Page 1 of 13 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 324

Thread: Perspektive i mogućnosti izvan CG

  1. #1
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default Perspektive i mogućnosti izvan CG

    Ljudi iz glave mi ne izlazi Svedska. Imam priliku da odem. Posao ne znam sta bi bio sta god sve mogu da radim. Kazu mi svi da znaju engleski nije problem oko toga. A vremenom bih naucio i svedski.

    Sta vi mislite i toj ideji?


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,020
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Ako imas priliku... bjez'.

    Znam mnoge normalne koji su posli tamo i niko se ne zali.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #3
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Ako ne pođeš ja ću poć pa ću se predstavljat da sam ti. Ni iz džepa ni u džep.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    Ljudi iz glave mi ne izlazi Svedska. Imam priliku da odem. Posao ne znam sta bi bio sta god sve mogu da radim. Kazu mi svi da znaju engleski nije problem oko toga. A vremenom bih naucio i svedski.

    Sta vi mislite i toj ideji?


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    Reci cu ti isto sto sam burazeru rodjenom rekao kad se on lomio :

    Kuca, familija i prijatelji ce biti dje si ih ostavio. Podji ako nista da ne bi za 20 godina sebi rekao "Sta bi bilo da odoh tada" . Niko te ne tjera da ostanes, a neces krepati od gladi ako se vratis.


    Ako si mislio idi sto prije dok nijesu stisnuli imigracionu politiku. A nikad ne znas sta ces vidjeti, kakvu ideju ces pokupiti ili nauciti.
    Imigranti sa Balkana imaju prvenstvo i prednost gdje god emigriraju, prvo boju koze pa onda i odredjeno obrazovanje i kefalo koje vecina ima urodjeno.



    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    Last edited by Gandalf_White; 08-11-17 at 18:10.
    One Ring to Rule them all...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,106
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Još jedan glas za odlazak u bolje. Barem da se proba ako ništa drugo.
    Last edited by SpellStealer; 08-11-17 at 20:35.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,742
    Thanks Thanks Given 
    10,815
    Thanks Thanks Received 
    2,115
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    i ja mislim da ako imaš načina, nađi i volju i spakuj se i idi! Vazda nazad možeš!
    mene je kod mene vazda nerviralo što o takvim mogućnostima nijesam ni razmišljala a nije da ih nijesam imala. Mada, ruku na srce, ovdje radim ono što volim, tamo ne bih
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default Život • Zarada • Standard [2017/18]

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    Ljudi iz glave mi ne izlazi Svedska. Imam priliku da odem. Posao ne znam sta bi bio sta god sve mogu da radim. Kazu mi svi da znaju engleski nije problem oko toga. A vremenom bih naucio i svedski.

    Sta vi mislite i toj ideji?


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    Bio sam u tu famoznu Svedsku, u Stockholm, trbuhom za kruhom, digao sidro odavde, dao otkaz na poslu, familiju pozdravio, svu podrsku imao, cekao me krov nad glavom i optimizam nenormalni.

    Imam 2 savjeta za tebe.

    1. Zaboravi ako nemas vec unaprijed kombinaciju da te ceka posao cim dodjes.
    2. Zaboravi ako nemas unaprijed smisljen plan za papire, tipa drugaricu ili đevojku da ti sredi “sambo” kao vezu sa djevojkom (državljankom Švetske) koja ce te prijaviti da ste u vezi poput braka, da zivite zajedno ili bas da se zenis.
    U tom slucaju se spremite oboje za rigorozne provjere i na “skakljiva” intimna pitanja.
    Ako nije drugarica nego je “preko veze” računaj od 15-20 000€ iz 3 rate, uz veliki oprez i provjeru jer znam nekoliko njih kad se primakne 2 godine i kad treba da produze taj “drugi pečat” nakon isteka prvog znaju i da promijene uslove pa ti kaze sad ces dat jos 15-20 000€ ako ces do kraja da zavrsis, tad nemas kud nego moras pristat na svaki moguci uslov jer u protivnom dzaba si se mucio do tad.

    Ova dva savjeta su ti kljucna jer bez papira i sigurnog posla si mrtav.
    Keša vrlo malo, sve se elektronski placa, ako nemas papire nemas ni racun u banku tamo. Prije je bilo par fora kako da otvoris racun sad probaj pa ces prvi put kad dodjes bit prvim letom vracen nazad.
    Jedino ako bas imas nekog svog pa da radis kod njega tipa da ti pomogne da te drzi na crno pa da te placa kesom ali iz reda poznajem da tu uslugu vise ni svoj svome nece da uradi jer su toliko rigorozne kazne ako uhvate radnika na crno da svakom poslodavcu prijeti zatvaranje djelatnosti a o kaznama kolike su necu ni da govorim, tako da se redovno desava da porodica i prijatelji kazu evo ja cu te castit platu, dvije, tri, da ti pomognem ali nemoj dolazit da radis kod mene na crno jer necu da rizikujem nakon svih tortura sto sam prosao u zivotu i svega sto sam napravio da me zbog tebe stave na crnu listu i naprave problem. I to je potpuno OK i razumljivo kad znas kako stvari stoje, ljudi se plase nakon svega.

    Ako imas ponudu da ides pa ono “snacemo se samo dodji, imas dje da spavas”, nemoj ni da mislis o tome koliko si pametan da ces ti sve zavrsit kad dodjes tamo i da ces se snac, jer neces sigurno .

    Najbolji savjet koji mogu da ti dam ako je ovo zadnje u pitanju:
    Idi svakako, u najgorem slucaju ces prosetat malo po svijetu, vidjet nesto u zivotu, naucit par lekcija i opet si u ogromnom plusu. 3 mjeseca imas fore.
    Last edited by N-I-K-O; 09-11-17 at 01:40.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Mene zanima sledece- cime se to bave nasi ljudi kad podju preko grane, kakve to firme otvaraju, posto skoro svi koje poznajem imaju svoje firme...
    Trgovina , zanatske usluge, ovi moji se uglavnom timw bave, pa je li moguce da je to toliko isplativije vani nego ovdje, dje dobar majstor zlata vrijedi...?

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Mene zanima sledece- cime se to bave nasi ljudi kad podju preko grane, kakve to firme otvaraju, posto skoro svi koje poznajem imaju svoje firme...
    Trgovina , zanatske usluge, ovi moji se uglavnom timw bave, pa je li moguce da je to toliko isplativije vani nego ovdje, dje dobar majstor zlata vrijedi...?
    Naravno da su zanatske usluge, najvise pomocni radnici u gradjevini, pa onda moleri, zatim "steda" u Svedsku, to u prevodu znaci ciscenje objekata nakon renoviranja, zatim ciscenje snijega i leda sezonski zimi, zene rade kao spremacice u hotelima, ili pomocni radnici u kuhinje, pranje casa i tanjira, pospremanje stolova, ovi poslovi su najvise zastupljeni.
    Oni koji imaju srece pa imaju papire a pritom zanat elektricar ili vodoinstalater, obavezno svoju firmu otvore nakon sto zavrse papire i onda rade, konkurentni su na preskupom trzistu i onda dobro prolaze a pocinju tako sto nalaze poslove kod nasih ljudi koji se debelo ugradjuju na njih dok ovi ne progledaju i malo vise upoznaju sve pa se opamete hahahahah jer se prvo coek kad dodje gore odma poveze sa svima koji rade tamo sa nasih prostora i koji nesto znace, a u godinu dvije se svi upoznaju manje vise, to je prirodno.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    Ljudi iz glave mi ne izlazi Svedska. Imam priliku da odem. Posao ne znam sta bi bio sta god sve mogu da radim. Kazu mi svi da znaju engleski nije problem oko toga. A vremenom bih naucio i svedski.

    Sta vi mislite i toj ideji?


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    Idi, jezik ćeš brzo savladati. Daleko bolju perspektivu imaš tamo.
    Ovo ti kaže osoba koja je najveću grešku napravila što se vratila u CG. Inače sad u planu imam da idem opet.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default Perspektive i mogućnosti izvan CG

    Pricah juce sa covjekom koji mi je ubacio bubicu.

    On zivi gore vec 30ak godina nema posla kojim se nije bavio baustelao, konobarisao, drzao restorane, vozio kamione itd itd.

    Sin mu je jedan od boljih advokata Svedske. Redovne nagarde dobija. Cerka i njen muz drze radnje za manje masine tipa kosacice, trimeri, motokultivatori itd.

    Pricamo juce i ja mu govorim kako sam razmisljao isl.

    Prvo on kaze

    Dodjes kod mene nedelju dana vidis mozes li da izdrzis sto se zemlje tice. Drugacije je u odnosu na Balkan i tmurno je i slicno. Hladnoca je izrazenija nego kod nas. Mada kaze nije to neka razlika pretjerana.

    E onda ako se odlucim da mi odgovara nastaje mozda problem. Previse emigranata i bas se papiri i papirologija tesko sad zavrsava.

    A sto se posla tice kaze covjek ovako:

    “Zivim odje 30g, nikad ovoliko posla nije bilo da ja pamtim, pogotovo u industriji, da dodjes ujutro, naredno jutro bi poceo da radis da nije muka oko papira.” Ali s obzirom da mu je sin advokat isl mozda bi se vidjelo nesto.


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    Last edited by AmFi; 10-11-17 at 10:44.

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Pici koliko te noge nose. Podji makar na 2-3 mjeseca, ako ti ne pasa vrnes se. Ja sam bio 2011te 3 mjeseca. Nisam mogao da zavrsim papire da legalno radim zato sam se i vratio, u suprotnom me ovdje ne bi gledali tada.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    185
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A idi, bjezi odavde. Jer ako ne podjes nekad ces zalit sto nisi. Vratit se vazda mozes u ovo rasulo.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  14. #14
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,977
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    1,455
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Posao bi on nego mu je zao od Alfe da se odvoji. Salim se naravno,idi probaj ne mozes nista da izgubis samo da dobijes.

    Sent from my HTC U11 using Tapatalk

  15. #15
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    A nije mi do alfe prodao bih je zbog puta itd.

    Ali ako je tako da se ne moze ostati isl to mi ne znaci nista onda. Ja odje imam 800+ platu. Ali opet znam da nikad nista necu napraviti s obzirom da smo osigurani na minimum, da su poslovi u struci misaona imenica, da su poslovi od danas do sjutra.

    A ako cu da idem idem da zivim gore duzi niz godina i da zaradim isl. a na 2-3mj mi ne znaci nista


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    A nije mi do alfe prodao bih je zbog puta itd.

    Ali ako je tako da se ne moze ostati isl to mi ne znaci nista onda. Ja odje imam 800+ platu. Ali opet znam da nikad nista necu napraviti s obzirom da smo osigurani na minimum, da su poslovi u struci misaona imenica, da su poslovi od danas do sjutra.

    A ako cu da idem idem da zivim gore duzi niz godina i da zaradim isl. a na 2-3mj mi ne znaci nista


    Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    Sjedi smirom sa 800 i kusur odje poslusaj me.
    Bolje su ti odje 500 no tamo 3000. Provjereno.
    Samo ako si lud da napustis 800 i kusur odje da ides tamo da se patis ka ciganin medju tudje za boraniju.

  17. #17
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Zavisi sto oces da radis. Ja u mojoj struci, hotelijerstvo, tada nisam mogao raditi, jer trebaju papiri. Ako ces da budes zanatlija i da se kreces medju nase krugove, to te poznanici mogu ubaciti, i onda zavrsavati papire. Ja nisam htio da se bavim tim poslovima niti sam vican zanatima, a i nisam od onih sto podju u stranu zemlju i zive sa ljudima iz ex yu. Vidji sto ti pasa, ako te posao moze cekati 2-3 mjeseca bilo bi top da podjes, i da te cekaju ako se vratis.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  18. #18
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    “Zivim odje 30g, nikad ovoliko posla nije bilo da ja pamtim, pogotovo u industriji, da dodjes ujutro, naredno jutro bi poceo da radis da nije muka oko papira.” Ali s obzirom da mu je sin advokat isl mozda bi se vidjelo nesto.


    Je l' taj čovjek uopšte zna kako izgleda procedura za dobijanje boravišne i radne dozvole?

    The more things change, the more they stay the same.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,106
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Da li postoji opcija a da nije nešto na crno, nešto da se muti, da se živi na socijalu da se ne bi radilo...? Postoji li neko odavde a da je pošao kao stručnjak u struci?
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,632
    Thanked in
    926 Posts

    Default

    A sjedi odje sa tih 800€ i uzivaj

  21. #21
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Ja nikad ne bih sa 800 evra u CG ne bih isao preko grane..

    Jer sa 800 evra ovdje mzoe dosta lijepo da se zivi..
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  22. #22
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,952
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Moze ako nemas familiju i ako ne mislis kako da se skucis...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #23
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Gornja Gorica
    Posts
    1,455
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Može ođe da se živi lijepo sa 800e ako si momak od 25, ako živiš kod oca i majke ili imaš svoj stan (ne plaćaš kiriju). Šta bi da moraš da platiš stan 250e barem, da imaš ženu koja je nezaposlena, da imaš bebu kojoj treba 150e za pelene samo mjesečno, pa komunalije, računi, pa možda dvije kutije cigareta dnevno? Ili možda imaš dva đaka? Možda ćeš sa 800e i uspjeti da preguraš mjesec, godinu ili pet ali to je životarenje klasično, od danas do sjutra. Da se ne lažemo, 90% familija ođe gura i sa mnogo manje novca ali poenta je da to nije lagodan život, da ne možeš sebi da učiniš zadovoljstvo, pođeš na skijanje zimi, na more ljeti, pošalješ dijete na ekskurziju, kupiš novo auto...
    I svi kažu nije tamo kao što pričaju, a rijetko ko se vrati kad ode.
    Da mogu poći bilo đe, makar i na 3 mjeseca, ne bih se mislio.

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,902
    Thanks Thanks Given 
    1,340
    Thanks Thanks Received 
    1,632
    Thanked in
    926 Posts

    Default

    eo ispade 800e da je malo, a tu platu nema 10% CG.... STRAŠNO....

    ako imaš stan(il zivis sa tvojima) i momak si (nisi ozenjen) MOZES kao BOG da zivis od tih para (da placas sebi gorivo, racune, svaki dan da jedes po lokala itd), a ako imas zenu valjda i ona radi pa ima platu nekih 500e....

    jedino što valja otici ono za ameriku, vozis kamion (nije lako da se razumijemo) al odes na godinu i vratis se sa 50 000e i cao, mada vidim ni jedan se jos ne vrace
    i zaradio si stan il na 2 godine pa sa tih 50 000e preko neki posao odje pokrenuti da ti kaplje.....
    Last edited by stefke; 11-11-17 at 10:37.

  25. #25
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,415
    Thanks Thanks Given 
    5,159
    Thanks Thanks Received 
    3,701
    Thanked in
    1,474 Posts

    Default

    Dje vi vidite da je plata za vozaca kamiona u usa 7 hiljada eura?
    Pa da ostane 50 godisnje...
    Ja da znam 4k dolara mjesecno.
    Ako je ovo tecno stefi idem odma. Bolje tamo vozac kamiona no odje...

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Page 1 of 13 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Matičnu ploču sa Intel LGA1155 socket-om (po mogućnosti P67 chipset)
    By Camypaj in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-16, 22:43
  2. CERN tužen zbog mogućnosti da izazove propast svijeta
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-08, 05:01
  3. Replies: 10
    Last Post: 21-11-05, 22:52
  4. Replies: 9
    Last Post: 13-11-05, 22:28
  5. ///Perspektive CG u uniji sa Srbijom///
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-05, 03:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •