Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 125

Thread: Šta je to religija?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Šta je to religija?

    Šta je to religija?

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Религија је веза између БОГА и човјека.Религија је подробно објашњена са двије дефиниције.Прву је дао Лактанције,Црквени писац:
    Vinculo pietatis obstricti,Deo religati samus,unde ipsa religio nomen accepit,non ut Cicero interpretatus est,a relegendo.(Lact.Div.instit. I.IV.28)-Обвезани везом побожности,с БОГОМ смо спојени,откуда је и сама реч религија добила име,а не као што је Цицерон тумачио од ``relegendo``.

    Блажени Августин:
    Religat nos religio uni omnipotenti Deo,unde religio dicta creditur.(Aug. ``De vera relig.``C.55)-Религија нас везује са једним свемогућим БОГОМ,отуда се мисли,да је религија назив добила.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    religija je glupost koja je smisljena od strane covjeka da bi mogao da objasni neobjasnjivo i opravda svoje strahove usred neobrazovanja i nepoznavanja prirode. tako je i najjace sredstvo manipulacije vladara nad narodom tokom milenijuma.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Твоја тврдња је апсолутно нетачна јер би данас људи престали да вјерују у БОГА јер је наводно наука напредовала и ``успјела да докаже`` све узроке у природи.

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    netacno. ljudi PRESTAJU da vjeruju u boga i sve vise se oslanjaju na nauku koja napreduje iz dana u dan. Nikad nece uspjeti sve da se dokaze posto svaki dan se otkrivaju nove stvari koje treba da se dokazuju ali i nauka ide u korak s tim i zato ima sve vise poklonika za razliku od religije.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mojsije View Post
    netacno. Ljudi prestaju da vjeruju u boga i sve vise se oslanjaju na nauku koja napreduje iz dana u dan. Nikad nece uspjeti sve da se dokaze posto svaki dan se otkrivaju nove stvari koje treba da se dokazuju ali i nauka ide u korak s tim i zato ima sve vise poklonika za razliku od religije.

    Ајде дај доказ да се не би прегањали тачно нетачно јер је тема религија,што значи да се да нека нормална објективна дефиница религије а нека небулозна вријеђања.

    А по попису из 1994 године у књизи Ентони Гиденса у свијету је било од око 6 милијарди људи око 300 милиона атеиста.
    Last edited by ihtus777; 25-05-09 at 01:50.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    [SIZE=2]Koliko ima izričitih ateista, teško je precizno odrediti. No dovoljno je navesti izvještaj poznatog časopisa Nature iz 1998. (sv. 394, br. 6691, str. 313), prema kojemu je među vrhunskim znanstvenicima, članovima američke National Academy of Sciences, nevjera veća neko ikada prije: zajedno s agnosticima (oko 21 posto) doseže 93 posto. U Francuskoj je od 1981. do 2003. broj ateista porastao od 10 na 26 posto (http://fr.wikipedia.org), dok je za Njemačku dovoljno navesti mišljenje profesora teologije u Berlinu R. Schrödera iz 2002., da u Njemačkoj ateizam postaje sve više i više nešto što je po sebi samorazumljivo (www.livenet.ch/www/ indexphp).

    ovo je odlomak iz
    http://www.kbf-st.hr/Casopisi/CUS_2006_4.htm



    [/SIZE]
    It is difficult to quantify the number of atheists in the world. Different people interpret "atheist" and related terms differently, and it can be hard to draw boundaries between atheism, non-religious beliefs, and non-theistic religious and spiritual beliefs. Furthermore, atheists may not report themselves as such, to prevent suffering from social stigma, discrimination, and persecution in certain regions, or in cases where the situation is reversed, religious people may keep their beliefs secret in societies with a pro-atheist government[1]. Despite these problems, one study indicated that the non-religious make up about 12-15% of the world's population.

    odlomak iz vikipedije http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism.


    ove cifre od 12% ukupne populacije znaci da je sa 300 miliona taj broj skoro utrostrucen za samo 10 godina posto je ovo istrazivanje iz 2005.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ти си ми дао број научника а ја ти тражим укупне популације.

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    ovo iz vikipedije ti je za populaciju generalno u slucaju da nisi procitao ono boldovano 'world's population'.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Онамо болдовано стоји да ``једна студија показује да невјерујући сачињавају 12-15 посто светске популације``.Која студија?Немој википедију да цитираш него дај ако имаш истраживање.

  13. #13
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    a sad mi mozemo dovijeka nipodostavat izvore jedan drugog sto se toga tice.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je religija.Jedini oblik hrišćanstva koji se meni dojmi dopadljiv.Ihtuse,možda da promijeniš malo ploču?




    Znaju ljudi što rade.Ovo je kudikamo najbliže uživanju u religiji,nego postavljanje metalnih instalacija po brdima uz pomoć vojske i prepiranje oko kanona.Silovanje klinaca da ne pominjemo.
    Mada...Svako ima svoj fetiš.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    А чекај побогу,па Ентони Гиденс је мало валиднији извор него википедија.

    Ал` добро,и да узмемо да је твој извор добар,опет ништа то не доказује.Имали смо 70 година у СССР-у терора и по логици је требало истријебити религију,али,данас се у Русији враћа Православље.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cika_dzo View Post
    ovo je religija.jedini oblik hrišćanstva koji se meni dojmi dopadljiv.ihtuse,možda da promijeniš malo ploču?
    Хоћу промијенићу кад будеш сио па мало изучавао историју Цркве и патрологију и каноне па не будеш причао напамет.
    Успут што би ја мијењао плочу?Што је ти не би промијенио?Што ти не би престао да држиш у руци мач са двије оштрице и да ствари мјериш са два аршина?Правни поредак Србије је међународно признат а ти се усуђујеш да некога проглашаваш за силоватеља клинаца а тај је ослобођен.Црква која је пoстављена на Румији је ту јер јој је ту и мјесто.Коме смета не мора да улази ту.
    Обичај је нас Хришћана да градимо Цркве и Манастире.
    Никада на свијету неће бити стабилности и мира док год буде било таквих као ти који буду ниподаштавали и вријеђали туђу вјеру.Али теби је то дозвољено овдје јер је закон такав.Исламске земље имају круте законе али ти закони показују ко је доследан својој идеологији а ко не.Сигуран буди да ти не би пало на памет да вријеђаш Ислам у Ирану или Пакистану,али,овдје можеш јер ти је дозвољено.

    То што је тај пастор изашао за говорницом и почео да пјевуши некакве пјесмице показује неозбиљност у приступу БОГУ.Кад су то Хришћани базирали своје вјеровање на лијепим пјесмама?Никад.Да је најближе уживању религији,могуће је,али тврдим да са Хришћанством ово везе нема.Макар из приложене историје од двије хиљаде година.

    Ја могу ако ми буде дозвољено издати проглас на овом пдф-у да сви који имају проблема са канонима и догматиком Православља продискутују са мном.
    Пошто знам да ми то неће бити дозвољено отворио сам топик о Православљу.
    Last edited by ihtus777; 25-05-09 at 02:23.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ihti,stari moj.Uporedi ovo odozgo sa ovim.O ovom dolje ti pričaš,druškane.

    http://www.vreme.com/cms/view.php?id=865307

    Ovo je ozbiljno pristupanje vjeri o kome govorimo?
    Naravno sve pod budnim okom Vrhovnih Velikih Majstora (Pračetovski rečeno) - 'Rad ovog centra blagoslovio je vladika Artemije'.
    Naravno,ovo sve nije vjerodostojno i nije istina,pravoslavna crkva je nešto drugo.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  18. #18
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Ja mislim da nikakav dokaz ne treba davat o tome da religija gubi na znacaju i da ce uskoro nestati. Sve sto treba da uradis je da se malo okrenes oko sebe i posmatras stvari onakvima kakve jesu. Ocigledno je da religiji uskoro nece biti mjesta u ovom svijetu.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno.
    *This city is afraid of me.I've seen it's true face.*
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  20. #20
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shvatanje religije varira od pojedinca do pojedinca,mislim da je korisno prikazati šta je kome religija,da bi mogli da razumijemo malo religiozne,i ovakve i onakve.
    Ovaj savjet nisi baš najbolje formulisao,ili ja ne mogu da ga skontam.Izgleda mi kao da se opravdavaš za nešto,što mi govori da sam bio na tragu istine u prethodnom postu,ali avaj...
    Paziću se,Ihtili.Jes' da nemam Boga iza sebe,pa će bit' malo teže,ali ću probat'.
    Last edited by Hari Krisna; 25-05-09 at 06:44.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  21. #21
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    netacno. ljudi PRESTAJU da vjeruju u boga i sve vise se oslanjaju na nauku koja napreduje iz dana u dan. Nikad nece uspjeti sve da se dokaze posto svaki dan se otkrivaju nove stvari koje treba da se dokazuju ali i nauka ide u korak s tim i zato ima sve vise poklonika za razliku od religije.
    Ja nijesam naisao na primjer da hriscanska crkva zabranjuje ljudima da istrazuju svijet oko sebe. Osim ako pod "nauka" mislis "atomska bomba"...Ja otkad sam se vratio knjizi, sve vise vjerujem u Boga

  22. #22
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cika_dzo View Post
    ovaj savjet nisi baš najbolje formulisao,ili ja ne mogu da ga skontam.izgleda mi kao da se opravdavaš za nešto,što mi govori da sam bio na tragu istine u prethodnom postu,ali avaj...
    Paziću se,ihtili.jes' da nemam boga iza sebe,pa će bit' malo teže,ali ću probat'.
    На којем трагу истине?Кад је пристрасан човјек био на трагу истине?

    Тема о којој си почео дискусију већ постоји а ја сам свој став изнио тамо.
    Овдје је тема религија.Нисам видио како си дао снимак кад је митрополит Амфилохије извео из запаљене џамије муфтију београдског Јусуфспахића али си зато брже боље потрчао да поновиш нешто што је врло лако искомпромитовати.

    Ја ради тебе причам.Свакавих има данас а најгори су они који причају да су смирени а у себи кипе а њих има највише.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,479
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Relgija = manipulacija ljudima uvodjenjem pojmova koji objasnjavaju (trenutno) neobjasnjivo.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  24. #24
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by antares View Post
    relgija = manipulacija ljudima uvodjenjem pojmova koji objasnjavaju (trenutno) neobjasnjivo.
    Религија је разлог људског живота.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    На којем трагу истине?Кад је пристрасан човјек био на трагу истине?

    Тема о којој си почео дискусију већ постоји а ја сам свој став изнио тамо.
    Овдје је тема религија.Нисам видио како си дао снимак кад је митрополит Амфилохије извео из запаљене џамије муфтију београдског Јусуфспахића али си зато брже боље потрчао да поновиш нешто што је врло лако искомпромитовати.

    Ја ради тебе причам.Свакавих има данас а најгори су они који причају да су смирени а у себи кипе а њих има највише.
    Da li je moguće da ti doživljavaš sebe kao nepristrasnog,Ihtili?
    I nema potrebe da uvlačimo sad Amfilohija u priču,previše će bit' dobrih ljudi pomenutih na topic.
    P.S.Ti pričaš radi sebe,Ihtili.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Religija i filozofija
    By CeNtuRY-GirL in forum Religija i filozofija
    Replies: 30
    Last Post: 18-09-07, 21:36
  2. Zene i religija...
    By renaissance in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 06:54
  3. Religija-sustina
    By daca in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 27-07-05, 15:00
  4. Komunizam kao religija
    By Bonja the Zmaj in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-05, 14:31
  5. Religija
    By Grad Heroja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 46
    Last Post: 25-10-04, 10:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •