Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 50

Thread: Gradnja KuĆe

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Gradnja KuĆe

    Nisam primijetila da je neko pričao o tome (gradnji kuće). Voljela bih da ovdje razmijenimo iskustva po ovom pitanju počevši od dozvole, materijala, majstora i svega ostalog.
    Nadam se da ćemo uputiti jedni druge na osnovu iskustva (tuđeg ili svog), a ne na osnovu nagađanja, da bi ono što iznesemo bilo što relevantnije.
    :idea:
    kako se ko rodi

  2. #2
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    prvo kupis plac jel tako ... tako je onda temelje, pa fino zidovi, pa krov, instalcaija, pa onda malterisanje, pa onda oko kuce pa u kucu sredjivanje i tako to... mislim tako nekim redosledom da ide sto znam ... samo sam zgrade pravio pa i nemam nekog iskustava
    the World's leading dance event
    Sensation


  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,752
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,119
    Thanked in
    1,081 Posts

    Default

    Znam da je nekoliko prijatelja u poslednjih par godina gradilo, placevi su nenormalno skupi, niko nije mogao da plati sve dozvole u startu (a one su takodje jako skupe) jer vecina djelova grada gdje postoje placevi jos nijesu urbanizovani...uglavnom svima je u DUP bio ucrtan objekat (to je vele jako bitno) kad kupujes plac, i svi ce da placaju te dozvole na rate...
    Takodje su svi rekli da ih je skuplje kostalo nego sto su mislili i to prilicno.

    E ja kad bih gradila ne bih kretala bez dozvola (nervno bih popustila od inspektora i straha da mi neko ne srusi to sto radim) i ako ne bih imala dovoljno novca da bas sve zavrsim! U ovom gradu ima previse kuca pod plocom i bez fasade.
    Inace mi se jako svidjaju ove montazne kuce.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, da, znam da je sve skupo i da uvijek ispane više nego što se očekuje. No, muž i ja smo kupili plac, samo sada što izabrati od materijala, da li je bolji crijep ili tegola, kako izolovati zidove (bolje se sad "zaplakat" i staviti dobru izolaciju, pa kasnije uštedjeti na grijanje i hlađenje, ko je dobar majstor za vodu, ko za struju...Toliko je pitanja i nedoumica, jadni pričaju jednu priču, drugi drugu... Mada, da najradije bih voljela da živim u kući sazidanoj od kamena, ali to ne mogu ni da sanjam..
    kako se ko rodi

  5. #5
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    hmmm ja bih uzeo onu kucu od drveta i oblozio je kamenom em prelijepo em zdravo em nije ni skupo
    the World's leading dance event
    Sensation


  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I još nešto:da li je bolje u hodnik stavljati parket ili pločice? Mislim, djeca će se igrati zimi možda tu, pa ako su pločice prehladiće, a ako je parket, unese se vlaga, kiša spolja, pa se brzo uništi, je li? Pojma nemam. Da li se za pregradne zidove može koristiti siporex ili je bolje ovo novo od čega se prave spušteni plafoni-rigips.Ovo sad lupam "ka Maksim po diviziji", ali baš zato i pitam.
    kako se ko rodi

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NikolaPGcity View Post
    hmmm ja bih uzeo onu kucu od drveta i oblozio je kamenom em prelijepo em zdravo em nije ni skupo
    A, čekaj, Nidžo, to statički nije moguće ja mislim. Drveni zid i to koliko je težak teško da može održati težinu kamena, zar ne?
    kako se ko rodi

  8. #8
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    mislim da i mi nismo neki koji bi ti dali odgovor na tako ozbiljna pitanja, jelde ipak ti treba sjutra tu da zivis
    the World's leading dance event
    Sensation


  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro, no ja pitam tako ako ima neko iz iskustva da mi kaže ponešto.
    kako se ko rodi

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iskreno, ako tebi i muzu izvor informacija bude forum, bolje odma bataljujte sve. Inace, kao i sve drugo.. koliko para, toliko muzike. Pominjes izolaciju.. isplati se svaki euro ulozen u nju. Problem je sto je obicno ne umiju stavit. Znam za objekat koja ima najbolje moguce izolacije, koje se za bazene koriste, a voda probija do zidova... jasno je dje je greska... Veoma je bitno i da imas dovoljno vremena da stalno nadgledas gradnju... Naravno, ako imas dovoljno novca, sistem "kljuc u ruke" dje ce sve biti pod konac..

    nadam se da sam pomoga'

  11. #11
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MaJka2U View Post
    A, čekaj, Nidžo, to statički nije moguće ja mislim. Drveni zid i to koliko je težak teško da može održati težinu kamena, zar ne?
    mislio sam sa onom bijelom opekom jel se tako to zove valjda.. ima covjek je u zagoricu tako u radio kucu i vise je nego dobra za zivot i prelijepa!

    sto rece on gore imas za 400e po metru kvadratnom rade sistem kljuc u ruke!!
    the World's leading dance event
    Sensation


  12. #12
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,260
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MaJka2U View Post
    I još nešto:da li je bolje u hodnik stavljati parket ili pločice? Mislim, djeca će se igrati zimi možda tu, pa ako su pločice prehladiće, a ako je parket, unese se vlaga, kiša spolja, pa se brzo uništi, je li? Pojma nemam. Da li se za pregradne zidove može koristiti siporex ili je bolje ovo novo od čega se prave spušteni plafoni-rigips.Ovo sad lupam "ka Maksim po diviziji", ali baš zato i pitam.
    konkretna preporuka za konkretan slucaj: LAMINAT!!! Jer ako te je strah da ti se djeca prehlade zbog plocica a parket je tesko zastititi od vlage dje ga dobar majstor ne postavi i dje se doro ne lakira, laminat je pravo resenje. Mnogo je jeftiniji od parketa, ako se NE pazi, garantovano ce ti trajati 3-5godina a onda ce biti jos jeftiniji pa ce i troskovi izmjene biti manji. Da ne pominjem opciju da (jeftinom), izmjenom laminatne podloge na vrh svake 3ce godine mozes birati drugi dezen tj boju...

    Sto se tice pregradnih zidova, dobar materijal je ovaj sto se od njega prave montazne kuce. Pruza solidnu toplotnu i zvucnu izolaciju (mada vise toplotnu nego zvucnu). Da bi se zvucna izolacija pomoboljsala, ljudi nerijetko stave takav jedan pregradni, pa vazdusni prostor od 5cm pa opet takav jedan zid i to je bolje od betonskog bloka sa izolaciom koji je i tada deblji od duplog gipsanog zida (tako da stedis i na prostoru). Da ne pominjem da je mnogima sasvim dovoljan samo JEDAN gips-zid. Vidi sastav na slici.

    Nadam se da sam bio od pomoci makar kad je u pitanju jedan dio. Imam iskustva sa izlivanjem mrtve ploce jer sam sAm ih radio nekolike do sad, makar kad su montazne kuce u pitanju ali...kad budem imao vise vremena da kucam

  13. #13
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MaJka2U View Post
    I još nešto:da li je bolje u hodnik stavljati parket ili pločice?
    Plocice. Zbog cega bi se djeca igrala po hodniku? Isto se tako mogu igrat i po kupatilu, pa necemo parket tamo stavljat.

    Usput, dosta njih se danas odlucuje za plocice u vecini prostorija (spavacim sobama, pa cak i dnevnom boravku), jer to daje prostoru cistinu, a i mnogo je pogodnije za odrzavanje.

    U svakom slucaju, prvo sto je neophodno uraditi je kontaktirati profesionalca (arhitektu, jel). On brine o vecini detalja tehnicke prirode, a i prilagodjava se budzetu klijenta koliko je moguce.

    Za vecinu pitanja sto se tice obrada, izolacija, materijala itd itd uglavnom postoje regionalni standardi po kojima se to radi bez neke prevelike filozofije. Mnogo vise paznje treba obratiti na samo izvodjenje, jer se tu prave najveci propusti od kojih kasnije zavisi kvalitet objekta. Skoro uvijek ces naici na majstore/izvodjaca koji ce ti prijateljskim tonom reci "ne valja ti ovo, skupo ti je ono, mozes sve to ovako, a da prodjes brze i jeftinije" itd. Na ovakve ustupke obicno nije preporucljivo pristajati.

    Sto se cijena tice, svaki ulozeni euro vise na pocetku je dva eura manje problema i otklanjanja nepravilnosti na kraju.
    Last edited by MadGod; 06-05-08 at 19:36.

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by box View Post
    konkretna preporuka za konkretan slucaj: LAMINAT!!!
    Ja mislim da laminat nije rijesenje. Imam laminat kao i parket, i oba se tesko cuvaju i ciste, a pogotovo mnogo vucu prasinu.

    U zimske dane je parket topliji u odnosu na laminat. Laminat do toga u zimi pri velikom prozoru ili vratama dobro moze da "prehladi".

    ja preporucujem plocice jer se mogu uz dodatnom opremom grijati. A takodje ih je lakse odrzavati.

    Ta oprema za grijanje nije bas skupa, u prikljucava se na bojler ili centralno grijanje u kuci (mada ih ima i na struju) nakon kojeg se flexibelne bakar cijeve za ogradom rasporede na pod. Poslijed toga se sve betonira za plocice. Grijanje se poslijed regulise dodatnim metrom. Ovaj se sistem najvise koristi za kupatila mada sam ih i vidjeo za sobe, hodnike i dnevne boravke.

    Jedan problem jest da se u kvaru tesko vadi.

    Za majstore da ne pricam. U neke slucaje ti je bolje skinuti upustvo sa interneta pa neke lakse djelove oko kuci sam raditi.

    Kod mojeg druga su majstori tako naprimjer tiskali stiropol pomedju zidova koje nisu bili popunili (kao alternativa).

    Cuo sam takodje da je bolje firmu ne platiti u naprijed (ili samo jedan mali dio) jer se pojavljuju neke firme, koje poslijed cijele 100% isplate vise ne dolaze/ne pojavljaju tako da ostajes bez zavrsenog posla.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,879
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,831
    Thanked in
    1,224 Posts

    Default

    i kao izolaciju ne korisite onaj kao stiropor sto se stavlja spolja pa preko njega malter jer brzo pocne da opada..u inostranstvu se vec odavno ne koristi
    f6

  16. #16
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    870
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NikolaPGcity View Post
    hmmm ja bih uzeo onu kucu od drveta i oblozio je kamenom em prelijepo em zdravo em nije ni skupo
    Tako bih i ja to izvela...
    Ne razumijem se nesto posebno ali mi se svidja ideja...
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  17. #17
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cinjenica je da su sad placevi skuplji nego ikad. dosta njih (cak 90%) je precijenjeno. pored toga, i sam materijal je poskupio nevjerovatno tako da smatram najboljim rjesenjem montaznu kucu.

    kad vec pricamo o gradnji kuce, pored placa i materijala (koji su uzasno skupi) potrebni su i radnici, medju kojima je malo onih koji ce posteno da odrade posa za normalnu dnevnicu. danas je dosta radnika koji rade za neku astronomski visoku dnevnicu i jos pored toga fuslerisu. konacan zakljucak montazna kuca!!!!

    @box
    dje mogu da narucim katalog montaznih kuca da mi stigne na kucnu adresu, da li znas?

    da li iko zna????


  18. #18
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,840
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gradnja kuce zna da se otrgne u nedogled ako se ne isplanira dobro i narocito ako se ne uskladi sa finansijskim mogucnostima porodice koja je gradi.Stoga je prvo potrebno procijeniti vlastite mogucnosti,sopstvene potrebeo,drediti svrhu krajnju i uskladiti sa planiranjem porodice.
    Dosta puta je pametnije napraviti manju ali funkcionalnu kucu (npr.garaza u sklopu same kuce da bi se kasnije izbjegli ponovni radovi) ,ali je u razumno vrijeme zavrsiti nego li zapoceti veci (citaj megalomanski) projekat koji bi se otrgao kontroli i ucinio vas i vasu porodicu "robovima" kuce za zivota....

  19. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,260
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Girl_from_Tomici View Post
    @box
    dje mogu da narucim katalog montaznih kuca da mi stigne na kucnu adresu, da li znas?

    da li iko zna????
    posalji mi na PM mail adresu i poslacu ti ja PDF katalog montaznih kucica sto ih je nekada radila velika Ivanjica a sada 5 manjih firmi koje su proistekle iz pomenute. Sve firme rade po istom sablonu tako da ces sresti istu kucu drugacije imenovanu u zavisnosti od firme koja je sklapa/proizvodi.

    Takodje, moguce je da sama predlozis projekat, to se daje na obradu projektnom birou i naravno krajnji proizvod je originalna kuca sa projektnim vlasnistvom kupca same kuce.

    pozdrav

  20. #20
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,260
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Laminat je solidno resenje u prakticnom estetskom i ekonomskom smislu. Postoje nacini izolacije prije postavljanja laminata (najjednostavniji je STIRODUR ispod ili iznad laminatne kosuljice), koji je jako dobar toplotni i hidro izolator. To sam naveo kao moguce i najjeftinije resenje.

    Ako obratite paznju, prije 10ak godina je po Italiji (mozda i po drugim zemljama), hit u gradnji i planiranju enterijera podno grijanje u kombinaciji sa parketom (obicno u dnevnom boravku). Sistem je bio postavljen tako da se obodom sobe postavljao red ili dva plocica a u centralnom dijelu parket. Podno grijanje je bilo razvedeno ispod plocica. Hodnici, kupatila i kuhinje su bile pod plocicama i na tim mjestima se podno grijanje razvlacilo cijelom povrsinom. Troskovi ugradnje su relativno podnosljivi (osrednji). Sistem je kvalitetan i dugotrajan. Mane su mu sto se ne moze koristiti kao jedini izvor grijanja pa su troskovi za el. energiju kod grijanja jako visoki (kao kod parnog grijanja). Zbog toga se preporucuje kombinacja npr. parnog i podnog posto koriste iste izvore toplote.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,752
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,119
    Thanked in
    1,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MaJka2U View Post
    Da, da, znam da je sve skupo i da uvijek ispane više nego što se očekuje. No, muž i ja smo kupili plac, samo sada što izabrati od materijala, da li je bolji crijep ili tegola, kako izolovati zidove (bolje se sad "zaplakat" i staviti dobru izolaciju, pa kasnije uštedjeti na grijanje i hlađenje, ko je dobar majstor za vodu, ko za struju...Toliko je pitanja i nedoumica, jadni pričaju jednu priču, drugi drugu... Mada, da najradije bih voljela da živim u kući sazidanoj od kamena, ali to ne mogu ni da sanjam..
    Po mom iskustvu (nijesam gradila ali sam renovirala) najbolje ti je da se konsultujes sa nekim dobrim i provjerenim majstorom (makar iako je malo skuplji) jer ces se posle kajati i kad sve zavrsis i budes morala ponovo da radis troskovi ce ti veci ispasti!
    Takodje, najbolje sama znas kakvu bi kucu zeljela i kakve su ti ,ogucnosti pa takvu i pravi...meni je super varijanta kljuc u ruke, ali sa nekim nadzornikom kojega bi dobro platila da prati svaki korak i potez radnika! Kako (ne)radnici mogu da te nagrde, ne moze niko!

    Quote Originally Posted by MaJka2U View Post
    I još nešto:da li je bolje u hodnik stavljati parket ili pločice? Mislim, djeca će se igrati zimi možda tu, pa ako su pločice prehladiće, a ako je parket, unese se vlaga, kiša spolja, pa se brzo uništi, je li? Pojma nemam. Da li se za pregradne zidove može koristiti siporex ili je bolje ovo novo od čega se prave spušteni plafoni-rigips.Ovo sad lupam "ka Maksim po diviziji", ali baš zato i pitam.
    To ti je sve individualno! Moji prijatelji su stavili plocice u citavoj kuci...bilo je isplativije a i njima milije...sad se kaju, jer nema tih carapa i cipela koje zimi mogu da zastite noge kakva lednoca bije iz poda, sa sve tepisima!
    Sad ce ili da mijenjaju ili da zastiru citavu kucu etisonom, pa plus tepisi preko!
    Ko ima para, gledala sam kucu od kamena (i podovi su kameni) ali ispod je ugradjeno neko podno grijanje...to je banja!
    Za hodnik je cini mi se ipak bolje staviti plocice, zbog odrzavanja, ne zaboravi da je u kuci uvijek vise prilike da se unese blato nego u stanu, a bogami, po meni je to oko odrzavanja jako bitna stavka! (ako ces sama kucu da cistis, a vjerujem da oces)
    Laminat je tvoja volja, sad ih ima kvalitetnih i jako lijepih, ali ja to ne volim ni u hodnike da stavim a ne u dnevnu sobu...nemam odredjeni razlog, prosto mi je dobar parket nezamjenjiv.

    Potrazi po preporuci dobroga preduzimaca, kazu od 350-400 eura po kvadratu kuce za kljuc u ruke...da te ne boli glava
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    2,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne znam kako je u PG ali kod nas u Tivtu svake sedmice nove su cijene materijala..to sto cine na stovarista moze se komotno zvati pljackom
    Last edited by mihael; 06-05-08 at 23:23.

  23. #23
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Ja sam zavrsio gradnju prije dva m,jeseca,moja oreporuja ti je parket svuda, ja sam ga stavio,jer je topao i kuca ljepse izgleda, **** ga, kosta ali posle nema sto da brines,moras da budes s majstorima stalno da nadgledas, moras dobre malterase da nadjes je rti od njih zavisi podloga za parket i plocice, znaci nemoj stedjet na neke stvari koje ce ti terajat, e sad problem je da ako ste planirali 10 000 eura za kucu, odma na to dodaj jos pola, jer sam ja imao 10 000 za sprat moj da sredim, i to samo unutra,spolja je bio zavrsen ugrubo,da bi sad kad izracunam vidio da sam potrosio 16 000
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  24. #24
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se hodnika tiče (baš se oko toga lomim puno), ne volim laminat, pločice mi se sviđaju zbog održavanja, ali je parket topliji. I mislila sam da ću se odlučiti za laminat, jer sam bila ubijeđena da se on lako čisti i održava.Eto, to mi je jedan od glavnih razloga..
    A što mislite:tegola ili crijep?
    kako se ko rodi

  25. #25
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by box View Post

    Sto se tice pregradnih zidova, dobar materijal je ovaj sto se od njega prave montazne kuce. Pruza solidnu toplotnu i zvucnu izolaciju (mada vise toplotnu nego zvucnu). Da bi se zvucna izolacija pomoboljsala, ljudi nerijetko stave takav jedan pregradni, pa vazdusni prostor od 5cm pa opet takav jedan zid i to je bolje od betonskog bloka sa izolaciom koji je i tada deblji od duplog gipsanog zida (tako da stedis i na prostoru). Da ne pominjem da je mnogima sasvim dovoljan samo JEDAN gips-zid. Vidi sastav na slici.
    Kako da nabavim zid od montažne kuće i koliko će me to koštati?
    kako se ko rodi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Divlja gradnja u Herceg Novom...
    By super kojot in forum Primorski
    Replies: 4
    Last Post: 29-10-06, 22:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •