View Poll Results: Ekstremni sportovi, da ili ne

Voters
3. You may not vote on this poll
  • Ne

    0 0%
  • Da

    3 100.00%
Results 1 to 4 of 4

Thread: EKSTREMNI SPORTOVI

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default EKSTREMNI SPORTOVI

    Jeste li se oprobali u nekom ekstremnom sportu i, ako niste, koji bi to bio i da li vas to uopšte privlači?

    I, uopšte, da li ste pobornik ekstremnih sportova ili smatrate da je to "izazivanje sudbine"?

    Ja se "primam" na to jer izazov je i u prirodnoj čovjekovoj težnji da prevazilazi nametnuta ograničenja, a najviše kada je u pitanju strah koji ga sputava da istražuje novo i nepoznato.
    Npr. ekstremno ronjenje na dah dokazuje sposobnost čovjeka da nezaštićen opstane u dubinama drugačijeg prirodnog okruženja, slobodno penjanje da ne postoji tačka na planeti koja je suviše visoka i nedostupna čovjeku, a paraglajding da se, makar na kratko, može izbjeći zakonu zemljine teže.

    Ek. sportovi se razlikuju od ostalih po tome što se čovjek ogleda u nadmetanju sa samim sobom i svojim ograničenjima, a ne takmiči se sa drugima. Uspjeh se ne postiže zahvaljujući tuđem neuspjehu, pristrasnosti sudije i drugim vidovima nesportskih, ali finansijski unosnih "dilova", što je, veoma čest slučaj u tradicionalnim sportskim disciplinama.
    Jedino mjerilo je granica sopstvene izdržljivosti.

    E, sad...da li je za sve ek. sportove neophodna samo želja za podizanjem adrenalina i fizička spremnost?

    Mislim da nije , već da su neophodne i neke prihičke pripreme jer je za neke potrebna izvjesna koncentracija i određeno stanje psihe.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    /me je samo probala bandži džamping, rafting, ronjenje i onaj balon sa korpom, ne imadoh para za paraglajding, ali imam u planu to, zatim, padobranstvo i, ako budem u kondiciji, planinarenje, pa makar na nekim lakšim destinacijama...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uff, ja se vec duze vremena palim, ali nista jos nisam probao :x
    nedostatak sredstava i prilika.....

    lakse bi bilo da nabrojim one koji me ne zanimaju nikako, a to svi koji imaju veze sa biciklom (osim mountain bike) i skejtbordom, roleri, motocikli...
    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina

  4. #4
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Malo priče o paraglajdingu...no, bez para mogu samo o tome da sanjam...

    U Srbiji i Crnoj Gori postoji 14 paraglajding klubova, sa sjedištima u Beogradu, Nišu, Kraljevu, Užicu, Vršcu, Čačku, Herceg Novom... U okviru klubova postoje i tri škole za obuku novih letača. Članovi ovih klubova su uglavnom profesionalni letači JAT-a, padobranci, ali ima i "civila" - ljubav prema paraglajdingu je ljubav na prvi pogled.

    Paraglajding ispunjava mnoge snove, kao što su san o letenju i san o avanturama. Međutim, da biste na ovaj način poletjeli, potrebno je mnogo više od pukog sanjarenja. Treba se informisati kod nekog instruktora o karakteristikama ovog sporta, a onda počinje osnovna obuka sa manjih uzvišica, uz maksimalnu bezbjednost i kontrolu svog učitelja. Ova obuka praćena je i teoretskom potporom - budući pilot paraglajdera upoznaje se sa zakonitostima fizike, meteorologije i termodinamike. Slijedi samostalno letenje sa većih visina na školskim terenima i upoznavanje sa naprednijim tehnikama. Nakon deset sati provedenih u vazduhu, polaznik može da polaže za letačku licencu - kad je dobije, postaje sertifikovani pilot paraglajdera i može samostalno da leti.

    Vaše kolege piloti paraglajdera pomoći će vam da naučite da se snalazite na nebu, ali i na zemlji - kako da se za što manje pare vratite na mjesto sa koga ste poletjeli, a koje može da bude prilično udaljeno. Zato se novim članovima daju savjeti o autostopiranju (u nekim krajevima naše zemlje ljudi se plaše stranaca sa kacigama na glavi koji nose velike rančeve). Paraglajding je definitivno avantura u svakom pogledu - i na nebu i na zemlji.

    Zanima vas koliko bi vas koštalo to zadovoljstvo? Samo padobran košta dvije do tri hiljade dolara. Potrebni su vam i kaciga, rezervni padobran, sistem vezač... ništa od toga nije jeftino. Plus, ako ćete se aktivno baviti paraglajdingom, pored vremena potreban vam je i novac za putovanja i traganja za dobrim terenima za iskakanje. Ukoliko želite više da saznate o paraglajdingu kod nas, možete posjetiti sajt na adresi www.yupg.com.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •