Results 1 to 12 of 12

Thread: Evo jednog uporednog testa

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,093
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    1,954
    Thanked in
    968 Posts

    Default Evo jednog uporednog testa

    tekst je prenijet sa www.vrelegume.co.yu eto cisto da se vidi neki test gdeju su zajedno enzo,carrera gt,slr i murcielago......
    i na kraju ce sipak da bude odusevljen carrerom barem zbog postignutog vremena


    Legendarni Commendatore, odnosno Enzo Ferrari nas je napustio 1988. godine. Međutim, sigurno bi bio ponosan na automobil sa markantnim prednjim delom koji podseća na bolid F1. A on nosi upravo njegovo ime. Kažemo to, uprkos činjenici da je gospodin Ferrari najviše voleo baš prave sportske automobile, namenjene takmičenjima. No, iako je Ferrari Enzo Ferrari registrovan i kao učesnik u svakodnevnom saobraćaju, radi se ipak o trkačkom automobilu. Na to ukazuju delovi od karbona, vešanje koje je slično kao kod bolida Formule 1, aerodinamičke detalje koje znamo sa trkačkih staza, beskompromisna tehnika, takođe, sa trka itd. Jedino treba da izuzmemo automatski klima uređaj.

    Uz njega, na poznatoj stazi u Italiji čiji je jedan krug dugačak 12,6 kilometara i gde je moguće postizanje zaista velikih brzina, našli su se i Mercedes SLR McLaren, Porsche Carrera GT, Aston Martin DB9, Lamborghini Murcielago i Bentley Continental GT.

    Enzo polazi u akciju prvi i vozač se kratko vreme bori sa postizanjem dobre trakcije. Dvanaestocilindarski agregat od 6 litara radne zapremine se izuzetno rado vrti. Svetlosne diode na volanu se pale jedna za drugom, baš kao što se to dešava u kokpitu bolida Michaela Schumachera. Sekvencijalni menjač ”niže” jedan stepen prenosa nakon drugog i brzina od 250 kilometara na čas se brzo postiže. Ovaj automobil ubrzava tako žestoko da je to skoro nestvarno. Nakon 1476 metara i 26,1 sekunde već je postignuta brzina od 300 km/h. Ubrzanje se završava tek na 355 km/h. I što je najlepše, čak ni pri toj brzini se dlanovi vozača ne znoje.

    Ferrari je neverovatno stabilan, nikakve nervozne reakcije ne mogu da se primete. Ogibljenje dobro neutrališe sve neravnine na putu, posebno pri brzoj vožnji.

    Čak ni buka motora nije toliko velika koliko bi se moglo pretpostaviti, a atmosfera u kokpitu je začuđujuće civilna i mirna, čak toliko da bi čovek mogao da sluša i radio, naravno, da postoji.

    Uprkos svemu, ovoliko blizu pravom trkačkom automobilu nijedno drugo vozilo na ovom testu nije stiglo. Čak ni Porsche Carrera GT. On ima audio-uređaj najskuplje i najplemenitije vrste, električne podizače prozora, elegantno obloženi enterijer i ne postoji mogućnost da se vidi tehnika kao kod Enza. Zapravo, Carrera GT je automobil sa dva lica. Mogućnosti na pisti su mu velike, ali je isto tako prikladan i za opušteni nedeljni izlet sa otvorenim krovom.

    Jedino se može prigovoriti keramičkom kvačilu koje se teško dozira i čija upotreba zahteva mnogo snage. Izuzimajući ovaj detalj, Porsche se može voziti takvom lakoćom kao Volkswagen Polo, a motor ipak dočarava atmosferu Formule 1. Njegov zvuk se pojačava sve do snažne završnice dostojne pravih trkačkih vozila. To može da vas učini zavisnim iako motor ima 48 konjskih snaga manje nego onaj kod modela Ferrari Enzo Ferrari. Međutim, maksimalna brzina iznosi 334 km/h, tako da iako se nivo Enza ne dostiže, ali daleko od toga da je to nedovoljno. Pri svemu tome, agregat postiže maksimalnih 8350 obrtaja u minuti.

    Porsche Carrera se ističe izuzetno stabilnim i sigurnim ponašanjem na putu, jedino ga neravnine mogu malo protresti, no, to nema nikakvog negativnog uticaja kada je u pitanju pravolinijsko kretanje. Ipak, treba voditi računa da se upravljač ne zaokreće previše naglo, zbog njegovog direktnog prenosa.

    Šta ovaj automobil zaista može, to nije lako u potpunosti sagledati na pisti Nardo, već na dodatnom test poligonu, odnosno na stazi punoj krivina u mestu Bari.

    Tu je Porsche Carrera neprikosnoveni pobednik. Na stazi dužine svega 1,6 kilometara Carrera je za 1,12 sekundi bila brža od Enza. No, treba dodati da bolja aerodinamika italijanskog automobila nije mogla da dođe do izražaja u mnoštvu oštrih krivina.

    Pri svemu tome ne treba zaboraviti na ekskluzivnost ovih automobila. Ferrari Enzo Ferrari će biti proizveden u svega 399 primeraka, dok će Porsche izraditi ukupno 1500 modele Carrera GT.

    Sa druge strane, Mercedes SLR McLaren će se proizvesti u 3500 primeraka, što je znatno veća cifra. Mercedes, takođe, koristi ugljenikova vlakna za svoj prestižni model, ali je koncepcija vozila drugačija od one koju primenjuju Porsche i Ferrari. Tu se, naime, radi o motoru koji je postavljen u prednji deo vozila. Sportski, odnosno trkački karakter nije toliko izražen, iako se radi o V8 kompresorskom agregatu izuzetne snage. Ni menjač nije sekvencijalni, već petostepeni automatski. Oprema je luksuzna, a tu su i ESP i čitav niz vazdušnih jastuka. Na putu je SLR mnogo udobniji od pomenutih konkurenata. Zapravo, pravi Mercedes. Po pitanju obrtnog momenta bolji je od svih, a kada se ESP uređaj isključi, SLR ostavlja impozantne tragove guma na asfaltu.

    Mercedes polazi na trkačku stazu, motor preteći bruji, farovi svetle kroz noć, kao da se približava munja. SLR definitivno ne zvuči kao neka obična mašina. To je grmljavina ”rasnog” motora. Ako tome dodamo plavičasti dim koji izlazi iz bočno postavljenih izduvnih cevi, utisak je potpun.

    GPS merni uređaj nam daje do znanje da je Mercedes postigao maksimalnu brzinu od 334 km/h. Isto kao i Porsche Carrera GT.

    Samo što razlika postoji, jer tu nema ”akrobacija” sa kvačilom i menjačem, već jednostavno treba pritiskati pedalu gasa. Pri svemu tome, ne primećuje se ni najmanja tendencija gubljenja stabilnosti vozeći po neravninama.

    Suverenost Mercedesa SLR se gubi naglim oduzimanjem gasa, jer tada rep automobila postane nervozan. Kada se zadnji spojler ručno postavi u položaj od 64 stepena, ponovo nastaje mir. Inače isti položaj spojler može zauzeti i automatski pri snažnom kočenju, ali u tom slučaju, maksimalna brzina ne može da se postigne.

    Na poligonu u mestu Bari, SLR-u smeta velika težina i impozantne dimenzije. On se može voziti sa manje problema nego sportisti koji imaju motor u sredini, pri čemu je i znatno predvidljiviji u kritičnim situacijama. No, toliko okretan kao Ferrari ili Porsche nije. Tako je Carrera GT postigla bolje vreme za 3,59 sekundi.

    Lamborghini Murcielago je na kružnoj stazi postigao bolje vreme od Mercedesa. Zahvaljujući integralnom pogonu, Lamborghini ima naglašeno dobroćudno ponašanje u vožnji. Na stazi Nardo, ovaj automobil je svima dao do znanja da na njega i te kako treba računati, a postigao je maksimalnu brzinu od 330 kilometara na sat.

    Kada govorimo o modelu Murcielago, ne smemo zaboraviti njegov spektakularni nastup, uključujući vizuelni i audio događaj, jer dvanaestocilindarski motor zaista ne može proći nezapaženo. Njegov zvuk je impozantan, a pri brzini od 300 km/h prelazi u pravi urnebes. Vozaču se čini da sedi usred motora, jer V12 nije baš oslobođen svih vibracija. Dakle, može se zaključiti da je Murcielago pre razjareni bik, koji nema prefinjenu preciznost kao Ferrari ili Porsche.

    Tako dolazimo i do dvojice elegantnih britanskih ”džentlmen” sportista. Njihova imena su Aston Martin DB9 i Bentley Continental GT. Prvo da kažemo da je DB9 jedini od testiranih automobila, na svojim točkovima stigao na stazu Nardo.

    Takođe, nisu ga pratili ni fabrički inženjeri, koji bi nervozno očekivali da li će se nešto pokvariti. Toliko samopouzdanje je svakako za svaku pohvalu.

    Aston Martin ubedljivo igra svoju ulogu klasičnog GT modela. On je kultivisan, udoban, elegantan u nastupu. Vožnja italijanskim putevima bila je opuštajuća, do izražaja je došlo odlično ogibljenje i primerna upravljivost. Moramo napomenuti da među tinejdžerima nije izazivao toliku pažnju, kao što je to bio slučaj sa ostalim supersportskim modelima. Elegantno je iz prikrajka vrebao svoju priliku.

    A brz, svakako, jeste. Veoma brz.

    Dostiže maksimalnu brzinu od 309 km/h i to bez posebnog naprezanja. Njegova mirnoća je zaista primerena, gotovo ništa ga ne može izbaciti sa vernog praćenja puta.

    Bentley Continental GT svojim putnicima pruža neizmeran komfor, svuda u unutrašnjosti caruju koža i drvo. Snažni dvanaestocilindraš sa turbo punjačem zvuči ubedljivo kao pogon jedne jahte vredne pet miliona dolara. Tako se stiče utisak da Bentley ne ide po putu, već da prosto lebdi.

    A sve što radi, radi sa stilom, ali veoma snažno. Nakon minuta vožnje ovaj automobil dostiže 300 kilometara na čas. Maksimalna brzina iznosi 323 km/h, za šta je još pre neku godinu bio potreban automobil kalibra jednog F40 iz kuće Ferrari.

    Pri tome luksuzna karoserija ide kao po šinama. Walter Owen Bentley, tako je rekao jednom prilikom Ettore Bugatti, proizvodi najbrže lokomotive na svetu.

    A tradicija treba da se neguje, što Englezi najbolje znaju. Gospodin Bentley može biti siguran da sve teče po planu.

    Naravno, proglašavati pobednika bilo bi neumesno. Svi ovi automobili, u prvi mah tako slični, međusobno se dosta se razlikuju. Zato i odlučivanje za nekog je veoma individualna stvar...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,093
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    1,954
    Thanked in
    968 Posts

    Default


    FERRARI Enzo Ferrari Motor od 12 cilindara, maksimalne snage 660 KS. Dostiže najveću krajnju brzinu od svih test vozila i kazaljka brzinomera se zaustavlja tek na broju 355. Pri tome, stabilnost u vožnji je primerna



    MERCEDES SLR McLaren Osmocilindarski motor ima impozantan obrtni moment od 780 Nm. Zadnji točkovi moraju da se bore sa prenosom velike snage na asfalt, ali petostepeni menjač čini vožnju udobnom



    PORSCHE Carrera GT Kvaliteti Porscea se ne ispoljavaju samo na trkačkoj stazi. Upravljivost je odlična, a kočnice su najbolje od svih automobila na testu




    LAMBORGHINI Murcielago Automobil koji nosi ime vrste borbenih bikova, i to nije bez razloga. Njegov dvanaestocilindarski motor je prava zver, čija se snaga prenosi na sva četiri točka



    ASTON MARTIN DB9 Britanski automobil bez problema dostiže brzinu od 309 kilometara na čas. Pri tome, pravolinijsko kretanje DB9 je besprekorno, a udobnost vrhunska




    Bentley Continental GT Elegancija u pravom smislu reči. Tako bi se ovaj automobil mogao najlakše opisati. On je tih, udoban i snažan. Uz pomoć agregata od 560 KS dostiže maksimalnu brzinu od 323 kilometara na čas

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cita sam ja ovo iz auto motor und sporta (to je inace isti text)
    i postova sam na onaj topic o slr-u

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Kome datiprednost - ovde je definitivno stvar ukusa...sto se mene tice, koplja bi se lomila izmedju SLR-a i Murcielaga...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...
    Kome datiprednost - ovde je definitivno stvar ukusa...sto se mene tice, koplja bi se lomila izmedju SLR-a i Murcielaga...
    nije samo stvar ukusa vec brzine
    ja kad sam pricao da je porsche najbrzi smijali ste se
    ali kad dodju cinjenice ja ispanem u pravu

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ferrari je ferrari
    A sto se astona tice, mozda DB9 i nije bio pravi konkurent ovim bolidima (kao ni Bentley) ali evo pripremaju ljutu masinu DBR9 cija bi civilna verzija trebala da izgleda ovako
    http://www.astonmartins.com/gaydon_vh/dbr9.htm
    Dont miks grendmas end frogs.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ljudji moji njih sve obrija oni Swecki auto pod imenom Koenig koji moze da ufati malacko ispod 400 km/h :wink: ima ko sto da prida odje a ??? Heeehehehe !

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja imam svecke lance Koenig i mogu vam reci da su vrh nad vrhovima, mogu misliti kakvo je tek to auto
    Together we can defeat capitalism ...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    X3M, prochitao sam isti text u Auto Motor und Sport i u zanji Vrele Gume. Odmah sam rekao da Continental GT i DB9 (DB9 ima sa 450 ks!!!) nisu pravi konkurenti Carrere GT, SLR-a, Murcielaga i Enza.

    Ja dam prednost - Ferrari Enzo!
    TAKUMI

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    X3M, prochitao sam isti text u Auto Motor und Sport i u zanji Vrele Gume. Odmah sam rekao da Continental GT i DB9 (DB9 ima sa 450 ks!!!) nisu pravi konkurenti Carrere GT, SLR-a, Murcielaga i Enza.

    Ja dam prednost - Ferrari Enzo!
    Ma nista bez ferarija :wink:
    Dont miks grendmas end frogs.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by X3M
    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    X3M, prochitao sam isti text u Auto Motor und Sport i u zanji Vrele Gume. Odmah sam rekao da Continental GT i DB9 (DB9 ima sa 450 ks!!!) nisu pravi konkurenti Carrere GT, SLR-a, Murcielaga i Enza.

    Ja dam prednost - Ferrari Enzo!
    Ma nista bez ferarija :wink:
    i na kraj se svi prevare ono porsche prvi

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    SLR + Carrera GT = ENZO
    TAKUMI

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •