Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 72

Thread: Šah

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I ja sam prije igrao sah i svidja mi se igra jer je univerzalna. A kako izadjose video igrice i kompijuteri, ispade da jos samo debili igraju sah.
    Sah je fin i na kompijuteru i igrao sam neko vrijeme na www.onlinegames.net , ali nema nista dok ne sjednes s nekim oci u oci.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica/Crna Gora
    Posts
    1,264
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Armstrong
    I ja sam prije igrao sah i svidja mi se igra jer je univerzalna. A kako izadjose video igrice i kompijuteri, ispade da jos samo debili igraju sah.
    Sah je fin i na kompijuteru i igrao sam neko vrijeme na www.onlinegames.net , ali nema nista dok ne sjednes s nekim oci u oci.
    Imao sam i ja jedan shah na komp-u igras protiv komp-a..e podesis vrijeme na 3minuta..taman ga dobijem i u roku od 5 sekundi komp dobije...ne volim to grrrrrrr
    samo sam jednom uspio da dobijem komp,chak sta vise puka sluchajnost.Jer to ipak program tako heheheheheh
    Chak je i pisalo koliko kombinacija npr kada se malo razigramo po sahovskim poljima sa figurama itd..pise koliko komp ima kombnacija da odigra...to je bila neka velika cifra uh
    A menis e u tom trenutku samo vrte u glavi 4-5 poteza pa sad vidjite koja je to razlika heheehe

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    nk,bg
    Posts
    171
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oce li mi neko reci ko je aktuelni prvak u sahu?
    Sve je sran'e sem pisanje...

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nedje sam davno igrao sah i nisam bio bas dobar pa sam napustio tu aktivnost

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    Vrh je stvar, pogotovo za igranje preko interneta. A sto se tiche protivnika ima ih svakakvih od 20 pa do 4000+ rating-a, samo sto ovi jachi (npr. Chessmaster, Alekhin, Bottvinik itd.) matiraju vrlo brzo i profesionalno.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,071
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    562
    Thanked in
    392 Posts

    Default Re: life's too short for chess?

    Quote Originally Posted by Ulysses
    Smijesna mi je prica: svi su dobijali svoje oceve, komsije, striceve koji su bili inter-majstori, velemajstori...i to sve u Crnoj Gori koja za sada ima samo jednog velemajstora - Bozidara Ivanovica.
    tačnije, ima dva velemajstora, mada je drugi (bato minić) dobio počasnu titulu velemajstora prije nekoliko godina. a i ne živi već duže vrijeme u CG već u novom sadu. svejedno.
    neko je gore pitao ko je aktuelni prvak u šahu - prvaci su gari kasparov i vladimir kramnik, jer trenutno ima više federacija (tj dvije). nešto kao u boksu što su WBA, WBC, IBF. šahovske asocijacije su se nešto 'poklale' pa nema ujedinjenja krune, ali zna se ko je tata... ne pratim više šah kao nekoć, pa postoji mogućnost da dadoh neku pogrešnu informaciju.

    P.S. Ulysses, smiješ li na fer, a?? aa??? posle šestog iza škole!
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Legenda o Sisi ben Dahiru

    Najpoznatija legenda o postanku saha kaze:
    - Mladi kralj Sahram je globio narod. Mudrac Sisa ben Dahir izmisli tada sah da bi pokazao kralju kako se bez naroda ne moze upravljati.
    - Vidite vase velicanstvo - govorio je mudrac kralju - kako ovaj sicusni pjesak donese pobjedu. Eto, taj pjesak, to smo mi, obicni narod, i zato i o nama morate voditi racuna.
    Kralj se zagleda u plocu i figure, naucio je tu zagonetnu igru i odusevio se. Igrao je tako kralj i izvlacio mnoge pouke iz saha, a onda zovne mudraca i rece mu:
    - Kakvu nagradu zelite za svoj divni pronalazak?
    - O, mocni kralju, moja je zelja skromna. Dajte mi na prvo sahovsko polje jedno zrno psenice, na sljedece dva, zatim cetiri, osam, 16, znaci na svako sljedece polje upola vise sve do posljednjeg 64. polja.
    - Cijenim vasu skromnost, ali to je nistavno za takvo umijece. Trazite nesto skupocjenije, rece mu kralj, ne sluteci da mu ni ovoj molbi nece moci udovoljiti.
    Mudrac je ostao uporan pri svojoj "skromnoj" zelji. Sabiraci psenice odose na sve cetiri strane prostrane indijske zemlje i kralju stize neocekivana vijest: "U citavoj Indiji nema toliko psenicnih zrna da biste ispunili zelju Sise ben Dahira."
    - To je nemoguce - rece kralj, ali ga brzo rauzvjerise, jer bi to dalo fantasticnu cifru 2^64 - 1, a to je 18.446.744.073.709.551.615 zrna zita. Citavih 18 biliona . . .
    Matematicari su izracunali da bi bilo potrebno da zito radja 10 godina na cijeloj zemljinoj kugli, racunajuci i more i kopno, da bi se prikupila kolicina. Taj broj se ne bi dobio ni kad bi na jedno mjesto sabrali sve zito koje je do sada rodilo na zemlji. Legenda dalje kaze da se od toga dana u Indiji sahovska polja zovu "kohtazara" (ambar).

    (Iz knjige "Sahovska citanka" od Dimitrija Bjelice)


    Ovo je prava verzija legende, da se ne bi dvoumili je li bio seljak i je li se sve to desilo u Kini. Inace da je Indija kolijevka saha nije spekulacija, vec postoje dokazi. Pretpostavljam da ce ovo nekima biti zanimljivo, pa evo citata iz gorepomenute knjige:

    "Da je indija domovina saha dokaz su i mnogi staroindijski sanskritski rukopisi u kojima se spominje "catarunga" (cetverodion). Ta rijec je oznacavala naziv indijske vojske koja se sastojala od slonova, bornih kola, konja i pjesaka. Kasnije su im dodati kralj i voskovodja (kraljica). Na starim indijskim garniturama od slonove kosti vidi se kako su slonovi imali kule na ledjima. U sanskritu se spominje ta zagonetna igra, ali nista nema o pravilima. Ova pravila se nalaze u X vijeku kod pesijskog pjesnika Abul Kasim Firdusija. On pise cuveni ep "Sah nameh" i pomocu saha prikazuje borbu izmedju indijskih carevica Gave i Tahlanda."

    Sah iz Indije najprije odlazi kod Persijanaca (na persijskom mat znaci mrtav, sto vjerovatno mnogi ovdje znaju) a kasnije dolazi do Arapa.

    Sto se tice zadatka u Pascalu, Armstrong, tvoje rjesenje nije u redu, jer u Pascalu najveci cio broj koji mozes da stavis u memoriju je oko 2 milijarde i nesto (4 bajta za broj), sto znaci da ne bi mogao da cuvas tako velike brojeve, tako da moras da koristis nizove.

    I da li se to desilo u Kini? Da jeste, vjerovatno bi na sahovska polja stavljali rizu, a ne zito ili novcice .
    God works in mysterious ways.

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U Snovima
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fina i interesantna prichica.

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drago mi je sto se kolega registrovao da bi nam ovo ispricao. Zanimljiva je prica nema sto.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    ~montenegro~
    Posts
    551
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam odavno igrao shah-a,chitajuci sve ove postove,sad mi se igra ali ochi u ochi
    ~MONTENEGRO~

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    LK/PG/MN/EU
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    AAAAAAAA ne mozhete povjerovat kako mi se igra shah da je to neshto nevjerovatno ali inache skoro da pojma nemam bez eto shah me nekako smiruje to moram priznat
    kako je kako CRNA GORA ka MONAKO !!! BRE

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sahisti,
    poznato je da je mat sa dva lovca lako izvodljiv
    a da li postoji mat sa dva skakaca(konja)?
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji mat sa skakacem i lovcem. A mat u dva poteza je kad protivnik izbaci dva piona naprijed po g i f liniji i kraljicom mu das mat.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Quote Originally Posted by MK_NL
    Sahisti,
    poznato je da je mat sa dva lovca lako izvodljiv
    a da li postoji mat sa dva skakaca(konja)?
    Mat sa dva konja ne postoji.

    Oce li neko da se kladi sa mnom da se moze dati mat u dva poteza ?
    Jesi li siguran da ne postoji
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  15. #40
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    le pays des ręves...
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    qq... :?

    /me voli shah, ali ipak... :? :roll:
    Aujourd’hui les larmes sont impossibles ŕ cacher
    de mes yeux fatigués qui ne sourient pas...
    Je respire ta peau dans les draps, mais tu n’es pas lŕ...
    J’attends le moment de te toucher et de te voir!

  16. #41
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    205
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam zaboravila da igram sah ...igrala sam kad sam bila manja ali sad i prosto ne bih imala vremena za sah :roll: :roll:
    "Proslost je grozan,mutan bezdan,sto u taj sumrak ode ,ne postoji vise i nije nikad ni postojalo"

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MK_NL
    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Quote Originally Posted by MK_NL
    Sahisti,
    poznato je da je mat sa dva lovca lako izvodljiv
    a da li postoji mat sa dva skakaca(konja)?
    Mat sa dva konja ne postoji.

    Oce li neko da se kladi sa mnom da se moze dati mat u dva poteza ?
    Jesi li siguran da ne postoji
    Jesam ja.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovako.
    Mat sa dva konja,teoretski,postoji isto kao i mat sa lovcem i skakacem.
    U praksi ih je nemoguce izvesti.
    Primjer:
    Sf2.Sf3.Kg2
    Crni Kh1
    Isto kao mat u dva poteza,koji zavisi od otvaranja bijelog,teoretski postoji.U praksi???
    f3-e5(e6)
    g4-Dh4
    PS.jos jedna zanimljiva kombinacija je pokupiti skakacem sve figure naslozene na jednoj polovini table,s' time da sa skakacem kreces iz jednog ugla(primjer a1)postujujuci sahovska pravila kretanja skakaca.
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mat sa dva konja postoji, ali samo teoretski. U praxi je neizvodljiv. Presedan je ako protivnik zeli da uskoci u mat sa svojim kraljem. Uzgred, to ti i nije neko mjerilo shahovskog znanja, vise dodje kao neko pitanje-mozgalica iz nekih novina i to na "Djecijoj stranici".

    Program koji ja toplo preporucujem jeste "Fritz 8", koji je neuporedivo jaci od "Deep blue" i testiran od strane samog Vladimira Kramnika. Kako i sam Kramnik rece, program nije samo cudoviste, takodjer je i prijateljski suigrac, cak i za potpune pocetnike. Baziran je na engine-u programa koji je sa Kramnikom Oktobra 2002. godine igrao mec sa konacnim rezultatom 4:4, sto se moglo pratiti i putem interneta. Kasparov koristi Fritz 8 za svakodnevne analize.

    Ukratko, program mozete da podesite svojim potrebama i sahovskom umjecu, mozete da ga podesite da se on prilagodjava vama... ma, potrazite na netu ako ste zainteresovani za detaljnije opise. Dolazi na dva CDa.

    Igrati shah putem interneta je jako glupo, tu izgleda pobjedjuje onaj koji ima jaci shahovski program. No lijepo sjednes preko puta svog protivnika, 64 polja, 32 figure, pa nekoliko partija za jedan dan, nekoliko dana sedmicno, par sedmica mjesecno, svaki mjesec u godini...

    Shah bez teorije tesko se uci, ali nije nemoguce.

    Sustina topica jeste ta cifrica od 18 kvadriliona (ako se ne varam) i kusur, sto je receno, kao i sve po pitanju te legende.

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    neka dodje neko sa mnom da igra samo mi dajte link
    prihvatam izazov.
    yahoo.com
    MK_NL2000
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ravell
    Mat sa dva konja postoji, ali samo teoretski. U praxi je neizvodljiv. Presedan je ako protivnik zeli da uskoci u mat sa svojim kraljem. Uzgred, to ti i nije neko mjerilo shahovskog znanja, vise dodje kao neko pitanje-mozgalica iz nekih novina i to na "Djecijoj stranici".
    Ravell,
    Ocigledno da si ti veliko poznavalac saha.Ja nijesam,iako imam nekih malih rezultata iza sebe.Ja sam u svom prethodnom postu naveo da je mat u praksi nemoguce izvesti.
    Tako da ovaj tvoj komentar,oko "decjih stranica",nije na mjestu.
    No dobro..,ako ti svoje znanje hoces uzdizati podtcjenjivajuci druge,neka tebi sluzi za..

    Isto kao sto je to skoro nemoguce sa skakacem i lovcem,ako uzmemo u obzir da je za matiranje protivnika dozvoljen maximum 50 poteza,a u normalnom redosledu poteza potrebno ih je oko35,sto znaci da su potrebene samo dvije greske da bi se partija zavrsila remijem.


    Quote Originally Posted by Ravell

    Igrati shah putem interneta je jako glupo, tu izgleda pobjedjuje onaj koji ima jaci shahovski program. No lijepo sjednes preko puta svog protivnika, 64 polja, 32 figure, pa nekoliko partija za jedan dan, nekoliko dana sedmicno, par sedmica mjesecno, svaki mjesec u godini...
    Sa ovim se slazem.Ocigledno je da je nekima draze skupljati poene nego odigrati lijepu partiju.
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li neko ko je Josh Waitzkin?

  23. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas mi je zao ako sam te uvrijedio bilo cim u mom postu. Kad je vec tako, izvini. Djecije stranice nisu pomenute u smislu omalovazavanja, posebno ne potcjenjivanja. Ako igrash shah, onda bi trebao da znas da tome mjesta nema. Vidio sam gore da je neko pomenuo kako je mudri vladar upravo zahvaljujuci shahu donio neke pametne odluke, izvukao pouke...

    Nemoj da se prepucavamo, ima ljepsih stvari. Nije mi bila namjera da vrijedjam ili bilo sta slicno, ali i dalje stojim da je konjev skok, mat u dva, tri poteza, slaganje kraljica na ploci da ni jedna ne bije drugu... i sl. stvari vrsta razonode, a ne pokazatelj shahovskog umijeca.

    I sam si rekao "a da vas vidim, shahisti...". 8)

    Nema ljutis, nisam ti ja zloban uopste

  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default code?

    vidji mene
    Last edited by Random; 17-04-05 at 02:31.
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  25. #50
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Armstrong
    Zna li neko ko je Josh Waitzkin?
    Jedan od najboljih americkih sahista iz mladje garde...



    [size=2]8-time [/size][size=2]National Chess Champion
    Current Middleweight World Champion
    Tai Chi Chuan Push Hands (Fixed Step)
    Current Middleweight World Co-Champion
    Tai Chi Chuan Push Hands (Moving Step)
    5-time
    and Current National Tai Chi Chuan Push Hands Champion
    Bronze Medal Winner
    in 2002 Push Hands World Championships
    Gold Medalist
    in 2003 World Kuoshu Championships
    Eto

    Inace ja sam bio 2. na gradskom sa osam godina, 7. na republickom, jednom 3. na skolskom(igrali su svi do 8. razreda a ja sam tada bio prvi osnovne), dva puta 2. na gimnazijskom(tada sam vec bio batalio sa aktivnim igranjem)... imam II kategoriju. Prestao sam kada me streljastvo uzelo pod svoje... i to je trajalo 4. godine, bili smo prvaci CG u malokalibarskom, u vazdusnom oruzju su nas vazda tukli Niksicani...mi nismo imali sredstva, kao prvaci CG nismo otisli na drzavno u Lazarevac i tada je svemu bio kraj... **** ga... ljubav prema sahu i dalje je ostala, igram rijetko, sa par ortaka i to kad se sretnemo obicno igramo po 20 partija za jedno vece... igrao sam pomalo na Eurosportovom sajtu ali mi nije gust...

    [/size]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •