Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 114

Thread: Nove opštine u CG - da ili ne?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Nove opštine u CG - da ili ne?

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    U civilizovane DRZAVE,
    postoje revizorske institucije, koje vode evidenciju o svakom "krajceru" i obavezno svake godine podnose pismeni izvjeshtaj svakom poreskom obavezniku u OPSHTINI.
    Tachno se zna,
    koliko boca shampanjca i koliko kavijara su popili i pojeli kod GRDONACHELNIKA, jedan iz Faruma je prekardashio, pa ce odlezat dvije godine, na drzavni troshak.
    Milovane, ali civilizovane drzave imaju i rijesene sisteme opstina koje se same izdrzavaju, a ne po nasem sistemu daj stvorimo opstinu pa onda kod vlada za pare da se malo igramo lokalne samouprave. Smijesno mi djeluje onaj predlog Milica i opstine Sutomore, pa vec vidju velju svadju da li će Canj biti u sastavu buduce opstine Petrovac ili Sutomore.
    Po sistemu kad je bal nek je maskenbal treba onda i Opstina Savnik,opstina Donja Bukovica, a vala kad su mogli udesiti Smailagu trebalo bi i opstinu Mljeticak napraviti.
    Kad je tada tu placan porez valjda moze i sad, a onda cemo kukati kako je preśednik opstine Mljeticak kupio novi audi ili mercedes. Stanovnika ima taman da bi svaki imao neku funkciju u opstini pa makar se zvala i referent za parking prostor.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    ... a ne po nasem sistemu daj stvorimo opstinu pa onda kod vlada za pare da se malo igramo lokalne samouprave. Smijesno mi djeluje onaj predlog Milica i opstine Sutomore, pa vec vidju velju svadju da li će Canj biti u sastavu buduce opstine Petrovac ili Sutomore.
    Gledano iz ugla održivosti logika ti je u principu na mjestu,..mada bi ja bio oprezan kod izrugivanja toj Milićevoj ideji. Naravno, jasno je zašto to SNP želi. Te "buduće" opštine su mahom izrazito ili u značajnom broju već opoziciono orjentisane ili bi za otvaranje mogućnosti otcjepljenja iz postojećih opština stanovništvo nagradilo onog koga bi držali za zaslužnog za otpočinjanje te borbe.
    Mada kada su u pitanju recimo ove primorske opštine (Petrovac, Sutomore ili Risan) mislim da bi bile, uz dobru organizaciju naravno, (ako ne bogate, a ono makar) održive.
    Uzgred Čanj je dio barske opštine i to dosad mještanima nije smetalo pa bi vjerovatno po inerciji ušao u buduću Sutomorsku.
    Da budem iskren, nama se nešto može sviđati ili ne ali u budućnosti ćemo sigurno viđeti neke od nabrojanih kao opštine.
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 11:36.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    ...stanovnika ima taman da bi svaki imao neku funkciju u opstini pa makar se zvala i referent za parking prostor.
    Vidi,..(malo u šali a malo i u zbilji)...ne mora to samo po sebi ni biti tako loše. Iz lokal-patriotizma se u pravilu rađa patriotizam.
    Ima krajeva CG koji su još u 19. vijeku. Recimo Petnjica i Gusinje. Berane i Plav kojima pripadaju ta mjesta trebaju novca za sopstveni razvoj i za njih neće imati ni u narednih 20 godina. S druge strane pola Petnjičana i Gusinjana su po Zapadu i vrlo je vjerovatno da bi pomogli sopstveni kraj. A i da to nije sigurno, ovako kako je sad nikud ne vodi.
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 13:31.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odma da odgovorim NE! Rasparcanje opstina u vise djelova nije bas pametno. Dovoljno je i ovoliko sto ih imamo.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Odma da odgovorim NE! Rasparcanje opstina u vise djelova nije bas pametno. Dovoljno je i ovoliko sto ih imamo.
    I vise nego dovoljno.
    She is only here to annoy herself!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Odma da odgovorim NE! Rasparcanje opstina u vise djelova nije bas pametno. Dovoljno je i ovoliko sto ih imamo.
    Broj opstina treba jos i smanjiti a decentralizaciju rjesavati putem gradskih opstina, mjesnih zajednica....
    Svi bi opstinu, ali od drzavnog poreza da im se srede vodovodi, deponije smeca u drugim opstinama, a iznosenje smeca najbolje da radi sasvim neko treci. Sve potvrde (i obaveze prema lokalnoj birokratiji) traziti i dobijati iskljucivo preko neta pa je onima iz Gluhog Dola svejedno da li mu je opstina u Baru ili na Zabljaku, a ustede koje bi se ostvarili na umanjoj birokratije ulagati u infrastrukturu.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    256
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    među principima koje će milić ponuditi predstavnicima drugih opzicionih partija je i pitanje decentralizacije vlasti, koja bi pored ostalog uključivala i formiranje novih opština - zeta, petnjica, gusinje, tuzi, sutomore, petrovac, grbalj i druge,
    Поштено, потребна је децентрализација а поменута подручја и регије су незадовољни досадашњим статусом, ту бих најпре издвојио Тузи (Малесију), Голубовце (Зету) и Петњицу...

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Čini mi se (uzmite s rezervom) da je u zakonu pored uslova da postoji raspoloženje građana i ocjena ekonomske održivosti i uslov da opština mora imati neki minimalni broj stanovnika. Valjda 3 ili 5 hiljada.
    Znam da je nešto tako bilo...O zakonu se i u Skupštini vodila neka rasprava prije 2-3 godine ali čini mi se da tada nije odlučivano o njemu već je vraćen u formu nacrta (tj na doradu). To je bilo (ako me pamćenje još služi) neđe početkom proljeća 2006., ali više nijesam siguran. Prošlo je mnogo toga od tada...

  9. #9
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    256
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Шавник нема 3000 становника

    ГО Зета има 16.000
    ГО Тузи (Малесија) има преко 9.000

    Петњица око 9.000
    Грбаљ преко 3.000
    Спичанска општина (Сутоморе) 3.600
    Паштровићи (Петровац) 3.800

  10. #10
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by e61 View Post
    Шавник нема 3000 становника

    ГО Зета има 16.000
    ГО Тузи (Малесија) има преко 9.000

    Петњица око 9.000
    Грбаљ преко 3.000
    Спичанска општина (Сутоморе) 3.600
    Паштровићи (Петровац) 3.800
    Petrovac- 1,485
    Tuzi-3,900
    Sutomore-1,827

    itd...

    ja ne znam odakle ti tolike brojke.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  11. #11
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tološe niko ne pominje?

  12. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    256
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rave92 View Post
    petrovac- 1,485
    tuzi-3,900
    sutomore-1,827

    itd...

    Ja ne znam odakle ti tolike brojke.
    ГО Тузи (Малесију) не чини само градско насеље Тузи него још једно 20-30 других сеоских.

    Исто тако општина Петровац не би чинио само Петровац-на-Мору већ највероватније сва насеља од Св. Стефана, у суштини подела Будванске општине на Будву и Паштровиће.

    Сутоморе +Брца, Ђенђиновићи, Ђурмани, Заграђе, Занковићи, Миљевци, Мишићи, Папани, Сутоморе... евентуално уз Шушањ

  13. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by e61 View Post
    ГО Тузи (Малесију) не чини само градско насеље Тузи него још једно 20-30 других сеоских.

    Исто тако општина Петровац не би чинио само Петровац-на-Мору већ највероватније сва насеља од Св. Стефана, у суштини подела Будванске општине на Будву и Паштровиће.

    Сутоморе +Брца, Ђенђиновићи, Ђурмани, Заграђе, Занковићи, Миљевци, Мишићи, Папани, Сутоморе... евентуално уз Шушањ
    Tako je...

  14. #14
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by e61 View Post
    ГО Тузи (Малесију) не чини само градско насеље Тузи него још једно 20-30 других сеоских.

    Исто тако општина Петровац не би чинио само Петровац-на-Мору већ највероватније сва насеља од Св. Стефана, у суштини подела Будванске општине на Будву и Паштровиће.

    Сутоморе +Брца, Ђенђиновићи, Ђурмани, Заграђе, Занковићи, Миљевци, Мишићи, Папани, Сутоморе... евентуално уз Шушањ
    Ne znamo sta bi obuhvatalo bilo koja opstina, prema ovome sto obuhvata sad, ima ovoliko kolko sam napisao.

    A Zabjelo niko da pomene.... ima svoj ustav, ambasade itd... treba uvest zabjelsku zastavu, zabjelsko narodno pozoriste i 100% Zabjelcana da ima u drzavnim instiucijama :roll:.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sada ce svi u predisbornoj kampanji pricati o novim opstinama a kada bi dosli na vlast kukali bi kako to sve kosta mnogo itd. Zeta, Tuzi i Petnjica bi po meni trebali dobiti opstinu gledajuci populaciju tih MZ.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ne.
    I ovako ih imamo previshe.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Prvo treba usvojit zakon o lokalnoj samoupravi,
    nihovim pravima i obavezama,
    pa tek poslije DECENTRALIZACIJE, i razvlashcenja PODGORICE od dominacije u CGi, i stvaranjam egalizacijonog fonda, koji bi dijelili po podacima iz MONSTATA, i onim opshtinama kojima je BOG uzo, dodat malo crkavice u njihov budzet.

    Ovo DPSDPovsko CENTRALISTICHKO upravljanjem OPSHTINAMA,
    dhje za Tarzana ima dosta, a za Jejn ni q.rac, je sramota.
    A treba GRADJANE pitat, oce li OPSHTINU i predochit gradhjanima, koju cijenu moraju platit, krunu u krunu, pa ako glasaju za lokalnu opshtinu,
    neka lijepo stave ruku u dzep i plate pa klate.

    Problem je,
    shto RTCG svaku noj, iznosi shto je Milo reka,
    a niko ne pominje LOKALNU SAMOUPRAVU,
    i koji je to Q.RAC, o kojem Jevropa stalno trtomudi sa Milovanom zajedno,
    koja je to SRECA JEDNA NEOPISIVA???????????????
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #18
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa braćo moja nije sve to tako jednostavno...Većina vas koji ste na forumu nema ovu potrebu jer je ovo pitanje daleko od vašeg života.
    Ja sam apsolutno protiv formiranja neodrživih opština, ali ne i za to da stavimo tačku pa ko je opština-opština je, ko nije-vidimo se u sljedećem životu.
    Građani Petnjice i Gusinja su već pokupili na stotine potpisa za formiranje opštine i da vam pravo kažem ne vidim razlog zašto da ne? Ako to žele, to je njihovo pravo.
    Nove opštine neće nastat prije novog zakona i to je sigurno. Ono što smatram da bi zakonski valjalo regulisat jeste apsolutna zabrana centralnoj vlasti da pomaže finansiranje lokalnih samouprava, kao i da se novim opštinama zakonski da rok od recimo 1. ili 2-ije budžetske godine da dokažu ekonomsku održivost. To bi pratio poseban tim vladinih povjerenika koji bi se bavio samo nadgledanjem toga dijela. Ajde recimo neka vrsta "nadgledane samostalnosti". Ma ima hiljadu načina kako se proces može pratiti...
    Kad se određujete da li neko treba da ima opštinu ili ne imajte na umu da se radi o konkretnim ljudima u konkretnim sredinama. Ne znam je li neko od vas uopšte bio u Petnjici ili Gusinju. To je jedna tuga Božja. Afganistan u sred Evrope. samo jakovi i deve fale. Plav recimo od bogatih gusinjskih iseljenika uzima stotine hiljada eura i renovira varoš između ostalog praveći nove magistrale, nadgrađuje zgradu opštine i pomaže dovršetak gradnje poveće džamije Sultanija u gradskom centru. Gusinjanima jednu jedinu rupu nijesu zakrpili (šetam po lijepoj našoj češće pa sam bio i tamo i svojim očima vidio taj jad), a po varoši ih ima na destine, a kamoli nešto veće da im naprave. I to traje godinama. Pa normalno da Gusinjani samo što ne zaplaču od muke.
    Slično je i u Petrovcu. Sve što se uradi tamo uglavnom je djelo privatnih investitora, ali zato je Budva kao pravi džek, svojim ali i novcem petrovčana, odlučila Plavu pokloniti novu školu. Od temelja do krova. Plavljani imaju za džamiju, ali za školu ne. Budva će to riješit, a Petrovac na novu školu može sačekat...
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 22:15.

  19. #19
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pa braćo moja nije sve to tako jednostavno...Većina vas koji ste na forumu nema ovu potrebu jer je ovo pitanje daleko od vašeg života.
    Ja sam apsolutno protiv formiranja neodrživih opština, ali ne i za to da stavimo tačku pa ko je opština-opština je, ko nije-vidimo se u sljedećem životu.
    Građani Petnjice i Gusinja su već pokupili na stotine potpisa za formiranje opštine i da vam pravo kažem ne vidim razlog zašto da ne? Ako to žele, to je njihovo pravo.
    Nove opštine neće nastat prije novog zakona i to je sigurno. Ono što smatram da bi zakonski valjalo regulisat jeste apsolutna zabrana centralnoj vlasti da pomaže finansiranje lokalnih samouprava, kao i da se novim opštinama zakonski da rok od recimo 1. ili 2-ije budžetske godine da dokažu ekonomsku održivost. To bi pratio poseban tim vladinih povjerenika koji bi se bavio samo nadgledanjem toga dijela. Ajde recimo neka vrsta "nadgledane samostalnosti". Ma ima hiljadu načina kako se proces može pratiti...
    Kad se određujete da li neko treba da ima opštinu ili ne imajte na umu da se radi o konkretnim ljudima u konkretnim sredinama. Ne znam je li neko od vas uopšte bio u Petnjici ili Gusinju. To je jedna tuga Božja. Afganistan u sred Evrope. samo jakovi i deve fale. Plav recimo od bogatih gusinjskih iseljenika uzima stotine hiljada eura i renovira varoš između ostalog praveći nove magistrale, nadgrađuje zgradu opštine i pomaže dovršetak gradnje poveće džamije Sultanija u gradskom centru. Gusinjanima jednu jedinu rupu nijesu zakrpili (šetam po lijepoj našoj češće pa sam bio i tamo i svojim očima vidio taj jad), a po varoši ih ima na destine, a kamoli nešto veće da im naprave. I to traje godinama. Pa normalno da Gusinjani samo što ne zaplaču od muke.
    Slično je i u Petrovcu. Sve što se uradi tamo uglavnom je djelo privatnih investitora, ali zato je Budva kao pravi džek, svojim ali i novcem petrovčana, odlučila Plavu pokloniti novu školu. Od temelja do krova. Plavljani imaju za džamiju, ali za školu ne. Budva će to riješit, a Petrovac na novu školu može sačekat...
    Apsolutno, apsolutno podrzavam. Petnjicani su prvi toliko ulozili u ovu drzavu, svoj kraj, to je kraj sa procentualno najvise ljudi koji rade van CG vjerovatno, a i dalje su samo drzavljani CG... I ulozili bi jos mnogo vise kad bi Petnjica bila opstina. Da ne pominjem to sto na tom prostoru zivi blizu 10 000 ljudi - drasticno vise nego u Savniku i Andrijevici npr...
    Just to slip the skin...

  20. #20
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Prvo treba usvojit zakon o lokalnoj samoupravi,
    nihovim pravima i obavezama,
    pa tek poslije DECENTRALIZACIJE, i razvlashcenja PODGORICE od dominacije u CGi, i stvaranjam egalizacijonog fonda, koji bi dijelili po podacima iz MONSTATA, i onim opshtinama kojima je BOG uzo, dodat malo crkavice u njihov budzet.
    Britko pero, uz veliki pozdrav, ali moram ti nešto reć...Mnogo je nekakve fame oko toga kako je Podgorica zajahala svim crnogorskim opštinama za vrat pa ih rabi to što može. Ja mislim da je takvo, po meni nakaradno, razmišljanje postalo pomalo "in" ko što je nekad bilo "in" u CG reći za Kilibardu da je đubre. I poslednja baba na Sinjajevinu je znala da je on đubre, a kad bi je pitali "Zašto?" -"Pa čula sam tako...".
    Volio bih da čujem kako grad Podgorica to tlači druge crnogorske gradove. Ali drito! Via factii...Je li kriva Podgorica što ima prostranu ravnicu oko sebe, i, zašto to otvoreno ne reći, jako prijatnu klimu koju nema najveći dio CG? Je li kriva Podgorica što je centralna vlast zapostavljala decenijama sjever pa otud i danas dolaze emigranti ko skakavci i za svakog je ta PG našla mjesto i uhljebljenje.
    Je li kriva Podgorica i podgoričani što je državna vlast '46. preselila u PG? Niko podgoričane za to nije ni pitao!
    Nije CG , onakva sirota i korisnik fonda za narazvijene rep. SFRJ,mogla istovremeno metropolizovat nekoliko centara. Podgorici je svanulo, Cetinju smrklo. Surovo ali istinito! Što ćemo sad, život je to...
    Inače tada je mrklo i podgoričanima. Treba i to reć. A zna se ko su pravi podgoričani. Oni indijanci od kojih nije u PG sa sve potomcima danas nije ni 15 hiljada. Od 100 podgoričana danas ne znam bi li našli jednog da pokaže đe je bio hotel "Evropa", đe je bio Sokolski dom,..Poneko zna za kuću čuvenog doktora Kusleva, a i njega su prekrstili u Kusle ko da je bio Francuz, pa vele "Kusleova kuća",..itd,itd.. No neka druga je to priča,..
    Ja se mogu slagati ili ne sa gradonačelnikom, napadati ili ne njegovu bahatost, ali treba biti stvarno pečena obraza pa reć da taj čovjek nije preporodio ovaj grad prije svega dobro ga organizujući i sprečavajući skakavce da nasrću na zemlju koja nije njihova. Rođeno sam podgoričanče i jeste čudo kada svojim očima gledate kako se jedan pristojan grad razvija pred vašim očima izranjajući iz jedne sive kasabe u jednoj zabitoj jugoslovenskoj provinciji. Još kada bi se i svijest ljudi koji žive u njemu razvijala tako brzo...
    Ja naravno (donekle) mogu razumjeti nekog iz Pljevalja ili Berana što se iscijepa od muke, ali ja tu stvarno ne mogu pomoć i ne mislim da se Podgorica treba izvinjavati bilo kome!
    Prošao sam kroz Polimlje krajem septembra i gledam ljudi lome se grane pod jabukama i kruškama. Pitam one ljude što ne kupite i prodajete ovo no trule po zemlji?", a oni vele "Kome da prodamo?"..Čuješ more kome da prodaju. Treba ja da dođem tamo iz PG, poberem mu jabuke, prodam na pazar i ponesem mu pare u Berane. I opet bi taj s kreveta kukao da ga ja iz Podgorice pljačkam. Ma ajde molim te...
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 23:24.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Presmiješno je pominjati da opština bude recimo Petrovac,ili Grbalj...Onda bi i mi sa Zabjela tražili sa 30.000 stanovnika minimum državu a ne opštinu!!
    No što se tiče naše Pg opštine,vidim na mjestu gradonačelnika vrlo brzo jednog lelemura veoma priznatog u JET SETU...A nije Gumi!

    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  22. #22
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Presmiješno je pominjati da opština bude recimo Petrovac,ili Grbalj...Onda bi i mi sa Zabjela tražili sa 30.000 stanovnika minimum državu a ne opštinu!!
    To znači da bi po tebi u CG trebalo da postoje samo 5 ili 6 opština? Pošto si podgoričanin razumijem da tako zboriš. Možda bi trebalo da su svi u okviru opštine Podgorica, jer što će nam te lokalne samouprave. Zašto iz Podgorice preko zimi nebi kretali kamionom da čistimo snijeg od Tušine do Boana?
    Možda bi neki sarajlija, novosađanin ili skopljanac mogao reć: "Slušaj ti nemaš 300 hiljada stanovnika i neozbiljno je da budeš opština". Mislim možemo sa sa cenzusima zabavljat do ujutru.
    Po meni to nije suštinsko pitanje. Već sam pominjao Sloveniju, a ona ima ravno 210 opština. Slovenija, ko ne zna, ima površinu 20 273 km2, dok je površina Crne Gore 13 812 km2. Dakle Slovenija nije ni duplo veća.
    Glavno pitanje je pitanje ekonomske održivosti i suštinske samostalnosti.
    Monako ima 1,5 km2, pa bi ekonomijom cijelu CG pojeo za breakfast!
    Last edited by El Re; 01-02-09 at 23:31.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    221
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    To znači da bi po tebi u CG trebalo da postoje samo .
    Glavno pitanje je pitanje ekonomske održivosti i suštinske samostalnosti.
    Monako ima 1,5 km2, pa bi ekonomijom cijelu CG pojeo za breakfast!
    To je to

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Mislim da je glupo davati opštine nekim selima poput Petnjice,Grblja...
    Eto ni Risan nema opštinu...Pa ne kuka niko od njih...Pod Kotorom su.
    Po tvojoj logici CG bi trebala da ima nekih 150 opština jel?
    Onda i preko morače da bude opština?
    Što se mene tiče ako će i Ljubović bit nemam ništa protiv...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  25. #25
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Mislim da je glupo davati opštine nekim selima poput Petnjice,Grblja...
    Eto ni Risan nema opštinu...Pa ne kuka niko od njih...Pod Kotorom su.
    Po tvojoj logici CG bi trebala da ima nekih 150 opština jel?
    Onda i preko morače da bude opština?
    Što se mene tiče ako će i Ljubović bit nemam ništa protiv...
    Ma ne interesuje me koliko će ih bit. Ako građani žele treba ih puštit. Znaju oni da bi to bilo isključivo o njihovom brašnjeniku. Nijesu građani tako željni da hrle u sve to. Anketa sprovedena u Zeti prošle godine pokazala je da građani ne žele samostalnu opštinu upravo iz osjećaja da je bolje da ostanu u okviru PG. U Tuzima je drugačije raspoloženje.
    Što se tiče Grblja (ili Radanovića jer predpostavljam da bi tu bilo središte) ta bi opština bila jača nego većina postojećih u CG. Skoro sva zemlja u Jazu, Grbaljskom polju + Krimovica + Višnjevo + Zagora tu ima ogromna opštinska zemlja koja je trenutno najveći trezor i Kotora i Budve. O tome neću više...
    Inače u Risnu je postojala inicijativa za osamostaljenjem još ranih '90-ih, neđe u vrijeme kada su i andrijevičani pokrenuli svoje pitanje. Ipak, ovi drugi su imali svoje ljude na pravim mjestima u centralnoj vlasti i dobili su opštinu bez ikakvog referenduma. E sad drugo je pitanje što Andrijevicu vode nesposobnjakovići koji se bave visokom politikom i time što će Putin i Obama da urade, a ne što neke samohrane babe u straćarama umiru ko paščad po Barama Kraljskim jer nema nikog da pođe i očisti put za Mateševo od snijega i klizišta i po 2 mjeseca .
    Last edited by El Re; 02-02-09 at 00:11.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 14-11-06, 07:42
  2. Od nove GPS u CG!
    By BiTrAtE in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-05, 20:24
  3. Prodajem MMC nove
    By Mirage in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-05, 18:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •