Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 59

Thread: Kredibilitet sagovornika

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Kredibilitet sagovornika

    Vidjeh na jednom mjestu zanimljivu tvrdnju: odgovorom dajemo kredibilitet sagovorniku.

    Ajmo malo o tome, sa raznih aspekata
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    to se javlja u diskusijama samo tamo dje su kredibiliteti u pitanju. Bash sam imao jednu situaciju koja mi se cini sad da je ova misao i bila u glavi "sagovorniku". Medjutim diskusija se zavrshila smijesno. Presjedavajuci okruglog stola je cutao na svako postavljeno pitanje.

    Mislim da su te situacije vec sa ljudima koji su duboko vec zasli u Jungove "persone", tako da im i ne treba davati znacaja puno.
    Last edited by Ego_and_his_own; 26-11-07 at 20:41.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Mislim da su te situacije vec sa ljudima koji su duboko vec zasli u Jungove "persone", tako da im i ne treba davati znacaja puno.
    Mislis li na one koji pitaju, ili na one koji su pitani?
    - Ladan ko taština duša -

  4. #4
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da svi normalni i zreli ljudi mogu da razgovaraju i o pitanjima u kojima imaju dijametralno suprotna gledista, i da taj razgovor izgleda fino, kao razmjena ideja i kao ucenje novoga, umjesto kao svadja.

    Neodgovaranje na postavljeno pitanje je po meni znak govornicke ili mentalne nesposobnosti, nesigurnosti u svoj stav, i svemu tome pripadajuceg kukavicluka (dakle nezrelosti)..

    Sto se tice kredibiliteta, mislim da ga zasluzuje apsolutno svako, u smislu da svako treba biti istretiran sa poshtovanjem da ga se saslusa i odgovori mu se, ma o cemu bila rijec...

    (dokaz za to je politika velikih zapadnih korporacija, koje odgovaraju licno i sa poshtovanjem na apsolutno svako upuceno im pismo, ma koliko besmisleno bilo..)
    Last edited by odli; 26-11-07 at 21:17.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mislim na one koji uopste razmisljaju na taj nacin u diskusiji.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post


    Neodgovaranje na postavljeno pitanje je po meni znak govornicke ili mentalne nesposobnosti, nesigurnosti u svoj stav, i svemu tome pripadajuceg kukavicluka (dakle nezrelosti)..

    Sto se tice kredibiliteta, mislim da ga zasluzuje apsolutno svako, u smislu da svako treba biti istretiran sa poshtovanjem da ga se saslusa i odgovori mu se, ma o cemu bila rijec...
    Sa ovim se 100 % slažem.

    Mislim da je esencija nekog univezralnog bontona unutar neke diskusije odgovoriti na svako postavljeno pitanje.

    Mada se dosta forumaša toga ne pridržava.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Sa ovim se 100 % slažem.

    Mislim da je esencija nekog univezralnog bontona unutar neke diskusije odgovoriti na svako postavljeno pitanje.

    Mada se dosta forumaša toga ne pridržava.
    Slozicemo se mislim ti i ja da takvi nisu bas vidjeli svijeta (ili barem nisu culi za savremene metode komunikacije)... Koliko primijetih, ovdje je ignorisanje jako rasireno i cak na dobrom glasu kao metod, ali tako sta je na zapadu nepoznat pojam, jer su oni odavno naucili da se ignorisanjem problem ne resava nego samo postaje veci i veci (otkako su Francuzi i Nijemci odlucili da saradjuju umjesto da ratuju, i time zaceli Evropsku uniju..)
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Slaga ne slaga svako ima pravo da (ne)odgovori kao i sto svako ima da (ne)postavi pitanje. E sad kad je kome to u korist a kad nije... Ko ce navuc vodu na svoj mlin....

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Slaga ne slaga svako ima pravo da (ne)odgovori kao i sto svako ima da (ne)postavi pitanje. E sad kad je kome to u korist a kad nije... Ko ce navuc vodu na svoj mlin....
    Ako oboje gledaju zajednicku korist, onda ce sigurno htjeti normalno komunicirati.

    Tome suprotni slucajevi su "slucajevi za Junga", kako si rekao.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    ovdje je ignorisanje jako rasireno i cak na dobrom glasu kao metod, ali tako sta je na zapadu nepoznat pojam, jer su oni odavno naucili da se ignorisanjem problem ne resava nego samo postaje veci i veci (otkako su Francuzi i Nijemci odlucili da saradjuju umjesto da ratuju, i time zaceli Evropsku uniju..)
    O cemu ti to pricas i o kakvom ignorisanju kad navodis taj primjer? Diskusija nije ni problem koji svak moze ili treba da rjesava a ignorisanje nekad i bolje od odgovora. Kakva je korist odgovoriti nekom ko zna sta je odgovoreno i jos misli da je sam odgovor neki znak paznje ili ne daj boze vrijednosti neke tvrdnje. Na pitanje iz uvoda je tesko decidno odgovoriti ne znajuci kontekst ili kavo je bilo pitanje a kakav odgovor. Jung stupa scenu tek onda kad sagovornik odgovor razumije onako kako zeli, a ne onako kako pise a svim drugima je jasno.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    O cemu ti to pricas i o kakvom ignorisanju kad navodis taj primjer? Diskusija nije ni problem koji svak moze ili treba da rjesava a ignorisanje nekad i bolje od odgovora. Kakva je korist odgovoriti nekom ko zna sta je odgovoreno i jos misli da je sam odgovor neki znak paznje ili ne daj boze vrijednosti neke tvrdnje.
    Odgovor sam dala vec napred, ali ponovicu: ako covjek nije ili nadmen/arogantan ili glup, onda ce svakoga istretirati sa poshtovanjem i znati da u odgovoru bilo kome odbrani svoj stav, a zapravo cilj razgovora dvoje zrelih ljudi je ucenje iz suprotstavljenih stavova, i koliko je moguce njihovo priblizavanje.
    Ignorisanje je znak nezrelosti, nekulture i gore navedenih osobina (vidi postove 4 i 7).
    Last edited by odli; 27-11-07 at 03:28.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Odgovor sam dala vec napred, ali ponovicu: ako covjek nije ili nadmen/arogantan ili glup, onda ce svakoga istretirati sa poshtovanjem i znati da u odgovoru bilo kome odbrani svoj stav, a zapravo cilj razgovora dvoje zrelih ljudi je ucenje iz suprotstavljenih stavova, i koliko je moguce njihovo priblizavanje.
    Ignorisanje je znak nezrelosti, nekulture i gore navedenih osobina (vidi postove 4 i 7).
    Slažem se.

    Mada pošto gajim određenu skromost u evaulaciju svoje inteligencije prema drugima, pa smatram da niti jedna osoba se ne može nazvati glupom, ja na prešućeni post pomislim da se radi o nadmenosti svog sugovornika.

    Izdizanje svojih stavova iznad onih tvoga sugovornika toliko da čak ne zaslužuje ni odgovor, ma koliko on bio očigledan ili nepotreban je za mene ništa drugo nego potvrda nadmenosti i osjećaja superiornosti.

    Indikativno je da neodgovaranjem na post sugovornik želi da dadne do znanja da te smatra intelektualno inferiornijim, pa čak i ljudski nevrijednim.

    " Lijepo je sve saslušati, čak i glupe i neuke... " reče neko.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izgleda da ovdje ima mnogo arogantnih, i da tu mnogi misle da je njihov zivot vredniji od zivota drugog ljudskog bica... :mad:
    A inace, po meni je ignorisanje potvrda da je ignorisani u pravu, upravo suprotno nego sto bi ingorant volio da se misli..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Odgovor sam dala vec napred, ali ponovicu: ako covjek nije ili nadmen/arogantan ili glup, onda ce svakoga istretirati sa poshtovanjem i znati da u odgovoru bilo kome odbrani svoj stav, a zapravo cilj razgovora dvoje zrelih ljudi je ucenje iz suprotstavljenih stavova, i koliko je moguce njihovo priblizavanje.
    Ignorisanje je znak nezrelosti, nekulture i gore navedenih osobina (vidi postove 4 i 7).
    Opet naopako Odli sto znaci da ne razumijes sta se prica. Odgovor na bilo sta ne daje nikakav kredibilitet jer ko za sebe moze reci da je on taj od davanja kredibiliteta bilo kome.
    Razmjena stavova ne mora znaci da se moraju priblizavati i nije to utakmica koja se mora zavrsavati necijim nokautom. Javni dokaz je ovo mjesto gdje svoje misljenje razmjenjuje i ateisti i teisti i kako mogu pribliziti stavove, davati kredibilitete.....
    Mijesas kulturu dijaloga sa necim sasvim drugim i stavljas parole koje bas nista ne znace, ali fino i univezalno zvuce. Ignorisanje je sasvim legitiman nacin da se ne gubi vrijeme i zivci na budalastine tj. na na raspravu sa takvim stavovima. Potreba da se istjera svoj stav i pokaze kao jedini ispravan je samo gomila kompleksa i takve ljude treba ignorisati.
    Last edited by Hari Krisna; 27-11-07 at 07:38.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Odgovor sam dala vec napred, ali ponovicu: ako covjek nije ili nadmen/arogantan ili glup, onda ce svakoga istretirati sa poshtovanjem i znati da u odgovoru bilo kome odbrani svoj stav, a zapravo cilj razgovora dvoje zrelih ljudi je ucenje iz suprotstavljenih stavova, i koliko je moguce njihovo priblizavanje.
    Ignorisanje je znak nezrelosti, nekulture i gore navedenih osobina (vidi postove 4 i 7).
    Slazem se da svakome treba pruziti priliku, ali ako taj neko mlati praznu slamu i on u klin a ti u plochu, pri tom znash da mu govorish ispravnu stvar (pretpostavimo) da li cesh i dalje da ga "poshtujesh" time shto cesh razglabati sa njim neshto u shta se on ochigledno ne razumije? Pitanje je koliko u tom sluchaju poshtujesh sebe, "poshtujuci" njega?

    Inache mislim da je ignorisanje najbolji metod, takoreci lijek, za neke pacijente.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Slazem se da svakome treba pruziti priliku, ali ako taj neko mlati praznu slamu i on u klin a ti u plochu, pri tom znash da mu govorish ispravnu stvar (pretpostavimo) da li cesh i dalje da ga "poshtujesh" time shto cesh razglabati sa njim neshto u shta se on ochigledno ne razumije? Pitanje je koliko u tom sluchaju poshtujesh sebe, "poshtujuci" njega?
    Ovo je najvazniji dio izjave (ostalo ignorisem, pacijentu :mrgreen, jer to znaci da je diskusija zapocela (i ocigledno se okoncala, ignorantskim odnosom jedne strane).

    Nego, sta ako do odgovora ne dolazi na samom pocetku? Je li to "preventivno" lijecenje ili nadmenost, uobrazenost, kompleks vise vrijednosti, ... ?
    - Ladan ko taština duša -

  17. #17
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Odgovor sam dala vec napred, ali ponovicu: ako covjek nije ili nadmen/arogantan ili glup, onda ce svakoga istretirati sa poshtovanjem i znati da u odgovoru bilo kome odbrani svoj stav, a zapravo cilj razgovora dvoje zrelih ljudi je ucenje iz suprotstavljenih stavova, i koliko je moguce njihovo priblizavanje.
    Medjutim, ukoliko kod sagovornika postoji unaprijed definisan stav koji oni nisu spremni da promijene, onda se u sustini ne radi o razgovoru vec o reklami sopstvenih ideja. U takvoj situaciji svakom je lako da "odbrani" svoj stav, jer da bi stav pao potrebna je promjena misljenja jednog od sagovornika - za sta je u danasnje vrijeme malo ko spreman/sposoban.

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Vidjeh na jednom mjestu zanimljivu tvrdnju: odgovorom dajemo kredibilitet sagovorniku.
    Ko je izvalio ovo, casti ti?
    Vecina ljudi je zla

  19. #19
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Ko je izvalio ovo, casti ti?
    Ne slazes se?

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Sto se tice kredibiliteta, mislim da ga zasluzuje apsolutno svako, u smislu da svako treba biti istretiran sa poshtovanjem da ga se saslusa i odgovori mu se, ma o cemu bila rijec...
    kad malo bolje razmislim - uopste se ne slazem sa ovim. Odgovarati na lazi, provokacije, uvrede, primitivizam, glupost - znaci davati im kredibilitet...
    Vecina ljudi je zla

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Neodgovaranje na postavljeno pitanje je po meni znak govornicke ili mentalne nesposobnosti, nesigurnosti u svoj stav, i svemu tome pripadajuceg kukavicluka (dakle nezrelosti)..
    To je samo jedna strana Odli. Druga je prezir i - sto bi rekao jedan cuveni Grbljanin: Ne slazem se s vasim pitanjem
    Vecina ljudi je zla

  22. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vjerujte da mi je tuzno citati pojedine postove, jer pokazuju totalno neshvatanje onoga o cemu pricasmo Edgar i ja - cinjenice da niko nema pravo sebe izdizati iznad drugoga, ali ovde je ljudima to marsovski jezik izgleda...

    Cim neko navija za ignorisanje, odmah mi je sve jasno, jer takav nebulozan nacin koji misli da je izdignut a zapravo je kukavicki, malo gdje postoji..

    @ Edgare, ja inace mislim i da je arogancija znak ciste gluposti, jer arogantan covjek sebi sam zatvara put za ucenje od drugih, a nedostatak zelje za ucenjem jeste znak gluposti.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Cim neko navija za ignorisanje, odmah mi je sve jasno, jer takav nebulozan nacin koji misli da je izdignut a zapravo je kukavicki, malo gdje postoji..
    Napisali ti ono da treba postovati svacije misljenje ili te puno vise pogadja ako te neko ignorise pa zaboravila na sopstvena pravila

  24. #24
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Ko je izvalio ovo, casti ti?
    To je manje vazno. I nije izvaljeno, nego receno sa punim pravom.
    - Ladan ko taština duša -

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    To je manje vazno. I nije izvaljeno, nego receno sa punim pravom.
    Ma samo sam se salio
    Moje misljenje je nepromijenjeno
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Neki sagovornici zasluzuju odgovor, a neki sprdacinu, jer im odgovorom dajemo kredibilitet. A kredibilitet je roba koja nam strasno fali ovih dana (Milovane), pa pazim na koga je trosim.
    Odli, podsjetila se me na Tijanu Mandi, cuvenu profesoricu komunikologije, koja mi je jednom objasnjavala kako je uvrjedljivo reci da je neko glup, vec moramo biti korektni i reci da se radi o osobi sa glupim stavom. Kada sam je nakon pola sata pitao da prokomentarise neki politicku potez Srpske Radikalne Stranke (govorimo o periodu s kraja 2002), ona je nervozno prokomentarisala: Ma to su jedni idioti.
    Naravno, nisam izdrzao, i uljudno sam je pitao: Mislite - ljudi sa idiotskim stavovima?


    Moja je poenta, da ponovim - da, mislim da ne mozemo svakom pitanju dati kredibilitet, time sto cemo mu odgovoriti ili ga uzeti u razmatranje. Bez ikakve politicke korektnosti.
    Vecina ljudi je zla

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Topic zatvoren odgovora nema....
    By hercules in forum CdM Arhiva
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-05, 12:06
  2. U Potocarima ukopano novih 338 zrtava cetnickog genocida
    By Kralj Tvrtko in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 30
    Last Post: 12-07-04, 05:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •