Page 4 of 89 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 76 to 100 of 2206

Thread: Pivo(pije)

  1. #76
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by noodle
    ja sam probao da ga nadjem u splitu,ali nisam uspio.ako znas gdje se ima upit u st ili u blizini javi....ja ga nisam nikad probao,ali sam cuo da je masu dobro,pa me bas zanima kakvo je...
    Ako išta načujem, odmah javljam :-D .



    Quote Originally Posted by noodle
    e a moze li mi neko objasnit zasto je toceno pivo toliko bolje od ostalih?zbog amalaze ili...

    Meni se čini da je to.

    Koliko sam shvatio (a i osjetio :mrgreen pivo u limenoj, tj. metalnoj ambalaži je najgora solucija, a tako kažu i experti za ta pitanja.

    Onda dolazi na red flaširano pivo, kao bolja solucija od ovog prethodnog; ali ipak ne i najbolja.

    Za točeno kažu da je naj. A navodno, prave pivopije, npr. po nekim mjestima u Njemačkoj, piju pivo samo ako je točeno na "ispravan" način...
    što među ostalim navodno znači, da se jedna čaša od 2,5 ili 3 dl toči - skoro 4 min. (!). Bar sam tako čitao.
    Zašto baš tako dugo, to ne znam...
    ... ja ne pravim neku veliku razliku među pivom, iako je osjetim.
    Ali ne znam bih li pogodio da mi neko recimo zatvori oči pa da više vrsta piva, tj. čaša - pa da nagađam koja je koja.

    Imao sam jednog prijatelja koji je radio kao kelner, i mogao je po okusu tačno odrediti koja je piva koja, iako čaše iz kojih je pio nijesu imale nikakve oznake na sebi.
    Recimo, za zagrebačko Ožujsko Pivo, i neka druga piva koja su prije bila flaširana u zelene, ali i smeđe boce - mogao je bez gledanja, tj. samo po okusu iz čaše, odrediti koja je koja - tj. u kojoj se čaši nalazi pivo točeno iz zelene, a u kojoj iz smeđe boce.
    Last edited by The Severed Garden; 05-07-06 at 00:18.

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Ako išta načujem, odmah javljam :-D
    Nemoj ti nama nista javljat nego fino budi drug pa donesi jednu gajbicu...

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Za točeno kažu da je naj. A navodno, prave pivopije, npr. po nekim mjestima u Njemačkoj, piju pivo samo ako je točeno na "ispravan" način...
    što među ostalim navodno znači, da se jedna čaša od 2,5 ili 3 dl toči - skoro 4 min. (!). Bar sam tako čitao.
    Pivo nije pivo ako se ne pije toceno...

    Skoro sam imao priliku da u Holandiji, u jednom pabu koji se zove "Fidler" pijem home-made pivo (u samom pabu postoji mini-pivnica dje prave nekoliko vrsta piva) koje mi se, iskreno govoreci, nijes bas posebno svidjelo tako da sam brzo presao (prvog dana) na Staropramen, a onda na Ginis. Svu ovu pricu poceo sam bas zbog ovog drugog - pinta Ginisa se u tom pab toci 3 do 4 minuta. Ja sam (i po tom pitanju) imao srece da naletim na mjesec dana kad radi profesionalni sanker iz Irske i.... ostavio me bez teksta. Pinta Ginisa u tom pabu kosta 4,60e , dobijete je natocenu do vrha, a na vrhu, na pjeni (koja izgleda kao krem) je tocenjem "izvezen"/izveden cvijet ljiljana!!!!! Ne pitajte me kako jer ne znam, ne pitajte me zasto jer ne znam!! Znam da sam ostao bez teksta.... ali na moja ucestala pitanja "Kako???", dobijao sam odgovor u vidu osmjeha!

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Imao sam jednog prijatelja koji je radio kao kelner, i mogao je po okusu tačno odrediti koja je piva koja, iako čaše iz kojih je pio nijesu imale nikakve oznake na sebi.
    Recimo, za zagrebačko Ožujsko Pivo, i neka druga piva koja su prije bila flaširana u zelene, ali i smeđe boce - mogao je bez gledanja, tj. samo po okusu iz čaše, odrediti koja je koja - tj. u kojoj se čaši nalazi pivo točeno iz zelene, a u kojoj iz smeđe boce.
    Dobro - to bas nije problem za toceno. Jako je lako razlikovati Bavariju, Niksicko, Lasko, Jelen i recimo Skopsko. Dok za flase - i ja sam cujao tu pricu, prisustvovao mnogo puta da ljudi nijesu htjeli (ili su izricito trazili) zelenu flasu starog Niksickog (zidara).

    Doooobra tema!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  3. #78
    Join Date
    May 2006
    Location
    Montenegro
    Posts
    824
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Za točeno kažu da je naj. A navodno, prave pivopije, npr. po nekim mjestima u Njemačkoj, piju pivo samo ako je točeno na "ispravan" način...
    što među ostalim navodno znači, da se jedna čaša od 2,5 ili 3 dl toči - skoro 4 min. (!). Bar sam tako čitao.
    Zašto baš tako dugo, to ne znam...
    ja sam u holandiji gledao jedan potpuno drugi nacin sipanja, a kasnije sam u kliku citao tekst u kojem je do detalja objasnjeno tocenje. postoje i takmicenja u tocenju piva dje se bira sanker koji najbolje toci pivo na nivou evrope.

    dakle kako oni to rade:
    - prvo potope casu u sudoperu kroz koju konstantno prolazi voda. ima posebni dio dje preliva da bi bila uvijek svjeza.
    - onda prvo otvore slavinu da krene pivo, koje je nepovratno izgubljeno, da bi izaslo ono sto je stajalo u cijevi do tad.
    - tek tad stave casu ispod slavine, iz koje dosta brzo istice pivo i puste da pjeni i preliva.
    - kad je odnos piva i pjene odgovarajuci zatvore slavinu i jednom lopaticom skinu visak pjene sa case.
    - malo taknu postolje case na jedan peskircic i daju ti je!

    Ovu demonstraciju sam gledao sa hajnekenom, tako da mozda ima veze sa vrstom piva (svijetlo, tamno...), a u kliku su tocili stelu.

    takodje je u kliku pisalo da izmedju svake dvije bacve mora da se propusti voda kroz aparat da bi se isprali ostaci piva iz cijevi.

  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stane Dolanc nesretni
    ja sam u holandiji gledao jedan potpuno drugi nacin sipanja, a kasnije sam u kliku citao tekst u kojem je do detalja objasnjeno tocenje. postoje i takmicenja u tocenju piva dje se bira sanker koji najbolje toci pivo na nivou evrope.

    dakle kako oni to rade:
    - prvo potope casu u sudoperu kroz koju konstantno prolazi voda. ima posebni dio dje preliva da bi bila uvijek svjeza.
    - onda prvo otvore slavinu da krene pivo, koje je nepovratno izgubljeno, da bi izaslo ono sto je stajalo u cijevi do tad.
    - tek tad stave casu ispod slavine, iz koje dosta brzo istice pivo i puste da pjeni i preliva.
    - kad je odnos piva i pjene odgovarajuci zatvore slavinu i jednom lopaticom skinu visak pjene sa case.
    - malo taknu postolje case na jedan peskircic i daju ti je!
    ...
    takodje je u kliku pisalo da izmedju svake dvije bacve mora da se propusti voda kroz aparat da bi se isprali ostaci piva iz cijevi.
    Tacno tako je bilo - s tim sto u ovom slucaju pivo nije oticalo brzo nego bas dugo, prelivalo se i lopaticom skidao visak pjene, kad spane nivo ponovo se dodavalo pivo i izvodio ovaj ljiljanov cvijet o kojem sam pricao.

    Kakav mi je sad merak na pivo.... vjerovat ne mozete!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  5. #80
    Join Date
    May 2006
    Location
    Montenegro
    Posts
    824
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    odma voda na usta krece kad pomislim na onu mokru casu punu lednog piva koje preliva! majko! a onda onaj prvi gutljaj koji se ne moze porediti ni sa cim drugim! da nijesam na posa' sad bi ga smaka, ovako cekam makar do 9.

  6. #81
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default pivo i parizer (radnički doručak)

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Nemoj ti nama nista javljat nego fino budi drug pa donesi jednu gajbicu...
    Se razme


    Pinta Ginisa u tom pabu kosta 4,60e , dobijete je natocenu do vrha, a na vrhu, na pjeni (koja izgleda kao krem) je tocenjem "izvezen"/izveden cvijet ljiljana!!!!! Ne pitajte me kako jer ne znam, ne pitajte me zasto jer ne znam!! Znam da sam ostao bez teksta.... ali na moja ucestala pitanja "Kako???", dobijao sam odgovor u vidu osmjeha!
    predobro :-D


    Quote Originally Posted by Stane Dolanc nesretni
    dakle kako oni to rade:
    - prvo potope casu u sudoperu kroz koju konstantno prolazi voda. ima posebni dio dje preliva da bi bila uvijek svjeza.
    - onda prvo otvore slavinu da krene pivo, koje je nepovratno izgubljeno, da bi izaslo ono sto je stajalo u cijevi do tad.
    - tek tad stave casu ispod slavine, iz koje dosta brzo istice pivo i puste da pjeni i preliva.
    - kad je odnos piva i pjene odgovarajuci zatvore slavinu i jednom lopaticom skinu visak pjene sa case.
    - malo taknu postolje case na jedan peskircic i daju ti je!

    Ovu demonstraciju sam gledao sa hajnekenom, tako da mozda ima veze sa vrstom piva (svijetlo, tamno...), a u kliku su tocili stelu.

    takodje je u kliku pisalo da izmedju svake dvije bacve mora da se propusti voda kroz aparat da bi se isprali ostaci piva iz cijevi.
    koji su to rituali čoče... hehe... :-D


    odma voda na usta krece kad pomislim na onu mokru casu punu lednog piva koje preliva! majko! a onda onaj prvi gutljaj koji se ne moze porediti ni sa cim drugim! da nijesam na posa' sad bi ga smaka, ovako cekam makar do 9.
    Eto, ja se baš vratio izvana, đe sam krknuo 6-7 "flašica" Starog Češkog (Daruvarska Pivovara (iz Slavonije))... jednostavno nijesam više mogao izdržati pritisak nakon čitanja ove diskusije... a i dobro dođe kao zagrijavanje za vikend...:mrgreen:

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................!

    Nagrdiste me juce!

    Direktno zapucah na Kamenovo, bucnuo se u onu chorbu od mora i direktno u kafic na toceno.... do 9h sinoc, pa u CT... zora me nasla! Udarismo po ovom mrskom niksickom neprijatelju....

    ....sto mi dade ideju za pitanje jutros:

    Jesam li ja nesto uvrtio ili se Niksicko razlikuje od ambalaze do ambalaze?

    Pio sam na plaz toceno - ok, super je bilo, ali u kaficima cetinjskim imaju 3 vrste ambalaze - Veliko 0,5l, Nik Gold 0,33l i jos jedna duguljasta boca isto 0,33l. E ovo trece nema nikakve slicnosti sa prva dva koja su - koliko toliko - slicna....

    Ili sam ja samo izmijesao kolicinu......
    Caesar`s wife must be above suspicion

  8. #83
    Join Date
    May 2006
    Location
    Montenegro
    Posts
    824
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Jesam li ja nesto uvrtio ili se Niksicko razlikuje od ambalaze do ambalaze?

    Pio sam na plaz toceno - ok, super je bilo, ali u kaficima cetinjskim imaju 3 vrste ambalaze - Veliko 0,5l, Nik Gold 0,33l i jos jedna duguljasta boca isto 0,33l. E ovo trece nema nikakve slicnosti sa prva dva koja su - koliko toliko - slicna....

    Ili sam ja samo izmijesao kolicinu......

    ono duguljasto ti je povratna ambalaza 0.33 koje je nesto prilicno jeftino pa ga praktikuju u jevrejskim lokalima , a i ja sam takodje misljenja da je nesto grdje od ovih drugih, mada nisam probao ovo novo od 0.5.

    a sto se tice kolicine...

  9. #84
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden
    Eto, ja se baš vratio izvana, đe sam krknuo 6-7 "flašica" Starog Češkog (Daruvarska Pivovara (iz Slavonije))... jednostavno nijesam više mogao izdržati pritisak nakon čitanja ove diskusije... a i dobro dođe kao zagrijavanje za vikend...:mrgreen:

    probao sam staro cesko jednom iz limenke i smucio mi se zivot... prelose mi je bilo.ali to je mozda i zbog ambalaze...
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  10. #85
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by noodle
    probao sam staro cesko jednom iz limenke i smucio mi se zivot... prelose mi je bilo.ali to je mozda i zbog ambalaze...
    Ne'am pojma . Meni je OK.
    U svakom slučaju - Staro Češko, pa čak i Pan-Pivo (Osječko, ja mislim) su mi bolji i od Ožujskog i od Karlovačkog, koji su pre-razvikani
    - a zapravo odvratni :mrgreen:.

    Iako kažem, Velebitsko je priča za sebe. Mislim da su čak proširili asortiman, pa sad uz Velebitsko iz iste pivovare ide i Gospićko (ili tako nekako) pivo, a i nekakvo Kasačko pivo (ja mislim nešto u stilu - konji u kasu, pa valjda zato Kasačko ... čudni su ti Ličani ).

    Biće da je ovo sa Starim Češkim vjerovatno zbog ambalaže .
    Treba svakako što je češće moguće izbjegavati pivo iz limenke i plastične boce.

  11. #86
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden

    Biće da je ovo sa Starim Češkim vjerovatno zbog ambalaže .
    Treba svakako što je češće moguće izbjegavati pivo iz limenke i plastične boce.

    da vrlo vjerovatno da je do ambalaze...moram onda nac negdje u staklenim bocama da probam...

    a kad smo vec guinness-a...jeste primjetili kako kad se kupi u limenci ima plasticnu lopticu unutra? zanimljivo rjesenje..

    P.S. Je li ko probao Leffe tamno pivo? stvarno prepredobro.....
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................!

    Eh.... sjecanja pusta...!

    Nikad necu zaboravit voznju, poluprazan baton mus, a umjesto razgledanja znamenitosti moj pogled bjese uronio u dva prelijepa smedja oka. Vec poslije 10 minuta, sjedeci na trgu Klisi,na losem spanskom pokusavah sklopiti smislenu recenicu, kad atmosferu (srecom samo na tren) prekide debeljuskasti konobar: "Votre <<Leffe triple>>, Monsieur. Mes complimets, Madomoiselle...." !!!!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  13. #88
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Eh.... sjecanja pusta...!

    Nikad necu zaboravit voznju, poluprazan baton mus, a umjesto razgledanja znamenitosti moj pogled bjese uronio u dva prelijepa smedja oka. Vec poslije 10 minuta, sjedeci na trgu Klisi,na losem spanskom pokusavah sklopiti smislenu recenicu, kad atmosferu (srecom samo na tren) prekide debeljuskasti konobar: "Votre <<Leffe triple>>, Monsieur. Mes complimets, Madomoiselle...." !!!!
    hehehe
    sto cini cetinjski zavodnik
    ps. duzan si toceno niksicko odavnooooooooooooo
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Eh.... sjecanja pusta...!

    Nikad necu zaboravit voznju, poluprazan baton mus, a umjesto razgledanja znamenitosti moj pogled bjese uronio u dva prelijepa smedja oka. Vec poslije 10 minuta, sjedeci na trgu Klisi,na losem spanskom pokusavah sklopiti smislenu recenicu, kad atmosferu (srecom samo na tren) prekide debeljuskasti konobar: "Votre <<Leffe triple>>, Monsieur. Mes complimets, Madomoiselle...." !!!!

    nisam ocekivao da ce Leffe probudit bas ovakva sjecanja,ali lijepo,jer ovo pivo zasigurno zasluzuje sve najljepse
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................!

    Quote Originally Posted by zippy
    hehehe
    sto cini cetinjski zavodnik
    ps. duzan si toceno niksicko odavnooooooooooooo
    Samo sto cemo morat da obezbijedimo brodic za voznju Moracom, divicemo se Milenijumu, hotelu "Podgorica" i City Beks-u

    Ali ugodjaj vremena provedenog sa miss zippy nema adekvatan kvalitativni pandan! Sa zadovoljstvom!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  16. #91
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Samo sto cemo morat da obezbijedimo brodic za voznju Moracom, divicemo se Milenijumu, hotelu "Podgorica" i City Beks-u

    Ali ugodjaj vremena provedenog sa miss zippy nema adekvatan kvalitativni pandan! Sa zadovoljstvom!

    ja sam vec smislia svoj autfit za ovo nesvakidasnje druzenje
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Kad choek ozhedni :mrgreen:
    Io ci credo!

    Welcome



  18. #93
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    nk-bgd
    Posts
    688
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ahahahaha, kume nijesi valjda.....
    I'm coming out of my cage...

  19. #94
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jesam kume i zha mi nije
    Io ci credo!

    Welcome



  20. #95
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    over the rainbow...
    Posts
    549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam proslog ljeta bila na BEER fest-u u BGD i probala sam preko 10 vrsta piva,nasih i stranih,i bez dvoumljenja najbolje je niksicko :!:
    The taste was sweeter...

  21. #96
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam bio u Berlinu par dana prije pocetka svetskog prvenstva..uh kakva piva...ona piva KOKTEL...raznih boja ukusa...uh kakvo ludilo

  22. #97
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam sinoc bio u jedan bar i pio neki brooklyn lager. Kako je dobro Pivo ljudi odushevio sam se. Jako, a tamnije... Popih jedno 10,12 i jedva se doma dovukoh
    Io ci credo!

    Welcome



  23. #98
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    nk-bgd
    Posts
    688
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    fak kume, mnogo....
    ja sam sinoc bio u irskom pabu ovdje u makau
    i odrao se od fostersa...... nije loshe nije loshe.
    I'm coming out of my cage...

  24. #99
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo jedan mali tekst kao doprinos ovom finom topicu.
    (T-Portal)
    Jedan je mudrac još prije nekoliko stoljeća rekao: Pivo je živi dokaz da nas Bog voli i želi da budemo sretni. Zemljani, a pogotovo muškarci obožavaju ovaj napitak od hmelja u mnogim njegovim varijacijama. Ponekad i pivo voli nas: nekoliko posljednjih istraživanja ukazalo je na njegove blagotvorne učinke – naravno, kada se konzumira u koliko-toliko razumnim količinama.

    Primjerice, prošlogodišnja znanstvena studija provedena u Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji pokazala je da umjerena konzumacija piva može suzbiti upalne procese i tako smanjiti rizik od srčanih bolesti. Drugo istraživanje, provedeno na dvadesetak tisuća ispitanika u Sjedinjenim Državama, navodi na zaključak da osobe koje konzumiraju jedno ili dva piva dnevno imaju za 50 posto manju šansu da će im zakazati srce.

    Većina stručnjaka slaže se da je za većinu ljudi jako teško održati konzumaciju alkohola u razumnim i umjerenim okvirima

    Pivo može biti dobro i za mozak: prije dvije godine znanstvenici iz Bostona otkrili su da je među tzv. 'laganim' pivopijama (koji popiju do šest piva tjedno), kao i onim 'umjerenim' (sedam do 14 piva tjedno) manji postotak moždanih udara.

    To se objašnjava time što pivo pospješuje krvotok i tako sudjeluje u prevenciji začepljenja krvnih žila.

    No treba ipak istaknuti jednu važnu stvar: ljudi koji popiju više od 15 piva tjedno (definirani kao 'teški' pivopije) imaju najmanji broj moždanih udara, no u tom slučaju postoji više nego opravdana sumnja da se mnogi od njih često i napiju, a dokazano je da to na drugi način može oštetiti moždane stanice i tkivo.

    Umjerenim količinama piva može se i reducirati stres, smanjiti tjeskobu, povećati samopouzdanje, poboljšati raspoloženje... Sve to zna svatko tko ga je barem nekoliko puta u životu pio, ali isto tako zna i da su ti efekti samo privremeni, a kod svakog pretjerivanja može doći do neželjenih posljedica. Nije za zanemariti ni prehrambena vrijednost piva, pića s mnoštvom korisnih hranjivih sastojaka – bjelančevina, vitamina B, magnezija, selena, željeza...
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  25. #100
    Join Date
    May 2006
    Location
    Montenegro
    Posts
    824
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    samo bih da pitam koja sam grupa ja ako popijem 10-15 piva svaku noc, osim ako sam jos boles'an od prethodne, i kolika je vjerovatnoca da ce mi se sto ruzno desit'?!

    hvala

Page 4 of 89 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •