View Poll Results: SFRJ opet?

Voters
99. You may not vote on this poll
  • DA

    34 34.34%
  • NE

    65 65.66%
Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 76 to 96 of 96

Thread: SFRJ - opet DA/NE?

  1. #76
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Romantika i opet romantika dragi Getaway...No to nije mana...Slatko je to viđet. Taj zanos jugo-nostalgije.
    Malo je smiješno, jer možda ću te iznenadit, ali svo vrijeme ti i polemišeš s čovjekom koji je zaista pun lijepih uspomena i snažnih emocija prema SFRJ. Zaista sam tu zemlju volio i dosta teško mi je pao njen nestanak. Ono što nas razlikuje jeste što sam ja svjestan da je to moglo postojati samo kao diktatura u kojoj su nacionalni osjećaji strogo kontrolisani i to je moralo pući kad-tad. Naravno, nije moralo pući bratoubilačkim ratom. Mogli smo se razići kao Česi i Slovaci, Rusi, Ukrajinci i ostali,..ali mi smo izabrali da se kasapimo. I nije istina da nas je neko zavadio...Možda nas drugi nijesu dugo sprečavali u bratoubilačkom krvoproliću, no ono je ipak naših umova djelo.
    Ključno...jedno je voljeti Jugoslaviju i jugoslovenske narode, a drugo nuditi na silu zajednički život nekome ko to neće i nikad nije želio.
    Ovo prvo je Ok, ali ovo drugo je zločin.
    Ne zaboravi,...i put do pakla je popločan dobrim namjerama.

    I još nešto...Bio sam u poslijeratnom Sarajevu. Sarajlije mahom zaista žale za životom koji je bio kvalitetniji i bolji u bivšoj YU, no niko od njih ne kuka što više nema Srba u Sarajevu i nemoj da te obmanjuju. Jednog jedinog Sarajliju nijesam čuo da mu je žao što je Sarajevo sad gotovo mahom bošnjački grad. Naprotiv, većina Bošnjaka smatra da kamo sreće da Srba i Hrvata nije bilo nikad u Bosni ne bi ni bilo rata i danas Bosna nebi bila karikatura od države na EU aparatima za održavanje života.
    Ne zelim ni ja da zivim sa 150.000 glasaca dpsa niti sam ikad zelio pa eto silom prilika moram
    She is only here to annoy herself!

  2. #77
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    još nešto...Bio sam u poslijeratnom Sarajevu. Sarajlije mahom zaista žale za životom koji je bio kvalitetniji i bolji u bivšoj YU, no niko od njih ne kuka što više nema Srba u Sarajevu i nemoj da te obmanjuju. Jednog jedinog Sarajliju nijesam čuo da mu je žao što je Sarajevo sad gotovo mahom bošnjački grad. Naprotiv, većina Bošnjaka smatra da kamo sreće da Srba i Hrvata nije bilo nikad u Bosni ne bi ni bilo rata i danas Bosna nebi bila karikatura od države na EU aparatima za održavanje života.
    Ovo je vjerovatno tvoja interpretacija ,
    a Srbi i Hrvati su autohtoni u Bosni bar koliko i njihovi poturceni rodjaci ili authotoni Bosnjaci.

  3. #78
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    Ovo je vjerovatno tvoja interpretacija ,
    a Srbi i Hrvati su autohtoni u Bosni bar koliko i njihovi poturceni rodjaci ili authotoni Bosnjaci.
    Kako razlichite VJERE,
    zatruju isti BOGUMILSKI NAROD,
    takve MRZNJE se nije gledalo shirom Jevrope,
    kao one oko katedrala, dzamija i crkava, institucija ZLA I PAKOSTI:
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  4. #79
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default sfrj

    Mi smo statisticki u SFRJ bili pogan,oprostite,pokrajna,pa smo mi i kosovo dobijali pomoc od fnp (fond za nerazvijena podrucja) od toga zivjeli,a od turizma,e to je duga prica..U svakom nasem hotelu,ljetovao je po jedan sluzbenik NBJ koji je dobro pazio da sve devize zavrse u Beogradu,docekali smo raspad Juge bez,vodovoda,puteva,sportskih hala,dobrih hotela...ali zato sa nabrijanim narodom da brine o srpstvu..Brine i sada jedan dio,ali bez ratovanja,u Crnoj Gori,koja je sampion demokratije na svoju stetu...Ali,gospodar je bio kriv,i onda i sada,i narodu se nikada nece moc ugoditi...

  5. #80
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nikad više, ne ponovilo se. Inače svaka čast svakome!

  6. #81
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ju cu rec, nikad ne rechi nikad. Zajedno smo jachi. ALI, ne tako skoro i ne bez neke (strane) muke koja bi nas sve ujedinila. Mislim da je nekakva alijansa mnogo realnija varijanta dje je svako gazda u svoju kucu.

  7. #82
    Join Date
    May 2006
    Location
    Split
    Posts
    1,542
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moj braco eto vidis ja za razliku od tebe i drugih vidim interes u tom saveznistvu
    jugo nostalgicar jesam ali ne u smislu da treba da se vrati i poredak kakav je bio
    znaci savez nezavisnih drzava koji bi se zvao jugoslavija ili mozda to ime nekog vrijedja ali cinjenica da su vecina na ovim prostorima juzni sloveni pa stoga i naziv
    i cinjenica da ne bi nesretnih `90 vec bi odavno bili u EU
    sto budala napravi to 100 pametnih ne popravi
    ps. sad ocekujem da me dobro napusite kako nisu nego su to germani, kelti, iliri i ostali
    Haec olim meminisse ivvabit
    http://1944killingfields.co.uk

  8. #83
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni ova provala jugo-nostalgije (valjda izazvana ovim avgustovskim suncem kada se malo više sanjari) liči na ono kada je maniti muž koji je tukao ženu i đecu, živio i lijepo se oblačio i zahvaljući masnoj ženinoj plati, izrabljivao je i na kosti joj se navaljivao a onda po selu pričao da je kurwa i đubre, sad opet (s čašicom u ruci) kuka i zapomaže da mu se ona vrati, i to pritom podsjećajući je na neke uspomene u kojima je (da apsurd bude veći)zapravo svo vrijeme samo on uživao.
    Da sam ja Hrvat ili Slovenac prije bi se učlanio u neku lokalnu ETA nego pristao više ikad na bilo kakvu Jugoslaviju i to bez obzira u kom obliku i s koliko šarenih mašnica to ludilo bilo upakovano i ponovo servirano.
    Ako Hrvati i Slovenci to urade ikada više onda i zaslužuju da nestanu.
    Isto sam rekao i za Crnogorce ukoliko ikada više dozvole povampirenje neke zajednice sa Srbijom. Srbima svaka čast, ali Crnogorci u tom slučaju ne samo da zaslužuju, već i treba da nestanu kao narod bez prava da ime i država ikada više vaskrsnu.

    No problem Srba sa svim Jugoslavijama (čitaj: Srboslavijama) je u tome što (da parafraziram jednu izjavu engleskog kralja Edvarda Dugonogog izrečenu za Škote) po Srbima u HR ima prosto previše Hrvata, u SLO previše Slovenaca itd.,...tako da taj film i realno više nikad neće igrati.
    I hvala Gospodu da je tako.

    A da li sam za to da se pomažemo, družimo, poštujemo i oslanjamo jedni na druge - apsolutno! Ako tako nebi bilo to je onda žalosno. Taman u mjeri u kojoj je žalosno i tako balkanski što ulazak HR u EU blokira baš Slovenija od koje bi bilo prirodno da Hrvatska dobija najveću potporu.

  9. #84
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    Ovo je vjerovatno tvoja interpretacija ,
    Slobodan si da misliš i vjeruješ u to što god želiš. No ne morate svi koji mislite poput ovog Miloša Srbina ići u BiH da razgovarate s Bošnjacima, već neko vrijeme (hvala Bogu) preko satelitske ili kablovske TV možete pratiti regionalne TV pa gledajte i slušajte što obični Bošnjaci, Hrvati, Slovenci ili neki drugi misle o SFRJ i kako im izgleda perspektiva gledanja na život danas.
    Rekao sam da se Bošnjaci tuže na kvalitet života i kažu da je u YU bilo daleko bolje, no nećete naići dvojicu koji zaista misle da je Jugoslavija moguća drugačije do kao Srboslavija, u kojoj bi Srbi tražili da oni (kao najveći) moraju i najviše da se pitaju.
    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    a Srbi i Hrvati su autohtoni u Bosni
    A ko to spori. Ja kažem da je Bošnjacima pun kufer Srba i Hrvata, a ne pričam o autohtonosti. Autohtonost tamošnjih Srba i Hrvata ni Bošnjaci ne negiraju.
    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    bar koliko i njihovi poturceni rodjaci ili authotoni Bosnjaci.
    Pročitao sam ti već neke postove i ovo ne iznenađuje od tebe. A da bi shvatio koliko je uvredljivo nekoga zvati poturčenjakom, razmisli kako bi se ti osjećao da te neko zove ********m. Ružno, zar ne?

  10. #85
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Mi smo statisticki u SFRJ bili pogan,oprostite,pokrajna,pa smo mi i kosovo dobijali pomoc od fnp (fond za nerazvijena podrucja) od toga zivjeli,a od turizma,e to je duga prica..U svakom nasem hotelu,ljetovao je po jedan sluzbenik NBJ koji je dobro pazio da sve devize zavrse u Beogradu,docekali smo raspad Juge bez,vodovoda,puteva,sportskih hala,dobrih hotela...ali zato sa nabrijanim narodom da brine o srpstvu..Brine i sada jedan dio,ali bez ratovanja,u Crnoj Gori,koja je sampion demokratije na svoju stetu...Ali,gospodar je bio kriv,i onda i sada,i narodu se nikada nece moc ugoditi...
    Hahaha...Potpis i pečat.

  11. #86
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ključno...jedno je voljeti Jugoslaviju i jugoslovenske narode, a drugo nuditi na silu zajednički život nekome ko to neće i nikad nije želio.
    Ovo prvo je Ok, ali ovo drugo je zločin.
    Ne zaboravi,...i put do pakla je popločan dobrim namjerama.


    Pa cini mi se nidje, niko, u ovih 4-5 strana pisanije, nije pomenuo bilo kakvu varijantu "na silu"... Cak bi iskreno volio, kada bi proces stvaranja necega sto bi licilo na Jugoslaviju - odvijao polako, postepeno izgradjujuci povjerenje, nalazeci zajednicke interese, poceti od onih najopipljivijih ekonomskih interesa, pa zajednickog i jedinstvenog trzista, pa uskladjene spoljne politike u fazonu "ko mi dira brata, ne moze racunat na moju podrsku", pa prava studenata da se tretiraju kao domaci odakle god sa exYu prostora dolazili, pa istih prava i poreskih stopa za sve radnike, pa granica koje ce se prelaziti samo uz licnu, pa jedinstvenih tarifa carinjenja, pa uskladjenog pravnog sistema...

    A manje-vise, sve nas to ceka u EU! Naravno, tu su nijanse koje titraju po tankoj liniji onoga sto razdvaja suverenitet jedne drzave, i teznju za zajednickim zivotom sa drugima - ali, opet... mislim da ce doci trenutak kada ce gradjani drzava nastalih rasparcavanjem Jugoslavije shvatiti - da ce u toj istoj EU, njihov prosperitet biti najbolje obezbijedjen, a njihov glas najvise biti vrednovan - u nekoj vrsti zajednice gdje ce jugoslovenske drzave u EU nastupati jedinstveno. I to je ono u sta ja iskreno vjerujem da moze biti realnost, sto se tice nase buducnosti - a sto je opet stvar kolektivne svijesti gradjana 6 drzava, za koju bi najsretniji bio da ne uzima u obzir onu "tanku liniju"... A ono sto su gradjani svih 6 drzava naucili definitivno i jeste - da ne moze nista ni kod koga na silu

    A sto se tice svega onoga sto je bilo, i naseg odnosa prema svemu tome... To je opet stvar licne percepcije. Da se sjutra, ili za 5 godina, ili prije 5 godina da se raspisao referendum koji bi nas pitao nesto tipa "Da li ste da se kompletan sistem i funkcionisanje hipoteticki vrati nedje u 89u, pa da probamo zajednicki da povedemo jednu onakvu Jugu u jedan evropski model, jednog realnog socijalizma slobodnog trzista i privatne svojine, ala Sweden"... Ja bi rekao - da. Jer mi se cini - da bi svi imali dovoljno i pameti i dobrih namjera (ko o cemu, baba o ushtipcima ) da ucinimo da to uspije... I, opet cu reci - zao mi je sto nas Tito nedje u periodu 45.-51. nije sve ucinio Jugoslovenima, jer to bi sada bila jedna jaka i ponosna nacija od mozda 30 miliona ljudi, ponos Evrope... Ali, to je opet samo licni osjecaj, koji ne ntjera nikog ni nasta... Neko malo vise romanticarski, neko malo vise protekcionisticki (nikako u losem smislu, jer to iz tvojih redova prije svega nosi jedno lijepo znacenje "cuvati uvijek drugog od sebe"!) - istina je vjerovatno nedje izmedju, a cini mi se da ono sto jeste nada u jedan realni put - sadrzi samo kozmeticke izmjene, i za romanticara i za protekcionistu

    A kada se 6 zastava zaviori jedna pored druge u Beogradu na Samitu Nesvrstanih za koju godinu... To ce, u Boga se nadam, biti nagovjestaj jednog novog pocetka .
    Just to slip the skin...

  12. #87
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nemam ti što dodati jer to o čemu govoriš su opet i opet emocije. A i ne želim...Čak mi je simpatično kako opisuješ svoje motive da tako misliš. Isto ko onaj momak što mu svi govore "čovječe idi, ne gubi vrijeme i živi svoj život jer ta te cura nikad neće htjeti", a on odgovara "ja ću uvijek voljeti samo nju..."

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    A kada se 6 zastava zaviori jedna pored druge u Beogradu na Samitu Nesvrstanih za koju godinu... To ce, u Boga se nadam, biti nagovjestaj jednog novog pocetka.
    A zašto se zaBoga te 6 zastava nebi zavijorile ispred sjedišta EU u Briselu i da nam to bude sasvim zadovoljavajući epilog svake priče o ujedinjavanjima. I to jednom za sva vremena.
    Kada budemo dio EU to što si pisao o dostupnosti puta, posla, studija i čega sve ne...pa to se među članicama EU podrazumijeva! I nije potreban nikakav frakcionaški klub nekih jugo-nacija unutar EU da bi bili dovoljno uvaženi od ostalih. Jer da takvo nešto treba skandinavske države bi odavno imale neku svoju "zajednicu" unutar EU. Isto tako anglofone, frankofone,germanske, latino nacije i ko sve ne. Ja vjerujem ako se ikada dogodi to jugo-sektašenje unutar EU (kad se svi jednog pretpostavljenog dalekog dana nađemo tamo) ostale EU nacije će nas prosto išutirati iz tog kluba sa sve sirotanskim koferima s kojima smo ušetali unutra.

    Ipak, moram ti reći da ćeš uvijek imati moj respekt za kulturu dijaloga.
    Last edited by El Re; 23-08-09 at 17:07.

  13. #88
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zasto bas tamo da se zaviore (ili zavijore? Ako znam... ) - pa prosto, zato sto je to prva prilika da ih opste vidimo jednu pored druge (septembar 2011., cekacemo mi na Brisel jos dugo... nazalost!), i dogadjaj koji ni kod koga nece izazvati lose emocije, i prosto jubilej necega - na sta zaista svi sa exYu prostora mozemo biti ponosni . Sto su na poslednjem susretu podvukli i Mesic i Tadic, predlozen je i neki vid zajednicke organizacije... Vidjecemo . Cin cisto simbolicki - naravno ni da Tadic ni Mesic ne vide buducnost svojih zemalja iskljucivo ili dominantno u Pokretu Nesvrstanih.

    Prica o momku koji juri za curom a ona ga ne zeli... Jos jednom - ovdje zaista niko nikog ni na sta ne sili, niti tjera, niti ubjedjuje... Jer smo naucili valjda svi sa ovih prostora - od jurenja za nekim, i ljutnje zbog nepravdi i ignorisanja nema nista. Ne trazim ja ni od kog da na sebe preslika bilo cija osjecanja, ne bi to ni zelio sve da je takvo opste raspolozenje npr. u mojoj drzavi, a u nekoj drugoj nije pa da sad nju mi nesto ubjedjujemo... Boze sacuvaj.

    Ipak... Istorija je zavezana vreca, nekad nas dobro oshamari i ostavi crn obraz, nekad nas ostavi na sopstvenoj margini dje su mnoge generacije utonule u zaborav; nekad, sasvim nenadano, isprica neku lijepu pricu... Ko ce ga znat. Individua je tu samo na kraju nista drugo nego ona Shakespearovska figura, "fortune's fool"... Ali opet - taj covjek u nesto vjeruje, za nesto se bori, tka svoju stvarnost i smisao od nekih ideala - pa nebitno, za sebe i za jos tu jednu osobu, pa za svoje dijete, pa... Ako smo ikada bili ljudi, vjerovali u neke lijepe stvari i buducnost, postovali tudje, stvarali, bili sretni - to je bio period od nekih 2ipo-3 decenije, posle onog ekonomskog buma sa kraja 50ih i pocetka 60ih godina. I odmah paradoks - period indukovan diktaturom, jednomishljem... A o neke drugacije paradokse se lomimo i sad, i lomicemo se, bez obzira kakav put za buducnost nasih drzava izabrali - to je neumitno...
    Just to slip the skin...

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    .. To je opet stvar licne percepcije. Da se sjutra, ili za 5 godina, ili prije 5 godina da se raspisao referendum koji bi nas pitao nesto tipa "Da li ste da se kompletan sistem i funkcionisanje hipoteticki vrati nedje u 89u, pa da probamo zajednicki da povedemo jednu onakvu Jugu u jedan evropski model, jednog realnog socijalizma slobodnog trzista i privatne svojine, ala Sweden"... Ja bi rekao - da. Jer mi se cini - da bi svi imali dovoljno i pameti i dobrih namjera (ko o cemu, baba o ushtipcima ) da ucinimo da to uspije... I, opet cu reci - zao mi je sto nas Tito nedje u periodu 45.-51. nije sve ucinio Jugoslovenima, jer to bi sada bila jedna jaka i ponosna nacija od mozda 30 miliona ljudi, ponos Evrope... Ali, to je opet samo licni osjecaj, koji ne ntjera nikog ni nasta... .
    Prije 5 godina bi bio u strasnoj manjini, a za 5 godina u jos vecoj. Dvije Jugoslavije (trecu ne racunam jer je to bila sprdnja) su potrosile tu finu ideju jugoslovenstva i ne samo potrosile vec je unistile, pa je ideja umrla u jezivim mukama. Uvijek tako biva kad ideju elite sprovode budale i nema sile da to se to ne izrodi i svoju suprotnost. Zar nije parodija da su tu ideju spalili oni koji su najbolje zivjeli u toj drzavi. Bez problema se skolovali, vidjeli svijet, postali nesto, a u sustini bili nistavila. Jugonostalgija jos zivi, ali sad je to nesto kao platonska ljubav bez ikakve sanse da preraste u pravu ljubav koja ce zazivjeti. Slomljenu casu mozes zakrpiti, ali ce kad tad procuriti. Nacija jugosloveni bi bila nesto kao esperanto. Fino u zamisli, ali neprakticno i nikad ne bi profunkcionisalo, a pogotovo na Balkanu dje je narod popaljiv na svakojakve budalstine. Prva Jugoslavija je silom pravile Srbe pa je djavo ponio, drugu je djavo ponio jer je kao maltretirala svakoga zivoga pa sad citas raznorazne lazavine da se nije smjelo slaviti, izjasnjavati ovako ili onako, a tek zamisli da su se silom pravili jugosoveni....
    Savez nezavisnih drzava je bio dobar nacin, ali da ne potezemo kome i zasto nije odgovaro, ali bi se i taj savez takodje brzo raspao mada bi se izbjeglo krvoprolice, parada kretena i najgore olosi koja je zakopala buducnost bar jedne generacije i natjerala ih da zivi u nekom toru opsesija, ksenofobije i produkcije najgorih strasti. Ne ceznam ja za nekim nacionalnim jugoslovenom i dovoljno mi je sto sam Crnogorac i nimalo mi to ne smeta da budem gradjanin svijeta bez nekog velikog kisobrana velike drzave. Drzave koja bi se raznim infizijama odrzavala, trulim kompromisima trgovalo zarad nekih univerzalnih i visih ciljeva. EU je mozda slicna onoj SFRJ samo sa jednom velikom razlikom da je svijest tih ljudi mnogo ispred ljudi koji zive na terenu bivse nam drzave, sto su sve prednosti i nedostaci te zajednice precizno izracunati pa ko voli nek izvoli. Naravno i to da je prvo svak svoj na svome, a tek onda clan zajednice, a takva zajednica na Balkanu ne bi profunkcionisala jer bila ona tipicna nasa mizerija "neko radi a neko se gradi"

  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Interesantno je kako ta SFRJ nije nikom valjala ali kad je "prpa" svi se pozivaju na nju.
    Nijesu sve države bivše Jugoslavije pravne nasljednice Ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger odbacio je tvrdnje slovenačkog premijera Boruta Pahora da je Slovenija pravni nasljednik bivše SFRJ po pitanju Državnog sporazuma kojim se Austrija obavezala na trajnu neutralnost i poštovanje nacionalnih manjina, a čije potpisivanje je omogućilo povlačenje savezničkih snaga 1955. godine, prenosi agencija Tanjug.
    "Po tom pitanju smo sasvim drugačijeg mišljenja. Ne odgovara našem pravnom shavatnju da su sve države bivše SFRJ automatski pravne nasljednice. To nije pravno održivo", poručio je austrijski ministar u intervjuu bečkom dnevniku Prese.

  16. #91
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ulazak u Jugosferu The Economist 01.09.2009.
    Na nedavno održanom samitu hladnoratovske relikvije zvane Pokret nesvrstanih, predsednik Srbije rekao je kako bi kompanije iz bivših jugoslovenskih republika trebalo da zajednički nastupaju na dva ekonomska polja – u građevinarstvu i vojnoj tj. namenskoj industriji. Hrvatski predsednik Stipe Mesić je na to dobro reagovao. Kompanije iz „naših zemalja“, kako je rekao, previše su male da bi se same takmičile na velikim tržištima.
    Na prvi pogled, oba ova komentara su očigledna i beznačajna. Te firme su zaista male po globalnim merilima. Međutim, kada predsednik jedne od bivših jugoslovenskih republika upotrebi izraz „naše zemlje“, misleći na sve u grupi, i prijatelje i neprijatelje, to govori o velikoj promeni. Od Slovenije do makedonske granice s Grčkom, većina ljudi u regionu ima mnogo toga zajedničkog, iako o tome ne govore često. Svakog dana se njihove međusobne veze, koje su pokidane tokom devedesetih, polako ponovo uspostavljaju. Jugoslavije odavno više nema; umesto nje se pojavljuje Jugosfera.
    Ova velika promena u svakodnevici zapadnog Balkana odvija se bez prevelike buke. Malobrojni je uopšte primećuju. Oni unutar sfere je uzimaju zdravo za gotovo. Oni izvan nemaju o njoj pojma. To možda i nije iznenađujuće. Dobre vesti uopšte nisu vesti: pripremni sastanak za osnivanje vatrogasnog centra za jugoistočnu Evropu, koji je deo Regionalnog saveta za saradnju, jedva da je pomenut u Sarajevu (gde se odigrao), a kamoli negde drugde.
    Ali upravo činjenica da se vojnici, koji su ne tako davno između sebe ratovali, sada zajedno obučavaju, ili da vatrogasci redovno sarađuju, ili da svi - od veterinara do centralnih banaka - održavaju sastanke na gotovo zamorno redovnoj bazi jeste dobra vest. Regionalni savet za saradnju u Sarajevu strpljivo završava gomilu dosadnih, neophodnih poslova. U pitanju je proces, a ne događaj.
    Jugosfera ima korene u zajedničkim iskustvima, trgovini i poslovanju. Većina bivših Jugoslovena – Bosanci, Srbi, Crnogorci i Hrvati – govore istim jezikom s manjim varijacijama. Mnogi Makedonci i Slovenci još uvek govore ili razumeju jezik koji se nekad zvao srpskohrvatski. Ljudi mogu slobodno da putuju kroz veći deo regiona samo uz ličnu kartu.
    Oni slušaju istu muziku i vole istu hranu. Naravno, političke, verske i etničke razlike još uvek postoje. Ali svakog leta se hiljade mladih ljudi okuplja na muzičkom festivalu Exit u Novom Sadu, a velike zvezde iz regiona lako pune sale gde god da nastupaju. Na očajanje hrvatske muzičke industrije, sa mobilnih telefona mnogih mladih Hrvata čuju se najnovije srpske pesme. Ispitivanja javnog mnjenja na nivou Balkana pokazuju slične stavove: ljudi imaju iste strahove, brige i nade. Na primer, rezultati istraživanja Galup Balkan Monitora iz juna pokazuju procentualni pad onih koji žele da emigriraju u svakoj državi zapadnog Balkana.
    Skoro trećina crnogorske trgovine obavlja se sa Srbijom. Bosna je najveće izvozno tržište Srbije, a Hrvatska je na drugom mestu. Srbija je najveći trgovinski partner Makedonije. U malim privredama, ekspanzija uglavnom znači proširivanje poslovanja sa susedima. Srpska Delta, slovenački Merkator i hrvatski Konzum otvaraju supermarkete u susednim zemljama. Kao i sve veći broj kompanija iz bivše Jugoslavije, i ove tretiraju region kao celinu. Najveći dnevni list u Srbiji, Politika, ima domaće izdanje, i malo drugačije "ex-Yu" izdanje. Tipični naslov u srpskim novinama nedavno je najavio kako se planira "osvajanje" Hrvatske, ali ne oružanom silom, nego Cipiripijem, srpskim eurokremom.
    Neki su oduvek znali da će biti ovako. U najmračnije vreme jugoslovenskih ratova, kriminalci su trgovali svime, od oružja do cigareta – preko linija fronta. Takozvana turbofolk muzika bila je svuda popularna, uprkos svojim nacionalističkim konotacijama. Sada su svi uhvatili korak sa kriminalcima i njihovim turbofolk pevaljkama. Danas najveći problem koji Srbija ima s Hrvatskom nisu ni teritorije ni izbeglice, nego neformalne barijere koje, kako kažu, otežavaju poslovanje srpskim kompanijama u Hrvatskoj, dok hrvatske kompanije u Srbiju dolaze mnogo lakše.
    Hrvati vas gledaju mrko ako ih pitate za Jugosferu. Ali ne zato što je ne žele. Samo im se ne dopada ime, jer ih podseća na zemlju od koje su se otcepili. Ali nikome drugome ne smeta. Čak i bivši jugoslovenski Albanci, koji uglavnom žive na Kosovu i u Makedoniji (i koji se po mnogo čemu izdvajaju od ostalih), nisu imuni na uticaj Jugosfere. Jedan direktor marketinške agencije iz Albanije kaže kako nikad ne bi mogao uspešno da proda italijansko mleko na Kosovu, budući da je slovenačko mleko Kosovarima sinonim za kvalitet.
    Naravno, što se tiče svakodnevnih stvari, mnogi se vrlo dobro snalaze u više sfera. Kosovari gledaju televiziju na albanskom, ali ulaze u Jugosferu kad trguju sa Srbijom ili letuju u Crnoj Gori. Bosanci svih nacionalnosti vole istu hranu i dosta trguju između sebe. Međutim, fudbal pokazuje razlike, kao i u mnogim drugim državama. Bosanski Srbi navijaju za srpsku reprezentaciju, bosanski Hrvati za hrvatsku, a samo Bošnjaci (bosanski muslimani) za bosansku.
    U narednim godinama treba konsolidovati ono što ljudi imaju zajedničko, i njihove vlade fokusirati na to, približiti politiku i poslovanje unutar Jugosfere, ali i unutar Europe. Evropska unija je formirana da bi se obezbedio mir na kontinentu, a u Jugosferi taj posao još nije završen.

    The Economist, 20. 08. 2009.
    Preveo Ivica Pavlović

  17. #92
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111 View Post
    Ovo je vjerovatno tvoja interpretacija ,
    a Srbi i Hrvati su autohtoni u Bosni bar koliko i njihovi poturceni rodjaci ili authotoni Bosnjaci.

    E izgleda da je ovijema dojadilo ti naziv poturcenjaci ,jerbo koko ti mislis da treba oni da se stide toga tolko trebas i ti isto ,jerbo je to tvoj narod koji se poturcio !

    ps. niko od njih nije posta turcin no suu promijenili vjeru po svojemu nahodjenju !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  18. #93
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Mi smo statisticki u SFRJ bili pogan,oprostite,pokrajna,pa smo mi i kosovo dobijali pomoc od fnp (fond za nerazvijena podrucja) od toga zivjeli,a od turizma,e to je duga prica..U svakom nasem hotelu,ljetovao je po jedan sluzbenik NBJ koji je dobro pazio da sve devize zavrse u Beogradu,docekali smo raspad Juge bez,vodovoda,puteva,sportskih hala,dobrih hotela...ali zato sa nabrijanim narodom da brine o srpstvu..Brine i sada jedan dio,ali bez ratovanja,u Crnoj Gori,koja je sampion demokratije na svoju stetu...Ali,gospodar je bio kriv,i onda i sada,i narodu se nikada nece moc ugoditi...
    Tacno tako, izgradjivali su ne "branili" hranili obukovali itd itd ,niko od Crnograca nije radio nista no samo cekali u red za brasno i krtolu i sad kad ih nema mi opet jedemo isto makar ga placali po troduplo nizim cijenama ! zavrsi se raspala yugoslavija i ja nesto nikako da vidju kudj se utrosise te silne "Zilijarde-Trilijarde Dolara/Maraka Puteve Konunga Nidzo i Austrougarska nacinjese i dan danasnji su tu ??? Kanalicazije i vodovodi ja mnim od Rimljana ,zgrade ( hahahahhaha ) i puteve da te bog sacuva sve na trofrtalje itd itd !
    Bosnje kazu lijepo im je bilo "Nista nijesmo radili vazda smo imali para " ??????? Dokle je ot moglo trajat ! Rvat nikat nije volio Serbina i vice versa ,Slovenac je vazda tio ic dalje (ali sa YU lovom) itditd ! Lasno je njima bilo otic, ka Swedjanima te su nacinjeli bogastvo sa Zidovskm zlatom , Makedonci vazda zavisili i od najsiromasnijeh za Kosova da ne zborim nikat normalno i zasto bi neko opet zelio to zlo ????

    pos. masa kaze da im je sve bilo odlicno ,no kojima je to bilo odlicno u drzavu ka za vakat Staljina ,onijem koji su lobanje nabijali u supkove komunjarama ! Spijuni izdajice KOLJACI, njima je bilo najbolje smao mlatni crvenom knjizicom i eto zavrsio si tri fakulteta !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  19. #94
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by George_Clooney View Post
    A kako SAD moze??? 50 drzava pa drma citav svijet? A dosljaka sa svih strana svijeta, crnci, bijelci, zuti... Kad je standard visok, i jaka drzava stoji iza tebe, niko ne razmislja o nacionalizmu i varvarizmu. Ali SFRJ ima potencijala da nametne standard po procjeni strucnjaka koji bi bio znatno veci nego u SAD-u, ili vecini evropskih drzava.
    SFRJ bi bila višejezična, tad je bila dobra zbog ogromnih zaduživanja koja su došla na vidjelo 1980. SAD su drugo, tamo je napravljen genocid i etnocid nad domorocima koji su se branili i zemlju su pokrali neki novi ljudi i nametnut je jedan jezik. Zar je to potrebno?

    * Jugoslavija 1918. - 2006.

    Točka.

  20. #95
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    1918.-1991. realno
    She is only here to annoy herself!

  21. #96
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Tu kradju,
    svi nazivaju TRANZICIJA,
    a onaj rat, je vodila OPOZICIJA,
    ovi shto sad VLADAJU & PODKRADAJU SVOJE GRADJANE,
    NIT LUK JELI, NIT GA MIRISALI,
    oni su nevini kao MADONA SA JAZA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 130
    Last Post: 17-10-09, 14:26
  2. opet i opet se puca
    By swinger in forum Primorski
    Replies: 48
    Last Post: 16-08-08, 13:33
  3. SFRJ - Ekonomska Unija -
    By shrek in forum Politika generalno
    Replies: 41
    Last Post: 11-02-06, 20:31
  4. Sfrj
    By Brzi in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-05, 16:16
  5. Opet ???
    By Cereal Killer in forum Ostali sportovi
    Replies: 24
    Last Post: 03-03-04, 20:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •