Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 584

Thread: Nostalgija za domom

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nostalgija za domom

    Ne moze diJaspora bez ovog topic-a nikako..
    ja stvarno nemam sta da pricam na istom jer izgleda su godine ucinjele svoje. Kako prolaze dani tako i ta nostalgija polako umire..
    Da, jedva cekam da idem kuci. Jedva cekam da vidim svoju porodicu jos jednom na okupu jer uvijek samo ja nedostajem.
    Ali vrijeme je ucinjelo svoje i nema kukanja svako jutro...

    Kako se vi snalazite sa istom?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor/Tivat
    Posts
    474
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Nostalgija...

    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    izgleda su godine ucinjele svoje. Kako prolaze dani tako i ta nostalgija polako umire..
    *ebi mi oca, toga se najvise bojim!
    ...if this ain't lunch, why does it feel so good?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Osjetno manje.. Kolko sam to mogao da osjetim ovih dana.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montagna Negra
    Posts
    1,129
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Nema je đao popio, iako sam još u CG.
    Ali i tamo i ovamo, ka što rekoh u Tijananana-nin topic prije, skoro pa da nisam više domaći niđe. Nostalgija će mi izgleda bit bit ovo stanje izgubit

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Nostalgija...

    Quote Originally Posted by BLeNtaVi
    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    izgleda su godine ucinjele svoje. Kako prolaze dani tako i ta nostalgija polako umire..
    *ebi mi oca, toga se najvise bojim!
    Zasto se bojis?
    Mada...i ja sam prije nekih godinu dana pricala isto..Kukala i jaucala..
    Ali covjek se na sve navikne

  6. #6
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Southpark
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Nostalgija...

    Prije svega pravim jednu nevjerovatnu generalizaciju i zelim da se unaprijed izvinem svima zbog toga, ovo je samo jedno lično glediše i ne obraćajte previše pažnju na njega... ^Tijana^ tvoje pitanje me je malo "taklo" pa mi nekako dodje da puštim duši da napiše dva slova...

    Mislim da smo svi neko vrijeme bili nevjerovatni ludaci za Crnom Gorom, bili su mitinzi, bili su barjaci, bilo je svega...
    Vraćajući se drugi put poslije godinu dana življenja/učenja u Ujedinjenom Kraljevstvu, ja, kao i jedan momak ispred mene (s kojim sam se upoznao kasnije i saznao da živi u Australiji) smo sasvim spontano pali na koljena na aerodromu u Golubovcima i plačući poljubili zemlju na kojoj smo rođeni...

    Takav naboj emocija - osjećanja pripadnosti tom golom kršu neću nikad zaboraviti... Ali takođe neću zaboraviti da se poslije toga to nije nikad više ni ponovio...
    Tome je naravno doprinijelo čitavo stanje - sve ono što vidiš kad malo izađeš van zemlje pa se vratiš... Vratiš se s jednom neizmjernom ljubavlju prema svemu, ma čini mi se prema svakom pedalju zemlje... I taj san traje maksimum neđelju dana...
    Onda shvatiš da je narod koji je izgladnjen godinama u očima počeo da gubi ljubav i počeo da gradi zavist...ili možda je samo to moja zabluda... Vidiš da više rijetko ko vodi razgovore o bilo čemu drugom, osim o politici, lošem stanju u zemlji, da se bavi olajavanjem svoje okoline i naravno muški dio populacije kladionicom (kao jedinim izvorom prihoda), i onaj za dlaku mlađi dio u umreženim igraonicama puca jedan na druge igrajući Counter Strike...
    Svi kupuju knjige uz "Vijesti" ne zato što ih čitaju nego da bi napunili regale... Jedna baba se žalila kako to da Kafkin "Proces" košta isto koliko i neka debela knjiga izašla neđelju dana ranije, oprostićete što se ne mogu sjetiti naslova, jer joj je izgledalo neopravdano da jednako plati tanku i debelu knjigu... (njoj, koja se najvjerovatnije sa crvenom knjižicom borila za jednakost svih prije 30-tak godina... ali izgleda ne i za jednakost dva pisca... ma, vjerovatno su bili strani izdajnici)
    Teme se vrte u jednom začaranom krugu i ništa ne mrda ni lijevo ni desno, sem "velikih" kojima je neokomunistički sistem ostavio dobru bazu za stvaranje novog poretka jako bogatih i brisanja srednje klase... Nego neću o tome, nije ovo forum politike, već nas iz dijaspore koji vole ovaj velikodušno dodijeljen nam sto u kafani "del Montenegro"...

    Mladi, moji vršnjaci su u totalnoj magli, izgubljeni... i prije svega bez interesa za neku promjenu, već se mire sa "sudbinom". Nevladine organizacije su uzele para što su mogle, pa smo prevazišli sve moguće norme procenta NVO u odnosu na populaciju, jer je izgleda većina njih (čast izuzecima) viđela to samo kao mogućnost zarade, a ne kao mogućnost promjene nečega...

    I tako kroz neko vrijeme uz sve te probleme, čovjek podsvjesno zna što ga čeka i onda polako mu se gasi plamen... Sad sam u Italiji i eto osjecam se nekako... sto znam... blize Crnoj Gori i znam da sam "odma' tu preko bare" sto bi moja baba rekla, pa sam i zbog toga manje nostalgičan...

    Ali isto vrijeme. pored svih tih problema, pri povratku, na brodu se budim vrlo rano da bih uživao gledajući crnogorsku obalu sa palube... Znam da to neću nikad uraditi da bih vidio obale Italije, Amerike, Engleske ili neke druge zemlje... To znam duboko u sebi... Znam da će moja brda zauvjek ostati samo moja, da će ljudi koji mi tako puno znače, oni najbliži, uvjek biti tu i u najgorim situacijama i da ću, kad tad se vratiti kući... jer samo je jedan dom, kakav god da je...

    ...zbog sebe, zbog onih koji će doći poslije mene i zbog onih od kojih sam postao...

  7. #7
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by *the_chef*
    Prije svega pravim jednu nevjerovatnu generalizaciju i zelim da se unaprijed izvinem svima zbog toga, ovo je samo jedno lično glediše i ne obraćajte previše pažnju na njega... ^Tijana^ tvoje pitanje me je malo "taklo" pa mi nekako dodje da puštim duši da napiše dva slova...

    Mislim da smo svi neko vrijeme bili nevjerovatni ludaci za Crnom Gorom, bili su mitinzi, bili su barjaci, bilo je svega...
    Vraćajući se drugi put poslije godinu dana življenja/učenja u Ujedinjenom Kraljevstvu, ja, kao i jedan momak ispred mene (s kojim sam se upoznao kasnije i saznao da živi u Australiji) smo sasvim spontano pali na koljena na aerodromu u Golubovcima i plačući poljubili zemlju na kojoj smo rođeni...

    Takav naboj emocija - osjećanja pripadnosti tom golom kršu neću nikad zaboraviti... Ali takođe neću zaboraviti da se poslije toga to nije nikad više ni ponovio...
    Tome je naravno doprinijelo čitavo stanje - sve ono što vidiš kad malo izađeš van zemlje pa se vratiš... Vratiš se s jednom neizmjernom ljubavlju prema svemu, ma čini mi se prema svakom pedalju zemlje... I taj san traje maksimum neđelju dana...
    Onda shvatiš da je narod koji je izgladnjen godinama u očima počeo da gubi ljubav i počeo da gradi zavist...ili možda je samo to moja zabluda... Vidiš da više rijetko ko vodi razgovore o bilo čemu drugom, osim o politici, lošem stanju u zemlji, da se bavi olajavanjem svoje okoline i naravno muški dio populacije kladionicom (kao jedinim izvorom prihoda), i onaj za dlaku mlađi dio u umreženim igraonicama puca jedan na druge igrajući Counter Strike...
    Svi kupuju knjige uz "Vijesti" ne zato što ih čitaju nego da bi napunili regale... Jedna baba se žalila kako to da Kafkin "Proces" košta isto koliko i neka debela knjiga izašla neđelju dana ranije, oprostićete što se ne mogu sjetiti naslova, jer joj je izgledalo neopravdano da jednako plati tanku i debelu knjigu... (njoj, koja se najvjerovatnije sa crvenom knjižicom borila za jednakost svih prije 30-tak godina... ali izgleda ne i za jednakost dva pisca... ma, vjerovatno su bili strani izdajnici)
    Teme se vrte u jednom začaranom krugu i ništa ne mrda ni lijevo ni desno, sem "velikih" kojima je neokomunistički sistem ostavio dobru bazu za stvaranje novog poretka jako bogatih i brisanja srednje klase... Nego neću o tome, nije ovo forum politike, već nas iz dijaspore koji vole ovaj velikodušno dodijeljen nam sto u kafani "del Montenegro"...

    Mladi, moji vršnjaci su u totalnoj magli, izgubljeni... i prije svega bez interesa za neku promjenu, već se mire sa "sudbinom". Nevladine organizacije su uzele para što su mogle, pa smo prevazišli sve moguće norme procenta NVO u odnosu na populaciju, jer je izgleda većina njih (čast izuzecima) viđela to samo kao mogućnost zarade, a ne kao mogućnost promjene nečega...

    I tako kroz neko vrijeme uz sve te probleme, čovjek podsvjesno zna što ga čeka i onda polako mu se gasi plamen... Sad sam u Italiji i eto osjecam se nekako... sto znam... blize Crnoj Gori i znam da sam "odma' tu preko bare" sto bi moja baba rekla, pa sam i zbog toga manje nostalgičan...

    Ali isto vrijeme. pored svih tih problema, pri povratku, na brodu se budim vrlo rano da bih uživao gledajući crnogorsku obalu sa palube... Znam da to neću nikad uraditi da bih vidio obale Italije, Amerike, Engleske ili neke druge zemlje... To znam duboko u sebi... Znam da će moja brda zauvjek ostati samo moja, da će ljudi koji mi tako puno znače, oni najbliži, uvjek biti tu i u najgorim situacijama i da ću, kad tad se vratiti kući... jer samo je jedan dom, kakav god da je...

    ...zbog sebe, zbog onih koji će doći poslije mene i zbog onih od kojih sam postao...


    Shefe, svaka ti cast!

    Ako si dje blizu Rima - javi se. Kafu (kapucino) bar da popijemo...
    I am the one who locks.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Unhappy

    Ma nostalgija kao i sve u zivotu, dolazi i prolazi.
    Sto je covjeku bolje i sto je duze vremena vani mane je i nostalgije. Kad ljudi tek odu vani i susretnu se sa svim razlikama u kulturi, obicajima, nacinu zivota i svim ostalim razlikama, ogromna zelja i zal za domovinm se manifestuju u nebrojenim diskusijama sa kvazi prijateljima kako cemo da se vratimo i ..... Kasnije to vec postaje istrosena prica kojom smo dosadili i Bogu i narodu pa i mi polako popushtamo. Htjeli ili ne asimilirali smo se u ova stranska okruzenja ma gdje bili, kad kazem asimilirali ne mislim da smo iszgubili svoj identitet nego da nam se ostrica malo istupila, sve u svemu vrijeme cini svoje....Polako od velikih nostalgicara i ljudi koji zive za dan kad ce se vratiti pravi melanholicare (zlobnici bi rekli i alkoholicare) i ljude koji zive za dan kad ce otici na godisnji odmor.
    Do citanja,

    Sparclight

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    London
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nostalgija hmmm
    To je topla vatrica koja grije grudi,hrabri dusu,bodri duh,pravi filmove od sjecanja,crta slike po hodnicima sjecanja...
    Ne zalite NOSTALGICARE ,zavidite tim tuzno srecnim ocima koje vide ono sto vama nikada nece poci za rukom,divne poljane prvih koraka,pravih ljubavi,tresanja na usnama i pjesme nevjestih poljubaca.
    Ne zalite nostalgicare jer oni umiju vise da uzivaju u svojim sjetnim toplim sjecanjima nego vi u vasim toplim kaminima na gas kojih se nikada necete zazeljeti kad vam hladna ruka zaborava pokrade sva sjecanja iz dzepova djetinjstva.
    Cudo je jedno ta nostalgija a cuda su skupna i neobjasnjiva i cesto ili skoro uvijek nenadmasna......

  10. #10
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by *the_chef*
    Prije svega pravim jednu nevjerovatnu generalizaciju i zelim da se unaprijed izvinem svima zbog toga, ovo je samo jedno lično glediše i ne obraćajte previše pažnju na njega... ^Tijana^ tvoje pitanje me je malo "taklo" pa mi nekako dodje da puštim duši da napiše dva slova......
    Slazem se sa tomom chef, i ja sam se tako osjecao... I ja studiram u inostranstvu/inozemstvu, i ja sam vidio neke stvari,i ja sam se uzelio plave Crne Gore i drage i svete mi familije... I dosao sam u Crnu Goru posle dugo vremena, i ja sam plakao... A onda kada su se slegle emocije, sve sto sam oko sebe vidio su dokoni ljudi koji se zale kako se nema para, a nista ne rade.. Po citav dan su po kaficima, piju kafe i ogovaraju... Nikakav kvalitet misli... Nista... Onda sam shvatio da sam u inostranstvu bio usamljen, nova sredina, novi ljudi, i zato su mi falile te ulice moga grada, moj jezik i moji ljudi... Medjutim kada dodjes i kada se slegnu emocije, onda sam vidio kako stvari stoje, a to je da za mene (barem za sada) nema buducnosti u Crnoj Gori.. I jedina stvar koja me sada vuce Crnoj Gori jeste moja porodica i moji prijatelji...
    Last edited by ^Tijana^; 17-02-06 at 15:35.
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink

    Nekate ljudji i djojke ta mrcena ojadjena Crna Gora je patila ka ijedna zemlja u Jevropu potonjijeh 20 god i vise ! Ja sve nesto mislim ,zamislite da u Norvesku ili Swecku ne dobiju socijali jedno 2-3 mjeseca koja bi to klanica bila ,ALLOOOO bogata skandinavija ,a ne mrcena CG eo ima ih koji nijesu zere vidjeli 20 godina ! I cesovo misljenje ocekujete od njih a ?????? Tesko je iz takove krize razmisljat o biznisu ili cesovome radu za zaradu ! No moramo imat vjeru iu nas narod i zemlju ,bice bolje jednom ,jerbo gore nemoze !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi
    .... ,jerbo gore nemoze !
    To se govoro imo ima jedno 15 godina, a svaka naredna godina gora od prethodne....
    Ko zna do kad ce tako.
    Do citanja,

    Sparclight

  13. #13
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    111
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne vracas se valjda u CG radi ljudi...
    mene vuce ljepote zemlje koje nidje u svijet nema...
    sto se ljudi tice, vidi se kolko su zatupljeni kad dodju u inostranstvo... svi misle znaju nesto a u stvari bez necije pomoci, svi su ka izgubljeni...
    ja sam odje 11 godina i kad sam posa u englesku odma sam se snasa jer znam zapad a jadni nasi kad dodju iz CG (kao i ja kad sam dosa prije 11 godina), tolko se izgube da em potrose vremena, em para, em zivaca...

    uglavnom, nema nas na svijet, u bilo kojem smislu...
    mada moram rec, da smo najljepsi, najpamentiji i daleko najtrezveniji narod na svijetu...
    etenogenezofobija sto rece kralj nikola...
    svi se u bivsoj jugi slice na neki nacin, jedino su crnogorci razliciti... nece se valjda nac neko da to porece...

    aj zivjeli...

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montagna Negra
    Posts
    1,129
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Svaka čast za post, i mislim da nijesi nikoga ođe uvrijedio. Siguran sam da većina tako misli.
    Isti ja sam iša po mitinga i demonstracija, i diza barjake, i ima problema sa policijom onda, i vjerova u jedan POKRET... Ogromna količina emocija, koju količinski, čini mi se prema nikome i ničemu, neću moć više o$ećat. I isti prije 4 godine isto tako poljubio onaj asfalt na Golubovce, kad se narod obrća za mnom zbunjen.
    I vjerova sam u Crnu Goru i njene građane... Vjerujem i sad, taj plamen se nikad neće ugasit, ali sve manje i manje...
    Zadnjih 5 godina me Crna Gora jedva gleda(la). I svaki put kad sam se vraća očekiva sam nešto novije, neku promjenu, pa makar to bila i neka najmizernija. Al na što nailazim... na sve gore stanje svaki put, na ili moje "napredovanje" a njihovo "nazadovanje", ili obrnuto-al sve veću udaljenost. Sistem jede narod, pa i meni one najmilije (govorim o ekipi) kolko god se protivili tome. Ne drastično, ali dovoljno, đe se i stvara udaljenost (na koju svakako treba dodat moje neprisustvo kroz njihov život).

    Imam želju i volju da živim i radim ođe i stvaram famelju, ka i obavezu da pokušam ođe doprinijet toj promjeni tj mome snu-koji svako ođe od nas ima.
    I trudiću se kolko mognem, i kolko budem imao snage.
    I žrtvovat svoj mogući poslovni uspjeh, ali domovina je domovina.

    Ali dok narod CG ne počne ozbiljnije razmišljat o tome, mislim da nam šanse nijesu prevelike...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Momci, svaka cast!
    Mislim da stvarno nemam sta dodati i oduzeti. Da smo izgleda svi prosli kroz slicno (pa cak i ljubljenje zemlje na Golubovce). Sjecam se koliko je majka plakala na Golubovce...a zeljela je da me uputi na bolji put jer je sama svjesna bila da buducnosti nema u nasu najmiliju CG.
    Svi mi volimo to nase, postujemo, cijenimo. Svi cemo se mi jednoga dana vratiti kuci, i to rasirenih ruku. Mislim da bi se 95% nas i vratilo kada bi vidjeli mrvice nade...ali svakog dana sve vise i vise propadaMO...

    Sjecam se prvih dana u Crnu goru, nakon 4 godine provedene vani. Sve mi je bilo prelijepo, javljala sam se ljudima kojima se vjerovatno ne bih javljala da sam tamo ostala, jedva sam cekala da vidim svo drustvo ponovo na okupu, svu familiju za veceru. Sjecam se 10 dana nista nisam jela, skakucala sam svuda, svuda me bilo. Vristala sam od srece jer sam vidjela dosta poznatih.
    A onda vidjela da iste osobe sjede na pijaci prodaju iste stvari kao i kada sam prosla. Da se dileri jos uvijek nisu promijenile, da ona ista zena sto me maltretirala i slala me vazda nazad u red za hleb jos uvijek tu stoji..da se ama bas nista nije promijenilo. Da je sve isto, a proslo je 4 godine...
    Jos uvijek je volim, jos uvijek mi srce zaigra kada je pomenem, jos uvijek svaki svoj odmor pokusavam da izvucem i odem do Crne Gore, jos uvijek mi nije zao ni $ sto ostavim tamo. Jos uvijek radim da bih uzivala svo vrijeme provedeno doma. I jos uvijek se nadam da cu jednoga dana poci kuci i pokazati svo moje znanje koje sam dobila ovamo i sa njim doprinijeti bolje MOJOJ Crnoj Gori a ne ovima gdje se sad nalazim. Svakoga jutra kada se probudim zelja da se budim u mojoj kucici, medju mojim narodom je sve veca.
    Ali opet...preko nekih stvari se ne moze proci..a moja zelja je da napredujem(O) u zivotima nasima i da ne zivim kao sto su moji roditelji zivjeli u ratovima i inflacijama...Da moja djeca ne razmisljaju o tome oce li ici veceras u podrumu jer mozda ce naa zgrada biti meta NATO-a, kao sto sam ja radila nedavno, kobne '99.
    -----------------------------------------------------------
    Sa ovim mojim komentarom NE zelim da nikoga omalovazavam ili pak mislim nesto kobno za ikoga, samo konstatacija iz moga ugla!
    A da...ima i kod nas one druge strane, one strane sto cvjeta, narod uziva, skita, pare se okrecu, svaki odmor se ide u drugu drzavu na ljetovanje...ali toga je sve manje i manje..nazalost. A trebalo bi biti suprotno jer ipak smo u 21 vijeku.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam srece mi shta da kazhem poslije ovih postova. Iscrpjeli ste sve shto je moglo. Sve vishe mladih ljudi iz CG pichi nedje, da rade, da uche... U glavnom michu se jer vide da nam u CG koliko god nam bila mila nema perspektive, pa da ne preceram, josh za 20 godina. Vechina ljudi starijih je nervozno shto je i shvatljivo jer se ne radi, plate kasne.. a neko mora plachat rachune. Ne znam... Iskreno recheno nostalgije ima mnogo mnogo manje nego shto je bilo ranije, ali ipak bi se vratio isti momenat kad bi u CG postojala i trunka nade da che se popravit situacija. Ne zhelim da omalovazhavam nikog ko je u CG, chak im i zavidim ponekad kad mi dodje zhuta minuta. Ostaje nam samo da se nadamo da che se situacija popravit u voljenoj nam Crnoj Gori, ali kako sad stvari stoje... mrka kapa...

    Eto ja samo toliko za ovaj put. Pozdrav
    Io ci credo!

    Welcome



  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tjah..procitah ove tugaljive postove pa rekoh da iskuckam par stvari…
    Ovako prvo za ove sto padaju I ljube asfalt na aerodromu ”…placuci poljubili zemlju na kojoj smo rodjeni…” - stvarno nisam znao da ima ljudi rodjenih na zemlji (asfaltu) pg aerodroma-mora da je tamo nekad bilo porodiljsko-pitacu majku,tetku,strinu,babu,malog komsiju etc.hmhmm
    Onda ovo “..bili su mitinzi, bili zu barjaci, bilo je svega,,.jedan POKRET…iša po mitinga i demonstracija, i diza barjake, i ima problema sa policijom… Ogromna količina emocija…” nista vezano za lika(likove) koji je ovo napisao ali mislim da je vecina nasih problema rezultat brojnih mitinga barjaka pokreta I slicnih egzibicija na koje je islo 90 posto stanovnistva neki sto su vjerovali u ovaj ili onaj "pokret" ili “ideju” a drugi iz nekih malo perfidnijih razloga …Svi su ti pokreti ista budalestina od prvih do poslednjih – jedino se “plemenita ideja” mijenjala godinama…
    Uglavnom izgleda da bi se svi vratili za jedno 10, 20, 38.5 ili mozda 14.3 godine kad ce boze moj biti strahovite perspektive kod nas u CG. Ko ce tu perspektivu stvoriti niko se ne zapita. Vecini je lakse ostati tamo gdje su , gdje su amerikanci englezi ,kinezi I ostali stvorili uslove za normalan zivot(rmbaceci od 9 do 5 day in and day out..) I cekati na neke nase crnogorske kineze da naprave veliki pomak, zasucu rukave i stvore uslove za zivot(“..Ostaje nam samo da se nadamo da che se situacija popravit u voljenoj nam Crnoj Gori..”). Uglavnom dok svi do jednoga(ili makar vecina) ne shvatimo ozbiljno sve sta se desava I ne shvatimo da niko do nas ne moze promijeneti stvari nema “boljeg sutra”. E sad sa obzirom na to kako se nasi ljudi trenutno ponasaju I uopste razmilsjaju o zivotu(citaj kriminal korupcija blah blah…) bojim se da ce ovo biti mission impossible za neko vrijeme. Za ove sto vjeruju da se nesto moze postici
    ovo je jedino sto licno mozes da uradis (kao sto ovaj predivni mladic rece), citiram “pokušam ođe doprinijet toj promjeni tj mome snu-koji svako ođe od nas ima”. I ima dosta ljudi koji su citav ovaj mental drill prosli I koji se bore I poneki bogme I uspjevaju da plivaju uprkos svemu.

    Uglavnom nebih nikome da solim pamet – samo neko moje misljenje… Tako vam je to zemljaci pa se ne dajte depresiji .. HAKUNA MATATA(odoh mora da se radi)

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svi mi pratimo desavanja u nasoj zemlji mnogo cesto i svi pokusavamo da doprinesemo ako je to ikako moguce. Da to ne radimo ne bi bili odje dje jesmo (na ovim forumima,iako to zvuci ludo!)
    Koliko nas pokusava da nadje adekvatan posao u CG, koliko nas cesto salje CV na bilo koji konkurs koji se otvori u CG. Koliko nas bi se vratilo da radi za neke smijesne plate u nadi da ce se sjutra nesto promijeniti.
    Znam cure koje su se vratile da rade u CG za mjesecnu platu, a tu istu cifru su dobijale nedeljno u inostranstvu, ali pare nisu bitne kad se svoja zemlja gleda, bitno je ono kako doprinijeti,mozda sjutra i bude nesto vishe, ministarka npr , kako pomoci a uz to i zivjeti neki prikladni zivot. Opet znam curu koja je nakon 10 godina provedenih van svoje zemlje cijelo ljeto provela pokusavajuci da nadje posao doma.
    A znam da cu se i ja ista vratiti sjutra, nakon zavrsenog fakulteta, ako osjetim da je moguce uspjeti. Ne treba meni niko da kaze evo ti budi predsjednik i upravljaj kako znas. Potrebno mi je samo da mi daju da pokusam, da se ja dokazem i dostignem do tog predsjednickog posla trudom,ako zasluzujem, da napredujem u zivotu. Covjek se uci dok je ziv i napreduje dok je ziv. Bez obzira koliko si ti dobar, ako sjutra ne budes bolji, neko drugi ce.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default eh, nostalgija...

    Koliko je mene samo mucila nostalgija dok sam bila u Kanadi, na koje sam se sve nacine borila sa time, koliko sam samo suza prolila na Golubovcima (u dolasku i povratku), trazila razloge da se vratim, uporno pokusavala da nadjem neki nacin da se makar priblizim CG i onda... zavrsen fakultet i odlicna ponuda za posao i vec sam skoro godinu dana u CG, radim...

    Ne kajem se sto sam dosla, u toj mojoj odluci je vise stvari igralo ulogu, a najvise ta zelja da doprinesem razvoju, da svoje znanje upotrebim u svojoj zemlji i da sam konacno tu. Na kraju sam uradila ono sto sam se zaklela da nikad necu - radila sam za sitne pare 9 mjeseci, od ujutru do uvece, vikendom, praznicima, bukvalno non-stop (sef me prozvao "dragstor"), ALI, naucila sam toliko toga, upoznala veliki broj veoma vaznih ljudi, napravila kontakte, putovala, vidjela stvari i sad znam strukturu i znam na koji nacin da se borim protiv haosa koji ovdje vlada.

    Ne bih da ubijam vasu pozitivnost jer jos uvjek smatram da je Crnoj Gori preko potrebno da se mladi, obrazovani, pametni i inteligentni ljudi vrate i da pomognu da se stvari promijene, ali mnogo sam vise voljela ove prostore i ove ljude dok sam bila van... Razocarala sam se u mentalitet, stav naroda, njihov odnos prema svemu, u njihovu staticnost i konstantno prebacanje krivice na druge... Razocarala sam se u mlade ljude (cast izuzecima) koji nista ne rade, "studiraju" godinama, zive od plate roditelja, kafenisu se po citav dan i onda se zale na losu situaciju... Razocarala sam se u funkcionisanje ne samo drzave, nego i svega ostalog (banki, poste, itd.)... Da vas ne davim...

    Dosta vas ce se vratiti i to je odlicno, ali morate da znate da ce vasa ogromna energija i vrijeme biti potroseni na borbu protiv mentaliteta, stavova i sistema, da cete se vecinom vremena osjecati kao da "udarate glavom o zid" i da cete citavo vrijeme paziti da vam se jos nesto lose ne desi, sto bi vas natjeralo da dignete ruke od svega jer cete sebi konstantno postaviti pitanje radi cega ili koga se vi mucite toliko...

    Mada, mimo svega ovoga, znajte da ce vam sve to ljepse biti i lakse pasti kad vidite da neki ljudi postuju to sto ste uradili, da su vam zahvalni, da vas i vas trud i rad cijene... I tada, sva ta negativna energija i svi ti uzasni komentari od strane drustva i ostalih vama dragih osoba koji itekako znaju da povrijede (mada ih ja sad dobijam u veoma malim kolicinama s obzirom da sam presla iz Vlade u UN) ce izgledati samo kao sitnice naspram onoga sta vi licno osjecate da ste postigli...

    Tako da... SAMO NAPRIJED! Potrebni ste nam i cekamo vas


    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    Znam cure koje su se vratile da rade u CG za mjesecnu platu, a tu istu cifru su dobijale nedeljno u inostranstvu, ali pare nisu bitne kad se svoja zemlja gleda, bitno je ono kako doprinijeti,mozda sjutra i bude nesto vishe, ministarka npr , kako pomoci a uz to i zivjeti neki prikladni zivot.
    kisses & hugs
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Totalno se slazem sa tobom, ali kao sto je Ma$a rekao ne gubim nadu, eto u decembru zavrsavam sa svojim studijama, kolko god one meni izgledale duge, pa se vracam svojoj domovini. LJepse mi je i lakse zivjeti u svojoj domovini pored porodice i sa njima da dijelim mucninu (at least love is in the air) nego u tudjini (ako bih uspio u USA) da nemam sa kime da dijelim srecu, i pitanje je da li bi ta sreca bila prava sreca ili cisto zamagljivanje istine.

    P.S. Prije decembra ipak se vidimo za 3 nedjelje

    -edited-
    Last edited by ^Tijana^; 28-04-05 at 19:55.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nostalgija - to bjeshe prva nedjelja svakog septembra.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montagna Negra
    Posts
    1,129
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Talking

    lobiji ili groups McLaren, kako ti onda rekoh
    Po nekom mom posmatranju situacije, u sljedećih 5-7 godina, Crna Gora će dobiti dovoljno mladih ljudi koji su živjeli/školovali se u inostranstvu, da bi se o$etio početak revitalizacije sistema (kako volim ove suve američke prevode koje radim ), ili jednostavnije stvaranje dovoljne "manjine" koja samim postojanjem ima uticaj na većinu (familiar with the problem ). Mada mislim i da sa znanjem i idejama uspjeće sa stvaranjem karijere u CG, čime jača njihova moć i stvaraju se uslovi za lakše ostvarivanje promjena/ciljeva. Ka Jevreji čovječe
    Zato se trebaju stvarat grupe, da bi jačale sve nove koji će definitivno trebat žrtvovat masu da bi se ostvario viši cilj. Posebno oko plata, što možda slabo ko istinski razumije. I iskustvo McLaren i moje (220€ mjesečno) je bitno da se razumije u pravom smislu te riječi. Mentalitet takođe. Ne velim da treba svu tradiciju i običaje brisat i zaboravljat - NIKAKO, ali neke stvari koje su se rodile ove 15 godina su duboko usadile korijene među narod i izjedaju ga ka Trojanac komodor 64
    I ne znam đe sam zaluta sad sa pričom... upravo sam sa časa Globalizacije, pa i nijesam dobro
    Kako gođ... McLaren je probila led, ja me eo za njom za mjesec dana... Spremni za intaliranje intrudera u društvo Zašto? Zbog Crne Gore, pa sebe.
    Čekamo ve

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    zavrsen fakultet i odlicna ponuda za posao i vec sam skoro godinu dana u CG, radim...

    Ne kajem se sto sam dosla, u toj mojoj odluci je vise stvari igralo ulogu, a najvise ta zelja da doprinesem razvoju, da svoje znanje upotrebim u svojoj zemlji i da sam konacno tu. Na kraju sam uradila ono sto sam se zaklela da nikad necu - radila sam za sitne pare 9 mjeseci, od ujutru do uvece, vikendom, praznicima, bukvalno non-stop (sef me prozvao "dragstor"), ALI, naucila sam toliko toga, upoznala veliki broj veoma vaznih ljudi, napravila kontakte, putovala, vidjela stvari i sad znam strukturu i znam na koji nacin da se borim protiv haosa koji ovdje vlada.
    Prvo, slozio bih se sa tobom da u CG moras da se boris prvo protiv Mentaliteta i stavova pa onda protiv svega ostalog.

    Reci mi ti samo, jesi li odma posle zavrsenog faxa vani posla da radis u CG ili si dobila ponudu nedje vani pa si tamo prvo radila? Ne shvatih te dobro.
    Ako si se odma posle faxa vratila nazad, ne znam koje si to znanje mogla 'upotrjebit' u CG? Sve to sto si ucila na faxu ti je samo KARTA za ulaz u neku dobru stranu kompaniju dje ces STVARNO da naucis nesto. Posle 5-10-15 godina takvog iskustva moci ces da kazes da imas sto da preneses u CG.

    Ako sam te dobro shvatio, naucila si od Nasih mnogo toga i napravila kontakte? Sta si to mogla od nasih ljudi da naucis? Zar nisu ti strucnjaci i uveli u stanje u koje smo sad? Eee, ako sa tim znanjem mislis da se boris protiv haosa koji vlada, kamene cemo rezultate vidjet.
    No ipak se nadam da sam te pogresno shvatio i da si radila nedje vani malo duze. Ispravi me ako grijesim...
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor/Tivat
    Posts
    474
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Nostalgija...

    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    Quote Originally Posted by BLeNtaVi
    Quote Originally Posted by ^Tijana^
    izgleda su godine ucinjele svoje. Kako prolaze dani tako i ta nostalgija polako umire..
    *ebi mi oca, toga se najvise bojim!
    Zasto se bojis?
    Mada...i ja sam prije nekih godinu dana pricala isto..Kukala i jaucala..
    Ali covjek se na sve navikne
    Pa imam zelju, zelja mi je mala.... da se vrnem doma jednog lijepog dana... hopefully as soon as possible! Zato se bojim da se ne naviknem na ovo odje kao sto su mnogi, i da batalim Yu i sve zivo i ostanem tu dje sam do kraja fuckin' life-a.
    Eto, simple. A inace o nostalgiji necu da drobim, sve vas volim, super ste se vec ispisali, nema se sto rec a da nije repeticio. Zivjeli :!:
    ...if this ain't lunch, why does it feel so good?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pozdrav od cuvenog PLAY(ER)A iz grcke! cuvajte se filozofi najtezi!
    ...evo nista a ti?

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nostalgija
    By monitor in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 10-01-10, 13:39
  2. Ah ta Jugo-nostalgija...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum CG dijaspora
    Replies: 9
    Last Post: 07-06-07, 17:08
  3. Nostalgija?
    By WOODSTOCK in forum Primorski
    Replies: 14
    Last Post: 18-04-05, 22:36
  4. Nostalgija!
    By nemoj__mene in forum #montecafe
    Replies: 17
    Last Post: 13-01-05, 01:47
  5. muzicka nostalgija
    By dylan|stark in forum Muzika
    Replies: 28
    Last Post: 22-11-04, 19:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •