Results 1 to 15 of 15

Thread: Autoput

  1. #1
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Autoput

    Interesuje me ima li igdje na netu da se skine kompjuterski izgled autoputa bar sjever cg....zelio bih da vidim to,treba mi...

    ujedno i ovo je tema :0
    :)

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bar
    Posts
    346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    vidis i mene to zanima. Trazih svudje ali nidje nema na net. Ako neko ima neku mapu ili nesto slicno nek je izbachi.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    jel vas ovo zanima zbog toga da vidite kako cete da ucjenjujete za imanja .

    Samojedna informacija, to kapitalni proekat tako da inece biti mnogo pogadjanja
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma taj autoput ocekuj 2020 , tako da nema puno sta da se gleda, ali i ja sam zainteresovan da vidim kako ce to izgledati.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by komsija View Post
    jel vas ovo zanima zbog toga da vidite kako cete da ucjenjujete za imanja .

    Samojedna informacija, to kapitalni proekat tako da inece biti mnogo pogadjanja
    ma i to a i izgled autoputa
    jer ovaj autoput spada u 5 najtezih u svijetu...ebi ga..previse mi mocno izgleda za nase prilike da bi mi to ostvarili..ali ajde da vidimo...takodje najvisi most u evropi i takve stvari..prefise mi je sve ovo za nacionalnu geografiju

    Pa necu se pogadjat...imam npr 2000 m2 ocu stan za to i tacka.jer lokacija je npr ROGAMI Duklja....AKO UOPSTE TUDA PROLAZI AUTOPUT,KOLIKO SAM SHVATIO PROLAZI..
    :)

  6. #6
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,776
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,930
    Thanked in
    2,311 Posts

    Default

    ako je kapitalni onda se vidi koliko su smjesne drzavne institucije.

    za kapitalni projekat takvog obima morala bi postojati mapa sa rutom (makar pribliznom)

    Evo neka moja razmisljanja na temu AUTOPUTA:

    - Crna Gora treba da izgradi oko 250 km autoputeva (paralelno sa morem i krak ka sjeveru), na to treba dodati i jos 50-ak kilometara visokokvalitetnih prilaznih puteva (po svim standardima EU). Posmatrajuci cijene izgradnje u susjedstvu i konfiguraciju terena minimalna cijena puta bi bila oko 7 miliona eura po kilometru ( (250+50)x7.000.000 ). Dakle, cijena izgradnje autoputa u Crnoj Gori je priblizno 2.100.000.000 €. Znaci, preko dvije milijarde eura. (zbog inflacije i povecanja troskova sada se parata sa cifrom od 10 miliona po kilometru)


    - Zasto ce Crnoj Gori autoput? Za lokalni saobracaj. Ne, glupo. Scena, idem iz Budve u Ulcinj npr. Treba mi dvadesetak minuta da se od Budve popnem do autoputa, zadrzavanje na naplatnim rampama, gas po autoputu, pa opet naplatne rampe, pa voznja do Ulcinja. Ovdje se vidi da je za Crnu Goru najekonomicnije rijesenje nove brze saobracajnice. Isuvise je mala drzava da bi se autoputevi koristili za lokalni saobracaj.


    - Autoput ipak treba. Zasto? Zbog tranzitnog saobracaja. Ako nastavimo u integracije onda cemo imati sve vise tranzitnog saobracaja, pogotovo teretnih kamiona. Tu ne smijemo dozvoliti gresku Hrvatske koja dozvoljava tranzitnom teretnom saobracaju da se krece van autoputa. Time postaje upitna isplativost autoputa. Iz te perspektive EU ce prije pomoci da se izgradi krak paralelno sa morem.


    - Isplativost? Kod velikih infrastrukturnih objekata gleda se da se novac vrati za deset godina. Po tome ispada da autoput treba da prihoduje oko 17.500.000 € (preko sedamnest miliona) mjesecno bez troskova odrzavanja. To opet znaci da dnevno treba auto-putom da prodje bar 40.000 vozila (bolje teretni, veca putarina) DNEVNO, a ta brojka je ostvariva samo ako krenemo u integracije i poveca se tranzitni saobracaj. To opet znaci stabilnu politicku situaciju i kod nas i u okruzenju, a to opet znaci da ako Abanija ne napravi autoput, djabe nam.


    - Dokle se stiglo sa realizacijom? Hrvatska je ovog ljeta otvorila krak autoputa koji ide do Ploca. Izgradnja dionice do Dubrovnika odlozena, a dalje, dalje nisu ni isprojektovali, cekaju Crnu Goru da vide kuda treba da udju u CG. Albanija radi na projektima i tamo su aktelne dvije dionice, krak koji se odvaja prema Ohridu (preko Elbasana) i krak koji direkno ide u Grcku. Srbija do 2011 godine planira da zavrsi aut-put od Beograda do Uzica. Za dalje, ista situacija kao i u Hrvatskoj.


    - Kako je kod nas? Radi se studija izvodljivosti, a nema se precizna ruta. Nije bas logicno, i zbog toga mi to djeluje kao velika farsa. Ne bih dalje ulazio u to.



    Mogao bih dosta opsirnije jer sam skupio dosta materijala na ovu temu, ali eto mislim da su ove kratke crte sustina.


    Moje (subjektivno) misljenje je da je rjesenje (realnije) brza saobracajnica.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    ma i to a i izgled autoputa
    jer ovaj autoput spada u 5 najtezih u svijetu...ebi ga..previse mi mocno izgleda za nase prilike da bi mi to ostvarili..ali ajde da vidimo...takodje najvisi most u evropi i takve stvari..prefise mi je sve ovo za nacionalnu geografiju

    Pa necu se pogadjat...imam npr 2000 m2 ocu stan za to i tacka.jer lokacija je npr ROGAMI Duklja....AKO UOPSTE TUDA PROLAZI AUTOPUT,KOLIKO SAM SHVATIO PROLAZI..
    Ee... mislis da ce te pitati :yipiiii:.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dzoni pogledaj imas li odje to sto te interesuje http://www.gom.cg.yu/files/1184855630.pdf a Crnoj Gori nije autoput uopste potreban. Brzim putevima turisti ce brze protutnjati pa nece ni kavu svrattit, a nasi izginuse i na ovim dje se ne moze brzo voziti, a kako ce tek na tom....

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Polako Dzoni dok naprave par verzija i vide je li to isplativo pa ces onda vidjet trasu
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedini autoput koji nam je potrebit je oni tranzitni, od Hrvatske do Albanije, i to ssto dalje od mora. Za sve ostalo su dovoljni tzv. poluautoputevi, s tri trake, s tijem da se naccini ka neka mrezza: BR-PG-KS-MK-BE i HN-NK-ZB-PV u pravcu JZ-SI, te PL-BE-BP-PV, MK-ZB, PG-NK-(Herc.)-PZ i HN-TV-BD-BR-UL (dalje od obale) u pravcu JI-SZ. To bi bilo dovoljno za potrebe CG. Svakojako treba ljude "usporiti" dok putuju Crnom Gorom, mi smo turisticcka zemlja mnijem? Ili turisti treba samo da protutnje kontinentom i ssto prije uskocce u more? Da ne zborim o zagadjenjima koja drasticcno rastu s poveccanjem brzina vozila. I uravnotezzenje razvoja drzzave mora bit vazzno, za ssta je putna mrezza neizostavan uslov.
    Liccno ne razumijem politiku da autoput prema Srbiji ide istijem pravcem ka i zzelj.pruga. Znacci, neki dobiju sve, neki nissta!? I oboje periferijom CG!? Ako su mislili usstedjet bolje da su se nakaccili na autoput od Albanije preko Kosova do Srbije.
    Last edited by DesertFox; 27-07-08 at 19:24.

  11. #11
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je se ne bih slozio sa ovim po pitanju poluautoputeva. Poluautoputevi (sa tri trake -- je li to bio samo Jugoslovenski izum?) su izuzetno opasni, pogotovo za nas mentalitet, dje se gine cak i na gradske ulice, sto je neshvatljivo u mnoge drzave. Druga stvar je da cak i ako izgradis te "poluautoputeve" pitanje je kad ces ih, i da li ces ih ikad unaprijedit na puni profil. Bolje je kad vec radis uradit posa kako treba, pa neka kosta sto kosta. Od autoputa moze bit samo koristi.

    Slazem se da je Jadransko-Jonski pravac mnogo bitniji sto se tranzita tice, i treba ga planirat da se zavrsi u isto vrijeme kad i Hrvatska (i nadajmo se Albanija) svoj dio, ali je pravac sjever-jug prioritet zbog same Crne Gore, jer povezuje djelove zemlje koji su trenutno vrlo lose povezani. Tranzit prema Srbiji je tu sekundaran, a Srbija izgleda pokazuje vrlo malo ili nimalo interesa.

    Sto se ostale mreze tice, umjesto "poluautoputeva" trebalo bi radit brze ceste, koje i ne moraju bit narocito brze, dakle, mogu imat ostrije krivine od autoputeva i manje brzine, ali bi morale imat po cetiri trake i ostrvo ili betonsku barijeru izmedju dje je preusko. Mogu li se putevi PG-NK, PG-CT-BD prosirit tako, mozda je tehnicko pitanje. Put NK-CT (isto sa cetiri trake) bi bio od koristi, posebno sto bi poveza oba grada na JJ pravac.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Poluautoputevi nisu oni sa 3 trake vec sa 2+2. Tako sam negdje procitao. E sad da li to znaci po jedna vozna i jedna zaustavna u svakom smjeru ili po dvije u svakom smjeru bez zaustavne nije mi jasno.
    S druge strane nikakvu posebnu korist od izgradnje autoputa nece imati najveci broj onih pored cijih imanja ide trasa autoputa. Koliko sam nacuo od Podgorice do Mateseva nece biti nijedno iskljucenje sa autoputa.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Poluautoputevi ne postoje. To ste valjda naucili kad ste polagali vozachki ili nijeste
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako neko napravi polovinu autoputa (po duzzini) onda je to polovina, ssto god da recce zakon o saobraccaju. Moja ideja je da valja napravit malo brzze puteve, a koji cce ekonomski bit opravdani. Sem Jadranske magistrale i mozzda puta PG-CT u ljetnja doba, nema trase koja mozze isplatit sama sebe. Trecca, srednja traka, samo je za pretijecanje i tijem se smanjuje rizik od sudara kod pretijecanja pri brzoj vozznji, ssto bi trebalo pomocc usijanijem glavama da ne zzure u smrt. Oni ionako voze koliko im auto dozvoljava, a ne cesta, tako da brzzi put ne znacci i brzzu vozznju za lakomislene. Samo sigurniju.
    Dakle, putevi moraju bit bolji, ali ne ulagat toliko da urusse ekonomiju zemlje. Prema guberu. Valja sva mjesta povezat dobrom brzom cestom, bolje tri nego dvije trake, a pravi autoput necce u skorije vrijeme ni trebat, nako ovi tranzitni. Uostalome, bolje dva paralelna pravca granica Srbije - more s cestom od tri trake, no jedan autoput duzz albanske granice. I ekonomski i saobraccajno i stratesski i ljudski.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Cijelo jutro pokushavam da provalim o chemu se radi na atlas tv!!!Kao neki koncesionari iz Saudijske Arabije neshto...
    deuscroix

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  2. 3 trake na Kamenovo
    By Stetni in forum Primorski
    Replies: 95
    Last Post: 05-02-08, 14:37
  3. Cna Gora dio *BLUE STREAM* gasovoda
    By Old Bone in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 69
    Last Post: 10-10-06, 22:32
  4. Ocemo li avionom Beranci - ili sta ce nama autoput
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 30
    Last Post: 29-08-05, 18:22
  5. crnogorski ponos...
    By phenomenon in forum Politika generalno
    Replies: 21
    Last Post: 25-07-05, 19:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •