Page 4 of 11 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 76 to 100 of 254

Thread: Male tajne velikih majstora

  1. #76
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by memo View Post
    PS Izvinjavam se zaboravio sam reci zadjenuti papricicu za uho dok sjeckas luk .
    hahahahahah, memoooo :}
    mozhda je jacha odbrana ako se gurne u nos, one male brazilske paprichice su ubistvene :}}


  2. #77
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    857
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vidim da je ovdje bilo dosta trikova vezanih za sjeckanje luka. Ali nije pomenut jedan koji redovno praktikujem - prije sjeckanja luka stavim ga da malo odstoji u ledari frizidera. Provjereno i ucinkovito.
    Ponekad, citajuci forum, pomislim kako ce mi mozak progristi put kroz
    lobanju i otrcati vristeci...

  3. #78
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    http://www.youtube.com/user/istox1?feature=watch
    Posts
    512
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    staviš luk u mašinu za meso izmelješ i to je to. Ako radiš pljeskavice ili slično, poslije luka samelješ i korice kruva, imaš čistu mašinu

    ovo je dobro, ima i fotka
    jedan dio tijesta od pečenja kruva, razvaljaš , izrežeš na trokute, premažeš žumanjkom uz dodatak malo kima i soli, i zarolaš,
    njam


    http://forum.net.hr/forums/p/162013/...?PageIndex=121

  4. #79
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Složiti vino sa hranom. Vranac uz meze, plavi sir sa rizlingom, riba sa chardonnayom, piletina sa belim vinom...

    Plodovi mora recimo lepo idu sa roseom dok azijska kuhinja može sa belim vinom. Uz roštilj od vina ide crno sa izraženim kiselinama, na primer pinot noir.

    Osnovno je pravilo da crna vina idu sa crvenim mesom, živina sa belim vinom a riba uglavnom sa belim vinom...

  5. #80
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    772
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    koji su sastojci i kako se priprema pasta quattro formaggio iz Maestra (pg) ili Picasa(bd)?nikako da ubodem komplet listu sastojaka.

  6. #81
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Evo par brzinskih trikova.. Mozda postoje vec, mozda ih i znate, ali ko zna zasto je to dobro ;p

    - Kad kuvate krompir, makarone ili tako neku zanimaciju, prvo u vodu koja vri stavite malo ulja prije nego ih ubacite. Na taj se nacin sprijecava njihovo raspadanje i prijanjanje za dno serpe.
    - Kad przite nesto, opet primjer krompir - u zagrijano ulje dodajte malo soli. Time se izbjegava prskanje ulja po njeznoj vam kozi
    - Ako pravite jelo s paradajzom, primjer sataras, i smeta vam kiselkasti ukus - nakon 'raspadanja' paradajza u ostalim sastojcima, dodajte malo secera jelu.
    - I kad sjeckate luk, dragi moji i drage moje , zvacite zvaku ili korcu hljeba. Ne bi trebalo da placete
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  7. #82
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    osnovno pravilo je da se treba jesti s uzivanjem!!!!!

  8. #83
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    211
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MojeVino View Post
    Složiti vino sa hranom. Vranac uz meze, plavi sir sa rizlingom, riba sa chardonnayom, piletina sa belim vinom...

    Plodovi mora recimo lepo idu sa roseom dok azijska kuhinja može sa belim vinom. Uz roštilj od vina ide crno sa izraženim kiselinama, na primer pinot noir.

    Osnovno je pravilo da crna vina idu sa crvenim mesom, živina sa belim vinom a riba uglavnom sa belim vinom...
    ovo se zadnjih godina da primjetit da se ponasamo ka ljudi na zapad i pokusavamo da pijemo vino uz jelo. to sam samo gleda na zapad ili eventualno dolje na more ili kod mojih na selo dje su pravili vino. drugo nidje.
    nadam se da grijesim jer ne pijem alkohol ali gledajuci starije oko mene citav zivot, malo ko ga je "kusa".

  9. #84
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    1,695
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    63
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    Glad je najbolji začin.

  10. #85
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto se tice rasprave o prsuti...
    http://www.stocarstvo.com/aps/meso/prsut.htm
    Ko zna zašto je to dobro?

  11. #86
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    presao sam na keramiku i moram vam rec u zivotu nisam ljepse spremao jela no sad , preporucujem svima
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Koliko dugo treba da barim jaja (kokošija, da ne bude zabune) da bi bila tvrdo kuvana?
    Sell the Vatican, Feed the World!

  13. #88
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Koliko dugo treba da barim jaja (kokošija, da ne bude zabune) da bi bila tvrdo kuvana?
    Pet minuta od kad voda provre.

    Kako da prekontrolišeš da li je jaje dobro kuvano?- uzmi i zavrti ga na ravnu površinu (poput čigre-na uži vrh) i ako se okreće fino onda je dobro kuvano. Primjerice uzmi freško jaje i probaj,vidjećeš da ne može da se vrti.


    Uzgred ne dodavajte so u vrelo ulje, jer baš tada ulje 'prska' jače.

    Što se tiče luka, oštar nož i kada se sjecka na dasku poidći glavu.
    Ne suze oči od mirisa, već kada se luk sjecka iz njega prska tečnost, koja iritira sluzokožu oka. Oštar nož i sjeckanje u jednom potezu, ispravite leđa (plus je zdravo), ako režete luk na male kriške i pritom ga držite u ruci, onda plačite. Pokret noža treba da bude gore- dolje onda luk prska-je bočno,znači na dasku

    Ako volite bijeli luk, koristite ga sa listićima peršuna (petrusina) onda neće da se osjeća karakteristični miris bijelog luka,mada može i u kombinaciji sa limunom, isti je efekat.
    Last edited by gaul; 19-02-12 at 12:33.

  14. #89
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    da lako ocistite pecene paprike, posolite ih malo i poklopite par min.

  15. #90
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    189
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ima li ko recept za dobar brudet?

  16. #91
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    100
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja nekad uzivam da jedem rukama.Imam osjecaj da mi je hrana tad ukusnija.

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    presao sam na keramiku i moram vam rec u zivotu nisam ljepse spremao jela no sad , preporucujem svima
    Zemljane posude su cudo. Predlazem da uzmes svinjski kotlet, dobro ga izvaljas u smjesu od krupne soli, bosiljka, bibera i crvene paprike, stavis da se pece u zemljanoj posudi na maslinovom ulju, a onda na pola pecenja sve to prelijes jakim crnim vinom (meraklije mogu i balsamsko sirce, ali je specifican ukus) i ostavis da se dopece uz povremeno okrecanje... ))

    Isto kao sto je cudo kombinacija maslinovo ulje + puter za dinstanje, umjesto klasicnog "kilo i po ulja" principa.
    Inace, probajte da pri klasicnom dinstanju prvo stavite mrkvu, pa kad se zarumeni i omeksa tek tada dodate luk, papriku i sto li vec stavljate.

    Kod nas se ne koristi cesto, ali toplo preporcujem pori luk (praziluk kako ga vec ko zove) kao zamjenu za klasicni crni luk pri dinstanju.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  18. #93
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Malo upozorenje.

    Sve namirnice dobivene od biljaka i životinja koje imaju kratak životni vijek (misli se na život a ne na rok trajanja) 1 do 10 godina, lignje, ribe, rakovi, školjke, neke od egzotičnih namitnica (skakavci, meduze, kišnjaci, morski ježevi), zečevi i ostali glodari, zeljaste namirnice (salata, zelje, špinat), šparoge, gljive itd, mogu sadržavati veliku količinu teških metala pogotovu ako su starije: npr, veliki rakovi ili školjke.

    Ovo se događa jer biljke i životinje sa kratkim životnim vijekom nisu evoluirale mogućnost da izlučuju teške metale kao biljke i životinje koje dugo žive. To je zbog toga jer koncentracija tih metala dostiže opasnu vrijednost u tim organizmima tek pred kraj života tih bića. U međuvremenu su ti organizmi već imali potomstvo pa se koncentracija teških metala ne očituje kao evolutivni uticaj na njih. Zato do evoluiranje metoda izlučivanja teških metala nije nikad došlo.

    Teški metali su: olovi, živa, kadmijum, aluminij, selen, arsenik itd. (neki od ovih elemenata i nisu metali pa čak ni teški ali ih u fiziologiji ipak svrstavaju u teške metale zbog tendencije da se akumuliraju u tijelu)

    Zbog svega ovoga treba izbjegavati sakupljanje ovakvih namirnica iz prirode sa mijesta koja su blizu naseljenih područja, blizu asfaltiranih prometnica, aerodroma, industrijskih postrojenja ili velikih riječnih tokova koji su nizvodno od neke od gore pomenutih područja. Takođe se treba čuvati i primorja sa područja ušća velikih rijeka te obale blizu naseljenih mijesta i industrijskih postrojenja.

  19. #94
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ogladnjeh...
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  20. #95
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Zna li neko od vas , koji krompir je najbolji za prženje? Ja koji god da pržim, on se raspadne, i grozan je .
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

  21. #96
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PG City
    Posts
    2,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_sacrament View Post
    Zna li neko od vas , koji krompir je najbolji za prženje? Ja koji god da pržim, on se raspadne, i grozan je .
    Kupiš "crveni" - zagrebeš noktom po kori i ako vidiš da je crvena, to ti je to. "Bijeli" je pogodniji za kuvanje i podložniji je raspadanju pri prženju ili pečenju. Tako su me učili kad sam bila dijete

  22. #97
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Najbolji recept za jaje koje skace.
    Napunite casu 2 dcl sirceta i u nju stavite jaja da stoji 24 sata. Kad ga izvadite onda ga pred gostima kao slucajno ispustite a ono skace ka sumanuto po stolu. Ne eksperimentisati i krace drzati jer ce se razbiti i onda bruka.

  23. #98
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da pitam, pravi li iko od vas sushi mozda? Interesuje me ima li idje kod nas da se kupi nori (ono u sta se sushi zamotava)?

    DICIOTTO

  24. #99
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #100
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ne znam jelo ko probao ja bi preporucio, uz gulas kad se pripremi dodati jednu kocku coklade za kuvanje. daje bas dobar smek a ako nekoga zanima evo jedan recept za dobar gulas :


    Dinstanje luka



    Oljuštite crni luk i sitno ga isjeckajte. Na prethodno zagrejanom ulju pržite luk dok ne dobije tamno žutu boju.

    Pošto je luk dobro propržen, dolijte vodu i ostavite da se dinsta oko 20-ak minuta.

    U međuvremenu, isjecite meso na kocke.

    Kuvanje gulaša


    Kada je luk prodinstan, dodajte 2 kašičice crvene paprike, nekoliko listova lovora i govedinu.

    Dolijte vodu, promješajte, dodajte peršun i ostavite da se krčka.

    Ukoliko je potrebno, s vremena na vrijeme, dolivajte vodu.
    Završni deo


    Petnaestak minuta prije nego što je paprikaš završen, dodajte vegetu i paradajz sok, pa posolite i pobiberite po ukusu.
    Što se duže kuva, gulaš je ljepši. Ne zaboravite da gulaš sa vremena na vreme promešate.

    ovo je po receptu, ja na ovo jos dodam parmezana i kockicu cokolade( ovo drugo zavisi od gostiju)
    P.S. jos bi dodao da dodam malo kecapa uz paradaiz sok
    Last edited by lepetanac; 02-12-13 at 09:10.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

Page 4 of 11 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Obuca velikih brojeva
    By emiretf in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 17-05-13, 21:09
  2. Male tajne velikih majstora
    By cvxcomputers in forum Hardware
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-11, 00:14
  3. Patike velikih brojeva
    By Soniks in forum Sve i svašta
    Replies: 18
    Last Post: 29-11-10, 14:54
  4. Kopiranje velikih fajlova-problem
    By ribomax in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 10-02-10, 18:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •