Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 114

Thread: Nove opštine u CG - da ili ne?

  1. #26
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prvo treba usvojit zakon o lokalnoj samoupravi,
    nihovim pravima i obavezama,
    pa tek poslije DECENTRALIZACIJE, i razvlashcenja PODGORICE od dominacije u CGi, i stvaranjam egalizacijonog fonda, koji bi dijelili po podacima iz MONSTATA, i onim opshtinama kojima je BOG uzo, dodat malo crkavice u njihov budzet.

    Ovo DPSDPovsko CENTRALISTICHKO upravljanjem OPSHTINAMA,
    dhje za Tarzana ima dosta, a za Jejn ni q.rac, je sramota.
    A treba GRADJANE pitat, oce li OPSHTINU i predochit gradhjanima, koju cijenu moraju platit, krunu u krunu, pa ako glasaju za lokalnu opshtinu,
    neka lijepo stave ruku u dzep i plate pa klate.

    Problem je,
    shto RTCG svaku noj, iznosi shto je Milo reka,
    a niko ne pominje LOKALNU SAMOUPRAVU,
    i koji je to Q.RAC, o kojem Jevropa stalno trtomudi sa Milovanom zajedno,
    koja je to SRECA JEDNA NEOPISIVA???????????????
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #27
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa braćo moja nije sve to tako jednostavno...Većina vas koji ste na forumu nema ovu potrebu jer je ovo pitanje daleko od vašeg života.
    Ja sam apsolutno protiv formiranja neodrživih opština, ali ne i za to da stavimo tačku pa ko je opština-opština je, ko nije-vidimo se u sljedećem životu.
    Građani Petnjice i Gusinja su već pokupili na stotine potpisa za formiranje opštine i da vam pravo kažem ne vidim razlog zašto da ne? Ako to žele, to je njihovo pravo.
    Nove opštine neće nastat prije novog zakona i to je sigurno. Ono što smatram da bi zakonski valjalo regulisat jeste apsolutna zabrana centralnoj vlasti da pomaže finansiranje lokalnih samouprava, kao i da se novim opštinama zakonski da rok od recimo 1. ili 2-ije budžetske godine da dokažu ekonomsku održivost. To bi pratio poseban tim vladinih povjerenika koji bi se bavio samo nadgledanjem toga dijela. Ajde recimo neka vrsta "nadgledane samostalnosti". Ma ima hiljadu načina kako se proces može pratiti...
    Kad se određujete da li neko treba da ima opštinu ili ne imajte na umu da se radi o konkretnim ljudima u konkretnim sredinama. Ne znam je li neko od vas uopšte bio u Petnjici ili Gusinju. To je jedna tuga Božja. Afganistan u sred Evrope. samo jakovi i deve fale. Plav recimo od bogatih gusinjskih iseljenika uzima stotine hiljada eura i renovira varoš između ostalog praveći nove magistrale, nadgrađuje zgradu opštine i pomaže dovršetak gradnje poveće džamije Sultanija u gradskom centru. Gusinjanima jednu jedinu rupu nijesu zakrpili (šetam po lijepoj našoj češće pa sam bio i tamo i svojim očima vidio taj jad), a po varoši ih ima na destine, a kamoli nešto veće da im naprave. I to traje godinama. Pa normalno da Gusinjani samo što ne zaplaču od muke.
    Slično je i u Petrovcu. Sve što se uradi tamo uglavnom je djelo privatnih investitora, ali zato je Budva kao pravi džek, svojim ali i novcem petrovčana, odlučila Plavu pokloniti novu školu. Od temelja do krova. Plavljani imaju za džamiju, ali za školu ne. Budva će to riješit, a Petrovac na novu školu može sačekat...
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 23:15.

  3. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Prvo treba usvojit zakon o lokalnoj samoupravi,
    nihovim pravima i obavezama,
    pa tek poslije DECENTRALIZACIJE, i razvlashcenja PODGORICE od dominacije u CGi, i stvaranjam egalizacijonog fonda, koji bi dijelili po podacima iz MONSTATA, i onim opshtinama kojima je BOG uzo, dodat malo crkavice u njihov budzet.
    Britko pero, uz veliki pozdrav, ali moram ti nešto reć...Mnogo je nekakve fame oko toga kako je Podgorica zajahala svim crnogorskim opštinama za vrat pa ih rabi to što može. Ja mislim da je takvo, po meni nakaradno, razmišljanje postalo pomalo "in" ko što je nekad bilo "in" u CG reći za Kilibardu da je đubre. I poslednja baba na Sinjajevinu je znala da je on đubre, a kad bi je pitali "Zašto?" -"Pa čula sam tako...".
    Volio bih da čujem kako grad Podgorica to tlači druge crnogorske gradove. Ali drito! Via factii...Je li kriva Podgorica što ima prostranu ravnicu oko sebe, i, zašto to otvoreno ne reći, jako prijatnu klimu koju nema najveći dio CG? Je li kriva Podgorica što je centralna vlast zapostavljala decenijama sjever pa otud i danas dolaze emigranti ko skakavci i za svakog je ta PG našla mjesto i uhljebljenje.
    Je li kriva Podgorica i podgoričani što je državna vlast '46. preselila u PG? Niko podgoričane za to nije ni pitao!
    Nije CG , onakva sirota i korisnik fonda za narazvijene rep. SFRJ,mogla istovremeno metropolizovat nekoliko centara. Podgorici je svanulo, Cetinju smrklo. Surovo ali istinito! Što ćemo sad, život je to...
    Inače tada je mrklo i podgoričanima. Treba i to reć. A zna se ko su pravi podgoričani. Oni indijanci od kojih nije u PG sa sve potomcima danas nije ni 15 hiljada. Od 100 podgoričana danas ne znam bi li našli jednog da pokaže đe je bio hotel "Evropa", đe je bio Sokolski dom,..Poneko zna za kuću čuvenog doktora Kusleva, a i njega su prekrstili u Kusle ko da je bio Francuz, pa vele "Kusleova kuća",..itd,itd.. No neka druga je to priča,..
    Ja se mogu slagati ili ne sa gradonačelnikom, napadati ili ne njegovu bahatost, ali treba biti stvarno pečena obraza pa reć da taj čovjek nije preporodio ovaj grad prije svega dobro ga organizujući i sprečavajući skakavce da nasrću na zemlju koja nije njihova. Rođeno sam podgoričanče i jeste čudo kada svojim očima gledate kako se jedan pristojan grad razvija pred vašim očima izranjajući iz jedne sive kasabe u jednoj zabitoj jugoslovenskoj provinciji. Još kada bi se i svijest ljudi koji žive u njemu razvijala tako brzo...
    Ja naravno (donekle) mogu razumjeti nekog iz Pljevalja ili Berana što se iscijepa od muke, ali ja tu stvarno ne mogu pomoć i ne mislim da se Podgorica treba izvinjavati bilo kome!
    Prošao sam kroz Polimlje krajem septembra i gledam ljudi lome se grane pod jabukama i kruškama. Pitam one ljude što ne kupite i prodajete ovo no trule po zemlji?", a oni vele "Kome da prodamo?"..Čuješ more kome da prodaju. Treba ja da dođem tamo iz PG, poberem mu jabuke, prodam na pazar i ponesem mu pare u Berane. I opet bi taj s kreveta kukao da ga ja iz Podgorice pljačkam. Ma ajde molim te...
    Last edited by El Re; 02-02-09 at 00:24.

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Presmiješno je pominjati da opština bude recimo Petrovac,ili Grbalj...Onda bi i mi sa Zabjela tražili sa 30.000 stanovnika minimum državu a ne opštinu!!
    No što se tiče naše Pg opštine,vidim na mjestu gradonačelnika vrlo brzo jednog lelemura veoma priznatog u JET SETU...A nije Gumi!

    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  5. #30
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Presmiješno je pominjati da opština bude recimo Petrovac,ili Grbalj...Onda bi i mi sa Zabjela tražili sa 30.000 stanovnika minimum državu a ne opštinu!!
    To znači da bi po tebi u CG trebalo da postoje samo 5 ili 6 opština? Pošto si podgoričanin razumijem da tako zboriš. Možda bi trebalo da su svi u okviru opštine Podgorica, jer što će nam te lokalne samouprave. Zašto iz Podgorice preko zimi nebi kretali kamionom da čistimo snijeg od Tušine do Boana?
    Možda bi neki sarajlija, novosađanin ili skopljanac mogao reć: "Slušaj ti nemaš 300 hiljada stanovnika i neozbiljno je da budeš opština". Mislim možemo sa sa cenzusima zabavljat do ujutru.
    Po meni to nije suštinsko pitanje. Već sam pominjao Sloveniju, a ona ima ravno 210 opština. Slovenija, ko ne zna, ima površinu 20 273 km2, dok je površina Crne Gore 13 812 km2. Dakle Slovenija nije ni duplo veća.
    Glavno pitanje je pitanje ekonomske održivosti i suštinske samostalnosti.
    Monako ima 1,5 km2, pa bi ekonomijom cijelu CG pojeo za breakfast!
    Last edited by El Re; 02-02-09 at 00:31.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    To znači da bi po tebi u CG trebalo da postoje samo .
    Glavno pitanje je pitanje ekonomske održivosti i suštinske samostalnosti.
    Monako ima 1,5 km2, pa bi ekonomijom cijelu CG pojeo za breakfast!
    To je to

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Mislim da je glupo davati opštine nekim selima poput Petnjice,Grblja...
    Eto ni Risan nema opštinu...Pa ne kuka niko od njih...Pod Kotorom su.
    Po tvojoj logici CG bi trebala da ima nekih 150 opština jel?
    Onda i preko morače da bude opština?
    Što se mene tiče ako će i Ljubović bit nemam ništa protiv...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  8. #33
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Mislim da je glupo davati opštine nekim selima poput Petnjice,Grblja...
    Eto ni Risan nema opštinu...Pa ne kuka niko od njih...Pod Kotorom su.
    Po tvojoj logici CG bi trebala da ima nekih 150 opština jel?
    Onda i preko morače da bude opština?
    Što se mene tiče ako će i Ljubović bit nemam ništa protiv...
    Ma ne interesuje me koliko će ih bit. Ako građani žele treba ih puštit. Znaju oni da bi to bilo isključivo o njihovom brašnjeniku. Nijesu građani tako željni da hrle u sve to. Anketa sprovedena u Zeti prošle godine pokazala je da građani ne žele samostalnu opštinu upravo iz osjećaja da je bolje da ostanu u okviru PG. U Tuzima je drugačije raspoloženje.
    Što se tiče Grblja (ili Radanovića jer predpostavljam da bi tu bilo središte) ta bi opština bila jača nego većina postojećih u CG. Skoro sva zemlja u Jazu, Grbaljskom polju + Krimovica + Višnjevo + Zagora tu ima ogromna opštinska zemlja koja je trenutno najveći trezor i Kotora i Budve. O tome neću više...
    Inače u Risnu je postojala inicijativa za osamostaljenjem još ranih '90-ih, neđe u vrijeme kada su i andrijevičani pokrenuli svoje pitanje. Ipak, ovi drugi su imali svoje ljude na pravim mjestima u centralnoj vlasti i dobili su opštinu bez ikakvog referenduma. E sad drugo je pitanje što Andrijevicu vode nesposobnjakovići koji se bave visokom politikom i time što će Putin i Obama da urade, a ne što neke samohrane babe u straćarama umiru ko paščad po Barama Kraljskim jer nema nikog da pođe i očisti put za Mateševo od snijega i klizišta i po 2 mjeseca .
    Last edited by El Re; 02-02-09 at 01:11.

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    ......
    Po sistemu kad je bal nek je maskenbal treba onda i Opstina Savnik,opstina Donja Bukovica, a........
    Dobri Hari, za tvoju informaciju, Šavnik je već opština.


    Ova priča o opštinama može imati više smisla ako se namjerava mijenjati zakon o lokalnoj samoupravi. ŠTo se Petnjice, Tuzi i Golubavac tiče, oni nikad nće dobiti taj status iz čisto partijskih interesa. A s druge strane, kada danas u opštinama radi stotine i stotine "kadrova", možda bi bilo dobro da im se otvori još neka opština, jer im već fali stolica i prostora u sadašnjim zgradama.

  10. #35
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sve se veliko i lijepo radja u malom,
    od Atine, Sparte, Italijanskih gradskih republika, shvajcarskih kantona, njemachkih drzavica, motivacija za angazman je jacha u manjim sredinama.

    Lichni primjer, nikad do pochetka devedesetih nijesam donirao jednog krajcera u SFRJ, kad se pojavila NADA za samostalnu CGu, motivacija je bila mnogo jacha, a moram priznat i ljubav prema domovini.

    Da se neshto organizuje u Brskut,
    vjerujem da bi bio medhju prvima da pomognem.

    Zato se borim,
    da poreski obaveznici, sami odluche oce li OPSHTINU ili nece,
    ali im predochit i cijenu te njihove odluke.

    Vjerujem da razvoj malih opshtina,
    za danskim zakonima o lokalnoj samoupravi, bio mnogo brzi i efikasniji od danashnjeg CENTRALISTICHKOG.

    U Danskoj postoji takmicharski duh izmedhju OPSHTINA,
    u svim oblastima, od obdanishta, jaslica, shkola, starachkih domova, napajanja alternativnom energijom, ushtedom energije itd,itd.........
    Ali oni ne mrcvare gradjane od shaltera do shaltera,
    sve nam serviraju poshtom,
    za chetiri decenije, nijesam poljubio chetiri shaltera,
    nas upropasti BIROKRATIJA, stalno moramo ljubiti SHALTERE i duboko se klanjati pred BIROKRATIJOM, u SRBIJI imaju 28 000 BIROKRATA NA LOKALNOM NIVOU,
    a za pokratanje BIZNISA , treba poljubit stotinak SHALTERA uplatit na hiljade eura taksi drzavnih i opshtinskih i chekat preko 300 dana, prave KRVOPIJE svake drushtvene zajednice, zato smo i prikovani za samo DNO JEVROPE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #36
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Decentralizacija je buducnost i ti si svakako u pravu.
    Ali takav proces ne mora biti samo organizacija kroz opstine...zapravo, ekonomska odrzivost je kljuc. Ako Golubovci ili Sutomore ne budu imali para za rad opstine-NEMOGU JE NI IMATI! Dakle, ako su opstine koje ce stalno prosjacit-nemojte zaboga jos pet novih posjaka koji od Vlade ili drugih traze pravit..i to u vrijeme krize, kad zaista ima gdje da se ulozi I BEZ NOVE ADMINISTRACIJE!
    Dakle, AKO ELABORAT TIPA FIZIBILITI STUDIJE PRODJE-OK, A AKO NE PRODJE-ODBIT!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #37
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    U Dansku se OPSHTINE udruzuju,
    od tri OPSHTINE napravishe JEDNU ALI VREDNU i jeftiniju za gradjane,
    a srezove i regije ukidaju, koji su vecinom vodili evidenciju o bolnicama, ali veoma loshe i veoma skupo.

    Ali svaka drzava mora proci kroz PUBERTET,
    dok ne sazrene, i pochne da brije bradu.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Dobri Hari, za tvoju informaciju, Šavnik je već opština.


    Ova priča o opštinama može imati više smisla ako se namjerava mijenjati zakon o lokalnoj samoupravi. ŠTo se Petnjice, Tuzi i Golubavac tiče, oni nikad nće dobiti taj status iz čisto partijskih interesa. A s druge strane, kada danas u opštinama radi stotine i stotine "kadrova", možda bi bilo dobro da im se otvori još neka opština, jer im već fali stolica i prostora u sadašnjim zgradama.
    Bas ti hvala za informaciju, a postoji kao i opstine Bar i Budva iz koje se kao trebaju izdvajati te nove pa je odatle i analogija sa Donjom Bukovicom.
    Najlaksa je prica da neko (ne)moze dobiti opstinu iz partijskih razloga, a pozadina svega su bas te fotelje o kojima pricas. Lokalna samouprava nijesu fotelje, velika politika, ozonske rupe...vec vrlo prizemno pitanje kao komunalna sluzba i najobicniji servis gradjana do pijacinarine na trzisnici dje treba da je fino i cisto i da kosta sta manje.
    Kad bi se na te silne peticije dopisalo "da li se slazes da sam ekstra placas kroz poreze nova auta novih funkcionera" mislim da bi bilo mnogo manje entuzijasta i vrlo brzo bi se ohladio lokalpatriotizam.
    Opstina Sutomore ili Grbalj bi morali imati i svoju komunalnu sluzbu i svoje deponije i svoje inspektore.... ili bi morali plaćati sve to nekom drugom pa neka prvo naprave kalkulacije i ako im racun pokaze da imaju para i da se mjestani velikodusno slazu na nove poreze neka naprave radi mene jos deset opstina.
    Demagogija je da mjestani tih sela vec placaju poreze i da je to dovoljno jer nece na primjer opstina Bar vise slati kamione svog preduzeca za odvozenje smeca nego ih treba kupiti. Nijesam bas toliko naivan da vjerujem da ce buduci opstinari prije kupiti smecare nego limuzine za sebe. Opstina Savnik iz svog budzeta jedva ima da pokrije troskove ciscenja snijega, ali kupovina novih masina za ciscenje je iluzija i koliko mi se cini dobijaju ih iskljucivo
    od donacija.
    Lako je potpisati peticiju, napraviti opstinu, dograditi teorije da je politicki (ne)ispravno, ali se nadati da ce tu opstinu neko drugi izdrzavati ili donirati, a poslije kukati kako je Mugi bezobrazan i neda pare drugima je u najmanju ruku smijesno.

  14. #39
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    256
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Decentralizacija je buducnost i ti si svakako u pravu.
    Ali takav proces ne mora biti samo organizacija kroz opstine...zapravo, ekonomska odrzivost je kljuc. Ako Golubovci ili Sutomore ne budu imali para za rad opstine-NEMOGU JE NI IMATI! Dakle, ako su opstine koje ce stalno prosjacit-nemojte zaboga jos pet novih posjaka koji od Vlade ili drugih traze pravit..i to u vrijeme krize, kad zaista ima gdje da se ulozi I BEZ NOVE ADMINISTRACIJE!
    Dakle, AKO ELABORAT TIPA FIZIBILITI STUDIJE PRODJE-OK, A AKO NE PRODJE-ODBIT!

    Pozdrav,
    Da, tacno, tesko je skrpiti pare kada su ti u opstini Plantaze i Aerodrom, ili hotele i primorsko zemljiste...

  15. #40
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pa braćo moja nije sve to tako jednostavno...Većina vas koji ste na forumu nema ovu potrebu jer je ovo pitanje daleko od vašeg života.
    Ja sam apsolutno protiv formiranja neodrživih opština, ali ne i za to da stavimo tačku pa ko je opština-opština je, ko nije-vidimo se u sljedećem životu.
    Građani Petnjice i Gusinja su već pokupili na stotine potpisa za formiranje opštine i da vam pravo kažem ne vidim razlog zašto da ne? Ako to žele, to je njihovo pravo.
    Nove opštine neće nastat prije novog zakona i to je sigurno. Ono što smatram da bi zakonski valjalo regulisat jeste apsolutna zabrana centralnoj vlasti da pomaže finansiranje lokalnih samouprava, kao i da se novim opštinama zakonski da rok od recimo 1. ili 2-ije budžetske godine da dokažu ekonomsku održivost. To bi pratio poseban tim vladinih povjerenika koji bi se bavio samo nadgledanjem toga dijela. Ajde recimo neka vrsta "nadgledane samostalnosti". Ma ima hiljadu načina kako se proces može pratiti...
    Kad se određujete da li neko treba da ima opštinu ili ne imajte na umu da se radi o konkretnim ljudima u konkretnim sredinama. Ne znam je li neko od vas uopšte bio u Petnjici ili Gusinju. To je jedna tuga Božja. Afganistan u sred Evrope. samo jakovi i deve fale. Plav recimo od bogatih gusinjskih iseljenika uzima stotine hiljada eura i renovira varoš između ostalog praveći nove magistrale, nadgrađuje zgradu opštine i pomaže dovršetak gradnje poveće džamije Sultanija u gradskom centru. Gusinjanima jednu jedinu rupu nijesu zakrpili (šetam po lijepoj našoj češće pa sam bio i tamo i svojim očima vidio taj jad), a po varoši ih ima na destine, a kamoli nešto veće da im naprave. I to traje godinama. Pa normalno da Gusinjani samo što ne zaplaču od muke.
    Slično je i u Petrovcu. Sve što se uradi tamo uglavnom je djelo privatnih investitora, ali zato je Budva kao pravi džek, svojim ali i novcem petrovčana, odlučila Plavu pokloniti novu školu. Od temelja do krova. Plavljani imaju za džamiju, ali za školu ne. Budva će to riješit, a Petrovac na novu školu može sačekat...
    Apsolutno, apsolutno podrzavam. Petnjicani su prvi toliko ulozili u ovu drzavu, svoj kraj, to je kraj sa procentualno najvise ljudi koji rade van CG vjerovatno, a i dalje su samo drzavljani CG... I ulozili bi jos mnogo vise kad bi Petnjica bila opstina. Da ne pominjem to sto na tom prostoru zivi blizu 10 000 ljudi - drasticno vise nego u Savniku i Andrijevici npr...
    Just to slip the skin...

  16. #41
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam za to da svaka zajednica odluci da li je za samostalnu opstinu ili nije, i moze li je sebi priusstit.
    S tim da se to odnosi i na postojece, Savnik, Pluzine...
    Petnjica, Gusinje, Tuzi, Golubovci treba da dobiju opstinu i iz demografskih i iz politickim i ako hocete nacionalnih razloga...
    Ali pod jasnim uslovima, sa referendumom i ostalim rabotama...da ne bude poslije nijesmo znali da ce nas to nesto kostat, no sami pali, sami se ubili.
    I naravno uz stav Vlade, vlasti, zovite kako hocete, da nece biti razbojnistava od strane opstina, ka sto je primjerice taksa za gradj. zemljiste koje je ove godine uvela opstina Pluzine, EPCG-u u iznosu od tricavih 7 miliona eura. Koliko je bio i dug te kompanije na kraju godine.
    Pa je sad prodaju Hamovicu, na zadovoljstvo Hamovica, a na moje i Rankovo nezadovoljstvo...
    No da ne skrecem sa teme...
    Oprastajte...
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  17. #42
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR View Post
    Ja sam za to da svaka zajednica odluci da li je za samostalnu opstinu ili nije, i moze li je sebi priusstit.
    S tim da se to odnosi i na postojece, Savnik, Pluzine...
    Petnjica, Gusinje, Tuzi, Golubovci treba da dobiju opstinu i iz demografskih i iz politickim i ako hocete nacionalnih razloga...
    Ali pod jasnim uslovima, sa referendumom i ostalim rabotama...da ne bude poslije nijesmo znali da ce nas to nesto kostat, no sami pali, sami se ubili.
    I naravno uz stav Vlade, vlasti, zovite kako hocete, da nece biti razbojnistava od strane opstina, ka sto je primjerice taksa za gradj. zemljiste koje je ove godine uvela opstina Pluzine, EPCG-u u iznosu od tricavih 7 miliona eura. Koliko je bio i dug te kompanije na kraju godine.
    Pa je sad prodaju Hamovicu, na zadovoljstvo Hamovica, a na moje i Rankovo nezadovoljstvo...
    No da ne skrecem sa teme...
    Oprastajte...

    Potpuno pozdravljam tvoj stav. Nadovezaću se samo na onaj dio oko opštinske hajdučije...Mislim da bi se to zakonski moralo regulisat kako bi se opštinama oduzela mogućnost da tek tako blokiraju račune velikih javnih preduzeća. Sad to rade EPCG, sjutra će se neka budala dosjetiti da uzima taksu Željeznici na prugu ili T-Comu na kablovsku infrastrukturu. Tu se mora uvesti neki red.
    Što se tiče opštine Plužine moram priznat da me svaki put kad tamo odem prijatno iznenade. Gradić se prilično lijepo održava i nigdje nijesam vidio komad smeća na ulicama,a ni toliko novog asfalta ko tamo. Oznake na kolovozu jasne, fino ofarbane. Sve je bilo ko sa crteža. Mirno je,..Vidi se da privrede nema (hotel "Piva" je uvijek pust), ali vidi se i da SNP fino vodi taj gradić što se tiče svojih komunalnih obaveza. To je bio makar moj utisak, mada da priznam utisci su mi od prošlog proljeća kad sam bio zadnji put.
    Plužine čini mi se imaju valjda 10% od prihoda brane, ali uzmite taj podatak s rezervom, mada treba i reći da su Plužine platile i stravičnu cijenu jer je potopljen najbolji (najplodniji) dio opštine, pa je i red da ih EPCG donira. Naravno, kao što rekoh, ne da se oni ko hajduci poslužuju sa računa EPCG.

  18. #43
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tuzi i Zeta po svemu zaslužuju opštine!
    I jedni i drugi imaju veliki potencijal u poljoprivredi, trgovini itd...
    Zašto je bitna opština Zeti evo jedan konkretan primjer.
    Prethodni predsjednik gradske opštine Zeta se zalagao da novac od konsesije koja je data ,,Cijevni Komerc" za eksploataciju šljunka ide direktno u njegovu kasu jer se radi o području koje pripada gradskoj opštini Zeta.
    I što se događa.
    Gradonačelnik Mugoša odbija taj prijedlog, i odlučuje da taj novac ide u kasu grada Podgorice a da će on odlučivati koliko će novca proslijediti Zeti!
    E to vam je klasičan primjer , zašto Zeta treba svoju opštinu.
    Hoće svoje pare a ne da im ih Mugi uzima i daje milostinju.
    To je cijela priča .
    Isto je i sa Malesijom.
    Po meni tamo žive uz Zećane najvredniji ljudi u CG koji opravdano traže da sve ono što se stvori ili radi na njihovoj teritoriji pripadne njima.
    Naravno ovdje mislim na isključivo opštinske nadležnosti!
    Naveo sam vam jedan razlog, zašto Mugoša ne daje opštine Zeti i Tuzima.
    Drugi je naravno-glasovi!
    Ako Mugoši i DPS otiđu Tuzi , on automatski gubi Podgoricu.
    Na zadnjim predsjedničkim izborima čak je kandidat DPS-a i sa ovim opštinama u Podgorici imao 48,6% glasaova a opozioconi kandidati 51,4%.
    Zaključak:
    Bez Tuzi, Mugoša gubi Podgoricu.
    To i ptice na grani znaju...
    Libertas

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Evo što bi recimo falilo da se DG pripoji Podgorici,kao što kaže MILOVAN da se radi u Danskoj?Mislim da bi prije krenuli naprijed.Što se tiče Mugoše neće on još dugo bit gradonačelnik...Dolazi neko novi....
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo gore sto je napisao Sinisam je tipicni primjer prazne price koja se ponavlja a posto je demokratija i gluposti se mogu ponavljati sto naravno ne znaci da ih treba ozbiljno uzimati u razmatranje kao neki argumenat. Jos nedostaje staro geslo "Savnik radi Podgorica se gradi", ali to je u tom domenu da koncesija eksploatacije sljunka moze odrzati jednu opstinu Poslije nastaje onaj efekat o kojem pise Oskar i razbojnistvo trazenja para koliko treba.
    Naravno neka bude opstina, ali neka Zecani unaprijed znaju da ce tada gradjevinska dozvola za neki kokosar ispasti skuplja nego za vilu u primorju i nema onda trckaranja da Mugi nesto uradi.
    Last edited by Hari Krisna; 03-02-09 at 11:56.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ovo moje ili ovo iznad mene?
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  23. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Evo što bi recimo falilo da se DG pripoji Podgorici,kao što kaže MILOVAN da se radi u Danskoj?Mislim da bi prije krenuli naprijed.Što se tiče Mugoše neće on još dugo bit gradonačelnik...Dolazi neko novi....

    A možda da Podgorici pripojimo i Cetinje i Kolašin, pa i da njima krene??? Šta mislite o tome?
    Još nijesam čuo jednog jedinog Bjelopavlića koji bi ugasio opštinu Danilovgrad jednu od najstarijih crnogorskih opština. Niti se Bjelopavlići vajkaju kako imaju skupu lokalnu administraciju. Možda bi to uradio neki što je skoro šljega i doselio u Bjelopavliće, a Đuranović i Vuletić dovoljno humani da mu ne razvale kuću koju je bez centa nadoknade i bez ikakve građevinske dozvole sagradio nasred njive, a on bi sad zauzvrat oburdao danilovgradsku opštinu. Drugih koji bi to uradili u DG nema. Ako je ljudima tamo dobro, znam sigurno da im ne trebaju podgoričani sa njihovim usrećiteljskim idejama.
    Za one koji ne znaju, Danilovgrad je, poslije PG i primorskih opština, opština koja se najbrže razvija i trenutno doživljava demografsku eksploziju, jer je Mugi uvodeći ogromne namete za dobijanje građevinske dozvole, talase emigranta sa sjevera države usmjerio na Bjelopavliće i Zetu.
    I još nešto,..razlog zašto neki ljudi organizuju lokalne samouprave nije isključivo i samo ekonomske prirode i to treba poštovati! Nijesam siguran da bi Bjelopavlići rado viđeli da im poljoprivredu usmjerava neki Zećanin ili neko iz Kuča.

  24. #49
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali to je u tom domenu da koncesija eksploatacije sljunka moze odrzati jednu opstinu

    Naveo sam ti plastičan primjer otuđenja izvornog novca gradske opštine od strane glavnog grada Podgorica!
    Ako smatraš da je to nebitno, onda se ne slažemo.
    Interesantno je kako nijesi ni pomenuo drugi aspekt neimanja političke želje da se Tuzima omogući opština.
    Naravno ,da znaš što je u pitanju.
    Glasovi.
    Kada bi Tuzi ,,otišle" i ti i mnogi bi shvatili zašto je veliki Mugi dobijao izbore.
    Bez Tuzi nema Podgorice( za Mugija i DPS) jer bi bili MANJINA U NAJVAŽNIJEM I NAJVEĆEM GRADU U CRNOJ GORI!
    Tada bi pale u vodu sve priče kako je DPS nepobjediv.
    Još jednom ću te podsjetiti na presjedničke izbore u glavnom gradu Podgorici sa gradskim opštinama :
    Tuzi i Zeta!
    Vujanović( DPS)- 48,6%
    oPOZICIONI KANDIDATI- 51,4%
    Ako se DPS-u oduzmi glasovi iz TUZI( koje oni ,, drhtavo" čuvaju)oko
    48% Vujanović
    52% Opozicija
    Dakle 4% opozicija u plusu samo ako se zadrži trend sa predsjedničkih izbora a Tuzi dobiju opštinu!
    Libertas

  25. #50
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by sinisam View Post
    ali to je u tom domenu da koncesija eksploatacije sljunka moze odrzati jednu opstinu

    Naveo sam ti plastičan primjer otuđenja izvornog novca gradske opštine od strane glavnog grada Podgorica!
    Ako smatraš da je to nebitno, onda se ne slažemo.
    Interesantno je kako nijesi ni pomenuo drugi aspekt neimanja političke želje da se Tuzima omogući opština.
    Naravno ,da znaš što je u pitanju.
    Glasovi.
    Kada bi Tuzi ,,otišle" i ti i mnogi bi shvatili zašto je veliki Mugi dobijao izbore.
    Bez Tuzi nema Podgorice( za Mugija i DPS) jer bi bili MANJINA U NAJVAŽNIJEM I NAJVEĆEM GRADU U CRNOJ GORI!
    Tada bi pale u vodu sve priče kako je DPS nepobjediv.
    Još jednom ću te podsjetiti na presjedničke izbore u glavnom gradu Podgorici sa gradskim opštinama :
    Tuzi i Zeta!
    Vujanović( DPS)- 48,6%
    oPOZICIONI KANDIDATI- 51,4%
    Ako se DPS-u oduzmi glasovi iz TUZI( koje oni ,, drhtavo" čuvaju)oko
    48% Vujanović
    52% Opozicija
    Dakle 4% opozicija u plusu samo ako se zadrži trend sa predsjedničkih izbora a Tuzi dobiju opštinu!

    Ja se uglavnom slažem sa tobom, ali eto, pošto često navodiš tu varijantu "kako bi otcjepljenjem Tuzi i Golubovaca" DPS ostao bez vlasti u PG, prosto kako nebi ljudi imali zablude...
    DPS nikada neće izgubiti PG (bar ne dok je vlast na državnom nivou) i ima više scenarija kako da to obezbijedi.
    Za one koji ne znaju evo jedne informacije za koju vidim da je mnogima nepoznata. Kada je (čini mi se) 2005. rađen Zakon o Glavnom gradu i kada je odlučeno da Tuzi i Golubovci dobiju status gradskih opština, u igri je bila i druga varijanta, tj,,ideja kojom bi se i samo gradsko jezgro isparcelisalo na 5-6 gradskih opština koje bi imale po 25-30 hiljada stanovnika i svoje Skupštine koje bi posredno u Skupštinu Glavnog grada delegirale poslanike po nekoj od matematičkih formula. Tako bi u Podgorici bio primijenjen beogradski ili sarajevski scenario, a Skupština GG bi bila nadležna za kapitalne gradske projekte i definisala strategiju razvoja grada.
    Od toga se (privremeno) odustalo jer je DPS izračunao da mu je ovo što je na kraju usvojeno manje komplikovana i lako izvodiva varijanta.
    Opet, ako ikad vidimo Tuzi i Golubovce kao samostalne opštine, spreman sam da se opkladim da će DPS ići na Plan B, pa će se roditi opština Nova Varoš (od Gorice do Zabjela), opština Novi Grad (preko Morače+ blokovi + zaleđe), opština stari Aerodrom, opština Konik (sa Vrelima i Kakarickom gorom) itd, itd,..
    Tajna što je DPS to što jeste je upravo u tome što je to najsavršenije organizovana partija na Balkanu i za svaku situaciju u principu ima rezervni plan.
    Čak bih bio spreman da se opkladim da će DPS biti upravo taj koji će Tuzima i Golubovcima dati mogućnost osamostaljenja ukoliko procijene da taj proces ne mogu zaustaviti.
    Last edited by El Re; 03-02-09 at 13:56.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 14-11-06, 08:42
  2. Od nove GPS u CG!
    By BiTrAtE in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-05, 21:24
  3. Prodajem MMC nove
    By Mirage in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-05, 19:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •