Results 1 to 12 of 12

Thread: Religije i pollitika

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Religije i pollitika

    Ocigledno da se sve religije svijeta bave politikom. Sta mislite o tome?


    Jezerinac: Krist je Crkvi dao mandat

    KARLOVAC - "Crkva je mandat da se obraća vjernicima primila od Isusa Krista", rekao je u crkvi sv. Franje Ksaverskog u Karlovcu vjernicima vojni ordinarij Juraj Jezerinac, odgovarajući, kako je rekao, na pitanje nekih političara u nedavnoj predizbornoj kampanji "tko je ovlastio biskupe da govore vjernicima". Kako je ocijenio Jezerinac, "to govori osoba koja ne zna najosnovnije stvari".

    "Još je tragičnije ako se netko usudi tumačiti vjeru, a nije vjernik. Stoga se ne čudimo određenim nesporazumima, koji su uglavnom posljedica neznanja s područja vjere. A neznanje je najopasnije u čovjekovu [COLOR=#018D25 ! important]životu[/color]", rekao je Jezerinac.

    Kako je rekao, Crkva je mandat primila od Isusa Krista, a onda je Crkva ovlastila biskupe i svećenike da govore vjernicima. "Upravo je Kristov namjesnik, kojeg danas predstavlja papa Benedikt Šesnaesti, ovlastio biskupe da se obraćaju vjernicima", dodao je.

    Ustvrdio je da se danas dobiva dojam "kao da Krista više nema", a to je zato što "nema više onih koji bi širili Evanđelje".

    Govoreći o sv. Franji Ksaverskom, zaštitniku misija, podsjetio je da je on bio pravi primjer kako se širi Evanđelje "jer je za [COLOR=#018D25 ! important]života[/color] krstio više od 30.000 ljudi" te kako je poznata njegova poruka da "mnogi ljudi ne postaju kršćani samo zato što ih nema tko privesti kršćanstvu". (H)
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Mislim da da.

    Ali ne sumnjam da ce se neko vec naci sa drugacijim misljenjem.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Mislim da da.

    Ali ne sumnjam da ce se neko vec naci sa drugacijim misljenjem.
    Mislis da da?!? Sta da? Sve se bave politikom, to je cinjenica. Sta ti mislis o tome? Trebaju li religije da se bave politikom ili ne? Da li je to korisno i za koga?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,459
    Thanks Thanks Given 
    5,593
    Thanks Thanks Received 
    5,055
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    Mislim da nije pravilan naslov topika. Nije religija povezana sa politkom direktno vec su (z)vjerske organizacije povezane sa politikom (direktno).
    Ili grijesim.



    mali edit: pod organizacijama mislim da njihove predstavnike.
    Last edited by Antares; 05-12-07 at 00:20.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Mislim da nije pravilan naslov topika. Nije religija povezana sa politkom direktno vec su (z)vjerske organizacije povezane sa politikom (direktno).
    Ili grijesim.



    mali edit: pod organizacijama mislim da njihove predstavnike.
    Naziv topica samo stavlja u odnos razlicite religije i politiku. Religije su organizovane na razlicite nacine, najpoznatije su crkve i sekte. I jedne i druge uticu na politiku u drustvu u kojem se nalaze. Primjer koji je naveden u vezi KC u Hrvatskoj samo je zadnji slucaj. Katolicka crkva u Hrvatskoj se u vrijeme tek zavrsenih izbora u Hrvatskoj u vise navrata oglasila sa svojom podrskom HDZ. Isto ako poznato je da katolicki svestenici na misama iznose vjernicima stav crkve prema politickim desavanjima. Vrlo slicnu djeluju i pravoslavni svestenici, ali i islamske hodze, kao i predstavnici razlicitih sekti. ... Inace, pod religijom podrazumijevam neki oblik organizovanog vjerovanja, dok bi sustina religije bila vjera. Religija je institucionalizovani i organizovani oblik vjere. Bilo bi donekle pogresno da sam stavio vjera i politika jer se ne radi o slicnom nivou posmatranja, posto je politika nacin raspodjele moci u drustvu. Dakle, religija je nacin organizovanja vjere, a politika nacin organizovanja i raspodjele moci u drustvu. Par, religija-politika, na sustinskom nivou mogao bi da glasi vjera-moc. ... Uglavnom, zapitah se (vas) kakav jeste i kakav bi trebao da bude odnos religije kao organizovanog oblika vjere i politike kao organizovanog oblika raspodjele moci?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Mislis da da?!? Sta da? Sve se bave politikom, to je cinjenica. Sta ti mislis o tome? Trebaju li religije da se bave politikom ili ne? Da li je to korisno i za koga?
    Izvini na pitanju, ali sta bi ti da ja "mislim" o tome? Moje licno misljenje po mnogo cemu je komplikovano, opsirno i uglavnom nebitno za samu temu. Vise volim objektivnost.

    Da se bave politikom - jeste cinjenica. Da je to nekome korisno - jeste cinjenica. Da ce nastaviti da se bave politikom dok god im to bude donosilo korist - jeste cinjenica.

    I to zakljucuje ovu temu.

    Quote Originally Posted by Antares
    Mislim da nije pravilan naslov topika. Nije religija povezana sa politkom direktno vec su (z)vjerske organizacije povezane sa politikom (direktno).
    Po mom misljenju, radi se o maloj konfuziji u terminologiji. Vjera je upravo ono sto je nadmaterijalno i nema nikakve veze sa politikom. Religija ne samo da se "bavi" politikom, vec je i postanak i svrha religije u sustini politicka.

    Ne mogu postojati vjerske organizacije, jer je vjera intimna stvar. Postoje religijske organizacije koje se "napajaju" manipulisanjem vjerskog osjecanja pojedinca.
    Last edited by MadGod; 05-12-07 at 14:35.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,459
    Thanks Thanks Given 
    5,593
    Thanks Thanks Received 
    5,055
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nihil
    Inace, pod religijom podrazumijevam neki oblik organizovanog vjerovanja, dok bi sustina religije bila vjera. Religija je institucionalizovani i organizovani oblik vjere. Bilo bi donekle pogresno da sam stavio vjera i politika jer se ne radi o slicnom nivou posmatranja, posto je politika nacin raspodjele moci u drustvu.
    Onda se razumijemo
    Ali mislim da je MadGod dao odgovor. Manipulisanje mase je jednostavnije. Mozda si trebao postaviti pitanje ko je kome potrebniji. Relgija politici ili politika religiji.
    Quote Originally Posted by MadGod
    Po mom misljenju, radi se o maloj konfuziji u terminologiji. Vjera je upravo ono sto je nadmaterijalno i nema nikakve veze sa politikom. Religija ne samo da se "bavi" politikom, vec je i postanak i svrha religije u sustini politicka.

    Ne mogu postojati vjerske organizacije, jer je vjera intimna stvar. Postoje religijske organizacije koje se "napajaju" manipulisanjem vjerskog osjecanja pojedinca.
    U redu. Ali u proslom postu sam rekao da pod vjerskim organizacijama podrazumijevam njihove predstavnike. Ne religijskim vec vjerskim, jer vjerska organizacija moze favorizovati i dealizovati dejvida koperfilda. Zbog toga sam i rekao da bi naslov topika trebao bit drugaciji.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Izvini na pitanju, ali sta bi ti da ja "mislim" o tome? Moje licno misljenje po mnogo cemu je komplikovano, opsirno i uglavnom nebitno za samu temu. Vise volim objektivnost.
    Da se bave politikom - jeste cinjenica. Da je to nekome korisno - jeste cinjenica. Da ce nastaviti da se bave politikom dok god im to bude donosilo korist - jeste cinjenica.
    I to zakljucuje ovu temu.
    Napisi sta mislis o temi, a ne sta bi ja da ti mislis. Tvoje licno misljenje o javnoj temi nije isto sto i tvoja privatnost. Svako licno misljenje jeste subjektivno u smislu da dolazi iz subjekta, ali to ne znaci da subjekt, pojedinac ne moze razmisljati na objektivan nacin, a to znaci ne podilazeci svojim licnim zeljama, potrebama, interesima itd. Ako se tvoje licno misljenje zasniva na licnim zeljama, interesima, potrebama i sl., a ne uvazava objektivnost onda ti ne volis objektivnost, ni licno ni javno.
    Cinjenica jeste da se religije bave politikom. Pitanje je da li se religijskim organizacijama treba dozvoliti mijesanje u politiku ili ne, narocito u vrijeme predizbornih kampanja? Ako im se dozvoli onda se moze pricati kojim opcijama se relgije priklanjaju? Gotovo bez izuzetka konzervativnim i desnim politickim opcijama. Da li time religije doprinose demokratsko razvoju drustva ili ga (in)direktno usporavaju? ... Ima sta da se razmislja i prica. Cak se moze pricati zasto neki, poput tebe, misle da ne treba o tome pricati?

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Onda se razumijemo
    Ali mislim da je MadGod dao odgovor. Manipulisanje mase je jednostavnije. Mozda si trebao postaviti pitanje ko je kome potrebniji. Relgija politici ili politika religiji.
    Pa vidimo da se na politickoj sceni stranke sa demokratskim predznakom, stvarnim a ne formalnim, ne priklanjaju ni jednoj religiji. Dok one konzervativne i desne imaju veoma kooperativan odnos sa nekim religijama. Mozemo se pitati i to sto kazes, ali i to da li religije sa mijesanjem u politiku doprinose razvoju demokratskog drustva ili ne?
    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ali u proslom postu sam rekao da pod vjerskim organizacijama podrazumijevam njihove predstavnike. Ne religijskim vec vjerskim, jer vjerska organizacija moze favorizovati i dealizovati dejvida koperfilda. Zbog toga sam i rekao da bi naslov topika trebao bit drugaciji.
    Religija i vjera nisu sinonimni pojmovi iako se ponekad koriste kao sinonimi. Religijska organizacija je sinonimna sa vjerskom organizacijom jer se odnose na organizovane oblike vjerovanja. Kada kazemo religija mislimo na organizovani oblik vjerovanja. Kada kazemo vjera onda ne moramo misliti na organizovani oblik vjerovanja, vec i na individualnu potrebu. Uglavnom, naslov ne treba biti drugaciji, jer kada kazes religija onda podrazumijevas organizaciju. Ne bi bilo dovoljno precizno da je napisano vjera i politika, a to sam vec objasnio.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #9
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Religija i politika... potpuno odvojene, zasebne grane drustvenog zivota. Bez ikakvih dodirnih tacaka, dok jedna drugoj ne narusavaju zagarantovana prava.Religija nema potrebe da se bavi politickim pitanjima, dok politika nema sto da se mjesa u poslove religijskih zajednica.

    Tako bih ja volio da je,medjutim...:mad:

    Pozdrav

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    [B][COLOR=DarkOliveGreen]Napisi sta mislis o temi, a ne sta bi ja da ti mislis. Tvoje licno misljenje o javnoj temi nije isto sto i tvoja privatnost. Svako licno misljenje jeste subjektivno u smislu da dolazi iz subjekta, ali to ne znaci da subjekt, pojedinac ne moze razmisljati na objektivan nacin, a to znaci ne podilazeci svojim licnim zeljama, potrebama, interesima itd.
    Napisao sam ono sto sam mislio da napisem, i to je sve sto tebe treba da interesuje. Nema potrebe da mi teoretises na temu subjektivnosti i objektivnosti.

    Nemam namjeru da ulazim u dugotrajne rasprave s tobom, jer nas dvojica nismo kompatibilni diskutanti. Ti iznosis stavove na jedan meni nevjerovatno nedokuciv nacin koji me podsjeca na raspravu sa kompjuterskim programom u kome je sve fiksno, konstanto i definisano.

    Ali cu ti rado odgovoriti na ovih par konkretnih pitanja.

    Prvo, da li treba dozvoliti religijskim organizacijama da se mijesaju u politiku? Da li imas izbora? Religijske organizacije imaju dovoljno veliku moc i uticaj da im za to ne treba nikakva dozvola.

    Drugo, ne, religijske organizacije ne doprinose demokratskom "napretku" drustva, religijske organizacije doprinose sopstvenom napretku. Zamisli.

    Trece, zadrzavam za sebe pravo da biram i temu i sagovornike, a na koji nacin i na osnovu kojih kriterijuma je moja stvar. Ti se, naravno, slobodno mozes baviti nagadjanjima.
    Last edited by MadGod; 06-12-07 at 17:09.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,691
    Thanks Thanks Given 
    128
    Thanks Thanks Received 
    626
    Thanked in
    278 Posts

    Default

    Ocigledno da se sve religije svijeta bave politikom. Sta mislite o tome?
    Mislim da je to logično. I vjerske vođe i političari se trude da okupe "stado". To je neophodan i dovoljan uslov njihovog postojanja. O želji da se svoje mišljenje i interes nametne kao kolektivno dobro je suvišno i pisati.
    A kad su već u osnovi slični onda su i upućeni jedni na druge.

    Ovo je naravno generalna karakteristika... izuzetci postoje.

  12. #12
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče Islama on čak daje u obavezu da se religija direktno miješa u politiku.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Superiornost religije
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 279
    Last Post: 14-08-15, 03:31
  2. Razlika izmedju jevandjelja Isusa Hrista i religije
    By Vuksanovic in forum Religija i filozofija
    Replies: 53
    Last Post: 08-09-09, 19:42
  3. "uloga SPC i religije uopshte
    By Danaida in forum Politika generalno
    Replies: 84
    Last Post: 01-11-05, 12:15
  4. Romi i njihove religije
    By G R A D in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 30-01-05, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •