Page 1 of 14 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 328

Thread: Katalonija - put do drzave

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Katalonija - put do drzave

    Milion Katalonaca na referendumu
    09. novembar 2014.

    K
    atalonci su u ogromnom broju izašli na simbolični referendum o nezavisnoti. Zamjenica predsjednika Katalonije Žoana Ortega navela je da je više od 1.1 milion ljudi glasao tokom prva četiri sata simboličnog referenduma.
    Ona je rekla da je od devet do 13 sati glasalo ukupno 1.142.910 Katalonaca, prenosi AFP. Predsjednik sjeveroistočne španske provincije Katalonije Artur Mas založio se za održavanje "konačnog referenduma" o nezavisnosti, nakon današnjeg simboličnog izjašnjavanja.
    Mas je ljudima koji su čekali u redu da bi dali svoj glas, rekao da današnje nezvanično glasanje pokazuje da Katalonci zaslužuju pravi referendum o nezavisnosti i izrazio nadu da će uspjeti da ubijedi Madrid da prestane da se protivi tome, navodi AFP.

    "Uprkos ogromnim teškoćama na našem putu, 9. novembra smo ovdje i veliki broj ljudi učestvuje u tom izvanrednom događaju. Mi zaslužujemo pravo da glasamo na konačnom referendumu i možda Madrid to shvata, ali mi želimo da nastavimo sa ovim procesom čak i ako u Madridu ne postoji razumijevanje", kazao je Mas.
    "Pokušaćemo da ubijedimo ljude u Madridu posijle 9. novembra da katalonski narod zaslužuje referendum sa svim političkim posljedicama kakav je imao narod u Škotskoj prije nekoliko sedmica i narod u Kvebeku pre nekoliko godina. Zašto ne Katalonija", dodao je Mas.
    Španski premijer Marijano Rahoj je rekao da ne može dozvoliti referendum poput onog koji je održan u Škotskoj, zato što Španija, za razliku od Velike Britanije, ima ustav kojim je to zabranjeno.

    Pravne prepreke su primorale Masa da odustane od zvaničnog referenduma i održi simbolični, neobavezujući referendum koji su organizovali volonteri.
    Španska konzervativna vlada žestoko se protivi nezavisnosti bogate Katalonije koja čini petinu španske privrede, ali je zapala u velike dugove poslije izbijanja finansijske i ekonomske krize u Španiji.
    (b92.net)

  2. #2
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    379
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Podrzavam potpuno to sto zele da imaju svoju drzavu. samo nisma siguran da su obarali pravi momenat. U svakom slucaju zelim im sve najbolje pa ako je to voja naroda i da dobiju drzavu na pravom referendumu.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Volio bih da mogu pozdravit rušenje teritorijalne cijelovitosti svih zemalja članica EU, ...! Ali intimno, onako među nama (nakon traumatičnog iskustva sa raspadom našeg regiona) smatram da samo kreten može biti za rušenje Španskog jedinstva, tim prije kad vidimo da bi u toj nezavisnoj Kataloniji i dalje ostao kapitalizam, višestranačje, te smjer ka tzv euro-atlantskim integracijama....

    Sve u svemu, još jedan ogroman "požar" pod zadnjicom onih koji bi da otkupe EU.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  4. #4
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Ne da je volja naroda nego je to nevjerovatno! Opsesivno moze se reci slobodno...

    Imao sam priliku da u zivotu provedem neko vrijeme u Katalunji i ako se referendum ikad desi, moja 'odokativna' prognoza je preko 85% izlaznosti sa preko 85% glasaca sa odgovorom 'Da'...

    Shvatate li vi da npr nikad nisam upoznao nikog u Barceloni ko navija za Espanyol a da nije Kastiljanac porijeklom ili doseljenik..

    A i onako nemaju preko 3-4% navijaca u gradu..

    Pretpostavljate da to nema veze sa fudbalom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preko 80% za nezavisnost!
    Ridin' on the black train

  6. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Од колико изашлих?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Од колико изашлих?
    Oko 2,300,000 izašlih, što je kako vele 36-41% birača.

    Međutim ovo je bio neki nezvanični referendum.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Каталонци и Кастиљанци, исти народ исти језик. Што се језика тиче, као и свим новокомпонованим националним пројектима, тако се и њихов језик заснива на неким лингвитичким опсесијама (Попут Украјинаца, да стављају И у сваку ријеч умјесто Е или О, или као Бошњаци да стављају Х свуђе). Осим тога, то је једна регионална нијанса која у никаквом генетском, лингвистичком и другом смислу није оправдана. За разлику од Баскијаца рецимо, који заиста јесу други народ, и генетски и етнички и језички

  9. #9
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default Katalonija - put do drzave

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Каталонци и Кастиљанци, исти народ исти језик.

    Kastiljanci nazivaju Katalonce podrugljivo 'Poljaci' bas zato sto im k**** ne razumiju jezik!

    Tako da tvoj post nisam citao dalje od ovog quote-a...

    Druga je stvar sto svi katalonci znaju spanski..

    Edit:

    I zasto bi morala da bude Genetsko/lingvisticka barijera da bi oni htjeli nezavisnost? Htjeli su je i u Franco-vo doba..

    Katalonci su jednostavno ubjedljivo najvise bogati po glavi stanovnika na Iberijskom poluostrvu, najvise radni, najvise produktivni, a Madrid ih cepa sa raznim PDV-ima, taksama i uzima im pare..

    Plus su 'protivnici' EU i Evropske valute, tako da ako bi ikad dosegli samostalnost 99% bi bili pridruzeni clan EU poput Svajcarske sa svojom valutom u sengen zoni..

    Jednostavno bi da su svoji na svome. Da ne zavise od Spanije i sto je manje moguce od EU, tj prvenstveno Njemacke..

    Tako da ne brini дирижабл, nece se vjerovatno u sledecih par decenija to desiti...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by zubizaretta; 10-11-14 at 21:18.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Kastiljanci nazivaju Katalonce podrugljivo 'Poljaci' bas zato sto im k**** ne razumiju jezik!

    Tako da tvoj post nisam citao dalje od ovog quote-a...

    Druga je stvar sto svi katalonci znaju spanski..
    Nijesi ti upućen u to jer su sve to verzije ruskog jezika samo ubacuju bezvezna O,H ili snj. Bezveze se izmisljaju narodi, jezici i tantare kad sve to Rusi i sve je хорошо

  11. #11
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    NK-PG
    Posts
    49
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobice i oni svoje, ali polako

  12. #12
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VaskoNK View Post
    Dobice i oni svoje, ali polako
    Cude me ovakva razmisljanja, pogotovo nakon onoga sto se desilo u Skotskoj. Valja napomenuti da Katalunija nece ni blizu dobiti prava na referendum kao sto je dobila Skotska, posto klauzula o referendumu u spanskom ustavu ne postoji. Ovaj referendum je bio samo predstava, posto Spanija nije dala pristanak za odrzavanje istog, a bez spanske saglasnosti se nista ne moze uraditi. Katalunija uostalom ima najveci stepen autonomije koju jedna oblast evropii moze imati, tako da ne znam sta bi osim nezavisnosti jos htjeli, a nezavisnost se nece desiti. Nezavisnost ne bi dozvolila Spanija ali ni EU kojoj je dosta prica o odvajanjima onda kada se pokusava uspostaviti centralizovanija Evropa sa jos cvrscim vezma medju drzavama.
    Davor

  13. #13
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    NK-PG
    Posts
    49
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve ja to znam, dobro sam upucen u sve. Ali na kraju, ne mozda sad ali za neki period, 5,10, 50god.sto traze dobice, meni to nije jasno, zasto svi hoce da se djele, kad im nije lose .

  14. #14
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nijesi ti upućen u to jer su sve to verzije ruskog jezika samo ubacuju bezvezna O,H ili snj. Bezveze se izmisljaju narodi, jezici i tantare kad sve to Rusi i sve je хорошо
    Е ти ме научи пошто ја не говорим руски

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Kastiljanci nazivaju Katalonce podrugljivo 'Poljaci' bas zato sto im k**** ne razumiju jezik!

    Tako da tvoj post nisam citao dalje od ovog quote-a...
    Јеси пробао некад да прочиташ текст исписан на та два језика и реци ми јеси имао икакве муке да ако разумијеш један, да разумијеш и други. Хвала унапријед на негативном одговору пошто знам да ниси.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    NK-PG
    Posts
    49
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi ne morate se prepirati

  16. #16
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Katalonci su jednostavno ubjedljivo najvise bogati po glavi stanovnika na Iberijskom poluostrvu, najvise radni, najvise produktivni, a Madrid ih cepa sa raznim PDV-ima, taksama i uzima im pare..
    Зазирем од сваког сепаратизма који се заснива на овом резону и најрадије би га угушио чизмом и бајонетом

  17. #17
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    @ VaskoNK Niko se ne svadja, makar ne ja

    Isto pitanje mogu da usmjerim tebi Дирижабл samo iz drugog ugla... Jesi ikad probao da slusas ta 2 JEZIKA uporedo? Jos bolje da pricas?

    Naravno da razumijes odredjene fraze kad citas, ne pricamo o Japanu i Madjarskoj zaboga! Jezik ima isti korijen ali isto tako i doosta toga pojma nemas ako si Spanac i slusas ih vjeruj mi. Katalonci imaju dosta Francuskog sa iskvarenim Italijanskim u svom jeziku ja bih rekao.. Ma ja u Pragu uzmem da citam Ceski pa se snalazim. Treba li da se ujedinimo s njima zbog toga?

    Ja sam u BCN stigao sa onako polu solidnim znanjem Spanskog i nisam razumio Katalonski skoro nista. Molio sam ljude da mi se obracaju na Engleskom ako im se ne prica Spanski. Generalno nemaju problem da pricaju Spanski sa turistima ali kad ukapiraju da si tu, onda guraju svoj i boli ih uvo..

    Sto se tice cizme, bajoneta Katalunje i Spanije to je tvoja vizija. Ok... Postujem.

    Ali zamisli da imas cerku koja je zavrsila doktorat, super radi, ima finu platu ali i muza alkoholicara koji joj popije sve pare... Plus ako se pobuni da joj ostavi nesto za djecu, sklepi je da se zna ko je tu jaci...

    Kapiram da ces ga podrzati? A i sto ne bi?

    Jer on je iz fine porodice junackog i prihvatljivog DNK. A i krv nije voda, zar ne?





    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    Е ти ме научи пошто ја не говорим руски
    .
    Ma ko bi se usudio uciti eksperta za ruski, ukrajinski, katalonski, kastiljanski... ????? Sreća je sto nama neznavenim to objasnis jer izgleda nije istina da su jezici pomijesani kad se gradila Vavailonska kula već sve je to ruski samo ljudi imaju govorne mane i jos puni neznanja.

  19. #19
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Ma uopste nemam problem ni sa kim na planeti, ni sa kakvim stavom, kakvih god politicko/religioznih ubjedjenja bio, tako ni sa Дирижаблом... Dok god je covjek - covjek i razmjenjujemo energije civilizovano plus potencijalno ucimo jedan od drugog.

    Ali ako mi npr najbolji drug stoji na putu do ostvarenja licnih snova, zamolicu ga najljepse da da se skloni i pokusati da mu objasnim koliko meni taj cilj znaci... Koliko god on bio eventualno 'lud'...

    Ako nece, zapitacu se koliki smo mi prijatelji? Zasto me sabotira? Zamolicu ga jos jednom za 3 dana i ako odgovor ostane isti pomislicu 'mozda on nije moj prijatelj' vec mi glumi sefa zarad neke licne koristi?

    E upravo to Kastiljanci rade Kataloncima. U stvari rade i Andaluziji i Galiciji ali su one planski i monetarno nesposobne da preduzmu bilo kakav korak.. Da ne pominjem Baskiju, to je tek neka 6-ta tema..

    Dakle pricali smo o virtualnom referendumu, nista vise...

    Ja cak nisam ni izlozio svoje misljenje o tome, vec misljenje VELIKE vecine Katalonaca..

    Katalonci ako se osamostale ikad, kao sto vjerovatno nece upasce po mom misljenju u serijal sr*nja neminovno (pardon my Catalan) i mislim da su i oni toga potpuno svjesni...

    Ali isto tako sam siguran da imaju svoj 'TIKA TAKA' plan kako da ispeglaju sve nedace koje ce ih zadesiti usput i izadju iz toga bolji, jaci i srecniji... Jednostavno su takvi...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ma ko bi se usudio uciti eksperta za ruski, ukrajinski, katalonski, kastiljanski... ????? Sreća je sto nama neznavenim to objasnis jer izgleda nije istina da su jezici pomijesani kad se gradila Vavailonska kula već sve je to ruski samo ljudi imaju govorne mane i jos puni neznanja.
    Било је то интересантно батргање

    Е онако успут:

    Колико Украјинаца на интернету заиста користи Украјински језик

    http://ic.pics.livejournal.com/romix...9_original.png

    Анкета гдје је изјашњавање

    http://ic.pics.livejournal.com/romix...3_original.png

    Коју Википедију читају

    http://ic.pics.livejournal.com/romix...5_original.png

    А коју уређују

    http://ic.pics.livejournal.com/romix...0_original.png

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Ali zamisli da imas cerku koja je zavrsila doktorat, super radi, ima finu platu ali i muza alkoholicara koji joj popije sve pare... Plus ako se pobuni da joj ostavi nesto za djecu, sklepi je da se zna ko je tu jaci...

    Kapiram da ces ga podrzati? A i sto ne bi?
    Шта ово треба да значи, да у тој Каталонији која ради и зарађује не живе Шпанци, да тај рад и зарада нема везе са околностима којима је свакако допринијела Шпанија као цјелина, да је Каталонија почела као неисписан папир, и да би Каталонија била ишта више од једне неразвијене шупе да је којим случајем у грађанском рату побиједила Стаљинова фракција ?

    Каталонски сепаратизам је од првог дана побрканих лончића. Они не знају гдје почињу а гдје се завршавају, зато и доживљавају неуспјех. Док су Баскијци јасно опредијељени, али не притискају толико због специфичног географског положаја и економије величине, дотле Каталонци не знају да ли је услов сепаратизма националност, језик, економија, или све то у пакету. Ако кажу ми желимо национално самоопредјељење, морају да прихвате да постоје они у Каталонији који су шпанци и који то не желе. О језику да не причам. Што се економије тиче, мислим да је став апсолутно сваког политичког дискурса о економском сепаратизму идентичан, а то је да је тако нешто апсолутно неприхватљиво.

    У суштини, једино коме одговара Каталонски сепаратизам су шака бриселских бирократа који желе да се центар одлучивања налази тамо, или евентуално у Берлину. Но свој први неуспјех доживјели су у Шкотској.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Дирижабл View Post
    У суштини, једино коме одговара Каталонски сепаратизам су шака бриселских бирократа који желе да се центар одлучивања налази тамо, или евентуално у Берлину. Но свој први неуспјех доживјели су у Шкотској.
    hhahhahahahahah
    Ovo bi trebalo prebaciti ili u vicevi godine ili oznaciti kao etalon neznanja. Briselski birokrati zele nezavisnost da bi tamo stvorili centar odlucivanja, a u slucaju nezavisnosti oni su automatski van EU. Zbilja treba poznavati ukrajinski jezik, obozavati Putinov mirovni plan da bi se stvorila ovakva teza.
    Za uspjehe brazilskog fudbala zasluzan je Brnović, a centar EU će biti u Dajbabe dje je ona lopta za koju malo zna cemu sluzi

  22. #22
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Kakav Staljin? Kakva Staljinova frakcija? Kakvi Ukrajinci? I kakav Brisel? Ja razumijem na sto ti ciljas, ali ciljas iskljucivo emotivno, bez promisljanja 'trenutnog stanja u igri rizika'...

    Katalonci su bili protiv 'potpunog' ulaska u EU kad je Spanija to potpisala vecinskim 'regularnim' putem.

    U Kataloniji niko ne dira/protjeruje Spance, niti je to Balkansko/Ruski scenario ili mozda pad komunizma kako ga ti intrepetiras.. To je ista igra slazem se, ali novi nivo, ovaj o kom ti pricas je nazalost zavrsen... Pitaj Italijane i Grke..


    Katalonija je u tom trenutku (ulazak u EU) zivjela 500% bolje, (ne pretjerujem) a taj trenutak nije bio previse daleko kao i sto sam znas.

    U Kataloniji se trenutno ne zivi mnogo bolje nego u CG vjeruj mi... I pored turizma koji kida, melje i u sustini vrlo stabilne privrede... Svaki dan vidis strajkove, nezadovoljstvo i bunt. Vrlo kulturan bunt bez ijedne slomljene flase..

    Bez uvrede, al i kad umre Fidel Castro imam osjecaj da ces doci na taj topic i ispricati istu pricu koja itekako ima podlogu ali imam osjecaj da je izbacis vise iz srca nego sto u stvari promislis..

    Poenta 'sadasnjeg' Katalonskog pokreta je da ne zele da Berlin upravlja njima kao sto to trenutni Madrid dozvoljava, tj koliko je to moguce.... A ti se non stop drzis neke sentimentalne price.

    Spanija kao jedinstveni entitet nije kadar da prkosi Berlinu a nema ni namjeru. (namjerno pominjem Berlin a ne Brisel stalno, znas i sam zbog cega)

    Podji tamo, provedi malo vremena sa njima i vidjeces da oni u stvari zele da produze sebi 'povodac koji zapad namece' ako vec ne mogu da se otrgnu njega...

    Sve sto ti pricas ima smisla i casna rijec slazem se dobrim dijelom u teoriji. Ali zivis 10 koraka unazad. I Notingem Forest je nekad bio sila, prvak evrope i sto ti ja znam... Ali je CENTRALIZACIJA ucinjela svoje i izrodila Arsenal, Celzi, totenhem i bla-bla....

    Navijajuci za Kastilju u stvari navijas za Bajern iz Minhena



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #23
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    hhahhahahahahah
    Ovo bi trebalo prebaciti ili u vicevi godine ili oznaciti kao etalon neznanja. Briselski birokrati zele nezavisnost da bi tamo stvorili centar odlucivanja, a u slucaju nezavisnosti oni su automatski van EU. Zbilja treba poznavati ukrajinski jezik, obozavati Putinov mirovni plan da bi se stvorila ovakva teza.
    Za uspjehe brazilskog fudbala zasluzan je Brnović, a centar EU će biti u Dajbabe dje je ona lopta za koju malo zna cemu sluzi
    Уколико ти није јасно зашто је концепт Еуро-федерализма потпуно на линији са локалним сепаратизмима свих боја и величина (Сјетимо, се, сепаратизми су скроз кул и ОК, само док су ван граница Њемачке) онда је то твоје лично незнање. Уколико ти није јасно шта је идеја Еуро федерализма, имаш гугл па укуцај. А то да би Каталонија остала ван ЕУ одма молим те објасни ми ђе си прочитао, дај неки линк, да долази наравно од надлежне ЕУ институције.

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Kakav Staljin? Kakva Staljinova frakcija? Kakvi Ukrajinci? I kakav Brisel? Ja razumijem na sto ti ciljas, ali ciljas iskljucivo emotivno, bez promisljanja 'trenutnog stanja u igri rizika'...
    Не циљам ништа емотивно. Да конзервативна Шпанија није побиједила, Шпанска Република и Каталонија и Баскија би биле комунистичке државе, јер су тадашњу Каталонију окупирале пар екселанс интернационалне бригаде, које су 100% финансирали и наоружавали совјети, док су у Барси били и Анархисти.

    U Kataloniji niko ne dira/protjeruje Spance, niti je to Balkansko/Ruski scenario ili mozda pad komunizma kako ga ti intrepetiras.. To je ista igra slazem se, ali novi nivo, ovaj o kom ti pricas je nazalost zavrsen... Pitaj Italijane i Grke..
    Проблем је у једном концепту који ви никако не капирате. Каталонија није држава Каталонаца. Крај, тачка, довиђења. Каталонци и Шпанци живе паралелно у Каталонији од кад је вијека и вјекова. Каталонци не могу самовољно да је резервишу за себе.

    U Kataloniji se trenutno ne zivi mnogo bolje nego u CG vjeruj mi... I pored turizma koji kida, melje i u sustini vrlo stabilne privrede... Svaki dan vidis strajkove, nezadovoljstvo i bunt. Vrlo kulturan bunt bez ijedne slomljene flase..
    Замор привредне активности у Каталонији је директно пропорционалан приливу ниско квалификоване радне снаге са блиског истока и Африке, па и из саме Шпаније. Не може се од препродаје крадених телефона до привредног раста.


    Poenta 'sadasnjeg' Katalonskog pokreta je da ne zele da Berlin upravlja njima kao sto to trenutni Madrid dozvoljava, tj koliko je to moguce.... A ti se non stop drzis neke sentimentalne price.
    Управља се оним који је довољно слаб. Шпанија није слаба, ни војно ни економски. Еуро провинцијализам је као идеална подлога за владавину ЕУ олигархије, јер се заснива на концепту демилитаризованих, социјалистичких, тржишно привредних републичица којима ће економски захват бити одређиван у Њу Јорку, политички у Бриселу, а војни у Пентагону.

    Navijajuci za Kastilju u stvari navijas za Bajern iz Minhena
    Људи се превише заносе кад замишљају Каталонце као неки социјалитички, анти-империјалистички настројен ентитет. Тако исто доживљавамо и Ирце и Грке и ове и оне, али то најчешће нема везе с везом, јер свуда побјеђује лијеви центар који ради како Брисел диктира, а те наводно анти-глобалистичке фракције узму 5% на изборима
    Last edited by Дирижабл; 11-11-14 at 17:36.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Da se to tad desilo Spanija BI bila komunisticka drzava. Da!

    Da sam se rodio kao zensko bio bih cerka, DA!


    Berlin i brisel pobjedjuju svakako i nazalost.

    Sve je demilitarizovano u Evropi u smislu pokusaja pobjede nad istim.

    Ovaj topik se odnosi na virtualni referendum u Kataloniji.

    Zasto sve mora da bude etnicki podijeljeno u tvom svijetu?

    Nezavisno od ove price ja u Kataloniji imam prijatelje i Katalonce i Kastiljance i Galicijce i Andaluzane...

    Isti se druze, pare izmedju sebe i radjaju 'hibride'...

    Ti se non stop bavis sizifovim poslom porazavanja EU. Ne u ovom desetljecu jbg..

    Jel Rusija porazila USA 'preuzimanjem' kube kad pogledas nazad?



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Ne da je volja naroda nego je to nevjerovatno! Opsesivno moze se reci slobodno...

    Imao sam priliku da u zivotu provedem neko vrijeme u Katalunji i ako se referendum ikad desi, moja 'odokativna' prognoza je preko 85% izlaznosti sa preko 85% glasaca sa odgovorom 'Da'...

    Shvatate li vi da npr nikad nisam upoznao nikog u Barceloni ko navija za Espanyol a da nije Kastiljanac porijeklom ili doseljenik..

    A i onako nemaju preko 3-4% navijaca u gradu..

    Pretpostavljate da to nema veze sa fudbalom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Naravno da nema veze sa fuZbalom, vec politikom. Vecina, mada ne bi pogrijesio ni da napisem svi navijaci Espanjola su za ocuvanje cjelovitosti Spanije, dok sa druge strane ogromna vecina navijaca Barse su za samostalnost. Frankov rezim je strogo zabranjivao bilo kakav vid simpatisanja samostalnosti Katalonije, cak nisam siguran da su u njegovo vrijeme uposte imali status pokrajine, (ne samo njih, i Galicija se u to vrijeme zalagala za nezavisnost, samo sto su njih pregazili za 2 dana, a ako se dobro sjecam, Franko je rodom iz La Korunje) tako da im je SD Barsa jedno vrijeme bio jedan od, ako ne i jedini vid borbe protiv diktature iz Madrida, otud i ono 'mes que un club', mada vjerovatno to vec svi znate. Nakon Frankove smrti, sastavlja se novi spanski ustav koji dozvoljava pokrajinama (ja sam uo za oko 10-ak njih) neki vid samoupravljanja, cak imaju i svoje vlade, ali ustav nijednoj pokrajini ne dozvoljava referendum o nezavisnosti, tj. samu nezavisnost.. Na kraju, po mom misljenju, imaju pravo na izjasnjavanje o samostlnosti (iako ne spanskim ustavom), jer su kao kraljevina postojali vjekovima, imali zasebnu kulturu i jezik do ujedinjenja sa Aragonijom...
    Forever young, i want to be forever young

Page 1 of 14 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Katalonija i Baskija
    By chucknorris in forum CdM Arhiva
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-14, 12:22
  2. Što je ovo Solana? Ojde li i Katalonija ?
    By Regi in forum Politika generalno
    Replies: 98
    Last Post: 04-10-10, 22:47
  3. vrijenjanje drzave
    By gatsbyy in forum CdM INFO
    Replies: 0
    Last Post: 17-11-08, 16:50
  4. Centar Drzave
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 35
    Last Post: 21-07-08, 23:58
  5. Drzave i crkve
    By LAUFER in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 25-02-04, 18:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •