Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Šćepan Mali

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Šćepan Mali

    Valjda je juce bila neka godisnjica kako je Scepan Mali izabran za Gospodara Crne Gore. Da li su zaista vjerovali da je on ono sto nije bio? Da li je to bio neki izlaz za Crnu Goru koji su dalekovidi vidjli ili samo sticaj nekih okolnosti.
    Bilo kako bilo nastao je izvjesni prelom u istoriji Crne Gore. Sta o tome znamo i mislimo?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nemoj se bas tako zalijetati sa tvrdnjama i poredjenjima. Na zboru kad je odlucivano o tome je receno i Crnogorci ocete li Gospodara ili krv i neslogu medju plemenima? Mozda su i bili nepismeni i neuki ali znas li jos negdje u tom vremenu takav nacin demokratskog odlucivanja?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Malo je ko poznavao tada pojam demokratija. U to vrijeme su bile sve apsolutisticke monarhije.

    Kod nas je na zalost sudjeno, da nam jedan covjek vlada. Poslije njegove smrti, odmah nastanu previranja, anarhija...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pojam kao pojam naravno nije postajao, kao ni oblik vladavine, ali nacin izbora i Narodni Zbor je svakako bio neki iskorak ka demokratiji. Mislim da ta anarhija nije svojstvena nama Crnogorcima i prije bi se reklo da nam je svojstvena prvzenost sopstvenoj vlasti.Scepan Mali, a i knjaz Danilo nijesu zavrsili vladavinu normalno pa nije nastala anarhija mada je i to opet tesko poredjivati jer za vrijeme Danila imamo neke oblike drzavnog aparata i sto se kaze nekog reda.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa me bih bas mogla reci da sam poznavalac zivota i djela Scepana Malog ( ) ali sam ubijedjena ( nazovi to zenskom intuicijom) da crnogorci nisu bas u potpunosti nasjeli na tu prichu o caru. Jedna od dobro poznatih crnogorskih osobina je hvalisanje i njihovom egu je naravno odgovaralo da misle da za vladara imaju ruskog cara i te priche su se drzali. Sad, da li je na kvalitet njegove vladavine uticala to poistovjecivanje sa ruskim carom ili je Scepan naprosto znao kako sa naprsitim crnogorcima ( najvjerovanije oboje) moze se samo nagadjati ali istina je da je on odgovarao svima. Uspio je da ujedini crnogorska plemena i zaustavi tursku vojsku onda kada je rusima to bilo najpotrebnije.
    Ono sto je meni najinteresantnije je njegov pravi identitet. Koliko ja znam ( a odavno nisam citala nista na ovu temu, tako da je moguce da nisam upucne do kraja) to nije jos uvjek otkriveno. U nekim istrazivanjima koje sam ja citala navodi se mogucnost da je Scepan ustvari Jovan Stefanov Balevic ( Scepan mali se ustavi predstavljao kao Stefan mali ali je u narodu bio poznat kao Scepan), rodjen 1728 u Bratonozicima, prvi crnogorac sa titulom Doktor FIlozofije....
    Sto se tiche demokratije u Crnoj Gori tih dana, mislim da nije postojala. Vishe je to bio privid iste tj. dobra taktika vladara koji su znali da postave pitanje ali i nametnu resenje koji su sami zeljeli a da ponosni crnogorci i dalje misle da ucestvuju i sami za sebe odlucuju.
    ps. Hari, da nemas mozda neki link na ovu temu?
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jedan nas Crnogorac tvrdi da je i danasnja demokratija privid i dobra taktika "interesnih sfera" cak i tamo gdje ta demokratija ima duboke korijene. Ko zna, moze biti znak da smo bili pretece toga, a i danas volimo da se kao pitamo
    Scepan Mali se pokazao kao izvanredno koristan sto svjedoce i pisana dokumenta izaslanika "ucvijeljene" ruske carice nesto u duhu " ..... za Crnogorce radi kao da ga je sam Bog poslao, a sto je najvaznije nema namjeru da se pojavljuje u Rusiji". Ni ja neznam neki noviji podatak o njegovom pravom identitetu, a interesantno je da je i grobnica Scepana Malog imala pomalo zagonetnosti, ali da se ne upustamo u politicke vode.
    Imam par linkova, ali znas da sam skromna osoba pa nema smisla citirati samog sebe

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ha, ha...

    Uglavnom, Hari... valjda znas za legendu o zlatnicima? Ta legenda mozda pokazuje koliko je bio lukav i sposoban Scepan Mali.

    Drugo, demokratija je utopija i ona ce kao takva ostati, na zalost. Jednom je jedan strani novinar rekao: "U zemlji gdje se mnogo spominje demokratija, znaci da u toj zemlji nema demokratije."
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Jedan nas Crnogorac tvrdi da je i danasnja demokratija privid i dobra taktika "interesnih sfera" cak i tamo gdje ta demokratija ima duboke korijene. Ko zna, moze biti znak da smo bili pretece toga, a i danas volimo da se kao pitamo
    Scepan Mali se pokazao kao izvanredno koristan sto svjedoce i pisana dokumenta izaslanika "ucvijeljene" ruske carice nesto u duhu " ..... za Crnogorce radi kao da ga je sam Bog poslao, a sto je najvaznije nema namjeru da se pojavljuje u Rusiji". Ni ja neznam neki noviji podatak o njegovom pravom identitetu, a interesantno je da je i grobnica Scepana Malog imala pomalo zagonetnosti, ali da se ne upustamo u politicke vode.
    Imam par linkova, ali znas da sam skromna osoba pa nema smisla citirati samog sebe
    linkovima ce nas obradovati Trini :wink:
    a moramo malo i politike umijesati, jednostavno nije moguce razgovarati o istoriji a da se politika bar kao jedan od uticaja na dogadjaje ne uplete, zato pishi :wink:
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jo me Hari zemljace jo, evo mmalacko o Scepu nasemu :wink:
    SCEPAN MALI ("LAZNI CAR ", 1767-1773)
    Kratki pregled dinastije Petrovic -- Njegos odvajanje crkve od drzave!
    Vladavinom Scepana Malog (od 1767. do 22.XX 1773) nastaje prekid dinastije Petrovica. Opstecrnogorski zbor na Cetinje izabrao ga je za gospodara Crnogorskoga naroda i drzave i proglasio ga je za "cara", jer se on prestavljao kao (ubijeni) ruski car Petar III..
    Scepan Mali je za kratko odvojio crkvenu od drzavnijeh vlasti. Tezio je da Crnu Goru dalje osavremeni i unaprijedi prema Jevropskijem kantarima. Osniva prvi stalni sud u CG ( 1771). Izrekao oko 90 smrtnijeh kastiganja rai krvne osvete, koju je gotovo istrijebio. Zavodi red u izkorjenjenju lupestina. Jaca unutarnje nacionalno jedinstvo Crnogoraca. Fprmira tjelesnu strazu od 18 ljudji i gvardiju . Krci Puteve. Konstituise Opstecrnogorski oruzani odred (1772). Zapoceo popis stanovnista avgusta 1773. Sazvao je 25 puta Opstecrnogorski zbor. Stolovao je u Brcelima. Brinuo se i za crkvena dobra.Uvodi porez u naturi (1769) .Vodi borbe sa Turcima : 1768. predvodi Crnogorce na Ostroski prevoj. Odbija Turske napade na Crmnicu. Porazio je Turke na Cevu.
    Njegov zivot i smrt nijesu dovoljno razsvijetljeni . Postace zrtva zavjere protivnika njegove politicke sekularizacije.
    Njegovom pogibijom jos ce se za neko vrijeme produzit prekid dinastije Petrovic. Na mitropolitsko prestolje 1781. za$esce sestric vladike Save , vladika Arsenije Plamenac , a Crnom Gorom upravljati gubernator (guvernadur) Jovan Radonjic, I pored toga sto je vladika Sava jos ziv . Gubernator Radonjic, arhimandrit Petar Petrovic( buduci SV. Petar Cetinjski) i njeguski serdar Ivan Petrovic idu u misiju u Bec radi dobijanja pomoci , iako Crna Gora nije promijenila stav prema "Majci Rusiji".

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dok sam polagala kurs za turistickog vodica, jedan od predmeta je bila Istorija CG. Profesor je dao jedan zanimljiv podatak.

    Scepan Mali ucestvovao sa narodom u izgradnji nekog puta. Na zalost, doslo je do neke eksplozije i on je bio tesko povredjen.

    Ostao je bez jedne ruke, noge i oka. Smatra se da je ta ekplozija bila namjestaljka tj. zajednicka zavjera Osmanskog carstva i Mletacke repubilke.

    Tako osakacen je bio lak "plijen". Ubio ga je licni berberin, porijeklom Grk, naravno za neku sitnu paru (kako se istorija ponavlja ?! :? ).
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tako osakacen je bio lak "plijen". Ubio ga je licni berberin, porijeklom Grk, naravno za neku sitnu paru (kako se istorija ponavlja ?! ).
    _________________
    Obraza ti definisi ovo ,ili oces da reces da je na crnogorskijem glavarima od strane serbije stalno vrseni atentati a ??? Obrazlozi ????

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad je na mjestu crkve Sv. Nikole ili kako se zvao Donji manastir (Gornji Brceli) koju je podigla Jelena Balsic nas Kralj (tada knjaz) poceo graditi vecu crkvu naredio je da se njeno procelje ozida preko grobnice u kojoj je sahranjen Scepan Mali. Nije nadjen pouzdan podatak zasto je to naredio i zasad se samo nagadja.
    Scepan je najveci dio vladavine proveo bas u tom ovom manastiru, uostalom kao i Vladika Sava. Grobnica je pod cudnim okolnostima potouno unistena prilikom obnove crkve nakon zemljotresa a do danas niko i nikad nije pokrenuo to pitanje.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    Tako osakacen je bio lak "plijen". Ubio ga je licni berberin, porijeklom Grk, naravno za neku sitnu paru (kako se istorija ponavlja ?! ).
    _________________
    Obraza ti definisi ovo ,ili oces da reces da je na crnogorskijem glavarima od strane serbije stalno vrseni atentati a ??? Obrazlozi ????
    Ova tvoja zadnja recenica nema nikakvog smisla.

    Nisam nista mislila lose na licnost Scepana Malog. Turci i Mlecani nisu trpili Scepana Malog, niti njegove mjere, kojima je uspio da disciplinuje narod. Zbog toga su se oni udruzili da ubiju zajdnickog neprijatelja. Sigurno nisu mislili da ce uprkos toj eksploziji prezivjeti.

    Moja zadnja recenica u zagradi se odnosi na cinjenicu da se od perioda kada je Juda Iskariotski izdao Isusa Hrista, pa sve do danas, nista se nije promjenilo u pogledu izdaje.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Iz knjige >Istorijski Leksikon Crne Gore<, izdate u Podgorici 2006. godine


    Šćepan Mali






    .
    Last edited by Ćipur; 19-09-08 at 23:19.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pismo Vladike Save Petrovića Njegoša u vezi Šćepana Malog

    Vladika Sava Petrović Njegoš Generalnom Providuru Antoniju Ranijeriju
    2. X 1767.


    Prevedri Principe,

    Mi nižeimenovani tvoji vjerni sluge ne umijem ti drugu istinu pisat no se sva zemlja uzmutila. Ne znam kako ni što, ni znam ko je ni kako, nego po njegovoj zapovijedi i knjigi skupilo se na Cetinje četiri hiljade, ali i pet, Crnogoracah i Primorcah. Mire se i oprašćaju zla jedan drugomu, pak misle otolen poć nekoliko glavarah da ga pitaju tko je i što je. Drugo ti ne umijem istinito pisat dokle razaberemo i vidimo. Bićemo ti na službu.

    Oktomvri 2.

    Vjerni vaš sluga poznani


    Adresa:
    Presvijetlomu i preuzvišenomu gospodinu, gospodinu Antoniju Renijeriju providuru đeneralu ot Delmacije i Arbanije, i Novoga

    Original pisan rukom Vladike Save
    ZJT 8711 - XXIV/a-36

  16. #16
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pismo Vladike Save Petrovića Njegoša u vezi Šćepana Malog

    Vladika Sava Petrović Njegoš Nadintendantu Stijepu Stijepoviću
    1. XII 1767.



    Presvijetli gospodine, gospodine moj mili,
    Ja se čudim što se užiže na mene presvijetli preuzvišeni gospodin đeneral. Ja ovoga Šćepana koji je zapa u zemlju njegovu u Mahine, doveo ga nijesam. Zva ga nijesam. Ocario ga nijesam. Ne znam ni sad tko je tako mi toga svijeta! No se čudim što se svijet pomamio. I tursko, i principovo, sve trči k njemu. Ali će biti veliko dobro, ali velika zbrka. A ja ga ne mogu izagnat sad, gospodine, zašto ja nemam te snage. Sad se utvrdio, ali s Bogom, ali đavolom. Eto, sva Crna Gora s njim. I Primorje sve se pomamilo. Ni se zna tko je sudit, ni tko nije. Ne znam dokle će ovo durat. No ja siromah starac, izgiboh ot jada gledajući čudo što se čini. A Vi me davite s druge bande. A kriv nijesam ni vama ni druzijema, tako mi Boga i presvete Bogorodice! Nako ka i Vi drugo ne znam ništa no me ćerate na pravdu Božu. Ma fala Bogu ja ću trpljet dokle mi Bog pošlje moje izbavljenije. I Bog Vas veselio!
    1767. dek 1.
    Vaš prijatelj Vladika
    Sava na službu

    Adresa:
    Presvijetlomu gospodinu gospodinu Stijepu Stijepoviću sofraitedentu, u Kotor


    Original pisan rukom Vladike Save
    ZJT 8711 XXIV/a-22

  17. #17
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    7. marta 1781.
    U svojoj rezidenciji u Stanjevićima umro je crnogorski mitropolit Sava Petrović, suvladar Vasilija Petrovića Njegoša. Vodio je miroljubivu politiku i prema Mlecima i prema Turcima, pa Crna Gora stoga nije učestvovala u rusko-austrijskom ratu protiv Turske 1735-1739. godine. Poslije njegove smrti postavilo se pitanje nasljednika, a kandidati su bili vladika Arsenije Plamenac i arhimandrit Petar Prvi Petrović Njegoš. Većina naroda bila je naklonjena Petru Prvom, ali je mitropolit postao Plamenac - sestrić mitropolita Save, kome je mimo volje većine Crnogoraca ujak obezbijedio položaj crnogorskog, skenderijskog i primorskog mitropolita. Arsenije Plamenac se smatra najnesposobnijim crnogorskim mitropolitom i nije imao nikakvog autoriteta kod crnogorskih glavara. Na mjestu crnogorskog mitropolita ostao je do smrti u maju 1784. godine.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    25. marta 1768.

    Nezadovoljna popularnošću koju je za veoma kratko vrijeme u Crnoj Gori postigao Šćepan Mali, Ruska carica Katarina II uputila je Crnogorcima pismo u kojem im je zaprijetila da će ih lišiti «pokroviteljstva i nagrada». Svom ambasadoru u Beču dala je instrukcije da u CG preduzme sve mjere da bi «samozvanac na ovaj ili onaj način bio protjeran, ne samo iz Crne Gore, no da mu se onemogući da nastavlja ili obavlja svoju goropadnu ulogu. Ulazak ruskog ambasadora u Crnu Goru spriječili su Mlečići, iako su tada prema Šćepanu Malom gajili neprijateljstvo, kako Porta, tako i Rusija i Mlečići. Porta je čak spremala i napad na Crnu Goru kako bi se domogla Šćepanove glave. Stoga joj je Crna Gora objavila rat. Šćepan je upravljao zemljom sve do 29. septembra 1773. godine, kada ga je po nalogu skadarskog paše, na spavanju, zaklao njegov sluga, inače Grk. Sahranjen je pored crkve Sv. Nikole u Brčelima u Crmnici.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    3. aprila 1779.

    Propao je plan vrbovanja Crnogoraca za odlazak u frajkore - dobrovoljačke odrede austrijske vojske. Naime, iako su dvojica avanturista iz Boke Božo Kamenarević i Nikola Marković uspjeli da okupe jedan broj Crnogoraca propao im je plan da ih prevedu do Senja ili do Rijeke, jer u trenutku kada je trebalo da ih ukrcaju u austrijske brodove koji su ih čekali u Budvi, suprotstavili su se veliki broj Crnogoraca i mitropolit Sava. Sazvali su zbor i odlučili "da se svakome zapali kuća ko napusti zemlju", a vladika Sava je zaprijetio i "prokletstvom" svakom Crnogorsku koji pođe u službu bečkog dvora.

  20. #20
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    11. aprila 1766.

    - Na Cetinju se prvi put pojavio Šćepan Mali, koji je, predstavljajući se za ruskog cara Petra Trćeg, vrlo brzo postao popularan u Crnoj Gori. Poslije smrti mitropolita Save, Šćepan Mali postaje gospodar Crne Gore.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Scepan Mali je vrlo interesantan covjek, hocu da gledam film 'Lazni Car' iz 1955, ali nemogu ga nac jbt, cipure mudri, mozda znas ti dje filmu mozes nac?
    Last edited by CGmafiozz; 12-04-08 at 00:21.
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    S vremena na vrijeme daje ga RTCG.

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan prije 241 godinu

    15. maja 1767.
    Šćepan Mali je donio akt o razdvajanju svjetovne od duhovne vlasti u Crnoj Gori, zbog čega je došlo do otpora koji je rezultirao ubistvom Šćepana Malog.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo nasao sam film o Scepanu malom

    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  25. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    8. juna 1771.

    Od 12 najuglednijih crnogorskih glavara Šćepan Mali je obrazovao sud, koji je imao zadatak mirnim putem da rješava sve međuplemenske sporove i održi mir u Crnoj Gori. Bila je to samo jedna od njegovih mjera zavođenja rada i mira na bazi tada važećih običajnih prava. A odluke koje je donosio najprije su bile bezpogovorno poštovane i izvršavane. Za nekoliko godina oštrim mjerama, u prvom redu onim za krvnu osvetu, krađe i međusobne sporove, skoro da je ukinuo sve te pojave, i stvorio je mir i slogu kakvih nije bilo nikad ranije.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mali kucni aparati i rasveta
    By zlabra in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-08, 09:29
  2. Mali delija
    By Genius in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-04, 13:47
  3. Mali Svet
    By Perovic in forum Film
    Replies: 9
    Last Post: 26-06-04, 12:55
  4. S V A S T A R A
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-04, 13:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •