Results 1 to 15 of 15

Thread: Nijesam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Nijesam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

    Stara engleska poslovica koja zadire u sociolosku analizu modernog drustva i modernog pojedinca. Razvoj potrosackog drustva je pratio ekonomski napretak, ponuda i potrazanja su paralelno dostizale sve vece i vece nivoe.

    Nezajazljiva potreba za novim i savremenijim proizvodima ima neke pozitivne, a neke negativne strane. Sasvim je jasno, novije je, po pravilu, funkcionalnije i pruza veci upotrebni komfor, cesto na racun kvaliteta. Sem toga, potrosacka groznica je sem negativno ekonomskog efekta negativna i sa socioloskog stanovista, jer cesto vodi u asocijalizaiju.

    Dalje, sve sto je dobro - to je i skupo. Ali, sve sto je skupo nije dobro.

    Koji kriterijumi, po vama, preovladavaju na trzistu, i koja je socioloska pozadina svega toga?
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Heh stvarno zamiljiva anomalija eknomskog segmenta socijalnih sustava.

    No kada smo već svi žrve klasične " agresivne reklame ", kao prednosti demokratije, možemo si objasniti zašto kupujemo neko smjeće koje je skuplje od nekog kvalitetnog proizvoda.

    Mislim da se radi o manipulaciji potrošaća kroz institucije prestiža.( ili kvaliteta )

    Kada govorimo o institucijama unutar ekonomske platforme, jasno je da nisu ispitane niti detaljno analizirane.

    Nešto se kupuje jednostavno jer " se čulo " da je dobro ili moderno.

    Jasno je da žrtve marketinškog brain washa ( koje su većinom pripadnici nižih klasa ) lete kao muhe na g.... u potrazi za kupnjom stvari o kojim joj je pričala medijska kampanja.

    Marketing kao nadmetanje u laganju je sposobno lako obmanuti ljude, te ih navući da troše svoje dnevnice čak i na ono što im nije potrebno.

    Pošto ovo previše zadire u noseće stubove demokratije, da me nebi ponovo proglasili anarhistom završavam svoje izlaganje.

    /me prikonjen komunizmu :mrgreen:
    Last edited by Edgar; 27-11-07 at 03:50.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ako dublje pogledas ovu englesku poslovicu, ispostavlja se da je potpuno ispravna.

    Banalni primjer: patike sa tuske pjace kostaju 30% cijene renomiranih, traju samo 15% ovih drugih, nijesu anatomski oblikovane, nikada nijesu tako udobne i poslije prvog pranja vise ne lice na sebe.

    Dakle, za isto vrijeme nosenja umjesto 100% cijene, placas 180% i vjecito imas patike koje su neudobne

    p.s. Prodade li zvoncica one njene kopacke :blah: ?
    - Ladan ko taština duša -

  4. #4
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Mislim da je mozda ovo najociglednije kod kompjuterskog hardvera (moze se reci i softvera takodje). Sto je na kraju i dovelo do toga da postoji samo par relevantnih gigantskih kompanija u svakoj oblasti koje mogu na trziste izbaciti konkurentan proizvod - a u nekim slucajeva i do skoro potpunog monopola (operativni sistemi, npr).

    Moglo bi se reci da ova sudbina ocekuje i sve ostale globalno relevantne oblasti.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Po nekom pravilu cijena proizvoda se odrazava na kavlitet. Ali... Masovna proizvodnja moze ostvariti cilj jeftina roba = kvalitetan produkt.

    Moram prebaciti temu na softver i hardver.
    Interesatna stvar je da sa povecanjem brzine procesora nove verzije aplikacija bi trebale raditi brze. Potrebno je izvrsiti takve izmjene nad algoritmom da bi se postigao sto brzi a efikasniji rad. Realno, mi imamo skroz suprotnu stvar. Koga kriviti?

    Softver po pravilu treba da izlazi samo kada se nad njim izvrse znacajne promjene u brzini/radu. A ne zahvaljujuci svojim vizuelnim "vrlinama". Pogodite o kome pricam
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ako dublje pogledas ovu englesku poslovicu, ispostavlja se da je potpuno ispravna.

    Banalni primjer: patike sa tuske pjace kostaju 30% cijene renomiranih, traju samo 15% ovih drugih, nijesu anatomski oblikovane, nikada nijesu tako udobne i poslije prvog pranja vise ne lice na sebe.

    Dakle, za isto vrijeme nosenja umjesto 100% cijene, placas 180% i vjecito imas patike koje su neudobne

    p.s. Prodade li zvoncica one njene kopacke :blah: ?
    eeeee, da sam imala josh meleon pari sve bi planulo...to je adidas bre! ocemo li dil da pravimo, ti nabavljash, ja distribuiram!

    Shto se teme tiche, isprichacu vam jednu vrlo pouchnu ali istinitu prichu!
    Negdje '93-'94 godine, odoh do Novoga Pazara da malo poboljsham kutnji budzet, kriza, ovo, ono, i kupim dvadesetak farmerki po 15 maraka, novopazarskih levisica, naravno, i stavih im cijenu 25 maraka...nijedne, jedine nijesu proshle! Sto dusha je doshlo da gleda, kazu,a neeee...vidi se da su pazarske...pa zagledaju neke kao shavove, struchnjaci, pa vide, tachno vide da to nije LEVIS!!!
    Kaze mi moj prijatelj, koji drzi butik u PG i koji prodaje iste takve, pazarske levisice, kao original, za 120 maraka, da donesem to u butik i da ce mi on prodati jer prolaze kao lude!
    Ne bEjah lijena, odnesoh...ljudi...za 120 eura su planule za par sati...i da vidite one struchnjake koji su dolazili i kod mene da ih gledaju...aaaaa, vidi se po shavu da su original levis, pa po ivici, pa po dzepu...

    Zakljuchite sami

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na trzistu? Cijem trzistu? I kod kojih socijalnih grupa?
    Kako Vaša bolest ?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Stara engleska poslovica koja zadire u sociolosku analizu modernog drustva i modernog pojedinca.
    Zar nije to jevrejska poslovica?
    Never Complain, Never Explain

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Zar nije to jevrejska poslovica?
    Moze bit da su je Jevreji preuzeli od Engleza
    - Ladan ko taština duša -

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    hahahahahaha, moram reci da sam izgovaranje ove poslovice najvishe puta chula iz usta osoba koje su veliki kupoholichari i brendomani, pa im to dodje kao izgovor, za eliminaciju osjecaja krivice
    Ali u takvim sluchajevima se gubi smisao te poslovice.
    Dobri stari Jevreji bi kupili neshto skupo da bi ih dugoooo, dugoooo, shto moze duze, sluzilo...i to bi bio pravi smisao te umotvorine.
    Istina je da kvalitetna stvar duze traje, recimo, mome junioru MORAM kupiti firmirane patike jer ga zaista sluze chitavu sezonu...probala sam sa onima sa tushke pjace i bukvalno sam svakih 20 dana morala kupiti novi par!
    Kad sam ja u pitanju, patike koristim samo za shetnju, tako da gledam da kupim jeftinije...mogu mi trajat dok sam ziva i one s pjace...Ne mora ova poslovica uvijek biti relevantna:joint:

  11. #11
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica
    Kad sam ja u pitanju, patike koristim samo za shetnju, ...mogu mi trajat dok sam ziva
    Toliko o tvojim setnjama. Najduza setnja u zivotu ti je bila do parkinga ispred ulaza
    - Ladan ko taština duša -

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Toliko o tvojim setnjama. Najduza setnja u zivotu ti je bila do parkinga ispred ulaza
    vidish kako se razumijemo! Ali da znash da djon mora biti kvalitetan jer se od gasa i kvachila (kochnicu ne koristim nikad...nemam josh jednu nogu za to a ne mogu chasti mi sa jednom nogom i gas i kochnicu, nikako:joint izlize

  13. #13
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    (kochnicu ne koristim nikad...nemam josh jednu nogu za to a ne mogu chasti mi sa jednom nogom i gas i kochnicu, nikako:joint
    Mda, moj argument kada su me ubjedjivali da ucim da vozim (cus da vozim, ja!) je bio to da nemam tri noge, cetiri ruke i dual-core procesor u glavi.

    Ali mi zato patike ne traju duze od godinu dana.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Moze bit da su je Jevreji preuzeli od Engleza
    Ja sam u knjizi koja se bavi tom oblašću pročitao da je to izreka francuskog kupca

    Kriterijumi koji preovladavaju zavise i od privredne propagande, ali i od sistema distribucije :blah:
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  15. #15
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    26
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zar nije henri ford taj kojem se ova poslovica
    [SIGPIC][/SIGPIC]"umom su tirani stvarani" Sokrat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •