Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 93

Thread: Narodna Republika Kina

  1. #1
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Narodna Republika Kina

    Kineska vojska trenutno doživljava revoluciju: do 2010. godine bi trebala postati vodeća svijetska sila. Na prvi pogled je to već odavno i činjenica: 2,3 miliona stalnih vojnika i skoro pet miliona rezervista – oko sedam miliona vojnika. Za uporediti: Njemačka ima oko 250.000 vojnika, a SAD oko 1,3 miliona. Ogromna vojska je glavni faktor u državi; oficiri ne samo da odlučuju o napadima vojske, već kontroliraju i ogromnu industrijsku imperiju sa milionima zaposlenih koja je najviše skocentrisana na proizvodnju oružja.

    Međutim, brojevi zavaravaju. Kineska vojska nije moderna – još ne. Zbog toga i nije bilo invazije na Tajvan. SAD bi vjerovatno odmah reagovao i savladao Pekingovu vojsku. Ali s tim „status quo“ je uskoro završeno, jer armija trenutno doživljava revoluciju. U Vašingtonu je već odavno uzbuna: 2010. godine će kineska armija biti kompletno modernizirana i opskrbljena najnovijom tehnologijom, priča se u krugovima CIA-e. Uskoro Kina više neće imati respekta prema vrhunski opremljenoj američkoj vojsci, prije da će biti obrnuto.
    Izvor: http://www.islambosna.ba/index.php/t...spod-ekia/2348

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kina se nije uzdala u vojnu silu,
    nego u mudrost i podizanje zida, da se brane od agresora.

    Kina nije rijeshila svoje osnovne potrebe, vodu, kanalizaciju, energiju, deponije reciklazu, dug je put do oporavka 1,3 milijrde stanovnika, kvantitet i kvalitet su dva razlichita parametra, koji ne idu jedan bez drugog.

    Sto miliona rizikuje da ostane bez vode, zbog sushe.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #3
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto miliona rizikuje da ostane bez vode, zbog sushe.
    Ne vidim zašto bi ovo trebao biti problem , kod njih nije slučaj kao kod nas da u svojim stanovima imamo slavine gdje toče vodu za piće ,čak i kod nas se već kupuje industrijska voda.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Energiju stede vrlo efikasno voda za pice se kupuje i jeftina je .Sto se reciklaze tice oni sa njom nemaju problema vec mi jer nam isporucuju svoje reciklirano smece. Vojska im je totalna elita jer od 100 kandidata biraju jednoga .

  5. #5
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Inside
    Posts
    3,619
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kinu nije spasilo podizanje zida,toliko o mudrosti...Sto se tice vojske,brojnost im u istoriji nije pomogala..."Mali" Japan je vrsio invaziju na njih..."Kineska vojska",nemoj da vas ko chuje.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad je napredni i industrijalizovani Japan napao Kinu kinezi su se branili prackama kopljima i strijelama. Japan je zauzeo samo dio primorja i nije zalazio dublje u kopno.A da bi se Kina komentarisala mora se tamo poc i vidjet .Mi smo za njima minimumum 20 godina a njihov inzinjer sto napravi u garazu svi nasi inzinjeri ne mogu napravit u najopremljenijoj labaratoriji.Pojahat ce kinezi cio svijet za koju godinu!!!!!!!!

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    i ne smije se zaboravit da je kina u vrijeme invazije japanaca bila žestoko podijeljena po političkoj osnovi i da je vodila građanski rat.naoružanje i uvježbanost vojske ne treba ni pominjati.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Inside
    Posts
    3,619
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uf...sto se tiche vojne tehnologije,iza su,Tajvan je dokaz.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dubovicanin View Post
    Kad je napredni i industrijalizovani Japan napao Kinu kinezi su se branili prackama kopljima i strijelama. Japan je zauzeo samo dio primorja i nije zalazio dublje u kopno.A da bi se Kina komentarisala mora se tamo poc i vidjet .Mi smo za njima minimumum 20 godina a njihov inzinjer sto napravi u garazu svi nasi inzinjeri ne mogu napravit u najopremljenijoj labaratoriji.Pojahat ce kinezi cio svijet za koju godinu!!!!!!!!
    sjedi 1
    prouci opet gradivo
    "dio primorja"...

  10. #10
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Kina je najveca vojna i vjerovatno ce bit ekonomska sila pa vi pricajte sto ocete
    rm -rf /

  11. #11
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    2,378
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po cemu je Tajvan dokaz,Tajvan nema vosjsku u pravom smislu,jedino je tu americka vosjak sa mornaricom da kruzi okolo,a ako neko misli da ce Kina prvo da napadne Tajland kad jos ojaca grdno se vara,a cak i da oce,to bi u ovim godinama sigurno proslo,i nezaboravite Kina ima nuklearne bombe...toliko o tehnologiji...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bargdad
    Posts
    2,013
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    [QUOTE=Veri;1116566]sjedi 1
    prouci opet gradivo
    "dio primorja"...

    Mozes li samo da mi pojasnis zasto si quotovao ovo "dio primorja"???

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by dubovicanin View Post
    Kad je napredni i industrijalizovani Japan napao Kinu kinezi su se branili prackama kopljima i strijelama. Japan je zauzeo samo dio primorja i nije zalazio dublje u kopno.A da bi se Kina komentarisala mora se tamo poc i vidjet .Mi smo za njima minimumum 20 godina a njihov inzinjer sto napravi u garazu svi nasi inzinjeri ne mogu napravit u najopremljenijoj labaratoriji.Pojahat ce kinezi cio svijet za koju godinu!!!!!!!!
    Zivo me interesuje dje si ti bio u Kini jer i ne sanjas koliko je to smijesno to sto pricas. Ako mislis da smo po brojnosti za njima onda smo i 2000 godina iza njih, po atomskim bombama jos vise, a po broju bicikala vjerovatno i troduplo. Taj kineski inzenjer koji ima garazu nema potrebe da u njoj bilo sta radi i to sto sto je sve vise i vise jako uspjesnih Kineza u svim oblastima ima malo veze sa tim da li su ispred nas ili mi ispred njih. Kakve su im uslovi rada po tim gigantima i kakav je taj njihov zalosni socijalizam ipak se malo bolje raspitaj pa ces tek poceti cijeniti to nase nazadovanje.

  14. #14
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    Kina je najveca vojna i vjerovatno ce bit ekonomska sila pa vi pricajte sto ocete
    Ne znam kako svi mogu da govore da ce biti neka ekonomska sila? Mozda i oce, ali gradjani Kine to nece osjetiti. Isto tako kao sto govore za Brazil i sl. Po meni treba da bude kao prije, a to je da nije sve "Made in China, i da kazes da je nesto njemacko, da je stvarno njemacko.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    @hari,rave: to što je rekao sam čuo od barem 10tak ljudi koji su ili bili tamo ili im prijatelji bili.da je mala industrija i porodične firmice u velikom napretku.da se oni telefoni koje bi zapadne firme valjale po 300 kod njih prodaju za 80tak eura.najbrže rastuće autoindustrije su kineska i indijska.zašto bi nekom bio bitan kvalitet i ima li 2 illi airbagova,zvučnik više ili manje itd. ako auto kupuje za gradsku vožnju i ako će da ga mijenja za 5 godina(to je način razmišljanja prosječnog zapadnjaka) a cijenovna razlika je tolika da za jedno evropsko se može uzet 2 ili 3 kineska ili indijska!!!ugušiće jednostavno cijenom ostale proizvođače.pa pogledajte japance.oni već guše američku industriju.
    kineski socijalizam je dobar s jednog stanovišta:za svoje greške jednako plaća običan seljak i visoki činovnik(primjer onog gradonačelnika što će da popije metak jer je kupio stan ljubavnici).
    hm.nazvat nerazvijenom zemlju koja ima atomsku bombu i lansirala je svog astronauta je prilično ograničeno razmišljanje ;-).to je trenutni vrhunac civilizacije naše.nema boljeg od toga.koga zanima kako žive ljudi,budimo realni ;-).da postoji statistika za to siguran sam da bi u SAD bilo više beskućnika negoli u kini.
    zapad je sam tražio da svoju proizvodnju premjesti u aziju kako bi duplirali svoje prihode.kina je sa samom tehnologijom dovoljno dobila.ovi se mogu povući sad ali će i dalje kineska roba stizati na naša tržišta.
    oni su se održali kao niko do sad.kad su bili pokoreni oni su uspjevali da asimiluju napadače a polako se usisati i ostale sem ako ne dođe do nekog velikog rata u kojem bi oni nekim čudom bili sravnjeni(al to bi bio i kraj civilizacije kakvu znamo pa nije bitno).

  16. #16
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Ne znam kako svi mogu da govore da ce biti neka ekonomska sila? Mozda i oce, ali gradjani Kine to nece osjetiti. Isto tako kao sto govore za Brazil i sl. Po meni treba da bude kao prije, a to je da nije sve "Made in China, i da kazes da je nesto njemacko, da je stvarno njemacko.
    Zavisi kako ko ce osjetit al bit ce osjeta sa svakog takvog kakvog

    No ja mislim ovi kinezi sto kod nas zive, zive bolje no ostali CGorci lol
    rm -rf /

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    @hari,rave: to što je rekao sam čuo od barem 10tak ljudi koji su ili bili tamo ili im prijatelji bili.da je mala industrija i porodične firmice u velikom napretku.da se oni telefoni koje bi zapadne firme valjale po 300 kod njih prodaju za 80tak eura.najbrže rastuće autoindustrije su kineska i indijska.zašto bi nekom bio bitan kvalitet i ima li 2 illi airbagova,zvučnik više ili manje itd. ako auto kupuje za gradsku vožnju i ako će da ga mijenja za 5 godina(to je način razmišljanja prosječnog zapadnjaka) a cijenovna razlika je tolika da za jedno evropsko se može uzet 2 ili 3 kineska ili indijska!!!ugušiće jednostavno cijenom ostale proizvođače.pa pogledajte japance.oni već guše američku industriju.
    kineski socijalizam je dobar s jednog stanovišta:za svoje greške jednako plaća običan seljak i visoki činovnik(primjer onog gradonačelnika što će da popije metak jer je kupio stan ljubavnici).
    hm.nazvat nerazvijenom zemlju koja ima atomsku bombu i lansirala je svog astronauta je prilično ograničeno razmišljanje ;-).to je trenutni vrhunac civilizacije naše.nema boljeg od toga.koga zanima kako žive ljudi,budimo realni ;-).da postoji statistika za to siguran sam da bi u SAD bilo više beskućnika negoli u kini.
    zapad je sam tražio da svoju proizvodnju premjesti u aziju kako bi duplirali svoje prihode.kina je sa samom tehnologijom dovoljno dobila.ovi se mogu povući sad ali će i dalje kineska roba stizati na naša tržišta.
    oni su se održali kao niko do sad.kad su bili pokoreni oni su uspjevali da asimiluju napadače a polako se usisati i ostale sem ako ne dođe do nekog velikog rata u kojem bi oni nekim čudom bili sravnjeni(al to bi bio i kraj civilizacije kakvu znamo pa nije bitno).
    ima i Sjeverna koreja a.bombu pa umiru od gladi
    visoka tehnologija ali ona prava se i dalje najvise proizvodi u sad, japanu, kanadi...
    vecina kineskog naoruzanja se zasniva na kloniranju postojeceg ruskog
    Brojnost je kao bitna stavka kineske armije se vise zasniva na teoriji koriscenja iste kao faktora unutrasnje stabilnosti (tijan yo men) i velicine zemlje.
    Pravi adut kine je ne njena armija vec trgovacka sposobnost ali i oni su veoma ranjivi i zavise od sad, eu raspolozenja. Tako je bilo vjekovima, bit ce i ubuduce.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    kineski socijalizam je dobar s jednog stanovišta:za svoje greške jednako plaća običan seljak i visoki činovnik(primjer onog gradonačelnika što će da popije metak jer je kupio stan ljubavnici).).
    Zato da se popije metak taj socijalizam je stvarno dobar, ali probaj zamisliti socijalizam u kojem po 12 sati radis za 8 dolara, nesto kao bolovanje, penzija, besplatni ljekar.... je ono sto mogu dobiti posto popiju taj metak. Na ovom trgu sa slike svi cekaju neki (bilo kakav) posao a dnevnica je kako se pogodi. Ko dobije 3 dolara je bogatas. Koliko moze zaraditi snajder kojem je ovo "radnja" tesko je ocijeniti.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Veri View Post
    ima i Sjeverna koreja a.bombu pa umiru od gladi
    Ali nema ICBM, oooogromna razlika
    She is only here to annoy herself!

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    ja opet kažem:sreća stanovništva nije bitan faktor u moći jedne zemlje :-).SSSR je bio druga sila posle pobjede nad njemačkom u IIsr a većina stanovništva je gladovala i prije i poslije rata.ođe se priča koliko je kina moćna vojno i ekonomski a ne kakav je socijalni status njenog stanovništva ;-).
    da nijesu slučajno hendikepirani time što vojnu tehniku kupuju od rusije :mrgreen:
    što ameri imaju a da ovi njima ne mogu odgovorit?problem kod ruske vojske je samo u tome što godinama u nju nije ulagano a inače tehnološki može da prati američku u stopu prilično sam siguran.uostalom dovoljni su oni novi projektili(topol činimi se) koji nose 15tak bojevih glava za demonstraciju sile,novi suhoi,i par nuklearnih podmornica koje su skoro puštene u upotrebu.ako se ta tehnologija prodaje i kinezima i ako rusija opet krene da zgrće pare na nafti sve mi se čini da će se vojna premoć brzo preselit na istok tj ako gledamo sa američke strane na zapad ;-)


    @hari na tim slikama nijesu kinezi već stanovnici tibeta 8) .mogao si makar imena slika promijenit
    Last edited by Dutch; 20-02-09 at 21:10.

  21. #21
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by salex View Post
    Ne vidim zašto bi ovo trebao biti problem , kod njih nije slučaj kao kod nas da u svojim stanovima imamo slavine gdje toče vodu za piće ,čak i kod nas se već kupuje industrijska voda.
    I tebi ovo nije problem?

    Ljudi su prije 50-60 godina mogli da piju vodu iz praktično svih rijeka u Crnoj Gori, a mi kao da se trudimo da i život flaširamo!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    ja opet kažem:sreća stanovništva nije bitan faktor u moći jedne zemlje :-).SSSR je bio druga sila posle pobjede nad njemačkom u IIsr a većina stanovništva je gladovala i prije i poslije rata.ođe se priča koliko je kina moćna vojno i ekonomski a ne kakav je socijalni status njenog stanovništva ;-).
    da nijesu slučajno hendikepirani time što vojnu tehniku kupuju od rusije :mrgreen:
    što ameri imaju a da ovi njima ne mogu odgovorit?problem kod ruske vojske je samo u tome što godinama u nju nije ulagano a inače tehnološki može da prati američku u stopu prilično sam siguran.uostalom dovoljni su oni novi projektili(topol činimi se) koji nose 15tak bojevih glava za demonstraciju sile,novi suhoi,i par nuklearnih podmornica koje su skoro puštene u upotrebu.ako se ta tehnologija prodaje i kinezima i ako rusija opet krene da zgrće pare na nafti sve mi se čini da će se vojna premoć brzo preselit na istok tj ako gledamo sa američke strane na zapad ;-)


    @hari na tim slikama nijesu kinezi već stanovnici tibeta 8) .mogao si makar imena slika promijenit
    snila baba sto joj milo bilo

    rusi cim je kriza pocela sad kazu:
    -necemo da se igramo rata vise

    military things je malo zajebana stvar za nagadjanje.
    iskustva su pokazala sposobnosti ruskih sistema a i bitan faktor, obucenost ljudi, koji ih opsluzuje.
    Navedi te nove suhoje koji su "najbolji" i koliko ih ima
    podmornice koje ne tonu same od sebe
    rakete koje ne padaju putinu ispred nosa na vojnim manervima
    sve je to vojna propaganda koja sluzi da zamaze oci lakovjernicima

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post

    @hari na tim slikama nijesu kinezi već stanovnici tibeta 8) .mogao si makar imena slika promijenit
    Zbilja je Tibet dio Argentine pa treba promijeniti ime slika, a svaka cast kad si takav strucnjak pa ih razlikujes odakle je koji. Reci nam odakle su ona djeca kad ih vec raspoznajes.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    onaj dize tri prsta pa su iz ....

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,032
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Veri View Post
    snila baba sto joj milo bilo

    rusi cim je kriza pocela sad kazu:
    -necemo da se igramo rata vise

    military things je malo zajebana stvar za nagadjanje.
    iskustva su pokazala sposobnosti ruskih sistema a i bitan faktor, obucenost ljudi, koji ih opsluzuje.
    Navedi te nove suhoje koji su "najbolji" i koliko ih ima
    podmornice koje ne tonu same od sebe
    rakete koje ne padaju putinu ispred nosa na vojnim manervima
    sve je to vojna propaganda koja sluzi da zamaze oci lakovjernicima
    ne kažem da ih imaju u potrebnim količinama.oni prije svega nemaju dovoljno sredstava ali imaju tehnologiju.bilo koji suhoj je u borbenim manevrima bolji od f-ova.to često i sami amerikanci priznaju.koliko od f-lovaca može da izvede kobru ili sličan manevar ili da poleti sa piste pokrivene ledom?! SU-47 će izgleda konačno postat naoružanje ruske vojske
    Topol RS-24 i Bulava projektili zaobilaze raketni štit tj isti ne može da prati njihove bojeve glave pošto raketa izlazi iz atmosfere a tek se tu otvara i dijeli.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kina
    By Killy in forum Putovanja
    Replies: 4
    Last Post: 15-06-15, 20:51
  2. Prodajem narodna fonoteka
    By nenodrs in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 03-01-13, 16:01
  3. Narodna biblioteka
    By nirre in forum Centralni
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-12, 00:55
  4. Narodna pitalica
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-09, 18:49
  5. Narodna Sloga...
    By phenomenon in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 23-08-05, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •