Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: preporuke

  1. #1
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    shitytown on fuckin' state
    Posts
    150
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default preporuke

    Mogli bi jedni drugima da preporuchimo neka mesta, turistichke agencije, aranzmane, hotele....
    ali isto tako i da iznesemo svoja negativna iskustva po pitanju istih!!!!
    ST8 2 U

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Za sama (besplatna) putovanja ima milion fora za ljude sa ovih prostora, ali to slabo koristi, jer je nasa omladina, pogotovo studenti, kao bravi.

    Licno dobijam na mejl zilion takvih stvari, pa posto si iskazala interesovanje, cimni me, jer me prosto ubija da su ljudi odje toliko ravnodusni prema svim tim prilikama (turizam je tu cak u drugom planu), a posle se zale kako ne mogu nikako napolje
    Vecina ljudi je zla

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    BeTTwEn The Wa||eS
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A onda lepo i mene obavestite...
    Posto ja volim da idem gde god da se ide....
    jedino je u pitanju novac...viza...ali sve se da nakupiti...
    ...I`m A LiTl|E RuNaWay...DaDdy'S GiR|...
    I`m Miss Milkie**>And I am prude on it... :ass: :finger:

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa nista...Kad ste owako raspolozeni,wodite i mene..
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    bonja, aj ukratko ispisi te fore il mi proslijedi na mail il PM te mejlove te dobijas pa da i ja budem malo prosvijetljen. ima nas jos koji bi malo putovali, al nam se ne da rad papirologije a i novaca bogme...
    Ninni, isao sam ljetos` na Krf preko agencije GRAND, mogu ti rec da su odlicni, mnogo prijatni i profesionalni i znaju dobro svoj posao. Cijelo vrijeme nam nista falilo nije i svi smo se vratili mrtvi zadovoljni. Iduce godine definitivno idem ponovo preko njih, dje - vidjecemo
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa i mene dodajte na spisak.

    Sto se tice agencija, odlucila sam nikad vise, mogu da budu ili lose ili podnosljive..
    /me odsad putuje iskljucivo u svom aranzmanu
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ajd prosvijetlite i mene, molim vas.. ZILION ponuda za BESPLATNA putovanja.. Kako ne u`vatih nikad nijedno, da mi je znat' :roll:
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vazda sam, tako provijetlis sebe, i vidis kako se snalazis u novoj sredini sam!
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    London
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka cast vama ali sam ja davno na sebi iskusio da od loseg mesa supa po dolini
    Bolje na sigurno plati pa se rugaj 8)
    Naravno ako je drustvo dobro bit ce zezanja i provoda ali kad vam se jednom desi Holliday from hell hmmm dobro cete razmisliti za sledecu avanturu.
    Nemojte da vam rusim snove ali sve se na kraju plati :wink:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Bar
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To sto vam stize milion mailova sa besplatnim putovanjima, to odma da vam kazem nije cisto....sve je to divno dok ne dodje vrijeme kad treba da se daju podatci.....Licno ne vjerujem da je ista u ovoj zemlji besplatno a i bilo gdje...Tako, kao sto neko gore rece, na sigurno, plati pa se rugaj......Moj savjet, ne vjerujte u sve i svasta, i uglavnom to na kraju ispadne skuplje nego kada biste otisli u agenciju...
    Ljudska glupost i svemir su beskonacni, ali mislim da za ovo drugo nisam siguran.
    Einstein

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovako:

    imam licnu mejling listu gdje ljudima saljem te info. Ne radi se tu o (zvanicno) turistickim putovanjima, vec ljetnjim skolama, kampovima, razmjenama studenata, kulturnim dogadjajima, seminarima, studentskim okupljanjima, itd gdje covjek moze poci uz minimum napora.

    Ko je god zainteresovan, samo treba da mi na moj mejl posalje svoje osnovne podatke- dakle: licne info i stvari koje ga zanimaju.
    Vecina ljudi je zla

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da ne pominjem koliko ima tu raznih pogodonosti, koje covjeku leze ispred nosa (miliuon popusta, jeftinih smjestaja itd)
    Vecina ljudi je zla

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da pojasnim do kraja. Ovdje uopste ne govorim o turistickim agencijama (nase su skupe i uglavnom neprofesionalne), vec o dogadjajima koje organizuje raznorazne evropske medjunarodne obrazovne institucije, studentske asocijacije, nevladine i ostale profesionalne organizacije, i tome slicno.
    Uz sve to, tu ima i mnogo sansi za postdiplomske studije u inostranstvu (troskovi pokriveni).

    Dakle, vidi vam dupe puta, upoznate mnogo ljudi, naucite mnogo stvari i jos za dzabe ili male pare.
    Vecina ljudi je zla

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Primjer 1

    Festival of Alternative Creative Exchange
    Novi Sad i Beograd, 10 - 27. 08.2005.

    Organizator: The Association for Alternative Creative Kulturanova from Novi Sad

    Cilj festivala je da okupi 80 mladih umetnika čiji će radovi biti refleksija ideje o svima nama kao građanima Evrope. Mladi umetnici će kroz pozorište, muziku, grafiku, slikanje, nove medije stvarati okruženje koje kreira i propagira zajedništvo i razumevanje.

    Troškovi: Organizator pokriva smeštaj, hranu, lokalni prevoz. Učešće se ne plaća.
    Rok za konkurisanje: što prije
    Način konkurisanja: Konkurisati preko zvaničnog web site-a organizatora.
    http://www.kulturanova.org.yu/face
    Vecina ljudi je zla

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Primjer 2

    International Student Week in Ilmenau
    Ilmenau, Germany, May 20th - 29th, 2005

    Oko 360 studenata iz čitavog sveta će diskutovati o aktuelnim globalnim problemima i radiće na rešenjima posebnih pitanja. Rad je zamišljen u vidu workshop-ova i debata koje će voditi predavači. Učesnicii će takođe imati i bogat kulturni program.

    Troškovi: Učesnici plaćaju samo putne troškove.

    Povratna avio karta
    BG-Frankfurt
    (za mlade do 25 god.)
    249 eura
    + tax
    Kneza Miloša 80, BG
    011/361-1287
    011/361-4286
    [email protected]
    (ako cete busom, povratna karta ide ispod 200 EUR!)
    Rok za konkurisanje: 15. januar 2005.

    Konkurisati preko zvaničnog web site-a organizatora. http://www.iswi.org/
    Vecina ljudi je zla

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Primjer skolarine

    Scholarships Künstlerdorf Schöppingen Foundation


    Announcement for scholarships
    The Künstlerdorf Schöppingen Foundation (located in Germany, Western-Münsterland, near the Dutch border) is a foundation with announces up to 12 scholarships for art (up to 6 months) and up to 12 grants for literature (up to 6 months) and one scholarship for musical composition (up to 6 months).
    Applications have to be sent by 15. January 2005 (the date of postmark is valid).

    The Künstlerdorf Schöppingen was founded in 1989. Foundationpartners are the state of NRW, the NRW-Foundation, the Landschaftsverband Westfalen-Lippe, the District of Borken, the City of Schöppingen and the Förderverein Künstlerdorf Schöppingen. The Künstlerdorf Schöppingen consists of two restored farms which are classified as historical monuments. The writers live in apartements on the „Hof der Literaten“. The „Hof der Bildenden Künstler“ with its different studios is available for the visual artists (further details see over leaf). It´s possible to stay here with family/child/children. Please mark it in the application form if you want this.
    The monthly grant amounts to 1025 Euro.
    Obligation to attend: Completion of the granted period of time in the Künstlerdorf is a condition of acceptance.

    Application documents to send:

    Literature:
    - application form (please use block letters to fill in name and address, we will use this form to inform you (literature applications) about the jury-decision by mail.
    - Curriculum vitae
    - 20 pages of an unpublished manuscript in 4 copies (texts in foreign language have to be translated into German). The amount of text per page has to be oriented on a so-called “standard page” which is: about 30 lines per page and 60 signs per line = about 1800 signs per page. If you do send an extract of a novel please join – if possible – a sort of synopsis of the whole novel-project. These text-copies are not sent back, so do use an unexpensive form of copies.
    - Please use appropriate sticker on the post-envelope of your application.

    Art/Multimedia:

    - application form (please use block letters to fill in name and address) (information about the jury decision for art will be included to the send back documents folder)
    - Curriculum vitae - Exhibition list, catalogues (not more than 3)
    - Folder including not more than 25 photos or slides of the objects (no originals please) / max 2 videos or CD/DVD media;the name of the applicant has to be mentioned on the folder* and has to marked on every object. Please do use current data-formats that are readable on all platforms.
    - Please use appropriate sticker on the post-envelope of your application.

    Composition:

    - application form (please use block letters to fill in name and address) (information about the jury decision for art will be included to the send back documents folder)
    - Curriculum vitae and performance list
    - Examples of work (on sound storage medium or written-paper-score)*, marked with your name/address.
    - Please use appropriate sticker on the post-envelope of your application.

    The application form has to be filled out completly (please in block letters) and has to be enclosed. For domestic applications in the art or composers branch: Please enclose a readdressed and suitable stamped envelope if you wish a return. For parcels please enclose a filled out dispatch/address form and returns postage (if a return is wished). Foreign applications in the art department are sent back free of charge. Included you fill find then an information about the decision of the jury.
    Please understand that for cost reasons and because of the quantity of applications we cannot acknowledge receipt of the application documents.
    After the jury meeting (beginning of March 2005) and the final decision of the board the selected scholarship holders will be informed immediately.
    The applications which haven´t been chosen are sent back after that. Because of the huge number of documents this can last up to 8 weeks. In order to handle this quickly we ask you not to inquire by telephone. The information of the jury decision is enclosed to the returned documents. Reasons for the decision aren´t given. As mentionned above, the applicants for the literature department are informed by mail-letter. The names of the elected candidates will be found soon after the jury decisions on our web-site at www.stiftung-kuenstlerdorf.de

    * We regret that the Künstlerdorf Schöppingen cannot accept any responsibility for damaged or lost letters/returns.

    Applications must be sent to:

    Stiftung Künstlerdorf Schöppingen
    Feuerstiege 6
    D 48620 Schöppingen
    Germany

    The period of the granted scholarship will last from 01.05. 2005 to 25.10.2005 or from 01.11.2005 to 25.04.2006. The beginning of the scholarship on 01.05. or 01.11. of the respective year are obligatory.
    Please note your first or second preference concerning the beginning of the scholarship in the application form. There is no claim to put the preference in action.
    Vecina ljudi je zla

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vecina ljudi je zla

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    da budem dosadan, tj. dosljedan do kraja:

    nije losa varijanta uclaniti se u lokalni AEGEE (evropska socijacija studenata), lociran u NK na filozofskom fakultetu, koji vam moze ponuditi milion slicnih stvari- od ljetnjih univerziteta, do raznoraznih studentskih okupljanja (zimski kampovi, kulturni hepeninzi i sl.) koje organizuju AEGEE centri sirom Evrope.
    Treba samo da se uclanite (lagano je) i prijavljujete na njihove skupove kojih ima tokom cijele godine po cijeloj Evropi. Placate sami put i participaciju (do 50 Eu), organizatori obezbjedjuju smjestaj, hranu i drustvo od 30-300 studenata iz cijele Evrope.
    Vecina ljudi je zla

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je sve moglo u jedan post :P
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo su mi misli u valovima stizale, tako da mi postovi izgledaju ka Maldivi poslije cunamija

    Vecina ljudi je zla

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Greifswald International Student Festival
    Greifswald, 4 - 12. juna 2005.


    Studentski festival okuplja mlade ljude iz cijeloga sveta. Teme su sledeće: migracije, zelena globalizacija, konflikti i upravjanje konfliktima, globalna etika, kooperacija u razvojnoj politici...
    Bice rpedavanja iz oblasti politike, ekonomije i kulture
    Više informacija o ovom programu možete dobiti na web site-u organizatora.
    www.students-festival.de.


    International Euroasia Cultre Festival
    Istanbul, Turkey, 17-23 August 2005


    VI.INTERNATIONAL EUROASIA CULTURE FESTIVAL will be held between on 17-23 of August in ISTANBUL / TURKEY in 2005. If you are interest to join in our festival , please ask Festival Application and Conditions forms and be so kind to send us your group documents (like group photos ,CD,a short brief about your group background etc) on time ,than we can invite your group .In 2005 , we will invite max 16 countries (Folklore, Modern dance, choir, music, children, young and adult groups)if you are interest please ,let us know immediately ,because there are too many groups to take apart in this big organization ,this is why please hurry up ,otherwise it can be too late.
    We have been arranging Eurasia festivals last four years, such as :
    In 2000 we had invited 4 Countries folk group . In 2001 7 Countries folk group . In 2002 we had arranged it within July and August and invited 17 countries . In 2003 in August there were 9 Countries . In 2004 August there were 12 Countries group from all over the World. Within these four years 1980 dancers, musicians and directors gathered in Istanbul.
    FREE ACTIVITIES
    A traditional excursion by private boat along the waterway (BOSPHORUS) its 30 km long separating EUROPE-ASIA will be excellent and full of unforgettable breathtaking sceneries. Duration in four hours you can not imagine how amusing funs you will have.
    You will be able to see the famous historical and touristic places and shopping at the GRAND BAZAAR, which provide an amusing opportunity of all entertainments of shopping mix the east and west. Approximately 5 million tourists visit this splendid city every year. You will also be able to notice the affect of Ottoman Byzantium cultures.
    You are going to see famous Topkapi place that has served the residence and political headquarter for ottoman sultans for 400 years, SultanAhmet mosque, and Blue mosque and Saint Sophia.
    One day during the festival period, there will be a swimming possibility at Black Sea on the sandy beach, please have everyone bring their swimming suits and Party in the beach dance music.
    Hope to see and meet with your group Harman organizations in 2005.

    http://www.avrasyafestival.cjb.net - EUROASIA FESTIVAL web
    http://www.harman.cjb.net - HARMAN WEB
    http://ww.harmanfolk.com - HARMANFOLK FESTIVAL ORG
    http://www.topfolk.cjb.net - YOU CAN ADD YOUR WEB WORLD FESTIVAL WEB
    Vecina ljudi je zla

  22. #22
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,299
    Thanks Thanks Given 
    2,789
    Thanks Thanks Received 
    4,587
    Thanked in
    2,424 Posts

    Default

    Ako ove nedelje uzmete kartu za putovanje kompanijom Air Europe imate cak 50% popusta bez obzira koja je destinacija... Povratna karta mora da bude do 15 marta ove godine...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I moj omiljeni avio-prevoznik...

    ...koji nazalost operise samo u EU, tako da ako se nadjete u zemljama propadajuceg zapada, ovo je odlicna i super-jeftina fora (znam podgoricane-ke koji su koristili njihove usluge, tako da nije prevara- sto cete garant pomisliti kad vidite cijene, ali jednostavno ljudi su se odrekli svih suvisnih stvari i usluga skupih i velikih i pormetnih aerodroma i dobijate... ma pogledajte sajt)

    http://www.ryanair.com

    Travel Monday to Thursday and Saturdays between 18 January and 10 March inclusive.
    7 days advance purchase required
    No travel between 11 February and 21 February
    Book by midnight Thursday 13th January
    Fares are subject to availability, terms & conditions, taxes, fees & charges.

    Bookings only on http://www.ryanair.com

    For Special Hertz car hire rates book on http://www.ryanair.com/redirect/hertzredirect.html

    For discounted hotel offers in all Ryanair destinations visit http://www.ryanairhotels.com

    Remember: Buy a Ryanair Annual Travel Insurance policy in January and we'll give you a free* return flight.

    * Just pay the taxes and charges - terms and conditions apply, full terms and conditions can be viewed at
    http://www.ryanairtravelinsurance.com
    Vecina ljudi je zla

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    nije losa varijanta uclaniti se u lokalni AEGEE (evropska socijacija studenata), lociran u NK na filozofskom fakultetu, koji vam moze ponuditi milion slicnih stvari- od ljetnjih univerziteta, do raznoraznih studentskih okupljanja (zimski kampovi, kulturni hepeninzi i sl.) koje organizuju AEGEE centri sirom Evrope.
    Treba samo da se uclanite (lagano je) i prijavljujete na njihove skupove kojih ima tokom cijele godine po cijeloj Evropi. Placate sami put i participaciju (do 50 Eu), organizatori obezbjedjuju smjestaj, hranu i drustvo od 30-300 studenata iz cijele Evrope.
    Mozhesh li da nashkrabash neshto vishe o tome, ako ti nije problem? Mozhesh i na PM, svejedno.



    Mademoiselle.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vesna Simonovic
    Djoka Mirasevica 51
    81000 Podgorica

    tel: +381-67 543 455
    fax: +381-81 246 453
    E-mail: [email protected]
    Web: http://www.aegeenk.cg.ac.yu

    Office: Filozofski fakultet,Danila Bojovica bb 81400 Niksic
    Office hours: Mon, Wed, Fri 10am-2pm
    Meeting location: Ulica Slobode b.b., Podgorica
    Meeting hours: every saturday at noon


    Sto se tice samih aktivnosti, ti se sama prijavljujes (uz neku formalnu podrsku lokalnog centra, ali mislim da ni to nije potrebno, ali moras biti njihov clan). Na glavnom sajtu mozes naci info o svim aktivnostima i mozes se prijaviti na bilo koji. Ispunjavas aplikaciju (licni detalji uglavnom) i pises motivaciono pismo (vezano za temu tog okupljanja- u principu ne trebas biti bas ozbiljna, jer oni traze mlade ljude, koji su spremni uzivati u druzenju, ucenju, klapljenju o aktuelnim svjetskim problemima, ali i icu i picu :-)
    Najbolje se ti obrati na gorepomenutu adresu, pa ce ti oni sve objasniti
    Vecina ljudi je zla

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •