Results 1 to 23 of 23

Thread: 3 vrste ljubavi

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default 3 vrste ljubavi

    1. "LJUBAV AKO"

    To je prva vrsta ljubavi koju većina ljudi jedino i poznaje. To je ljubav koju dajemo ili primamo uz određene uslove. Da biste je zadobili morate nešto učiniti, kao npr.: ako kao ljubavnik ispuniš moja očekivanja, ja ću te tada voljeti; ili – ako pođeš sa mnom u krevet..., ako se budeš oblačila ili ponašala kako ja želim,... tada ću te voljeti. Ako ne prekineš s ovom osobom, ja ću te ostaviti... To je ljubav koja je puna uslova. Zato se i zove uslovljena ljubav. No, prava ljubav nije takva. Ova ljubav ostaje na najnižem nivou – tjelesnom. Zato je nesigurna. Dokle god se zadovoljavaju uslovi, sve je u redu. No, pojavi li se npr. odbijanje seksualnih odnosa, ili da učiniš nešto što od tebe traži druga strana (u pogledu društva, posla, oblačenja, stava prema roditeljima...), počinju problemi, svađe, a ljubav se topi. Ta uslovljena ljubav na kraju uvijek razara samu sebe, jer prije ili kasnije će jedan od partnera iznevjeriti očekivanja onog drugog. Mnogi neuspješni brakovi su se temeljili upravo na ovoj ljubavi.

    2. "LJUBAV ZBOG"

    Ova je ljubav proizvod određenih okolnosti ili vrijednosti u životu voljene osobe. "Ljubav zbog" često zvuči ovako: "Volim te zbog toga što si lijepa." "Volim te zbog toga što si bogat". "Volim te zbog toga što mi pružaš sigurnost". "Volim te zbog toga što si drugačiji od drugih, što si poznat, slavan itd." Npr. možda poznajete djevojku koja voli nekog momka zbog toga što je sjajan sportista. Jednostavno ne može zamisliti sebe s nekim ko ne bi bio broj jedan. Nije važno o kojem se momku radi, glavno da je sportista. U biti, ona nije zaljubljena u njega, nego u njegov položaj u društvu i u njegovu popularnost. Sigurno, ta ljubav je bolja od "volim te ako", ali ni ova ljubav nije siguran temelj veze ili braka.

    Npr., razmotrimo problem konkurencije. Što se događa kad se pojavi neko s više kvaliteta zbog kojih ste voljeni? Ako je vaša ljepota jedan od temelja ljubavi vašeg partnera prema vama. Što se događa kada se pojavi neko ljepši od vas? Ili, ako se ljubav vaše djevojke ili žene temelji na vašim primanjima ili na stvarima i iskustvima koja joj zahvaljujući njima možete pružiti, što se događa ako izgubite posao, postanete nesposobni za rad ili iz bilo kojeg razloga ne možete zaraditi platu na koju ste navikli? Ili se pojavi neko s više novca nego što ga imate vi? Hoće li vas konkurencija uništiti? Hoće li to ugroziti vašu ljubav? Ako je odgovor potvrdan, tada je vaša ljubav "ljubav zbog".

    Postoji i drugi problem. A to je da preslabo poznajemo drugu osobu – onakvu, kakva je ona duboko u sebi. Mnogi skrivaju svoj pravi "ja" duboko u sebe. Na vani se pokazuju kao dobri i srećni, a u dubini svoje duše su duboko nezadovoljni. Samo to ne žele pokazati, da se drugi ne bi razočarao. Možda imaju nekih problema koje nose sa sobom (problem s ljutnjom, česte depresije, problem s alkoholom ili drugo), ali to ne žele da se sazna, da ga druga strana ne bi odbacila. No, te se stvari ne mogu vječito skrivati. Jednom moraju doći na vidjelo. Ne može se vječno glumiti da si dobro, ako znaš da nešto nije u redu. Što će se tada dogoditi kada se otkrije pravo stanje stvari? Najčešće velike svađe i povrede.

    Postoji li nešto u tvom životu što sada ne možeš podijeliti sa svojim partnerom zbog straha da ti zamjeri i da te odbaci? Ako je tako, između vas se nije razvilo pravo povjerenje, i takva se veza neće moći održati na duže staze! Ako nije razvijeno stopostotno povjerenje između vas na tom psihičkom nivou, imaćete smetnje u intimnoj vezi. Bilo kakva nesigurnost u vašoj vezi i ljubavi, i najmanji strah, prvo mjesto gdje će se ispoljiti je: ispod pokrivača. Jer tu ste potpuno, cjelovito otvoreni drugoj osobi – i zato najviše ranjivi. I ako nisi potpuno prihvaćen, taj odnos može psihički jako raniti.

    3. BEZUSLOVNA LJUBAV: "VOLIM TE I TAČKA"

    To je ljubav koja se ne može i ne mora ničim zaslužiti.
    Ova ljubav kaže: "volim te usprkos tome kakav si. Volim te bez obzira na to što se može promijeniti u vezi s tobom. Ne možeš učiniti ništa a da te ne volim. Volim te i tačka." To nije slijepa ljubav. Ona zna mnoge stvari o drugoj osobi, i ono dobro i loše, pozitivne i negativne strane, i prihvata tu osobu onakvu kakva jest. Ona ju ne pokušava nasilno promijeniti, nego ju prihvata i ljubi. Glavna značajka ove ljubavi jest: davanje. Dok druge dvije ne mogu čekati da počnu primati, ova je sva u darivanju.

    Jedna je djevojka, svom budućem mužu napisala: "Znam da si me prihvatio takvu kakva jesam i na tome ti hvala. Hvala ti što se ne moram pretvarati pred tobom da jesam nešto što nisam, nego me ti ovakvu voliš – kakva jesam. To u meni potiče želju da budem još bolja – za tebe, da te usrećim. To je želja moga srca."

    U ovim je riječima opisan stav ove ljubavi "ljubim te i tačka". To je stav koji te oslobađa svakog pritiska i straha: "ja ne moram biti dobar da bih nekoga zadovoljio. Ja jednostavno želim biti dobar – da usrećim voljenu osobu.
    Zašto je ta ljubav tako rijetka? – Jer je nasuprot s ljudskim ponosom.
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Lijepa li je ova BEZUSLOVNA LJUBAV...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    I ja sam pomislila na isto...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  4. #4
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1. Uslovna ljubav (ja bih to nazvala obicnom ucenom)

    2. Posledicna ljubav ("ljubav" iz koristi = sponzorusa, zigolo)

    3. Prava ljubav (poverenje, oslonac, radost i mir)

    Mada ja ne verujem da se prve dve uopste mogu nazvati ljubavlju, jer je samo prava ljubav, zaista ljubav, ostalo je zaljubljenost, euforija, histerija, proracunatost, strah od samoce i ko zna sta sve jos, samo ne ljubav. I kod trece vrste ljubavi se ne slazem sa izjavom - volim te i tacka, jer mi to zvuci kao bezglava ljubav. Radije bih rekla - volim te, bez ikakvih uslova, kakav god da si, sta god da si, jer volim i tvoje mane. Smatram da svako treba znati zasto voli nekoga, bezglava ljubav za mene nije ljubav

    A povodom zadnje recenice: Ponos nema mesta u ljubavi, jer ne mozes gledati - on mi je tri puta rekao da me voli, pa ja ne smem cetri puta da mu kazem da ga volim, jer mi to rusi ponos. Malo je iskarikirano, ali takve stvari su bezveze i u pravoj ljubavi ne postoje.

  5. #5
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    Smatram da svako treba znati zasto voli nekoga, bezglava ljubav za mene nije ljubav .
    ovo liči na ljubav br.2
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    ovo liči na ljubav br.2
    Jedna stvar je znati da ga volim zbog toga sto je pametan, iskren dobar, nezan, a druga stvar je proracunato biti sa njim zato sto je bogat, poznat, zato sto ce svi da mi zavide na njemu. Razlika je ogromna.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Jok, i jedno i drugo je proracunato...sve na svoj nacin.
    She is only here to annoy herself!

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Objasnjenje pojma ljubavi koji je dat pod brojem 3 je u stvari pravo objasnjenje ljubavi...Br.1 i Br.2 se ne mogu ni nazvati ljubav...
    Iskreno, nisam dozivjela pravu ljubav jos uvijek. Ove rijeci su mi samo potvrdile ono sto sam vec znala..do sad je sve bilo situacija ili pod br 1. ili pod 2. , dok sam ja bila zagazila duboko u situaciju br.3 . Sreca pa me je sudbina pogledala..)))
    Svaka cast na ovim rijecima, malo ipak razbistre neke misli....
    "Jedino u mojim očima postaješ savršenstvo." by me

  9. #9
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Jok, i jedno i drugo je proracunato...sve na svoj nacin.
    Nije tacno, nema nikakve proracunatosti u tome da ja volim njegovu neznost, dobrotu i iskrenost, jer onda za sve u zivotu mozes da kazes da je proracunato, a ja mislim da nema nista gore od takvog cinizma, jer cinici sami sebi upropastavaju zivot i radost u zivotu, sto je posledica latentnog mazohizma. E sada zasto ti imas potrebu sebe da kaznjavas takvim nacinom misljenja nije moja stvar, ali pogledaj malo sta o tome kaze filozofija starih Grka, iznenadices se.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    3. BEZUSLOVNA LJUBAV: "VOLIM TE I TAČKA"


    ja kako je to divno

  11. #11
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da ne postoji bezuslovna ljubav, tj. ako je bezuslovna to nije ljubav. Za svaku emociju postoji uzrok.

  12. #12
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Jok, i jedno i drugo je proracunato...sve na svoj nacin.
    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Mislim da ne postoji bezuslovna ljubav, tj. ako je bezuslovna to nije ljubav. Za svaku emociju postoji uzrok.
    Uzrok, ali ne uslov.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    Nije tacno, nema nikakve proracunatosti u tome da ja volim njegovu neznost, dobrotu i iskrenost, jer onda za sve u zivotu mozes da kazes da je proracunato, a ja mislim da nema nista gore od takvog cinizma, jer cinici sami sebi upropastavaju zivot i radost u zivotu, sto je posledica latentnog mazohizma. E sada zasto ti imas potrebu sebe da kaznjavas takvim nacinom misljenja nije moja stvar, ali pogledaj malo sta o tome kaze filozofija starih Grka, iznenadices se.
    Da mi je znati kako si od proracunatosti dosla do upropastavanja zivota i latentnog mazohizma
    She is only here to annoy herself!

  14. #14
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Da mi je znati kako si od proracunatosti dosla do upropastavanja zivota i latentnog mazohizma
    Ne od proracunatosti, nego od cinizma.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Nije bio cinizam u pitanju.
    She is only here to annoy herself!

  16. #16
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Nije bio cinizam u pitanju.
    :lolblue:

    Procitaj to sto sam napisala jos jednom, ali ovaj put koncentrisano, pa ces onda razumeti.

  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    :lolblue:

    Procitaj to sto sam napisala jos jednom, ali ovaj put koncentrisano, pa ces onda razumeti.
    opasna u ljubavi:fight:
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    opasna u ljubavi:fight:
    Pogresno, ja sam prava zenka, volim dominantnog muskarca, ali mora da je muskarac, a ne deriste, onda moja pitoma strana moze da dodje do izrazaja.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    :lolblue:

    Procitaj to sto sam napisala jos jednom, ali ovaj put koncentrisano, pa ces onda razumeti.
    Ajd odljubi se za trenutak od tog programera i pricaj malo normalno s nama Zar ti nije malo cudno da kao odrasla djevojka (posto smo ti evo svi klinci) imas osjecaj da te svi ovdje mrzimo i provociramo?
    She is only here to annoy herself!

  20. #20
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post

    3. BEZUSLOVNA LJUBAV: "VOLIM TE I TAČKA"

    To je ljubav koja se ne može i ne mora ničim zaslužiti.
    Ova ljubav kaže: "volim te usprkos tome kakav si. Volim te bez obzira na to što se može promijeniti u vezi s tobom. Ne možeš učiniti ništa a da te ne volim. Volim te i tačka." To nije slijepa ljubav. Ona zna mnoge stvari o drugoj osobi, i ono dobro i loše, pozitivne i negativne strane, i prihvata tu osobu onakvu kakva jest. Ona ju ne pokušava nasilno promijeniti, nego ju prihvata i ljubi. Glavna značajka ove ljubavi jest: davanje. Dok druge dvije ne mogu čekati da počnu primati, ova je sva u darivanju.

    Jedna je djevojka, svom budućem mužu napisala: "Znam da si me prihvatio takvu kakva jesam i na tome ti hvala. Hvala ti što se ne moram pretvarati pred tobom da jesam nešto što nisam, nego me ti ovakvu voliš – kakva jesam. To u meni potiče želju da budem još bolja – za tebe, da te usrećim. To je želja moga srca."

    U ovim je riječima opisan stav ove ljubavi "ljubim te i tačka". To je stav koji te oslobađa svakog pritiska i straha: "ja ne moram biti dobar da bih nekoga zadovoljio. Ja jednostavno želim biti dobar – da usrećim voljenu osobu.
    Zašto je ta ljubav tako rijetka? – Jer je nasuprot s ljudskim ponosom.
    Uraaa za istu Lijepa li je lijepa ... ))
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  21. #21
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Ajd odljubi se za trenutak od tog programera i pricaj malo normalno s nama Zar ti nije malo cudno da kao odrasla djevojka (posto smo ti evo svi klinci) imas osjecaj da te svi ovdje mrzimo i provociramo?
    Moram da te razocaram, ali nisu samo programeri trazeni u Americi, to je klinacka zabava ovog vremena.

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    odrasla djevojka
    Vidis i ti znas da budes sarmantan kad to hoces. :lolblue:

    Ne mislim da me mrzite, to je smesna tvrdnja, tako razmisljaju deca kada im mama uzme lizalicu, niti me ko poznaje da bi me mrzeo, niti ja koga poznajem da bih ga mrzela, ali mislim da sam tako nesto vec napisala. Da me provocirate je ocito, ali kao sto vidis ja odgovaram na svaku provokaciju, jedino sto sam razocarana cinjenicom da se zlobni mentalitet ljudi jos uvek nije promenio, iako sam tako dugo izvan zemlje, ali to sam ti vec licno napisala.
    Last edited by Djevojka; 09-07-09 at 22:56.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Eto sad smo jos i zlobni

    Pa sta ako nisu samo oni trazeni u USA?!
    She is only here to annoy herself!

  23. #23
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Eto sad smo jos i zlobni

    Pa sta ako nisu samo oni trazeni u USA?!
    Gubis se, rec je o 3 vrste ljubavi...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. O ljubavi i slobodi u ljubavi
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Ljubav
    Replies: 45
    Last Post: 19-12-07, 07:46
  2. Radim sve vrste ugovora vezanih za nekretnine
    By Norton in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 27-09-07, 20:01
  3. Nove vrste ljudi
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-06, 21:53
  4. NK ljubavi ;)
    By Seka Alexic in forum Centralni
    Replies: 66
    Last Post: 28-10-04, 00:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •