Page 541 of 627 FirstFirst ... 41441491531537538539540541542543544545551591 ... LastLast
Results 13,501 to 13,525 of 15657

Thread: Turizam - što se to dešava!?

  1. #13501
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Inače panika je bila DPS je bio pustio patku da se otkazuje učešće na EXPO u Dubaiju
    Laž je bila - ide se na EXPO sve u fullu imamo ogroman paviljon
    zar nije Milatović kod Komnenića rekao da je paviljon manji nego prije? jer su išli na smanjenje troškova koji su bili veliki?

    Тapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  2. #13502
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    200 kvadrata sasvim dovoljno za mini naciju poput naše
    One Ring to Rule them all...

  3. #13503
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,027
    Thanks Thanks Given 
    797
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    355 Posts

    Default

    Bacanje para dok nam se gradjani lijece sms porukama i dobrovoljnim prilozima.

  4. The Following User Says Thank You to Apolo For This Useful Post:


  5. #13504
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    U četvrtak samo na Dobrakovo 13 000 vozila ušlo
    danas pakao u saobraćaju od Srbije dovde, a Srbijanci sviraju qrcu pa im samo jedan izlaz radi na Gostun čekali smo pola sata sigurno da izađemo, mada moguće je i da nije bilo namjerno nego smjena ili ko zna
    She is only here to annoy herself!

  6. #13505
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,951
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    danas pakao u saobraćaju od Srbije dovde, a Srbijanci sviraju qrcu pa im samo jedan izlaz radi na Gostun čekali smo pola sata sigurno da izađemo, mada moguće je i da nije bilo namjerno nego smjena ili ko zna
    Jesi li u petak popodne posao za Srbiju? Ako jesi garis ga dobro :-)

    Послато са SM-N986B помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  7. #13506
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    jesam s mojima...da nisam bio s njima bilo bi još bolje
    She is only here to annoy herself!

  8. #13507
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,951
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    A dje malo sam isao za tobom pretices sve redom...mada sam i ja bio sa mojima pa nisam mogao za tobom juriti

    Послато са SM-N986B помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  9. #13508
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    danas pakao u saobraćaju od Srbije dovde, a Srbijanci sviraju qrcu pa im samo jedan izlaz radi na Gostun čekali smo pola sata sigurno da izađemo, mada moguće je i da nije bilo namjerno nego smjena ili ko zna
    Ja sam danas na relaciji Kotor - Budva vozio više od sat vremena, davno nije bilo tako.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  10. #13509
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Danas sam bio u Lucice - Petrovac, prelijepo kao i uvijek ali cijene bas napumpane. Parking 3e, lezaljke 20, zadnji redovi 15e, restorani i usluga da ne komentarisem, bas sam razocaran...

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  11. #13510
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Ista stvar,sto se tice usluge ne zasluzuju ni kafu da im narucis na
    pojedina mjesta. Ludilo mozga,posle onakve prosle sezone umjesto da zapnu,
    a ovo onaj bol u ku*cu.

  12. #13511
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Nema ko da zapne brate.
    Jednostavno nas je mindset takav upropašćen sezonalnošću i činjenicom da se turizmom bave ljudi koji ne bi trebali da se bave, tj trebali bi da plate menadžera da vodi posao a ne da vode vlasnici kojima je jedini cilj da što više obrnu za to par mjeseci po cijenu svega.
    Pričam sa jednom koleginicom iz agencije za zapošljavanje o jadu se zabaviše da nađu konobare za riblje i malo bolje restorane.
    Jedan restoran riblji nudi 1000eur konobaru i smještaj i ne mogu da nađu kvalitetnog tipa jer sve što valja je već otišlo za Hrvatsku ili je našlo posao.
    A ovi ostali klasika "if you pay peanuts - you get monkeys".
    Iskrivljena je mnogo percepcija kako vlasnika tako i sezonskih radnika. Vlasnici hoće da se obogate preko noći a sezonci da uzmu 50-100eura bakšiša dnevno bez obzira na sve, jer sezona je kratka i treba se preteći zima.
    Mnogo sam pisao i pričao o tome i to bi trebalo da je početak naše reforme u turizmu.
    Zato je uvođenje instituta sezonskog radnika veoma bitno. 6-8 mjeseci radi, 4-6 mjeseci dobija minimalnu zaradu, jeste da nije nešto ali daje minimum sigurnosti.
    Pa tako se stvori standardna ekipa u hotelu/restoranu itd

    Masu puta sam gledao što kao menadžer što kao gost kada dodje konobar i neko naruči tipa 2 kafe i 2 sladoleda za vrijeme ručka i konobar umjesto da animira uzme porudžbinu, baci je na sto kao krmadima i čim popiju diže sve da se makne da mu sjedne neko ko će sam odmah da naruči bocu vina i biftek da može da uzme više bakšiša i slične situacije.
    Ali vrijeme je pred nama pa ćemo vidjeti šta će i kako će biti.
    Mislim da će plate u turizmu da porastu dobrano sledećih par godina za kvalifikovanu radnu snagu, već je neki standard konobarima u malko boljim objektima oko 500eur, sankerima 550-600.
    Ako budu htjeli dobru radnu snagu moraće da se upre i da se zadrži, neće više ni Srbi da dolaze jer im je lakše i bolje za Hrvatsku ili na kruzer
    One Ring to Rule them all...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  14. #13512
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,117
    Thanks Thanks Given 
    413
    Thanks Thanks Received 
    512
    Thanked in
    236 Posts

    Default

    Znam za jedan 5* resort, koji je pominjan u pozitivnom smislu na forumu, koji je na početku sezone ostao bez radnika. Ne možeš da staviš 2-3 konobara na milion gostiju, da skidaš service charge, da menadžeri fizički napadnu radnike i da to tek tako prođe.
    Upravo to što si pomenuo, kruzeri će opet početi, znam mnogo ljudi koji sezonski rade u Hrvatskoj, blizu 3 hiljade studenata ode ljeti u Ameriku.
    Dobre radne snage kod nas postoji, samo je treba platiti i motivisati. Do tad će da bježi na svakakve lokacije.

  15. #13513
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Saglasan da je zestoko opao kvalitet usluge na primorju. Bio sam ove sedmice na 4-5 mjesta i to izgleda jako lose.
    Guzve ima i to su Srbi, Bosanci, Ukrajinci, Albanci...ima nesto sitno kazahstana.
    Hotelijeri podigli cijene smjestaja zastoko u posljednjih 10 dana.

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  16. #13514
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Nema ko da zapne brate.
    Jednostavno nas je mindset takav upropašćen sezonalnošću i činjenicom da se turizmom bave ljudi koji ne bi trebali da se bave, tj trebali bi da plate menadžera da vodi posao a ne da vode vlasnici kojima je jedini cilj da što više obrnu za to par mjeseci po cijenu svega.
    Pričam sa jednom koleginicom iz agencije za zapošljavanje o jadu se zabaviše da nađu konobare za riblje i malo bolje restorane.
    Jedan restoran riblji nudi 1000eur konobaru i smještaj i ne mogu da nađu kvalitetnog tipa jer sve što valja je već otišlo za Hrvatsku ili je našlo posao.
    A ovi ostali klasika "if you pay peanuts - you get monkeys".
    Iskrivljena je mnogo percepcija kako vlasnika tako i sezonskih radnika. Vlasnici hoće da se obogate preko noći a sezonci da uzmu 50-100eura bakšiša dnevno bez obzira na sve, jer sezona je kratka i treba se preteći zima.
    Mnogo sam pisao i pričao o tome i to bi trebalo da je početak naše reforme u turizmu.
    Zato je uvođenje instituta sezonskog radnika veoma bitno. 6-8 mjeseci radi, 4-6 mjeseci dobija minimalnu zaradu, jeste da nije nešto ali daje minimum sigurnosti.
    Pa tako se stvori standardna ekipa u hotelu/restoranu itd

    Masu puta sam gledao što kao menadžer što kao gost kada dodje konobar i neko naruči tipa 2 kafe i 2 sladoleda za vrijeme ručka i konobar umjesto da animira uzme porudžbinu, baci je na sto kao krmadima i čim popiju diže sve da se makne da mu sjedne neko ko će sam odmah da naruči bocu vina i biftek da može da uzme više bakšiša i slične situacije.
    Ali vrijeme je pred nama pa ćemo vidjeti šta će i kako će biti.
    Mislim da će plate u turizmu da porastu dobrano sledećih par godina za kvalifikovanu radnu snagu, već je neki standard konobarima u malko boljim objektima oko 500eur, sankerima 550-600.
    Ako budu htjeli dobru radnu snagu moraće da se upre i da se zadrži, neće više ni Srbi da dolaze jer im je lakše i bolje za Hrvatsku ili na kruzer
    U potpunosti se slažem sa tobom.

  17. #13515
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,471
    Thanks Thanks Given 
    1,631
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    1,032 Posts

    Default

    Na veliku plazu,juce , narucili točeno,čekali ga pola sata i jos dodje toplo kao iz sporeta da su ga izvukli.
    Nismo htjeli da pravimo scenu,trazili flasirano umjesto toga i gotovo. Uzas.
    Konobar ne umije reci,ne radi aparat moze li li flasirano,a cijene su najace Lav 0.4L 2.25€.

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  18. #13516
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,621
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Vidjeh li u hrvatsku da drzava zimi placa plate sezoncima 4-5 mjeseci? Nedje procitaj to...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  20. #13517
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,054
    Thanks Thanks Given 
    3,862
    Thanks Thanks Received 
    3,160
    Thanked in
    1,609 Posts

    Default

    Turizam, šta se dešava? Ovaj put sa radnom snagom.
    Pa ništa što nije već viđeno. Tražnja za radnicima generisana izvan Crne Gore usisala je radnike, pa ih sada nema. Otišli da konobarišu u Hrvatsku, Hrvati otišli da konobarišu u Dablin i to je to.
    Vjerovatno je za širu temu, ali ovo sa ugostiteljstvom biće standard u svim uslugama. Frizeri, majstori svih vrsta, kozmetičari, da ne pominjem IT, ljekare.
    Svuda će da nastupi nestašica radnika jer su Balkanci, kakvi su da su, lako kulturološki uklopivi na Zapadu, gdje se više plaća.
    Npr. Ozbiljniji kvar lifta, imate da se načekate. Možda je ostalo maksimum 5 majstora na Balkanu .
    I kako će se to završiti? Poskupiće sve usluge i to za ozbiljan iznos. Jer će zaposleni koji išta znaju koštati jednako ka u EU, možda samo dijelom umanjeno za niže cijene u CG (koje će se mahom nivelisati), niže rente i blizinu kuće i prijatelja. Recimo EU plate umanjene za 30-40% biće standard, a samim tim biće normalno šišanje od 10-15-20 EUR.
    Ili sat mehaničara od 30-40 EUR. Kao što je postao normalan sat IT usluge od 50 EUR.

    Vratimo se na turizam. Što će se dešavati? radno intenzivna industrija, sa većim satnicama moraće da se dižu cijene. I naravno, biće manje konkurentan.

    Mada i globalno, kad se odštampalo ovoliko para u poslednjih 10 godina morala se pokrenuti inflacija.

    Malo zbrda zdola, ali mislim da kapirate poentu.

  21. #13518
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,927
    Thanks Thanks Given 
    4,774
    Thanks Thanks Received 
    9,796
    Thanked in
    3,715 Posts

    Default

    Kad pomenuste konobari, kakvu ekipu konobara ima Roštiljada (Zeta, zaobilaznica), baš skroz profi a sve naši momci, lokalci iz Zete.
    War. War never changes.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


  23. #13519
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    1,855
    Thanks Thanks Received 
    204
    Thanked in
    132 Posts

    Default

    Imaju strašnu ledenu kocku...

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  24. #13520
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Vidjeh li u hrvatsku da drzava zimi placa plate sezoncima 4-5 mjeseci? Nedje procitaj to...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Da da, to je institut sezonskog radnika i to je generalno problem u CG veliki.
    Nikome nije cilj da bude konobar ili sanker do kraja života naravno pa svi pokušavaju da iskoriste mladost da zarade na mišiće koliko mogu.
    Pa recimo jedne godine imaš sjajnog radnika platiš ga dobro, sledeće godine ga neko navuče hrana smještaj 1000 EUR, dok ne skonta da su ga zaebali već je jul, ili je otišao na brod ili za Hrvatsku.

    Ovako imaš sezonskog radnika koji prima minimum platu pola država pola poslodavac plus nešto sa strane uzme i radi, odmori i to je koliko toliko ok ima neku sigurnost. Neće se obogatiti ali bolje išta nego ništa.
    Sad će lijepo da se plate sve ove godine neprijavljivanja radnika, uvoženja Srba da dirinče i da ih daraču DPS biznismeni za 200eur i nesposobnost gazda da se odvoje od pare.
    Nešto poput Žarka Radulovića koji je pričao da može radnik da izađe na 800 ako radi prekovremeno 40 sati i žalio se kako neće da rade radnici a prosjek plata 350eur tamo.
    Sad će morati i ako hoće i ako neće da plati.
    Probali su kombinaciju bili da uvoze Filipince.
    Filipinci poslali predstavnike države
    Smještaj, hrana, povratna karta plaćena 6 mjeseci garantovan ugovor, 40 radnih sati nedeljno i prekovremeni x2 i plata 800 eura pa se brzo predomislio Žakun i ekipa.
    Mislio je radiće mu za dolar sat kao prije 20 godina
    One Ring to Rule them all...

  25. The Following 6 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  26. #13521
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kad pomenuste konobari, kakvu ekipu konobara ima Roštiljada (Zeta, zaobilaznica), baš skroz profi a sve naši momci, lokalci iz Zete.
    Top, top, bas odavno nisam sreo kulturnije momke. Juce sam bio.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  27. #13522
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Znači nisam jedini koji je to primjetio. Preljubazni momci. Baš rispekt.

  28. #13523
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    podgorica
    Posts
    2,074
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Naravno da će da hvali konobara kad svako hoće gotovog konobara. Svake godine iz Trgovinske škole izlaze školovani konobari, a neće niko da ih pogleda u te restorane što se radi bez slobodnog. Malo strpljenja i rada i za 2 mjeseca može da se ima konobar za narednih x godina al jbg ne znaju ljudi ...

    Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
    ПОДГОРИЧКА БУДУЋНОСТ !

  29. #13524
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    podgorica
    Posts
    2,074
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Edit: a tamo se uči i filiranje, i flambiranje, pravljenje koktela svašta nešto...

    Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
    ПОДГОРИЧКА БУДУЋНОСТ !

  30. #13525
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Ili sat mehaničara od 30-40 EUR. .
    radni sat u servisu je već 30e tipa 5 sati zamjena lanca 150e, a ima i dosta onih koji neće da rade ništa komplikovanije od zamjene ulja svjećica i slično, 10e zamjena ulja za 20 min naiđu mu 10 njih dnevno i ljepota

    sa građevincima ista priča, majstori koji su razradili posao ispod 100e dnevno neće da izađu na teren

    ali i treba tako kad svi hoće da se uvale u kancelarije jer su završili faNkultet
    She is only here to annoy herself!

Page 541 of 627 FirstFirst ... 41441491531537538539540541542543544545551591 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. fakultet za turizam?
    By dada_hn in forum Primorski
    Replies: 21
    Last Post: 22-06-10, 09:40
  2. Crnogorski Turizam??????
    By junackopleme in forum Putovanja
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-08, 16:09
  3. Fakultet za turizam-Bar
    By palma in forum Primorski
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-06, 17:37
  4. Kami turizam??
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-05, 14:43
  5. Hrvatski turizam
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 20-03-04, 00:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •