Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 61

Thread: Sveti spisi

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Sveti spisi

    Kakav je utisak ostavilo citanje starizavjet-novizavjet-quran na vas?
    Sta vam govori vash unutrasnji sud?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Sveti spisi

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kakav je utisak ostavilo citanje starizavjet-novizavjet-quran na vas?
    Sta vam govori vash unutrasnji sud?
    Nedovoljno razumljivi, nedovoljno primjenjivi u nase vrijeme, svjedocanstva o nekim davno proslim vremenima, dogadjajima, ljudima i njihovim shvatanjima. Veoma malo korisni i instruktivni za danasnjeg covjeka.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Re: Sveti spisi

    Quote Originally Posted by nihil
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kakav je utisak ostavilo citanje starizavjet-novizavjet-quran na vas?
    Sta vam govori vash unutrasnji sud?
    Nedovoljno razumljivi, nedovoljno primjenjivi u nase vrijeme, svjedocanstva o nekim davno proslim vremenima, dogadjajima, ljudima i njihovim shvatanjima. Veoma malo korisni i instruktivni za danasnjeg covjeka.


  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Danasnji covek?

    zar nije sve isto?

    Sta ti je to nedovoljno svatljivo?
    Tamo nisu samo svjedocanstva vec misli i ideje.

    Npr. prica o Jovu.
    jesi li je citao?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Danasnji covek?

    zar nije sve isto?

    Sta ti je to nedovoljno svatljivo?
    Tamo nisu samo svjedocanstva vec misli i ideje.

    Npr. prica o Jovu.
    jesi li je citao?
    Evo se podsjetih te price da bih odgovorio. Prica govori o imovini koju je Jov stekao i izgubio. U tu njegovu imovinu spadalo je sve sto je smatao svojim - djeca, zena, stoka, kuce, pa i on sam. Prica govori da je Jov to stekao zato sto je bio dobar, sto se klonio zla i vjerovao u boga. U prici Jov izgubi sve zbog toga sto ga bog stavlja na iskusenje. Naime, bog se pred satanom pohvali kako je Jov najbolji od svih ljudi, na sto mu satana odgovori da to Jov ne bi bio da mu bog nije dao, i ako mu uzme da ce njegova vjera biti pokolebana. I bog pocne Jovu uzimati sve sto je ovaj neko vrijeme podnosio, a onda poceo zaliti sto se uopste rodio i postoji. I tu se zamece prica o tome da Jov ne razumije zasto to bog radi i da ne smije nikako da sumnja u boga i njegove motive. Medjutim, Jov sumnja u sve i svasta i nikako ne moze da nadje opravdanje sve dok ne progovori sa bogom koji mu govori o tome koliko je on svemoguci i svaznajuci i kako Jov to ne moze da razumije. Na tu bozju pricu Jov se pokaje i bog mu vrati sve sto mu je uzeo, pa ga jos i nagradi dugim zivotom.
    Glavna poenta price jeste da je bog svemoguc i sveznajuci i da se u njega ne treba sumnjati ma koliko nesrece nekoga snaslo. Stavise, tvrdi se da ce onaj ko vjeruje sve sto je imao pa izgubio ponovo imati ako vjeruje.
    Druga poenta jeste da je covjek nesposoban bilo sto da shvati i objasni, i da to sto ima treba da zahvali bogu, vjeri u boga i svojem dobrom ponasanju koje se kloni svakog zla.
    Sve se svodi na to da covjek nista nema niti moze imati i da on sam nije svoj, da je potpuno nemocan za bilo sto i jedino sto treba da radi jeste da vjeruje u boga i kloni se svakog zla.
    U toj prici nista se ne govori kako je Jov stekao svoju imovinu, kako ju je zastitio, zasto je nije mogao zastiti itd. itd. Njega je naprosto zadesilo da ima pa onda odjednom da nema. Ta prica govori da nije bilo nikakve zastite za covjeka osim vjere da ce ga bog zastiti.
    Sta ta prica moze i treba da znaci danasnjem covjeku? Danasnji covjek svoju imovinu ne stiti sam, postoji citav niz institucija koje to cine. To naravno nije idealno, ali ovaj slucaj sa Jovom danas se mnogo teze moze desiti, a i uzroke tih desavanja ne pripisujemo nekoj visoj sili vec su nam najvecim dijelom poznati.
    Jov, kao i vecina tadasnjih ljudi, mnogo toga nisu imali ni znali sto danasnji covjek ima i zna.
    Veliko pitanje je ko je te price sastavljao i zasto?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da je novi zavjet nesto sto bi svi trebali da procitaju al ne samo da procitaju radi citanja i radi ocjenjivanja i kritika
    iako je i ona ovozemaljska i pisana od strane covjeka,Isus i njegov zivot je sagledan iz ugla ipak ljudi,iako su postali apostoli
    mislim da su vecinskim dijelom prenijeli poruke koje nam je Isus poslao
    jednostavne su a jos ih je jednostavnije prihvatit
    medjutim nekima ocigledno nije pa im je citav zivot slozen i na kraju uzaludan
    kad shvatimo da treba poci Hristovim stopama mozda i ovaj svijet bude bolje mjesto za zivot a nije ni sad loshe al mislim da moze bit jos bolje
    ne kazu uzalud ''pusti malo Isusa u sebe,nek ti vidi i cuje dusu''
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihile, evo ti zivis u modernom drustvu 2500 godina "naprednijem" od vremena u kojem je jedan Jov zivio... Imovina o kojoj ti pricas ima sada citam jedan sistem zastite kazes, ali kada umres cemu sva imovina i misli velike i djela? Neces li biti samo prah? Sta je to napredno u odnosu na jednog Jova koji je zivio prije 2500 godina? Sada imas tv, imas auto da se lakse kreces, imas avione, kompjutere, puno vise informacija od nekog Jova i sta sa tim? Opet na kraju te ceka mrak i besvijest...

    Koja je to knjiga koja se cita vise od 2000 godina kao sto se cita Biblija? Zamisli, tako "nekorisna" kako je dozivljavas sluzi kao rijetka kolekcija istorijskih cinjenica... Ali da, sada ce se sve to pretvoriti u jednu veliki samit koji ce biti pun prica o "velikom prasku" i amrickom podvigu spustanja letjelice na mars hehe

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nijedna knjiga nije dostigla toliki broj izdanja koliko ima Biblija... da ne govorim tek o Kuranu i Talmudu.

    To su tri svete knjige, koje imaju odredjene slicnosti i razlike. Ko ih je napisao, to necemo nikada znati; ali ako kazu da ih je Bog ili Alah napisao, neka tako ostane, jer u Njega ne treba nikada sumnjati.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoje knjige koje se citaju duze od 2000 godina kao npr. djela antickih filozofa, Platona i Aristotela. No, njihovo citanje je drugacije od citanja religijskih knjiga. Religijske svete knjige se citaju jer na njihovo citanje upucuju i neprestano obnavljaju religijske institucije.
    No, koja je glavna poenta prica iz starog i novog zavjeta? Kako te price koriste savremenom covjeku? Ima u njima zanimljivih stvari, ali da li one na neki konkretan nacin sluze covjeku?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da je srece i da smo u ''raju'' (ogradjujem se,moje shvatanje Boga i raja ne mora identicno kao i vase,raj smatram za realnost koja negdje postoji i u kojoj ne postoji pitanje cilja zivota niti mjesto gdje treba nesto nauciti ili vec ovo kako Nihil shvata treba necemu da nas nauci ) ne bi ni bilo potrebe za knjigama kao sto je Biblija
    nazalost ljudi su izmakli koontroli ne uvidjajuci prave smjernice zivota
    jedno nam je jasno
    svako zeli da zivi pa cak i oni koji nemilosrdno ubijaju
    svako tezi zivotu,svaki trenutak nam je dragocjen
    Nihile kako ne uvidjas tu prostu cinjenicu,mislim da je uvidjas al ti je neka savremena ludost udarila u glavu pa si pod maglom ...ne brini proci cete to (samo se nadam da nece na onaj nacin na kkoji je mene) ,
    kako bi ti shvatio poruku neke nepostojece knjige u kojoj bi pisalo da zivot nije vrijedan zivota i da se treba odma ubit i da sve oko tebe treba ubit
    da sve ovo sto postoji ne treba da postoji niti to cemu vrijedi

    Isus nam je pokaza da samo dobrim djelima zivot mozemo i sebi i drugima uciniti boljim kuda bi nas to odvelo treba samo da jako vjerujemo da zaista moze uvjek bit BOLJE
    smrt treba smatrat 0-lom,a zivot nesto sto nema granica

    kad ratove ucinimo izbjeznim,kad budemo svi odlucni sa nekim stvarima koje svakako treba da NE radimo ,kad budemo dovoljno svi glupi da se ne pravimo pametni a opet dovoljno mudri da cijenimo druge... je vrijeme a mozda i mjesto gdje nas Isus ceka...
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Biblija dodje nesto kao moralni kompas.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos
    da je srece i da smo u ''raju'' (ogradjujem se,moje shvatanje Boga i raja ne mora identicno kao i vase,raj smatram za realnost koja negdje postoji i u kojoj ne postoji pitanje cilja zivota niti mjesto gdje treba nesto nauciti ili vec ovo kako Nihil shvata treba necemu da nas nauci ) ne bi ni bilo potrebe za knjigama kao sto je Biblija
    nazalost ljudi su izmakli koontroli ne uvidjajuci prave smjernice zivota
    jedno nam je jasno
    Zamisli toga svemocnoga i sveznajuceg boga koji je toliko nesposoban da kontrolise covjeka, pa ga stavise napravi sposobnim za svakojaka zla. Pa tog istog covjeka istjera iz raja zato sto mu jede sa drveta (sa)znanja, aoooo. I zamisli, koliko li je samo krvi proliveno u ime vjere u tog istog svemoguceg i sveznajuceg boga, svestvoritelja koji je i samo zlo stvorio. Kakav li je to svemoguci, sveznajuci stvoritelj koji stvori zlo i dade mu da zivi, da postoji i da se siri, da vlada i caruje, da ga ima kud god okrenes, a dobro jedva da i nikne, vec ga zgaze? Cudan je to bog koji u svojoj svemoci i zlo stvara. Vrlo cudan.
    Quote Originally Posted by Mungos
    Nihile kako ne uvidjas tu prostu cinjenicu,mislim da je uvidjas al ti je neka savremena ludost udarila u glavu pa si pod maglom ...ne brini proci cete to (samo se nadam da nece na onaj nacin na kkoji je mene) ,
    kako bi ti shvatio poruku neke nepostojece knjige u kojoj bi pisalo da zivot nije vrijedan zivota i da se treba odma ubit i da sve oko tebe treba ubit
    da sve ovo sto postoji ne treba da postoji niti to cemu vrijedi
    Ako ne vidis da taj tvoj bog predstavlja infantilnu izmisljotinu kojom se ljudi zaludjuju vjekovima, i u ime toga boga napravise nebrojene ludosti i prave ih i dalje onda ludostima nikad kraja. Magla rabota je ta prica o bogu i njegovoj svemoci i nikakva dobra covjeku nije donijela, dapace, mnogima je oduzela zivot.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Malo si skrenuo sa misli?
    fakat po spisima:
    - stvorena zemlja.
    - stvoren covjek po oblicju stvoritelja.
    - data mu moc da je slobodan i upravlja zemljom.
    - koristi slobodu i opire se bogu (stvoriteljiu) pojevsi spoznanje-znanje dobra i zla.
    - sotona arhandjeo trazi da on bude gospodar zemlje. vara covjeka, i tuzi ga kod boga.

    e tu dolazimo do Jova.
    pocinje prica time sto sotona opanjkava Jova kod boga. kazavsi mu da je Jov dobar sluga zato sto ima sve. Zato bog dozvoli sotoni da mu uzme svo dobro njegovo.
    e pazi sad?
    Jov se moljase bogu dan noc!
    Opet bog dodje i pitase za jova i rece sotoni evo mi se moj sluga moli. Sotona mu kaza: jest, zato sto je sretan sto njega nisi udario. udri ga pa cesh vidjeti kako ce te se odreci.
    I Jov bijase u velikimk mukama.

    E sad dolazahu mu tri prijatelja . od kojih su ga svi tuzili da je gresan a on se branio. Trazio je u mukama da ga Bog saslusa.
    I bog dodje i opravda ga i vrati mu sve sto je imao i preko toga. i zivio je jov i 160 godina.


    Ti nihil moderno gledash globalno... ti ljudi u ime vjere, ratovi,...itd. Ipak se ovdje radi o sudbini jednog Jova,jednog covjeka.

    vrlo se jasno moze okarakterisati sve pojave... fasizam, inkvizicija,... ali ipak kad je nekome tesko tu takve globalne misli ne pomazu.
    E tu ja vidim pozitivnost i svrhu vjere.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Malo si skrenuo sa misli?
    fakat po spisima:
    - stvorena zemlja.
    - stvoren covjek po oblicju stvoritelja.
    - data mu moc da je slobodan i upravlja zemljom.
    - koristi slobodu i opire se bogu (stvoriteljiu) pojevsi spoznanje-znanje dobra i zla.
    - sotona arhandjeo trazi da on bude gospodar zemlje. vara covjeka, i tuzi ga kod boga.
    Malo si skrenuo sa pitanja? Pitas sta je tu nedovoljno shvatljivo i kazes npr. prica o Jovu. A ovdje ponavljas pricu od pocetka. No, dobro, pogledaj sta je neshvatljivo u ovome. Zasto bog covjeku daje moc da slobodno upravlja zeljom? Zasto mu ne da da jede sa "drveta spoznaje", odnosno zasto ga kaznjava kada to ucini? Ako mu je dao slobodu, sto mu je oduzima? Zatim, sto trazi tu sotona, ako je on "odmetnuti andjeo" zasto ga bog ne kaznjava, vec mu daje slobodu da vara covjeka i jos ga slusa kad mu tuzi covjek? Jel to shvatljivo? Ne djeluje li to sve nekako kontradiktorono i poigravajuce?
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ti nihil moderno gledash globalno... ti ljudi u ime vjere, ratovi,...itd. Ipak se ovdje radi o sudbini jednog Jova,jednog covjeka.
    Naravno da moderno gledam, jer zivimo u moderna vremena, a bas je to ono sto sam rekao za religijske spise poput biblije, da su nedovoljno instruktivni za modernog covjeka. Sta hoces da kazes sa tim da je prica o Jovu prica o sudbini jednog covjeka? Treba li se moderni covjek poistovjetiti sa Jovom i ovom pricom ili sta?
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    vrlo se jasno moze okarakterisati sve pojave... fasizam, inkvizicija,... ali ipak kad je nekome tesko tu takve globalne misli ne pomazu.
    E tu ja vidim pozitivnost i svrhu vjere.
    Upravo je u tome magla religijskih prica, jer uci covjeka da misli o tome da ce mu vjera u boga pomoci da se spasi od zla, i da mislis samo na svoju sudbinu i kako da sam sebe dovede do spasenja. Suprotstaviti se zlu medju ljudima ne moze se time sto ce se odreci od globalnih misli, vec upravo suprotno. Zlo se ne smanjue tako sto ce ga se ignorisati, vec time sto mu se suprotstavlja.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihile,ti mislis da i dobro i lose potice od Boga.Ja ne mislim tako, mislim da od istinskog Boga koji je sve svorio a ne samo covjeka,poticu samo dobre stvari.
    Druga strana je ocigledno nesto sto je vjecita suprotnost tome.
    Jednostavno je.Ako operaciju sabiranja uvjek koristis sabirak mozes samo da uvecas i jednini nacin da je smanjis jeste da koristis operaciju oduzimanja a to je podjednako lako koliko i sabiranje.

    a inace se ogradjujem nisam ni ja neki veliki vjernik po vjeri odnosno releigiji nasoj hriscanskoj,i pravo da ti kazem malo sam skeptican prema opisu Boga kojeg nalazimo po religiji.
    Ali jedno je sigurno da je Isus bio jedan primjer onoga sto je zaista bozje i kako bi svi trebali biti.
    Ja vjerujem u DOBRO.Jeini problem savremenog drustva je sto dobro ne prepoznaju lako.Zato je jedan spis kao sto je Sveto Pismo jedan pravi Moralni Kompas.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos
    mislim da je novi zavjet nesto sto bi svi trebali da procitaju al ne samo da procitaju radi citanja i radi ocjenjivanja i kritika
    iako je i ona ovozemaljska i pisana od strane covjeka,Isus i njegov zivot je sagledan iz ugla ipak ljudi,iako su postali apostoli
    mislim da su vecinskim dijelom prenijeli poruke koje nam je Isus poslao
    jednostavne su a jos ih je jednostavnije prihvatit
    medjutim nekima ocigledno nije pa im je citav zivot slozen i na kraju uzaludan
    kad shvatimo da treba poci Hristovim stopama mozda i ovaj svijet bude bolje mjesto za zivot a nije ni sad loshe al mislim da moze bit jos bolje
    ne kazu uzalud ''pusti malo Isusa u sebe,nek ti vidi i cuje dusu''
    uputi me, sto da radim ili ne radim pa da mi zivot ne bude uzaludan ?

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Sada imas tv, imas auto da se lakse kreces, imas avione, kompjutere, puno vise informacija od nekog Jova i sta sa tim? Opet na kraju te ceka mrak i besvijest...
    pa da ali kakve onda to ima veze sa ovom pricom ili sa bilo kojim svetim spisom ... procitao ga ili ne isto mu se vata zar ne ?

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Nijedna knjiga nije dostigla toliki broj izdanja koliko ima Biblija... da ne govorim tek o Kuranu i Talmudu.

    To su tri svete knjige, koje imaju odredjene slicnosti i razlike. Ko ih je napisao, to necemo nikada znati; ali ako kazu da ih je Bog ili Alah napisao, neka tako ostane, jer u Njega ne treba nikada sumnjati.
    prva recenica bi cak imala smisla da nije uslijedilo ovo posle tri tacke ...
    u koga ne treba sumnjati? U boga/alaha ili u te koji su ti rekli da su to oni napisali ???


    Quote Originally Posted by Mungos
    smrt treba smatrat 0-lom,a zivot nesto sto nema granica
    pa valjda je vremenski ogranicen ... sto je ovo smrt treba smatrat 0-lom ... kakvom nulom ???

    Quote Originally Posted by Mungos
    Nihile,ti mislis da i dobro i lose potice od Boga.Ja ne mislim tako, mislim da od istinskog Boga koji je sve svorio a ne samo covjeka,poticu samo dobre stvari.
    Druga strana je ocigledno nesto sto je vjecita suprotnost tome.
    Jednostavno je.Ako operaciju sabiranja uvjek koristis sabirak mozes samo da uvecas i jednini nacin da je smanjis jeste da koristis operaciju oduzimanja a to je podjednako lako koliko i sabiranje.
    Iz tvog uslova ako je istinski bog stvorio sve,i taj isti stvorio samo dobre stvari ... ko je onda stvorio drugu stranu ?
    Haha da matematika je bas od velike pomoci ovdje ... prvo ne uvecava se sabirak nego zbir ... drugo mozes ako sabiras negativnim brojem ... a i operacija oduzimanja se u matematici oduvijek definisala preko sabiranja hehe


    konkretno od ovih rasprava nema neke velike koristi, sto god da kazes protiv necijeg izlaganja obicno nema neku potvrdu tako da je najbolje uzet ovako i trazit kontradiktornosti u pojedinim izjavama hehe ... tako postoji makar mala vjerovatnoca da ces dokazat da je jedan dio ili citav neciji stav kontradiktoran ...

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihile ti dajes iskrivljenu sliku hriscanstva kroz uporno pominjanje krstaskih ratova koje je vodio covjek a ne Bog... Tolika kolicina mrznje prema religiji... Ovako se mozemo vrtjeti u krug i govoriti u nedogled da je neko slijep i primitivnog uma sto vjeruje ili ne vjeruje.... Ne vidim da ni tvoja pa ni bilo koja druga vrla inteligencija moze dati dokaz da Bog ne postoji!

    A nije bas tako kao sto kazes da su nam svima redom tutkali Bibliju pod nos da citamo... To je stvar izbora, mada ne vidim da religija ugrozava bilo koga od nas pa ne znam zasto uvijek pjenis kada se pise o tome. Tebi je religija primitivna zaostavstina a sve bolestine modernog doba su ti u svrsi napredovanja covjekova uma... daj pretjerujes.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    eh da jedno pitanje ...

    pretpostavimo da ste se rodili pod nekim drugim okolnostima ... nikad niste culi za religiju,crkvu,boga i sve ostalo sto ima veze sa ovim ... nikad niste saznali da postoji nesto sto se zove smrt ... zivjeli ste obican zivot a ova znanja nije imao ko da vam prenese ...

    da li bi ste dosli na ideju o bogu i zagrobnom zivotu ? poslije koliko vremena i kako :?:

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    2fast zaboravio si dodati na kraju pitanja "i ne znam zasto sam ovo ispricao..."

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Nihile ti dajes iskrivljenu sliku hriscanstva kroz uporno pominjanje krstaskih ratova koje je vodio covjek a ne Bog...
    Nisam pominjao krstaske ratove, iako su oni ocigledan primjer vjerski motivisanog i vodjenog krvoprilica. Takve i slicne ratove, kao i pozive na rat, ubijanje, mrznju, diskriminaciju i slicne nehumane i zle postupke i danas sire razlicite religije. Religijske organizacije i vodje to cine u ime svoje "svete" vjere i u ime boga. Tacno je da te ratove vode ljudi, ali u ime vjere i boga. Ono sto iz shvatanja boga proizlazi jeste da je on svemoguc i svevideci, a to onda znaci da moze da zaustavi rat i zlo, da kazni zle ljude i nagradi dobre, itd. itsl. Ako je tako onda to znaci da ljudi koji u ime boga vode ratove, propovijedaju mrznju i netrpeljivost, mogu od boga biti zaustavljeni i kaznjeni. No, to taj bog ne cini, sto znaci da on sam odobrava zlo ili da ne postoji. Sta drugo ti zakljucujes?
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ovako se mozemo vrtjeti u krug i govoriti u nedogled da je neko slijep i primitivnog uma sto vjeruje ili ne vjeruje.... Ne vidim da ni tvoja pa ni bilo koja druga vrla inteligencija moze dati dokaz da Bog ne postoji!
    Ne sporim nikome pravo da vjeruje ako to hoce. O tome ne raspravljam. No, kad se postavi pitanje o vrijednosti svetih spisa i njihovom znacenju za modernog covjeka onda kazem sto imam i obrazlozim zasto tako mislim. Isto tako, kada se tvrdi da je vjera u boga nesto dobro, onda navedem zlo koje je u ime te vjere cinjeno i cini se. Takodje, pitam kakav je to bog dobar, svemoguc i svemocan kada svoju svemoc ne koristi da zastiti dobro od zla, dobre od zlih, a pitam se i kakav je to bog ako je covjek napravljen po liku bozjem. ... I tako bi se mogla redjati pitanja u nedogled, sve zbog ociglednih kontradiktornosti i nelogicnosti. Ali, vjera nije stvar znanja, vec osjecanja i kad neko osjeca tako neka osjeca, njegova stvar, medjutim, kada se o tome zametne prica onda na scenu stupaju znanje i razmisljanje. I na taj nacin bog je nedokaziv, stavise njegovom postojanju je potpuno besmisleno pricati.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    A nije bas tako kao sto kazes da su nam svima redom tutkali Bibliju pod nos da citamo... To je stvar izbora, mada ne vidim da religija ugrozava bilo koga od nas pa ne znam zasto uvijek pjenis kada se pise o tome. Tebi je religija primitivna zaostavstina a sve bolestine modernog doba su ti u svrsi napredovanja covjekova uma... daj pretjerujes.
    Price o bogu, vjeri i religijama su stalne, i mogu se sresti svugdje, ne mora se gurati Biblija pod nos. Tek u moderna vremena u koja mi zivimo vjera postaje sve vise stvar izbora, a vjekovima prije je naprosto nametana, neko je postajao vjernik rodjenjem i od rodjenja je ucen vjeri i svemu sto je prati.
    Sto se tice ugrozavanja moze se reci da vjera ne ugrozava druge, ali religija i religijske organizacije su izuzetno djelatne i nametljive, uvijek bile pa i danas. I zato protiv vjere nisam, niti protiv vjerujucih, jer je to njihova licna stvar, ali protiv religijske nametljivosti i crkvenih uplitanja u licne slobode i prava pojedinca jesam. Stvar je u tome da religijske organizacije trebaju da sluze covjeku-pojedincu, da mu pomazu, da ga skoluju, cine sigurnijim i sposobnijim a ne obratno, da covjek-pojedinac sluzi razlicitim religijskim organizacijama koje mu obecavaju spasenje, vjecni zivot, i sta sve ne. Religijske organizacije naprosto zele da se nametnu svugdje, da odredjuju sve i svasta - sta ce da se misli, osjeca, radi, jede, oblaci, ... Vjekovima su to i mogle, i sta je rezultat toga? Ko ih je tjerao da ratuju i sire mrznju, netoleranciju, sukobe, diskriminaciju itd.?
    O kakvim bolestinama modernog svijeta govoris? Koje to bolestine postoje a da nisu postojale i u predmodernom?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by [2fast4u
    ]
    Quote Originally Posted by Mungos
    Nihile,ti mislis da i dobro i lose potice od Boga.Ja ne mislim tako, mislim da od istinskog Boga koji je sve svorio a ne samo covjeka,poticu samo dobre stvari.
    Druga strana je ocigledno nesto sto je vjecita suprotnost tome.
    Jednostavno je.Ako operaciju sabiranja uvjek koristis sabirak mozes samo da uvecas i jednini nacin da je smanjis jeste da koristis operaciju oduzimanja a to je podjednako lako koliko i sabiranje.
    Iz tvog uslova ako je istinski bog stvorio sve,i taj isti stvorio samo dobre stvari ... ko je onda stvorio drugu stranu ?
    Da. Vrlo prakticno pitanje jer ako se kaze da Bog ne kaznjava, sve voli.... zasto je stvorio iskusenja koja tjeraju na grijeh? Otkud lose i zasto to ne rijesi jer nesavrseni covjek nije u stanju?

    konkretno od ovih rasprava nema neke velike koristi, sto god da kazes protiv necijeg izlaganja obicno nema neku potvrdu tako da je najbolje uzet ovako i trazit kontradiktornosti u pojedinim izjavama hehe ... tako postoji makar mala vjerovatnoca da ces dokazat da je jedan dio ili citav neciji stav kontradiktoran ...
    Lako je naci kontradiktornosti kad je u pitanju objasnjavanje duhovnog osjecaja jer ga je tesko i objasniti, mada se ponekad zaista i naivno objasnjava.

    Quote Originally Posted by Mungos
    Zato je jedan spis kao sto je Sveto Pismo jedan pravi Moralni Kompas.
    Vecina od 10 zapovijesti je taj "moralni kompas" i bez Svetoga pisma i nepridrzavanje je sankcionisano zakonom pa ipak se covjek ne pridrzava toga. Tako da su "kompasi" uvijek individualna stvar, a ne pitanje Bogova ili citanje ovog ili onog Pisma. I zakoni zemaljski su manje vise dobro uradjeni samo je malo losije sa pridrzavanjem se toga napisanog.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovo je cisti primjer djeteta ili cojeka koji pokusava bit pametan ali ne zna sto ce sa tom pameti tako da zna da odgovori na sve i svasta i to u negativnom smislu odnosno ''prci se''
    stoga nema leba odgovarat a ponekad i ne znam odgovora jer su previse komplikovani,ocigledno je da poznaje matematiku i vjerovatno je gimnazijalce...
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by [2fast4u
    ]eh da jedno pitanje ...

    pretpostavimo da ste se rodili pod nekim drugim okolnostima ... nikad niste culi za religiju,crkvu,boga i sve ostalo sto ima veze sa ovim ... nikad niste saznali da postoji nesto sto se zove smrt ... zivjeli ste obican zivot a ova znanja nije imao ko da vam prenese ...

    da li bi ste dosli na ideju o bogu i zagrobnom zivotu ? poslije koliko vremena i kako :?:
    a oli ti mene nesto rec?
    zasto TELE kad se rodi odma zna dje je majcina SISA?
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Quote Originally Posted by [2fast4u
    ]
    Quote Originally Posted by Mungos
    Nihile,ti mislis da i dobro i lose potice od Boga.Ja ne mislim tako, mislim da od istinskog Boga koji je sve svorio a ne samo covjeka,poticu samo dobre stvari.
    Druga strana je ocigledno nesto sto je vjecita suprotnost tome.
    Jednostavno je.Ako operaciju sabiranja uvjek koristis sabirak mozes samo da uvecas i jednini nacin da je smanjis jeste da koristis operaciju oduzimanja a to je podjednako lako koliko i sabiranje.
    Iz tvog uslova ako je istinski bog stvorio sve,i taj isti stvorio samo dobre stvari ... ko je onda stvorio drugu stranu ?
    Da. Vrlo prakticno pitanje jer ako se kaze da Bog ne kaznjava, sve voli.... zasto je stvorio iskusenja koja tjeraju na grijeh? Otkud lose i zasto to ne rijesi jer nesavrseni covjek nije u stanju?
    ocigledno je da ste mnogo vise nacitaniji od mene svi,nisam ucio gimnaziju niti volim da citam,vise sam tehnicko i prakticno lice i volim zanat ali volim da filozofiram i volim kad je nesto dobro.
    Vjerujem u neku visu silu,mozda ih ima vise,ali znam sigurno i 100% sam ubijedjen da postoji samo dobra koja vas nikad nece dovest u iskusenje.To vas neka druga dovodi i pocinjete da vjerujete da je od Dobre jer to i zeli Losa.Pobjednik je onaj ko odbije to i stane na stranu dobra.
    Ocigledno je da vi ne dijelite fiziku i duh.To je osnovni problem.Mijesate to dvoje.Razmisljate previse mehanisticki,sto je dobro u ovom svijetu.
    Na kraju zar ne mislite da postoje stvari na ovom univerzumu koje zaista nas um i ne moze da razumije.
    Ne postoji vrijeme no mi se samo cini.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ja slazem da nema neke koristi previse filozofirat...
    ali ja samo uporno pokusavam da budemo svi dobri i cinimo dobra djela.
    nije vazno u sta vjerujemo ako svi zajedno u dobro.
    onaj kome se svidja da cini lose stvari i svjestan da je ih cini mogu samo da pozelim da ipak i on pocne da cini dobre stvari ne zbog njega nego zbog drugih.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •