Page 68 of 69 FirstFirst ... 1858646566676869 LastLast
Results 1,676 to 1,700 of 1724

Thread: Crnogorski jezik- misljenja?

  1. #1676
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Dovoljno mi je da nijesam ka` ti i slični tebi.
    Jako sam srećan zbog toga.
    Jer zbog "takvih" ka` ti smo tu đe jesmo.
    Last edited by jokaš; 14-04-19 at 09:11.

  2. #1677
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,424
    Thanks Thanks Given 
    14,908
    Thanks Thanks Received 
    4,187
    Thanked in
    2,119 Posts

    Default

    Uzajamno je vjeruj mi.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  3. #1678
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,818
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,039
    Thanked in
    1,804 Posts

    Default

    Једном је неко рекао да чим Црногорцу принесеш микрофон, одма почне да га растеже по дикцији карактеристичној за екавицу, која и сама није по П.С. (видјети дикцију на РТС-у)

    То што неко мисли да је наш говор сељачки, је прости продукт асимилације, као дијела једног већег СХ језика, односно живота у тој заједници, и зашто не рећи као аутошовинизма код једног дијела становништва.

    Потпуно је друга ствар, да ли је могуће извршити ревизију те асимилације и ако је могуће како је треба спровести.Свакако нисам за никаква радикална решења, већ као и увјек за организован и системски рад.

    Прва станица је Јавни сервис, чија је основна улога култура и индетитет.Ово око чега се политичке партије гложе, чији су аналитичари у емисији, или ко је гостовао у који минут дневника, је потпуно небитна улога Јавног сервиса.
    А то нажалост није био приоритет ДПС-овом руководству, барем не у задњих 10 година, а ни опозиција није урадила ништа на том плану за вријеме њиховог владања Јавним сервисом.

    Погледајте само термине у којима приказују емисије које се баве културом и индетитетом, а погледајте термине резевисане за политику.

    Нисам чуо да се ико побунио против тога.

    Дигитализација је у току и коначно ће имати све услове за рад.Очекивања су ми огромна, а трудићу се да онолико колико ми вријеме дозволи, овдје са вама подијелим утиске.
    Last edited by BAR; 14-04-19 at 10:26.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  4. #1679
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Znači tvoji preci od prije osam vjekova su isto tako govorili jel? Ako ćeš tom logikom.
    Po meni je veće pomodarstvo ovo kako ti govoriš u današnje vrijeme. Jer pokušavaš nešto. Pokušavaš da braniš nešto. Pokušavaš da budeš drugačiji. Jer viđi čuda ostali ne znaju kako treba ali ti znaš. Ostali su pogrešno učeni ali ne i ti. Ti se nisi dao. Ti si pravi Crnogorac iz star Crne Gore. Onda ti je dovoljna i Crna Gora sa granicama iz stare Crne Gore?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

    Koja je to stara Crna Gora i ima li neka nova Crna Gora i koje su to granice ?

  5. #1680
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,424
    Thanks Thanks Given 
    14,908
    Thanks Thanks Received 
    4,187
    Thanked in
    2,119 Posts

    Default

    Pitaj Jokaša

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  6. #1681
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ne, Jokas ocigledno zna da postoji jedna Crna Gora u kontinuitetu, doduse sa prekidima u bratskim kandzama. Vidim sve vas nesto boli, te jezik, te crkva, te himna i sad odjednom granice, pa evo je mala, uprala se sva sto ce te vise od nje

  7. #1682
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,424
    Thanks Thanks Given 
    14,908
    Thanks Thanks Received 
    4,187
    Thanked in
    2,119 Posts

    Default

    Ne, očigledno brkaš. Jokaš je pričao o staroj Crnoj Gori i kako je taj narod zajedno sa njegovim precima spasio tu Crnu Goru, kao da ostatak Crne Gore ne postoji. Tako da se pogrešno kačiš na moju priču.

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  8. #1683
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Pokušavaš da budeš drugačiji. Jer viđi čuda ostali ne znaju kako treba ali ti znaš.
    Ajde da vidimo ovu izjavu

    Svi Crnogoraci (u Crnoj Gori) osim malo Nikšićana vjekovima pričaju crnogorskim kako ga god zvali. I ONI POKUŠAVAJU DA BUDU DRUGAČIJI, A TI SI PRINCIPIJELAN !!!
    Last edited by Rakun; 19-04-19 at 19:00.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #1684
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Narod stare Crne Gore koji je branio vjekovima i očuva` njenu samostalnost i slobodu.
    To smo mi i to sam ja i moji preci koji su skoro 8 vjekova ovđe. A ko si ti?
    Pa nego što je nego ukra` i prepakova, to je opšte poznato.
    Ovim izgovorom i jezikom su ni preci zborili i vladari, književnici. Jesu oni bili seljaci? Za mene ne no gospoda.
    Ovo danas su pomodare što prihvataju nešto što nije prirodno i lome jezik da bi nešto dokazali.
    То је то, треба користити говор из 15. вијека. Језик се не развија кроз вијекове, такво нешто не постоји. Сјајан предлог!

  10. #1685
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by el_del View Post
    То је то, треба користити говор из 15. вијека. Језик се не развија кроз вијекове, такво нешто не постоји. Сјајан предлог!
    Pa što?
    Ne no treba prihvatit nešto što ni nikad nije bilo blisko i totalno neprirodno za nas?
    Što bi reka` za ove jezike što se nijesu mijenjali?
    To su seljaci?
    Eaaaa.

  11. #1686
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Pa što?
    Ne no treba prihvatit nešto što ni nikad nije bilo blisko i totalno neprirodno za nas?
    Što bi reka` za ove jezike što se nijesu mijenjali?
    To su seljaci?
    Eaaaa.
    Па јесте, треба прихватити тај стандард кад је максимално 10% становништва било писмено. Слажем се са тобом.

  12. #1687
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by el_del View Post
    Па јесте, треба прихватити тај стандард кад је максимално 10% становништва било писмено. Слажем се са тобом.
    Ne, tad je bilo 90% pismeno a sad je samo 10%.

  13. #1688
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Zlatili se komunisti, kako su oni lijepo to znali na ravne casti da namire.. A ovo danas sto mi, Hrvati i Bosanci cinimo od jezika, to je tragikomedija.


  14. #1689
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Zlatili se komunisti, kako su oni lijepo to znali na ravne casti da namire.. A ovo danas sto mi, Hrvati i Bosanci cinimo od jezika, to je tragikomedija.
    Jedino im to zamjeram (komunistima).
    Što nije fino jugoslovenski nazvan i prijatno.

  15. #1690
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    E pa jbg, Ivan Mazuranic i Vuk Karadzic su malko stariji od komunista, tako da su oni samo bili elementarno pravedni i posteni da usvoje i ozvanice nesto sto su pametni ljudi osmislili prije njih. Komunisti, ma sta pricali za njih, ipak nisu bili toliko zadrti i sujetni, kao danasnji nacionalisti, pa da racunaju vrijeme od njih, kao da prije njih nista nije bilo. Postojala je istorija i kultura i knjizevnost i prije komunista..
    Last edited by ovizionizi; 22-04-19 at 10:54.


  16. #1691
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Ne, tad je bilo 90% pismeno a sad je samo 10%.
    Ма не, 99% је било писмено. 😂

  17. #1692
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    799
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno da ih treba ispravljat.
    Mojoj bivšoj u Srbiji su naredili da priča ekavicu u državnoj firmi u kojoj je radila i ako je iz Srpske Krajine i koja je genetski čistija Srpkinja od 80% Srba
    Problem u Crnoj Gori je što Crnogorci i dalje imaju kompleks niže vrijednosti kojeg su nam naturili u Jugoslaviji dok su Srbi i possrbice u Crnoj Gori zaštićeni kao polarni međedi.
    Nama je titl na ekavici nešto svim normalno dok bi da śutra izađe film sa slovima ś i ź u titlu i DF i Demokrate izašli na proteste

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    Sa svim se slazem osim da je narod iz Rep. Srpske (i Krajine) srpski narod. Ni etnicki ni nacionalno, a tek nije genetski. No, to je sad druga tema, ali kapiram sto oces da kazes u vezi prisiljavanja. Da dodam, 60% naroda Srbije nijesu genetski Srbi. No, opet, totalno druga tema.

    Sto se tice naseg jezika u Crnoj Gori, Crnogorski (danas tako nazvan) je jezik koji je formirao okolne jezike (Bosanski, Srpski, Hrvatski). Slova odnosno glasovi ś i ź su se oduvijek koristila ali su bila zabranjena u skolstvu i uopste u govoru, do skoro.
    Vecina danasnje "elite", a posebno u medijima, se osjecaju kao nizi stalez ako slucajno prozbore koristeci ove glasove (slova). To je taj kompleks nize odnosno vise vrijednosti. Samo procitaj komentare pojedinih na ovom forumu. Nazalost.

  18. #1693
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    E pa jbg, Ivan Mazuranic i Vuk Karadzic su malko stariji od komunista, tako da su oni samo bili elementarno pravedni i posteni da usvoje i ozvanice nesto sto su pametni ljudi osmislili prije njih. Komunisti, ma sta pricali za njih, ipak nisu bili toliko zadrti i sujetni, kao danasnji nacionalisti, pa da racunaju vrijeme od njih, kao da prije njih nista nije bilo. Postojala je istorija i kultura i knjizevnost i prije njih..
    Oni su ozvaničili nešto što njima odgovara i radi nekih drugih interesa i većih ciljeva naravno.
    Bilo je i prije njih pametnih: Ćirilo, Metodije i stari sloveni...

  19. #1694
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    E to im je najveca greska u vezi jezika, sto glagoljicu nisu vratili.. a beaale tam...


  20. #1695
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    E to im je najveca greska u vezi jezika, sto glagoljicu nisu vratili.. a beaale tam...
    Najveća greška i nešto najnepoštenije je što je jezik nazvan kako je nazvan.

  21. #1696
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Jes, majku mu, kakav grijeh.. Iz istih razloga su i Hrvati ogorceni na naziv, tj slicnih razloga.. jer se u nazivu pominju neki tamo Srbi. Ali ne bi bilo lose da odslusas koji intervju Snjezane Kordic, mozda naucis nesto o tome zasto se bas tako zvao taj jezik. Inace, kakva je nepravda tek na mrcene Svajcarce, Austrijance.. Amerikance, Australce... Mukaaaa i nepravdaaa! Hahaha


  22. #1697
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pegasus View Post
    Sa svim se slazem osim da je narod iz Rep. Srpske (i Krajine) srpski narod. Ni etnicki ni nacionalno, a tek nije genetski. No, to je sad druga tema, ali kapiram sto oces da kazes u vezi prisiljavanja. Da dodam, 60% naroda Srbije nijesu genetski Srbi. No, opet, totalno druga tema.

    Sto se tice naseg jezika u Crnoj Gori, Crnogorski (danas tako nazvan) je jezik koji je formirao okolne jezike (Bosanski, Srpski, Hrvatski). Slova odnosno glasovi ś i ź su se oduvijek koristila ali su bila zabranjena u skolstvu i uopste u govoru, do skoro.
    Vecina danasnje "elite", a posebno u medijima, se osjecaju kao nizi stalez ako slucajno prozbore koristeci ove glasove (slova). To je taj kompleks nize odnosno vise vrijednosti. Samo procitaj komentare pojedinih na ovom forumu. Nazalost.
    Црногорски језик формирао околне језике??!!

    Овдје човјек може свакакве "информације" да прочита.

  23. #1698
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Srećan sam te nijesam ka` ti i pojedini, baš srećan...

  24. #1699
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    Srećan sam te nijesam ka` ti i pojedini, baš srećan...
    Ти си онај коме је на теми о БиХ требало објашњавати уставно уређење те државе. Кад ти је то објашњено на једноставан начин, твој аргумент је био да ти то не признајеш. Пази, молим те, он то НЕ ПРИЗНАЈЕ! Аргумент је савршен.

    Кад ти се неко супростави и каже шта мисли, твој одговор на крају је углавном да си ти срећан што ниси као тај неки саговорник; овдје је у питању расправа о језику.

    Закључак је да не треба трошити вријеме на такве као ти (твој стил). 😊

  25. #1700
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Pazi, jedan sam od onih koji ne prihvata to što ste "vi" prihvatili.
    Ne odgovara mi, ne pronalazim se u tome i nijesam iz te priče.
    Moj zaključak je da ako ne priznaješ crnogorski jezik, glupo ti je da trošiš ovđe vrijeme

Page 68 of 69 FirstFirst ... 1858646566676869 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski jezik
    By Pedja MNEonline in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 87
    Last Post: 27-05-08, 16:22
  2. Crnogorski jezik
    By Ego_and_his_own in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1235
    Last Post: 04-02-08, 01:28
  3. Crnogorski Jezik
    By Rok_ in forum CG dijaspora
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-05, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •