Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 176 to 196 of 196

Thread: Srbi = Sloveni

  1. #176
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Istina kao da su Srbi nebeski narod.

    P.S: Znaci istina!
    Evo već danima pokušavam da pronađem crnogorski pravopis po netu , ali džaba kao da se u rupu uvukao: Toliko se snjime dičite ,a još niste definisali šta i kako ide ...

  2. #177
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Procitaj Gorski Vijenac pa ces ga tamo nac.
    A imas uz tu knjigu i obiman rjecnik nepoznatih rijeci za Srbe.

  3. #178
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Procitaj Gorski Vijenac pa ces ga tamo nac.
    A imas uz tu knjigu i obiman rjecnik nepoznatih rijeci za Srbe.
    Daću ja tebi pravi Gorski Vjenac , ne onu verziju pisanu za vrjeme Titove vladavine gdje se sve satiralo i mjenjalo da bi se stekao nekakav utisak o bratstvu jedinstvu. Pa su neke knjige zabranjivane , istorija je mjenjana , neke su zaključavane po podrumima , pravoslavna crkva je protjerivanja da sada ne dužim oko toga.

    A što se Gorskog Vjenca tiče ta knjiga je nešto izuzetno ,a za razliku od CG u srpskim osnovnim školama to djelo se izučava od 5. razreda. U tom djelu nije navedeno ništa što se tiče jezika ČernoGorskog pravopisa.

    Jedini publicista crnogorskoga pravopisa je izvjesni Vojislav Mikčević , koji je to radio za osnovne škole. Ako uzmete knjigu starih srpskih arhaični rječi ,a naćete ono što crnogorci nazivaju svojim rječnikom. Pa tako i ako ovde svi crnogorci kažu "odjeljak" po tom novom pravopisu se kaže "ođeljak" pa se ko kako snađe i to je jezik ...

  4. #179
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Daću ja tebi pravi Gorski Vjenac , ne onu verziju pisanu za vrjeme Titove vladavine gdje se sve satiralo i mjenjalo da bi se stekao nekakav utisak o bratstvu jedinstvu. Pa su neke knjige zabranjivane , istorija je mjenjana , neke su zaključavane po podrumima , pravoslavna crkva je protjerivanja da sada ne dužim oko toga.

    A što se Gorskog Vjenca tiče ta knjiga je nešto izuzetno ,a za razliku od CG u srpskim osnovnim školama to djelo se izučava od 5. razreda. U tom djelu nije navedeno ništa što se tiče jezika ČernoGorskog pravopisa.

    Jedini publicista crnogorskoga pravopisa je izvjesni Vojislav Mikčević , koji je to radio za osnovne škole. Ako uzmete knjigu starih srpskih arhaični rječi ,a naćete ono što crnogorci nazivaju svojim rječnikom. Pa tako i ako ovde svi crnogorci kažu "odjeljak" po tom novom pravopisu se kaže "ođeljak" pa se ko kako snađe i to je jezik ...
    Licno je Tito prepravlajo Gorski vijenac
    A sto mislis koliko bi ljudi znalo u srbiju sto su ozice, pirun...
    Znas li ti sto je to?

  5. #180
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Evo već danima pokušavam da pronađem crnogorski pravopis po netu , ali džaba kao da se u rupu uvukao: Toliko se snjime dičite ,a još niste definisali šta i kako ide ...
    Vazno je da ste vi Nebeski narod, sve ostalo je nebitno i moze se kupiti Master Card-om.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  6. #181
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,084
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Daću ja tebi pravi Gorski Vjenac , ne onu verziju pisanu za vrjeme Titove vladavine gdje se sve satiralo i mjenjalo da bi se stekao nekakav utisak o bratstvu jedinstvu. Pa su neke knjige zabranjivane , istorija je mjenjana , neke su zaključavane po podrumima , pravoslavna crkva je protjerivanja da sada ne dužim oko toga.

    A što se Gorskog Vjenca tiče ta knjiga je nešto izuzetno ,a za razliku od CG u srpskim osnovnim školama to djelo se izučava od 5. razreda. U tom djelu nije navedeno ništa što se tiče jezika ČernoGorskog pravopisa.

    Jedini publicista crnogorskoga pravopisa je izvjesni Vojislav Mikčević , koji je to radio za osnovne škole. Ako uzmete knjigu starih srpskih arhaični rječi ,a naćete ono što crnogorci nazivaju svojim rječnikom. Pa tako i ako ovde svi crnogorci kažu "odjeljak" po tom novom pravopisu se kaže "ođeljak" pa se ko kako snađe i to je jezik ...
    ja imam gorski vijenac od prije tita i sumnjam da ga može čitat više od 5% srbijanaca ;-).to što ti zoveš arhaizmima je naš govor priličan broj vjekova.od vas smo jedino psovke u jezik dobili(to će ti i vuk potvrdit ;-) )

  7. #182
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam , šta je pirun .

    "pirun" kao ime , rječ je stari srpski arhaizam sa kojim bi se označavao alat sa bodljama , ili kako se danas kod nas kaže Vile ,a preko drine kako kažu srbi "vila"
    ,alat koji seljaci koriste za bacanje sjena,uglja,sve što se moglo upotrjebit kao za klasuru. A nastalo je iz imena "pirunika" sa kojom su srpski seljaci nazivali biljku koja je se javljalja u kukuruznim njivama. Vizuelno izgleda isto kako klas kukuruza , ali je jako žilava i oštra pa tako kada manete prstima preko lista možete sebi nanjeti posjekotine. Inače ako se na vrjeme ne ukloni posle izraste u vrlo čvrstu, biljku drvenastoga korjena i smanjuje rod njive.

    A za ovaj drugi izraz moraš biti precizbiji dali si tačno mislio na "ozice" ili "ožice" "oziče" ili "ožiče" starsrpski arhaizmi su jako bogati ne upotrebnim rječima pa nebi volio da me pogrešno protumačiš.

  8. #183
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    ja imam gorski vijenac od prije tita i sumnjam da ga može čitat više od 5% srbijanaca ;-).to što ti zoveš arhaizmima je naš govor priličan broj vjekova.od vas smo jedino psovke u jezik dobili(to će ti i vuk potvrdit ;-) )
    Stvarno je interesantno kako nemate to nigdje zapisano baš kao i vaša "kultura izražavnja zajedno sa pravilima" koju je napisao Vojislav Mikčević 2006.god ili ako se ne varam samo je preuredio jer ju već prije spremao.

  9. #184
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Znam , šta je pirun .

    "pirun" kao ime , rječ je stari srpski arhaizam sa kojim bi se označavao alat sa bodljama , ili kako se danas kod nas kaže Vile ,a preko drine kako kažu srbi "vila"
    ,alat koji seljaci koriste za bacanje sjena,uglja,sve što se moglo upotrjebit kao za klasuru. A nastalo je iz imena "pirunika" sa kojom su srpski seljaci nazivali biljku koja je se javljalja u kukuruznim njivama. Vizuelno izgleda isto kako klas kukuruza , ali je jako žilava i oštra pa tako kada manete prstima preko lista možete sebi nanjeti posjekotine. Inače ako se na vrjeme ne ukloni posle izraste u vrlo čvrstu, biljku drvenastoga korjena i smanjuje rod njive.

    A za ovaj drugi izraz moraš biti precizbiji dali si tačno mislio na "ozice" ili "ožice" "oziče" ili "ožiče" starsrpski arhaizmi su jako bogati ne upotrebnim rječima pa nebi volio da me pogrešno protumačiš.
    Ozice i pirun su u CG pribor za jelo.
    Tako da kad bih ti rekao da mi dodas pirun ti bi posao u stalu da mi doneses vilu
    A i vi znamo kome se daje da jede vilom
    A i pljat je isto iz crnogorskog jezika, kladim se da znas sto i to znaci

  10. #185
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    Ozice i pirun su u CG pribor za jelo.
    Tako da kad bih ti rekao da mi dodas pirun ti bi posao u stalu da mi doneses vilu
    A i vi znamo kome se daje da jede vilom
    A i pljat je isto iz crnogorskog jezika, kladim se da znas sto i to znaci
    E pa kao što vidiš da ste krali od nas rječi , barem 40% vremena godišnje provodim u CG i još ni jedan crnogorac mi nikada nije rekao "izvolite pirun" ...

  11. #186
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    E pa kao što vidiš da ste krali od nas rječi , barem 40% vremena godišnje provodim u CG i još ni jedan crnogorac mi nikada nije rekao "izvolite pirun" ...
    A sve smo od vas krali
    Pricamo o starocrnogorskom jeziku. Podji na cetinje, cak je i imao lokal koji se zvao Pirun
    a znas li sto su Gedze?

  12. #187
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    A sve smo od vas krali
    Pricamo o starocrnogorskom jeziku. Podji na cetinje, cak je i imao lokal koji se zvao Pirun
    a znas li sto su Gedze?
    Ako si pravilno napisao rječ onda se radi o peru za pisanje , u ostalom nema namjeru da večeras listam knjigu i da pretražujem arheizme... Što je glavno nikada u istoriji niste imali svoj rječnik, knjigu ...

  13. #188
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Ako si pravilno napisao rječ onda se radi o peru za pisanje , u ostalom nema namjeru da večeras listam knjigu i da pretražujem arheizme... Što je glavno nikada u istoriji niste imali svoj rječnik, knjigu ...
    E osvojio si nula poena, jer nisi odgovorio tacno ni na jedno moje pitanje
    E o tome ti pricam, Srbi ne razumiju crnogorski jezik !!!
    Inace Gedza nije pero za pisanje, Crnogorci su Srbe zvali Gedze.
    Znaci ti si Gedza

  14. #189
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    E osvojio si nula poena, jer nisi odgovorio tacno ni na jedno moje pitanje
    E o tome ti pricam, Srbi ne razumiju crnogorski jezik !!!
    Inace Gedza nije pero za pisanje, Crnogorci su Srbe zvali Gedze.
    Znaci ti si Gedza
    Dobio si odgovor , očito u nedostatku vlastiti rječi ( kao za viljušku ) onime čime u Srbiji rane seljaci stoku vi ste nazvali priborom za prehranu. Drugu rječ nisi napisao kako treba.. Sve što sam našao na oko CG jezika je izgledalo ovako

    Crnogorski jezik i pravopis uskoro
    - Internal server Error

  15. #190
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Dobio si odgovor , očito u nedostatku vlastiti rječi ( kao za viljušku ) onime čime u Srbiji rane seljaci stoku vi ste nazvali priborom za prehranu. Drugu rječ nisi napisao kako treba.. Sve što sam našao na oko CG jezika je izgledalo ovako

    Crnogorski jezik i pravopis uskoro
    - Internal server Error
    Kako se pravilno pise druga rijec?

  16. #191
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Daću ja tebi pravi Gorski Vjenac , ne onu verziju pisanu za vrjeme Titove vladavine tom novom pravopisu se kaže "ođeljak" pa se ko kako snađe i to je jezik ...
    Bez mame kolko imas godina? Imas li 15?

  17. #192
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,084
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    Kako se pravilno pise druga rijec?
    a ti si luđi te se primaš na ovo :-).pa gedže pominje balašević u svojoj pjesmi i to nije baš pohvalan naziv a on ni ne zna za to.svoj jezik ne poznaje a oće nas našem učit :-D

  18. #193
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    a ti si luđi te se primaš na ovo :-).pa gedže pominje balašević u svojoj pjesmi i to nije baš pohvalan naziv a on ni ne zna za to.svoj jezik ne poznaje a oće nas našem učit :-D
    Svako me ja dam sansu da me ispravi
    evo pogrijesio sam i volio bih da me Salex ispravi i da mi kaze kao se to pravilno pise

  19. #194
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    Svako me ja dam sansu da me ispravi
    evo pogrijesio sam i volio bih da me Salex ispravi i da mi kaze kao se to pravilno pise
    Ti si već dobio odgovor , i zar je toliko teško koristit slovo "č" ,a da zaboravio sam ti pričaš crnogorskim.

    ( Crnogorski jezik i pravopis uskoro - Internal server Error ) - ovo vam je jedino što imate na netu ...

    Najzanimljivije je ono kada su u saveznoj skupštini predložili sporazum u kome je pisalo "ođeljak" mjesto "odjeljak" pa je u roku između dva dana to jeste dvije sjednice tadašnja crnogorska vlada prepravila tadašnji sporazum i napisalo tamo gdje bilo "ođeljak" ,sada "odjeljak" ,a u pravopisu po Mikčeviću je ođeljak

    Od tada onaj čuveni citat iz savezne skupštine

    "Ja sam se zaprepastio , čitav dan sam proučavao ođeljke , i ođekare kad ono između dvije sjednice promjenili čitav jezik. Izgleda da je crnogorski jezik najpromjenjivi jezik na svjetu. Ja sam kontaktirao lingviste i oni su taj pojam proučili i kažu : "ođeljak je ono što se oteše od drvene daske" . Pa vjerovatno i oni tako tešu i donose svoje zakone"

  20. #195
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Ti si već dobio odgovor , i zar je toliko teško koristit slovo "č" ,a da zaboravio sam ti pričaš crnogorskim.

    ( Crnogorski jezik i pravopis uskoro - Internal server Error ) - ovo vam je jedino što imate na netu ...

    Najzanimljivije je ono kada su u saveznoj skupštini predložili sporazum u kome je pisalo "ođeljak" mjesto "odjeljak" pa je u roku između dva dana to jeste dvije sjednice tadašnja crnogorska vlada prepravila tadašnji sporazum i napisalo tamo gdje bilo "ođeljak" ,sada "odjeljak" ,a u pravopisu po Mikčeviću je ođeljak

    Od tada onaj čuveni citat iz savezne skupštine

    "Ja sam se zaprepastio , čitav dan sam proučavao ođeljke , i ođekare kad ono između dvije sjednice promjenili čitav jezik. Izgleda da je crnogorski jezik najpromjenjivi jezik na svjetu. Ja sam kontaktirao lingviste i oni su taj pojam proučili i kažu : "ođeljak je ono što se oteše od drvene daske" . Pa vjerovatno i oni tako tešu i donose svoje zakone"
    Miliji ti je Seselj od majke

  21. #196
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Daću ja tebi pravi Gorski Vjenac , ne onu verziju pisanu za vrjeme Titove vladavine gdje se sve satiralo i mjenjalo da bi se stekao nekakav utisak o bratstvu jedinstvu. Pa su neke knjige zabranjivane , istorija je mjenjana , neke su zaključavane po podrumima , pravoslavna crkva je protjerivanja da sada ne dužim oko toga.

    A što se Gorskog Vjenca tiče ta knjiga je nešto izuzetno ,a za razliku od CG u srpskim osnovnim školama to djelo se izučava od 5. razreda. U tom djelu nije navedeno ništa što se tiče jezika ČernoGorskog pravopisa.

    Jedini publicista crnogorskoga pravopisa je izvjesni Vojislav Mikčević , koji je to radio za osnovne škole. Ako uzmete knjigu starih srpskih arhaični rječi ,a naćete ono što crnogorci nazivaju svojim rječnikom. Pa tako i ako ovde svi crnogorci kažu "odjeljak" po tom novom pravopisu se kaže "ođeljak" pa se ko kako snađe i to je jezik ...
    Naravno ti Gorski vijenac ne razumiješ.
    Srbi su svojim jezikom upropastili crnogorski jezik i oduzeli mu na hiljade riječi uz izvitoperenje predivnih naglasaka koji u njemu postoje. Današnji srpski jezik liči na žalosnu izvještačenu karikaturu crnogorskog jezika sa njihovim besmislenim dužinama samoglasnika koje se postavljaju đe treba i đe ne treba (pastrrmka, maliina,...) smijurija. Jedan divni primjer je riječ umetnik iz srpskog jezika za koju u crnogorskom jeziku postoje dvije riječi. Jer je umjetnik koji je ovladao vještinama pa "umije" praviti lijepe stvari a postoji i umetnik kao dio koji se umeće u veću cjelinu. Na isti način možeš utvrditi postojanje na hiljade riječi za koliko je bogatiji crnogorski jezik a siromašniji srpski. Uz uzlazne i silazne duge i kratke naglaske i nenaglašene dužine za savršeno precizno izražavanje čobani Crnogorci su jezički virtuozi prema akademicima SANU.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bivsi srbi
    By Ego_and_his_own in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 30
    Last Post: 03-02-08, 00:48
  2. Srbi, Hrvati i Sloveni
    By Kurajber in forum Istorija
    Replies: 2
    Last Post: 27-10-05, 12:49
  3. Srbi o Crnogorcima
    By amaro99 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 39
    Last Post: 14-09-04, 10:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •