Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 59

Thread: Umjetnost?

  1. #1
    Join Date
    May 2004
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Umjetnost?

    Iz danasnje Republike
    Po halama Beogradskog sajma knjiga osvanuo je plakat na kojem je slikom i riječju prikazano kako su Njegoš, kralj Nikola i Marko Miljanov govorili srpskim jezikom, a magarac, majmun i krava maternjim. Reakcije crnogorskih izdavača na ovo djelo sasvim su različite – dok jedni tvrde da je sadržaj plakata skandalozan i uvrjedljiv, drugi smatraju da mu ne treba pridavati značaj.
    Ovi umjetnicki dozivljaji stvarnosti mogu ponekad biti vrlo provokativni, pa i neprijatni.
    Sta li o ovome misle Grad, Beranac...Nedavno, povodom umjetnickog vidjenja stvarnosti, na Cetinjskom bijenalu, imahu mnogo rijeci opravdanja za kosovskog umjetnika i njegovu postavku.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne treba obracat paznju i ne treba odgovarat na provokacije.
    To zasluzuje [size=6]samo prezir[/size]!!!
    It's my way or the highway

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Twenty-4
    Ne treba obracat paznju i ne treba odgovarat na provokacije.
    To zasluzuje [size=6]samo prezir[/size]!!!
    Potpisujem!

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li se ovaj plakat moze tretirati kao umjetnost?
    Da li cinjenica da je provokativan (a to bez sumnje jeste) njega preporucuje ili mozda diskvalifikuje?
    Koja je slicnost, a koja razlika, samog cina i djela, u odnosu na isticanje albanskog grba na srpskom poslanstvu na Cetinju?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Samo je cudno sto autori ispod crnogorskih velikana postavise svoje autoportrete. Onaj se u sredinu smije taman kao i ova kisjelina.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Denunciator
    Da li se ovaj plakat moze tretirati kao umjetnost?
    Da li cinjenica da je provokativan (a to bez sumnje jeste) njega preporucuje ili mozda diskvalifikuje?
    Koja je slicnost, a koja razlika, samog cina i djela, u odnosu na isticanje albanskog grba na srpskom poslanstvu na Cetinju?
    Sajam knjiga i Cetinjsko bijenale su sasvim dvije razlicite institucije - i po sadrzaju i po formi! Na sajmu knjiga se obicno (koliko ja znam, mada, mozda, grijesim) prodaju i reklamiraju knjige, pored izdavackih kuca, naravno. Sto se propratnog materijala tice (tipa plakata), on bi takodje trebao da odgovara navedenoj koncepciji.
    E sad - posto nisam bas najbolje upucena (mada sam se prenerazila jutros citajuci Republiku on-line) - zna li neko da li su se ovi plakati prodavali ovakvi kakvi jesu??? Jer ako su se prodavali, onda i nije tako strasno, ljudi ce svime da se posluze da bi zaradili koji dinar vise (ne opravdavam, da se zna, ali nije strasno!)
    A ako su se ovakvi plakati stampali zarad "umjetnosti" (art pour art), onda bi svakako trebalo razmisliti nad pozadinom takve umjetnosti.
    Sto znam vise... kod nas se ne zna nista... :?
    It's my way or the highway

  8. #8
    Join Date
    May 2004
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo kako tehnokrata razmislja o umjetnosti.
    Svaka roba moze naci kupca, tako da mi taj kriterijum ne slovi kao prikladan u smislu odredjivanja da li je nesto umjetnost ili ne.
    Mjesto izlaganja i prigoda ne bi takodje smjeli biti od velikog uticaja.
    Ostaje sadrzaj, namjera, jasnoca obracanja, dubina i mogucnost komunikacije sa posiljaocem ideje odnosno autorom umjetnickog djela.
    Zao mi je, ipak, sto autor pomenutog plakata ostaje nepoznat te mu ne mozemo cestitat' ili ga nagrdit'.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Denunciator
    Zao mi je, ipak, sto autor pomenutog plakata ostaje nepoznat te mu ne mozemo cestitat' ili ga nagrdit'.
    Ipak bi mu trebalo cestitat' na originalnosti i inventivnosti... pffff... :roll:
    It's my way or the highway

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    ovakav plakat samo $edoči o njiovom intelektu..

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gorih neprijatelja od Velesrba Crnogorci nit' su imali, niti ce imati. No, sirokogrudi, kakve ih je bog dao, neka okrenu i drugi obraz.

  12. #12
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by -=H2SO4=-

    :lolblue:
    valahi divna slika. ovaj gornji dio mi je jasan, no me muchi koje taj shto je utvrdjivao kojim jezikom zbore magarica i ove dvije muchenice, ako i sam nije magarac, majmun i vo?
    nozz zzica zzica zzica
    drma mi se kabanicaaaaaaa

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Samo je cudno sto autori ispod crnogorskih velikana postavise svoje autoportrete. Onaj se u sredinu smije taman kao i ova kisjelina.
    Ovdje samo jos da dodam da Marko Miljanov nikad nije govorio srpskijem jezikom vec je jezik kojim je govorio nazivao "naski jezik".

  14. #14
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bremen
    Posts
    1,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor
    Gorih neprijatelja od Velesrba Crnogorci nit' su imali, niti ce imati. No, sirokogrudi, kakve ih je bog dao, neka okrenu i drugi obraz.
    Potpisujem

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Samo je cudno sto autori ispod crnogorskih velikana postavise svoje autoportrete. Onaj se u sredinu smije taman kao i ova kisjelina.
    Najzanimljivije kod plakata je to shto,posle razmishljanja od citave 2 sekunde,covjek shvati da je poruka plakata propala.Naravno velikosrpski mozak je nespojiv sa glagolom "misliti" jer drugi ljudi misle umjesto njih.Mozemo da zanemarimo gornju sliku,koliko god bila neistinita,i da se pozabavimo donjom.
    Neka magarac bude Karakachin,majmun Janko i krava hmmm...Vidoje!
    Zashto da ne?Pa i oni pricaju maternjim jezikom...koliko ja znam...
    Vashe velicanje ove slike instant-Srbi je dokaz vase niske inteligencije.Svi narodi imaju svoj maternji jezik i svi njime pricaju tako da ste PO KO ZNA KOJI PUT ispali - BUDALE!

  16. #16
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Јеврем Брковић, Андреј Николаидис и Балша Брковић

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir
    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Samo je cudno sto autori ispod crnogorskih velikana postavise svoje autoportrete. Onaj se u sredinu smije taman kao i ova kisjelina.
    Ovdje samo jos da dodam da Marko Miljanov nikad nije govorio srpskijem jezikom vec je jezik kojim je govorio nazivao "naski jezik".
    МАРКО МИЉАНОВ
    ПИСМО ВОЈВОДИ ПЕКУ ПАВЛОВИЋУ

    Ваља се на себе надат. А све на добро слути. Српска краљевина напредује. Црна Гора и Брда вазда су готови били. И сад су. Па ко да ни сад срећи смета! Српски је народ раскинуо ланце ропства из најдубље таме кад је своје вође пред собом видио. Данас је српство, божом помоћи, да се сила на њега спотакне а не ситница да га побрка и замами. Откуд наш народ у ово вријеме а трпи међусобњи безобразлук. Да ми један другога мрзимо ради ћефа туђије и себичности некије домаћије кукавица, који су постали плијен своје паклене жеље те заборавише вјековима мученичку прошлост! Ваља знат што је пропатио наш род и с каквом је муком до овога доша. Те ране мисли не огу стић, а не ја пером избројит. Али, ово видим да је ниско и грешно такве ситнице држат на пут својега напретка. Па и што више да је, но те гадне жеље некије подлије властољубаца који затворише уста српска да се не можемо жалити на туђе крвнике. Тежи су домаћи, којијема ваља казат да ми немамо кад радит о њиноме ћефу госпоцкоме. Још су ни ране неизвидане. Ваља их излијечит па се величини пружат. А који не може чекат нека ђе друго тражи, а туђије који су богати. Тамо ће наћ што тражи. Што је Бего, наш пјесник река: нека промијени вјеру за вечеру. Турци су ју таквијема госпоством измирили па и он нека промијени једно за друго. Коме је итање, час прије нека га ђаво носи да му се не пљуцка за госпоство.

    Војевода Марко Миљанов

    Alo Dukljani!

    Ko je vjera, a ko nevjera! poznajete li sebe u ovoj priči?? ne vi bogomi, koliko ste mi pametni! je li vam i ovo treba preves na maternjem??

    i moj je đed zvao naš jezik NAŠKI, a bogomi se sječam da ga je zvao i SRPSKIM. SRPSKI = NAŠKI = MATERNJI.
    no koliko ste vi pametni, baš me i čudi što jezik nijeste nazvali NAŠKI umjesto MATERNJI!

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRAD
    Njegus, tebi je sigurno ili majka ili otac iz Srbije, pa to sto toga Srbijanca u kuci tako volis na drugu stranu prosipas mrznju prema svojim precima i svojoj drzavi.

    Ti mislis da ces nekoga uspjeti da posrbis sa pjesmicama koje predstavljas kao pravu istoriju i cinjenice. Mozda i hoces neke idiote, ko zna.

    Pljunuo si na Njegosa i pljunuo si na njegove literarne domete, jer i ne znas nista od Njegosa, osim neka Njegova srbovanja, koja si izvukao.

    Njegos je potpuno izmislio istragu ********, ali to ne spominjes, a ostale njegove pjesnicke fantazije predstavljas kao istinu.

    Njegos je morao da srbuje jer mu se sprema da mu drzavu zbrise Omer-pasa Latas, po rodjenju Srbin. Ne bi li kako saveznike nabavio, morao je srbovat !
    Niko kao Njegos nije lagao Srbe ili bolje receno "palio" ih. Sto znaci : "Postadose lafi ratarima" ? Koji lafi ? Kada Lafi ? Dje lafi ?
    Sto znaci : "Blagorodstvom srpstvo dise" ? Kakvim blagorodstvom? Blagorodstvom za vrijeme Tita valjda ?
    Znas li da su Srbi u jednoj anketi za svog najveceg vladara u istoriji, proglasili Tita ?
    Da se razumijemo, Njegos je za mene fantastican pjesnik i temelj crnogorske kulture, ali za mene Njegos nije nikakav Bog, a ako ga ti tako gledas imas veliki problem u svojoj glavi i nema ti spasa.

    Izvadio si srbovanja Marka Miljanova Kuča - Drekalovića koji nije imao kapi srpske krvi i u cije je vrijeme pojam Srbin bio vjerski pojam, jer su ljudi to koristili kao termin za pravoslavlje.
    KUČ - SRBIN HA HA HA HA HA HA HA HA HA H A HA HA


    Zbog toga Srbijanca sto ga imas u kucu, pljunuo si na svoje pretke koji su se svi borili za pravo cast i slobodu Crne Gore, a nikad, nikad za srpstvo

    Da su Crnogorci sebe smatrali Srbima drzavi bi dali ime Juzna Srbija, ili Drzava Srpska, ili Republika Srpska !

    Da su Crnogorci sebe smatrali Srbima ne bi najveci simbol srpstva - 4 ocila stigao u Crnu Goru tek 1918 god sa srbijanskom vojskom.
    Zasto nema 4 ocila na starim crnogorskim zastavama ?

    Balis i vrijedjas ovdje zato sto si bez identiteta, kao tikva bez korijena, a korijeni su ti u babologiji i guslama.

    Rijec Srbin znaci - sluga, niko od tvojih predaka nije bio sluga, ali si ti zbog toga Srbijanca sto ga imas u kucu, prihvatio da budes, pa nas ubjedjujes da i mi trebamo da budemo.

    Crna Gora je bila ZVANICNO 27. priznata drzava na svijetu, osvojila je nezavisnost kada mnogi milionski narodi nisu imali svoje drzave pa sada ovdje pricas neke idiotluke da su to bili Srbi koji su osvojili tu nezavisnost.

    Slavis djubretarski kosovski mit koji je u Crnu Goru potpuno izmisljen i donesen u 19. vijeku jer Vuk Karadzic pise, da kad je bio na Cetinju zatekao je veliki kult Ivana Crnojevica, a ne pise ni slova da je zatekao ikakav kosovski mit, koji je nespojiv sa bicem Crnogoraca jer pripada luzerima, gubitnicima, sto Crnogorci nijesu nikada bili.
    Nece Crnogorci i u ovaj vijek uci sa tim djubretarskim kosovskim mitom !

    Balsici to jest Crnogorci nisu ucestvovali na Kosovskom boju, nego naprotiv 3 puta su ratovali protiv cara Lazara, ali ti vise nijesi na stranu svojih predaka, nego na stranu njihovih neprijatelja, jer si odbacio istinu i cinjenice a prihvatio gusle kao pravu istoriju.

    Mislis da istoriju mojih i tvojih predaka poklonis nekom drugom narodu, pa da zajedno slavimo robovsku istoriju Srba.
    To vam nece proci !

    Ti dobro znas da su osim pravih Srba sto zive u Crnu Goru (izbjeglica i dijela sjevernjaka ) ogromna vecina onih koji se deklarisu kao Srbi FUNKCIONALNO NEPISMENI ali sve ih je manje.
    Ne zna nepismeni covjek nista osim Marka Kraljevica, vilu Ravijojlu Strahinjica, starca Vujadina....On misli da je to prava istina i istorija !

    Ti si toboze iz plemena Njegusa.
    NEMA PLEMENA KOD SRBA NEGO SAMO KOD CRNOGORACA !

    nemoj sad da ja pocnem sa teorijama ciji si ti i od koga si!

    ja drzim srbijanca u kucu? pa sto bi se ja dokaziva tebi, ili bilo kome? pored svu mrznju koju ispoljavas prema "srpskim okupatorima" bilo bi valjano i da prozboris koju o nasim vjekovnim savjeznicima, Turcima i Siptarima.

    na koju se istoriju ti uopste i pozivas? ja sam tebi pokazao, zasto znam i vjerujem da biti Crnogorac znaci jedno te isto sto i Srbin.

    ti si taj koji upravo najvise traga za crnogorski identitet kod Srbijanaca. ja koristim jedino crnogorske izvore, neces naci niti jednog kod mene da je iz Srbije. nije mi potreban neki Srbijanac da bih saznao ko su Crnogorci, niti si mi potreban ti, ni drug Tito da bih to znao.

    Dovoljan je jedan Njegos. a ako smo Srbi po vjeri, sto bi onda to sad mijenjali? a ako su nam SRBI toliko strani, i mrski, zasto nam je vjera SRPSKA? i zasto moramo mrziti SRPSTVO, sopstvenu VJERU?

    ja se slazem da je srpstvo nasa vjera, ali je i mnogo vise od toga. Njegos je govorio da nam je srpstvo i narodnost, i jezik. sve je to crno na bijelo. tvoje je tumaciti sta SRPSTVO znaci, i zasto su najslavniji Crnogorci srbovali, i to kad je veci dio srpstvo bilo zgazeno pod Turcima.
    pricas samo sto ti je milo cuti. nemas niti jedan dokaz iza svojih "argumenata". a ja ih imam.

    pozabavi se malo na temi ********, okani se Srbijanaca, koji su u svakom slucaju nasi najblizi saradnici i jedina braca koju imamo.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    и јошт нешто да ти речем.

    одговорио сам на ови топик једино зато што сам се осјечао прозваним када је госпођица цикир рекла да Марко Миљанов није Србин... а толико сам његових дјела читао гђе он себе и своје Куче назива Србима.

    требао си се ти родити у то вријеме, па да му објасниш да је он био Шиптар. свака ти част. значи у Црној Гори се никада није србовало, нити је било Срба, а и кад се докаже да јесте било Срба и да се србовало, онда нам Дукљани објашњивају како је Свети Сава Немањић насилно посрбио шипарска и дукљанска римокатоличка племена, те је стоврио геноцидне великосрбе од неписмених шиптара. Фина прича, и врло толерантна, посебно када нам причате да бити Србин значи бити роб.

    а за ове што се потурћише ништа не збориш, они нису робови? битно је само да знаш да *држим СРБИЈАНЦА у кучу* кано кера, а србијанац ти дође ко ђаво, он ме је (наводно) наговорио (или потплатио) да се ође јавим, и да говорим противу своје браће дукљана и шиптара.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njegus
    Dovoljan je jedan Njegos. a ako smo Srbi po vjeri, sto bi onda to sad mijenjali? a ako su nam SRBI toliko strani, i mrski, zasto nam je vjera SRPSKA? i zasto moramo mrziti SRPSTVO, sopstvenu VJERU?

    ja se slazem da je srpstvo nasa vjera, ali je i mnogo vise od toga.
    Srpstvo vjera??? :shock: Druze, gubis se... 8)
    It's my way or the highway

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRAD
    Ti mislis da ces nekoga uspjeti da posrbis sa pjesmicama koje predstavljas kao pravu istoriju i cinjenice. Mozda i hoces neke idiote, ko zna.
    Само за идиоте "пјесмице" из тог времена нису уједно и ријетка историјска документа...

  22. #22
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Quote Originally Posted by GRAD
    Ti mislis da ces nekoga uspjeti da posrbis sa pjesmicama koje predstavljas kao pravu istoriju i cinjenice. Mozda i hoces neke idiote, ko zna.
    Само за идиоте "пјесмице" из тог времена нису уједно и ријетка историјска документа...
    Meni se cini da samo za idiote jesu istorijska dokumanta! Epske pjesme = istorija??? :roll: Ljudi, dje vam je svijest???
    It's my way or the highway

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njegus

    МАРКО МИЉАНОВ
    ПИСМО ВОЈВОДИ ПЕКУ ПАВЛОВИЋУ

    Ваља се на себе надат. А све на добро слути. Српска краљевина напредује. Црна Гора и Брда вазда су готови били. И сад су. Па ко да ни сад срећи смета! Српски је народ раскинуо ланце ропства из најдубље таме кад је своје вође пред собом видио. Данас је српство, божом помоћи, да се сила на њега спотакне а не ситница да га побрка и замами. Откуд наш народ у ово вријеме а трпи међусобњи безобразлук. Да ми један другога мрзимо ради ћефа туђије и себичности некије домаћије кукавица, који су постали плијен своје паклене жеље те заборавише вјековима мученичку прошлост! Ваља знат што је пропатио наш род и с каквом је муком до овога доша. Те ране мисли не огу стић, а не ја пером избројит. Али, ово видим да је ниско и грешно такве ситнице држат на пут својега напретка. Па и што више да је, но те гадне жеље некије подлије властољубаца који затворише уста српска да се не можемо жалити на туђе крвнике. Тежи су домаћи, којијема ваља казат да ми немамо кад радит о њиноме ћефу госпоцкоме. Још су ни ране неизвидане. Ваља их излијечит па се величини пружат. А који не може чекат нека ђе друго тражи, а туђије који су богати. Тамо ће наћ што тражи. Што је Бего, наш пјесник река: нека промијени вјеру за вечеру. Турци су ју таквијема госпоством измирили па и он нека промијени једно за друго. Коме је итање, час прије нека га ђаво носи да му се не пљуцка за госпоство.

    Војевода Марко Миљанов
    Mogao je slobodno juce napisati ovo pismo, cak vecu snagu bi imalo u ovo vrijeme.
    Vazda smo bili i vazda cemo biti prokleti narod.

    "Bog se dragi na Srbe razljuti
    za njihova smrtna sagresenja.
    Nasi cari zakon pogazise,
    pocese se krvnicki goniti,
    jedan drugom vadit oci zive;
    zabacise vladu i drzavu,
    za pravilo ludost izabrase.
    Nevjerne im sluge postadose
    i carskom se krvlju okupase.
    Velikasi, proklete im duse,
    na komate razdrobise carstvo,
    srpske sile grdno satrijese;
    velikasi, trag im se utro,
    raspre sjeme posijase grko,
    te s njim pleme srpsko otrovase;
    velikasi, grdne kukavice,
    postadose roda izdajice
    ."

    Pozdrav od vaskolikog Srbina.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Twenty-4
    Quote Originally Posted by konstantin
    Quote Originally Posted by GRAD
    Ti mislis da ces nekoga uspjeti da posrbis sa pjesmicama koje predstavljas kao pravu istoriju i cinjenice. Mozda i hoces neke idiote, ko zna.
    Само за идиоте "пјесмице" из тог времена нису уједно и ријетка историјска документа...
    Meni se cini da samo za idiote jesu istorijska dokumanta! Epske pjesme = istorija??? :roll: Ljudi, dje vam je svijest???
    Да, у то вријеме су гусле и пјесме свједочиле о тачно одређеним догађајима, писана документа су била ријетка што је и нормално за то вријеме на Балкану.
    Али теби су милије претпоставке како је српство било поистовјећивано са вјером и како је велики Његош био под утицајем Милутиновића па је зато писао о српству :shock: :shock: :shock:
    Е Дукљани, Дукљани...

  25. #25
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Quote Originally Posted by Twenty-4
    Quote Originally Posted by konstantin
    Quote Originally Posted by GRAD
    Ti mislis da ces nekoga uspjeti da posrbis sa pjesmicama koje predstavljas kao pravu istoriju i cinjenice. Mozda i hoces neke idiote, ko zna.
    Само за идиоте "пјесмице" из тог времена нису уједно и ријетка историјска документа...
    Meni se cini da samo za idiote jesu istorijska dokumanta! Epske pjesme = istorija??? :roll: Ljudi, dje vam je svijest???
    Да, у то вријеме су гусле и пјесме свједочиле о тачно одређеним догађајима, писана документа су била ријетка што је и нормално за то вријеме на Балкану.
    Али теби су милије претпоставке како је српство било поистовјећивано са вјером и како је велики Његош био под утицајем Милутиновића па је зато писао о српству :shock: :shock: :shock:
    Е Дукљани, Дукљани...
    Pretpostavke kako se srpstvo poistovjecivalo sa vjerom??? Pa to traje do dana danasnjeg, nisu mi potrebne pretpostavke, kao sto vidis. Te su se hipoteze davno potvrdile, i nazalost, jos uvijek se potvrdjuju.
    A sto se Njegosa tice, on je prvenstveno bio drzavnik, politicar i diplomata, pa tek onda pisac...
    Nadam se da sam ovim sve rekla...

    P.S. Desava se da je neciji nacin misljenja toliko kontradiktoran, prizeman i prost, da se ne vrijedi upustati u neke dubiozne rasprave s njim...

    Pozdrav!
    It's my way or the highway

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •