Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 114

Thread: Nove opštine u CG - da ili ne?

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Opshtine u Danskoj su pod prismotrom drzave,
    tachno se zna koliko smiju da troshe i da se zaduzuju,
    inache im drzava propishe kaznjene poene, pa ako potroshe milion vishe,
    moraju dva da uplate u drzavni budzet,
    ali imaju svoje prihode,
    ali ne smiju donosit poreske zakone koje narushavaju konkurenciju na trzishtu,
    niti su ovlashceni za te rabote, zna se tachno ko kosi a ko vodu nosi,
    kod nas je Andrijevica vodila DRZAVNU unutarnju i vanjsku politiku,
    to je SRAMOTA I ZA DRZAVU I ZA OPSHTINU,
    da ne pominjem Pljevlja i Herceg Novi,
    to su DRZAVE U DRZAVU,
    direktor VODOVODA je narushavao medjudrzavne odnose CGe i Hrvatske,
    i eno ga, josh uvijek pije vodu,
    a mi sve to gledamo kao budale i smatramo normalnim.

    ZAKON JEVROPSKI O LOKALNOJ SAMOUPRAVI,
    JE OD ZIVOTNE VAZNOSTI ZA SVE NAS,
    TAMO SE REGRUTUJU PRAVI POLITICHKI I EKONOMSKI TALENTI,
    NE SA ULICE, NEGO ZNOJ; SUZE I RAD I RED U OPSHTINI DECENIJAMA, PA TEK NAKON TOGA DRZAVNI NIVO.

    Ni u EU se drzave ne mogu ponashati van zacrtanih ramova,
    kod nas se OPSHTINE PONASHAJU,
    kao SLON U STAKLARNIK,
    zine iz guzica i pochnu sa pljachkom i otimachinom,
    i od privatnih i od javnih preduzeca, SRAMOTA&GREVOTA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #52
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Prava je shteta,
    shto se diskusija o OPSHTINAMA i LOKALNOJ SAMOUPRAVI,
    svodi na izbornu matematiku i sroza POLITICHKI PLAN,
    od kojeg umiremo otmeno dvije decenije,
    LOKALNA SAMOUPRAVA su 21 LOKOMOTIVA,
    koje mogu da stoje na stanici i skupljaju rdju,
    ili da STVARAJU AMBIJENT za RAD&RED,
    za privlachenje STRANIH & DOMACIH INVESTITORA,
    da ne ide sve preko KRIMINALNOG SINDIKATA, da se VLAST RAZVLASTI I MORSKO ZLO NABIJE NA GLOGOV KOLAC, i SAHRANI NA CHEPURKE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Opshtine u Danskoj su pod prismotrom drzave,
    tachno se zna koliko smiju da troshe i da se zaduzuju,
    inache im drzava propishe kaznjene poene, pa ako potroshe milion vishe,
    moraju dva da uplate u drzavni budzet,
    ali imaju svoje prihode, ali ne smiju donosit poreske zakone koje narushavaju konkurenciju na trzishtu, niti su ovlashceni za te rabote, zna se tachno ko kosi a ko vodu nosi, kod nas je Andrijevica vodila DRZAVNU unutarnju i vanjsku politiku, to je SRAMOTA I ZA DRZAVU I ZA OPSHTINU,
    da ne pominjem Pljevlja i Herceg Novi, to su DRZAVE U DRZAVU,
    direktor VODOVODA je narushavao medjudrzavne odnose CGe i Hrvatske,
    i eno ga, josh uvijek pije vodu, a mi sve to gledamo kao budale i smatramo normalnim..
    Moj Milovane, dzaba ti je ta prica kod nas dok ima veseljaka koji smatraju da bi Podgorica trebala imati isti budzet kao Savnik ili Andrijevica i da se pare u Podgorici slivaju jer Andrijevica rjesava svjetske probleme, ali kad snijeg zavali onda kuknjava da im neko drugi cisti puteve.
    Ako bi ti u Danskoj nekom pricao o cemu se raspravlja u nasim lokalnim samoupravnim jedinicama mislili bi da si pijan ili jos nesto teze. Stvarno genijalnu ideju da se opstini placa nadoknada od koncesija trebalo bi implentirati pa Cetinju svaki cenat od koncesija za televizije ili mobilne operatere jer onaj toranj nije za ukras postavljen.
    Ne pominji vodu jer to je drzavni problem, a na kraju dje si vidio da se placa voda, ito jos Hrvatima??? Tebe su totalno pokvarili u toj Danskoj pa sve racunas a ne znas da je kod nas na pitanje koliko je 2+2 odgovor a koliko treba da bude. Strasno ce se Berane nagrditi sto ce se izdvojiti neka opstina, a nista lakse nego provjeriti koliko se u barsku kasu sliva sa tog ekonomskog giganta iliti crnogorske silikonske doline, Sutomora.

  4. #54
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    E moj Hari,

    Sve je mene jasno o nivou OPSHTINSKIH KABADAHIJA,
    koji svu krivicu za SVOJU BIJEDU,
    kako umnu tako i materijalnu, prenose na DRZAVNI NIVO iz svojih opshtinskih luxuznih automobila i svojih kancelarija koje liche na KANCELARIJU KANCELARA NJEMACHKE, te "VUNJENE NAZUBICE" su ugled "CHARAPI" i ostalim parazitima, da choplje tu izmrcvarenu GORU CRNU.

    Ali zakon i izkustvo o LOKALNOJ SAMOUPRAVI,
    je pod hitno potreban GRADJANIMA, da ne kukaju i drvlje i kamenje svaljuju na DRZAVU, da MAJMUN STANE PRED ZRCALO,
    i pita samoga sebe, shto je on preduzeo da privuche INVESTITORE,
    ili je BIROKRATSKIM PREPREKAMA I INSPEKTORSKIM KAZNAMA,
    otjerao i one shto su pocheli poneshto mrchit,
    kao Slovaci u Beranski rudnik,
    pa kad vidjoshe one hoshtaplere, koji pocheshe da ucjenjuju,
    pobjegoshe glavom bez obzira od LOKALNE MAFIJE,
    i ostavishe mashine u koje su ulozili milione eura, i nikome od tih pljachkasha, dlaka sa glave nije falila.

    Takvih primjera ima u svakoj OPSHTINI,
    dhje budale pucaju sebe u zdravu nogu, pa im je DRZAVA KRIVA,
    shto sve oce za svoju GUZICU, a u glavu nishta nemaju , lishe LICHNIH INTERESA:

    TU GUBU IZ TORINE, TREBA IZTRIJEBIT I POSLAT NA STOCHNI PAZAR.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #55
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Aman ljudi neće se pitanje crnogorskih opština, njihovog broja i statusa riješit na ovaj pdf i stvarno mi nije mi jasno čemu toliki otpor.
    Ja ne znam kako da to razumijem sem kao strah pojedinaca od prekrajanja granica unutar CG i posljedica koje to može da ima...Stvarno nijesam pametan što je po srijedi...
    Svi se slažemo da opštine moraju dokazati održivost i to da bude uslov CONDITIO SINE QUA NON (što bi rekli braća Latini) da bi jedna opština zamiritala da bude opština.
    Ako se neko boji da drmne u strukturu CG samo kako bi je čuvao da se ne sruši ko kula od karata, meni je to uvreda za CG. Smatram da je taj strah sulud. Ne možemo CG ko makanju čuvat od svake prehlade tako što ćemo je nosit kroz narod u ćebe.
    Niko ovđe (normalan) ne zagovara federalizaciju CG niti da se opštine organizuju po etničkom principu, ali niđe u Ustavu ne piše da mora bit 21 opština i tačka. Ko to takne nasrnuo je na ustavni poredak.
    Ajmo hladne glave da razmislimo o čemu se radi.
    Budžet opštine PG projektovan za ovu godinu je čini mi se oko 100 miliona a možda i više. To su podgoričke pare i Mugi odlučuje đe će s njima. Čini mi se da je posle PG Budva najbogatija sa nešto oko 35 miliona eura. Ako bi logika protivnika bila u narodu prihvaćena onda bi svi hrlili da ugase svoje opštine i budu dio korisnika tog kolača, jer više od polovine CG opština ima zajedno manji budžet od ove dvije opštine zajedno.
    Evo i obratne logike. Zašto bi Berane sprečavalo Petnjicu da se odvoji ako od nje ne uzima više nego što joj vraća? Još je gora situacija u Plavu đe su plavljani htjeli da zapale Gusinjane kada su ovi izašli sa potpisima za opštinu. Zašto? Pa zato što ih eksplatišu! Plavljanima nije potrebno Gusinje da bi DPS bio na vlasti. I bez Gusinjana to bi DPS-SDP koalicija tamo imala...
    To je svakome jasno ko dan, ali eto, mnogima u PG to je strana i daleka tema što je, da se razumijemo, potpuno za očekivat, a vidim Harija čak i uveseljava.

    Stvarno ne razumijem ovakav otpor od ljudi koji su po ubjeđenju demokrate. Narod ima pravo i na grešku ljudi...Pa to je abeceda demokratije. VOX POPULI će uvijek biti VOX DEI.
    Last edited by El Re; 03-02-09 at 15:26.

  6. #56
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Pa ovako stvaranje opštine Petnjica je pokrenuo SDP,zbog čega ne znam,ali znam da je to njihova ideja bila...
    Neko je pomenuo uvoz vode...Voda se za HN uvozi iz Dubrovnika,i to je normalno jer oni poodavno još iz doba SFRJ vodu dobijaju odatle...To što se država guzi sa nama zbog nekih manjih izvorišta oko HN koji bi mogli da snadbjevaju grad sa vodom to je drugo pitanje.Najgore je to što HN koji uvozi vodu i kome je to više no ikome u CG a mogu reći i u EU vrijednije,MORA u toku ljeta da BD isporučuje određene količine...
    Ne vidim da bi se ijedna novoosnovana opština nešto razvila da joj se da taj status,jer bi opet DPS dolazio na vlast i tu,i onda bi opet imali neke nove GRBOVIĆE kao na Žabljaku,i neke nove biznismene...Nije ona podjela iz doba FNRJ bila tek tako...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  7. #57
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Pa ovako stvaranje opštine Petnjica je pokrenuo SDP,zbog čega ne znam,ali znam da je to njihova ideja bila...
    Pokrenuo je iz razloga što je tamo opšte raspoloženje za opštinom, a SDP im je to obećao još prije 6 godina. To je inače jedno od jačih uporišta SDP-a i ne žele ga izgubiti. To je SDP uradio iz istog razloga iz kojeg SNP sad nudi 7-8 opština. ZBog podrške naravno i to nije nikakav kriminal. To se svuda u Svijetu radi. Oslušneš potrebe građana i prvi istrčiš sa ponudom. Ali to je ovđe potpuno nebitno ko je uradio. Bitno je da to ljudi žele, a mi (posebno podgoričani) se moramo već jednom liječiti od toga da kao neka lokalna nadrasa znamo što je najbolje za druge po CG.
    Što se tiče veličine opštine, nešto mi pade na pamet dok razmišljam na ovu temu, za one koji ne znaju Nikšić je teritorijom najveća opština u CG. Ako se dobro sjećam bio je najveća opština i u SFRJ. Dakle po logici nekih trebao bi biti možda i najbogatiji, zar ne? A kakvo je stanje tamo? Sve od Slanog jezera na zapad i sjevero-zapad je napravljena pustinja iz koje gotovo više i nema ko da odseli. Većina vas to ne zna i tamo nije bila, zar ne? Zato što su tamo potpuna bespuća jer opština NK za 50 godina tamošnje stanovništvo nije tretirala drugačije nego ko afričke nomade. Ono po principu:" Divljaci su to, što će njima put. Oni su navikli da gaze po kosinama".
    Ovakvo stanje je neodrživo i Crna Gora se teritorijalno mora reorganizovati. Ako neka opština ne može da se samofinansira - ukinuti, nego što! Isto tako ako neko ne želi opštinu - takođe ukinuti!...Ali o svemu konsultovati narod i bačit na papir i izračunat može li to da makar "pluta" ako ne da "pliva"...
    Last edited by El Re; 03-02-09 at 16:07.

  8. #58
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nije problem u broju OPSHTINA,
    problem je u nerazumijevanju znachaja i nadleznosti OPSHTINA,
    problem je u NASHIM GLAVAMA,
    shto nijesmo razchistili,
    shto je nadleznost i pravo opshtine, koja su njihova prava i obaveze,
    a shto treba drzava da prenese na OPSHTINU,
    i u shto se po cijeni zivota ne smije mijeshat.

    Odje lud, hebe zbunjenog.
    OPSHTINE moraju profunkcionisat, da zive svoj samostalni zivot,
    i da se takmiche medju sobom, koja ce da brine bolje o svojim shkolama, jaslicama, obdanishtima, starachkim domovina i lokalnim putevima, vodo snadbijevanju, ushtedi energije i AMBIJENTU ZA PRIVATNI BIZNIZ.

    Sve ostalo da reshavaju na DRZAVNOM NIVOU,
    ovu pljachku od "MRSKOGA ZLA" treba sahranit, jer tudja ruka srab ne cheshe.
    A generalni urbanistichki plan treba poshtovat i od strane DRZAVE I OD OPSHTINE,
    da vishe ne bude AVALA&ZAVALA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #59
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Nije problem u broju OPSHTINA,
    problem je u nerazumijevanju znachaja i nadleznosti OPSHTINA,
    problem je u NASHIM GLAVAMA,
    shto nijesmo razchistili,
    shto je nadleznost i pravo opshtine, koja su njihova prava i obaveze,
    a shto treba drzava da prenese na OPSHTINU,
    i u shto se po cijeni zivota ne smije mijeshat.

    Odje lud, hebe zbunjenog.
    OPSHTINE moraju profunkcionisat, da zive svoj samostalni zivot,
    i da se takmiche medju sobom, koja ce da brine bolje o svojim shkolama, jaslicama, obdanishtima, starachkim domovina i lokalnim putevima, vodo snadbijevanju, ushtedi energije i AMBIJENTU ZA PRIVATNI BIZNIZ.

    Sve ostalo da reshavaju na DRZAVNOM NIVOU,
    ovu pljachku od "MRSKOGA ZLA" treba sahranit, jer tudja ruka srab ne cheshe.
    A generalni urbanistichki plan treba poshtovat i od strane DRZAVE I OD OPSHTINE,
    da vishe ne bude AVALA&ZAVALA.

    Nerado, ali ti moram replicirat. Radiji sam to ovako direktno, nego da polemišem s tobom po principu komunističke kritike i samokritike -"neki drugovi su nešto rekli ili uradili"...
    Milovane, nema potrebe da Crnogorci izmišljaju toplu vodu i filozofiraju što mogu bit nadležnosti opština. To su gotovo standardi prihvaćeni svuda u civilizovanom svijetu i samo ih treba primijeniti.
    Mi smo i dosad imali solidan Zakon o lokalnoj samoupravi i tačno se znalo što opština može a što ne. Jedina (dosad primijećena) rupa je bila ubiranje opštinskih taksi na infrastrukturu koja nije opštinsko vlasništvo a nalazi se na opštinskoj zemlji. Ta stvar nije tako jednostavno ko što izgleda, i mora se nać način kako da oni koji koriste bez nadoknade opštinsko zemljište ipak nešto vraćaju opštinama. Makar simbolično, ali ne svakako, da opštine odrezuju kako kojoj padne na pamet i ko hajduci blokiraju račune javnih preduzeća.
    Mada i to da dodam EPCG mnogo ne žalim jer smatram da je to najpodlija firma u CG, koja ima 6 miliona eura za dokapitalizaciju Prve banke ali ne i da plati neku mizernu opštinsku taksu. Sve se to što nije regulisano treba propisati zakonski, a sve ostalo - samo poštovati Zakon.
    Ali i tu ima kvaka. Kad bi centralna vlast recimo raspustila Andrijevicu i Herceg Novi zbog Rezolucije o Kosovu (koja pitanja nijesu iz nadležnosti opština) opozicija bi (a možda i ti) rekao da je centralna vlast diktatorska.
    Kod pitanja novih opština se ne radi o Zakonu o lokalnoj samoupravi, već o novom i najavljenom Zakonu o teritorijalnoj organizaciji države, kojim će se otvoriti mogućnost da CG dobije možda neke nove opštine.

    Sve u svemu, samo treba poštovati zakone i ako su oni nesaglasni životu i volji građana mijenjati ih - i to je sve!
    Ali mi u CG smo naučili da svaku stvar iskomplikujemo, pa eto sad i strašna dilema - šta bi opština trebala da ima od nadležnosti.
    To tako liči na nas. Nama ni komunizam nije valjao nego smo ga poboljšavali i na kraju izmislili samoupravljanje, a onda stvorili potpuni haos đe se nije znalo ko je zašta odgovoran.

    Pozdrav.

  10. #60
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Plashim se,
    da se ko od vas ne uvrijedi,
    ali da imam novca, ja bih organizovao jedno studijsko putovanje po danskim opshtinama, da se ljudi svojim ochima uvjere shto rade OPSHTINE za svoje gradjane u Dansku, i kakav je to takmicharski duh,
    ko ce bolje i jeftinije da snadbije sa vodom, energijom, daljinskim grijanjem i ko vishe energije vjetra sunca i bio mase da akomulira i iskoristi ono shto nam GOSPOD BOG daje.
    Ko ce manje da opterecuje gradhjane da LJUBE SHALTERE,
    ko ce bolji ambijet da stvori za INVESTITORE,
    itd, itd,
    ne mogu sve formulisat,
    ali me poluda fata od nashih NESPOSOBNJAKOVICA,
    koji samo maltretiraju gradhjane sa potvrdama i rozim uplatnicama za svaku sitnicu, to je prava LUDNICA,
    ko to ne zna,
    VAS MU VIJEK PRODJE U VESELJE,
    TO SU SRECNI LJUDI ; KOJI UZIVAJU U BLAGODETI CRNOGORSKE BIROKRATIJE,
    DA JE MENE CRNOM KUKAVCU NJIHOV MOZAK,
    PA DA ODMORIM BAR DVIJE NEDJELJE:
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #61
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja o jabukama, ti o kruškama...Ili sam ja suviše ograničen da razumijem što želiš reći...Može biti i to...
    Ako je neka opštinska vlast birokratska, pa to se ne rješava tako što ćemo ukinuti opštinu, nego valjda promijeniti vlast u toj opštini.
    To me sve podsjeća na onu grozomornu filozofiju Vesa Vukotića o CG kao mikrodržavi đe će bit državna administracija sastavljena od 2-3 hiljade službenika i sve drugo treba poslat kući. Podrazumijeva se da u toj državi nebi uopšte bilo opština pa dakle ni opštinske administracije.
    Jedan isti Ministar bi nabavljao i snjegočistače i uređaj za magnetnu rezonancu, i pravio kategorizaciju hotela i nadgledao obilježavanje krava. U toj varijanti ti bi vjerovatno u Danskoj elektronski dobio te papire iz domovine, a da li će Ministar od silnih obaveza stić da od privatnih vlasnika otkupi zemlju u Brskut kako bi se recimo proširilo groblje, nebi te vjerovatno interesovalo.
    Ja sa tugom konstatujem da je malo maltretiranja oko nekog vađenja novog pasoša, tebe dovelo do stanovišta da petnjičanima ne treba dat opštinu jer bi i oni vjerovatno imali sličnu administraciju.

    Drugo neću komentarisat jer zaista iskreno poštujem tvoj status dokazanog prvoborca demokratije pa i ova tvoja "lijeva skretanja" mi nekako lakše padnu.

  12. #62
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja sam Milicu chestitao i pohvalio njegov plan za povecanje broja OPSHTINA,
    jer se samo prezivljavanjem puberteta moze stici do brijanja brade.

    Gradjani moraju proc kroz taj razvoj,
    dok ne vide koliko to koshta i pochnu sa ukrupnjavanjem OPSHTINA i saradnjom u regijama, kao Djelic kad je doshao iz Davosa sa porukom,
    idi dolje u tvoju BALKANSKU VUKOJEBINU,
    i tamo OTVORITE GRANICE I TRGUJTE NA SVOJE TRZISHTE,
    pa ce 120 miliona iz EU fondova stici kao nagrada,
    dok ochi vadite i dok se svadjate, nece biti POMOCI.

    Moj problem je shto 10 ili 30 , mene je to sve jedno koliko ce biti opshtina,
    ne rade ono shto treba da rade,
    a i shto ne razlikuju LOKALNE ZADATKE OD DRZAVNIH NADLEZNOSTI.

    Nadam se, da sam pojasnio moj STAV.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  13. #63
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Draga braćo i prijatelji, obzirom da živimo u eri interneta, pa da bi nešto provjerili ne moramo ić po toj Evropi ili čekati da nam rođaci na privremenom radu prepričaju taze što čini i kako živi ta famozna Evropa, a radi doprinosa ovoj temi evo i nekih podataka:

    - U Španiji postoji skoro 10 000 opština (u prosjeku imaju po 4500 stanovnika)
    - u Francuskoj postoji na današnji dan oko 40 000 opština (prosjećno sa manje od 2000 stanovnika)
    - u Grčkoj je okruglo 900 opština i + 133 takozvane izdvojene zajednice
    - u Hrvatskoj je blizu 500 opština
    - u Sloveniji (već rekoh) 210 opština
    itd,itd,..stvarno nijesam imao više živaca i želje da kopam po internetu i utvrđujem koliko u kojoj evropskoj zemlji ima opština.

    E sad, znam da su sve ove zemlje veće od Crne Gore, ali da li je stvarno Francuska 2000 puta veća od Crne Gore? Ili biliži primjer - da li je Slovenija 10 puta veća od CG? Hrvatska 20 puta? Naravno da ne i to ni po jednom parametru ove države nijesu u toj mjeri veće od CG...
    Da li su ovo "javašluk-države" ? Ni to se nebi moglo reći...
    Mislim, kada govorimo o nekoj temi treba malo opreza, a ne da istrčavamo ovdje sa tim da li nam se neka ideja sviđa ili ne...

    Tačno je i da Danska ima 98 opština ali su one novim zakonom dobile ovlasti regiona tako da i nijesu u pravom smislu opštine. Inače ih je do 2007., Danska imala 270. Ko ne zna Danska je tek 3,5 puta veća od CG. Ovo novo rješenje tek ostaje da se vidi kako će i koliko dobro funkcionisat.
    Last edited by El Re; 03-02-09 at 18:37.

  14. #64
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Pa ovako stvaranje opštine Petnjica je pokrenuo SDP,zbog čega ne znam,ali znam da je to njihova ideja bila...
    Neko je pomenuo uvoz vode...Voda se za HN uvozi iz Dubrovnika,i to je normalno jer oni poodavno još iz doba SFRJ vodu dobijaju odatle...To što se država guzi sa nama zbog nekih manjih izvorišta oko HN koji bi mogli da snadbjevaju grad sa vodom to je drugo pitanje.Najgore je to što HN koji uvozi vodu i kome je to više no ikome u CG a mogu reći i u EU vrijednije,MORA u toku ljeta da BD isporučuje određene količine...
    Ne vidim da bi se ijedna novoosnovana opština nešto razvila da joj se da taj status,jer bi opet DPS dolazio na vlast i tu,i onda bi opet imali neke nove GRBOVIĆE kao na Žabljaku,i neke nove biznismene...Nije ona podjela iz doba FNRJ bila tek tako...
    Vidjeo sam na netu i potpis Marovicev za opstinu Gusinje pa je Gusinjani jos nemaju. Zasto? Pa to je uvjek samo prica ista za glasove stovirli su i malu tamo partiju za Gusinje koja je privezak DPS-a. Taj Marovicev potpis datira pred izbore za predsjednika CG 2008. Sada ce gore njima na sjeveru pricat o putevima i opet pokupit glasove manjina.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    .....E sad, znam da su sve ove zemlje veće od Crne Gore, ali da li je stvarno Francuska 2000 puta veća od Crne Gore? Ili biliži primjer - da li je Slovenija 10 puta veća od CG? Hrvatska 20 puta? Naravno da ne i to ni po jednom parametru ove države nijesu u toj mjeri veće od CG.....
    Suvi brojevi ponekad mogu da prevare jer svaka lokalna administracija od drzave do drzave je pomalo specificna i svaka drzava ima vise nivoa lokalne administracije. Da velicina zemlje sa brojem opstina nema bas nikakve veze moze se vidjeti na relaciji Austrija - Crna Gora - Luksemburg. Površina Austrije je preko 83.000 km˛, a Crne Gore skoro ili približno 14.000 km2. Nasa drzava sest puta manja, ali skoro isto toliko veca od Luksemburga koji ima 118 opstina grupisanih u 12 kantona, a oni opet u 3 distrikta. Vjerovatno su ovi podaci sad i zastarali, ali stare clanice EU su imale ovakvu strukturu:

    drzava.....broj opstina... priblizno stanovnika po opstini

    Francuska.... 36.559.........1.600
    Njemacka .....16.121 ....... 5.000
    Italija ........... 8.104........ 7.000
    Spanija.......... 8.082........ 4.800
    Grcka .............5.922 ........1.800
    Austrija ..........2.353 ........3.400
    Holandija........... 572....... 24.500
    Belgija ..............589....... 17.200
    Finska............... 455....... 11.200
    Portugalija......... 275....... 34.200
    Svedska............ 286....... 30.900
    Danska............. 275........19.100
    Luksemburg...... 118........ 3.400
    Last edited by Hari Krisna; 03-02-09 at 23:08.

  16. #66
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja u klin,
    ti u plochu,
    evo josh jednom da ponovim, da se pomirimo,
    moju enrgiju ne troshim na broj opshtina, to pitanje za mene nije od presudnog znachaja, to je stvar IZBORA gradjana i njihova odluka je za mene ZAKON.

    Moj PROBLEM je striktno razgranichenje NADLEZNOSTI,
    ako je rupa na magistrali, kriv je MILO I DPSDP-DRZAVA,
    ako je rupa na Zabjelo ispred lamela, KRIV JE MUGI I OPSHTINA.
    Ako se cheka na jaslice, obdanishte , osnovnu shkolu i starachki dom KRIV JE MUGI.
    Ako se cheka na hirushki zahvat na srcu, kukovima i skaning KRIV JE MILO.
    Ako se cheka na pregled zbog prehlade u dom zdravlja KRIV JE MUGI.
    Ako se chka na upis na FAKULTET i SREDNJU SHKOLU, KRIV JE MILO.

    Evo sa ovoliko PRIMJERA sam ilustrova,
    koji je moj problem, DA NEMA PREKLAPANJA NADLEZNOSTI.

    Da se tachno ZNA, kome treba glavu otkinut kad neshto ne funkcionishe, da se ne igraju sa gradjanima kao sa PING-PONG LOPTICOM.

    pozdrav
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #67
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,755
    Thanks Thanks Received 
    2,626
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Potrebna je sistematizacija drzave iz korijena...a to se ne radi preko noci i ovi temelji sadasnji su prilicno truli te se na njima logicno nista valjano ne moze izgradit.
    She is only here to annoy herself!

  18. #68
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vas dvojica ili ćerate šegu samnom ili ne znam što je...
    Hari, time što si postovao upravo dokazuješ moju teoriju, a to je da veči broj opština sam po sebi ne znači neefikasniju državu. To je moja poenta, jer se ovđe uglavnom gura teza da CG ima već i sad previše opština.
    Distrikti, okruzi, kantoni, regije,...to me zaista ne interesuje. To su složeniji oblici organizovanja od opština i ne mogu se smatrati lokalnom samoupravom (osim ako nećemo krajnje kreativno sve živo da tumačimo),i oni kao takvi samo mogu da poskupljuju čitav sistem. Nikako da ga čine jeftinijim. Naravno to ne znači da su takvi oblici organizovanja nesuvisli i nepotrebni. Negdje za tim postoji potreba negdje ne...

    Milovane, razmišljao sam da li da ti išta više dopišem večeras. Oprosti meni koji sam mlađi od tebe što ću ti ovo reć, ali ima tema đe si "jači" i to se u tvom postu odmah vidi. Možeš napisati samo rečenicu i ona je i jasna i ubitačna. Ima i tema đe odeš preširoko u pjesničkim slobodama i, ostaneš nedorečen, a meni se čini da ti tačno i znaš kada se to dogodi, ali si stari vuk ovđe pa u daljoj diskusiji zamećeš tragove i nema toga Frojda i Kanta koji te mogu pratit u tome što želiš reć.
    I ne zamjeri što ću te informisat (uzdržao sam se kada si to prvi put uradio) izgradnja škola i vrtića nadležnost je Ministarstva prosvjete, a to što Podgorica i Budva proživljavaju demografske eksplozije i para imaju na pretek pa ziđu škole i vrtiće, njihova je čista dobra volja.
    Nijednog momenta ovđe nije bilo pitanje što opštine treba da imaju od nadležnosti, već u najkreativnijem tumačenju "kako gledati na stvaranje novih opština i novu teritorijalnu organizaciju države" što i sam naslov topic-a sugeriše.
    Ja vas dvojicu, meni ovdje iskreno dragih ljudi, za večeras pozdravljam. Na ovu temu i oko ovog dijela priče uzdržaću se od dalje polemike sa vama dvojicom jer mislim da bi se samo vrtjeli u krug. Ako vas je ova tema zaista interesovala, a nijeste postovali tek onako, molim da iznova iščitate i moje i vaše komentare (nije to baš tako dugo štivo), pa ćete možda imati malo više senzibiliteta za nekoga ko živi u nekoj zabiti i želi svoju opštinu jer on za postojeću postoji samo kad treba ista da mu naplati poreze.

    Svo vrijeme dok sam pisao na ovu temu dolazio mi je na um Nenad Čanak i ono njegovo lucidno pitanje: "Sve što želimo jeste da se konačno zna čije su naše pare?..". To večeras misle puno ljudi koji su sa posla vozeći neosvijetljenim makadamom ili putem sa puno rupa došli do svojih domova u Petnjici, Tuzima, Gusinju,..i ko zna đe još po Crnoj Gori.
    Laka vi noć prijatelji...
    Last edited by El Re; 04-02-09 at 09:56.

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Vas dvojica ili ćerate šegu samnom ili ne znam što je...
    Hari, time što si postovao upravo dokazuješ moju teoriju, a to je da veči broj opština sam po sebi ne znači neefikasniju državu. To je moja poenta, jer se ovđe uglavnom gura teza da CG ima već i sad previše opština.
    ......
    Ni veci ni manji broj ne obezbjedjuje efikasnost, a tezi da je previse opstina treba samo dodati sitnicu "koje se same mogu odrzati". Nece nas niko pitati koliko ce biti opstina i kako ce se deficit obezbjedjivati samo diskutujemo.
    Svo vrijeme dok sam pisao na ovu temu dolazio mi je na um Nenad Čanak i ono njegovo lucidno pitanje: "Sve što želimo jeste da se konačno zna čije su naše pare?..". To večeras misle puno ljudi koji su sa posla vozeći neosvijetljenim makadamom ili putem sa puno rupa došli do svojih domova u Petnjici, Tuzima, Gusinju,..i ko zna đe još po Crnij Gori.
    Laka vi noć prijatelji...
    Vazda je ispravno kad se cojek zapita "dje su moje pare", ali treba prvo provjeriti koliko je dao tih para i da slucajno nije tako da se sa tim pitanjem zajedno ne tiska ruka u tudji dzep. Demokratija, zelja ljudi pa cak i potrebe nemaju cesto nista zajednickog sa mogućnostima.

  20. #70
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    [QUOTE]
    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Vas dvojica ili ćerate šegu samnom ili ne znam što je...
    quote]
    Poshtovani EL RE

    Mozda ti od jednog AMATERA iz Brskuta ochekujesh pravu studiju o LOKALNOJ SAMOUPRAVI,
    moje znanje se bazira na iskustvu sa moje chapre u Kraljevini Danskoj.

    Rado chitam tvoje postove i cijenim tvoje STAVOVE i uvazavam tvoje mishljenje.

    Tachno je , da sam NEDORECHEN na mnogim temama,
    jer sam PRESHIROK, za usku SPECIJALIZACIJU je potrebno mnogo vishe znanja i iskustva, od onog koje ja posjedujem, ja sam vishe pokretach na razmishljanje, nego STRUCHNJAK za bilo koju oblast, izuzev izvora alternativne energije.

    Malo sam se "JEGULJA", na ovu temu,
    jer je ona od izuzetne vaznosti za BUDUCNOST GORE CRNE.

    Bilo bi dobro,
    da i drugi ljudi iznesu reshenja koja se primjenjuju shirom svijeta,
    pa da izaberemo najbolja i najefikasnija reshenja, i da poneshto nauchimo.

    Gora Crna ima stanovnika kao pola velikog Kopenhagena, ili dvije opshtine Kopenhagen&Frederiksberg,
    koje brinu o istom broju GRADJANA, pa je mozda danski MODEL neprikladan za nashu geografiju&demografiju.

    Izvini ako sam bio napasan,
    nije na LICHNOJ osnovi, nego me ova PROBLEMATIKA LOKALNE SAMOUPRAVE, dovodi do LUDILA, jer sobro znam, kako to moze da funkcionishe, kad se sve sredi i uokviri zakonskim normama.

    srdachan pozdrav
    josh jednom izvini.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  21. #71
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo da se nadopunim i oko jos jedne teze koja se odje provlaci, o tome da je vise opstina neefikasija varijanta.
    Danas je mozdra najefikasnija opstina u CG Podgorica. Vecinu papira vrlo brzo vadite, komunalna policija radi svoj posao, gradsko zelenilo, vodovod...itd. Znaci nije problem u velicini, nego u organizaciji.
    Opstina iz koje sam ja, Cetinje, trenutno na platni spisak ima 248 zaposljenih.
    And still rising.
    Sa tim odnosom stanovnika i zaposljenih 18500/250 Podgorica bi sa oko 173000 stanovnika trebala da ima oko 2400 zaposljenih ili velicinu KAP-a...Ipak i pored toga sto ima oko 2 puta manje zaposljenih servisira potrebe gradjana bolje nego Cetinje, Andrijevica, Savnik, Mojkovac, Plav...
    Znaci potebno jre da efikasnost i dostupnost lokalne samouprave budu vrhunski prioritet, kad je u pitanju lokalna samouprava, a TERITORIJALNU ORGANIZACIJU Crne Gore rijesiti zakonom predvidjenim nacionom. Studijom/elaboratom o ekonomskoj odrzivosti, pozitivnim demografskim kretanjima i referendumom gradjana sa te teriotorije.
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  22. #72
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Да оживимо тему уз један текст

    Ljuljđuraj: DPS odlaže pitanje Tuzi, jer bi bez Malesije sigurno izgubili Podgoricu

    http://www.vijesti.me/vijesti/ljuljd...-clanak-112606

    иако је већ о овој теми (губљење избора у подгорици од стране дпс ако се одвоје зета и малесија) писано, неће шкодити да се прочита.

    Како ви гледате на стварање нових општина (петњица гусиње) и можда некада у будућности реорганизацију цијеле црне горе?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  23. #73
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ekonomski? Pa to je sunovrat CG. Toliko sadasnjih opstina treba ujediniti sa drugima, da je vise smijesno o tome pricati.
    Sto se tice politikantske diskusije, e tu vazda mjesta ali mene to ne zanima..

    Hvala Lepo

  24. #74
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eto i Pljevlja su opština, baš im je lepo, baš im je super.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Beyond the Wall
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Да оживимо тему уз један текст

    Ljuljđuraj: DPS odlaže pitanje Tuzi, jer bi bez Malesije sigurno izgubili Podgoricu

    http://www.vijesti.me/vijesti/ljuljd...-clanak-112606

    иако је већ о овој теми (губљење избора у подгорици од стране дпс ако се одвоје зета и малесија) писано, неће шкодити да се прочита.

    Како ви гледате на стварање нових општина (петњица гусиње) и можда некада у будућности реорганизацију цијеле црне горе?
    Taman krenuh ovo da napisem kad vidjoh ovo, fakat, ziva istina. Zato UDBA svadja katolike i muslimane albanske nacionalnosti... kako ne bi izgubili Tuzi tj Malesiju odnosno glavni grad = vlast.

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Ekonomski? Pa to je sunovrat CG. Toliko sadasnjih opstina treba ujediniti sa drugima, da je vise smijesno o tome pricati.
    Sto se tice politikantske diskusije, e tu vazda mjesta ali mene to ne zanima..

    Hvala Lepo
    pa sto pises bzv kad se odje radi iskljucivo o politici....

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 14-11-06, 08:42
  2. Od nove GPS u CG!
    By BiTrAtE in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-05, 21:24
  3. Prodajem MMC nove
    By Mirage in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-05, 19:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •