Results 1 to 11 of 11

Thread: Internacionalna iskustva

  1. #1
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Internacionalna iskustva

    Mislim da bi bas bilo interesantno ako bi smo poceli sa razmjenom iskustava vezana za strane zemlje. Zasto sam to stavio pod Politiku je jer me interesuju kako bi mogla da iskustva da se odnose na subjekt, kroz ili empirijsko iskustvo zacinjena sa teorijom. Moze antropologija, moze politika, mix. I koja god svera drustva. Bilo koje zapazanje ili slicno.

    Ja licno bih zelio da podijelim mnogo. Mada bih volio da vidim i sta konkretno, i na koji nacin. Evo, sada sam trenutno u Americi, i su izbori. Meni je mnogo interesantno, da ne samo pratim njihovu stranu polisu, nego i sada jako evidentu identiti politiku na nacionalnom nivou. Da ne ulazim u Ustav, njihov stav u medjunarodnom pravu, i ustavno pravo. Njihove vrijednosti, a i zaista nacin na koji njihovo drustvo gleda na sve to. Jer sve sto se vidi sada je zaista, kada je u pitanju strana politika, i rat i ekonomija, i globalizacija, sve je nekako dobilo epitom u Busu, ili eto tako nekim premisama njihovog drustva. Skoro kao da njihovi mediji to rade namerno. Kao da tako prikrivaju dosta toga sto njihovo drustvo osjeca, taj impuls naroda. Dodatno u to ulazi perspektiva naroda na nacionalnu i internacionalnu politiku.I onda to polako prerasta u manifestaciju, vise nego sto bi bilo u neko drugo vrijeme. a ja sam im tu internacionalac. a im uzimam prestiz na predavanjima. em, sada ja pricam nesto sto moze imati smisla, a zaista ne ide u kompletnosti u njihovu korist. zasto to funkcionishe je jer ipak nemam preferencu, i zaista dosta dobrih stvari vidim u njihovom drustu, i ja ih necu samo pozvati, ja cu ih kadkad razumjeti u potpunosti. i onda lagano popunit objasnjenjem o mom. i onda ih ljuti, jer tada napravim situaciju da shvate da je porazno to sto, ja imam dobru perspektivu, na moje, ali i na njihovo koliko mogu. i oboje vidim za dobro, i kontekste, i spinoza, i ko god nema veze i sta. onda oni shvataju da njihova perspektiva izgleda, i donekle jeste u slucaju sa stranim plitka kadkad. da ne kazem taj elitisticki stav koji oni imaju kadkad. i ja ga izdvojim. oni ga vide.da ne ulazim u detalje, ali imam tako interesantne konverzacije. ujedine se oni, kadkad, ali ipak se ne dam. a onda sam i iskren da ne zelim tako da rade, ja zelim da istrazim, i mislim divno o njima, jer je to istina. o svim ljudima. i znam, i ne sudim im. zasto ovo dijelim je zato sto je to nacin na koji se sa njima treba nositi. Uticaj religije, percepcija, ima dosta religioznih motiva. Moje vidjenje iza kojeg stojim je taj religiozni pristup medjunarodnim odnosima,od strane amerike, i samo-vidjenje u svijetu, plus taj manifest destiny je vrlo bitan. Tu je bitno imati dobru percepciju, ono sto se vidi kao hriscanski pogled na dobro kao izvor znanja, i dodatno poniznost. sa omladinom to je naravno muzika, itd da ne ulazim sada. I treba traziti dobrotu. Tada je lako nositi se sa njima, jer se na to mozes pozvati.
    Ovo zaista moze nekom biti interesantno.

    Ja licno sam mnogo vise zainteresovan za politicku stvarnost, socijalne probleme koji se mogu odraziti na internacionalnu politiku, stavove prema sebi i drugim sistemima i zemljama. Jer taj self-rightousness,sa manifest destiniom i religijom objasnjava dosta stvari. Dodatno, idem indkuciom ili ustavnog ili internacionalnog prava, ponavljam, jer me taj dio interesuje.
    Uostalom, moja ikakva kontribucija njima ide onako kako ja ocu.
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosta je interesantno i posmatrati medjunarodnu scenu, vidjenje pojedinih zemalja sebe u svijetu. Ono do cega mi je mnogo stalo je kako sebe Crna Gora vidi u svijetu, i kako reprezentuje. Do toga mi je mnogo stalo! A mi smo zemlja koja je u razvoju sada, posebno kada su u pitanju institucije. A to ce zahtijevati legalizaciju, usvajanje. Ono sto je zaista potrebno je poznavanje materije, iskustvo.
    Ovo zaista moze biti interesantno, ajde ljudi.
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Slabo ćes ti to vidjeti na primjeru Crne Gore jer je kod nas naopako. Sva spoljna politika je usmjerena za unutrasnje potrebe umjesto da je potpuno obratno. Sto se tice toga kako se reprezentuju nasi predstavnici u svijetu opet zavisi od slucaja do slucaja a da nije nasih predstavnika u Austriji sve zajedno bi bilo mrcno i jadno.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, hvala ti na komentaru. Svakako da je mnogo vrijedan! Ja zaista zelim da ljudi pocnu da dijele, sa bilo kog aspekta. Ja volim legalni, ali i svakodnevna iskustva su tako dragocjena.
    Ja zelim impuls! Zelim da taj impuls krene jako kroz Crnogorce. Kroz shvatanje prvo, kroz pravo istrazivanje, i onda u stvaranje! Mislim, imamo tu dobru sansu da smo nova zemlja! Ajde da gradimo! Ja ne mogu da sacekam da se vratim u Crnu Goru, i pocnem! Da dajem sebe Crnoj Gori!
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Poshtovani PHI,

    Evo vec dajesh fizichki daleko a metafizichki po sred Crne Gore.
    Jamerika tumachi mnoge poteze na RELIGSKOJ I VJERSKOJ OSNOVI, nekad su SOVJETI sve tumachili preko Marksizma i Ljeninizma, 27 DRZAVA Jevrope nemocno pokushava da sekularnim pristupom svijetskim problemima "slozno" u jedan glas, udahne malo RACIONALNOG OPTIMIZMA, van RELIGIJSKIH I IDEOLOSHKIH ROVOVA.

    Optimista Habermans, preko Platonovih GOZBI i rujnog vina, bez stresa, vremenske ogranichenosti, navijachke ostrashcenosti, interesa gospodara ili poslodavca, kao i PLEMICI NJEMACHKI u 17 vijeku, uz kafu i chaj, udruzuju um i razum, i umjesto postolja za KAPU , SHAJKACHU ili nedaj BOZE SHLJEM, pochinju da koriste glavu za razmishljanje, jezik za razmjenu mishljenja i dijalog,
    i "NEPRINUDNOM PRINUDOM" jachina i snaga ARGUMENATA,
    odnosi POBJEDU nad neznanjem , mrznjom, predrasudama, vjerskom ogranichenoshcu i zatuchnoshcu, ideoloshkom slepilu, nanosi bolne udare, od kojih se neki izlijeche bez vecih trauma, vadjenjem DUSHE na pamuk i spashavaljem ljudi od ZABLUDA; NEZNANJA I GLUPOSTI.
    Tvoje fizichko prisustvo u Crnoj Gori , je vazno za one koji te vole i zele da te zagrle, za NAS OSTALE je vaznija TVOJA TEORIJA i POZITIVNA EMOCIJA ZA CRNU GORU, koja je ZARAZNA i brzo se shiri, ali od teorije do prakse i primjene je dug i tezak put, Marksizam je veoma dobra teorija, ali je PRAKSA TOTALNO KOMPROMITOVALA VEOMA HUMANE I DOBRE IDEJE, jer se drushtvo i DRZAVE prave od LJUDI, a oni su VEOMA KVARNA ROBA.

    Na moju i tvoju SRECU,
    sve vishe je LJUDI koji razmishljaju slichno kao ti, koji svoju srecu i svoja zapazanja zele shto prije da podijele sa VOLJENOM CRNOM GOROM,zato ne ZURI, shto je brzo, to je i kuso, nego dobro sazreni i dobro se pripremi za povratak, i spremi neshto iz te teorije, shto ima praktichnu primjenu u CGi, a na forumu nastavi sa OVAKVIM DIVNIM INICIJATIVAMA i navrati na PC-NEN BLOG, ili se prijavi za BLOGERA, jer su ovakve teme, malo iznad forumskog NIVOA.

    srdachan pozdrav
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  6. #6
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PHI View Post
    Ja zelim impuls! Zelim da taj impuls krene jako kroz Crnogorce. Kroz shvatanje prvo, kroz pravo istrazivanje, i onda u stvaranje! Mislim, imamo tu dobru sansu da smo nova zemlja! Ajde da gradimo! Ja ne mogu da sacekam da se vratim u Crnu Goru, i pocnem! Da dajem sebe Crnoj Gori!
    sve je to lijepo i dobro, i razumijem te u potpunosti, samo nijesam siguran da je Crna Gora spremna za tebe... problem je u tome sto nase drustvo nije, sto bi Milovan rekao, pogodno tlo za cvjetove - kad se medju travom izdigne, odmah ga osisaju, ili bolje receno okinu mu glavu. sistem vrijednosti je potpuno degradiran - na cijeni su brza kola (vidji koliko se gine), rasipnistvo (novca koji je uglavnom dobijen prodajom onoga shto su drugi mukom sticali), neradnistvo, cakule (koje su skoro u potpunosti institucionalizovane, pa se po kaficima zavrshi vishe posla no dje bi trebalo). i dok se pojavi neko ko bi da neshto pokrene, razbistri shto su drugi mutili i da 'impuls' (koji je, da se razumijemo, itekako potreban i pozeljan), taj uglavnom prodje ko bos po trnju. lichno, ja sam digao ruke za sad - kad vidim naznake da postoji energija u crnogorskom drustvu da se neshto mijenja (ali istinski, ne samo nominalno), onda se mozda i predomislim. do tad, a cijeneci situaciju i kroz svoja i kroz iskustva drugih, mislim da je bilo kakav napor (koji je out of my way) gubljenje vremena.

    shto se tiche teme, vrlo je intresantna. slozio bih se donekle sa stavom da religija, manifest destiny, myth of american exeptionalism, oslobadjanje porobljenih naroda, shirenje demokratije, zbacivanje diktatora i sve to imaju nekog uticaja na americku spoljnu politiku. medjutim, ubijedjen sam da su ti motivi sicushni u poredjenju sa onim geopolitichkim i ekonomskim. i chini mi se da je to uglavnom sredstvo medijske manipulacije da se opravda neshto shto se u americhkom drushtvu na drugi nachin ne bi moglo opravdati.
    primjera radi, zamislite da je obrazlozenje za rat u Iraku bilo neshto tipa: mi moramo da uletimo tamo, jer je Sadam pocheo da vata zalet, pominje trgovinu nafte u eurima, ne slusha nas. dakle, da bi strateshka izvorishta nafte i geopoliticki osjetljive pozicije ostale pod nashiom kontrolom, i da bi sachuvali kontrolu nad ekonomskim tokovima, dominaciju americhkog dolara kao i pozicije nashih naftnih kompanija, moramo uleceti u Irak, potroshiti na to milijarde dolara, pri tom zrtvovati skoro 30.000 americhkih vojnika do pochetka 2008 i usput zrtvovati i nekih milion Iracana, pokvariti Americki imidz u svijetu i vjerovatno izazvati josh par sukoba along the way... naravno, sve one fraze s pochetka ovog pasusa (religija, manifest destiny...) mnogo bolje zvuche. a ochigledno su i radile do skoro (da vishe ne rade pokazace ovi izbori nadam se).

    generalno, mislim da bih se, poslije nekog vremena neslaganja, slozio s Milanom Popovicem koji kaze da crnogorskom drustvu (i americkoj administraciji) fali debata, fale disonantni tonovi koji jedini mogu adekvatno testirati ideje i politike, i usmjeriti ih na pravi nacin. za mene je sve drugo diktatura...
    Last edited by augustin; 12-02-08 at 22:43.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postovani Milovane,

    Moram priznati da me tvoje rijeci motivisu. Mnogo znaci kada neko zaista razumije koliko moze razumjeti, i sto je zaista transparentno ono sto osjecam i zelim podijeliti. Jako mi je drago sto se moje namjere vide, I slazem se da je praksa veoma bitna. Ideja je tu, i one mogu da vode, ili odrede put. Takodje, smatram da je vrlo bitno upravo na sta Si i ukazao, da dosta toga treba da sazrije. I idem tako, skupljam znanje, borim neke bitke, i konstantno se borim sa emocijama, to nesto sto okrecem u svoju korist.
    Zaista se slazem kada kazes da Amerika tumaci mnogo na religijskim osnovama, i upravo je to ono sto je interesantno za temu. Jer izjava je tacna, ali sta je ona u realnosti je upravo ono sto daje smisao konverzaciji, argumentaciji. Do kojih nivoa seze, i na kako se manifestuje zaista je interesantno, i osjecam da mogu da podijelim to sa ljudima, te moje obzervacije, koje sam gradio na temeljima objektivnosti. Onoliko koliko mogu. A tu je taj effort bitan. Eto napominjem da sam pomenuo da je evidentan njihov internacionalni pristup, gdje religijska percepcija zaista se manifestuje. Tu bih stao, i napomenuo da kada je u pitanju religija ovdje se moze krenuti sa diskusijom, i polako elaborisati.
    Isto tako bih rekao da je mnogo interesantno njihovo sociolosko uredjenje, i penetracija religije u svakodnevne percepcije na zivot, posao, ulogu jedinke itd. Napominjem i da ovdje implikacije mogu biti svedene kako na gotovo "banalno" do onih znacajnih - institucije, pogledi i sve to tako smesano kao koktel.

    " "NEPRINUDNOM PRINUDOM" jachina i snaga ARGUMENATA,
    odnosi POBJEDU nad neznanjem , mrznjom, predrasudama, vjerskom"


    ovo cu izdvojiti. Nemam sada vremena da zaista udjem i bilo sta detaljnije te pokusavam da iskazem koliko mogu, sto brze.

    Kako vrijeme dozvoli, ja cu se prionuti na blogovanje. Samo da iscrpim jos malo citanja.

    Hvala,



    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Poshtovani PHI,

    Evo vec dajesh fizichki daleko a metafizichki po sred Crne Gore.
    Jamerika tumachi mnoge poteze na RELIGSKOJ I VJERSKOJ OSNOVI, nekad su SOVJETI sve tumachili preko Marksizma i Ljeninizma, 27 DRZAVA Jevrope nemocno pokushava da sekularnim pristupom svijetskim problemima "slozno" u jedan glas, udahne malo RACIONALNOG OPTIMIZMA, van RELIGIJSKIH I IDEOLOSHKIH ROVOVA.

    Optimista Habermans, preko Platonovih GOZBI i rujnog vina, bez stresa, vremenske ogranichenosti, navijachke ostrashcenosti, interesa gospodara ili poslodavca, kao i PLEMICI NJEMACHKI u 17 vijeku, uz kafu i chaj, udruzuju um i razum, i umjesto postolja za KAPU , SHAJKACHU ili nedaj BOZE SHLJEM, pochinju da koriste glavu za razmishljanje, jezik za razmjenu mishljenja i dijalog,
    i "NEPRINUDNOM PRINUDOM" jachina i snaga ARGUMENATA,
    odnosi POBJEDU nad neznanjem , mrznjom, predrasudama, vjerskom ogranichenoshcu i zatuchnoshcu, ideoloshkom slepilu, nanosi bolne udare, od kojih se neki izlijeche bez vecih trauma, vadjenjem DUSHE na pamuk i spashavaljem ljudi od ZABLUDA; NEZNANJA I GLUPOSTI.
    Tvoje fizichko prisustvo u Crnoj Gori , je vazno za one koji te vole i zele da te zagrle, za NAS OSTALE je vaznija TVOJA TEORIJA i POZITIVNA EMOCIJA ZA CRNU GORU, koja je ZARAZNA i brzo se shiri, ali od teorije do prakse i primjene je dug i tezak put, Marksizam je veoma dobra teorija, ali je PRAKSA TOTALNO KOMPROMITOVALA VEOMA HUMANE I DOBRE IDEJE, jer se drushtvo i DRZAVE prave od LJUDI, a oni su VEOMA KVARNA ROBA.

    Na moju i tvoju SRECU,
    sve vishe je LJUDI koji razmishljaju slichno kao ti, koji svoju srecu i svoja zapazanja zele shto prije da podijele sa VOLJENOM CRNOM GOROM,zato ne ZURI, shto je brzo, to je i kuso, nego dobro sazreni i dobro se pripremi za povratak, i spremi neshto iz te teorije, shto ima praktichnu primjenu u CGi, a na forumu nastavi sa OVAKVIM DIVNIM INICIJATIVAMA i navrati na PC-NEN BLOG, ili se prijavi za BLOGERA, jer su ovakve teme, malo iznad forumskog NIVOA.

    srdachan pozdrav
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    sve je to lijepo i dobro, i razumijem te u potpunosti, samo nijesam siguran da je Crna Gora spremna za tebe... problem je u tome sto nase drustvo nije, sto bi Milovan rekao, pogodno tlo za cvjetove - kad se medju travom izdigne, odmah ga osisaju, ili bolje receno okinu mu glavu. sistem vrijednosti je potpuno degradiran - na cijeni su brza kola (vidji koliko se gine), rasipnistvo (novca koji je uglavnom dobijen prodajom onoga shto su drugi mukom sticali), neradnistvo, cakule (koje su skoro u potpunosti institucionalizovane, pa se po kaficima zavrshi vishe posla no dje bi trebalo). i dok se pojavi neko ko bi da neshto pokrene, razbistri shto su drugi mutili i da 'impuls' (koji je, da se razumijemo, itekako potreban i pozeljan), taj uglavnom prodje ko bos po trnju. lichno, ja sam digao ruke za sad - kad vidim naznake da postoji energija u crnogorskom drustvu da se neshto mijenja (ali istinski, ne samo nominalno), onda se mozda i predomislim. do tad, a cijeneci situaciju i kroz svoja i kroz iskustva drugih, mislim da je bilo kakav napor (koji je out of my way) gubljenje vremena.

    shto se tiche teme, vrlo je intresantna. slozio bih se donekle sa stavom da religija, manifest destiny, myth of american exeptionalism, oslobadjanje porobljenih naroda, shirenje demokratije, zbacivanje diktatora i sve to imaju nekog uticaja na americku spoljnu politiku. medjutim, ubijedjen sam da su ti motivi sicushni u poredjenju sa onim geopolitichkim i ekonomskim. i chini mi se da je to uglavnom sredstvo medijske manipulacije da se opravda neshto shto se u americhkom drushtvu na drugi nachin ne bi moglo opravdati.
    primjera radi, zamislite da je obrazlozenje za rat u Iraku bilo neshto tipa: mi moramo da uletimo tamo, jer je Sadam pocheo da vata zalet, pominje trgovinu nafte u eurima, ne slusha nas. dakle, da bi strateshka izvorishta nafte i geopoliticki osjetljive pozicije ostale pod nashiom kontrolom, i da bi sachuvali kontrolu nad ekonomskim tokovima, dominaciju americhkog dolara kao i pozicije nashih naftnih kompanija, moramo uleceti u Irak, potroshiti na to milijarde dolara, pri tom zrtvovati skoro 30.000 americhkih vojnika do pochetka 2008 i usput zrtvovati i nekih milion Iracana, pokvariti Americki imidz u svijetu i vjerovatno izazvati josh par sukoba along the way... naravno, sve one fraze s pochetka ovog pasusa (religija, manifest destiny...) mnogo bolje zvuche. a ochigledno su i radile do skoro (da vishe ne rade pokazace ovi izbori nadam se).

    generalno, mislim da bih se, poslije nekog vremena neslaganja, slozio s Milanom Popovicem koji kaze da crnogorskom drustvu (i americkoj administraciji) fali debata, fale disonantni tonovi koji jedini mogu adekvatno testirati ideje i politike, i usmjeriti ih na pravi nacin. za mene je sve drugo diktatura...
    Ja cu pokusati.

    Isto tako, slazem se da ima dosta geoplitickih razloga, kako i ekonomskih. Znaci, dominacija dolara na naftnom trzistu je nesto sto evidentno daje atribut americkoj civilizaciji - imperija. I ti razlozi su definitivno interesantni. Oni i jesu debata sada, barem kada su u pitanju evropljani. Jako mi se svidja i slazem se sa tvojim pozivanjem na Milovana Popovica. Napomenuo bih da ima debate, bitno je i samo kako se odvija debata. Taj diverzitet. Napominjem da sam kratak sa vremenom konstantno, ali se skupljaju zapazanja, i polako dijalog ce definisati temu. Ali bih napomenuo, da se kadkad geopoliticki, ekonomski faktori precenjuju. Citao sam dosta ekonomskih razloga, te trzista, valute, resursi, legalna stanovista. A zaista ono sto se redje uzima u obzir jesu te Americke vrijednosti, percepcije. Jer ide tu drzavna administracija, koja moze biti svojeglava. Ali je ipak limitirana narodom, i mora pratiti njihov impuls. Sve drasticno bi srusilo poredak. Posto je evidentno da je on samo jako uzdrman, razumljivo je da ipak ima koncenzusa, i da vrijednosti i percepcija su vrlo bitni faktori. Dodatno, to i ja primjecujem, jer imam debate, podizem ih, vodim ih vrlo oprezno i nacitano. I na kraju, kada (i ako se kadkad i dozvoli) se iscrpe argumenti i znanje, kada se svede na ono sto makar priblizno jeste, i dalje se probija uticaj i medija, njihovi pogledi, oboje uzajamno definisani. itd itd. Zao mi je, i izvinjavam se sto ne mogu da u potpunosti izrazim svoje misljenje, te cu sigurno elaborisati vise na stavove. Samo molim da se uzme to u obzir. Ono sto zelim reci je da mix njihov vrijednosti, percepcija na njihovu istoriju, geopoliticko stanje na njihovoj strani svijeta itd zaista determinisu dosta stvari. Uzmite u to i obzir nedostatak medj. prakticnog iskustva kroz koje je na primer evropa prosla, kroz trgovinu, ratove, osvajanja i poraze, evidentno je da nacin na koji oni vide druge vrijednosti, druge kulture je poprilicno iz konteksta njihovog seta vrijednosti. To je i razlog ja mislim zasto Antropoligija i Sociologija zaista uzimaju maha u Americi. Ono ako nista, kao sto i oni sami kazu, "prije 9/11 nikad nismo bili napadnuti." Da, nemaju mnogo razmjena vrijednosti, iako ide to da oni imaju dosta drugih kultura kao dio njohovog drustva. Ali ja smatram da se to odrazilo samo na pojedine dobre aspekte uredjenja njihovog drusta, i da je sve ostalo na nacionalnom nivou. Internacionalnom, niposto. Isto tako ovo je i definisalo set socioloskih problema koje oni imaju, eto uzgred da napomenem, zato oni nemaju etnicke probleme, nego rasne. Na kraju, opet, oni sve te strane vrijednosti prihvate, ta tolerantnost, ali ipak ih na kraju u mnogome smijene sa Americkim vrijednostima. I tada oni nemaju ono sto Evropa ima, sudaranje vrijednosti, kultura, kadkad mirna razmjena, kadkad kavge. Ta, pogledajte mapu. Ali, ipak moram napomenuti, da i Evropa moze nauciti tu tolerantnost koju Amerika ima. Mozda tada, taj etnicki pristup Evrope ce unistiti Rasizam u Americi, i mozda Rasizam Etnicke u Evropi.
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Poshtovani PHI,

    Globalni "CENTAR MOCI" se polako ali sigurno pomjera iz Jamerike prema Jevropi i dalekom ISTOKU, EU, Kina, Indija i Japan jachaju svoje pozicije, EU igra za vishe stolova otvorenih karata, sa CRNOM RUPOM na Balkanu, koja je pozobala velike kolichine kapitala i energije i sprijechila UVOZ jeftine nafte preko Turske i Balkana iz Iraka i Arapskih zemalja, sa kojom bi EU veoma brzo, postala ozbiljna konkurencija na globalnom trzishtu, tu kartu koju USofA drzi u rukama,moze ponovo izvadit na sto, jer je EU veoma ranjiva i nehomogena, a Balkan bure baruta koje se lako aktivira.

    Ta ista Jamerika je spasila Jevropu od same sebe u WWI&WWII, pomagala u HLADNOM RATU WWIII, i RATU PROTIV TERORIZMA WWIV, ali nam shalje FAKTURU za uchinjene usluge, sa RENTOM i RENTOM NA RENTU.

    Integracija EU, ide veoma sporo, politichka, dilomatska, policijska i vojna saradnja su usporene neusvajanjen TRAKTATA i razvodnjavanje istog, da bi smirili naZijonalistichke strasti unutar drzava chlanica, skoro 10 milijardi su opljachkale drzave iz budzeta za 2006, za projekte koji niti su zapocheti, niti izgradjeni, ogromni apetiti na zajednicu od 1% BNP, koliko odvajaju drzave chlanice u budzet EU, stvara tenzije koje se teshko prevazici i zmureti na javashluk Grchke, Itaćlije, Spanije, Portugala i novih chlanica, koje nijesu navikle na REVIZIJU i podnoshenje rachuna.

    Kina je ucijenila Dansku, da 75 % djelova za VJETROGENERATORE VESTAS proizvodi u Kini, danas Kina podmiruje 17% globalnog trzishta, Danska je pala na 25%, shto ilustruje u kojem pravcu vjetar duva.

    Mi smo SIRAK TUZNI bez idhje ikoga,
    bez VIZIJE I AMBICIJE, jedna slanka medhju vihorove,
    bez GLAVARA koji imaju mooda, da pitaju GRADJANE, kako DALJE i u kojem pravcu, izgubljeni u prostoru i vremenu, kao muva bez glave se vrtimo u zacharani krug, vjere, nacije, klase i rase.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    14. Feb 2008, 22:35
    Jedan zatochenik KC logora, je bio SRECAN, jer bash tog dana, nije kuljao crni dim, NACISTI toga dana, nijesu spaviljivali zene i djecu.

    Ja sam SRECAN shto ne palimo kuce KOMSHIJAMA u Konavle.
    Shto nema zatochenika u Morinj.
    Shto niko ne izvodi ljude iz VOZOVA.
    Shto niko ne ubija Albance, koji zele da se sklone u CGu.
    Shto niko ne pali i ubija po Bukovici.
    Shto mi ni jedna BUDALA ne obecava Prevlaku i kafu na Stradunu i tunjel kroz Chakor i brze pruge.

    Snaga ARGUMENTA, chudnom (ustanovljenom) NEPRINUDNOM PRINUDOM, vodi do spoznaje i razlikovanja JAJCA OD MUCKA. (brskutsko izdanje i prevod Jurgen Habermans)

    Pochelo je sa Helenima uz rujno vino, dijalog dok nije prekinut DOGMOM HRISHCANSKOM, do 1700 kad su germanski plemici i vlastela, pijuckali kafu i chaj, utucheni fashistichko-komunistichkom IDEOLOSHKOM DOGMOM, do danashnjih dana, kad BLOGERI SHIROM SVIJETA, bez VLADARA I GOSPODARA, BEZ POPOVA I LOPOVA, NEOGRANICHENI VREMENOM I PROSTOROM, OGRANICHENI SAMO UMOM I RAZUMOM,
    NEPRINUDNOM PRINUDOM SORTIRAJU JAJCE OD MUCKA; SNAGOM ARGUMENTA.(J.H)

    Vrijeme je MAJSTORSKO RESHETO,
    gazeci po JAJIMA, mnogi MUCKOVI su popustili pod nashim "CREVLJAMA", zgazeni i smrvljeni, smrde na BUNJISHTU ISTORIJE i shtipaju za OCHI, i bockaju u SRCE LJUDSKO i LJUDSKU DUSHU, kako su imali obraza, da nam ostave toliko smrada, i kakvi su to MRACHNI UMOVI OCHEVA NACIJE koji nas navode na GREHOVE i ZLOCHIN PROTIV BLIZNJEGA.


    Milovan Vukov Jankovic
    Last edited by milovan; 14-02-08 at 23:42.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    "PRIJATELJI"

    #Link Replika: 0
    Dok nas muzu i strizu,
    Njemachka i Norvesha sa monopolom na tele komunikacije,
    Grchka sa monopolom na techna goriva,
    Rusija sa monopolom na boksit, aluminijum i ako Bog da i Milo smogne snage elenergiju i gas.
    (Skochidjevojka ruska kupljena za 2,5, prodata za 50 mil.)
    Jamerika sa nas DUVANI, njoj ga svi PUSHE.

    Niko ne kolje KOKOSHKU koja snosi ZLATNA JAJCA (samo T-com 52 mil.profita 2007),
    boli njih q.... za HUTIJE I TUCIJE, OBREZANE I NEOBREZANE, za PLJACHKASHE I OPLJACHKANE, za LJUDE I NELJUDE,
    INTERES I BRAVI KOJI SE STRIZU I MUZU,
    SU PRVI PRIORITET; RACIONALNOG DOMACINA.

    Dok se "ELITA" "ZDOGOVORI", opade narodu KITA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Aprilia Pegaso 650 iskustva
    By VooDooPrle in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-07, 20:18
  2. Apple iMac 24" - iskustva...
    By Rincewind in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-07, 21:17
  3. Tehnicka Podrska vasa iskustva...
    By djbojan in forum Internet
    Replies: 55
    Last Post: 01-01-07, 19:18
  4. golf3 1.4 1.6 1.8 iskustva
    By NAND in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 78
    Last Post: 28-12-06, 21:35
  5. ko vise detaljise prepricavajuci sexualna iskustva?
    By patuljasti_dvometras in forum Sex i erotika
    Replies: 23
    Last Post: 16-10-05, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •