Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 255

Thread: Istorija Crne Gore

  1. #101
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Само Никшић и још 60 година иза другог свјетског рата или се то не броји?
    Od tih 60, 48 je bilo sa petokrakom. Tj. duže je bila sa petokrakom, nego prazna trobojka.


    I kad smo već kod ove teme, crveno-plavo-bijela trobojka je aktuelna narodna zastava Srbije od 11. novembra 2010. godine.
    Pri tome da dodamo da je bila i prva državna zastava moderne Srbije od 1831. do 1882. godine kad je Srbija proglašena za kraljevinu pri čemu je na zastavu dodat grb.
    Last edited by ASC; 25-01-20 at 20:09.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    @extravaganca

    Pričao sam sa jednim mojim drugarom iz djetinjstva. Istoričar je po struci, iako se bavi privatnim poslom, i to od onih koji naglašavaju osjećaj srpstva kod Crnogoraca početkom XX vijeka.

    Znaš što kaže....

    Prađed mu je bio zelenaš ustanik, koga su uhapsili žandarmi sa četom, a nakon borbe u kojoj im je ubijeno više bratstvenika. Na pitanje jel mu pradjed bio Srbin, kaže jeste dok nije upoznao Srbijance. Nakon što je doživio da ih gaze, pale, ubijaju, siluju zene i pricaju kako su pizde i dzukele ukapirao je da to nijesu braća kakvu je zamišljao, niti srpstvo kakvo je osjećao. Od tad se svi u familiji pišu kao Crnogorci. Možda ni Srbima, bjelašima, nije bilo svejedno kako je žandarmerija postupala sa njihovom braćom, rođacima i komšijama, pa se stoga cijela Crna Gora pisala Crnogorcima nakon WWII, jer su ukapirali da samo ako se držimo zajedno možemo nešto postići.
    Jako tužan upis kimmi.
    Tvoj drugar ako postoji, sigurno nije istoričar ili ne zaslužuje tako da ga se imenuje.

    Jer, može biti da ga je djed lagao, ali on bi kao istoričar, elementarnim esnafskim pristupom istoriji, lako utvrdio da su ti navodi o Srbijancima koji ubijaju, gaze, pale siluju žene po CG jedna mnogo sramotna laž.
    Iz kojih izvora su svojevremeno plasirane te laži, pisao sam na drugoj stranici ove teme u odgovorima Rakunu.

    Posle se ljutiš kad napišem da je dobar deo društva u CG danas zatrovano tom sramnom propagandom, koju je sa djubrišta istorije iskopala savremena dukljanska ideologija.

    Kratkotrajni zelenaško-bjelaški sukob je bio ono što mu ime i kaže. Sukob izmedju zelenaša i bjelaša. U njemu nije učestvovao Jugoslovenski dobrovoljački puk, koji je kao deo srpske vojske ušao u CG 1919 godine.
    Kakvi žandarmi? Kakvi Srbijanci?
    U Jugoslovenskom dobrovoljačkom puku nije bilo Srbijanaca medju nižim oficirima i vojskom . Taj puk je mahom bio sastavljen od iseljenika iz Amerike koji su bili dobrovoljci na Solunskom frontu i bivših austrougarskih vojnika koji su se predali Rusima na Istočnom frontu. Mahom Srba iz BiH i Hrvatske, a bilo je i Hrvata i Slovenaca.
    To je bio tek jedan jači bataljon od 700 ljudi rasporedjen po gradovima tadašnje Crne Gore.

    Ako su pak djeda od tvog druga uhapsili nekakvi žandarmi, onda se to desilo znatno kasnije. I djed od tvog druga u to vreme nije bio nikakav ustanik, već komita, hajduk, odmetnik...iz bratstva Petra Zvicera ili nekog drugog.
    Njih svakako ne treba mešati sa ustanicima iz Božićne pobune.

    A s druge strane, te tvrdnje da su se Srbi iz CG nakon 1945 godine, počeli izjašnjavati Crnogorcima zbog navodnih srbijanskih zločina u CG je već smešna.
    Mnogi zelenaški ustanici su završili u četnicima u WWII.

    Zašto su se Crnogorci pojavili kao nacija u popisu nakon 1945 g,. već sam te uputio na radove Milovana Djilasa na tu temu.
    Last edited by Dača; 25-01-20 at 20:36.

  3. The Following User Says Thank You to Dača For This Useful Post:


  4. #103
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,428
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Наравно да је била са петокраком, није могла бит без ње, али је била тробојка. 3-4 генерације су одрасле уз њу, мени је јасно да мора бит неке везаности па и да је говно било насликано.

    Бтв плаветна је љепша од плаве сто пута.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  5. #104
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Čitavih 13 godina bila zvanična zastava...
    Samo treba pri tom napomenuti da je to bila prva ustavna zastava Crne Gore. Odredjena prvim Ustavom Crne Gore iz 1905 godine.

  6. #105
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    U svakom slučaju, lijepo je imati sigurnost koju imamo mi Crnogorci danas, a to je da se zastava i himna ne mogu u skorije vrijeme promijeniti.

    Ne shvatam kakve veze ima crtanje trobojki sa ovim zakonom, zato ovo i naglašavam.

  7. #106
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    U svakom slučaju, lijepo je imati sigurnost koju imamo mi Crnogorci danas, a to je da se zastava i himna ne mogu u skorije vrijeme promijeniti.
    Lepo bi ipak da tu zastavu prihvataju svi.
    Onda je zastava skroz gotivna.

  8. #107
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,802
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,958
    Thanked in
    2,322 Posts

    Default

    Holandija je kriva za sve... ali ozbiljno, ono 1848 god. bi prvi svelovenski kongres u Pragu kada je odlučeno da boje zastave slovnskih država budu neka kombinacija plave, crvene i bijele (na uzoru po Rusiji koja je opet našla uzor u Holandiji). Crna Gora se zadnja uključila u tu panslovensku praksu 1905 god. No, kako to obično biva, simbolima se uglavnom najviše ponose oni koji o njima najmanje znaju. Pitajte ove što šaraju šta predstavlja trobojka. Taj odgovor je jedino validan...

  9. #108
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Holandija je kriva za sve... ali ozbiljno, ono 1848 god. bi prvi svelovenski kongres u Pragu kada je odlučeno da boje zastave slovnskih država budu neka kombinacija plave, crvene i bijele (na uzoru po Rusiji koja je opet našla uzor u Holandiji). Crna Gora se zadnja uključila u tu panslovensku praksu 1905 god. No, kako to obično biva, simbolima se uglavnom najviše ponose oni koji o njima najmanje znaju. Pitajte ove što šaraju šta predstavlja trobojka. Taj odgovor je jedino validan...
    Za ovaj aktuelni molerski rat u CG je potpuno nebitna priča o poreklu i značenju trobojke.
    Trobojka u CG ako se ne varam uživa i zakonske privilegije kao državna zastava Knjaževine i Kraljevine Crne Gore. Zaista je paradoksalno da aktuelna vlast u CG toliko peni na trobojku knjaževine, a u isto vreme bi baštinila i bila sukcesor imovine te iste knjaževine.

    Ja sam i ranije pisao da današnja Crna Gora nema nikakvo pravo biti sukcesor Kraljevine Crne Gore u medjunarodno-državno-pravnom smislu. To je potpuno druga država.
    Na papiru se pozivaju na nju, ali u praksi pokazuju da čak ni u tradicionalnom smislu nemaju veze sa Kraljevinom Crnom Gorom.

    S druge strane, oslikavanje tradicionalne trobojke deluje baš gotivno kao simbol otpora režimu.

  10. #109
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default



    Ovo je izvorno državna zastava Srbije nastala 1835. godine.

    Ovo je takođe trenutno zvanična narodna zastava Srbije i zvanična zastava Republike Srpske.

  11. #110
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Jako tužan upis kimmi.
    Tvoj drugar ako postoji, sigurno nije istoričar ili ne zaslužuje tako da ga se imenuje.

    Jer, može biti da ga je djed lagao, ali on bi kao istoričar, elementarnim esnafskim pristupom istoriji, lako utvrdio da su ti navodi o Srbijancima koji ubijaju, gaze, pale siluju žene po CG jedna mnogo sramotna laž.
    Iz kojih izvora su svojevremeno plasirane te laži, pisao sam na drugoj stranici ove teme u odgovorima Rakunu.

    Posle se ljutiš kad napišem da je dobar deo društva u CG danas zatrovano tom sramnom propagandom, koju je sa djubrišta istorije iskopala savremena dukljanska ideologija.

    Kratkotrajni zelenaško-bjelaški sukob je bio ono što mu ime i kaže. Sukob izmedju zelenaša i bjelaša. U njemu nije učestvovao Jugoslovenski dobrovoljački puk, koji je kao deo srpske vojske ušao u CG 1919 godine.
    Kakvi žandarmi? Kakvi Srbijanci?
    U Jugoslovenskom dobrovoljačkom puku nije bilo Srbijanaca medju nižim oficirima i vojskom . Taj puk je mahom bio sastavljen od iseljenika iz Amerike koji su bili dobrovoljci na Solunskom frontu i bivših austrougarskih vojnika koji su se predali Rusima na Istočnom frontu. Mahom Srba iz BiH i Hrvatske, a bilo je i Hrvata i Slovenaca.
    To je bio tek jedan jači bataljon od 700 ljudi rasporedjen po gradovima tadašnje Crne Gore.

    Ako su pak djeda od tvog druga uhapsili nekakvi žandarmi, onda se to desilo znatno kasnije. I djed od tvog druga u to vreme nije bio nikakav ustanik, već komita, hajduk, odmetnik...iz bratstva Petra Zvicera ili nekog drugog.
    Njih svakako ne treba mešati sa ustanicima iz Božićne pobune.

    A s druge strane, te tvrdnje da su se Srbi iz CG nakon 1945 godine, počeli izjašnjavati Crnogorcima zbog navodnih srbijanskih zločina u CG je već smešna.
    Mnogi zelenaški ustanici su završili u četnicima u WWII.

    Zašto su se Crnogorci pojavili kao nacija u popisu nakon 1945 g,. već sam te uputio na radove Milovana Djilasa na tu temu.
    Ti mi možeš vjerovati a i ne moraš. Postoji čovjek, diplomirao je istoriju na fakultetu. Nije od Zvicera no iz Pipera. Nemam nikakav razlog da lažem, a ne vidim ni njegove motive iskreno.

    Ti tvrdiš da su te stvari preuveličane. Ok, niko ti ne brani da tvrdiš da su preuveličane iz ovog ili onog razloga. To dokumenata što postoji i iskaza parlamentaraca i diplomata nijesu iz WWII ili iz ovog vijeka, nego iz tih nesretnih godina.

    Kako god, kompletna policijska arhiva iz tog perioda je ponijeta odavde. Možda i bolje što je tako.

    Trobojka sa plavetnom bojom i crnogorskim grbom je dio istorije Crne Gore, isto kao i crvena zastava. Kralj Nikola je, kolko znam, sa takvom trobojkom i sahranjen. Ja protiv te zastave nemam ništa. Ne vidim problem da bude proglašena i uvažena kao narodna zastava, a iz razloga koje sam naveo ranije.

    Možda je moje poimanje da su "svježe rane" uticale na iznašnjavanje. Možda je bilo pretenciozno, isto ko i to tvoje da nije, jer teško je sad ući u glave ljudi od prije skoro 80 godina. Prenio sam tvrdnje da komunisti nijesu uticali na to, jer ih je makar pola bilo od bjelaša, a naveo i podatak da je J. Tomašević (ulica pored zgrade Vlade CG nosi njegovo ime) važio za jednog od radikalnijih bjelaša iz predratnog perioda. Sigurno da je osjećaj državotvornosti i posebnosti bio dovoljno jak kod svih sa ovih crnogorskih prostora, čim su takvi rezultati popisa.

    Mislim da je jedino normalno naći neki kompromis po tim pitanjima, a uvođenje narodne zastave bi mogao biti jedan primjer pružene ruke. Ne vidim razlog da se i jedan nacionalni Crnogorac stidi te zastave, može biti samo za ponos isto kao i krstaš barjak. Da se razumijemo, zastava sa plavetnom bojom (ne tamno plava, već svijetlo ili nebo plava) je zastava o kojoj pričam. Plavetna je definisana i Ustavom iz 1905.

    Mislim da je uslov svih uslova da ovu državu ogromna većina baš iz srca doživljava kao svoju to da imamo normalnu i poštenu vlast, koja bi svima garantovala jednaka prava i omogućila normalnu egzistenciju. Lično mislim da većina ljudi sa ove "druge strane" nema ništa ni protiv ovakve države, ali ima problem sa vlastima i tim banalizovanjužem razlika i posebnosti, a naročito sa profilom ljudi koji to guraju u prvi plan. Sličan osjećaj ja imam sa crkvom, da nema te negacije lakše bi išlo to približavanje. Vidim da je Vučić izjavio da su mu u ovom momentu najbitniji rezultati popisa 2021. Zaista ludilo. Kako isti taj Vučić kod većine ljudi izaziva gadjenje, bez obzira na nacionalnu pripadnost, mislim da bi njegovo uplitanje imalo kontraefekat po procenat Srba u Crnoj Gori, a isto tako ako krene naša država sa ovim njihovim poltronima, biće mrtva trka koja će kampanja izazvati veći kontraefekat. Mislim da je ovom narodu odje dosta i jednih i drugih, samo je problem što su baš ti najglasniji a onda je lako uprijeti prstom i reći
    "viđi što čine ovi ......(upiši naciju)"

    Nego odoh u off, a eto htio sam ti odgovoriti.
    Svakako neću više polemisati. Mislim da je prilično jasno što sam htio da kažem.






    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 25-01-20 at 23:12.

  12. #111
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post


    Ovo je izvorno državna zastava Srbije nastala 1835. godine.

    Ovo je takođe trenutno zvanična narodna zastava Srbije i zvanična zastava Republike Srpske.
    Šta s tim?
    Nikoljdanski ustav, odnosno prvi crnogorski ustav iz 1905 godine je u stvari prepisani ustav Srbije iz 1869 godine.
    Srbija je u to vreme već imala novi savremeniji Ustav, ali se knjazu Nidži više svidjao taj.
    No, to je već druga priča.

  13. #112
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,414
    Thanks Thanks Given 
    14,885
    Thanks Thanks Received 
    4,180
    Thanked in
    2,114 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    @extravaganca

    Pričao sam sa jednim mojim drugarom iz djetinjstva. Istoričar je po struci, iako se bavi privatnim poslom, i to od onih koji naglašavaju osjećaj srpstva kod Crnogoraca početkom XX vijeka.

    Znaš što kaže....

    Prađed mu je bio zelenaš ustanik, koga su uhapsili žandarmi sa četom, a nakon borbe u kojoj im je ubijeno više bratstvenika. Na pitanje jel mu pradjed bio Srbin, kaže jeste dok nije upoznao Srbijance. Nakon što je doživio da ih gaze, pale, ubijaju, siluju zene i pricaju kako su pizde i dzukele ukapirao je da to nijesu braća kakvu je zamišljao, niti srpstvo kakvo je osjećao. Od tad se svi u familiji pišu kao Crnogorci. Možda ni Srbima, bjelašima, nije bilo svejedno kako je žandarmerija postupala sa njihovom braćom, rođacima i komšijama, pa se stoga cijela Crna Gora pisala Crnogorcima nakon WWII, jer su ukapirali da samo ako se držimo zajedno možemo nešto postići.

    Što se tiče indoktrinacije komunista kaže da to nema veze sa mozgom. Jedan od glavnih i prvih ljudi kom. pokreta je Jovan Tomašević radikalni bjelaš, te da u kom. partiji je makar pola pola bilo bjelaša i partizana, tako da su se ljudi izjašnjavali kao Crnogorci zbog tog nekakvog državotvornog osjećaja i možda osjećaja neravde znog svega oko "ujedinjenja".

    Insistiranje na razlikama između Crnogoraca i Srba prije svega u Crnoj Gori a na način odvratan i banalan kako to radi ova vlast i njeni poltroni, a koji će prvi potrčati da "promijene stranu", je fakat koji je u istoj mjeri loš koliko i ovo vaše napadno i "insistiranje" i asimilitorska priča patrijarha da su Crnogorci Srbi. Osjećaj pripadnosti naciji je intimna stvar i pripada domenu ljudskih prava, tako da je ubjeđivanje nepotrebno.

    Vidim da se potegla i priča oko zastava. Nemam problem sa trobojkom NI sa plavetnom bojom i našim grbom kao narodnom zastavom, mogle bi obije da postoje paralelno. Zaista ne vidim problem u tome već možda i rješenje da svako od nas ovu državu i simbolički može da iskaže kao svoju.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Stvarno te poštujem kroz ovo druženje na forumu. I smatram odmjerenim i pravičnim u dosta slučajeva. Ali! Ne mogu da shvatim da vjeruješ u priču o tolikim zločinima nekih Srbijanskih žandara. Gdje su potomci tih ljudi danas? Gdje su ta svjedočenja o tolikim ubijanjima, paljenjima i silovanjima? Pa ako ih je bilo toliko, svi mi koliko nas ima na forumu znali bi za bar po jedan slučaj. I zar je toliko loše biti Srbin? Jel to neki zločin? Da li kralj Nikola kaže da je Srbin? Da li to radi Njegoš? Da li isto to Marko Miljanov itd itd. I zašto bih ja bježao od toga? Ja mogu da budem samo ponosan na to. Vrlo ponosan. Da budem ponosan na našu crkvu koja je održala ovaj narod u teškim vremenima. A da budem ljut na ove koji to negiraju i mrze. Ali ima ono što sam odgovorio danas i još jednom kolegi, ako se ti izjašnjavaš kao Crnogorac koji ne mrzi sve Srpsko, ja tebe poštujem, i neću ti reći da ti nisi to. Možemo da pričamo na tu temu kroz neke istorijske činjenice, da probam nešto da ti dokažem, isto kao ti meni drugo i možda se nađemo na pola puta.
    Što se tiče zastave, odlično znaš kako je i zašto donešena. Isto kao i himna i jezik. (Većina koristi srpski jezik, a crnogorski je) To je normalno? Zastava. Evo konkretno ti. Zašto ti je milija crvena od one pod kojom si rođen i živio većinu života? Zašto? A odlično znaš da skoro pola tvoje države ne poštuje istu i dijeli nas. Znači nije u redu.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  15. #113
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ti mi možeš vjerovati a i ne moraš. Postoji čovjek, diplomirao je istoriju na fakultetu. Nije od Zvicera no iz Pipera. Nemam nikakav razlog da lažem, a ne vidim ni njegove motive iskreno.

    Ti tvrdiš da su te stvari preuveličane. Ok, niko ti ne brani da tvrdiš da su preuveličane iz ovog ili onog razloga. To dokumenata što postoji i iskaza parlamentaraca i diplomata nijesu iz WWII ili iz ovog vijeka, nego iz tih nesretnih godina.
    Ne da tvrdim da su preuveličane, nego su skroz izmišljene. Izmišljene su od strane poražene zelenaške agenture u inostranstvu, a crnogorska vlada u egzilu ih je koristila kao "argumente" pred mirovnu konferenciju u Parizu. Najsramnije i bestidnije laži. Ali tako je vreme bilo. Čak i Šerbo Rastoder u svom radu tvrdi da je crnogorska vlada u egzilu potrošila tone papira na tu propagandu koju je slala na adrese svih mogućih diplomatskih predstavništva i novinskih agencija.
    Sve što su britanski parlamentarci izgovorili bilo je samo prepričavanje tih izveštaja Jovana Plamenca, od kojih su se u smislu istinitosti ogradili.

    Na samom terenu, nikakvih potvrda tih referata nije bilo. Nema ih do dan danas. Opovrgli su čak i Novak Adžić i Šerbo Rastoder kad su objavili spisak političkih ubistava u CG od 1919 do 1941. Tu se možda i najbolje vidi koliko je broj žrtava iz "Krvavog albuma Karadjordjevića" predimenzioniran. Nema tu žena i dece (sem dve žene iz porodice Zvicer), a broj ukupnih žrtava je uveličan za otprilike 30 puta.


    Kako god, kompletna policijska arhiva iz tog perioda je ponijeta odavde. Možda i bolje što je tako.
    Ta policijska arhiva postoji još uvek. Ona je oduvek i potvrdjivala da su izveštaji crnogorske vlade u egzilu bili samo sramna propaganda. Ali pošto se ne veruje "srpskoj" žandarmeriji, čekalo se da Novak Adžić i Šerbo Rastoder prebroje žrtve.
    Sad možemo slobodno reći da je sve to jedna jadna i bedna propaganda, kojoj je i mesto na djubrištu istorije.

    Žao mi je što si je potegao kao argument. Tužno je to koliko si nezainteresovan za istinu o istoriji svoje zemlje.
    Uzmi nešto pročitaj, umesto što nam ovde prepričavaš nekog svog druga.

    Eto, recimo, uzmi nešto od Aleksandra Stamatovića. On je doktor istorije, a njegov djed je bio jedan od vodja Božićne pobune.



    Možda je moje poimanje da su "svježe rane" uticale na iznašnjavanje. Možda je bilo pretenciozno, isto ko i to tvoje da nije, jer teško je sad ući u glave ljudi od prije skoro 80 godina. Prenio sam tvrdnje da komunisti nijesu uticali na to, jer ih je makar pola bilo od bjelaša, a naveo i podatak da je J. Tomašević (ulica pored zgrade Vlade CG nosi njegovo ime) važio za jednog od radikalnijih bjelaša iz predratnog perioda. Sigurno da je osjećaj državotvornosti i posebnosti bio dovoljno jak kod svih sa ovih crnogorskih prostora, čim su takvi rezultati popisa.
    [/QUOTE]

    Pusti ti komuniste. Njihov pogled na svet nije bio nacionalni, nego klasni.
    Oni nisu voleli ni Karadjordjeviće ni Petroviće. Kralja Nikolu Petrovića su najčešće nazivali "onaj ćipurski dahija".
    Daleko od toga da su svi Crnogorci u vreme WWII bili komunisti.
    Nego su komunisti na kraju pobedili. I mogli su posle rata nametnuti svoje poglede na istoriju. Oni nisu puno marili za nacionalne identitete, jer im je ideologija bila nadnacionalna, odnosno klasno-socijalna.
    Njihov pogled na nacionalni identitet Crnogoraca na kraju je bio neki kompromis prihvatljiv za najveći broj ljudi u Crnoj Gori. Crnogorci su Srbi, ali drugačiji od ostalih Srba...pa su nacionalno Crnogorci.
    To je ljudima nakon rata bilo uglavnom ok.
    Last edited by Dača; 25-01-20 at 23:54.

  16. #114
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Ne znam što se pravite ludi, trobojka se crta jer predstavlja simbol bivše i buduće zajedničke države sa Srbijom, ako se pobijedi na izborima.
    Ostale varijacije na temu su suvišne.
    Što se mene tiče xebe mi se živim li u zajedničkoj državi-pravoslavnoj dzamahiriji ili u sadašnjoj CG đe ne funkcioniše sistem, osim sistem glođanja svega što se može oglođat.

  17. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  18. #115
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,414
    Thanks Thanks Given 
    14,885
    Thanks Thanks Received 
    4,180
    Thanked in
    2,114 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ne znam što se pravite ludi, trobojka se crta jer predstavlja simbol bivše i buduće zajedničke države sa Srbijom, ako se pobijedi na izborima.
    Ostale varijacije na temu su suvišne.
    Što se mene tiče xebe mi se živim li u zajedničkoj državi-pravoslavnoj dzamahiriji ili u sadašnjoj CG đe ne funkcioniše sistem, osim sistem glođanja svega što se može oglođat.
    Dal stvarno razmišljaš o tome da je moguće doći do neke zajedničke države u narednih ko zna koliko godina. Stvarno..ne znam. Nisu mi ljudi jasni. Eto.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  19. #116
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ne znam što se pravite ludi, trobojka se crta jer predstavlja simbol bivše i buduće zajedničke države sa Srbijom, ako se pobijedi na izborima.
    Ostale varijacije na temu su suvišne.
    Što se mene tiče xebe mi se živim li u zajedničkoj državi-pravoslavnoj dzamahiriji ili u sadašnjoj CG đe ne funkcioniše sistem, osim sistem glođanja svega što se može oglođat.
    Nemoj se ti bojati zajedničke države.
    Ujedinjenje je uvek bila progresivnija ideja od separatizma. Još su zlatnih svetskih 90-ih, pametni ljudi govorili da se cela Evropa ujedinjuje, a mi bismo se i na ulice podelili.

    Samo što je zajedničku državu mnogo lakše razbucati, nego sklepati.


    Pošto je ovo istorija, pomenuću samo da krajem XIX i početkom XX veka nije bilo duše u Srbiji i Crnoj Gori koja nije bila za ujedinjenje dve države.
    Ali su kočili ovi na vrhu, iako su i njima deklarativno bila puna usta ujedinjenja.
    Kočili su iz ličnih interesa, jer je nova država donosila neizvesnost njihovih dotadašnjih privilegija.

    Eno, zakrvili i Rama i Haradinaj.

    Danas, kad ni u stanovništvu Srbije i Crne Gore nema tog entuzijazma za ujedinjenjem, nemoj se puno sikirati.
    Svako će i dalje imati svog subašu.
    Last edited by Dača; 26-01-20 at 00:19.

  20. #117
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ne znam što se pravite ludi, trobojka se crta jer predstavlja simbol bivše i buduće zajedničke države sa Srbijom, ako se pobijedi na izborima.
    Ostale varijacije na temu su suvišne.
    Što se mene tiče xebe mi se živim li u zajedničkoj državi-pravoslavnoj dzamahiriji ili u sadašnjoj CG đe ne funkcioniše sistem, osim sistem glođanja svega što se može oglođat.
    Hahahaha.

    Zamisli koaliciju na saveznom nivou SNS-DPS.
    Mislim da bi stopa samoubistava skočila 500%.


    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  21. The Following 2 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  22. #118
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Dal stvarno razmišljaš o tome da je moguće doći do neke zajedničke države u narednih ko zna koliko godina. Stvarno..ne znam. Nisu mi ljudi jasni. Eto.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Pa problem je u tome što ne može doći, jedni će crtati trobojke a drugi krečiti dok dps ne opustoši državu do kraja, a nije im puno ostalo.

  23. #119
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,982
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,338
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Hahahaha.

    Zamisli koaliciju na saveznom nivou SNS-DPS.
    Mislim da bi stopa samoubistava skočila 500%.


    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    A ko bi bio na Pinku ujutru?

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  24. #120
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,414
    Thanks Thanks Given 
    14,885
    Thanks Thanks Received 
    4,180
    Thanked in
    2,114 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Pa problem je u tome što ne može doći, jedni će crtati trobojke a drugi krečiti dok dps ne opustoši državu do kraja, a nije im puno ostalo.
    Ja stvarno ne poznajem nikoga ko sad želi zajedničku državu. Nikoga. Mislim da bi i 2006 bilo drugačije da ova vlast nije donijela nezavisnost na podjelama. Da je priča o nezavisnosti bila rszumnija itd. Ne vidim razlog da se bojiš trobojke i ovih koji je crtaju?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  25. #121
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Ja se jedino bojim da se ne otme kontroli ovaj performans sa voljnim i nevoljnim učesnicima a što se tiče ostalog zabolje me.

  26. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  27. #122
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ne znam što se pravite ludi, trobojka se crta jer predstavlja simbol bivše i buduće zajedničke države sa Srbijom, ako se pobijedi na izborima.
    Ostale varijacije na temu su suvišne.
    Što se mene tiče xebe mi se živim li u zajedničkoj državi-pravoslavnoj dzamahiriji ili u sadašnjoj CG đe ne funkcioniše sistem, osim sistem glođanja svega što se može oglođat.
    Remark znas kako, u slucaju i da se ne dobiju izbori, trobojka, jezik i prvenstveno crkava moraju biti pripravni za taj dan.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to opmne For This Useful Post:


  29. #123
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ja se jedino bojim da se ne otme kontroli ovaj performans sa voljnim i nevoljnim učesnicima a što se tiče ostalog zabolje me.
    Bojati se da sve vodi ka tome, vlast apsolutno nije zainteresovana za njihove protestne marseve koje nazivaju litijama, tako da ce izgubiti zivce i pokazati pravu svrhu svega, a onda ce nastupiti snaga drzave.

  30. #124
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Ja stvarno ne poznajem nikoga ko sad želi zajedničku državu. Nikoga. Mislim da bi i 2006 bilo drugačije da ova vlast nije donijela nezavisnost na podjelama. Da je priča o nezavisnosti bila rszumnija itd. Ne vidim razlog da se bojiš trobojke i ovih koji je crtaju?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Izadji malo prosetaj sa vjernicima, "iznenadices" se koliko ih ima

  31. #125
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,414
    Thanks Thanks Given 
    14,885
    Thanks Thanks Received 
    4,180
    Thanked in
    2,114 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Izadji malo prosetaj sa vjernicima, "iznenadices" se koliko ih ima
    Ja z razliku od tebe šetam i sa vjernicima i sa onim gradjanskim od prošle godine.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

Page 5 of 11 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •