View Poll Results: Da li ste za ulazak Crne Gore u EU?

Voters
130. You may not vote on this poll
  • DA, apsolutno želim da Crna Gora uđe u EU, ja sam Eurooptimist

    89 68.46%
  • NE, ne sviđa mi se baš da Crna Gora uđe u EU, ja sam Euroskeptik

    11 8.46%
  • Jesam, al uz čvrste naše uslove, jer Evropa dobija više nego mi, time što Crna Gora ulazi u EU!

    15 11.54%
  • Apsolutno sam protiv ulaska Crne Gore EU! Ulazak u EU nikako ne valja!

    9 6.92%
  • Ne znam još, nijesam formirao mišljenje

    6 4.62%
Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 158

Thread: Evropska Unija?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Evropska Unija?

    Crna Gora je danas u Luksemburgu potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Nakon potpisivanja treba biti svjestan da je pred nasom drzavom ogroman posao sto se tice i usvajanja i primjenjivanja strogih standarda za koje nema opravdanja, vrdanja i nase prazne price "visa sila", da djevojka moze biti malo trudna....
    Dosad smo svi bili deklarativno i tesko je bilo naci veceg evropejca, ali posto mi ipak nijesmo mimo svijet logicno je da ce se sad pojavljivati i evroskeptici i evroentuzijasti. Jedni ce pricati o jedinom putu bez alternative, a drugi da je jos rano, nedostaje ovo ono.....
    Na mnogim temama smo to pominjali pa da to izvedemo na jedno mjesto i da cujemo sva ozbiljna i "za" i "protiv".
    Mene je licno zacudio stav predsjednika SNP-a Srđana Milića da je Crna Gora neozbiljno i netransparentno pristupila evropskim integracijama, pozivajuci se na izvještaje u kojima se ponavljaju loši rezultati u pravosuđu, borbi protiv korupcije, organizovanom kriminalu, nedovoljnom jačanju administrativnih kapaciteta......
    Da li je ovo nagovjestaj skepticizna ili nasa boljka da se dogovaramo, pregovaramo i usaglasavamo i tablicu mnozenja?

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Dobro je da se stranke utrkuju ko će brže i bolje primeniti evropska pravila i standarde...kad CG jednom bude spremna za to, ulazak je čisto tehnička stvar.

    Ne vidim za sada mesta u CG političkoj sceni za neki ozbiljan evroskepticizam. Međutim ubrzo zalaganja za EU neće više biti samo politička krilatica kojom svako može da se kiti...kako si fino rekao Hari, sada na scenu stupa konkretan težak posao. Skepticizam će se pojavljivati kako se CG bude približavala ulasku u EU, i biće najveći pred sam ulazak. Većinu za EU u CG međutim nikad ne dovodim u pitanje.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Evropska Unija?

    Vaše mišljenje o mogućem ulasku Crne Gore u EU?

    Mislim da Evropa više dobija ulaskom Crne Gore u EU, nego što ćemo mi građani Crne Gore dobiti ulaskom u EU.
    Evropa jednostavno dobija još jedan dragulj Mediterana, zemlju sa super potencijalima.

    Trebate znati da bismo ušli u EU moramo propisati (uskladiti) još mnoge zakone sa EU koje sad nemamo.
    - Npr. prije ulaska u EU Evropa će nam zabraniti dalje sađenje recimo vinograda i sličnog čega oni imaju puno.
    - Nema više ubijanja vukova recimo, ko misli da je vuk štetočina, Evropa tako ne misli (i ja mislim kao Evropljani po tom pitanju)
    - Nema više, recimo prodaje sira na pjaci pravljenog ručno po raznoraznim štalama, Evropa ima izuzetno stroge higijenske kriterije u vezi proizvodnje hrane ...
    - Imamo slabašno i jadno sudstvo, katastre vjerovatno u haosu ...

    Svakakve zakone ima još da donesemo i da počnemo da ih primjenjujemo!

    Mislim kad ispunimo sve te uslove koje traži EU, ne znam kad ih ispunimo, da li nam tada kad budemo imali sve evropske propise i zakone, da li nam Evropa uopšte tada treba????

    Ipak što se mene tiče ja sam ipak za ulazak u EU.
    Znate onu Balkansku poslovicu: "Kud svi Turci tu i mali Mujo!"

    Mislim u krajnjem, da bi naši pregovarači trebali žestoko da izboksuju, što povoljnije uslove za nas prilikom ulaska u EU.
    Last edited by Ćipur; 15-10-07 at 20:57.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zabrinuh se sad kad cuh ovo za sireve...
    A da mi Cancel-ujemo ovo sve sa EU, a?!
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  5. #5
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica, Old Airport
    Posts
    4,247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da treba da iskuliramo Evropu

    Jes, oni ce jos da nas mole da udjemo u EU.Hahahahah...Strasno.Sto sve covjek odje nece cut, Boze moj.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Vaše mišljenje o mogućem ulasku Crne Gore u EU?

    Mislim da Evropa više dobija ulaskom Crne Gore u EU, nego što ćemo mi građani Crne Gore dobiti ulaskom u EU.
    Evropa jednostavno dobija još jedan dragulj Mediterana, zemlju sa super potencijalima.
    ...i najvise Evropljane, ne zaboravi...:mrgreen:

    Trebate znati da bismo ušli u EU moramo propisati (uskladiti) još mnoge zakone sa EU koje sad nemamo.
    - Npr. prije ulaska u EU Evropa će nam zabraniti dalje sađenje recimo vinograda i sličnog čega oni imaju puno.
    - Nema više ubijanja vukova recimo, ko misli da je vuk štetočina, Evropa tako ne misli (i ja mislim kao Evropljani po tom pitanju)
    - Nema više, recimo prodaje sira na pjaci pravljenog ručno po raznoraznim štalama, Evropa ima izuzetno stroge higijenske kriterije u vezi proizvodnje hrane ...
    - Imamo slabašno i jadno sudstvo, katastre vjerovatno u haosu ...
    Jes', morace pod hitno da se donese i uredba o vrsti cvora na kravati, boji carapa uz crne cipele i tome slicno...(korupcija, pravosudje, manjinska i ljudska prava i kojestarije smo vec sredili)



    Mislim kad ispunimo sve te uslove koje traži EU, ne znam kad ih ispunimo da li onda nam Evropa uopšte treba.
    Sasvim ispravno! Neka ona, kurvva stara, stane tada pred nas salter!!!


    Ipak što se mene tiče ja sam ipak za ulazak u EU.
    Znate onu Balkansku poslovicu: "Kud svi Turci tu i mali Mujo!"
    Cipure, pa ti se zoves Mujo? E da sam nedajboze juce...

    Mislim u krajnjem, da bi naši pregovarači trebali žestoko da izboksuju, što povoljnije uslove za nas prilikom ulaska u EU.
    Bogami tui je i ova dobra! Perunovica za pregovaraca!!!:mrgreen:


    p.s. davno nisam sto zabavnije citao...

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor View Post

    p.s. davno nisam sto zabavnije citao...
    Neće biti baš tako zabavno našim seljacima i ko zna kome sve, iako tebi jeste zabavno ispred kompa.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li odvajanja od EU? Ima li pravila koje to dozvoljava/zabranjuje?
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Moguće je izaći iz EU, naravno. Mada to niko nije uradio osim Grenlanda koji je pak pod danskim suverenitetom, nema status samostalne države. Ako ikad to neko uradi cenim da će to biti Englezi. Norvežani nisu ni ulazili koliko znam.

    edit: našao sam i ovaj link na wiki. http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withdrawal Zanimljivo, Alžir se smatrao sastavnim delom Francuske pa tako i delom EU - ali je 1962. dobijanjem samostalnosti izašao iz EU :mrgreen:
    Last edited by ssin; 15-10-07 at 20:15.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad jednom udjes, nema ti izlaska :P. Da, jesam za to da cg udje u eu.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Neće biti baš tako zabavno našim seljacima i ko zna kome sve, iako tebi jeste zabavno ispred kompa.
    ma, nisu mene zabavili sir i vukovi...

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je veliki dan za nasu drzavu!
    Srecno svima , pa da sljedece godine postanemo kandidat za EU, a za 3-4 godine i njen punopravni clan!
    Imamo sve-more,jezera,rijeke,nizije,kanjone,planine,nacional ne parkove, mandarine,pomorandze,limune,kivije,jabuke,Šljive,k ruške,maline,kupine...
    Ako bog da, jednog dana ce nas prepoznavati kao bogatu zemlju sa nestvarnom prirodom!
    Zivjeli mi svi!
    Crnogorci,Srbi,Bosnjaci,Muslimani,Hrvati,Albanci manje se prepirite a vise volite...
    Aj sad zdravo i nek ste mi svi zdravo i veselo!!!!!
    Libertas

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    433
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kratko - NE. Slovenci kazu da zive losije, Cesi i Poljaci isto. To su zemlje sa vecim standardom, manjom stopom nezaposlenosti, izrazito manjom stopom kriminala i korupcije. Ako njima nije dobro u EU, sta da mi ocekujemo?

    Dosta avanturizma.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Nikšić, Beograd
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Dosad smo svi bili deklarativno i tesko je bilo naci veceg evropejca, ali posto mi ipak nijesmo mimo svijet logicno je da ce se sad pojavljivati i evroskeptici i evroentuzijasti. Jedni ce pricati o jedinom putu bez alternative, a drugi da je jos rano, nedostaje ovo ono....
    Postoji još jedna kategorija, a to su tzv EUROREALISTI, nešto što je između ove dvije

    Quote Originally Posted by monitor View Post
    Jes', morace pod hitno da se donese i uredba o vrsti cvora na kravati, boji carapa uz crne cipele i tome slicno...(korupcija, pravosudje, manjinska i ljudska prava i kojestarije smo vec sredili)
    Neke stvari izgledaju banalno, a veoma su ozbiljne. Vidio si šta se moglo desiti sa Sporazumom i to sve zbog prevoda

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Zanimljivo, Alžir se smatrao sastavnim delom Francuske pa tako i delom EU - ali je 1962. dobijanjem samostalnosti izašao iz EU :mrgreen:
    Dobro, ne radi se baš o EU, jer tada nije postojala (u ovom obliku kao danas). Misli se na Evropsku ekonomsku zajednicu.

    Quote Originally Posted by sinisam View Post
    Imamo sve-more,jezera,rijeke,nizije,kanjone,planine,nacional ne parkove, mandarine,pomorandze,limune,kivije,jabuke,Šljive,k ruške,maline,kupine...
    Ako bog da, jednog dana ce nas prepoznavati kao bogatu zemlju sa nestvarnom prirodom!
    Sve je to fino, ali nam fali LJUDI. To je trenutno najveći naš problem.

    Inače, za ulazak sam Crne Gore u EU, ali znajući NAS, mislim da će to teško ići. U svakom slučaju predstoji nam težak period ispunjavanja svih uslova (od sira sa pjace pa sve do usklađivanja propisa)
    Last edited by pterodaktyll; 15-10-07 at 20:55.
    A svijet pjeva pušti fer, muti, laži, pravi ime...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by pterodaktyll View Post
    Postoji još jedna kategorija, a to su tzv EUROREALISTI, nešto što je između ove dvije
    Koje je njihovo misljenje jer ako je ovo:
    Inače, za ulazak sam Crne Gore u EU, ali znajući NAS, mislim da će to teško ići. U svakom slučaju predstoji nam težak period ispunjavanja svih uslova (od sira sa pjace pa sve do usklađivanja propisa)
    To su ipak eurooptimisti jer ne govorimo o nekoj grupi koja pada u euforiju i misli da cim se tamo udje odma tece med i mlijeko.

  16. #16
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Nikšić, Beograd
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Njihovo mišljenje je da bi trebalo ući u Uniju, ali postavlja se pitanje da li je ona spremna da ih primi. Takođe, budućnost Evropske unije je neizvjesna. Kritična je 2009. godina, jer to je godina određena za donošenje famoznog ustava. Sve zavisi od toga, ali valjda će se naći neko rješenje
    A svijet pjeva pušti fer, muti, laži, pravi ime...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Buducnost Unije je zagarantovana bar do naseg ulaska a prijem nase drzave za EU im nije bas nikakav priblem. Finansijski nimalo, a pogotovo ne strah da ce bogate clanice preplaviti nasi drzavljani Zavisi samo od nas nasih sposobnosti i naravno zelje da se uvede red i pomalo rad.

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Treba žuriti sa dostizanjem standarda, prava i sloboda, ali ne i sa ulaskom u EU.
    Bojim se da će biti obrnuto.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Stara Pazova
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Treba žuriti sa dostizanjem standarda, prava i sloboda, ali ne i sa ulaskom u EU.
    Bojim se da će biti obrnuto.

    Suština!!!
    Nismo zgodni,
    al smo zato nezgodni!

    Mali Tokyo.
    Stara Pazova!

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    2,449
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedina prednost je to sto cemo moci da setamo po evropi koliko nam je volja. i sto ce par tuceta srecnika bliskih vlasti uzivati u foteljama u briselu i strazburu. plata u parlamentu evropske unije je 100.000 godisnje
    Liberty and justice

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mi bez shtapa, ne ulazimo u OBOR,
    MRKVA ZA TOVARA, nece pomoc, BEZ MEDA I EU; NECE BITI REDA.

    Treba bachit oko na HRVATSKU, koliko ona pomaze svoje POLJOPRIVREDNIKE, po sharulji 3000 kuna, po hektaru na hiljade zavisno od kulture, po stablu maslina, loze, jabuke,
    OVO JE SPRDNJA ; SHTO CRNA GORA RADI,
    SHIROM OTVORI VRATA; SUBVENCIONIRANIM POLJOPRIVRDNIM PROIZVODIMA; IZ REGIJE I EU, A POLJOPRIVREDNIKE PUSHTI DA SKAPAVAJU OD JADA I SIROTINJE.

    SVI STE ZABORAVILI; da preko 50% budzeta EU, ide za SUBVENCIJE POLJOPRIVREDI, poklashe sve krave po AFRICI, zbog dampuing cijena MLIJEKA U PRAHU iz EU, A PODIGNU KINESKI ZID; OKO SVOJIH POLJOPRIVREDNIKA.

    JEVROPA JE STARA PRSLA Q:RVA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  22. #22
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve je to tacno, ali mi moramo sto prije u EU zbog Rusa. Da nije toga, ne bi se nama zurilo ni malo, no bi nam bolje bilo tu dje smo.

  23. #23
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Neće biti baš tako zabavno našim seljacima i ko zna kome sve, iako tebi jeste zabavno ispred kompa.
    A propos seljaka: ogromne subvencije seljacima, da se bolje izrazim poljoprivrednicima; principi CAP (Zajednicke poljoprivredne politike EU) su izmedju ostalog i da obezbijede dostojan i kvalitetan zivot "farmerima", kao i kvalitet proizvoda; Tako da, ako se od seljaka zahtijeva mini laboratorija, vjeruj da ce imat vise nego povoljne uslove da je dobiju (mada CAP treba da se mijenja, reformise)

    Inace, preko mehanizma tzv. Strukturnih fondova EU se "trudi" da postigne koheziju, ili da koliko toliko izjednaci nivo razvijenosti.
    Znaci, za programski period 2007- 2013 pravila su: regioni koji mogu da koriste strukturne fondove (regioni se definisu po NUTS nomenklaturi, vise o tome na http://ec.europa.eu/eurostat/ramon/n...egions_en.html) moraju imat GDP p/c manji od 75% EU 25 prosjeka, ili oni koji su zrtve statistickog efekta poslije 2004/07 pridruzenja GDP manji od 75% EU 15 prosjeka, a veci od 75% EU 25 prosjeka. Na slici mozes da vidis u koje regione ce se uloziti 308 milijardi eura u narednih 6 godina;
    Zacudicete se, ali dosadasnja iskustva sa SF su da zemlje korisnice nijesu u stanju da apsorbuju /potrose/ predvidjene pare!
    Ovo je zbog jako visokih kriterijuma i zahtjeva (Npr. pravilo 2+1 godina za trosenje sredstava, procedure tendera, evaluacija, procjena uticaja na zivotnu sredinu, itd. itd.). Zemlje koje ne potrose novac u predvidjenom periodu moraju da ga vrate;

    Sve ovo sto sam napisala gore odnosi se na clanice EU;

  24. #24
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravih gorepomenutu sliku

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Tudjinka View Post
    Zacudicete se, ali dosadasnja iskustva sa SF su da zemlje korisnice nijesu u stanju da apsorbuju /potrose/ predvidjene pare!
    Jes, da si se ispravno ogradila da se to odnosi na clanice, ali i ovaj period u kojem je Crna Gora je idealan da se to nauci koristiti i da se koriste mnogi predvidjeni fondovi, ali ne na nacin kako mi naucili "daj pare, a mi cemo vidjeti dje treba". Konkurisati se moze samo kvalitetnim programom i po strogim kriterijumima. Racunam da ces bar ovu temu redovno dopunjavati idejama ili dobrim primjerima kako smo nedje poslali projekat, a kao ekoloska drzava ima da zaspemo EU tim projektima

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Još jedna evropska piramida na putu
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-06, 19:40
  2. Crna Gora uskoro najmladja evropska nezavisna drzava
    By intruder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-06, 07:01
  3. Evropska Unija o pravilima referenduma
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-05, 08:18
  4. Dali Ce Unija Srbije i Crne Gore Priznati Nezavisnost Kosova
    By StrongBoss in forum Politika generalno
    Replies: 118
    Last Post: 24-02-04, 15:18
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •