Results 1 to 8 of 8

Thread: Pero Slijepčević: SERDAR JANKO VUKOTIĆ I KAPITULACIJA CRNE GORE

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pero Slijepčević: SERDAR JANKO VUKOTIĆ I KAPITULACIJA CRNE GORE

    Pero Slijepčević: SERDAR JANKO VUKOTIĆ I KAPITULACIJA CRNE GORE


    Istoričar Pero Slijepčević zabiljeio je 11. juna 1926. godine kazivanja čuvenog crnogorskog vojskovođe serdara Janka Vukotića o događajima oko kapitulacije Crne Gore u Prvom svjetskom ratu.
    Ovaj tekst publikovan je 1927. godine u zagrebačkom časopisu "Nova Evropa".


    Govorio sam serdaru da sve zapie, jer Crnogorci vie pričaju nego to biljee


    Rijetko sam sluao čovjeka da tako lijepo priča kao pok. Janko Vukotić. Njegovo pamćenje bilo je sasvim izvanredno. Sjećao se pojedinosti iz daleke prolosti. A kako je bio na raznim visokim poloajima, njegovo pričanje slualo se kao iva istorija. Vie puta govorio sam mu da baci na papir svoje uspomene: "Ljudi smo, ko zna ta moe doći, i hoće li poslije imati vie zgode nego sada; duan si istoriji da joj kaes to zna; vi Crnogorci vie pričate nego to biljeite; itd.". On je odobravao; ali, svom duom odan poslovima u sarajevskoj Diviziji, i poslije u skopskoj Armiji, on je odgađao. Naprezao se odvie, i kad je smrt stala preda nj on se tome sasvim iznenadio. Nije vjerovao svojim očima, činilo mu se da će i tu "stranu uru" pobijediti kao mnoge dotada. "Ha, ne daj se, Janko Vukotiću!" vikao je na samrtnom odru, sokoleći sam sebe i svoju familiju. Smrt je činila juri za juriem, a Janko je odbijao: izdrao je kritično oslabljenje srca; naturila se gripa, izdrao je i nju; udarilo je i zapaljenje pluća, - tu je stari vitez najzad pobijeđen.
    Otiao je neostavivi, koliko znam, mnogo ta od svojih memoara. Ja sam imao prijatnost da ga sluam na sijelima kod njega vie puta. Kad bi se zapričao, ne bi prestao do iza ponoći. Sav u svom elementu, on je u pričanje unosio akcente, gestove, oduevljenja - oivljavao događaje. Vraćajući se jednom od njega, ja sam bačio na papir skicu njegova pričanja o kapitulaciji Crne Gore.
    Naveo sam ga da priča povodom crnogorskog broja "Nove Evrope", u kome je on bio onako kratak, to sam mu zamjerio. Zanio se. I tu veče htio je da mi objasni kako on, komandant vojske, nije izaao iz zemlje.
    On mi je često hvalio sposobnost kralja Nikole da poznaje ljude, isticao je njegove viteke gestove i izlive; opisivao kako je Kralju bio teak poloaj u familiji; ali tu veče na nj se oborio svom estinom, dokazujući da je Kralj prevario njega lično, u posljednjem času, i onemogućio mu izlazak.
    Putam sada pok. serdara da govori, ukoliko je moje sjećanje, u onoj zabiljeci, uhvatilo njegove riječi:
    - Sluajući da kraljevi ljudi govore vojnicima povjerljivo da se razlaze kućama, ja sam pregnuo da zadrim to mogu, te da organizujem odbranu Čeva i planina do Bjelopavlića, jer bi inače jedna baterija neprijateljska bila dovoljna da presiječe odstupnicu svoj vojsci sa hercegovačkog fronta koja se imala povući preko Nikića niz Bjelopavliće. Već je bio pao Lovćen, palo Cetinje, vojska strano demoralisana protivrječnim glasovima: jedni im govore: "Bićemo se do kraja, ići ćemo preko Arbanije, ha sokolovi!"; a drugi kauju, da je sve svreno, da je traen mir, da je neprijatelj na Cetinju. Nae sjajne pobjede u Sandaku, đe smo neprijatelja bačili nazad i osigurali odstupnicu Srbiji, nae uspjeno dranje na hercegovačkom frontu - sve se zaboravljalo pri mutnim glasovima o politici glavara. Ja sam jo fungirao kao komandant zatitnih trupa, i o svojim naredbama izvjetavao sam Peića. Ali je toliko bilo poljuljano pouzdanje vojske, da su se mnogi čudom čudili kad su me uopte viđeli među vojskom, i da im onako govorim. Uveče mi dođoe umornu dva sinovca, i pitali su me da li ja onu naredbu mislim ozbiljno, ili je to neka politika. To me dovelo do bjesnila, i dokazivao sam im kako jest ozbiljno, kako ćemo se povuć, i sve. Neka druga dva sinovca, sa ocem jednoga od njih, pohitaju dva kilometra pred vojskom prema Čevu da dočekaju Austrijance. Majka veli onom jednome: "Ne idite dalje, eto Austrijanaca na onu presjeklinu!" Oni otili, sreli se s Austrijancima na 30 koraka, i zapucali. Austrijanci se odmah razbacali u stroj. Stari odskoči u stranu navie, jedan mladi odmah pogine, a drugog rane u nogu. Oblete ga vojnici, naiđe jedan oficir Hrvat, i dok se on otimao da ne da puku, oficir mu govori: "Mladiću, mladiću, spasi ivot! Predaj puku!" Mislio mu je dobro. A on puti puku a zgrabi revolver, te ubije oficira; nato ga vojnici odmah iskasape. Onaj stari pucao je revolverom iz strane, pa su ga ubili kao goluba.
    Evo jo jedne epizode, iz tih dana: dok sam okupljao vojsku na sektoru Rijeka - Danilov Grad, dođe Kralj u automobilu među vojnike:
    "Hoćemo li..." (ovdje Serdar reče ime plemena, ne sjećam se vie tačno koga, čini mi se Kuči ili Piperi? - P.S.) "da branimo ovu zemlju od vaba?"
    - "Hoćemo, Gospodaru!"
    - "Hoćemo li zajedno da se povučemo i borimo?"
    - "Hoćemo!"
    - "E, i ja velim hoćemo i"... (opsova neto) "ko ne stio! No hajte kući, pa se spremite za put, uzmite pomalo ljeba, obujte se, i čekajte dok vas ja zovnem!"
    To reče pa okrenu auto i ode.


    Gospodaru, sluio sam ti trideset godina i čuvao sam te bolje nego tvoja ena Milena


    Vojska se jo vie zbuni: "to je to sad? Janko veli da se okupljamo ovđe pa da odstupamo; a on veli da najprije odemo kući? A da, Boga mi, Gospodar zna to treba bolje no Mitar i Janko." Pa se raziđoe.
    (Ja ovđe prekinuh Serdara pitanjem: "Čuo sam da je Kralj drugi put tako dolazio u vojsku autom i zaklinjao ih da se ide u boj na Carev laz, pa da su ga izvidali?" - "Vjerujem i to", odgovori Serdar, pa nastavi):
    Petog januara drali smo sjednicu: Kralj, Vlada, i ja, u dvorcu na Kruevcu, to da se radi. Jednoglasno zaključismo, na kraju krajeva, da se povlačimo, te da se vojsci izda naređenje da brani odstupnicu. Ja neću da kaem Kralju da sam ja to naređenje vojsci već izdao (bio sam ef taba Vrhovne Komande na mjesto Peića), ne bi li i on potpisao. Risto Popović mu podnosi na potpis.
    A on veli: "Neka, čoče, da se malo odmorim, ta gotovo je, sloeni smo svi." Ja se vratim u Podgoricu i cio sjutradan izdajem naređenja vojsci, naročito Sandačkoj, kako i kuda da se povlači. Strano sam umoran. Jedva se drim na nogama. Isprozebao. Promukao. U to dođe kraljev auto - zove me Kralj u Kruevac. "Reči u Kruevcu, da neću doći!" viknem ja oferu. On stoji, ne miče se. "Miči se, pogani, jesi razumio to ti kaem!"
    - Sto puta tako doao bi prije auto da idem Gospodaru, a kad tamo, nema nita do besposlica. Predosjećao sam da me Kralj zove da me mozda spriječi u komandovanju. Bojao sam se zbog onoga na jučeranjoj sjednici, da se nije predomislio, ka to se često predomiljao.
    U to provaljuju nekolicina oficira i dignu me iz stolice:
    "A da hoće, Boga mi zaista jo ići kad naređuje Gospodar! Idi pa da vidimo to će!"
    Bače me u auto. Imao sam vatru, jedva govorio.
    Doavi u Kruevac pitam:
    "Đe je Gospodar!"
    - "Eno ga u sobi!"
    Nikad mu nijesam ulazio bez prijave, iako mi je to dozvoljavao da vazda uđem kod oću. Ali sada sam rupio onako kroz vrata da se i on začudio. Sjedio je na krevetu, u uniformi. Pred njim jedan sto, i kod stola stoji Mirko, ukočen, bolestan. Knjaz Petar, za drugim stolom, čuka prstom o sto. "to je, Janko!" veli stari začuđeno.
    - "to si me zvao, Gospodaru?"
    - "Sjedi, Janko!"
    Onda nastavi govoriti Petru (đe sam ga ja bio prekinuo):
    "E tako, tako, kao to ti kaem: ti će se pismeno odreći svih dvorskih prava."
    - "Hoću, babo."
    Pomislio sam da se radi o kakvoj dvorskoj svađi, kao to ih je na hiljade bilo.
    Na to će Kralj meni:
    "Janko!"
    - "Zapovijedajte, Gospodaru!"
    - "Ja idem."
    - "Kud, Gospodaru?"
    - "U Skadar!"
    Zamuti mi se pred očima, izgubih sve obzire, i onako bolestan i rastrojen stadoh vikati iza glasa, da su, prostiće, bale skakale oko mene:
    "E čuj me, Gospodaru! Sluio sam ti trideset godina! Čuvao sam te bolje nego to te čuvala tvoja ena Milena i nego tvoje ćeri. Bolje, zato jer sam vie razumio od njih. Pa kad nas tako ostavlja, evo će ti reći da si i sad posluao sinove, a sinovi tvoji nijesu sluili ni tebi ni otadbini, niti su ti branili čas", ni čas" Crne Gore. Pa hajde, izdaj je i ti! to gođ je nevaljalstva, u sva su ugazili. E sad vidim da smo te uzalud branili i čuvali"...
    Govorio sam tako ne znam koliko, izvan sebe, a on je samo vikao: "Janko, Janko! Smiri se! Janko"
    I onda je viknuo to moe: "Janko, čuj me! Zakleo sam se svojoj familiji na ćivotu sv. Petra da ću večeras biti u Skadru; ali evo tebi dajem riječ: ne bio ja čovjek ako se sjutra ne vratim opet ovamo! Razumije li, čoče!"
    - To me dirnu, pomislih mu na familiju, pa rekoh:
    "Pa to mi ne kae, za Boga?"
    - "A ne da mi da ti kaem."
    - "Oprosti, Gospodaru."
    Povjerovah mu, bi mi krivo na mene sama to sam onako izaao iz takta. On ustade pa reče Mirku; "Hajdemo!"... Izađosmo svi, on sa sinovima krenu maloj crkvici, ja zastadoh. No on se osvrnu pa me zovnu:
    "Ajde, Janko, i ti!" U crkvici je bio donesen ćivot svetog Petra. Stari se prekrsti dva puta vie ćivota, pa se okrenu Mirku:
    "Mirko, dok si bio mali, dok ti je bilo 14 godina, svi smo u tebi gledali velikog budućeg čovjeka i nadu Crne Gore. No poslije si sve pokvario. Čuj me, Mirko:
    Ovaj Janko učinio je za nas i za Crnu Goru vie nego iko! Pazi Janka!"
    - "Razumijem, tata!"
    Na to smo izali iz crkve, a da je nisam znao sta to upravo znači.
    (Ja sam ovdje prekinuo Serdara s pitanjem, ta misli sada - zato su ili u crkvu; odgovorio je:
    "Pa to je valjda bilo kao potvrda pred ćivotom za njihov dogovor.")

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default .....................nastavak..................

    Mir sa Austrijom podrazumijevao je da su Crnogorci slobodni i da vlada ostaje ista



    Tri ili četiri automobila bijahu tu, oko Kralja, pa ih opkolie sluge i dvorjani. Vuko Vukotić - bio dvadeset godina komandant dvorskih perjanika - stoji objeenih brka, oklembesao se onako, ne miče se.
    "to je, Vuko, to ne sijeda?" viknuh ja.
    "Čuje li to reče Gospodar, sijedaj!"
    On ćuti, nita ne govori.
    "Čuje li ti", ponovih mu ja, "zato ne sijeda, sijedaj - evo komandujem ti u prisustvu Gospodarevu: sijedaj!" - i on se onda mače i sjede.
    Odoe. Ja se malo poslije uputih za njima u Podgoricu. Vlada tamo viđela Kralja đe prođe, pa me podrugljivo dočeka, kao da sam ja s njime u sporazumu. Zovnuh ih u jednu kancelariju, ispričah kako će se Kralj vratiti, i malo ih umirih.
    Cio taj dan (6. januar) provedoh tu u vezi sa vojskom. Stie mi poslije moj zastupnik, mladi brigadir Petar Martinović, s tabom. Ostavio sam bio njega za komandanta u Sandaku, iako je bilo starijih po činu, jer je vrlo sposoban i energičan oficir. Reče da je sve spremno, i da ce se moći sa nekim baterijama preći oko Kastratskih virova te braniti odstupnicu. Odobrih mu. Ha, sokole! (Ovdje se ne sjećam tačno serdareva datuma, da li je P. Martinović naiao 6. ili 7. - P. S.)
    Uveče dođe potar, i reče mi da me zove Kralj na telefon. Pređoh u susjednu kuću (u potu ) i zapitah odakle zove. Rekoe: "Iz Skadra."
    Kad to čuh, pomislih da ne kreće ovamo, pa ćedoh reći da ne kreće po noći.
    "Halo, halo! Jesli li ti to Janko?"
    - "Evo jesam, Gospodaru."
    - "Janko, čuj me!"
    - "Zapovijedajte, Gospodaru!"
    - "Janko, ja krećem. "
    -"Kud Gospodaru?" - htjedoh opet reći da ne kreće po noći.
    - "Idem na Lje i San Đovani, pa preko mora!"
    Kad to čuh, sve se oko mene okrenu, izgubih prisebnos" duha, i samo zavikah:
    "Idi, nikad se ne viđeli!" Bačih slualicu kao lud i izađoh. Zvrji telefon, istrča potar za mnom:
    "Ajde, ajde, govori Gospodar jo!" Uzeh slualicu.
    "Janko, hvala ti na slubi!"
    - "A tebi ne-hvala!..."
    I opet bačim slualicu.
    Boo Petrović i Jovo Popović, koji su bili kod njega, pričali su poslije da je Kralj na telefonu govorio nekih 20 minuta...

    E, to sad da radim? Stadoh da se mislim. Odstupiću s koliko mognem vojske. Od Nikića vojske nema... Martinović mi javlja da ćemo mi moći odstupiti. Ha, Boe pomozi! No poslije, on javlja telefonom kako su topovi ostali bez vojske. E, to sad? Da idem na Plavnicu, pa lađom za Kraljem? Na Tuzi mi vie ne bi bilo moguće - već je 7. januar - presječena je odstupnica; kao to su poslije pokuali pa se morali vratiti Mitar i jo neki. I na Plavnicu ne daju mi samu ići; sve se izmutilo, ogorčeno, mogao bih samo krijući pokuati. Poslije opet promislih: pa da tuda krenem za Kraljem, bez vojske, svi bi mi Crnogorci rekli da sam bio s njime u dogovoru da ih ostavimo, a naročito poslije onog na Kruevcu.
    E, nema se kud tamo, ostaću s narodom, pa to nam Bog da.
    Očajavao sam, zatvorio se, pa plakao ka malo dijete, ama za mene izlaza nije bilo. to sam mogao, no zamoliti Vladu da me razrijee dunosti, pa da idem, da se gđe sklonim. Vojska se sama razilazila. Vlada odri sjednicu; po Ustavu, poto je Kralj van zemlje, ona preuzima vrhovnu upravu.
    Rijee me dunosti, izdadu vojsci proglas da ide kući te da poloi oruje u svoje magazine. (Mir je poslije bio na bazi, da su Crnogorci slobodni, oficiri da se kreću pod orujem, a ostali da ga čuvaju u magazinima, Vlada ostaje ista, Austrijancima samo slobodni prolazi, a to uzmu - platiće). Ja se sklonim najprije kod Danilova Grada. Smiljao sam se da odatle odskočim u planinu i da dignem Crnogorce. Čujem da je Vlada zaključila mir. Tada se rijeim da idem na Čevo kući. Tu sam bio s familijom, bez ikakvih veza. andari me lijepo pozdravljaju.


    U ludoj nadi da su Saveznici blizu Veović je pozivao na ustanak, navodeći da sam i ja sa njim


    Međutim Veović, u ludoj nadi da su Saveznici blizu, stao razailjati poruke za ustanak, navodeći lano da sam i ja u tome kao komandant sektora. Austrijanci čuvi to, poalju jednog oficira s vodom vojske po njega. Oficir mu iskazivao čast, i zato ostavio vojsku da ide za njima poizdanje, a moj ti Veović, kako zna, izvadi revolver pa ga ubi iza leđa i pobjegnu. Tada je nastalo opte zatvaranje.
    Jedne noći provali oficir s vojskom u moju spavaću sobu, predade mi vrlo ljubaznim načinom pismo od Vebera: "Ekselencijo, postupak Veovića nagoni nas da postupimo strogo. Stavljam vam na raspoloenje automobil i pratnju, i t.d.", sve ljubazno. Ali kad ustadoh iz kreveta da se obučem, jedva mi i to dozvolie. Ne daju da pređem u drugu sobu da uzmem sto od novaca. Jedva dozvolie da mi ena pruzi 100 dinara. Strpae me u automobil. Kroz Cetinje u trku za Kotor. Bajunete dre prosto pod nosom, a oni se automobil treska; da sam morao jednom viknuti: "Odmakni te bajunete!" Iz Kotora lađicom u brod. Tu nađem Mitra Martinovića.
    "Jesi li ti to, Mitre, jadan ne bio?"
    - Jesi li ti to, Janko?"
    Bačie nas u dno lađe kod maine. "A oh, nae pogibije!" Protestujemo. Jedva nas izvedoe na palubu. Odatle nas poslije prebačie čamcem na voz u Zeleniku, pa u Vajthofen.
    Nas dvojica smo se hranili na svoj troak u selu a ne u logoru s ostalim zarobljenicima. Bilo je teko. Onda sam molio dopust da se nastanim na jugu đe ima gimnazija, radi đece. Najprije su odbili molbu. Poslije, novi namjesnik Martinić odobri, ne bi li me zadovoljio, pa da mu umirem na zemlju. Dogodilo se da su neđe kod Podgorice, đe li, "ajduci ubili austrijskog oficira, i Martinić mi poruci da ih pronađem, inače ce sve popaliti. Bila sjednica kod Vladike na Cetinju s viđenijim ljudima. Ja protestujem da se meni dodjeljuje taka uloga, da hvatam zlikovce, u neprijateljskom automobilu; a uz to znam da ih neću naći, pa bi se samo vii teret navalio na narod, a ja bih izgubio u narodu povjerenje. Ja stoga ovako predloim: da mi guverner garantuje da narodu neće nita; ja ću pronaći ko su razbojnici, a eto Austrijanaca neka ih trae. Martiniću to krivo, pa me zovne preda se. To je bio rđav covjek. Sreta me na vratima:
    "Vrlo mi je ao, Ekselencijo, to nijeste poli u Podgoricu!"
    - "I meni je vrlo ao, Ekselencijo, to ste nali za shodno da meni dodjeljujete take uloge da hvatam razbojnike!"
    - "Pa ja sam to učinio u sporazumu s Vaim ljudima!"
    - "E to mi je bas ao, Ekselencijo!"
    On vikne: "Lake! Lake!"
    - "Kako lake, kad sam ođe zatekao izdaju!
    Crna Gora je zaključila mir, ima svoja prava, a vi je tretirate kao neprijatelja; va narod u ropstvu i u icama, a prav je!"
    - "to, narod prav? A to učini Veović ?!"
    - "Pa vi hvatajte Veovića! to je narod kriv!"
    - "Lake, lake" osječe se on, "i opet vam kaem, bolje bi bilo da ste poli u Podgoricu."
    Rekoh mu da tamo narod skapava u icama, nadaju se od mene nekoj olakici, "a ovamo bi dočekao da vidi izvrenje Vae presude o vjeanju, jer ja ne mogu uhvatiti razbojnike!"
    - "Bolje da vie ne razgovaramo", reče on nabusito, pa izađe.
    Svjedok ovog sastanka bio je jedan hrvatski oficir, sad ne mogu da mu se sjetim imena, a činovnik je sada neđe u Bosni. Mene su vratili u ropstvo.
    Dozvolili su mi da se nastanim s familijom u Bjelovaru (ja sam molio Osijek).
    I tu sam ti proveo 1917. i 1918.



    (Kraj)

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na dananji dan prije 92 godine

    21. januara 1916.

    Iz albanske luke Medova, Kralj Nikola sa porodicom, predsjednik vlade Lazar Mijuković i najue dvorsko osoblje otplovili su ka Italiji i napustili Crnu Goru. Ostali su kraljev sin Mirko i tri člana Vlade koji su raspustili vojsku. Janko Vukotić kao načelnik taba crnogorske vojske, izdao je proglas i raspustio vojsku zahvaljujući pri tom oficirima, podoficirima i vojnicima za junačko, slavno, dostojno, iako zaludno vojničko dranje".
    Vukotić je istakao da neće da naputa Crnu Goru već, kako je naveo "ostajem da sa mojim ratnim drugovima snosim sve tekoće koje nas očekuju".

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Iz Crnogorskog Knjievnog Lista

    Radoje Bojović: SRPSKIM DEZERTERIMA (IZ 1915) SPOMENIK!




    Prvi svjetski rat je za Crnu Goru bio koban, njegov ishod takođe. Pod navalom austrougarskih armija, razvučena na tri fronta, u rasponu od 600 km, Crnogorska vojska je prvi put kapitulirala u svojoj dugoj istoriji, ostavljena na milost i nemilost neprijatelju, izdata od strane saveznika a prevarena i izdata od bratske Srbije. Tome su znatno doprinijeli kralj Nikola i crnogorska Vlada prepustivši Vrhovnu komandu srpskim oficirima, koji su po instrukcijama svoje vlade pripremili slom Crnogorske vojske i kapitulaciju drzave. Od tada traje crnogorska Golgota. Po završetku rata, iako je časno ispunjavala svoju savezničku misiju i znatno doprinijela porazu austro-njemačke koalicije, prinijevši sebe na oltar Slobode, Crna Gora je nestala voljom svojih saveznika i njihovim zauzimanjem za srpske velikodržavne i velikonacionalne ciljeve, pod plaštom jugoslovenskog ujedinjenja.

    Ni do danas istoriografija nije o tome rekla svoju naučnu, istinitu i pravednu riječ. Crnogorci su se viteški borili u Prvom svjetskom ratu, sačuvali su nacionalnu slavu, vojničku čast i istorijsko dostojanstvo.
    Patriotska istoriografija, a pogotovo srpska, ne gleda kroz istu dipotriju na ratovanje Srpske vojske i Crnogorske vojske. Srpska vojska i njena komanda uveli su praksu da se njihovo ratovanje glorifikuje preko svake mjere, dok se Crnogorskoj vojsci odriče neki veći doprinos pobjedi nad moćnim neprijateljem. Do skoro se veličalo njeno žrtvovanje za spas srpske vojske, a danas se i to poriče. Vele: Srpska vojska je već bila prošla kada su Crnogorci nerazumno i samoubilački prihvatili bitku na Mojkovcu.

    Gledajući kroz tu dioptriju crnogorska vojska je sama kriva za svoj udes, a posebno njen vrhovni komandant, kralj Nikola i crnogorska Vlada, koji su odstupili iz zemlje da neprijatelju ne padnu u ruke. Time bi crnogorski slom bio apsolutan i definitivan. Ovako je ostala realna nada u borbi za opstanak i budućnost.

    Nakon žestoke austrougarske ofanzive, pada Beograda i drugih gradova, Srpska vojska, na čelu sa Kraljem Petrom, regentom Aleksandrom i Vrhovnom komandom povlačila se prema jugu, ka Solunu. Pošto su Bugari presjekli tu odstupnicu – jedini izlaz za Srpsku vojsku bilo je preko Crne Gore i Albanije. Sve oči su bile uprte u Crnogorce – u njihovim rukama je bio ključ spasa i Srpske vojske i srpske države. Na spas Crnogorske vojske i države kao da niko nije mislio. Po srpskom planu, Crnogorska vojska je unaprijed bila žrtvovana. Država, takođe.

    To su bili sudbonosni dani za Srpsku vojsku, njenu komandu i državno rukovodstvo. Preko Peći, kao polazišta, Srpska vojska se povlačila od početka decembra 1915. zamišljenim pravcem, u unaprijed određenom poretku. Iznurenu, gladnu i prilično demoralisanu Srpsku vojsku čekala su velika iskušenja i nedaće. Odstupanje se mnogima činilo kao neizvjesna i suluda avantura po zimskom vremenu, snijegu i mećavama, i u iščekivanju drugih napadača.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default .....................nastavak..................

    Dezerterstva su bila masovna. Vojska se iz dana u dan osipala. Odmetale su se čitave jedinice. Neke su se raspustale a borci odlazili kućama, dok su se druge predavale neprijatelju, i to masovno.
    Ali istorija srpska o tome ćuti, kao da toga nije bilo.
    Ali tu su bili Crnogorci da zaborave na sebe i svoj spas a da spaavaju srpsku vojsku i hvataju njene dezertere, čitave jedinice.
    Na to nas je u svojim knjigama podsjetio istoricar i etnograf Đorđije M. Ostojić, koji je zabiljeio autentična svjedočenja.
    Umjesto da se i sama povlači pred austrougarskom ofanzivom, uklijetena sa nekoliko strana, Komanda Sandačkog sektora crnogorske vojske preuzela je na sebe delikatan zadatak: da čuva srpske snage od iznenadnih napada, da zaustavi prodor austrougarskih trupa preko Tare i da ne dozvoli srpskim dezerterima i odmetnutim srpskim jedinicama da se predaju austrougarskoj vojsci već da ih hvata i sprovodi do srpske komande. Tako je Crnogorska vojska preuzela ulogu andarma na frontu, ne misleći o sopstvenom izlazu i udesu.
    I raniji i sadanji istoričari ćute da su dezertirali mnogi srpski oficiri i vojnici, demoralisani i očajni, misleći samo na sopstveni ivot. Ta dezerterska masa, bez elje za dalju borbu, iznurena i izgubljena, tumarala je i kretala se bez cilja. I vojnici i starjeine su masovno bacali oruje, bjeali od svoje glavnine, iz fiks-ideju da je najbolje da se predaju najbliim austrougarskim jedinicama i komandama.
    Zato je Komanda Crnogorske vojske, kojoj su na čelu bili srpski oficiri formirala manje operativne jedinice koje su kontrolisale teren, pratile kretanje srpske vojske i budno motrile na dezertere.
    Poto je dezerterstvo bilo masovno, nije bilo teko uočiti tu obeshrabrenu masu koja je vrvila na sve strane. Ta očajna stampeda ojađenih i obeshrabrenih ljudi bilo je vrlo teko i opasno zaustavljati i vraćati natrag.
    Crnogorske specijalne jedinice, formirane specijalno za to, u sastavu od 50 do 400 vojnika krstarile su terenom, hvatale te nesrećnike i vraćale ih nazad srpskoj komandi, a ona ih sprovodila u njihove jedinice. Crnogorci nijesu ni pomiljali na to da se opasnost i nad njima nadvila, da nemaju izlaza. Ali, oni su na sebe zaboravili, kao da je bila sramota traiti sopstveni spas. Iako je to bilo vrlo časno, samoubilački ratovati za spas drugog, mora se priznati da je bilo i vrlo nerazumno i vrlo glupo.
    Zahvaljujući upravo Đorđiju Ostojiću, saznali smo da su se u decembru 1915. iz pravca Nikića, preko avnika i Jezera, kretale prema Lever Tari dvije velike grupe srpskih dezertera: jedna od 1400 a druga 1200 vojnika. Tih 2600 boraca i oficira bilo je naumilo da se preda austrougarskim jedinicama u Lever Tari, nadomak koje su u svome pohodu već bile stigle. Ona manja grupa dezertera je bila iz slavne Drinske divizije. Taj očajni stampedo, ta stihija je ila bez straha, upozoravajući da ce doći do krvoprolića ako neko pokua da je zaustavi. To mnogoglavo čudovite irilo je strah i pusto oko sebe. Kada je ta opasna rulja, na putu prema Lever Tari, stigla u Ramovo drijelo pred nju su izasla dva crnogorska svetenika i tri oficira Crnogorske vojske da je zaustave i, ukoliko krene dalje, upozore da će doći do velikog krvoprolića. Crnogorski svetenici i oficiri su nastojali da ih odvrate od njihove namjere i spriječe predaju neprijatelju. Oni su upozorili tu izgubljenu masu da joj nije dozvoljeno dalje kretanje, a u slučaju da nastavi prema zamiljenom cilju, dočekaće ih vatrom crnogorske jedinice i srpska artiljerija.
    Crnogorski popovi su s krstom u ruci, uz molbe i molitve, a, po običaju, na kraju preklinjanja, kletve i anatemu nastojali da ih zaustave pred bespućem. Upozoravali su ih da moze pasti bratska krv, ali sve je bilo uzalud. Umalo se nijesu dokopali crnogorskih oficira, kako bi im sluili kao taoci i tit prilikom proboja prema Austrijancima. Dezerterska velika gomila je stigla do sela Vrela, blizu Pirlitora. Tu je bila granica: ili da se dezerteri pokore crnogorskoj naredbi i zaustave da idu dalje ili će doći do krvavog sukoba. Ali dezertere nije nita moglo zaustaviti da odustanu. Do sukoba je moralo doći, i dolo je, ba u Vrelima, na jednoj zaravni. Ispred srpskih dezertera, sjeverno i sjeveroistočno, nalazile su se crnogorske pogranične jedinice. One su pazile ne samo na dezertere nego i na Austrijance da ne bi presli Taru i izduili na Pirlitor.
    Po naredbi Vrhovne komande, Crnogorska vojska nije smjela da dopusti da srpski dezerteri pređu preko Tare i predaju se neprijatelju, čak i po cijenu krvavog sukoba. Utvrđene poloaje drala je jezero-aranska jedinica. Poloaji su bili dobro obezbijeđeni od upada i pokuaja prodora austrougarskih jedinica. Drugi dio fronta čuvali su djelovi Sandačke brigade. Na poloajima crnogorske vojske nalazila se i artiljerija, kojom je komandovao srpski oficir. Kada su se na visoravni Bjelasica, oprljenoj snijegom, pojavile jedinice dezertera, s namjerom da se, preko Pirlitora, probiju do Tare i predaju Austrijancima, nastalo je mučno stanje. Naprijed ih nijesu smjeli pustiti, a teko je bilo bratsku krv proliti. Graničari su u znak upozorenja nekoliko puta pucali preko mase, a poto ona nije ustuknula dobili su naređenje da pucaju u nju. I opet se pucalo iznad i oko nje.
    Viđevi da prekaljeni crnogorski ratnici neće da pucaju u masu, razljućeni srpski oficir je sa tri topovska đuleta uspio da je pomuti. Dezerteri su se onda razvili u strijelce i ponovo ustremili ka Tari. Tada je srpski oficir gađao po sredini mase dezertera. Od tih topovskih hitaca poginuo je 21 srpski vojnik, dok ih je oko 70 ranjeno. Poslije velike pometnje, očaja i nevjerice dezerteri su se predali. Crnogorska vojska ih je razoruala i sprovela kod kole u Vrelima.
    Mjetani su mrtve sahranili na mjestu pogibije, a ranjenike su prihvatili i smjestili po kućama. Nakon pruene prve pomoći, ranjenici su prebačeni u ratnu bolnicu na abljaku.
    U Vrelima se ta ogorčena, umorna i iscrpljena masa srpskih dezertera lijepo odmorila i nahranila, oporavila. Seljaci nijesu nita alili, iznijeli su sve to su imali. Crnogorska vojska je zatim tu ogromnu masu dezrtera predala srpskim jedinicama. Nije poznato ta je dalje sa njom bilo.
    Zanimljivo je da se zadugo poslije zavretka rata niko nije javljao od rodbine poginulih srpskih dezertera. Čak, veli Đ. Ostojić, nije ni pokuavao da trai grobove poginulih u tome alosnom okraju.
    Na zauzimanje mjesnih aktivista tridesetih godina prolog vijeka kosti srpskih vojnika su preneene na mjesno groblje, kod crkve u Međuzvalju.
    Tu im je podignut i spomenik na kome pie: U slavu srpskim ratnicima poginulim 1915. u Vrelima.
    Ostojić navodi da je iteljima Vrela teko palo to to su na njihovoj zemlji stradali srpski vojnici od svoje braće, bez obzira to su htjeli da se predaju vapskim regimentama.
    Da dodamo, krajem tridesetih godina ipak se pojavila rodbina izginulih vojnika, odlučna da njihove kosti prenese u zavičaj. Iako su mjetani i u tome htjeli da im pomognu, kad su oni vidjeli s kakvom se brigom i potovanjem ponijelo mjesno stanovnitvo, rodbina je odustala od svoje namjere, ističući da ih neće nositi, jer im je bolje ovđe nego kod nas, da ih u zavičaj prenesu i sahrane.

    Ovaj tragični događaj otvara nekoliko pitanja.

    Zato, kasnije, rodbina nije prenijela njihove kosti u zavičaj odakle su? Da li nije htjela ili nije smjela, poto su izginuli kao dezerteri, da ih prenese u njihovu domovinu, na mjesna groblja. Dezerterstvo se, bilo kojim razlozima da je motivisano, drastično kaznjava. Ono donosi i gubitak vojničke časti a sramotu na familije, mnogima i velike nesreće i patnje. Ali, mnogima sačuva ivot.
    U pobjedničkom nastupu Srpske vojske sa Solunskog fronta sve se zaboravljalo: i rtva crnogorske vojske za spas srpske i hvatanje dezertera. Među oslobodiocima je bilo i dezertera kojima je bilo naređeno da zauzmu Crnu Goru.
    Dok su se srpske jedinice krajem 1915. povlačile prema Albaniji i saveznicima Crnogorska vojska je po velikom snijegu i studeni ratovala za spas druge vojske. Nije se na vrijeme povukla, a nije imala ni kud. Kralj Nikola je s Vladom i dijelom vojske poao u emigraciju. Srpski kralj je ostavio svoju zemlju i narod. On nije odstupio nego se navodno povukao, ostavivi crnogorsku vojsku i kralja na cjedilu, na milost i nemilost neprijatelju.

    Srpski kralj nije ispao izdajnik, a crnogorski jeste, bez svoje krivice! Crnogorski vojnici nijesu dezertirali niti su se predavali neprijatelju, pa su za srpsku elitu izdajnici. Kao da im je vanije bilo da spasavaju mit o Srpstvu nego vlastitu domovinu i gole ivote. Crna Gora je imala manje vojske nego Srbija dezertera, pa je opet na Mojskovcu pobijedila! Bitka na Mojkovcu se pretvorila u veliki crnogorski poraz i nesreću. Crnogorci su sačuvali obraz ali ne i slobodu. Nijesu izgubili vojničku čast ni ljudsko dostojanstvo, ali jesu dravu. Srpski kralj se iz tuđine vratio poslije dvije godine, dok crnogorskom to nije bilo dozvoljeno, čak ni njegovim kostima punih sedam dcenija. Njegove kosti su preneene u Crnu Goru na talasu AB revolucije, uz transparente, kao za instalaciju, ispred Cetinjskog manastira. Na jednom, koji su drali popovi i kaluđerice od Valjeva, pisalo je: Srpskom kralju s kosovskom ljubavlju.



    Kraj

  6. #6
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Европа
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Сердар Јанко Вукотић

    Јанко Вукотић (Чево, Цетиње 18. фебруар 1866. - Београд 4. фебруар 1927) био је сердар и армијски гернарал у војскама Књажевине и Краљевине Црне Горе.
    Био је из познате породице Вукотића из Чева, која је у сродству са краљевским домом Династија Петровић-Његош. Његов отац сердар Станко Машанов Вукотић, син је Машана Вукотића и унук Перка Вукотића. Перко Вукотић имао је и сина Стевана, Машановог брата, чији син војвода Петар Вукотић је отац краљице Милене Петровић Његош, жене краља Николе Петровића Његоша. Сердар Јанко Вукотић био је братанац краљице Милене.
    Након завршене Војне академије у Италији, постепено се пео хијерархијским лествицама, што је битно допринело његовом свестраном и систематском усавршавању и стицању драгоцених искустава на командним и руководећим дужностима.
    Бригадир је постао 1902. године, а 1910. је командовао Првом црногорском дивизијом. Од 1905. је члан Државног ратног савета, а пуну афирмацију достигао је у балканским ратовима. У Првом балканском рату Јанко Вукотић командовао је Источним одредом, посебно се истакавши у операцијама у Санџаку и Метохији, па је убрзо постао начелник штаба Врховне црногорске команде. У Другом балканском рату предводио је Црногорску дивизију у оквиру Прве српске армије против бугарских снага. Црногорска дивизија освојила је положаје на линији Пасаџиково-Калиманци и успешно садејствовала јединицама Српске војске у |Брегалничкој бици, прихватајући одлучујућу борбу против Бугара. У Првом светском рату био је начелник штаба Врховне команде Црногорске војске и командант Херцеговачког одреда и Санџачке војске. Избијањем на Јахорину и Пале јединице Санџачке војске којом је командовао сердар Јанко и јединице Ужичке војске угрозиле су бок и позадину Аустро-Угара на Дрини.
    Велики успех Јанко Вукотић постигао је у току повлачења српске војске преко Црне Горе и Албаније. Тада је Санџачка војска у садејству са снагама Прве српске армије успела да одржи 500 km дугачак фронт и у натчовечанској борби код Мојковца заустави и одбаци непријатељску офанзиву. На тај начин је омогућено несметано повлачење српске војске према лукама на Јадранском мору. После ове битке одликован је бројним српским и савезничким медаљама. Једно вријеме послије Мојковачке битке, провео је у затвору Болдогасон као заробљеник.
    С обзиром на то да није имао мушког потомка стасалог за бој, прослављени војсковођа је у све окршаје увек, као најближег сарадника, водио своју кћерку јединицу Василију, која је пре тога завршила Институт руске царске породице на Цетињу. Од кћерке дванаест година био је млађи син је капетан Вукашин Вукотић, ађутант краља Александра Карађорђевића, који је после Другог светског рата, живео у иностранству, где му је рођен син Јанко Вукотић, који данас живи у Подгорици.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Zna li ko đe je živio ovajčovjek? Trebalo bi ga uputiti. U Mojkovčkoj bici nije učestvovao nijedan srpski vojnik. Mojkovačka bitka je bila kosturnica crnogorske voske, Mojkovačka bitka je odpočela kad se zadnji srpski vojnik ukrcao na saveznički brod. Mojkovačka bitka je nepotrebna klanica Crnogoraca.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Serdar Janko Vukotic - Heroj ili Izdajnik ?

    Volio bih da vidim vase misljenje o Janku Vukoticu
    Click image for larger version. 

Name:	Brigadir_Janko_Vukotic.jpg 
Views:	173 
Size:	10.4 KB 
ID:	99656
    Last edited by alek.crnagora; 25-11-12 at 16:11.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  2. Precicom do nezavisnosti
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 59
    Last Post: 23-02-05, 14:35
  3. Zasto im Liberali nijesu vjerovali?
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 20
    Last Post: 02-03-04, 08:38
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. NEZAMJENLJIVI i NEODOLJIVI veli
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-04, 17:08

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •