Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 50

Thread: Dilema oko procesora , sta kupiti ?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Dilema oko procesora , sta kupiti ?

    Sa ovim prilogom bih htio da uocim na neke vazne detalje (razlike) koje ce nadam se doprinijeti da se kupci u Crnoj Gori lakse snacu kod kupovine procesora a i sa time arhitekture svog buduceg sistema.
    Prilog je namijenjen pocetnicima da im olaksa izbor i orijentaciju pri kupovini.

    Da li Intel ili AMD ?
    Sta je u stvari jedan Intel Pentium 4 560 i koliko je brz u stvari jedan Sempron ?
    Mnogi korisnici su u dilemi od kad Intel i AMD skoro u mjesecnom ziklusu izbacuju nove procesore na trziste.

    Koji modeli postoje ?
    Danas se moze birati izmedju tri modela :
    - Intel Pentium 4
    - AMD Athlon 64
    - AMD Athlon XP

    Uz to ova dva proizvodjaca nude takozvane jeftine varijante procesora Celeron (Intel) , Sempron (AMD). Ti takozvani jeftini procesori su nakon najmladjih testova (benchmarks) samo djelimicno preporucljivi.
    Jedino Sempron 3100+ nudi donekle dobar odnos cijene/kvaliteta (snage)
    ovi ostali jeftini chipovi su prosto receno prespori.

    Sta nam kaze takt procesora ?

    Pentium 4 dostize trenutno frikvencije do 3600 Mhz , AMD uspijeva "samo" 2400 Mhz ali na osnovu bolje arhitekture je AMD ipak kod istog takta daleko bolji od Intela. Zbog toga AMD dodjeljuje svojim procesorima takozvani P-Rating na primer "3400+" i sa time predstavlja direktno uporedjenje prema Procesorima iz Intel kuce koje u praksi vecinom ispada realno.

    Kod igrica je jedan AMD 64 3400+ cesto malo przi nego jedan Intel P4 3.4 u ekstremnim slucajevima cak i 20% (Unreal Tournament, Serious Sam: The Second Encounter). Sa druge strane postoje igrice koje ipak Intel P4'tvorki bolje leze na primer Call of Duty gdje intel od prilike 10% ima bolju performance. Kad se podvuce crta moze se zakljuciti da AMD ima mjerljivu prednost kad su igrice u pitanju.

    Za modele "Athlon XP" i "Sempron" to ne vazi oni su potencijelna zamka za neupoznate kupce. Tako zvuce procesori "Athlon XP 3200+" , "Athlon 64 3200+" i "Sempron 3100+" kao da su prilicno isti sto se tice snage.
    U realitetu kod igrica "AMD 64 3200+" je cak 25% bolji od konkurencije iz iste kuce. Normalno da su onda i cijene u tom odnosu i razlicite.
    Athlon 64 3200+ moze se naci za oko 210 € na trzistu , Athlon XP 3200+ za 170€ a Sempron 3100+ blizu 130 €. Jedan Pentium 4 3.2 se upisuje sa 220 € u cjenovnik.Znaci ko je predvidio pojacati sistem trebao bi odmah da se odluci za AMD 64 ili Intel P4tvorku jer su Athlon XP procesori izgubili korak sto se tice snage tako da ih AMD vise dalje i ne usavrsava (proizvodi)

    Veoma skupi su trenutno procesori preko 3400 Mhz (AMD 3400+) poneki dileri traze i preko 400 € za jedan takav primerak e sad kad se uporedi realna razlika u snazi u odnosu na procesor sa 3200 Mhz lako se dodje do zakljucka da toliko mali + na performance nije vrijedan te pare.

    Hi End chipovi

    A to vazi za vecinu high end procesora , Intel i AMD ne nude samo jeftine procesore neko i pojedine izabrane chipove visoke snage. Intel oznacava tu seriju "Extreme Edition", AMD koristi skracenicu FX. Ti procesori su namijenjeni za korisnike koji su spremni odvojiti 750 € po primjerku CPU'a. To je losa kupovine jer doticni chipovi ne rade skoro nimalo brze od obicnih gore navedenih mnogo jeftinijih modela.



    AMD ili Intel ?

    Mnogi korisnici ne zele samo kupovati po nivou snage isto toliko im je i stabilnost sistema vazna. Sta nam vrijedi brz PC kad stalno sistem pada i covjek ima probleme sa istim ? Fakat je da su AMD racunari u proslosti ponekad imali problema sa stabilitetom a sto u stvari nije imalo veze sa procesorom nego sa chipsetom. Pogotovo VIA KT133(A) serija je imala dosta gresaka kao i nedovoljno istestirani operativni sistemi su doveli do dodatnih poteskoca. Tako je Microsoft izbacio bio DirectX verziju 8 sa greskom koja je mogla proizvesti pad AMD sistema.U medjuvremenu su svi problemi prevazidjeni pogotovo AMD 64 uziva veoma dobar imidz. Vjerovatno zato sto se AMD 64tvorka isporucuje i za server sisteme pa je zbog toga i kontrola kvaliteta veoma jaka(stroga).

    Isto Intel procesori koji su od svojih miljenika posebno radi stabilnosti hvaljeni nisu bez greske. Tako je najveci svjetski proizvodjac morao povuci svoju 9xx chipset seriju radi elektronskih problema u southbridge'u koji su mogli dovesti do pada sistema. Zadnja veca Intelova greska lezi tri godine unazad tada je Intel morao svog P3 1.13 Ghz povratiti u pogone zbog greske u ALU/FPU'u

    Intel je za aktuelnu P4'tvorku sa Prescott jezgrom objavio 54 greske , AMD trenutno navodi 48 poznatih gresaka. To zvuci fatalno ili u sustini nije toliko strasno jer vecina gresaka u svakodnevnom radu ne nastupa a neke su vec kroz update biosa korigovane.

    Vruce glave

    Mnogo vecih problema zadaje disipacija takozvani TPD ("Thermal Design Power") koja ima veoma veliki uticaj dali je sistem bucan i da li ima tendenciju da bude nestabilan.
    Sto je ona veca toliko treba i hladnjak biti efikasniji (bucniji).
    Jednostavni procesori imaju disipaciju od 60W , srednja klasa 80W a aktuelni chipovi visoke snage 100W i vishe. Preko 80W bi trebao da se koristiti top hladnjak najbolje na bazi bakra.
    Jeftini modeli hladnjaka znaju biti efikasni ali vecinom su i veoma bucni tako da se brzo izgubi volja pri upotrebi racunara.



    Na papiru izgledaju AMD procesori bolje : 89W trose svi AMD 64 procesori u najgorem slucaju (najvece opterecenje), do 115W je disipacija kod Pentium 4'tvorke. Nazalost se ove vrijednosti samo mogu djelimicno direktno uporediti jer za realnu disipaciju je odgovoran i vezajuci material direktno ispod zastite Jezgra ("Heat Spreader") kao i temperatura okoline CPU kao i broj posebno vrucih tacaka ("Hot spot's) na procesoru.
    Inache ni Intel ni AMD nigdje ne iznose dokumentaciju kako izracunavaju TPD. U svakom slucaju nakon mjerenje temperature u praksi mozemo toliko reci da se Intel procesori pri velikom opterecenju (igranju igrica) znatno vishe zagrijavaju u odnosu na AMD.

    Visha potrosnja Intel procesora je i razlog zasto Intel preporucuje aktivno hladjenje kod trofaznih regulatora napona tako da proizvodjaci ploca kao Gigabyte i Abit koriste male aktivne hladnjake koji cesto zvizde pri radu na visokim obrtajima.

    64'tvoro bitna tehnologija

    Posebno AMD slavi inovativnu 64'tvornu bitnu tehnologiju koja treba napraviti igrice ljepshim i brzim trenutno su 64 bita nishta vishe osim opcije za buducnost.
    Zasto ?
    64'tvoro bitni procesori su u mogucnosti sa 64'tvoro bitnim registrima da racunaju sto u sushtini znaci da mogu doplo vishe podataka (8Byte umjesto 4 Byte'a) da salju prema racunajucoj jedinici u odnosu na 32 bitne procesore. E sad, do dupliranje snage ne dolazi a i graficki kvalitet se ne poboljshava jer sirina registra u procesoru nema nikakve veze sa dubinom spektruma boje u grafici (24 bita , 32 Bita itd.) Dadatna memorija u registru se vishe koristi da bi se moglo pristupiti vishem kapacitetu memorije. Da bi to funkcionisalo mora postojati i 64'tvoro bitni operativni sistem. Windows je trenutno samo dostupan u 32'o bitnoj varijanti a izbacivanje 64 bitnog sistema je planirano za 2005 godinu.




    nastavit ce se....

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    ja mislim da je danas 2004ta a ja kod sebe imam primjerak 64bitnog windows xp-a...definitvno ne znam vishe nego ti al javim se u ponedeljak kad mi stigne procesor i instaliram ga...dal je beta ili ne stvarno ne znam al eto...vidjecu


    Inache Microsoft je najavio Longhorn za sledecu godinu mada beta verziju dok ce puna biti kod nas 2006 koliko sam shvatio a server verzija tek 2007me
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Samo da se nadovezem na topic :

    Uvijek su se vodile polemike oko toga koji je procesor bolji a koji ne....AMDovi procesori su imali dosta velikih problema oko pregrijavanja shto je djelimichno prestalo izbacivanjem iz upotrebe keramichkih plochica(sjecate se durona i Thunderbird-a)Sada su otprilike na istom nivou ako ne i gorem po intel sobzirom da tkv BOX cooleri koji se isporuchuju uz original procesore stvaraju vrlo veliku buku a i ne hlade ogovarajuce procesor...Na trzishtu su pocheli da se pojavljuju novi cooleri,tkv bloweri kojima sada kluler stoji vertikalno i omogucava bolje hladjenje procesora( http://www.amdmb.com/article-display.php?ArticleID=239 )

    Pentium se odvajkada bolje prodavao jer ima IME, znachi dosta ljudi ga kupuje bash zbog toga shto je, da se izrazim "pouzdan" dok AMD je vecinom poznat mladjoj generaciji,pretezno gamerima...Pri kupovini rachunara najvaznije je da obratite paznju na samu svrhu rachunara....

    Jedan Celeron na 800Mhz moze da zavrshava sve poslove vezane za knjigovodjstvo,slushanje muzike,gledanje filmova i surfanja internetom,shto ce reci da ako hocete tkz Office mashinu koja ce vam samo koristiti za to,najbolje je uzeti celeron 4 na 2,4Ghz i uloziti vishe na sami izgled rachunara(eventualan LCD ekran i bezichni mish i tastatura) nego bacati pare na komponente iz kojih nikada necete izvlachiti ni 50% onog shta one mogu da urade..tako da je za office mashine najjeftinije uzeti Intelov celeron kao najispaltiviju varijantu

    Ako trazite neki odnoc cijena kvalitet Amd prednjachi u tome jer je za 40% ako ne i 50% jeftiniji od pentium-a na istoj brzini...takvi rachunari koshtaju od prilke od 550 pa do 700e i spadaju u klasu "mainstream" rachunara koji mogu da guraju vecinu igrica na low-medium detaljima,dosta brzo odradjuju svakodnevne radnje po PC-u i omogucavaju rad u vecini programa mada sa ne tolikom efikasnoshcu

    Ovdje na red dolaze gaming kompjuteri gdje se AMD pokazao kao najbolje reshenje upravo zbog svoje snage....ove konfiguracije znaju dosta da variraju pogotovu shto pored procesora najvishe paznje morate usresrediti na kupovinu dobre grafichke karte i doooosta megabajti RAM-a...tako da dosta solidnu mashinu mozete uzeti za 800 eura pa nadalje,sve zavisi o vashem dzepu,ovakvi kompjuteri idu od mainstream do high-end konfiguracija i znaju dosta da stanje vash dzep na dOOpetu

    I na kraju...rachunari za ozbiljan rad gdje(moje lichno mishljenje) je najbolje izabrati Intel kako zbog svoje HT tehnologije(2procesorskog rada) tako i zbog dosta bolje komunikacije sa programima jer je u stanju da "zvace" vishe procesa odjednom sa dosta manjim gubitkom memorije nego AMD...Kod ovih rachunara dosta paznje treba da se obrati na njegovu brzinu,shto ce reci da je memorija jedna od glavnih stavki pri kupovini rachunara i da je treba uzeti shto vishe,dok kod ostalih komponenti treba obrati paznju na ono na shta se usredsredjujete(tj,da li cete da se bavite muzikom ili grafikom ili nechim 3cim)


    Najgrublje recheno,kad vam neko kaze da je Pentium 4 na 3,4 bolji od AMD-a 64 3400+.........to su toliko minorne stavke koje se oznachavaju u razlici od 2-5% razlike u brzini koju vi nikad necete osjetiti ni u jednoj aplikaciji ako ste prosjechni pa chak i natprosjechni kupac novog rachunara....jer vas sigurno nece interesovati da li je u SiSOft sandri AMD imao 5000 poena u nekom testu a Pentium 5075 jer vi tu razliku necete niti mozete osjetiti...U najopshtem smislu,AMD je bolji za igre dok je Pentium bolji za programe...I to da li ce vash novi rachunar imati u 3dmarku 5000 poena a kod vahseg druga 5100,vjerujte...necete nikada primijetiti
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS
    ja mislim da je danas 2004ta a ja kod sebe imam primjerak 64bitnog windows xp-a...definitvno ne znam vishe nego ti al javim se u ponedeljak kad mi stigne procesor i instaliram ga...dal je beta ili ne stvarno ne znam al eto...vidjecu


    Inache Microsoft je najavio Longhorn za sledecu godinu mada beta verziju dok ce puna biti kod nas 2006 koliko sam shvatio a server verzija tek 2007me
    Imao sam i ja Win 64 Betu prije pola godine :wink:

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    jesi mogao da ga iskoristish to je pitanje .....shalim se..ne znam stvarno..ne pishe nidje da je beta verzija...vidjecu...postovacu u ponedeljak kad osposobim mashinu
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS
    Samo da se nadovezem na topic :

    Uvijek su se vodile polemike oko toga koji je procesor bolji a koji ne....AMDovi procesori su imali dosta velikih problema oko pregrijavanja shto je djelimichno prestalo izbacivanjem iz upotrebe keramichkih plochica(sjecate se durona i Thunderbird-a)Sada su otprilike na istom nivou ako ne i gorem po intel sobzirom da tkv BOX cooleri koji se isporuchuju uz original procesore stvaraju vrlo veliku buku a i ne hlade ogovarajuce procesor...Na trzishtu su pocheli da se pojavljuju novi cooleri,tkv bloweri kojima sada kluler stoji vertikalno i omogucava bolje hladjenje procesora( http://www.amdmb.com/article-display.php?ArticleID=239 )
    Nisi up to date box kuleri kod AMD'a jes da nemaju vishka potencijala (za OC) ali su se znatno poboljsali i zadovaljaju hladjenje upakovanog CPU'a ti losi hladnjaci o kojima pricas to je bilo prije godinu i vishe dana. Inache ni Intelovi box kuleri ne blistaju po efikasnosti. Uz to daloza da se AMD i manje grije od Intela

    Pentium se odvajkada bolje prodavao jer ima IME, znachi dosta ljudi ga kupuje bash zbog toga shto je, da se izrazim "pouzdan" dok AMD je vecinom poznat mladjoj generaciji,pretezno gamerima...Pri kupovini ruchunara najvaznije je da obratite paznju na samu svrhu rachunara....
    Pentijum se odavno bolje prodavao zato sto drzi monopol zajedno sa Microsoftom i IBM'om da je AMD bolji procesor kad su u pitanje igrice o tome nema govora, to je fakat. I mercedes se nekada super prodavao u njemackoj pa ipak Toyota u zvanicnom testu Auto Moto Saveza obara sve rekorde sto se tice kvaliteta i pouzdanosti a pogotovo odnosa cijena/kvalitet. Slicno je i kod AMD/Intela

    I na kraju...rachunari za ozbiljan rad gdje(moje lichno mishljenje) je najbolje izabrati Intel kako zbog svoje HT tehnologije(2procesorskog rada) tako i zbog dosta bolje komunikacije sa programima jer je u stanju da "zvace" vishe procesa odjednom sa dosta manjim gubitkom memorije nego AMD...Kod ovih rachunara dosta paznje treba da se obrati na njegovu brzinu,shto ce reci da je memorija jedna od glavnih stavki pri kupovini rachunara i da je treba uzeti shto vishe,dok kod ostalih komponenti treba obrati paznju na ono na shta se usredsredjujete(tj,da li cete da se bavite muzikom ili grafikom ili nechim 3cim)
    Nebih se slozio sa tobom mislim da je recimo AMD 64 3500+ na 939 sockelu i recimo jednom nForce3 250 plocom na primer MSI K8N Neo2 Platnum odlican sistem i da se moze lako nositi i u office okruzenju sa Intel P4 3.4 bez ikakvih problema.
    Uz to manje se zagrijava , ima inovativnu za buducnost spremnu 64-bitnu arhitekturu a na kraju cak i jeftinije da je bolji za gameing nemoram pominjat.

    Ja znam da ti opravdavas jacinu Intela u office okruzenju zbog memory protoka koji je zaista u odnosu na AMD XP Modele daleko bio veci ali to je problem chipseta i memorycontrolera.

    Pogledaj kako se stanje promijenilo kad je u pitanju AMD 64




    Poz....

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    ok sve shto si napisao gore....al shto se tiche zadnjeg quote-a....napisao sam za prosjechne i eventualno natprosjechne kupce...znachi nisamprichao o nekom ko bukvalno recheno cjepidlachi shto se tiche performansi....neko ko kupi rachunar samo zato da bi igrao Far Cry i Doom 3 mislim da nece puno gledati na to dal ce mu oni ici na 100 fps ili 105...that was the whole point....
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam nasto si mislio 2-3 frame'a u igrici ne znace nista.
    Ja sam samo odgovorio na tvoju tvrdju da AMD nije za ozbiljne poslove , kao sto vidis i tu se mnogo sto desilo mozemo zakljuciti da je AMD 64 na 939 sockelu sigurno vishe ispljatljiviji nego bilo koji Intel trenutno dostupan

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Monteboy neznam odakle ti ideja da IBM drzi monopol sa M$? Mislim IBM prvenstveno gura svoje PPC procesore a trenutno pomaze AMDu da pravi 0.9nm procesore.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metalac
    Monteboy neznam odakle ti ideja da IBM drzi monopol sa M$? Mislim IBM prvenstveno gura svoje PPC procesore a trenutno pomaze AMDu da pravi 0.9nm procesore.
    Ma mislio sam na uzajamnu posrsku Intela sa Microsoftom i Intela sa IBM'om znas i sam veliki se uvijak podrzavaju -> ruka , ruci sistem.
    Mada plavi imaju znatno duzu saradnju sa Intelom nego sa AMD'om a i vrijeme je vishe da AMD dobije podrsku od jedne jake kompanije kao IBM

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Intel trenutno ima daleko bolje ploce za svoj P4 od Atlona64. Atlon XP je imao odlicne ploce N Force2 ali su mu sa 64ku daleko iza intelovih. Sto se tice toplote vidjecemo sto ce biti ako AMD ikad dodje do 3800 mhz pravih koliko ce oni biti vreli. I najnovije vijesti, odsada ce P4 imati 2Mb drugostepenog kesa kao i P4 EE koji je ipak najbrzi.
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Masline
    Posts
    742
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo ga opet jos jedan zatrovani Intelovac
    Naravno salim se , ali pogresno razmisljas.Moj Barton koji je trenutno radi na 2.3 GHz brzi je nego Intel 2.8 u nekim tstovima ..mada su tu negdje , ali kad ovaj moj CPU kloknem na 2.5 intel na 2.8 nema tu stya da trazi, a protom ovaj moj 2800 je masu jeftiniji od 2.8 Intela :wink:
    poTako kad malo budes gledao testove vidjeces o cemu ti pricam, a to da AMD stigne 3.6 Ghz nema potrebe jer i ovako AMD 64 koji radi na 2.3 Ghz reze intela koji radi na 3.6 GHz ...tako..mislim da je dovoljno....
    Pozdrav...

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos
    Intel trenutno ima daleko bolje ploce za svoj P4 od Atlona64. Atlon XP je imao odlicne ploce N Force2 ali su mu sa 64ku daleko iza intelovih. Sto se tice toplote vidjecemo sto ce biti ako AMD ikad dodje do 3800 mhz pravih koliko ce oni biti vreli. I najnovije vijesti, odsada ce P4 imati 2Mb drugostepenog kesa kao i P4 EE koji je ipak najbrzi.
    Sad u utorak 19.10 izlazi nForce 4 chipset a Nvidia je najavila nove rekorde u odnosu na VIA K8T800 chipset tako da ce biti interesantno.

    Mozes li nam reci zbog cega su konkretno P4 ploce bolje od varijanti za AMD ?

    Pogledaj gore postavljenu grafiku za P4 EE pogledaj cijenu istog pogledaj rezultat bencha ! uporedi sa AMD 64 3500+ cijenu i rezultat.
    Razmisli kao obican korisnik objektivno i realno , koji bi prije kupio ?

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    lol....monte ochigledno se ne razumijemo....trenutno najachi procesor koji se moze naci u srbiji je amd64 na 3500+ koji koshto oko 400 i vishe eura da ne pricham kolika bi mu cijena ovdje bila...ako ti mislish da neko ne bi uzeo solidni 17" lcd ekran umjesto njega grdno se varash...ja pricham o situaciji kod nas ne u svijetu,jer me ona ni najmanje ne interesuje kad taj "svijet" nije kod nas....mislim da necesh naci 5 ljudi koji ovdje imaju amd64 niti hocesh nac u naredne godinu dana,iz prostog razloga koji se zove "sempron"...jeftin procesor...usto velika vecina nece znati ni shta je on u stvari...i on ima da "vlada" nashim trzishtem makar pola godine... 70% ljudi koji udju kod nas i traze rachunare nemaju pojma o njima i kupuju ga djeci zato shto su im ga ona trazila,a djeca ga kupuju zato jer bi da igraju igrice....zato sam i rekao da je besmisleno prichati o nekim razlikama izmedju intela i amd-a jer chak ni kod nas ces rijetko dje naci amd veci od 2600+ dok pentium vec duze vrijeme ima na 2,8(negdje i 3.06)....sve je to lijepo da je amd fx bolji od p4 al kako smo mi vecinom low-end trzishte...slozicesh se da da je ta pricha trenutno potpuno besmislena...na nashem trzishtu je velika utrka oko toga ko ce ponuditi jeftiniji rachunar i cijene se krecu od 550-1100e...sad uzmi u obzir jednu prosjechnu porodicu koji mjesechno primaju mozda 500e mjesechno zajedno...mislish da oni razmishljaju o amd 64 3800+ koji sam toliko koshta??? mislish da taticu i mamicu koji misle da je rachunar u stvari ekran i shto je veci ekran to je i bolji kompjuter(na zalost i takvih ima) interesuje da li vga podrzava dx9 i da li je zvuk 2.0 ili 5.1???get real man
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ocigledno ti mene nisi razumio , ovo je tvoj post :

    I na kraju...rachunari za ozbiljan rad gdje(moje lichno mishljenje) je najbolje izabrati Intel kako zbog svoje HT tehnologije(2procesorskog rada) tako i zbog dosta bolje komunikacije sa programima jer je u stanju da "zvace" vishe procesa odjednom sa dosta manjim gubitkom memorije nego AMD...Kod ovih rachunara dosta paznje treba da se obrati na njegovu brzinu,shto ce reci da je memorija jedna od glavnih stavki pri kupovini rachunara i da je treba uzeti shto vishe,dok kod ostalih komponenti treba obrati paznju na ono na shta se usredsredjujete(tj,da li cete da se bavite muzikom ili grafikom ili nechim 3cim)
    A ovo je bio moj odgovor :

    Nebih se slozio sa tobom mislim da je recimo AMD 64 3500+ na 939 sockelu i recimo jednom nForce3 250 plocom na primer MSI K8N Neo2 Platnum odlican sistem i da se moze lako nositi i u office okruzenju sa Intel P4 3.4 bez ikakvih problema.
    Uz to manje se zagrijava , ima inovativnu za buducnost spremnu 64-bitnu arhitekturu a na kraju cak i jeftinije da je bolji za gameing nemoram pominjat.

    Ja znam da ti opravdavas jacinu Intela u office okruzenju zbog memory protoka koji je zaista u odnosu na AMD XP Modele daleko bio veci ali to je problem chipseta i memorycontrolera.

    -----------------------------------------------------------------------------

    Prica je bila koliko ja vidim o highend sistemima gdje si ti naveo Intela kao ultimativno resenje i dobio si sa primjerom odgovor da nije tako nisam nigdje napisao da svaki obicni smrtnik u SCG mora kupiti taj sistem!
    :wink:

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by M3
    Evo ga opet jos jedan zatrovani Intelovac
    Naravno salim se , ali pogresno razmisljas.Moj Barton koji je trenutno radi na 2.3 GHz brzi je nego Intel 2.8 u nekim tstovima ..mada su tu negdje , ali kad ovaj moj CPU kloknem na 2.5 intel na 2.8 nema tu stya da trazi, a protom ovaj moj 2800 je masu jeftiniji od 2.8 Intela :wink:
    poTako kad malo budes gledao testove vidjeces o cemu ti pricam, a to da AMD stigne 3.6 Ghz nema potrebe jer i ovako AMD 64 koji radi na 2.3 Ghz reze intela koji radi na 3.6 GHz ...tako..mislim da je dovoljno....
    Pozdrav...
    Ja imam 8 (osam) AMD XP 2000 sa otkljucanim mnoziocem koji nemogu da mrdnu nidje preko fabrickog kloka, sve uz za vrijeme kada su kupovane najskupljim N Force2 plocama u CG koje su placene po 129 eura. Vjeruj mi da se intel po pravilu bolje klokuje od AMDa tako da nije posteno porediti klokovan XP i default P4. AMD 1600 je imao brzinu od 1.4 GHz a XP 3200 2.2 GHz umjesto po zdravoj logici da ima 2.8 GHz. Vadjenje sa tim da ima vise kesa ne stoji i ima brzu magistralu ne stoji jer je intel u medjuvremenu dosao do 1MB kesa (a od uskoro i cijelih 2Mb) i sabirnicom od 800 MHz a ubrzo 1066. Interesantno je da AMD XP 2400 ubjedljivo u svim testovima postize vece rezultate od AMD XP 2600 Barton, Sempron nebi ni pominjao.
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jos nesto rekao si cijene su od 550-1100 u SCG ja cu ti za 1100 Evra donijeti sledecu konfiguraciju :
    ako si spreman uopste za nju jer je traba zasluzit a to znaci da treba da osecas i nosis u srcu AMD :wink: , salim se !

    - AMD Athlon 64 3500+ Sockel-939 boxed, 2.20GHz, 512kB Cache 300 €

    - MSI K8N Neo2 Platinum Edition, nForce3 Ultra
    (nForce3 Ultra • USB2.0/Firewire/Gb LAN/SATA RAID/7.1 Audio Realtek ALC850)/Firewall 135 €

    - RAM : 2 x Kingmax DIMM 512MB PC3700 DDR CL3 (PC466) 200 €

    - HDD :Samsung SpinPoint P80 160GB (SP1614C) 90 €

    - Graka :AOpen Aeolus 6800LE-DV128, GeForce 6800 LE, 128MB DDR, DVI, TV-out, AGP 230 €

    - DVD +/- rezac : NEC ND-2510A 75 €

    - Napajanje : Tagan TG380-U01 380W ATX S-ATA 50 €

    Sve ukupno 1080 €

    Obrati paznju nagraficku i memoriju , posebno izabrane radi odlicnih OC mogucnosti :wink:

    ovo ostalo -> kuciste , tastaturu + mis , zvucnike mozes i sam nabavit po zelji

    malo detalja uvezi grake i memorije :
    Memorija radi na 246 Mhz sa 2,5 ; 4 ; 4 ; 8 timingzima :wink:
    Graficka ima po Defaultu 8 pipeline'a i 4 vertex shadera sa najnovijom verzijim RivaTunera odkljucavaju se dodatne 8 pipelines + dodatna 2 vertex shadera sto znaci da je po snazi minimum kao jedna GT 6800

    Garantujem da se i procesor moze ocnut za minimum 300 Mhz bez nekog ekstremno dobrog hladjenja, dovoljan je jedan dobar bakreni hladnjak

    Poz...

    volio bi da vidim sto ces mi ti sastaviti za te pare a posebno kakav Intel sistem ?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I na kraju...rachunari za ozbiljan rad gdje(moje lichno mishljenje) je najbolje izabrati Intel kako zbog svoje HT tehnologije(2procesorskog rada) tako i zbog dosta bolje komunikacije sa programima jer je u stanju da "zvace" vishe procesa odjednom sa dosta manjim gubitkom memorije nego AMD...
    hmmmm a dual opteron? :roll:

    zasto niko ne spomene da amd64 nije "cisti" 64bitni procesor vec se prilagodjava softveru na 32 bita?

    p.s. monteboy, svaka ti je sveta, al kad kazes "igrice", ka da me zalijepis gledas li filmove ili filmice? :?
    - just make me want it -

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vIbes
    I na kraju...rachunari za ozbiljan rad gdje(moje lichno mishljenje) je najbolje izabrati Intel kako zbog svoje HT tehnologije(2procesorskog rada) tako i zbog dosta bolje komunikacije sa programima jer je u stanju da "zvace" vishe procesa odjednom sa dosta manjim gubitkom memorije nego AMD...
    hmmmm a dual opteron? :roll:

    zasto niko ne spomene da amd64 nije "cisti" 64bitni procesor vec se prilagodjava softveru na 32 bita?

    p.s. monteboy, svaka ti je sveta, al kad kazes "igrice", ka da me zalijepis gledas li filmove ili filmice? :?
    ne filmove uopste ne gledam samo pornice :wink:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    monte zivish li ti u srbiju ili CG???

    daj mi molim te cjenovnik iz crne gore odakle si izvukao ove cijene da vidim to....ako pod pretpostavkom cijena jedne uvezene komponente koshta 100e(znachi nabavna cijena) nabaci 17e za porez nabaci marzu od 5% za dilere znachi 5e i nabaci josh jedno 5-10 za krajnjeg kupca...i shta dobijash? brale....cijena od 300 kod nas znachi minimum 370e sa sve porezom cijenom i qrcima palcima za krajnjeg kupca

    ja opet pricham o nashem podneblju,to jesam li naveo amd 64 ili celeron...sasvim nema veze jer su eto onako bzvz upotrijebljenje.....pazi ti sad ovo....evo govoricu generalno znachi za nashe prodavnice koje se bave prodajom rachunara

    cpu - 100e
    matichna plocha 80e
    memorija 50e
    grafichka 80e
    modem 15e
    hdd 70e
    fdd 10e
    combo 60e
    kucishte 30e
    monitor 120e
    mish tatatura i mozda produzni i to 20e
    sve ukupno 635e a ako cemo pravo dobijash neko smece za to....chak i com trade prodaje vga marke point of view koja je vishe nego smece,fx 5700 se prodaju sa pasivnim hladnjacima...memorije variraju od hynix-a,elixira,xelo pa do nekih kvalitetnijih kao kingston ili transcend...hdd su maxtorovi i to dobijamu najgoru mogucu isporuku hdd od 40gb(vidjeno u mashinama makar 5 razlichitih prodavaca) koji ne da se griju nego jaja na njih mozesh da przish,procesori sa srecom sve vishe i vishe dolaze u box varijanti za razliku od prije,kucishta a napajanja u njima tek da ne pominjem kakvog su kvaliteta...matichne...asrock,matsonic,integrisane asus i gygabajt...i ti meni prichash o amd 64? ovdje ? u CG...ma daj bre.....stvarno mi je muka da kopam po sajtovima firmi....al ako idje nadjesh shto kvalitetno ja glavu dajem...ja ne osporavam da to nece da radi,naprotiv...mi npr sa matsonikom nikad problema nismo imali,loshe ploche ali makar stabilne...ja opet pricham o nashoj populaciji i njihovom znanju....malo ljudi udje i zna shta hoce da kupi i shta mu treba...


    p.s.ja sam pristalica amd-a u svakom pogledu...ja samo gledam realno i ono shto sam ja provjerio i shto se trenutno moze naci u CG,a ne testove sa sajtova i to procesora kojih mi necemo ni za 2god imati u prodavnicama
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos
    AMD 1600 je imao brzinu od 1.4 GHz a XP 3200 2.2 GHz umjesto po zdravoj logici da ima 2.8 GHz. Vadjenje sa tim da ima vise kesa ne stoji i ima brzu magistralu ne stoji jer je intel u medjuvremenu dosao do 1MB kesa (a od uskoro i cijelih 2Mb) i sabirnicom od 800 MHz a ubrzo 1066. Interesantno je da AMD XP 2400 ubjedljivo u svim testovima postize vece rezultate od AMD XP 2600 Barton, Sempron nebi ni pominjao.
    1) ovo o "zdravoj logici" mi nije jasno, Monte je fino objasnio sta je P Rating
    2) citao sam test na Benchu 2500+ barton vs. 2600+ XP , i nije bas da barton "u svim testovima postize vece rezultate", ali generalno je brzi, da ne pominjem ovo poredjenje sto si ti napisao, koje jednostavno ne stoji (postavi link na te "sve testove" ).
    3) A i sto se OCa tiche, moj AMD je OCnut sa 1800 na 2100MHz (2200+ na 2600+), s tim sto uopste nisam isao da vidim moze li i dalje, jer sam sasvim zadovoljan rezultatom i temperaturom
    Hajde da pričamo o ljubavi!
    Hajde da svi mirišemo cvijeće!
    Nek svi forumaši vole jedni druge!

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS
    monte zivish li ti u srbiju ili CG???

    daj mi molim te cjenovnik iz crne gore odakle si izvukao ove cijene da vidim to....ako pod pretpostavkom cijena jedne uvezene komponente koshta 100e(znachi nabavna cijena) nabaci 17e za porez nabaci marzu od 5% za dilere znachi 5e i nabaci josh jedno 5-10 za krajnjeg kupca...i shta dobijash? brale....cijena od 300 kod nas znachi minimum 370e sa sve porezom cijenom i qrcima palcima za krajnjeg kupca

    ja opet pricham o nashem podneblju,to jesam li naveo amd 64 ili celeron...sasvim nema veze jer su eto onako bzvz upotrijebljenje.....pazi ti sad ovo....evo govoricu generalno znachi za nashe prodavnice koje se bave prodajom rachunara

    cpu - 100e
    matichna plocha 80e
    memorija 50e
    grafichka 80e
    modem 15e
    hdd 70e
    fdd 10e
    combo 60e
    kucishte 30e
    monitor 120e
    mish tatatura i mozda produzni i to 20e
    sve ukupno 635e a ako cemo pravo dobijash neko smece za to....chak i com trade prodaje vga marke point of view koja je vishe nego smece,fx 5700 se prodaju sa pasivnim hladnjacima...memorije variraju od hynix-a,elixira,xelo pa do nekih kvalitetnijih kao kingston ili transcend...hdd su maxtorovi i to dobijamu najgoru mogucu isporuku hdd od 40gb(vidjeno u mashinama makar 5 razlichitih prodavaca) koji ne da se griju nego jaja na njih mozesh da przish,procesori sa srecom sve vishe i vishe dolaze u box varijanti za razliku od prije,kucishta a napajanja u njima tek da ne pominjem kakvog su kvaliteta...matichne...asrock,matsonic,integrisane asus i gygabajt...i ti meni prichash o amd 64? ovdje ? u CG...ma daj bre.....stvarno mi je muka da kopam po sajtovima firmi....al ako idje nadjesh shto kvalitetno ja glavu dajem...ja ne osporavam da to nece da radi,naprotiv...mi npr sa matsonikom nikad problema nismo imali,loshe ploche ali makar stabilne...ja opet pricham o nashoj populaciji i njihovom znanju....malo ljudi udje i zna shta hoce da kupi i shta mu treba...


    p.s.ja sam pristalica amd-a u svakom pogledu...ja samo gledam realno i ono shto sam ja provjerio i shto se trenutno moze naci u CG,a ne testove sa sajtova i to procesora kojih mi necemo ni za 2god imati u prodavnicama
    Nisam u SCG, zivim u njemackoj tisi izgleda jedini koji jos to nezna
    :wink:

    A sto se ti brines za ostale dilere u SCG ?
    Ja imam moje cijene , nije valjda da ti ne odgovaraju ?

    Ako si spreman kupit ceoma dobar racunar odvoji te 1100 Evrica

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default ............

    izvinite sto skrecem sa teme

    monteboy da li si dobio mail

    pozdrav

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: ............

    Quote Originally Posted by swinger
    izvinite sto skrecem sa teme

    monteboy da li si dobio mail

    pozdrav
    Ako je tvoj Email [email protected] onda si mi poslao crva drug , vjerovatno i ne znas da ti je sistem inficiran

    W32.Netsky.D@mm

    Ocisti to pa mi se ponovo javi :wink:

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    brisi
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •