View Poll Results: koji je linux najbolji...

Voters
27. You may not vote on this poll
  • SuSE

    4 14.81%
  • Debian

    2 7.41%
  • Red Hat

    7 25.93%
  • SlackWare

    8 29.63%
  • Mandrake

    6 22.22%
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 100

Thread: Linux

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Linux

    zapocheh raspravu o ovoj temi na jednom topicu koji nije adekvatan... zato sad otvorih ovaj topic,da ve pitam koji vi je linux najbolji... mogli biste reci koji je najbolji uopshte,koji je najbolji za pochetnike... ja sam medju tim pochetnicima,koristim Red Hat 7.1 i nije neshto... e sad bih da chujem vashe mishljenje!!!ako mozhe i kratko objashnjenje...
    P.S. moguce da sam izostavio neki na poll-u(al' mislim da su ovi glavni)...
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo copy/paste clanak o Linuxu iz zadnjeg broja Tech Read-a ( www.techread.com ):

    Prica o Linuxu

    Rane devedesete su bile u potpunosti u znaku Unix operativnog sistema(OS), ovaj OS je nastao u sezdesetim i dozivio je veliku ekspanziju i popularnost u odnosu na druge OS. Bio je zastupljen u svim kompanijama, mini pc-jima i majn frejm kompjuterima kao i na vecini univerziteta, kao veoma skup i zahtjevan OS vecina studenata nije mogla da ga priusti.
    Tako je nastala kopija Unixovog kernela (Kernel je fajl koji daje instrukcije hardveru i softveru) limitirani Minix koji je prilagodjen kompjuterima slabijih konfiguracija. Ovaj OS je koristio i sam tvorac Linuxa Linus Torvalds, tada student druge godine unverziteta u Helinskiju. S obzirom da je Minix bila limitirana verzija Unixa ona nije davala sve potrebne mogucnosti programerima poput Linusa. Tako je dosao do ideje da Minixov kernel prepravi i prilagodi sebi.
    Prvu verziju Linuxa bez ikakvog grafickog interfejsa ?okacio? je na sajtu Minix njuz grupe kao potpuno besplatan i u source kodu (to je kod koji je on napisao i koji se mora prvo kompajlirati tj. prevesti u masinski kod da bi odredjene naredbe mogle biti izvrsene). Naravno ovo nije moglo zainteresovati obicnog korisnika, ali je itekako zainteresovalo programere koji su mogli ovaj kernel da preprave i prilagode sebi. Ova prva verzija Linuxa pisana je u Asembleru (vrsta programskog jezika) dok je u kasnijim verzijama koristio C sto mu ustedjelo mnogo vremena i olaksalo rad. Veliki dio najvaznijeg softvera ukljucujuci C kompajler Linus je preuzeo od GNU projekta. GNU je bio zasnivan na besplatnom izvornom kodu svog softvera takodje je imao svoj OS koji nije dozivio veliki uspjeh. Da bi sve prilagodio ovaj softver svom kernelu mijenjao je dio po dio Minixov tj. Unixov kernel. Posle prvih verzija (0.01, 0.02) Linusov OS je privukao hiljade programera sirom svijeta koji su koriscenjem i prepravljanjem pomogli u razvoju Linuxa. Tokom ?92 i '93 Linusov OS je podrzavao sav potreban softver tako da se moze zamijeniti Unix ukljucujuci TCP/IP protokole i graficki interfejs ?X Window System?. Ovo je privuklo mnogo novih korisnika, programera i kompanija da koriste, distribuiraju Linux i pomognu u razvoju.
    Pocetkom ?94 izasao je i prvi Linux casopis. Brzo nakon izlazenja magazina u Martu iste godine se prezentovala i prva puna 1.0 verzija Linux kernela. Dug razvoj do ove verzije je uzrok izlazenja velikog interesovanja za ovaj OS i kernel vise nije podrzavao samo Intel x86 arhitekturu vec je prilagodjen koriscenju svog novog hardvera i softvera.
    Sledeci veliki potez u razvoju i marketingu Linuxa je odluka kompanije Netscape da napravi potpuno besplatan web browser. Ovakva ekspanzija i razvoj Linuxa nije svakako bila mogucnost pokretanja na slabim PC konfiguracijama vec zbog otvorenog i potpuno besplatnog koda. Otvoreni kod je vec na pocetku zainteresovao mnoge programere i inspirisao ih da pomognu u razvoju Linuxa. Bagovi (propusti u programu) na cije se ispravljenje trosi najvise vremena su relativno brzo ispravljani jer su korisnici, ako ne sami ispravljali, onda slali greske autoru. Ovo je iskljucivalo dug period za testiranje. U odnosu na ostale OS, danasnji Linux je veoma stabilan i ako se konfigurise na pravi nacin moze se koristiti godinama bez reinstalacije cak i posle novog konfigurisanja, instalacije novih programa izuzetak je samo azuriranje kernela. Linux je inace veoma tesko srusiti. Dolazi u paketu sa mnostvom aplikacija koje su besplatne, a imaju slicne karakteristike kao i skupi programi pisani za druge operativne sisteme.
    Xwindows sistem je pruzio priliku za razvoj novih grafickih interfejsa pa se kroz njega "provlaci" ogromni broj grafickih okruzenja. Najpoznatiji i najzastupljeniji GUI su KDE i Gnome. KDE je mocan GUI, kod nas mnogo vise zastupljen od Gnome-a. Ova dva GUI sistema su slicnih performansi i kvaliteta, a jedino je na korisniku da odabere onaj koji mu vise odgovara. Takodje, danas postoje stotine raznih distributera Linuxa, medjutim sve one podrzavaju OpenOffice, Mozillu (web browser), KDE i Gnome, Apache (web server) kao potreban softver za koriscenje Linuxa razlika je samo u konfigurisanju, instalaciji i podrzanom hardveru i softweru. Nazastupljeniji i najvise poznati su Slackware, RedHat, Mandrake, SuSE i Debian.

    Mandrake dolazi sa odlicnim grafickim interfejsom za instalaciju. Najnovija verzija ove distribucije se moze skinuti samo ukoliko ste clan. Clanstvo se placa od 60e do 1200e godisnje. Ova distribucija je dosta popularna i kod obicnih korisnika i kod firmi zbog velike i kvalitetno organizovane zajednice. Najpopularnija je kod pocetnika koji se prvi put srijecu sa linuxom.

    Redhat je najpopularnija distribucija Linuxa. Dolazi sa podrskom za ogromnu kolicinu softwera i hardwera. Redhat Fedora se moze besplatno skinuti sa interneta dok se Enterprise mora platiti. Izuzetno je stabilan i relativno lak za instalaciju. Jednako je dobar i za desktop i za server racunare.

    SuSE se moze besplatno downloadovati sa Interneta. Izuzetno je kvalitetan i stabilan. Nudi velik broj softwerskih paketa i podrsku za vecinu hardverskih komponenti. Preporucuje se korisnicima koji dobro poznaju Linux iz razloga sto, iako se konfiguracija vrsi kroz graficki interfejs, ima mnogo parametara sto moze zbuniti pocetnike.

    Slackware i Debian distribucije su, medjusobno, dosta slicne jer se za razliku od ostalih zasnivaju na kernelu koji je originalan dok ostale distribucije preradjuju kernel. Ove dvije distribucije su, kad se pravilno konfigurisu, najstabilnije. Slackware ima nesto jednostavniji proces instalacije i dolazi sa vise softwera od Debiana.

    Vlado Vukovic
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    od ovih ovde sto si izlisto Slackware je daleko najbolji. Mada si zaboravio Gentoo . Mada cisto sumnjam da ga ko dole kod nas koristi.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa dobar je i Debian, ali i ja glasah za Slack, ko zna zasto

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SpeedFreak,uzmi neki noviji Linux...dacu ti ja,posto sam u PG
    Slackware 9 i 9.0
    Fedora Core 1
    Mandrake 9
    Gentoo 1.4
    Pa reci koji ti treba...mislim,taj Red Hat sto imas je ipak dosta star,bolje uzmi nesto novije...Slackware je ok sasvim 8) Igi,text ti je smoran,i jedva da ima veze sa topicom Pitanje je bilo koji nam je Linux najbolji,znaci koji smo probali,barem ja to tako shvatam,nije pitao koji se Linux u svijetu smatra za najbolji Mada,ako si ih ti probao,onda je ok Mislim,nemoj misliti da imam sto protiv tebe,imam samo protiv onolikog smornog texta,koji sam citao samo zato sto je iz postovanog Techread-a

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi
    Slackware dolazi sa vise softwera od Debiana.

    Vlado Vukovic
    ???Ajde mi pojasni,ako moze... :roll:

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mad World
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    jel moze dje da se nadje nowi Red Hat zna li ko ?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Proximus
    jel moze dje da se nadje nowi Red Hat zna li ko ?
    069318369 javi mi se,imam ti ja...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @HAVOC: A sto bi trebalo da se nadje u "Prica o Linuxu" a uz to je prvi text o Linuxu u Tech?


    sh0cker

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Pitanje je bilo koji nam je Linux najbolji,znaci koji smo probali,barem ja to tako shvatam,nije pitao koji se Linux u svijetu smatra za najbolji
    Pa ako mi utvrdimo da svijet nema pojma nema veze

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pogledacu u knjizhare ove da nema knjiga za koji novi linux,pa cu te okrenut havoc da mi narezhesh to ako mozhesh...
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpeedFreak
    pogledacu u knjizhare ove da nema knjiga za koji novi linux,pa cu te okrenut havoc da mi narezhesh to ako mozhesh...
    Netreba ti nikakva knjiga imas sve na internetu. www.tldp.org, www.linux.org, www.oreilly.com i slicne stranice.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma imam dosta tih tutoriala,ali znash kako...svaki objashnjava neshto drugo,imam ih desetine,a ne znam ni od kog da pochnem,vrlo malo ih je koji obuhvataju sve shto treba jednom pochetniku!!!Nije mi problem shto su na engleskom...mnogo je lakshe to fino u knjigu,sve poredu i nishta ne preskoche... :roll:
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i samo josh neshto da pitam...prepoznaje li linux exe fileove???
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpeedFreak
    i samo josh neshto da pitam...prepoznaje li linux exe fileove???
    ne. ali mozes ih startovati koristeci Wine. Samo zavisi od fajla neki rade neki ne, mada nekih 70-80% ce ti proraditi.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shocker,tek mi je posle Bager objasnio ko je pisao text...malo mlatis,ali nema veze...mada su mogli nekog ko vise zna od tebe da pitaju da im napise nesto,Metalac recimo
    SpeedFreak,ne treba ti knjiga,imas sve na netu,a i ja ti imam koliko hoces tutoriala,manuala,linuxa za onoliko-ovoliko dana,na engleskom i par na hrvatskom,za slucaj da ti bas treba...pa se javi da ti narezem sve sto ti treba...a od knjiga,imam ti 2 knjige uputstvo za Suse Linux 7.2,njega imam original,stariji je,ali su knjige ok mada njih mozes samo da kopiras,ne bih ih ziv dao :P 8)

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Proximus, u Matrix imas Red Hat 9

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako ti je velika cijena u Matrix,kao sto mislim da ce biti,kupis prazne diskove,javis mi se,narezem ti to za dz...zajednica,besplatan softver,**** palac :roll: :wink: :shock: 8)

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    Proximus, u Matrix imas Red Hat 9
    Izgleda da je meni vrijeme da opet saljem Linux CDove u CG

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam skinuo sa jednog sajta ISO images od Red Hat-a, 3 ISO po 650 MB, i na kraju nisu radili

  21. #21
    wlad Guest

    Default

    Nije problem skinuti CDove, problem je ko bi ih umnozavao ljudima?
    Matrix primi ISO CDove i onda ih prodaje dosta skuplje, posao bi bio kada bi to neko mogao jeftinije da umnozava...

    DL nije problem, u ICGu imaju uvek najnovije distribucije....

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    Ja sam skinuo sa jednog sajta ISO images od Red Hat-a, 3 ISO po 650 MB, i na kraju nisu radili
    zato koristis MD5Sum da skontas hoce li raditi.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma ljudi,narucite iz Srbije cdove,jeftini su,i sigurno dolaze,i 100% rade...nema sto da se razmislja o tome...samo kesnes 60-70 dinara za cd + postarina smijesna je cijena,a uvijek najnovije sve sto vam treba,banja i jos jednom ljudi,ovo cdova sto imam,narezacu vam,nije problem,samo se javiteeee...pozdrav

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ma ljudi,narucite iz Srbije cdove,jeftini su,i sigurno dolaze,i 100% rade...nema sto da se razmislja o tome...samo kesnes 60-70 dinara za cd + postarina smijesna je cijena,a uvijek najnovije sve sto vam treba,banja i jos jednom ljudi,ovo cdova sto imam,narezacu vam,nije problem,samo se javiteeee...pozdrav
    imash li Slackware ? i na koliko diskova staje, kao i koliko zahtjeva mjesta na HDD-u (chitava instalacija)?
    ....

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    http://Crna Gora/Podgorica
    Posts
    427
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    eh kad bi bilo vishe ljudi kao shto je havoc...
    havoc,nemam na rachun,ali cu ti se javit ovih dana da se odradi 5-6 cd-a... :wink:
    Why, oh why, didn't I take the blue pill...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •