Page 29 of 199 FirstFirst ... 192526272829303132333979129 ... LastLast
Results 701 to 725 of 4953

Thread: Autoput Bar - Boljare (1.88 milijardi)

  1. #701
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lompar je skandinavski đak kalemljen na balkanu.Pitanje je,da li je bolje bilo ništa ne dirati,krpiti put kroz kanjon ili se dovatit nečega i pokušat reilizovat široku džadu ,ili nešto užu.Sad će oni koji će dat na poček pola milijarde da kažu šta je najbolje

  2. #702
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ona Mugijeva do AERODRUMA nije losa,
    samo napravit kruzne tokove na Bioche, Peljev Brijeg, Nozicu, Lijevu Rijeku , Verusu, Opasanicu, Matesevo i Tunjel do Andrijevice.

    Bolje dvije po 18 no jedna od 36.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #703
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni to nije struka i zaista bih volio pročitati u čemu je suštinski razlika između autoputa i "brze ceste". Je li samo u tome što brza cesta nema zaustavnu traku ili je razika i u širini kolovoznih traka?
    Naravno to neće promijeniti moj stav da je vrijeme da Lompar ode. Ma čitava Vlada je zrela da joj se zahvali na uslugama. Tu Lompar ne odskače od prosjeka. On kukavac izgleda još i ko stručniji tamo.
    Last edited by El Re; 16-09-11 at 13:51.

  4. #704
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Raširićemo priču a to mi nije cilj, mada ovo i jeste tema koja se najdirektnije tiče (rada) Andrije Lompara.
    Evo o čemu se radi (makar po mom skromnom sudu)... U životu ne postoji ništa crno i ništa bijelo...Zato se treba čuvati od takve vizure...
    Da li je trebao dati ostavku nakon željezničke nesreće 2006.? Moj odgovor je - DA! Ali to je on sjutradan i učinio. Da li je trebao prihvatati nagovore da odustane od ostavke? Mislim da - NE. Trebao je odstupiti, jer i za manje stvari ministri odlaze a ne za takvu i toliku tragediju, i vratiti se onom u čemu je dobar.
    Ipak, Andrija Lompar je, da ironija kompletne priče bude veća, učinio za Željeznicu Crne Gore u svom mandatu više nego svi ministri u 20 godina prije njega. I to je istina. To zna svaki radnik i Željezničkog saobraćaja i Željezničke infrastrukture. Nije to samo njegova zasluga, ali on jeste bio koordinator i inicijator mnogih projekata na osavremenjavanju gotovo 30 prethodnih godina potpuno zapuštene željeznice. Što se tiče žrtava tragedije na Bioču vjerujem da njih kao dio vlastite krivice doživljava i Lompar, ali je žalosno što njih kao dio svoje krivice ne vide i oni koji su glasali za vlast koja je izolovala, izložila embargu i ekonomski opustošila zemlju, zBog čega, sve i da se htjelo, nije se imala od čega održavati ni željeznica ni druga putna infrastruktura. Ne pada mi na pamet da branim Lompara jer bih ga jutros najradije išutirao iz kancelarije, ali prosto ako se sudi o nekom, treba biti fer i reći kompletnu istinu.
    Izostanak realizacije, a onda i dovođenje u pitanje projekta autoputa (sve i da se od njega ne odustane) jasno je pokazao da Lompar nema snage to da iznese i nimalo ne bih bio iznenađen da on sam odstupi, ne čekajući rekonstrukciju Vlade koje će (u to sam siguran) sigurno biti tokom iduće godine. Ako ne zBog čega drugog a ono zBog toga što su većina ministara dio bivšeg tima Đukanovićeve Vlade, a ne ljudi koje je Lukšić birao i koje bi izabrao da mu je baš mogla biti puna sloboda. Nije ni Đukanoviću mnogo do tih ljudi, već su većina ostali kako bi formalna tranzicija dužnosti prošla sa što manje pažnje javnosti. Poslednje što su i Đukanović i Lukšić htjeli jeste da tada zatalasaju DPS. Ali to je neka buduća tema...
    Još jednom, u osvrtu na Lompara jasno sam iznio uvjerenje u njegovo lično poštenje, jer sam prije svega želio istaći svoje (možda i pogrešno) uvjerenje da je on uspio odoljeti iskušenju da "zavuče ruku" u državnu kasu iako je njegovo Ministarstvo bilo idealno mjesto za pronevjeru jer se tamo na godišnjem nivou raspolaže sa stotinama miliona eura (što novca odobrenog budžetom, što kreditima stranih banaka) pa ipak tokom njegovog mandata niko (pa čak ni MANS) ga nije povezivao sa zloupotrebama, korupcijom i naprasnim bogaćenjem. Prosto Lompar nije u javnosti doživljen tako i ne treba bez dokaza osporavati bilo čije poštenje. Časnost je već nešto drugo. Da li je časno bilo vratiti se na funkciju, svakom ostaje da prosudi...Ja sam svoj skromni stav iznio.
    Sve to stoji, ali sam siguran da je i tebi jasno da je on znao da su direktori željeznice i ostalih ustanova postavljeni tu (isključivo) po partijskoj liniji, i da isti apsolutno nisu brinuli ni o stanju u željeznici ni o bezbjednosti iste dok su u isto vrijeme davali sebi masne otpremnine i bonuse(ili što je već bilo). I Lompar nikad nije javno istupio i rekao da te ustanove vode nestručni i neodgovorni ljudi(a kamoli da je odlučio da ih smijeni). E u tome je njegova odgovornost.
    She is only here to annoy herself!

  5. #705
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Ona Mugijeva do AERODRUMA nije losa,
    samo napravit kruzne tokove na Bioche, Peljev Brijeg, Nozicu, Lijevu Rijeku , Verusu, Opasanicu, Matesevo i Tunjel do Andrijevice.

    Bolje dvije po 18 no jedna od 36.
    ja sam i dalje za makedonski model sa 2 odvojena puta, to je najjeftinija varijanta tj. jedina koju možemo priuštiti(tj. što će nam neko odobriti) u idućih 10ak god. i koja može poslužiti u idućih 30-40 god. dok ne dođu neki još mlađi i ljepši.. jedini problem je kako ta sela povezat, ali pošto tamo i tako skoro niko više ne živi vjerovatno bi ispalo najjeftinije i sa sve iseljavanjem..
    She is only here to annoy herself!

  6. #706
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,427
    Thanks Thanks Given 
    2,995
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Meni to nije struka i zaista bih volio pročitati u čemu je suštinski razlika između autoputa i "brze ceste". Je li samo u tome što brza cesta nema zaustavnu traku ili je razika i u širini kolovoznih traka?
    Прочитај постове колеге wulfy-ja он је објаснио разлику између аутопута и брзих цеста, и корист градње ових других.
    Мене је убиједио.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  7. #707
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Sve to stoji, ali sam siguran da je i tebi jasno da je on znao da su direktori željeznice i ostalih ustanova postavljeni tu (isključivo) po partijskoj liniji, i da isti apsolutno nisu brinuli ni o stanju u željeznici ni o bezbjednosti iste dok su u isto vrijeme davali sebi masne otpremnine i bonuse(ili što je već bilo). I Lompar nikad nije javno istupio i rekao da te ustanove vode nestručni i neodgovorni ljudi(a kamoli da je odlučio da ih smijeni). E u tome je njegova odgovornost.
    Slažem se naravno... Nesreća je što partije javna preduzeća i ustanove vide kao svoj izborni plijen. Prosto, on i da je htio nije mogao smjenjivati DPS-ove kadrove. No ništa bolji nijesu ni mnogi iz SDP-a koji su na čelu javnih preduzeća. Opet, ne pokušavam da ga amnestiram već samo da rasvijetlimo stvar do kraja. Zašto je pristao da sjedi u Vladi ako nema kontrolu nad radom preduzeća iz svog resora? Ja mislim da se kod njega radilo o naivnom uvjerenju da će on toliko reformi unijeti kojima bi potpuno (posebno protokom nekog vremena) bacio u sjenku nekompetentnost i zloupotrebe pojedinaca u vrhu tih preduzeća. A onda su se dogodile Bioče i tada je zaista trebao odstupiti jer ta odgovornost koju je povlačila njegova funkcija nije mogla biti spuštena na bilo čija druga ramena.
    Mislim da je za njegov ostanak tada krivo i rukovodstvo SDP-a koje je stalo čvrsto uz njega, smatralo da isti ne može biti objektivno kriv i da ne treba da se povlači i da je to bilo ključno da on posluša partijske drugove. Postojao je strah da bi DPS (kao veći partner) a tražeći žrtvu da baci javnosti, bio presretan da svu krivicu svali na SDP-ovog ministra. Ipak, ponavljam, odluka da odustane od ostavke bila je greška.
    Lompar je mogao biti dobar savjetnik i pomoć SDP-u i sa neke druge pozicije, pa čak i formalno bez angažmana. Jednostavno, u to sam zaista ubijeđen, Lompar je danas pred ozbiljnim rizikom da se o njegovom "autoputu" i ministrovanju počnu praviti vicevi koji se neće brzo zaboraviti. Da li će to biti fer i da li je baš tako zaslužio? Hmmm...Ne vjerujem da jeste...Ali, da li je život fer?..
    Last edited by El Re; 16-09-11 at 14:09.

  8. #708
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Прочитај постове колеге wulfy-ja он је објаснио разлику између аутопута и брзих цеста, и корист градње ових других.
    Мене је убиједио.
    O,..vrlo rado...Nijesam znao da je neko to već objašnjavao...
    Naravno, to neće promijeniti moj utisak da je ovo ponašanje ministra i svaki čas iznova "promjena plana" do mila Boga neozbiljno.

  9. #709
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,973
    Thanks Thanks Given 
    3,228
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Прочитај постове колеге wulfy-ja он је објаснио разлику између аутопута и брзих цеста, и корист градње ових других.
    Мене је убиједио.
    I jos kad bi se ti postovi mogli naci

  10. #710
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Poznajem čovjeka koji je direktno bio povezan sa pričom oko autoputa, napustio je to i samo mi je reka da mu se stuži kad neko pominje izgradnju autoputa jer da pare sad panu s neba ne bi se moglo počet sa radovima zbog gomile neriješenih pitanja. Laž čuo laž prenio.

  11. #711
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene samo INTERESUJE, koliko smo kilometara starih puteva i magistrale , mogli osposobit za saobracaj za taj novac koji je utrosen za PLANOVE za AUTO PUT,
    koji ni LUDI LJUDI nebi pochinjali,
    kad vide kako prijeti BANKROT, GRCKOJ, ITALIJI, SPANIJI, PORTUGALIJI, IRSKOJ, KIPRU, ISLANDU a bice ih jos,
    ako Kina ne pusti svoje gradjane da GLADIJU,
    dok puni PORCIJE NEODGOVORNIM VLADAMA EUe, da ih vadi iz cenefa, u koji su upali svojom zaslugom, histericnom potrosackom GROZNICOM,
    sa REKLAMA KUPUJ DA BI BIO SRECAN, SA GARANCIJOM NA PROIZVOD ALI NE NA SRECU,
    sto je njima gore, to je mene bolje, jer iz dna duse mrzim neodgovorne potrosace, koji se zaduze do guse.

    Crna Gora se TRESLA OD GROZNICE, sad su mnogi ostali gole i gladne guzice,
    sa manje sto puta, smo zivjeli mi iz BRSKUTA,
    zdravije i psihicki i fizicki, i nijesmo cekali KREDITORE, da nas opale po p...
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  12. #712
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Naravno da su urađeni površno kada se nemaju baš svi precizni parametri (kako to moderno kažu inputi ). Projket ne postoji već se trasa vidi iz prostrornog plana, dok su pojedine petlje obrađene detaljnim planom gradova. idejni projekat je urađen samo za dionicu od petlje Smokovac do Mataševa.


    Bačene pare? Pa, sada, to se najbolje vidi iz toga koliko taj novac vrjedi, a do sada je za auto-puteve dato oko 10.000.000 (da zaokružimo). Šta se moglo napraviti po pitanju putne infrastrukture za te novce. Za 10 meleona se moglo izgraditi:

    700 m auto-puta BB
    1,2 km auto-puta JJ
    7,7 km modernog magistralnog puta
    11 km regionalnog dvosmjernog puta
    20 km trećih traka
    Ne mogu da ti quotam 10 postova, već ću samo ovaj...Vidi, ne znam čime se baviš ali odavno nijesam što bolje, sadržajnije, jasnije i cjelovitije pročitao. ZBog ovakvih doprinosa Forumu poput ovog tvog ovaj Forum (makar po meni) i jeste mjesto vrijedno dolaska.
    Dok sam čitao tvoje postove na ovoj temi bio sam uistinu tužan time kakve medije imamo, jer ja ništa od ovog što si postovao nijesam mogao do sad pročitati ili čuti nigdje. Vjerovatno je negdje i objavljeno na kakvim sajtovima, ali umjesto da se bave ovakvim temama, naši mediji na naslovnicama objavljuju učiteljice i njihov stav da li im se sviđa ime jezika...
    Eto,..zaista me oduševila ovolika faktografija i ovakav pristup temi i ne mislim da zaista od ovog može bolje. Svaka čast wuffy još jednom...

  13. #713
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jurčić: Razmislite o nižem nivou autoputa, sa punim profilom
    16. septembar 2011.
    ShareLjubo Jurčić, predsjednik Hrvatskog udruženja ekonomista i bivši hrvatski ministar ekonomije, kazao je da Crna Gora mora raditi drugačiji proračun od hrvatskog kada je riječ o gradnji autoputeva.
    On je za TV In izjavio da su autoputevi za Crnu Gori mnogo veći zalogaj nego što su bile za Hrvatsku, te da treba razmatrati ekonomičnije načine njihove gradnje – niži nivo gradnje, a da projekat bude sa punim profilom autopita.
    „Onda dinamiku prilagodite svojim mogućnostima, da ne potrošite sve novce u autocestu i onda nemate od čega živjet“.
    Jurčić kaže da autoput mora biti isplativ u više komponenti – finansijski, da diže vrijednost zemljištu i podstiče privredu, ali i da građanima podstiče osjećaj zadovoljstva.
    Hrvatski autoputevi su se, iako su puno koštali, pokazali isplativim, sa izuzetkom autoputa koji se gradi od Splita do Dubrovnika, koji neće biti isplativ dok se ne izgradi cesta dalje, preko Crne Gore, Albanije i Grčke, kazao je Jurčić.
    TV In podsjeća da će Evropska investiciona banka angažovati konsultanta da procijeni da li je isplativije graditi autoput ili magistralu, te da, u očekivanju raspisivanja predkvalifikaviong tendera za konsultanta, bageri iz Gornjih Mrka neće skoro „u akciju“.

  14. #714
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,690
    Thanks Thanks Given 
    127
    Thanks Thanks Received 
    624
    Thanked in
    277 Posts

    Default

    Jedan solidan procenat sadašnjih autoputeva u Sloveniji je prvo napravljen kao brza cesta. Pa kad su se koridori kompletirali i soabraćaj se prebacio na te nove puteve......onda su ih dogradili u autoputeve.

    Prva analiza koje su stanci uradili po pitanju autoputa Bar - Boljari je odmah pokazala da autoput nije isplativ i da se u najboljem slucaju moze pricati o brzoj cesti. Ali to za političare nije bilo prihvatljivo. Oni su analizu "popravili" tako da ispadne da može autoput.
    Analize se rade da bi se odredile dalje aktivnosti. Mi smo u startu dobili pogrešnu analizu, na osnovu koje su kasnije bacane pare u dalju razradu pogrešne priče. Taj balon je duvan i duvan.....i na kraju je pukao.....jer gle čuda ovi što treba da daju tolike kredite nisu sisali vesla.
    I sad nas nakon toliko izgubljenih godina vraćaju na polaznu tačku. Tamo gdje smo se napravili pametni da ekonomsku analizu pretvorimo u politički marketing.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  15. #715
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Jedan solidan procenat sadašnjih autoputeva u Sloveniji je prvo napravljen kao brza cesta. Pa kad su se koridori kompletirali i soabraćaj se prebacio na te nove puteve......onda su ih dogradili u autoputeve.

    Prva analiza koje su stanci uradili po pitanju autoputa Bar - Boljari je odmah pokazala da autoput nije isplativ i da se u najboljem slucaju moze pricati o brzoj cesti. Ali to za političare nije bilo prihvatljivo. Oni su analizu "popravili" tako da ispadne da može autoput.
    Analize se rade da bi se odredile dalje aktivnosti. Mi smo u startu dobili pogrešnu analizu, na osnovu koje su kasnije bacane pare u dalju razradu pogrešne priče. Taj balon je duvan i duvan.....i na kraju je pukao.....jer gle čuda ovi što treba da daju tolike kredite nisu sisali vesla.
    I sad nas nakon toliko izgubljenih godina vraćaju na polaznu tačku. Tamo gdje smo se napravili pametni da ekonomsku analizu pretvorimo u politički marketing.
    Koliko se ja razumijem u problematiku pametnije je bilo da ste gradili auto-cestu od zapada prema istoku. Spajanjem na našu AC s jedne i na albansku s druge strane, dobili bi cestu koja bi bila puno isplativija od planiranog pravca Bar - Boljare. Više je faktora koji bi pridonijeli njenoj isplativosti, a najjači je tranzit prema Albaniji i Grčkoj s jedne, te prema Hrvatskoj s druge strane. Naše iskustvo govori da se tranzitni pravci najbrže isplaćuju, sami sebe održavaju, a na njima se može zaraditi i za gradnju nekih drugih manje isplativih pravaca. Ne razumijem logiku prioriteta ovome planiranom pravcu. Po mome skromnom sudu na pravcu Bar - Boljare vama bi zaista bila dovoljna brza cesta koju s vremenom i porastom prometa možete širiti u AC punog profila, no prioritet bih, opet po mom skromnom sudu a pomalo i navijački, dao pravcu zapad - istok i to kao auto-cesti punog profila

  16. #716
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hrvatska je autoput napravila zbog turizma a ne zbog tranzita, a isto vazi i za CG, s tim sto je u Hrvatskoj turizam bio vecim dijelom okrenut ka zapadnoj Evropi, a u CG prema Srbiji. To je tako i dalje. Pola turista u CG cine oni iz Srbije, a dobar autoput ka Srbiji bi tu klijentelu trajno vezao za CG. Turistička tradicija, kao ni bilo koja druga se ne pravi preko noći. Dok se ne izgrade, i ako se izgrade, elitne lokacije, CG treba turiste, a iz Srbije ih ima najviše. Dakle, B-B ima smisla za CG mnogo više nego J-J, pogotovo ako Srbija izgradi svoje koridore
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  17. #717
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Neka fala, puni smo kredita i investicija koje nam se ne isplate ali ih otplacujemo. To ce i Vlada ukapirat, prije ili kasnije.

  18. #718
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Koliko se ja razumijem u problematiku pametnije je bilo da ste gradili auto-cestu od zapada prema istoku. Spajanjem na našu AC s jedne i na albansku s druge strane, dobili bi cestu koja bi bila puno isplativija od planiranog pravca Bar - Boljare. Više je faktora koji bi pridonijeli njenoj isplativosti, a najjači je tranzit prema Albaniji i Grčkoj s jedne, te prema Hrvatskoj s druge strane. Naše iskustvo govori da se tranzitni pravci najbrže isplaćuju, sami sebe održavaju, a na njima se može zaraditi i za gradnju nekih drugih manje isplativih pravaca. Ne razumijem logiku prioriteta ovome planiranom pravcu. Po mome skromnom sudu na pravcu Bar - Boljare vama bi zaista bila dovoljna brza cesta koju s vremenom i porastom prometa možete širiti u AC punog profila, no prioritet bih, opet po mom skromnom sudu a pomalo i navijački, dao pravcu zapad - istok i to kao auto-cesti punog profila
    Naravno da si u pravu... Ali znam i zašto ti nije jasno otkud prioritet prema sjeveru...

    Razlozi su prije svega politički, pa tek onda ekonomski. To zna svako (makar od upućenijih), samo neće niko da to javno kaže. Isto kao što su (dozvolićeš moje uvjerenje) razlozi da se Hrvatska opredijeli za nastavak auto-ceste od Splita prema Dubrovniku (i po cijenu da na već nagomilani državni dug doda novi) bili čisto politički jer se struka davno očitovala da taj krak neće biti isplativ još najmanje deceniju.

    Zašto onda Vlada CG hoće taj autoput prema sjeveru?
    Kao što rekoh, u pitanju je politika. Na taj vijugavi magistralni put (koji se može porediti samo sa onima po brdima Perua ili Tibeta) prepun tunela, mjesta na kojima su česti odroni i sa stravičnim ambisima, nerado kreću putnici i u malim autima, a da ne govorim o šleperima (ili "lorijima" kako ih zovu Britanci) koji na vučnom vozu imaju i po nekoliko osovina. Nedavno je otvoren i drugi magistralni put zapadnim dijelom zemlje, no on ne samo da nije potpuno tehnički uređen, već u većoj dužini ima karakteristike ko i ovaj otvoren 60-ih godina kroz kanjon Morače. Kad čovjek gleda geografsku kartu Crne Gore, ona i ne izgleda mnogo drugačije od recimo Bosne, međutim kako zaista izgleda Crna Gora vidi se tek na reljefnoj karti. Tek tada se shvata zašto je u Crnoj Gori dugo bila razvijena plemenska svijest, a ne svijest o jedinstvu. Prosto, ta plemena su nevjerovatno bila izlovana (a dobrim dijelom su njihovi potomci i danas) visokim prirodnim barijerama koje čine planine/ planinski lanci nekad visoki i preko 2000 m, ili su ista dijelili strmi kanjoni crnogorskih rijeka od kojih su sve bujične rijeke. Hidrolozi znaju šta je bujična rijeka.

    U takvom ambijentu formirala su se čitava mikrodruštva, koja se sve do 1945. gotovo nijesu niđe kretala van svog plemena. Rijetki su bili slučajevi da se u drugo pleme ide "po đevojku" i sl, a o školovanju i da ne govorim. Tek industrijski razvoj CG učinio je da ljudi siđu u gradove. No ako izuzmemo Podgoricu, Nikšić, Bar i dijelom Cetinje, svi koji su "silazili" u grad bili su ljudi čiji su korijeni i "starevina" bili najbliži upravo tom gradu u koji su doselili. Iz tog razloga (tih prirodnih barijera koje su održavale tu izolovanost) na nevjerovatno malom prostoru kakva je CG imamo nevjerovatno veliki broj lokalnih dijalekata. Čovjek iz Podgorice, sa Cetinja, Nikšića, pa čak i Danilovgrada govore različitim akcentima iako su međusobno udaljeni samo 20-50 km! Razlike između onih gradova na jugu ili gradova na sjeveru takođe su očigledne, a o razlikama između nekoga sa primorja i sjevera države su tolike da čovjek ima osjećaj da nijesu iz iste države. A nije u pitanju 500 ili 700 km ko recimo između Dalmacije i Slavonije, već najviše 150-180 km! Razlike u akcentu su tek samo ono što se prvo primijeti. Mnogo ozbiljnije su kulturološke i mentalitetske razlike, a najozbiljnije one u stepenu obrazovanja (govorim o procentu u ukupnom stanovništvu neke opštine) i privrednom razvoju. Za isti posao plata koju možete očekivati u Podgorici, Budvi i Kotoru, skoro je duplo veća od one kojoj se možete nadati u Pljevljima, Beranama ili Plavu.

    Nemam vremena da duže elaboriram, no ipak ću tu dodati još jedan razlog zašto je Crnoj Gori HITNO potrebno uvezivanje tog dijela. Saobraćajna veza sjevera Crne Gore sa Srbijom višestruko je bolja nego ona sa opštinama u centralnom i južnom dijelu CG. Čovjek koji recimo iz Berana želi poći u neki veći grad kako bi u nekom specijalizovanom preduzeću nabavio nešto što mu treba po nekoj razumnijoj cijeni, radije će poći u Novi Pazar ili čak Čačak, nego "sići" u Podgoricu. Prosto, na pomisao o kanjonu Morače ljude hvata nelagoda. Procenat onih koji sa tog područja idu na srpske škole i univerzitete još uvijek je značajan dok je u ostatku Crne Gore (zBog postojećih i nedavno otvorenih fakulteta u svim većim gradovima) taj broj odavno postao zanemarljiv. Odlaskom na studije u Srbiju, ta omladina prihvata uticaje sredine u kojoj se školovala (što je i prirodno) a mnogi se više nikad i ne vrate. Ili tamo nađu posao ili se ožene/udaju. Ti ljudi za Crnu Goru (a prije svega svoj kraj) postaju izgubljeni.
    Još ukoliko bi se desilo da Srbija krene graditi autoput prema Crnoj Gori (čitaj: sjeveru Crne Gore), a što nije nerealno jer njen km autoputa kroz Šumadiju i Pešter košta gotovo duplo jeftinije nego naš kroz vrleti, onda nije teško zamisliti koliko je to dugoročno politički pogubno po Crnu Goru i naše interese. Naš autoput bi podrazumijevao sporu gradnju (zBog karakteristika terena) i to danas da ga započnemo, on ne bi bio gotov (u potpunosti) prije 2020-22, dok je Srbija u stanju znatno brže napredovati. Mi već danas imamo ozbiljnu srpsku svijest u tim pograničnim opštinama. Nije teško biti vizionar pa shvatiti šta će se desiti ako Srbija krene prema njima, prije države u kojoj žive! U njihovoj svijesti Cetinje je i danas skoro pa neđe tamo blizu Mostara. Kako li bi daleko izgledalo kad bi recimo "pukao" autoput od Boljara do Beograda, a onaj do Podgorice ostao "slomivrat".
    Ovo su tek samo neki razlozi, no ne i jedini... Međutim ovo neće niko javno da kaže, jer bi time priznao da je Crna Gora još uvijek neintegrisana država. Nje kao cjeline ima samo onoliko koliko je ima u svijesti svakog pojedinca.
    Za neko vrijeme stvari mogu funkcionisati po inerciji neke (manje ili veće) nacionalne samosvijesti. Na duži rok stepen integracije CG kao države je takav da ne garantuje njenu održivost kao cjeline...
    Iz istog razloga duboko vjerujem da je i vlast u HR željela što prije uvezati zemlju. Prije autoputa u HR (onog ka Istri i Dalmaciji), naravno ko je pažljivije pratio, mogao je čuti i opasne ideje o federalizaciji Hrvatske. Eto, čak ni svijest o zajedničkom porijeklu, pa i često (čak i nedavnom) zajedničkom stradanju, nije bila dovoljna garancija da neko ne počne širiti i opasne ideje koje bi cijepale nacionalno tkivo Hrvata. Hvala Bogu, neko je u vlasti bio dovoljno mudar, pa je i po cijenu da zemlju enormno zaduži, krenuo da je putno uveže i učini jedinstvenim prostorom. Jer dug se i može vratiti, a separatističke tendencije, ukoliko se mudrim odlukama ne zatru u zametku, su poput bujice. Ako se to primi i krene, niko to više nije u stanju da zaustavi. Danas, nakon autoputa, više gotovo niko i ne pominje fragmentaciju Hrvatske već se čak razmišlja i o svrsishodnosti županija.
    Uostalom, politički razlozi su u preko 90% oni zBog kojih su i građeni autoputevi svuda u Svijetu. Pa zBog čega je Rim gradio puteve? Da bi trgovao? Ne, Rim je trgovao morem. Pa zašto onda? Da bi uvezao carstvo sa Rimom i omogućio razvoj svijesti onima u provincijama da su oni dio Rima, ali i omogućio vojsci da se brzo prebacuje sa jednog mjesta na drugo i tako brani carstvo.
    Zašto je SAD napravio Transkontinentalnu željeznicu, ako je u njenom momentu izgradnje (na zapadnoj obali največi) Los Anđeles imao 3 000 stanovnika i bio skoro 100 puta manji od Njujorka, a preko pola predjela Zapada kuda je pruga prošla bili planinska (ali) i ravničarska bespuća bez žive duše sem šake Indijanaca?! Isto su Rusi uradili sa Transibirskom željeznicom. Dakle, kad se gradi neki put (drumski, željeznički, whatever..) razlozi su uvijek prvo politički.
    Last edited by El Re; 17-09-11 at 10:27.

  19. #719
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Sve ovo, El Re,stoji, ali ima još nešto.
    Izgradnja dijela Jadransko-Jonske ceste kroz Crnu Gori bi bila od velikog interesa za Hrvatsku, Albaniju, Grčku, za mene , pa tek onda za Crnu Goru. Tranzit ne može donijeti mnogo koristi, ako se zna da bi dužina ceste kroz Crnu Goru bila tolika da bi od ulaska u CG do izlaska iz nje bilo potrebno tek nešto više od jednog sata, bez potrebe da se makar uspe i gorivo.
    S druge strane od Podgorice do Budimpešte, Praga, Beča i Berlina je osjetno kraći put preko potencijalnog puta Bar-Boljari-Beograd, nego Jadransko-Jonskom cestom.
    Dakle, za povezivanje sa Srbijom, Mađarskom, Češkom, Slovačkom, Poljskom, te većim dijelom Austrijom i Njemačkom bolji je BBB od JJ.

  20. #720
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Sve ovo, El Re,stoji, ali ima još nešto.
    Izgradnja dijela Jadransko-Jonske ceste kroz Crnu Gori bi bila od velikog interesa za Hrvatsku, Albaniju, Grčku, za mene , pa tek onda za Crnu Goru. Tranzit ne može donijeti mnogo koristi, ako se zna da bi dužina ceste kroz Crnu Goru bila tolika da bi od ulaska u CG do izlaska iz nje bilo potrebno tek nešto više od jednog sata, bez potrebe da se makar uspe i gorivo.
    S druge strane od Podgorice do Budimpešte, Praga, Beča i Berlina je osjetno kraći put preko potencijalnog puta Bar-Boljari-Beograd, nego Jadransko-Jonskom cestom.
    Dakle, za povezivanje sa Srbijom, Mađarskom, Češkom, Slovačkom, Poljskom, te većim dijelom Austrijom i Njemačkom bolji je BBB od JJ.
    A od Boljara do Berlina klaj klaj? MLogo mi je blize, jes, osjetno
    Da se tako razmishlja, ne bi se islo preko Boljara, nego bi se pravio put za Sarajevo..
    No, bitno je da ovi debeli poslanici podijele medju sobom - sto jedan komentator rece, po 11 prosjecnih penzija mjesechno, ili 132 penzije godisnje po poslaniku. A oni jadi od "pametnih" penzionera najvise navijaju za poslanicko salce i njihove pantljicare...

    Tema o autoputu i brzim cestama su tema za mastovite, i perverzne cak.

    Hvala Lepo

  21. #721
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Srbija (za sad) neće kretati da gradi autoput prema Crnoj Gori. Makar ne ukoliko Crna Gora ne krene u njegovu izgradnju. Po hiljaditi put ponavljam - sve je to politika i iza svega stoje politički razlozi.
    Srbija će krenuti da gradi autoput kroz zapadnu Srbiju (čitaj: prema Crnoj Gori) tek kad završi koridor X. Tamo joj je ostalo još prilično posla, tako da ona nema resurse da gradi dva autoputa u isto vrijeme, ukoliko ne planira da se prezaduži ko Hrvatska. Ipak, uvjeren sam prateći izjave srpskih političara (premijera Cvetkovića i ministra Mrkonjića) da je na Vladi Srbije donesena odluka da se ako CG krene prema svom sjeveru, krene i iz Srbije pa kud "puklo da puklo". I da završe svega 10-20 km autoputa od/ka Lajkovcu oni to vide kao dobru političku poruku crnogorskim Srbima da ih Beograd ima u vidu. Pa makar do granice sa CG taj autoput došao 2030.! Iz njihovog ugla najopasnije izgleda varijanta da Podgorica radi, a da Beograd ne mrda prema Crnoj Gori. Oni znaju da bi to mnogi crnogorski Srbi vidjeli kao njihovo prepuštanje Beograda u naručje Podgorici.
    Priča kako Crnoj Gori treba auto-put zBog srpskih turista je stupidna jer će broj srpskih turista u CG (još zadugo) opadati sve i da danas postoji gotov autoput. Uostalom, dionica od 100 km autoputa kroz Crnu Goru srpskom turisti ne znači mnogo ako prethodno mora da se vozi 200-400 km magistralom kroz Srbiju.
    Srbi nikada (govorim o preko 90% Srba) nijesu putovali na odmor, (pa ni imali naviku da idu) van hrvatskog i crnogorskog primorja (zadnjih 20 godina samo kod nas) i tu su se osjećali kao kod kuće. Nakon tolikih godina izolacije u srpskoj subkulturi razvila se svijest da odlazak na more u CG ili čak HR i nije odlazak "vani".
    Ono su prosto sad osjetili potrebu da na odmor idu neđe đe se ne govori njima razumljiv jezik. Ima tu malo i straha da više nijesu tako dobrodošli u CG i HR (bio taj strah opravdan ili ne), ali ključno je to da je za njih odlazak u Grčku postalo nešto ko stvar prestiža. Nije bitno što idu (u većini na najjeftinije grčke destinacije sve dok je to Grčka. To je postalo ravno onom kad vjernici idu da vide Jerusalim. Meni je ta opsesija Grčkom (kao potvrda Srbina da je uspio u životu) simpatična, no najbitnije je da će taj trend tek uzimati maha i trajaće sigurno nekoliko godina. Stoga, šta god mi u CG uradili, to neće povećati broj srpskih turista još dugo.

    Još oko turizma i isplativosti...Postoji već gotov autoput do Ploča (a shvatio sam da se stiglo i malo dalje), no iako se onaj do Splita pokazao ekonomski održiv ali ne i isplativ, (baš kao što su i predviđanja struke tokom projekta predviđala) a sve zato jer su ljudi iz Njemačke, Poljske, Češke i Slovačke spremni da voze (gotovo pravom linijom) do Splita ili Rijeke (čitaj mjesta naokolo tih gradova), vožnja do Dubrovnika je ipak za "auto-turistu" nešto ravno psihološkoj barijeri. Zvuči smiješno i na prvi pogled apsurdno, no ljudi od struke znaju da je istina. Od autoputa prema Dubrovniku veći promet može očekivati samo dio do Makarske ali ne i bilo šta južnije. Dubrovnik je klasična avio-destinacija i još dugo će to ostati čak i da je autoput već gotov. On svoju visoku posjećenost duguje isključivo zasluženoj ekskluzivnosti koju uživa. I ni to se neće brzo promijeniti.
    Šta hoću reći?...Turizam nije nijednoj zemlji bio onaj faktor koji bi neki autoput učinio isplativim. To se (isplativost) može postići samo kamionskim tranzitom roba, a sve drugo su zavaravanja.
    Last edited by El Re; 17-09-11 at 11:42.

  22. #722
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ma BG ne odrzava kako treba ni njihovu sitnu dionicu prema ZG a ne - put je ****.. Oni su nazalost ekonomski kao Drzava totalno gotovi ...
    Do ZG je i ovako cc 850km.. gdje je ZG, a gdje BG na cvoristu puteva .. Uostalom i ne mora se ici ni na ZG, vec preko Rupa i dijela IT auto puta prema Milanu pa.. Sve je to dobro povezano.. Slovenci polako ali sigurno zavrsavaju svoje "spartanje" i nikakav problem. Ali oni koji su pupcanom vrpcom vezani za BG - njima nista ne funkcionise od tog dijela svijeta. Geografija, infrastruktura i realno stanje, please...
    Kaze se do "ploca" ali izlaz-ulaz je ispod Vrgorca.. Za sledece ljeto pustaju veci dio konstrukcije ka Plocama. U Ploce je samo zavrsena obilaznica/koju ja izbjegavam jer je duza verzija do Vrgorca..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 17-09-11 at 09:46.

  23. #723
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ništa ljepše no nekad, dune bure,a vozač Tare stane u kafani u Karlobagu i kaže:"Što ima veze što je zatvoren put,sve Vas častim jednom lozom i krećemo dalje"
    Sad neke brze ceste, autoceste,bzv

  24. #724
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Sve ovo, El Re,stoji, ali ima još nešto.
    Izgradnja dijela Jadransko-Jonske ceste kroz Crnu Gori bi bila od velikog interesa za Hrvatsku, Albaniju, Grčku, za mene , pa tek onda za Crnu Goru. Tranzit ne može donijeti mnogo koristi, ako se zna da bi dužina ceste kroz Crnu Goru bila tolika da bi od ulaska u CG do izlaska iz nje bilo potrebno tek nešto više od jednog sata, bez potrebe da se makar uspe i gorivo.
    S druge strane od Podgorice do Budimpešte, Praga, Beča i Berlina je osjetno kraći put preko potencijalnog puta Bar-Boljari-Beograd, nego Jadransko-Jonskom cestom.
    Dakle, za povezivanje sa Srbijom, Mađarskom, Češkom, Slovačkom, Poljskom, te većim dijelom Austrijom i Njemačkom bolji je BBB od JJ.
    Ja sam rekao da i lično smatram da je prioritet autoput prema sjeveru države, i pošteno sam i iskreno rekao (ono što drugi neće) da to trebamo učiniti prije svega zBog političkih razloga. Što se ekonomske isplativosti tiče ekonomski stručnjaci su davno utvrdili da je budućnost trgovine Evrope u pravcu prema Rusiji, Turskoj i zemljama centralne Azije.
    Faza kada je težište kargo saobraćaja išlo pravcem sjever-jug Evrope je završena. Na istoku se događa ekonomski bum i tamo je jeftina radna snaga. Tamo će se ići da se trguje (i sirovinama, ali i gotovim proizvodima), a sve ovo unutar prostora EU biće samo koridori za lakše dopremanje i otpremanje roba sa Istoka i ka Istoku. To su, dragi prijatelju, shvatili do sad i vlasnici piljara u zemljama zapadne Evrope.
    Uostalom, zato se koridor IV (kroz RO i BG) pokazao tako isplativim. Pa čak i pored njega Srbiji će biti isplativ koridor X.
    Pročitao sam mnoge komentare koji kažu "ne, nikako puteve usmjeravati prema Istoku!", a to čak ovdje napisaše i ljudi koje s pažnjom čitam i vidim kao obrazovane...Ja lično imam iskrenu naklonost prema našim Bošnjacima/Muslimanima, no od Orijenta me hvataju ospe! Ipak, samo budala može okrenuti leđa prostoru koji će (a već je to bio u periodu do 16. vijeka) biti sinonim za trgovinu. Centralna Azija i ruta prema Kini je budućnost, sviđelo se to nekom ili ne. Nju trebamo posmatrati kao prostor odakle Evropa treba da se napaja i obezbijedi ne samo razvoj, već i održivost. Nije to stvar ljubavi, već opstanka Evrope i našeg potomstva koje neće imati neku drugu sudbinu već sudbinu svih Evropljana.

    ZBog svih ovih razloga niko i nije htio iskreno da gradi crnogorski autoput prema sjeveru zato što je on bio potpuno nerentabilan.
    Last edited by El Re; 17-09-11 at 10:35.

  25. #725
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hrvatima ponestalo para da brzo dovrse autoput do Dubrovnika, a nama i da se pocne auto put. Tacno bi trebalo donijeti zakon da nasa Vlada igra loto po svijetu kad su one kumulacije, pa kad krene onda odjednom i autoput i HE na Moraci i ......

Page 29 of 199 FirstFirst ... 192526272829303132333979129 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. jadransko-jonski autoput vs. autoput Bar-Beograd
    By wulfy in forum Saobraćaj i Infrastruktura
    Replies: 480
    Last Post: 23-04-24, 17:01
  2. Autoput!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam
    Replies: 69
    Last Post: 15-06-15, 16:16
  3. Autoput
    By DzoniS in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 05-08-08, 09:34
  4. 700 milijardi za VOJSKU, USofA
    By milovan in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 08-02-07, 01:42
  5. AMD Kupuje ATI za 5.5 milijardi $
    By 11 in forum Software
    Replies: 14
    Last Post: 31-07-06, 20:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •