Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 251 to 255 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #251
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    1908. godina na Cetinju:

  2. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  3. #252
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,160
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    558
    Thanked in
    271 Posts

    Default

    Petar II Petrovic Njegos i kralj Nikola su pucali u glave buducih generacija Crne Gore. I fala im na tome..

    Nisam idolopoklonik ni bastinik kultova licnosti licnosti, pa mi nije problem ovo da napisem, a problem je i procrnogorskim i prosrpkim pojedincima danas..da kazu da su ove dvije istorijske licnosti, mozda, napravile i neke (katastrofalne) greske, najvjerovatnije krajnje neplanirano i nezlonamjerno..al jesu nas i jesu zavrnuli debelo ljude koji jos nisu ni rodjeni..

    To sto njih dvojica, nisu znali [mozda nisu ni imali uslova za znati (u potpunosti)] sto je drzava, ili mozda sto ce tek biti drzava (u Evropi, svijetu...), to sto oni nisu znali sto je zaokruzen drzavno-kulturno-nacionalno-identitetski-etinicki krug - to ne znaci da mi moramo bastinit i slijedit njihovo neznanje i lutanje.

    Kazem, mozda nisu ni imali uslova za znat, posebno Njegos..

    Medjutim jedno minimum 2/3 pravoslavnog stanovnistva CG danas, iz svojih idolopoklonickih kultova licnosti smatraju da su ovi po njima bili nepogrjesivi, i da su im rekli da je planeta romboid na ledjima kornjace koja lebdi svemirom - isto bi to tvrdili i dan danas.

    Mi treba da prestanemo da budemo sljedbenici kultova, bile ove dvije osobe u pitanju, bio Josip Broz, Milovan Djilas, Milo Djukanovic ili bas bilo ko drugi..

    Ovo par recenica je uglavnom vise namijenjeno za koriscenje onim suverenisticki nastrojenim ljudima, smatram da je ona druga polovina nepopravljiva po ovom pitanju..oni njih prosto, narocito Njegosa, i ne smatraju za ljudska bica..sto svjesno sto potsvjesno..ovo drugo je, logicno, kudikamo opasnije..
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  4. #253
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    s druge teme koja je pok.
    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Šahovići - 100 godina sramote


    Želimo da na 99. godišnjicu pokažemo optimizam da će crnogorska javnost na stogodišnjicu doživjeti Crnu Goru bolju od svake prije nje, a i spremniju da otvoreno sagleda jednu od svojih traumatičnih priča

    Šahovići - 100 godina sramote (vijesti.me)


    Велики тест за нову власт, посебно што ће за годину дана у њој бити и министри из ЗБЦГ.
    Povampirio si temu poslije sedamnaest godina (ovo sam dodao godinu kao Vijesti, 1924-2023 - stogodišnjica)
    Po pravilniku je zabranjeno pokretat teme na koje nije pisano godinu dana i više. Nema ni ljudi koji su je počeli ni ovih što su komentarisali, mada i nije neka šteta kad pročitam što su pisali bolje da nisu tastaturu u ruke uzimali. I što je to test za "novu vlast", što nije bilo za vrijeme Mila, velikog pomiritelja svih CG naroda i narodnosti, vjera i konfesija, rasa i polova, ovo obilježavanje "pokolja" i dokle ćemo te "pokolje, masakre, genocide..." da koristimo za političke poene i za širenje podjela među ovaj crni narod. Nameće se krivica unaprijed kako političarima (isključivo zbog njihove nacionalne pripadnosti) tako i narodu - jer ne možeš samo reć "to je bilo prije sto godina" (mada ne znam zašto, svako ima pravo da kaže i misli što oće): (crnogorska javnost na stogodišnjicu doživjeti Crnu Goru bolju od svake prije nje, a i spremniju da otvoreno sagleda jednu od svojih traumatičnih priča), neka slavi i proslavlja ko što oće, najljepše je južno voće, i inače je ovaj tekst toliko patetičan i bizarno optužujuće pomirujući, pun praznih riječi i floskula i frazuljina tipa "Možete li zamisliti društvo koje o “najvećoj mrlji crnogorske novije istorije” nikada javno nije progovorilo?" (inače o tome progovaram sa kim stignem, skoro svaki dan, ali ne javno što jes jes), "Možete li zamisliti potomke dželata koji, uz rijetke izuzetke, odbijaju da javno govore o događaju...?" (mogu, jer što bi potomci ljudi koje javnost treba da smatra dželatima pričali o tome, ili umjesto predaka oni treba da odgovaraju danas, da se na njih mržnja usmjeri...) "Možete li zamisliti uopšte potrebu autora da podsjeti na jedan događaj od prije 99 godina, kojeg se danas stide svi, bili potomci dželata ili žrtava?" (mogu, iako je ovo "autora" prilično pretenciozno i neukusno s obzirom da je autor i autor teksta, ali ne mogu da zamislim da se neko stidi predaka što su nešto učinjeli prije sto godina, takav prenos srama ne postoji) "Možete li zamisliti zemlju parlamentarne demokratije, čiji se kralj i vlada uopšte nijesu uzbudili..." (mogu kao i danas što se predsjednici i ministri država ne uzbuđuju oko onoga što im ne odgovara). Ovo o guslarima i otkupu zemlje i kuća podsjeća pomalo na američke Indijance, ali to je opšte poznato pa ajd. Sve je ovo zbog popisa.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  5. #254
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    al jesu nas i jesu zavrnuli debelo ljude koji jos nisu ni rodjeni..

    To sto njih dvojica, nisu znali [mozda nisu ni imali uslova za znati (u potpunosti)] sto je drzava, ili mozda sto ce tek biti drzava (u Evropi, svijetu...), to sto oni nisu znali sto je zaokruzen drzavno-kulturno-nacionalno-identitetski-etinicki krug - to ne znaci da mi moramo bastinit i slijedit njihovo neznanje i lutanje.

    Kazem, mozda nisu ni imali uslova za znat, posebno Njegos..
    oni njih prosto, narocito Njegosa, i ne smatraju za ljudska bica..sto svjesno sto potsvjesno..ovo drugo je, logicno, kudikamo opasnije..
    Nešto mi se čini da su i Petar I i Njegoš znali što je država nego je naš (moj makar) narod divlji teško prihvatao autoritet države, koju ću ja umjesto ovog "zaokruženog kruga" definisat kao "monopol na upotrebu sile". Zašto "mi" ne bi baštinili njihovo "neznanje i lutanje", đe i kad su oni to lutali i nisu znali ništa, ono- jedan je kamen temeljac crnogorske države, drugi, i dan danas, crnogorski najveći pjesnik i mislilac, ali "mi" smo danas pametniji sigurno pa ćemo izbrisat Njegoša iz podsvijesti da ne bi kvario buduće generacije otole. Što je ovo....
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  6. #255
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    176
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    Fjodor Mihailovič Dostojevski (1821-1881), Rus, jedan od najvećih svjetskih književnika, na pozadini polemike između dva časopisa iz Sankt-Peterburga različitih uređivačkih usmjerenja, slovenofilskog „Dana” („День”) i pro-evoropske „Savremene riječi” („Современное слово”), 1862. svoj esej posvećuje — Crnogorcima.

    https://www.antenam.net/istorija/304...-mozes-sakriti

    Tačka na kojoj su se neprijatelji sudarili zove se — Crnogorci.

    Poznato je da su ove godine, a i nedavno, Sloveni, pa i Crnogorci, vodili veliku bitku sa sultanom. Čak ni sada stvar nije gotova. Crnogorci su djelovali svom snagom: borili su se kao očajnici, tukli sultanovu vojsku; no dobili su batine. Ne samo to: palili su ih, pljačkali, obeščašćavali, silovali — jednom riječju, postupali su s njima kao s Turcima. Ovđe je, kako vazda biva među Slovenima, izbila u najodlučnijem času nesloga među Crnogorcima. Na kraju, sada im je jako loše. Sve je razbijeno, spaljeno i uništeno.

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •