Page 2 of 69 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 26 to 50 of 1724

Thread: Crnogorski jezik- misljenja?

  1. #26
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by sinisam View Post
    Crnogorski jezik će biti standardizovan ali to nema veze sa školskim sistemom!
    Ako se bude insistiralo na crnogorskom jeziku i njegovom favorizovanju, budi siguran da će zbog toga krenuti obrazovanje na srpskom, bošnjačkom, hrvatskom...
    Dobićemo jednojezična odeljenja iako se djeca među sobom odlično razumiju!
    Toliko glupi nijesmo.
    Praviti različitosti i insistirati na njima tamo đe ih niko ne vidi je ,,silovanje" jezika.
    Crnogorski je službeni jezik ali škole moraju zadržati naziv maternji pa neka ga nazivaju ako hoće ,,magareći".
    Sve okolne zemlje su imenovale jezik i u školama ali kod njih je dijametralno drugačija situacija.
    Tamo su ogromnom većinom, skoro plebiscitarno, prihvaćeni hrvatski, bosanski, srpski, makedonski, slovenački...
    Po cemu ce morati? Sto sam ja morao da ga zovem srpski? Vidjeces da ce da se imenuje crnogorski, jer je vlada objavila da ce knjige biti napisane na crnogorskom jeziku, a ne na maternjem, pa tako da i ako ostane ime, znace na kojem je jeziku stampano, i ako se u CG ni jedan od tih jezika skoro i ne razlikuje. Ne mozes da uporedis te druge jezike i npr albanski. Nismo mi glupi, zato i nece to dobiti. Ko nece na crnogorskom, privatna skola moze da se otvori i rijesen problem, ili dodatne casove tog jezika pored crnogorskog (srpski, hrvatski...). Isto na vecini web sajtova (bilo vlade ili privatnika) nigdje ne nudi druge jezike, nego crnogorski, tako ce i ovo biti rijeseno. Sad kada je konacno dobilo to ime koje je i trebalo da dobije '92, onda ne moze. Trebali ste se toga demokrati sjetiti kada se odlucivalo kako ce se nazvati srpsko-hrvatski, a ne sad kada su Crnogorci vratili konacno svoje, onda se sjete nekih ljudskih prava i sl. Kod njih (region) nije nista drugacija situacija. Necemo se dijeliti, jednostavno ko misli da mu je srpski maternji, skola treba da mu omoguci dodatne casove, i nastavnika/profesora srpskog jezika da predaje o trosku drzave, ali sad naravno djeca ne bi htjela da idu na te casove jer bi ucio opet isto, ali ako je roditelj zagrizen za to, sta cemo .

    Nego aj, upropastismo jos jednu temu. Probajte da od sada budu postovi u vezi standarda, a ne imena.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  2. #27
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Po cemu ce morati? Sto sam ja morao da ga zovem srpski? Vidjeces da ce da se imenuje crnogorski, jer je vlada objavila da ce knjige biti napisane na crnogorskom jeziku, a ne na maternjem, pa tako da i ako ostane ime, znace na kojem je jeziku stampano, i ako se u CG ni jedan od tih jezika skoro i ne razlikuje. Ne mozes da uporedis te druge jezike i npr albanski. Nismo mi glupi, zato i nece to dobiti. Ko nece na crnogorskom, privatna skola moze da se otvori i rijesen problem, ili dodatne casove tog jezika pored crnogorskog (srpski, hrvatski...). Isto na vecini web sajtova (bilo vlade ili privatnika) nigdje ne nudi druge jezike, nego crnogorski, tako ce i ovo biti rijeseno. Sad kada je konacno dobilo to ime koje je i trebalo da dobije '92, onda ne moze. Trebali ste se toga demokrati sjetiti kada se odlucivalo kako ce se nazvati srpsko-hrvatski, a ne sad kada su Crnogorci vratili konacno svoje, onda se sjete nekih ljudskih prava i sl. Kod njih (region) nije nista drugacija situacija. Necemo se dijeliti, jednostavno ko misli da mu je srpski maternji, skola treba da mu omoguci dodatne casove, i nastavnika/profesora srpskog jezika da predaje o trosku drzave, ali sad naravno djeca ne bi htjela da idu na te casove jer bi ucio opet isto, ali ako je roditelj zagrizen za to, sta cemo .

    Nego aj, upropastismo jos jednu temu. Probajte da od sada budu postovi u vezi standarda, a ne imena.


    Knjige će se štampati na crnogorskom i to je potpuno ok ali pokušavam ti reći( a svi mi to unaprijed znamo) da drugi narodi koji govore isti jezik a drugačije ga zovu neće učiti iz tih knjiga!
    Tražiće obrazovanje na svom jeziku što im po Ustavu pripada!
    Kada se crnogorski standardizuje i kada dobijemo njegom pravopis i gramatiku -formalno naš jezik postaje različit u odnosu na druge.
    Od tog trenutka osim albanskog naroda i drugi narodi će imati ustavom zagarantovano pravo -obrazovanja na svom jeziku!
    Praviće se odjeljenja sa Srbima, Bošnjacima, Muslimanima, Hrvatima...
    To je neizbježno i to svi znamo!
    Ne pričam da to nijesu gluposti već pričam o onome što će se dogoditi!
    Bojim se da će tako početi da se prave bespotrebne razlike od samog djetinjstva a vremenom nažalost i nove i veće podjele!
    Ne možeš da upoređuješ Crnu Goru sa drugim državama u regionu jer kod nas se na zadnjem popisu 2/3 građana izjasnilo da govori srpskim a 1/5 da govori crnogorskim!
    To su jedini mjerodavni podaci do novog popisa ostalo su špekulacije i pretpostavke!
    U svim regionalnim državama se na zadnjem popisu izjasnio ogroman broj ljudi, skoro plebiscitarno, da govori srpskim, hrvatskim, makedonskim, bosanskim, slovenačkim i normalno je da se i u nastavi koristi taj jezik!
    U Crnoj Gori ,čak i da zaobiđemo popis iz 2003 o jeziku, nemamo većinskog naroda, već u potpunosti višenacionalnu i građansku sredinu...
    Nemamo temelj kao druge države da imenujemo jezik i u nastavnim programima!
    Činjenice su toliko jasne da svaka rasprava na ovu temu gubi svaki smisao...
    I da završim:
    Službeni jezik -crnogorski DA
    maternji jezik u školama - DA
    Libertas

  3. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry

    Mnoge ovđe interesuje crnogorski da bi ga nijekali. Bojite se lokalizma jer ste u stvari provincijalci. Samo se provincijalci boje provincije. Stvaraoci ljube riječi pa bile iz Kokota, Kotora ili Pljevalja. Skaline, stepenice ili stube. A tek argument da ste tako naučili pa da ve ne mučimo novijem lekcijama... Ljenčuge intelektualne... Da je Njegoš kao vi razmišljao danas ga ne bi izučavali. Providno i nadasve nevezano za jezik koji je vazda bio i biće politička kategorija. Kako srpski, tako engleski i crnogorski i tako redom. Crna Gora ima više narječja i beskraj potencijala...

  4. #29
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by sinisam View Post
    Knjige će se štampati na crnogorskom i to je potpuno ok ali pokušavam ti reći( a svi mi to unaprijed znamo) da drugi narodi koji govore isti jezik a drugačije ga zovu neće učiti iz tih knjiga!
    Tražiće obrazovanje na svom jeziku što im po Ustavu pripada!
    Kada se crnogorski standardizuje i kada dobijemo njegom pravopis i gramatiku -formalno naš jezik postaje različit u odnosu na druge.
    Od tog trenutka osim albanskog naroda i drugi narodi će imati ustavom zagarantovano pravo -obrazovanja na svom jeziku!
    Praviće se odjeljenja sa Srbima, Bošnjacima, Muslimanima, Hrvatima...
    To je neizbježno i to svi znamo!
    Ne pričam da to nijesu gluposti već pričam o onome što će se dogoditi!
    Bojim se da će tako početi da se prave bespotrebne razlike od samog djetinjstva a vremenom nažalost i nove i veće podjele!
    Ne možeš da upoređuješ Crnu Goru sa drugim državama u regionu jer kod nas se na zadnjem popisu 2/3 građana izjasnilo da govori srpskim a 1/5 da govori crnogorskim!
    To su jedini mjerodavni podaci do novog popisa ostalo su špekulacije i pretpostavke!
    U svim regionalnim državama se na zadnjem popisu izjasnio ogroman broj ljudi, skoro plebiscitarno, da govori srpskim, hrvatskim, makedonskim, bosanskim, slovenačkim i normalno je da se i u nastavi koristi taj jezik!
    U Crnoj Gori ,čak i da zaobiđemo popis iz 2003 o jeziku, nemamo većinskog naroda, već u potpunosti višenacionalnu i građansku sredinu...
    Nemamo temelj kao druge države da imenujemo jezik i u nastavnim programima!
    Činjenice su toliko jasne da svaka rasprava na ovu temu gubi svaki smisao...
    I da završim:
    Službeni jezik -crnogorski DA
    maternji jezik u školama - DA
    Imace pravopis, ali u sustini je isti jezik. I jedini koji ima za to pravo su Albanci. U ustavu se pominje da je u sluzbenoj upotrebi, ali ne i da je sluzbeni. E sad to mozes da ima nekoliko znacenja, ali ako vlada misli da probudi crnogorski nacionalni identitet (bio on pravoslavac, musliman ili katolik), onda to nece moci ako dozvoli svakom da bira. To je samo pitanje vremena kad ce taj da ga zove crnogorski, kao i ovi sto su govorili srpsko-hrvatski pa sad srpski, i ako to mozda nijesu htjeli. Zato treba da se izbaci termin maternji jezik.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  5. #30
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Imace pravopis, ali u sustini je isti jezik. I jedini koji ima za to pravo su Albanci. U ustavu se pominje da je u sluzbenoj upotrebi, ali ne i da je sluzbeni. E sad to mozes da ima nekoliko znacenja, ali ako vlada misli da probudi crnogorski nacionalni identitet (bio on pravoslavac, musliman ili katolik), onda to nece moci ako dozvoli svakom da bira. To je samo pitanje vremena kad ce taj da ga zove crnogorski, kao i ovi sto su govorili srpsko-hrvatski pa sad srpski, i ako to mozda nijesu htjeli. Zato treba da se izbaci termin maternji jezik.
    Ja sm cuja za Ulcinske CRNCE, pa i oni govore Crnogorski a ne neki Africki,smatram da ako imamo Drzavu trebalobi i imati svoj jezik.Drzava je i Hrvatska,ali oni ne kazu Hrvatsko srbski no Hrvatski-Makedonski-Bosanski-Srbski-slovenski, pa zato mora bit Crnogorski, i zato bez uvrede sa postovanjem u crnu goru govorice se nas crnogorski,U svojoj kuci govori kaki hoces-bez problema.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  6. #31
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Brzi View Post
    Ja sm cuja za Ulcinske CRNCE, pa i oni govore Crnogorski a ne neki Africki,smatram da ako imamo Drzavu trebalobi i imati svoj jezik.Drzava je i Hrvatska,ali oni ne kazu Hrvatsko srbski no Hrvatski-Makedonski-Bosanski-Srbski-slovenski, pa zato mora bit Crnogorski, i zato bez uvrede sa postovanjem u crnu goru govorice se nas crnogorski,U svojoj kuci govori kaki hoces-bez problema.
    Nijesam bas siguran sto citiras moj post kad sam ja za to da se zove samo crnogorski..
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  7. #32
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Nijesam bas siguran sto citiras moj post kad sam ja za to da se zove samo crnogorski..
    Ne citiram, no simi ti zanimljiv jer imamo ista misljenja a pricas bas stoje realnost.
    Pozdrav.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  8. #33
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Brzi View Post
    Ne citiram, no simi ti zanimljiv jer imamo ista misljenja a pricas bas stoje realnost.
    Pozdrav.
    Aha ok .
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  9. #34
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorski no sto.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  10. #35
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Samo sto jos nijesmo dobili standard. Ovo je sprdnja...
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  11. #36
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A to radi ove krize, inace bi mi to omunjili

    Nije valjda da sumnjate u vladajucu koaliciju i njihovu posvecenost Crnoj Gori?
    You can fight the sleep but not the dream...

  12. #37
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Lingvistichki gledano,sva 4 jezika(crnogorski,srpski,hrvatski,boshnjachki) su jedan jezik.

    Razlozi za razlaganje na 4 su iskljuchivo politichke prirode-procjena da "osamostaljenje" jezika dovodi do jachanja nacionalnog identiteta.Stoga,mislim da je ovo pitanje trenutno od sporedne vazhnosti za CG,misleci da CG ima hitnijih stvari za reshavanje od nacionalnog identiteta,koji je,uostalom,i potvrdjen na referendumu.

    Sjetimo se,USA je do osamostaljenja od Britanske imperije doshla na mnogo tezhi nachin,nego CG od Srbije,pa ipak nije osjetila potrebu za proglashenjem "americhkog" jezika. A o jachini nacionalnog identiteta USA ne treba posebno troshiti rijechi.

    Lichno,potpuno mi je svejedno kako ce se zvati jezik,dok god ostane istim kakav je danas.ALI,uvodjenje arhaichnih izraza chisto da bi se iskreirala neka razlika sa srpskim(i ostalim naslednicima srpskohrvatskog) blago recheno je smijeshno. Recimo,ako predlozish britancu da govori staroengleskim,da bi time dokazao da je veci patriota,nasmijace ti se u lice,ili pomisliti da si popio koju pintu vishe(ili oboje).A necemo valjda tvrditi da britanci dovoljno ne cijene jednog Chaucera ili Shakespearea.

    A bitno je i razumjeti,da polemika oko crnogorskog jezika(kao i ona oko CPC) ima izuzetno izrazhenu politichku svrhu,kako za partije na vlasti tako i za prosrpski(preciznije recheno,pro srpskonacionalistichki) dio opozicije.Tako,koliko god otvarach topica zhelio to da izbjegne,politichki momenat je teshko izbjeci,ukoliko se o ovome zheli objektivno prichati.
    Last edited by Recordare88; 11-06-09 at 20:30.
    Deserve's got nothing to do with it.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Jezici se radjaju i izumiru,
    na Balkanu su pochele porodjajne muke novog JUGOSLOVENSKOG, koji ce sigurno dominirat od Triglava pa do Vardara, a mozda i zahvatit Bugare,
    nema toga Dr-ova, Mr-ova koji moze zaustavit rijeku rijechi,
    svaka BRANA ili KINESKI ZID,
    ce puci i popustit u komunikaciji preko administrativnih granica,
    samo se GOVEDJI jezik moze KONZERVIRAT,
    ljudski jezik se mijenja svakog Bozijeg dana i narasta.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  14. #39
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Lingvistichki gledano,sva 4 jezika(crnogorski,srpski,hrvatski,boshnjachki) su jedan jezik.

    Razlozi za razlaganje na 4 su iskljuchivo politichke prirode-procjena da "osamostaljenje" jezika dovodi do jachanja nacionalnog identiteta.Stoga,mislim da je ovo pitanje trenutno od sporedne vazhnosti za CG,misleci da CG ima hitnijih stvari za reshavanje od nacionalnog identiteta,koji je,uostalom,i potvrdjen na referendumu.

    Sjetimo se,USA je do osamostaljenja od Britanske imperije doshla na mnogo tezhi nachin,nego CG od Srbije,pa ipak nije osjetila potrebu za proglashenjem "americhkog" jezika. A o jachini nacionalnog identiteta USA ne treba posebno troshiti rijechi.

    Lichno,potpuno mi je svejedno kako ce se zvati jezik,dok god ostane istim kakav je danas.ALI,uvodjenje arhaichnih izraza chisto da bi se iskreirala neka razlika sa srpskim(i ostalim naslednicima srpskohrvatskog) blago recheno je smijeshno. Recimo,ako predlozish britancu da govori staroengleskim,da bi time dokazao da je veci patriota,nasmijace ti se u lice,ili pomisliti da si popio koju pintu vishe(ili oboje).A necemo valjda tvrditi da britanci dovoljno ne cijene jednog Chaucera ili Shakespearea.

    A bitno je i razumjeti,da polemika oko crnogorskog jezika(kao i ona oko CPC) ima izuzetno izrazhenu politichku svrhu,kako za partije na vlasti tako i za prosrpski(preciznije recheno,pro srpskonacionalistichki) dio opozicije.Tako,koliko god otvarach topica zhelio to da izbjegne,politichki momenat je teshko izbjeci,ukoliko se o ovome zheli objektivno prichati.
    Pa htio ali nazalost nisam uspio (da ne bude politicki). Ipak je smijesno da se mi uporedjujemo sa Amerikom. Ljudi koji su naseljavali Ameriku JESU bili Englezi. Danas imate sve nacije u New Yorku, ali da dodjemo do toga da engleski nije oficijalni jezik Amerike, odnosno nema ga nigdje u njihovom ustavu. A nema nista prece nego da se obnovi identitet, jer je zalosno kad covjek vidi u kvizu da djeca znaju da nabroje bube u Aziji, a nijedan ne zna kad je dan drzavnosti CG. Americki patriotizam bi nestao kad bi nestalo para tako da je i o tome ne treba puno trosit rijeci. Ne kazem da samo o ovome treba da se razgovara, ali ipak ne treba da se stavlja kao sporedna stvar. Kad toliko gledamo SAD, sto se ne ugledamo na njih u neke druge stvari. Gdje u USA imate poklanjanje stanova? Gdje u USA te prodavac tretira kao da ti on pravi uslugu sto kupujes kod njega? E na to treba da se ugledamo, a ne na nacionalni identitet.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  15. #40
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    PG/SV
    Posts
    3,487
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Pa htio ali nazalost nisam uspio (da ne bude politicki). Ipak je smijesno da se mi uporedjujemo sa Amerikom. Ljudi koji su naseljavali Ameriku JESU bili Englezi. Danas imate sve nacije u New Yorku, ali da dodjemo do toga da engleski nije oficijalni jezik Amerike, odnosno nema ga nigdje u njihovom ustavu. A nema nista prece nego da se obnovi identitet, jer je zalosno kad covjek vidi u kvizu da djeca znaju da nabroje bube u Aziji, a nijedan ne zna kad je dan drzavnosti CG. Americki patriotizam bi nestao kad bi nestalo para tako da je i o tome ne treba puno trosit rijeci. Ne kazem da samo o ovome treba da se razgovara, ali ipak ne treba da se stavlja kao sporedna stvar. Kad toliko gledamo SAD, sto se ne ugledamo na njih u neke druge stvari. Gdje u USA imate poklanjanje stanova? Gdje u USA te prodavac tretira kao da ti on pravi uslugu sto kupujes kod njega? E na to treba da se ugledamo, a ne na nacionalni identitet.
    Ajmo nagradno pitanje - koji je dan drzavnosti cg?

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slažem se da su sva 4 pomenuta jezika jedan te isti jezik, ali kad bi ga nazvali jednim imenom, recite mi koje bi to bilo ? Ko bi i kojim pravom "imao monopol" nad jezikom kad ga skoro svi na ovim sfrj prostorima podjednako pricaju od pamtivjeka ? Zasto srpski ? jesu li ga Srbi proizveli i izmislili ? Ili Hrvati ? Mi ili Bosnjaci ? jedino i ispravno rjesenje je juznoslovenski, a svi znamo da je to utopija. Zato svakom svoje i svako miran i ne znam cemu rasprava !

  17. #42
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    116
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Lingvistichki gledano,sva 4 jezika(crnogorski,srpski,hrvatski,boshnjachki) su jedan jezik.

    Razlozi za razlaganje na 4 su iskljuchivo politichke prirode-procjena da "osamostaljenje" jezika dovodi do jachanja nacionalnog identiteta.Stoga,mislim da je ovo pitanje trenutno od sporedne vazhnosti za CG,misleci da CG ima hitnijih stvari za reshavanje od nacionalnog identiteta,koji je,uostalom,i potvrdjen na referendumu.

    Sjetimo se,USA je do osamostaljenja od Britanske imperije doshla na mnogo tezhi nachin,nego CG od Srbije,pa ipak nije osjetila potrebu za proglashenjem "americhkog" jezika. A o jachini nacionalnog identiteta USA ne treba posebno troshiti rijechi.

    Lichno,potpuno mi je svejedno kako ce se zvati jezik,dok god ostane istim kakav je danas.ALI,uvodjenje arhaichnih izraza chisto da bi se iskreirala neka razlika sa srpskim(i ostalim naslednicima srpskohrvatskog) blago recheno je smijeshno. Recimo,ako predlozish britancu da govori staroengleskim,da bi time dokazao da je veci patriota,nasmijace ti se u lice,ili pomisliti da si popio koju pintu vishe(ili oboje).A necemo valjda tvrditi da britanci dovoljno ne cijene jednog Chaucera ili Shakespearea.

    A bitno je i razumjeti,da polemika oko crnogorskog jezika(kao i ona oko CPC) ima izuzetno izrazhenu politichku svrhu,kako za partije na vlasti tako i za prosrpski(preciznije recheno,pro srpskonacionalistichki) dio opozicije.Tako,koliko god otvarach topica zhelio to da izbjegne,politichki momenat je teshko izbjeci,ukoliko se o ovome zheli objektivno prichati.
    potpis i pecat!


    (btw. obozavam ovo da kazem)

  18. #43
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Pa htio ali nazalost nisam uspio (da ne bude politicki).
    Pa to ti i kazhem,teshko da mozesh uspjeti

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Ipak je smijesno da se mi uporedjujemo sa Amerikom. Ljudi koji su naseljavali Ameriku JESU bili Englezi. Danas imate sve nacije u New Yorku, ali da dodjemo do toga da engleski nije oficijalni jezik Amerike, odnosno nema ga nigdje u njihovom ustavu. A nema nista prece nego da se obnovi identitet, jer je zalosno kad covjek vidi u kvizu da djeca znaju da nabroje bube u Aziji, a nijedan ne zna kad je dan drzavnosti CG.
    Pazi,ukoliko izvuchemo tvoju analogiju do kraja,onda ni crnogorski nece biti zvanichni jezik u CG ustavu(nece ni biti zvanichnog jezika).Ja se sa tim potpuno slazhem.Ukoliko se reshenje pokazhe neefikasnim,slazhem se i da se uvede jedan zvanichni jezik(nebitno kojeg imena),dok god se ne pokushava na silu napraviti novi jezik(shto su pokushavali pojedini lingvisti tipa pokojnog Nikcevica).Takvi pokushaji su smijeshni.Ali najvazhnije je arhivirati debatu oko imena jezika koji je bilo kako bilo isti,jer jednostavno donosi vishe shtete nego koristi(otici cu tako daleko pa cu reci i da nema koristi).

    Vidi,mislim da ima puno prechih stvari od pomenute obnove,pogotovo uzevshi u obzir da obnova ide sasvim dobro(narochito posle 21.5.2006).Shtavishe,mislim,kao shto i vec rekoh,da i vlast i opozicija zloupotrebljavaju polemiku oko pitanja nacionalnog identiteta,i to iz dva razloga.Prvi,da bi ujedinili i osnazhili uvjerenja svoje glasachke baze,i drugi,da bi izbjegli polemiku o pitanjima u kojima se mozhe pokazati njihova nekompetencija.To je onaj politichki momenat o kojem sam govorio.

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Americki patriotizam bi nestao kad bi nestalo para tako da je i o tome ne treba puno trosit rijeci. Ne kazem da samo o ovome treba da se razgovara, ali ipak ne treba da se stavlja kao sporedna stvar. Kad toliko gledamo SAD, sto se ne ugledamo na njih u neke druge stvari. Gdje u USA imate poklanjanje stanova? Gdje u USA te prodavac tretira kao da ti on pravi uslugu sto kupujes kod njega? E na to treba da se ugledamo, a ne na nacionalni identitet.
    Nisam govorio o americhkom patriotizmu,vec o nacionalnom identitetu.To su dvije razlichite stvari.A za pozitivne primjere koje si naveo se naravno slazhemo.

    P.S. E-1,nije problem u davanju imena,kao shto vec rekoh,potpuno mi je svejedno kako se zove.Problem je shto se u raspravi,koja je neminovna,oko tog problema gube i vrijeme i zhivci koji bi se mogli upotrijebiti za reshavanje prechih stvari.A josh veci je problem,shto to nekome odgovara.
    Last edited by Recordare88; 12-06-09 at 07:57.
    Deserve's got nothing to do with it.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    podgorica montenegro
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MimiR' View Post
    Ajmo nagradno pitanje - koji je dan drzavnosti cg?

    ..... Rodjendan Djukanovica.... jesidni praznik koji se ovdje iskreno slavi ,punog srca

  20. #45
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Pa to ti i kazhem,teshko da mozesh uspjeti



    Pazi,ukoliko izvuchemo tvoju analogiju do kraja,onda ni crnogorski nece biti zvanichni jezik u CG ustavu(nece ni biti zvanichnog jezika).Ja se sa tim potpuno slazhem.Ukoliko se reshenje pokazhe neefikasnim,slazhem se i da se uvede jedan zvanichni jezik(nebitno kojeg imena),dok god se ne pokushava na silu napraviti novi jezik(shto su pokushavali pojedini lingvisti tipa pokojnog Nikcevica).Takvi pokushaji su smijeshni.Ali najvazhnije je arhivirati debatu oko imena jezika koji je bilo kako bilo isti,jer jednostavno donosi vishe shtete nego koristi(otici cu tako daleko pa cu reci i da nema koristi).

    Vidi,mislim da ima puno prechih stvari od pomenute obnove,pogotovo uzevshi u obzir da obnova ide sasvim dobro(narochito posle 21.5.2006).Shtavishe,mislim,kao shto i vec rekoh,da i vlast i opozicija zloupotrebljavaju polemiku oko pitanja nacionalnog identiteta,i to iz dva razloga.Prvi,da bi ujedinili i osnazhili uvjerenja svoje glasachke baze,i drugi,da bi izbjegli polemiku o pitanjima u kojima se mozhe pokazati njihova nekompetencija.To je onaj politichki momenat o kojem sam govorio.



    Nisam govorio o americhkom patriotizmu,vec o nacionalnom identitetu.To su dvije razlichite stvari.A za pozitivne primjere koje si naveo se naravno slazhemo.

    P.S. E-1,nije problem u davanju imena,kao shto vec rekoh,potpuno mi je svejedno kako se zove.Problem je shto se u raspravi,koja je neminovna,oko tog problema gube i vrijeme i zhivci koji bi se mogli upotrijebiti za reshavanje prechih stvari.A josh veci je problem,shto to nekome odgovara.
    Hm... ne znam jesmo li se bas razumjeli. engleski nije pomenut u ustavu Amerike i prema tome ne postoji sluzbeni jezik po zakonu i ako se on govori. Kod nas nije tako. Kod nas je kao i u vecinu Evropskih zemalja pomenuto ime sluzbenog jezika koji se govori u CG. Evo i da citiram "Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik." , znaci imamo mi ime jezika i uopste nije ovdje rasprava o tome, vec misljenja kakav ce standard da bude, a to sto je tema otisla u nekom drugom smjeru, to je vec poznata stvar oko ovakvih pitanja. Isto tako, "da crnogorski nece biti sluzbeni u CG". On vec jeste evo skoro 2 godine. Znaci pitanje je standard. Da li da se usvoji dupli standard ili sadasnji sa nekim malim izmjenama. O tome je ovdje prica, ali ovdje svi navalili o imenu. Znaci ne bi da se uporedjujem sa Amerikancima. Oni su jedan pozitivan primjer nacije po sistemu "drzavljanstvo=nacija" i sve je dobro. Ali mi nismo takvi. Prvo mi imamo svoju kulturu, tradiciju itd... dok oni to nemaju, bez sto imigranti donesu sa sobom, ali to nije to. Drugi problem je sto se ovdje dijele po religijiskim osnovama i sl. dok je to jedan te isti narod, dok u USA to su sve razlicite kulture, samo sto su oni vise ujedinjeni nego mi. Mi da postignemo taj nivo trebace dosta vremena.
    Last edited by Rave92; 12-06-09 at 16:35.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  21. #46
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Hm... ne znam jesmo li se bas razumjeli. engleski nije pomenut u ustavu Amerike i prema tome ne postoji sluzbeni jezik po zakonu i ako se on govori. Kod nas nije tako. Kod nas je kao i u vecinu Evropskih zemalja pomenuto ime sluzbenog jezika koji se govori u CG. Evo i da citiram "Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik." , znaci imamo mi ime jezika i uopste nije ovdje rasprava o tome, vec misljenja kakav ce standard da bude, a to sto je tema otisla u nekom drugom smjeru, to je vec poznata stvar oko ovakvih pitanja. Isto tako, "da crnogorski nece biti sluzbeni u CG". On vec jeste evo skoro 2 godine. Znaci pitanje je standard. Da li da se usvoji dupli standard ili sadasnji sa nekim malim izmjenama. O tome je ovdje prica, ali ovdje svi navalili o imenu.
    Ja sam samo izvukao analogiju,i naveo dva reshenja koja mogu biti efikasna.Od tih 2,jedno je usvojeno.Da se razumijemo,ja nemam nishta protiv crnogorskog jezika,dok god ostaje onakav kakvim je danas,bez vjeshtachkih promjena samo da bi bio razlichit.Takvi pokushaji su jedno neodgovorno glupiranje,koje mozhe samo da zavrshi loshe(a uzgred i smijeshno).

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Znaci ne bi da se uporedjujem sa Amerikancima. Oni su jedan pozitivan primjer nacije po sistemu "drzavljanstvo=nacija" i sve je dobro. Ali mi nismo takvi. Prvo mi imamo svoju kulturu, tradiciju itd... dok oni to nemaju, bez sto imigranti donesu sa sobom, ali to nije to. Drugi problem je sto se ovdje dijele po religijiskim osnovama i sl. dok je to jedan te isti narod, dok u USA to su sve razlicite kulture, samo sto su oni vise ujedinjeni nego mi. Mi da postignemo taj nivo trebace dosta vremena.
    Slazhem se,trebace dosta vremena dok se oslobodimo nacionalistichke mitomanije,sa koje god strane ona dolazila.Samo mali podsjetnik:djelimichno odgovorni za tu mitomaniju su i oni,koji raspravu o imenu jezika najvishe potenciraju.Bez obzira na "strane" kojima pripadaju.
    Deserve's got nothing to do with it.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Smatram da nije potrebno praviti pretjerane promjene.
    Slažem se eventualno sa dodavanjem slova SJ=Ś jer se zaista i koristi, sva ostala slova se koriste samo možda u par sela po Crnoj Gori.

    Ali ovdje ljudi vole da pretjeruju u cilju dokazivanja ''crnogorštine''
    pa su neki moji profesori na fakultetu stavljali na oglasnoj tabli
    ''kolokvijum će se održat u poneđeljnik 16.04.2009. u 16 uri.''
    Ja još nisam čula da većina u Crnoj Gori govori ''ponedjeljnik''.
    Ne može se književni i zvanični jezik graditi na osnovu izuzetaka iz pojedinih krajeva.
    Ako bi se tako radilo, možemo se pozdraviti i sa padežima - jer ovdje niko ne govori ''u Budvi'' već ''u_Budvu''.

    Šta mislite o riječima: pušti me, puštiću te, glagolima bez poslednjeg slova: ostavit', mislit' , kopat' i sličnim promjenama?
    Mene je milo cut ovakvi jezik. Pravi crnogorski. I ne kaze se ponedjeljnik, no ponedjenik. I ne kaze se u 16 uri, no u 16 (cetr) ure, ili 16 (sesnaes') ura.

    Ljepota je kad cujes oni pravi crnogorski govor. Stuzi mi se kad cujem one TV voditelje kad pricaju, ka da nijesu u CG, no nedju u Hrvatsku ili Bosnu. Ono kako pricaju nasi TV voditelji ni po cemu osim po ijekavici ne lici na Crnu Goru.

    Zamisli kad je po sadasnjoj gramatici greska rec: "Bio sam na Cetinje." Bruka!

  23. #48
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    Mnoge ovđe interesuje crnogorski da bi ga nijekali. Bojite se lokalizma jer ste u stvari provincijalci. Samo se provincijalci boje provincije. Stvaraoci ljube riječi pa bile iz Kokota, Kotora ili Pljevalja. Skaline, stepenice ili stube. A tek argument da ste tako naučili pa da ve ne mučimo novijem lekcijama... Ljenčuge intelektualne... Da je Njegoš kao vi razmišljao danas ga ne bi izučavali. Providno i nadasve nevezano za jezik koji je vazda bio i biće politička kategorija. Kako srpski, tako engleski i crnogorski i tako redom. Crna Gora ima više narječja i beskraj potencijala...
    :dring:
    1. The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 10 characters.

  24. #49
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Mene je milo cut ovakvi jezik. Pravi crnogorski. I ne kaze se ponedjeljnik, no ponedjenik. I ne kaze se u 16 uri, no u 16 (cetr) ure, ili 16 (sesnaes') ura.

    Ljepota je kad cujes oni pravi crnogorski govor. Stuzi mi se kad cujem one TV voditelje kad pricaju, ka da nijesu u CG, no nedju u Hrvatsku ili Bosnu. Ono kako pricaju nasi TV voditelji ni po cemu osim po ijekavici ne lici na Crnu Goru.

    Zamisli kad je po sadasnjoj gramatici greska rec: "Bio sam na Cetinje." Bruka!
    Chek,ti ocesh da kazhesh da chitava recimo Engleska treba da pricha kao Del Boy,a?Jer je to pravi engleski???

    Ovome forumu treba diktatura.
    Deserve's got nothing to do with it.

  25. #50
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BrunoX View Post
    Ali to je primjer primitivnih švajcaraca! Mi smo ipak malo pametniji od njih pa bi nam valja da znamo još po jedan jezik.
    Inače Njemci ništa ne razumiju Švajcarce i obrnuto. A pričaju istim jezikom! Pfff kakvi glupani. Pa MI smo bre Evropa za njih!
    Ajde da idemo tom vasom logikom: Svajcarci se dijele na tri naroda: Njemce, Talijane i Francuze. I Crna Gora se dijeli na tri naroda: Hrvate, Bosnjake i Srbe.

    Posto u Svajcarsku postoje 3 zvanicna jezika: njemacki, talijanski i francuski. Onda bi trebalo i da kod nas postoje 3 zvanicna jezika: hrvatski, bosanski i srpski.

    Lijepa vam je ova teorija i sve bi super bilo kad ne bi bilo Crnogoraca!

Page 2 of 69 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski jezik
    By Pedja MNEonline in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 87
    Last Post: 27-05-08, 17:22
  2. Crnogorski jezik
    By Ego_and_his_own in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1235
    Last Post: 04-02-08, 02:28
  3. Crnogorski Jezik
    By Rok_ in forum CG dijaspora
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-05, 14:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •