Results 1 to 21 of 21

Thread: Sukob, agresija ili nesporazum ?

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    kad nadjes put do mene, znaces
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post Sukob, agresija ili nesporazum ?

    Dugo sam razmisljala o ljudskoj sposobnosti/ nesposobnosti rjesavanja konflikta, rado bih se vec na pocetku ogradila, mislim da konflikte izmedju dvije individue a ne nacija, entiteta itd.
    Poznato je da su muskarci agresivniji od zena i razlog je opstanak vrste, dok su zene pasivno agresivne jednostavno zato sto su fizicki slabija bica. Mislim da ce ova muska agresvnost koja im je u genima, vremenom biti svitched –off , kao sto biva sa funkcijama koje su nepotrebne. (da se muski dio foruma nebi nasao uvrjedjen ne mislim sad da ste neki siledjije vec ne moze mi trenutno pasti napamet rjec koja bi vise odgovarala)
    Ove osobenosti uticu na nacin koji rjesavamo konflikte, muskarci su glasniji, fizicki pokazuju svoju nadmoc cak i kroz nasilje dok zene idu nekom nizom linijom otpora, sve prema zakonima prirode.
    Nadam se da se do sad slazete sa mnom.
    Ovo se odrazava naravno i na poslovne relacije, ne samo privatnecesto nismo ni svjesni toga dok nam se neskrene paznja na to. Kolege vas mozda vide kao dominantnu, egocentricnu, ili jednostvano osobu koja tjera po svom.
    Moglo bi se a nadam se i da ce biti dosta polemike oko ovog.
    Voljela bih cuti od vas, kako vi razmislajte o ovom? Da li je nacini na koji rjesavamo sukobe, stvar vaspitanja, obrazovanja, zivotnog iskustva? Sredine? Prepoznajete li utsak istih na vas nacin rjesavanja sukoba?Dali vam je neugodna pomisao na konflikte? Da li ostavljate iza sebe nerjesene situacije, ili volite da ste na cisto sa svim ?
    Da li ste pokusali da nadjete neki faktor koji se ponavlja ?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lady abu bin crazy View Post
    Voljela bih cuti od vas, kako vi razmislajte o ovom? Da li je nacini na koji rjesavamo sukobe, stvar vaspitanja, obrazovanja, zivotnog iskustva? Sredine?
    Sve ovo + karakter + trenutno raspoloženje.
    Never Complain, Never Explain

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Lady abu bin crazy View Post
    Poznato je da su muskarci agresivniji od zena i razlog je opstanak vrste, dok su zene pasivno agresivne jednostavno zato sto su fizicki slabija bica.
    Zene kao one od kojih je zavisio opstanak vrste birale su jace ili kako kazes agresivnije jer prirodna selekcija samo jace preferira. Mislim da taj genski materijal i nije bitan za rjesavanje sukoba.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlicna referenca za dalju pricu o konfliktima, koja mi zaokuplja paznju evo vise od godinu dana, je Nesov ekvilibrijum i Nesova rjesenja za pregovore[John Nash].
    Do konflikata dolazi, grubo receno, kada su neciji interesi ugrozeni tudjim interesima.
    Nes bi reko non- cooperative games= cisto rivalstvo= zero sum...
    E sad, gospodin beautiful mind je utvrdio [matematikom ] da nikad za dvije strane iste stvari nemaju jednaku vrijednost, pa se s toga moze doci do win-win situacije, tj. svako da dobije ono sto hoce uz minimum odricanja. Za ovo su potrebni pregovori [za rjesavanje konflikata, bargaining], a oni moraju biti postavljeni u sisteme vrijednosti "igraca".
    Ove metode se danas mnogo koriste u tehnikama pregovora, a imala sam prilike da ucestvujem u jednoj pojednostavljenoj vjezbi.
    Ne znam sta mi bi da pisem o ovome, al mislim da je vrijedno paznje ukoliko bilo ko od nas zeli da radi na licnom razvoju i pokusa da nadje najbolje modele za pregovore u svakodnevnom zivotu;

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lady abu bin crazy View Post
    Dugo sam razmisljala o ljudskoj sposobnosti/ nesposobnosti rjesavanja konflikta, rado bih se vec na pocetku ogradila, mislim da konflikte izmedju dvije individue a ne nacija, entiteta itd.
    Poznato je da su muskarci agresivniji od zena i razlog je opstanak vrste, dok su zene pasivno agresivne jednostavno zato sto su fizicki slabija bica. Mislim da ce ova muska agresvnost koja im je u genima, vremenom biti svitched –off , kao sto biva sa funkcijama koje su nepotrebne. (da se muski dio foruma nebi nasao uvrjedjen ne mislim sad da ste neki siledjije vec ne moze mi trenutno pasti napamet rjec koja bi vise odgovarala)
    Ove osobenosti uticu na nacin koji rjesavamo konflikte, muskarci su glasniji, fizicki pokazuju svoju nadmoc cak i kroz nasilje dok zene idu nekom nizom linijom otpora, sve prema zakonima prirode.
    Nadam se da se do sad slazete sa mnom.
    Ovo se odrazava naravno i na poslovne relacije, ne samo privatnecesto nismo ni svjesni toga dok nam se neskrene paznja na to. Kolege vas mozda vide kao dominantnu, egocentricnu, ili jednostvano osobu koja tjera po svom.
    Moglo bi se a nadam se i da ce biti dosta polemike oko ovog.
    Voljela bih cuti od vas, kako vi razmislajte o ovom? Da li je nacini na koji rjesavamo sukobe, stvar vaspitanja, obrazovanja, zivotnog iskustva? Sredine? Prepoznajete li utsak istih na vas nacin rjesavanja sukoba?Dali vam je neugodna pomisao na konflikte? Da li ostavljate iza sebe nerjesene situacije, ili volite da ste na cisto sa svim ?
    Da li ste pokusali da nadjete neki faktor koji se ponavlja ?
    Ne znam Lady, mene kad bi moja bivša cura "spucala nogom" u bradu, sa nekim Djiju-djicu potezom, teško bi mi bilo da registrujem tu pasivnu agresivnost.
    Ako je to pasivno-agresivno ponašanje, onda je vrlo bolno.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,650
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    na planeti Zemlji postoje (od zivih organizama) : zivotinje , biljke i alge...
    biljke i alge sigurno nismo
    f6

  7. #7
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    kad nadjes put do mene, znaces
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Zene kao one od kojih je zavisio opstanak vrste birale su jace ili kako kazes agresivnije jer prirodna selekcija samo jace preferira. Mislim da taj genski materijal i nije bitan za rjesavanje sukoba.
    Meni se nekako cini da jeste. Mislim da ce me dosta zena podrzati kada kazem da ne moze izaci iz nekog konflikta, recimo licne prirode sa muskarcem bas zbog njegove dominantnosti, sad sam prinudjena da generalizujem,ali smatram da je tako, i da zene zbog te svoje pasivne agresivnosti otezavaju rjesavanje problema. Znas ono : joj, hocemo li se uvjek svadjati oko toga?


    Quote Originally Posted by Tudjinka View Post
    Odlicna referenca za dalju pricu o konfliktima, koja mi zaokuplja paznju evo vise od godinu dana, je Nesov ekvilibrijum i Nesova rjesenja za pregovore[John Nash].
    Do konflikata dolazi, grubo receno, kada su neciji interesi ugrozeni tudjim interesima.
    Nes bi reko non- cooperative games= cisto rivalstvo= zero sum...
    E sad, gospodin beautiful mind je utvrdio [matematikom ] da nikad za dvije strane iste stvari nemaju jednaku vrijednost, pa se s toga moze doci do win-win situacije, tj. svako da dobije ono sto hoce uz minimum odricanja. Za ovo su potrebni pregovori [za rjesavanje konflikata, bargaining], a oni moraju biti postavljeni u sisteme vrijednosti "igraca".
    Ove metode se danas mnogo koriste u tehnikama pregovora, a imala sam prilike da ucestvujem u jednoj pojednostavljenoj vjezbi.
    Ne znam sta mi bi da pisem o ovome, al mislim da je vrijedno paznje ukoliko bilo ko od nas zeli da radi na licnom razvoju i pokusa da nadje najbolje modele za pregovore u svakodnevnom zivotu;
    Interesantno, jest ova matematika primjenjiva cak i u drustvenim naukama. Malo sam citala o ovome mada nemogu reci da za sad imam neko formirano misljenje.Kako to izgleda u praksi, bilo bi zanimljivo cuti, pa ako imas kad


    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Ne znam Lady, mene kad bi moja bivša cura "spucala nogom" u bradu, sa nekim Djiju-djicu potezom, teško bi mi bilo da registrujem tu pasivnu agresivnost.
    Ako je to pasivno-agresivno ponašanje, onda je vrlo bolno.
    A i nek si je se rjesio, jos ce ostaviti posljedica na tebi :lolblue:
    Htjedoh ti napisati, da nadjes sebi neku pasivnu, koja ce ti piti krv na tenane ...pa se skontah da sam ti vec dala jedan savjet na ljubavi, da ne pretjeram

    Quote Originally Posted by acs View Post
    na planeti Zemlji postoje (od zivih organizama) : zivotinje , biljke i alge...
    biljke i alge sigurno nismo
    Zaboravio si poltrone :mrgreen:

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Lady abu bin crazy View Post
    Mislim da ce me dosta zena podrzati kada kazem da ne moze izaci iz nekog konflikta, recimo licne prirode sa muskarcem bas zbog njegove dominantnosti, sad sam prinudjena da generalizujem,ali smatram da je tako, i da zene zbog te svoje pasivne agresivnosti otezavaju rjesavanje problema. Znas ono : joj, hocemo li se uvjek svadjati oko toga?
    Iskreno govoreci nekako ne razumijem pojam pasivne agresivnosti ukoliko to nije ono sitno dzangrizanje. Vjerovatno se u konflikte i ulazi zbog pokusaju da se nametne dominantnost, ali tesko da se zbog nje ne moze izaci. Moguce da su tada neke druge racunice po srijedi i neki drugi uslovi koji zenama otezavaju rjesavanje problema. Generalno za sve vrste konflikata mislim da je karakter taj koji odlucuje i o ulasku i o izlasku iz njega iz konfliktinih situacija.
    Kad se djetetu uzme igracka najcesce place jer to je jedini nacin da izrazi i nemoc da je povrati od jacega, i strah da to njegovo nije vise njegovo, i to sto se nema cime igrati.....
    Djavo ce ga znati da li je to neko atavisticko nasljedje potrebe da se nesto, ili neko, posjeduje
    , ali tu potrebu imaju svi. Nacin na koji se do toga dolazi ili kako se ponasa kad se to gubi je stvar karaktera pri cemu se naravno ne ulazi u patoloske slucajeve koji su ipak mnogo rjedji.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lady abu bin crazy View Post
    Mislim da ce me dosta zena podrzati kada kazem da ne moze izaci iz nekog konflikta, recimo licne prirode sa muskarcem bas zbog njegove dominantnosti, sad sam prinudjena da generalizujem,ali smatram da je tako, i da zene zbog te svoje pasivne agresivnosti otezavaju rjesavanje problema. Znas ono : joj, hocemo li se uvjek svadjati oko toga?
    Tacno.
    ______

    Inace, ima zanimljiv topic na slicnu temu https://forum.cdm.me/showthread.php?t=30627
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ono sto mi je interesantno je to da se konflikt (uopsteno znacenje termina) uglavnom posmatra u iskljucivo negativnom smislu, uz cesto zanemarivanje vrlo ocigledne cinjenice da je upravo konflikt (prije svega misljenja i ideja pa onda i svega ostalog) je jedan od glavnih pokretaca ljudske kreativnosti i progresa uopste.

    Hipoteticki receno, kada dodjemo do tacke gdje preovladava samo jedna dominantna ideja (bez obzira o cemu se radi i na cemu se zasniva), dolazimo i do svojevrsnog neprirodnog monopola sa predvidljivim negativnim posljedicama.
    Last edited by MadGod; 13-12-07 at 12:22.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    MadGod, podrzavam sto si rekao!
    Treba uciti da bi se napredovalo, a uci se samo od nepoznatoga, a prema nepoznatom ljudi ispocetka cesto imaju otpor, pa zato dolazi do sukoba.
    I upravo zato mislim da se svaki sukob treba resiti, jer inace nema ucenja, vec samo ostaje nepoverenje i ogorcenje, a to je nazadno.

    Konstruktivne su reshene svadje, a nereseni sukobi su destruktivni.
    Zato - samo hrabro u resavanju sukoba!
    Last edited by odli; 13-12-07 at 12:29.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  12. #12
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ne vidim kako mozes podrzavati nesto sto sam rekao a onda napisati nesto potpuno suprotno jednu recenicu kasnije.

    Sta je "rjesenje" bilo kog sukoba? "Pobjeda" jedne strane? Kompromis?

  13. #13
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Sta je "rjesenje" bilo kog sukoba? "Pobjeda" jedne strane? Kompromis?
    Razumijevanje suprotnog stanovista i motivacije.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Hipoteticki receno, kada dodjemo do tacke gdje preovladava samo jedna dominantna ideja (bez obzira o cemu se radi i na cemu se zasniva), dolazimo i do svojevrsnog neprirodnog monopola sa predvidljivim negativnim posljedicama.
    Neki kazu da oni koji sve znaju nikad nista novo ne izmisle jer unaprijed su sigurni da to nema smisla ni probati, dok oni koji ne znaju ipak probaju i ....

  15. #15
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Razumijevanje suprotnog stanovista i motivacije.
    I don't think so. Razumijevanje je jos jedna od onih vrlo subjektivnih stvari. Kao sto na primjer ja tebe odlicno razumijem, ali ne na nacin na koji ti sebe razumijes i na koji bi htjela da te ja razumijem. Meni su tvoji stavovi i motivacija kristalno jasni, i isto toliko kristalno neprihvatljivi.

    Rezultat je sukob misljenja. Koji meni nimalo ne smeta, naprotiv, cak je i podsticajan.

    Koliko ja shvatam iz tvoje price, ti vjerujes da se sva misljenja mogu pribliziti, i da se svi konflikti mogu rijesiti, pa pored svega jos i to da su takva "konstruktivna" rjesenja "dobra" i da njima treba teziti. Zasto? Kad si se i sama slozila sa tim da razlicitost i sukobljavanje misljenja u neku ruku i neophodno.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma to ti je ono andjeo i djavo, dobro i loše,sukob, konflikt, ovo-ono, podstiče se stvaralaštvo (smišljaju se raznovrsni načini ko da nadjača koga) i na kraju pobijedi LjUBAV, koja je u stvari Bog, samo što neuki to ne znaju, ali pojaviće se Mesija i svima će doći iz g***** u glavu.
    Never Complain, Never Explain

  17. #17
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    I don't think so. Razumijevanje je jos jedna od onih vrlo subjektivnih stvari. Kao sto na primjer ja tebe odlicno razumijem, ali ne na nacin na koji ti sebe razumijes i na koji bi htjela da te ja razumijem. Meni su tvoji stavovi i motivacija kristalno jasni, i isto toliko kristalno neprihvatljivi.
    Ako me ne razumijes na moj nacin, onda znaci da me ne razumijes, jer istinsko razumijevanje se postize tak kad se 'udje u kozhu ' drugoga...
    Ako me na taj istinski nacin razumijes, to ne mora da znaci i da apsolutno prihvatas moje glediste!
    Razumijevanje i prihvatanje su razlicite stvari..

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Koliko ja shvatam iz tvoje price, ti vjerujes da se sva misljenja mogu pribliziti, i da se svi konflikti mogu rijesiti, pa pored svega jos i to da su takva "konstruktivna" rjesenja "dobra" i da njima treba teziti. Zasto? Kad si se i sama slozila sa tim da razlicitost i sukobljavanje misljenja u neku ruku i neophodno.
    Vjerujem da se svi konflikti sigurno mogu rijesiti, ali to ne znaci obavezno da ce se gledista pribliziti, nego da ce se jednostavno razumjeti suprotno glediste. Kapiras - u smislu ne utapanja gledista jedno u drugo, vec u smislu sklapanja razlicitih djelica mozaika, koji nikada nece i ne mogu biti isti, ali samo zajedno cine smislenu cjelinu.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Ako me ne razumijes na moj nacin, onda znaci da me ne razumijes, jer istinsko razumijevanje se postize tak kad se 'udje u kozhu ' drugoga...
    Ali vidis, mene uopste ne zanimas ti - zanima me samo ono sto je tvoj stav. Posto govorimo istim jezikom, ja razumijem ono sto kazes, ali na to gledam drugacije nego ti, odnosno imam drugacije misljenje o tim stavovima i onome sto ti stavovi impliciraju.

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Kapiras - u smislu ne utapanja gledista jedno u drugo, vec u smislu sklapanja razlicitih djelica mozaika, koji nikada nece i ne mogu biti isti, ali samo zajedno cine smislenu cjelinu.
    Kakvu to smislenu cjelinu? Sta je smisao te cjeline? Odakle ta cjelina, i odakle joj uopste smisao?
    Last edited by MadGod; 13-12-07 at 16:24.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Kakvu to smislenu cjelinu? Sta je smisao te cjeline? Odakle ta cjelina, i odakle joj uopste smisao?
    Kad se pomiješaju babe i žabe podstiče se kreativnost BOGOTI!
    Never Complain, Never Explain

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titovgrad
    Posts
    4,914
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nikolina tebe mora da je Smilja poduchavala u srednju
    Koga je gladni otac pravio, dovijeka ce gladan bit...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stetni View Post
    Nikolina tebe mora da je Smilja poduchavala u srednju
    Ne ne, ovo sam sve od Odli naučila.
    Never Complain, Never Explain

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. nesporazum 3G i EDGE
    By znalac77 in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-05, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •