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Koji to mi ?
    Neko sa poistovjećuje i slavi dan kad su te iste pretke ubijali i mučili, kad su im đecu na bajonete nabijali, žene lomili i od grudi kese za duvan pravili. Dok sa druge strane neko ne zaboravlja njihove muke


    Slažem se da treba oprostiti (generacije su prošle od tad) ali NE i zaboraviti
    Rakune, ne provjeravaj me da te zamolim
    Prvi dio posta je dovoljan da shvatiš...

  4. #29
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    samo ti troluj da bi prošla strana, uvjek se može ponoviti
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #30
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    samo ti troluj da bi prošla strana, uvjek se može ponoviti

    xaxaxaxa, Rakune, prska si skroz, pobrka si jokca i jokasa.

    nego, pitanje za jokca, jel to u planu mozda neko odvajanje Boke, mozda i pripajanje nekoj susjednoj drzavi?
    Forever young, i want to be forever young

  6. #31
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Izvini Jokaš, uvrijedih te gore no da sam ti najbliže opsovao

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #32
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Koji to mi ?
    Neko sa poistovjećuje i slavi dan kad su te iste pretke ubijali i mučili, kad su im đecu na bajonete nabijali, žene lomili i od grudi kese za duvan pravili. Dok sa druge strane neko ne zaboravlja njihove muke


    Slažem se da treba oprostiti (generacije su prošle od tad) ali NE i zaboraviti
    Treba dakako spasiti od zaborava i naslovnice "Vijesti" iz 1991 godine i sve izveštaje koji su se mogli tad pročitati.
    Kao i mnoštvo naslovica i izveštaja New York Timesa tokom 90ih i ratova u bivšoj Jugoslaviji, preko ratova u Avganistanu, Iraku, Libiji...pa sve do savremenog doba i rata u Siriji.
    Ni ja neću nikad zaboraviti bacanje srpske nejači lavovima u ZOO vrtu, kako je izvestio RTS.
    Oprostiću, ali neću zaboraviti.

    Ne treba ništa od toga zaboraviti, kako bi se sutra izbegla toksikacija ratnom i medijskom propagandom.

    Samo, ja nikako ne mogu razumeti da se neko u današnje vreme propinje na zadnje noge zbog propagande od pre 100 godina i da apriori prihvata kao istinu nešto što je napisao neki novinar pre 100 godina,a koji se oslanjao na neimenovane izvore.

    Kako je moguće uopšte zaboraviti nešto, čega se nikad nisi lično ni sećao?
    Tebi je to sećanje ubačeno u glavu putem savremenog dukljanskog inženjeringa, odnosno kreiranja istorijske svesti što bi za posledicu trebalo da ima oblikovanje savremene političke svesti.

    Jedan od dvojice vodećih dukljanskih istoričara, Novak Adžić je još pre 3 godine objavio spisak sa "žrtvama srpske okupacije" u periodu od 1919 do 1941 godine.
    Na njemu se ne nalazi nijedno dete. Tu su četiri civila, od kojih dve žene i svi su iz porodice Zvicer.

    Kako ti onda možeš pamtiti nabijanje žena i dece na bajonet, kad pouzdano ne znaš da se to ikad desilo?

  8. #33
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Treba dakako spasiti od zaborava i naslovnice "Vijesti" iz 1991 godine i sve izveštaje koji su se mogli tad pročitati.
    Kao i mnoštvo naslovica i izveštaja New York Timesa tokom 90ih i ratova u bivšoj Jugoslaviji, preko ratova u Avganistanu, Iraku, Libiji...pa sve do savremenog doba i rata u Siriji.
    Ni ja neću nikad zaboraviti bacanje srpske nejači lavovima u ZOO vrtu, kako je izvestio RTS.
    Oprostiću, ali neću zaboraviti.

    Ne treba ništa od toga zaboraviti, kako bi se sutra izbegla toksikacija ratnom i medijskom propagandom.

    Samo, ja nikako ne mogu razumeti da se neko u današnje vreme propinje na zadnje noge zbog propagande od pre 100 godina i da apriori prihvata kao istinu nešto što je napisao neki novinar pre 100 godina,a koji se oslanjao na neimenovane izvore.

    Kako je moguće uopšte zaboraviti nešto, čega se nikad nisi lično ni sećao?
    Tebi je to sećanje ubačeno u glavu putem savremenog dukljanskog inženjeringa, odnosno kreiranja istorijske svesti što bi za posledicu trebalo da ima oblikovanje savremene političke svesti.

    Jedan od dvojice vodećih dukljanskih istoričara, Novak Adžić je još pre 3 godine objavio spisak sa "žrtvama srpske okupacije" u periodu od 1919 do 1941 godine.
    Na njemu se ne nalazi nijedno dete. Tu su četiri civila, od kojih dve žene i svi su iz porodice Zvicer.

    Kako ti onda možeš pamtiti nabijanje žena i dece na bajonet, kad pouzdano ne znaš da se to ikad desilo?
    Računaš li možda Američke novine iz te 1918-20 ? i to ne nivoa Kurira već Chicago Tribune, Washington Post, New York Times itd... vjerodostojnima

    Računaš li možda diskusiju u Britanskom parlamentu dobrim izvorom?

    Ili da se manemo tog trulog zapada, raunaš li srBski nedjeljnih Vreme dovoljno kvalitetnim izvorom (možda čak kvalitetnijim od Washington Posta)



    Pardon, zaboravih da pišem nekome ko kaže da Srbi uče neku svoju istoriju koja se razlikuje od istorije(što i jeste činjenica)
    Last edited by Rakun; 23-12-19 at 18:57.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #34
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Računaš li možda Američke novine iz te 1918-20 ? i to ne nivoa Kurira već Chicago Tribune, Washington Post, New York Times itd... vjerodostojnima

    Računaš li možda diskusiju u Britanskom parlamentu dobrim izvorom?

    Ili da se manemo tog trulog zapada, raunaš li srBski nedjeljnih Vreme dovoljno kvalitetnim izvorom (možda čak kvalitetnijim od Washington Posta)


    Sve to što navodiš, sa velikom rezervom bi uzeo svako ko iole teži objektivnom sagledavanju istorije.

    Diskusija u britanskom parlamentu se svodi na to da Lord Sidenem čita ili prepričava izveštaje koje mu šalje crnogorska vlada u egzilu, odnosno dr.Jovan Plamenac. A to je sve štivo koje se može čitati i u "Krvavom albumu Karadjordjevića". Čak i sam Lord u jednom trenutku kaže da ne može jamčiti za sve te užanse priče.
    Sve te i slične izveštaje crnogorska vlada u egzilu je mogla slati i sigurno je slala i novinskim redakcijama širom sveta.
    Pa i u Srbiju, gde su uvek postojali mediji i struje uvek kritički nastrojene prema vlasti i samom kralju.
    Samo se setiti Dimitrija Tucovića.
    Takvih je bilo mnogo.
    Nije u tadašnjoj Srbiji u tom smislu bila neka strahovlada i diktatura. Moglo se pisati svašta.

    Ali kada se sa današnjeg aspekta sagleda sva ta situacija, mimo propagande, postavlja se pitanje koliko je verovatno da se u jednoj maloj Crnoj Gori, na relativno malom prostoru deca ubijaju bajonetima i kasape se žene...a do danas da se ne znaju imena te dece i tih žena.

    Ovde je spisak svih političkih ubistava u Crnoj Gori od 1919 do 1941 godine, do kojih su ne sumnjam vredno radeći došli Novak Adžić i Šerbo Rastoder. Sve po datumu,mesecu, godini i mestu ubistva.

    Sve od poginulih u Božićnoj buni, do nekih ubistava s kraja 30-ih koje je Adžić takodje svrstao u žrtve srbijanske represije i politička ubistva.

    Naravno, Adžić u politička ubistva ne ubraja ubistva koja su izvršili pristalice Petrovića i komite, iako ni taj niz nije kratak.

    https://pdfslide.net/documents/novak...1919-1941.html

    Sve u svemu, po Adžićevom spisku, u Božićnoj buni koja je trajala dva dana, stradalo je 30 zelenaških boraca. Toliko je otprilike bilo poginulih i bjelaša, po istraživanju nekih drugih istoričara.
    U narednih 10 godina postradale su ukupno još 203.osobe. Znači, ukupno 233 osobe do 1929 godine. I tu su ubrajani i neki što su bežali iz zatvora, neki što su postradali u Hercegovini, čak i neke albanske komite.
    Gde je to od cifre od 9000 ubijenih, kojom barata propaganda i dan danas. Gde je 6000 spaljenih crnogorskih domova, kad je Adžić sakupio podatke za 120 uništenih kuća.

    Gde su žene i deca na tom spisku ubijenih? Tu su dve žene iz porodice Zvicer. Taj slučaj je dovoljno eksponiran zbog sramnog i brutalnog ubistva civila.
    Zar bi nabijanje dece na bajonet prošlo nezapaženo i neevidentirano?

    Dešavanja u Crnoj Gori nakon WWI imaju neke svoje realne uzroke i logičan tok dogadjaja, s obzirom na date okolnosti na licu mesta i šire.
    Sve je tu manje više jasno, pa i preuveličavanje broja žrtava i predimenzioniranje zločina.

    Samo se postavlja pitanje za koji bi djavo Srbijanci nakon Solunskog fronta, išli u Crnu Goru, da tamo sa bjelašima zatiru seme i pleme? Da su ih Francuzi pustili u Bugarsku, bilo bi svašta... ne sumnjam. Ali da u bratskoj Crnoj Gori ubijaju žene i decu, skrnave pravoslavne svetinje i slično...to mi baš ne zvuči realno.

    A s druge strane, da je crnogorska vlada u egzilu imala motiva da širi lažnu propagandu i preveličava zločine...imala je itekako. To je bila borba za očuvanje krune na glavi, borba za vlast, za privilegije i mesto pod suncem u novom vremenu koje je nastupalo.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Dača For This Useful Post:


  11. #35
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Sve to što navodiš, sa velikom rezervom bi uzeo svako ko iole teži objektivnom sagledavanju istorije.

    Diskusija u britanskom parlamentu se svodi na to da Lord Sidenem čita ili prepričava izveštaje koje mu šalje crnogorska vlada u egzilu, odnosno dr.Jovan Plamenac.
    džabe lažeš, sve je zapisano. mada uvjek možeš pokušati ono što je pokušao Amfilohije kad je molio Moskovsku patrijaršiju da izbriše podatke o Crnogorskoj Pravoslavnoj Crkvi. Piši Britanskom parlamentu da izmijene arhivu
    Nikakve veze izvještaj nema sa Crnogorskom vladom u egzilu već sa engleskim ambasadorom


    To da je u pitanju izvještaj Plamenca je još jedan primjer koliko je tačno ona tvoja izjava da Srbi uče neku svoju verziju istorije
    Last edited by Rakun; 25-12-19 at 06:38.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #36
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    džabe lažeš, sve je zapisano. mada uvjek možeš pokušati ono što je pokušao Amfilohije kad je molio Moskovsku patrijaršiju da izbriše podatke o Crnogorskoj Pravoslavnoj Crkvi. Piši Britanskom parlamentu da izmijene arhivu
    Nikakve veze izvještaj nema sa Crnogorskom vladom u egzilu već sa engleskim ambasadorom


    To da je u pitanju izvještaj Plamenca je još jedan primjer koliko je tačno ona tvoja izjava da Srbi uče neku svoju verziju istorije
    https://www.montenegrina.net/pages/p...tanju_u_cg.htm


    Lord Sidenem je ustao da skrene pažnju na stanje u Crnoj Gori i da pokrene raspravu. Uvaženi lord je kazao:

    ...

    Tokom mnogih mjeseci odvijao se teror u Crnoj Gori, a Mirovna konferencija je povremeno dobijala izvještaje o okrutnostima najgore vrste. Ja ću navesti samo dva novija slučaja. Dvadesetog decembra prošle godine Vlada Crne Gore obavijestila je Mirovnu konferenciju da Srbi angažuju neregularne jedinice koje djeluju sa njihovim regularnim snagama, a koje pljačkaju i pale crnogorske domove i ubijaju Crnogorce koji odbijaju da se zakunu na vjernost Srbiji. Oni oblače srbijanske oficire i vojnike u uniforme naših armija - američke, francuske i italijanske - i tako preobučene šalju ih kod nekih od crnogorskih lidera da ih pozovu na razgovor u srbijansku komandu. Oni koji su tako prevareni uhapšeni su i strijeljani. Dvadeset i četvrtog decembra, prije nepuna tri mjeseca, Mirovnoj konferenciji je dostavljen novi izvještaj. Neka mi vaša lordovska gospodstva oproste što ću doslovce citirati njegov dio:
    "Srbijanske vojne vlasti u Baru primijenile su sva mogućna sredstva da primoraju, kao i na hiljade drugih Crnogoraca, Miliju Stamatovića i Mihaila Bačetina (!?), dva starosjedioca Bara, da se zakunu na vjernost srbijanskom kralju Petru kako bi njihova imena stavili na listu koju navedene vlasti dostavljaju stranim diplomatama kao dokaz da su Crnogorci jednoglasni u traženju da njihova zemlja nestane u korist Srbije. Kad su ova dva Crnogorca odbila, Srbi su ih uhapsili i ubili na sljedeći način: najprije su im izvadili oči, odsjekli uši i proturili jezike kroz rasjekotine koje su im napravili u vilicama. Ovako užasno izmrcvareni mučenici ostavljeni su neko vrijeme da pate, da bi konačno podlegli bajonetima koji su im iskidali utrobu".

    Sela gađaju topovima, ubijaju žene i djecu i spaljuju kuće

    Ja, naravno, ne mogu jamčiti za tačnost detalja iz ove užasne priče, ali s obzirom na to da je o ovome izvijestio crnogorski ministar g. Plamenac, smatram da je potrebno odmah izvršiti istragu tih okolnosti.

  13. #37
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Šerbo Rastoder u svom radu "Crnogorska emigracija u vreme nestanka Crne Gore" kaže:

    "Tokom boravka u egzilu crnogorska vlada i dvor će potrošiti tone papira u borbi za očuvanje svoje pozicije i pozicije države koju su navodno predstavljali. Skoro da neće biti poznate diplomatske adrese u svijetu, koja od crnogorske emigracije neće dobiti protestna pisma, note, memorandume, kojima se pokušavalo predstaviti da je Crnoj Gori naneta velika nepravda..."

    Samo iz ove tvrdnje vodećeg dukljanskog istoričara Šerba Rastodera, može se mnogo zaključiti o stvarnoj prirodi svih tih izveštaja koji su pristizali na diplomatske adrese širom sveta i novinske redakcije.
    Žalosno je da se neki savremeni dukljanski pseudoistoričari i danas oslanjaju na te izveštaje, citirajući ih kao neku činjenicu.
    A oni su i ono vreme proizvodili kontraefekat, jer su provaljeni kao šuplja propaganda u borbi za očuvanje pozicija.

    Jovan Plamenac je podneo i memorandum na Mirovnoj konferenciji u Versaju.

    Jako je zanimljivo kakav je efekat on proizveo na okruženje Kralja Nikole.

    O tome u pismima sinovima piše vojvoda Simo Popović, koji je s kraljem proveo vreme u egzilu. Ta pisma su kasnije sva objavljena u delu "S kraljem Nikolom iz dana u dan".

    U vezi Memoranduma o stanju u Crnoj Gori koji je Plamenac podneo učesnicima Mirovne Konferencije, vojvoda piše:

    "Memorandum je svojim neistinama, svojom žučnošću, a naročito otvorenim kidanjem kraljevim za narodnim ujedinjenjem, nanio kralju poslednji najteži udar. Nezadovoljstvo izazvano i pojačano u javnosti, odazvalo se i u najbližoj i najvjernijoj okolini kraljevoj. Odmah iza saslušanja pred Konferencijom, činovnici u ministartsvima u Neji počeše davati ostavke, izjavljujući da ne mogu i dalje ostati s vladom, poslije njene izjave protiv narodnoga ujedinjenja, koje oni kao i svaki Srbin žele...

    Ostao je kod kralja još samo djeneral Anto Gvozdenović. Od onoga dana kada je bio sa zlosretnim memorandumom pred Konferencijom ni jedan od pomenutih oficira nije više ni njega ni predsjednika vlade Plamenca, pozdravljao, kad bi dolazeći kod kralja svratili u adjuntaturu"




  14. #38
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,564
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Da je situacija bila takva kakvom je rakun predstavlja, svi bi mi koliko nas je na forumu znali bar po jednog potomka tih žrtava. Ja lično znam jednu osobu kojoj su đeda ubili. Iz Rovaca. U firmi imam 10ak i više ljudi iz tih krajeva (Morača i Rovca) i kod nikog više nema takvog slučaja. Kamo li slučaja gdje su žene i djeca ubijana.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  16. #39
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,689
    Thanks Thanks Given 
    1,738
    Thanks Thanks Received 
    753
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Ada nije praistorija no prakticno juce se desilo, nidje veze sa pricom koja se sad plasira naravno da se napravi sto veca separacija.
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  17. #40
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Da je situacija bila takva kakvom je rakun predstavlja, svi bi mi koliko nas je na forumu znali bar po jednog potomka tih žrtava. Ja lično znam jednu osobu kojoj su đeda ubili. Iz Rovaca. U firmi imam 10ak i više ljudi iz tih krajeva (Morača i Rovca) i kod nikog više nema takvog slučaja. Kamo li slučaja gdje su žene i djeca ubijana.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Eto ti bolje znaš šta su Srbi radili od njih samih
    Last edited by Rakun; 27-12-19 at 04:19.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #41
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Da je situacija bila takva kakvom je rakun predstavlja, svi bi mi koliko nas je na forumu znali bar po jednog potomka tih žrtava. Ja lično znam jednu osobu kojoj su đeda ubili. Iz Rovaca. U firmi imam 10ak i više ljudi iz tih krajeva (Morača i Rovca) i kod nikog više nema takvog slučaja. Kamo li slučaja gdje su žene i djeca ubijana.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Pošto su uhapsili mog prađeda i njegovog brata ubili su dvogodišnju kćer od tog brata tako što su joj zgnječili glavu pod čizmom
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #42
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Pošto su uhapsili mog prađeda i njegovog brata ubili su dvogodišnju kćer od tog brata tako što su joj zgnječili glavu pod čizmom
    Ovde svako pod krinkom anonimnosti može pisati šta mu volja.
    Ne moraš napisati ništa konkretnije od ove jedne rečenice.

    Pitanje je samo zašto Novaku Adzicu nisi dao ove podatke.
    Greh je da se njegovom spisku žrtava nalaze kojekakvi razbojnici i pljačkaši, a nema imena nevine dvogodišnjakinje.

  20. #43
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    znači Srbi su ubijali "kojekakve" razbojnike. Tako su i fašisti zvali partizane
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #44
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,689
    Thanks Thanks Given 
    1,738
    Thanks Thanks Received 
    753
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    znači Srbi su ubijali "kojekakve" razbojnike. Tako su i fašisti zvali partizane
    zasto Srbi? nisu Crnogorci a? (ubijali te kojekakve razbojnike)
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  22. #45
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    zasto Srbi? nisu Crnogorci a? (ubijali te kojekakve razbojnike)
    Ni danas ne fali takvih . Eto ti si dobar primjer današnih. Dača je barem pravi Srbin pa mi je potpuno nebitan u čitavoj priči jer samo brani interes svoje države
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #46
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    znači Srbi su ubijali "kojekakve" razbojnike. Tako su i fašisti zvali partizane
    S tim što je Srba bilo i medju fašistima i medju partizanima.
    I te komite su takodje bili Srbi.
    Tako da je nacionalni momenat suvišno i besmisleno naglašavati.

    To nikad nije bio nacionalni sukob.
    Počeo je kao rojalistički sukob izmedju pristalica dve srpske dinastije.
    Završio se kao obračun državnih organa sa odmetnicima.

    Nakon što je kralj Nidžo umro, a Italija postigla sporazum sa Kraljevinom SHS, naoružane zelenaške grupe su izgubile svaki vid podrške.
    Od čega su finansirali svoje "komitovanje" narednih godina?
    Pa od pljačke i razbojništva.
    Postali su obična hajdučka družina.

    To je pojava koja je bila raspostranjena širom zemlje u posleratnim godinama.

    Bilo je toga mnogo i u Bosni, mada je nama najpoznatija ona banda što je harala u Slavoniji, a koju su predvodili Božo Crveni i Jovo Stanisavljević Čaruga.

    Uzgred, kao što znamo i Čaruga je bio Srbin.

  24. #47
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,564
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    @Dača "Počeo je kao rojalistički sukob izmedju pristalica dve srpske dinastije". Upravo je to to. Pričaju kao da su u Crnog Gori svi bili protiv pripajanja. Isti Nikola je imao pretenzije da bude na tronu svih srpskih zemalja. Nije mu se dalo. Došli drugi. I kraj.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  25. #48
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    S tim što je Srba bilo i medju fašistima i medju partizanima.
    I te komite su takodje bili Srbi.
    Jeste Srbi koji su bili protiv svoje zemlje - Srbije.

    Eto i sam si Srbin pa reči našoj gamadi da li postoji neki Srbin koji je protiv svoje države
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  26. #49
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Jeste Srbi koji su bili protiv svoje zemlje - Srbije.

    Eto i sam si Srbin pa reči našoj gamadi da li postoji neki Srbin koji je protiv svoje države
    Zavisi šta podrazumevaš pod tim "biti protiv svoje države".

  27. #50
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    @Dača "Počeo je kao rojalistički sukob izmedju pristalica dve srpske dinastije". Upravo je to to. Pričaju kao da su u Crnog Gori svi bili protiv pripajanja. Isti Nikola je imao pretenzije da bude na tronu svih srpskih zemalja. Nije mu se dalo. Došli drugi. I kraj.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Nije postojala lobanja u tadašnjoj Crnoj Gori koja je bila protiv ujedinjenja.

    Ujedinjenje je bilo vekovni ideal. To je autohtona crnogorska ideja. U vreme kad je Srbija okupirana,kad ne postoji, crnogorske vladike su pisale o vaspostavljanju srpskog carstva, kao nužnosti.
    Tek sa ustancima u Srbiji i uspostavljanju kneževine, i u Srbiji se počinje pričati o ujedinjenju.
    Ta ideja je uvek bila aktuelna.
    Za nju je bio narod, za nju su bile i velike sile poput Rusije.
    Za nju su deklarativno bile i vladarske dinastije.
    Ali samo deklarativno, jer glavni kamen spoticanja je bilo pitanje čija će kruna imati prvenstvo u ujedinjenju.

    Ako ćemo pošteno, sa istorijskog aspekta, Petrovići su imali veće pravo da ponesu tu ujediniteljsku krunu.
    Ali realnost ne diktiraju uvek istorijski aspekti i zasluge.

    Da je Nidžo dobio jugoslovensku krunu, kao što ju je dobio njegov unuk, ne bi se nimalo bunio, niti bi ga bilo briga što je u Kraljevini SHS nestalo Srbije i Crne Gore kao državnih subjektiviteta.

Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •