Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 47

Thread: Biti Fin

  1. #1
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile Biti Fin

    "Fino je biti vazan, ali je vaznije biti fin"

    Da li je finoca isto sto i dilpomaticnost??
    Da li se finoca moze prepoznati po finim rijecima, ili samo po finim djelima?

    Neki finocu izjednacavaju sa diplomaticnoscu ili cak indirektnoscu i uvijenim nacinom kazivanja stvari, a otvoren pristup nekad izjednacavaju sa prostaklukom..?

    Da li to moze tako da se pojednostavnjuje, ili te stvari nemaju veze sa istinskom finocom duse?

    Da li je "diplomatican" postupak uvijek obavezno i fin!?
    Ili "diplomaticnost" i uvijenost itekako moze biti izraz prostakluka duse??!

    Da li se osoba koja druge ponizava na dilplomatican, uvijen i izokola nacin, moze nazvati finom, ili prostakom!?

    (U narodu postoji izraz: manipulant; to je osoba koja koristi diplomaticnost i prividnu finocu u lose i sebicne svrhe, ili sa svrhom da povrijedi..)

    Sta vi kazete, kako razlikovati pravu finocu od lazne?

    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,040
    Thanks Thanks Given 
    5,048
    Thanks Thanks Received 
    2,446
    Thanked in
    1,318 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    "
    Da li se osoba koja druge ponizava na dilplomatican, uvijen i izokola nacin, moze nazvati finom, ili prostakom!?


    Kurvin sin,i to veliki,kratko i jasno,nadam se

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A sta je finoca, na pocetku?
    - Ladan ko taština duša -

  4. #4
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    A sta je finoca, na pocetku?
    Slobodno daj svoju definiciju pa na osnovu toga pricaj
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    876
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Manipulant jer onaj sto iskoriscava i koristi druge ljude da bi neke svoje ciljeve ispunio. Mozes ti nekom direktno reci to sto mislis a i dalje da budes fin. Ako neko ima klempave usi mozes to direktno da mu kazes a i dalje da budes fin. "brate moram ti ovo rec a nije nista strasno i nemoj mi zamjerit ja to zato sto si mi drug.... imas klempave usi" eto ja sam bio fin odje.

    Za razlikovanje lazne od prave finoce ti treba prvo da poznajes tu osobu jer ti je to isto kao "kako provaliti da li se folira ili ne".

    Tvoju definiciju "diplomaticnosti" ne kapiram.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za mene "biti fin" znaci biti dobronamjeran, nenametljiv u ophodjenju, tolerantan, srdacan, ... ako hoces, jednim dijelom i diplomatican, ali ne u manipulatorskom smislu.
    - Ladan ko taština duša -

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boromirospg View Post
    Manipulant jer onaj sto iskoriscava i koristi druge ljude da bi neke svoje ciljeve ispunio. Mozes ti nekom direktno reci to sto mislis a i dalje da budes fin. Ako neko ima klempave usi mozes to direktno da mu kazes a i dalje da budes fin. "brate moram ti ovo rec a nije nista strasno i nemoj mi zamjerit ja to zato sto si mi drug.... imas klempave usi" eto ja sam bio fin odje.
    Pa sto se ovog primjera tice, prvo, meni su klempave usi simpaticne, a drugo, na neki takav problem koji moze covjeka da uvrijedi ja bih ukazala onda ako imam rjesenje za njega; konkretno u ovom slucaju ako znam dobrog hirurga i znam da ga taj drug trazi..

    Za razlikovanje lazne od prave finoce ti treba prvo da poznajes tu osobu jer ti je to isto kao "kako provaliti da li se folira ili ne".
    Bravo. Ovo si dobro rekao. Bas tacno tako!

    Tvoju definiciju "diplomaticnosti" ne kapiram.
    Mislila sam na ljude koji znaju fino u rukavicama manipulisati u sebicne i neplemenite svrhe, koji znaju jako dobro finim rjecnikom i suptilnim postupcima da zapravo miniraju covjeka..
    Dakle, koji na prvi pogled izuzetno fino i kulturno djeluju, kao prava mala fina savrsenstva, sve dok im ne provalis prave namjere (u kojima vidis da zapravo navlace vodu na svoj mlin ne uzimajuci bas tvoju dobrobit u obzir; drugim recima, manipulanti za svoju licnu korist a tebi kako bude; sebicni, jednom recju..a ja licno smatram da sebicnost ne spada u finocu duha..)..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    876
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Diplomatticnost nije to... nego napr ja ocu da kuca bude zute a ti crvene e sad sam ja diplomatican i kazem ti ... "ajde neka bude jedan dio zut a jedan crven ili ako oces godinu neka bude zuta a godinu crvena" nekako to dodje kao vjestina pregovaranja. Kad ti neko radi iza ledja ili te minira a to ti pakuje u fine rijeci koje asociraju na to ne zove se to diplomaticnost nego klasicno foliranje i podj3bavanje.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    chat
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidi , nemam namjeru da te vrijedjam , ti si mi drug i ovo ti govorim iz dobre volje , tako da nemoj me shvatit pogreshno brate ali glup si nenormalno.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Za mene "biti fin" znaci biti dobronamjeran, nenametljiv u ophodjenju, tolerantan, srdacan, ... ako hoces, jednim dijelom i diplomatican, ali ne u manipulatorskom smislu.
    Slazem se u potpunosti sa tobom mada mi to lici kao da opisujes zvoncicu, mada joj mana neki djaolji kachamak, ali ........

  11. #11
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,902
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    a ja se slazem i sa Simm-om, a bogomi i sa tobom Hari:mrgreen:

    Biti fin znachi ovo shto je Simm rekao, a ako neko uvijek ispod nechije finoce trazi neshto negativno onda se taj neko mora zapitati dje mu je zapelo!

    Ne znam za vas ostale ali ne srijecem chesto nedobronamjerne ljude, mada sam u korektnim odnosima sa ljudima koji su mi poznanici ali nemamo potrebe da se udubljujemo pa mozda zato i nemam mnogo negativnih iskustava. Ustvari, nedobronamjernost, podmuklost i sve ono shto Odli navede, a sve ispod maske diplomatichnosti i indirektnosti nijesam uopshte prepoznala kod ljudi sa kojima se srijecem!

    Kad su u pitanju oni koje volim i ne pada mi na pamet da analiziram njihovo ponashanje u ovom smjeru, jednostavno ih tretiram kao dobronamjerne, i vjerujem da to jesu, a sa ovima "sluchajnima i usputnima" ne gubim vrijeme...
    a sigurno ima nedobronamjernih samo shto nijesu imali ni potrebe ni prilike da svoju nedobronamjernost treniraju na meni...u svakom sluchaju, nikad ne bih proglasila nekog nedobronamjernim dok jasno ne uvidim da to jesu...uvijek dozvoljavam da ljudi mogu da kazu neshto shto nijesu mislili jer su netaktichni, neobrazovani, pa i zbunjeni u trenutku, i iskreno, mene to nasmije, pa chesto i preprichavam svojim najdrazima kao smijeshnu dogodovshtinu!

    Evo Odli nadam se da si zadovoljna odgovorom, a sad malo ti elaboriraj kroz svoja iskustva:mrgreen:

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije tesko biti fin!

  13. #13
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    a sigurno ima nedobronamjernih samo shto nijesu imali ni potrebe ni prilike da svoju nedobronamjernost treniraju na meni...
    Pa to je to, ima ih, svi smo se susreli barem nekad sa takvima, a sreca je ako ih covjek uspije sto prije pravilno procijeniti.

    Topic sam postavila jer ima i onih koji cesto bivaju razocarani u ljude, a to znaci da ipak imaju problema sa pravilnom procjenom ljudi i njihovih istinskih motivacija, zar ne..

    Dako im i ti pomognes nekim savjetom na postavljenu temu, kako razlikovati istisnku finocu od obicne manipulativnosti?
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    "Fino je biti vazan, ali je vaznije biti fin"

    Da li je finoca isto sto i dilpomaticnost??
    Da li se finoca moze prepoznati po finim rijecima, ili samo po finim djelima?

    Neki finocu izjednacavaju sa diplomaticnoscu ili cak indirektnoscu i uvijenim nacinom kazivanja stvari, a otvoren pristup nekad izjednacavaju sa prostaklukom..?

    Da li to moze tako da se pojednostavnjuje, ili te stvari nemaju veze sa istinskom finocom duse?

    Da li je "diplomatican" postupak uvijek obavezno i fin!?
    Ili "diplomaticnost" i uvijenost itekako moze biti izraz prostakluka duse??!

    Da li se osoba koja druge ponizava na dilplomatican, uvijen i izokola nacin, moze nazvati finom, ili prostakom!?

    (U narodu postoji izraz: manipulant; to je osoba koja koristi diplomaticnost i prividnu finocu u lose i sebicne svrhe, ili sa svrhom da povrijedi..)

    Sta vi kazete, kako razlikovati pravu finocu od lazne?

    Moja bivsa cura se toliko lozila na diplomaticnost da mi je od toga bilo muka.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  15. #15
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boromirospg View Post
    Manipulant jer onaj sto iskoriscava i koristi druge ljude da bi neke svoje ciljeve ispunio. Mozes ti nekom direktno reci to sto mislis a i dalje da budes fin. Ako neko ima klempave usi mozes to direktno da mu kazes a i dalje da budes fin. "brate moram ti ovo rec a nije nista strasno i nemoj mi zamjerit ja to zato sto si mi drug.... imas klempave usi" eto ja sam bio fin odje.

    Za razlikovanje lazne od prave finoce ti treba prvo da poznajes tu osobu jer ti je to isto kao "kako provaliti da li se folira ili ne".

    Tvoju definiciju "diplomaticnosti" ne kapiram.
    bas tako!

    Bolje ga ni ja ne bi npisao

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    daleko od sunca, under the purple rain
    Posts
    6,919
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    aj ti meni objasni sto je to finoca.. cu biti fin,.. niko ljeba od toga jos nije vidio, ja sam bas ovih dana pokusala da budem fina sa administracijom al onda misle da ono mogu po njihovom al kad sam pocela da ih saljem sve redom u pm.. stvar je pocela da se pomjera .. tak da od finoce ljeba nema.. ne zavrsavaju fini nego nevaspitani:P
    oh darling who needs love?
    Who needs a heaven up above?
    Who needs the clouds, in the sky, not I
    Oh darling who needs the rain?
    Who needs somebody that can feel your pain?
    Who needs the disappointment, of a telephone call, not I

  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TiJaNaaaA View Post
    aj ti meni objasni sto je to finoca.. cu biti fin,.. niko ljeba od toga jos nije vidio, ja sam bas ovih dana pokusala da budem fina sa administracijom al onda misle da ono mogu po njihovom al kad sam pocela da ih saljem sve redom u pm.. stvar je pocela da se pomjera .. tak da od finoce ljeba nema.. ne zavrsavaju fini nego nevaspitani:P
    Nekad stvarno moras da pokazes zube,jer ako ides na fino ,vrlo cesto u necijim ocima ispadas sonjo.Sa nekim ljudima ne mozes na fini nacin da se raspravljas.Pogotovo ne u CG.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TiJaNaaaA View Post
    aj ti meni objasni sto je to finoca.. cu biti fin,.. niko ljeba od toga jos nije vidio, ja sam bas ovih dana pokusala da budem fina sa administracijom al onda misle da ono mogu po njihovom al kad sam pocela da ih saljem sve redom u pm.. stvar je pocela da se pomjera .. tak da od finoce ljeba nema.. ne zavrsavaju fini nego nevaspitani:P
    Quote Originally Posted by ssrdan View Post
    Nekad stvarno moras da pokazes zube,jer ako ides na fino ,vrlo cesto u necijim ocima ispadas sonjo.Sa nekim ljudima ne mozes na fini nacin da se raspravljas.Pogotovo ne u CG.
    Nazalost..

    A sve to lici na pricu o magarcu i batinama..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kako ide

    Kako ide prica o magarcu i batinama?Mozda je ovo off topic,ali bas me zanima.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    to lici kao da opisujes zvoncicu
    Zvoncica je poznati i priznati manipulator. Sto mislis kako je nastala izreka "ka' ona"? :mrgreen:
    - Ladan ko taština duša -

  21. #21
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma nista, nego ta prica kako neki ljudi razumiju samo kad podviknes i budes grub me asocirala na narodnu izreku "navikao kao magarac na batine"...

    p.s. Ja na grubost uopste ne reagujem (ona me samo rastuzuje, ali u smislu da zhalim grubijana..); ja razumem samo fino, ali otvoreno..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Mi i EVropa

    Mi smo dosta navalentni, bahati,neuvidjajni.
    Obrije se glava,navuce se bodi majica,crna po mogucnosti,nema veze sto salo kipi ispod,nabiju se crne naocare na oci,zlatna zica oko vrata,sto deblja to bolja,sjedne se u BENVEAAA,namrste se obrve i tako se vozi kroz grad sa prozorima spustenim dok iznutra pici :"sve joj moje dobro stoji zar neee,kada udje u tvoj crni benveeeee".
    Kad si takva faca ,onda si postovan.
    Sve sto ispada iz ovog sablona manje se cijeni.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  23. #23
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssrdan View Post
    Mi smo dosta navalentni, bahati,neuvidjajni.
    Obrije se glava,navuce se bodi majica,crna po mogucnosti,nema veze sto salo kipi ispod,nabiju se crne naocare na oci,zlatna zica oko vrata,sto deblja to bolja,sjedne se u BENVEAAA,namrste se obrve i tako se vozi kroz grad sa prozorima spustenim dok iznutra pici :"sve joj moje dobro stoji zar neee,kada udje u tvoj crni benveeeee".
    Kad si takva faca ,onda si postovan.
    Sve sto ispada iz ovog sablona manje se cijeni.
    Dje se to cijeni?

    Ja volim prefinjenost, narocito kod zena, da je dama kad prica, hoda, uvijek... ali da zna da pokaze zube kad treba jer kod nas biti fin znaci bit budala. Prefinjen sa dozom zvanicnosti i drskosti, cisto da te ne pojasu.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kokaina View Post
    Dje se to cijeni?

    Ja volim prefinjenost, narocito kod zena, da je dama kad prica, hoda, uvijek... ali da zna da pokaze zube kad treba jer kod nas biti fin znaci bit budala. Prefinjen sa dozom zvanicnosti i drskosti, cisto da te ne pojasu.
    Prefinjen sa dozom drskosti, to mi je kontradiktorno?

    A zalosno je stvarno da cak i zene bivaju ovdje natjerane da postanu grube eda bi nesto uspjele.. Uzas..

    A one koje nisu vjeste u grubijanstvu, to jest nisu dovoljno jako drske i grube, bivaju samo proglasene napadnima ali ih i dalje ozbiljno ne shvataju dok stvarno ne zadaju pravi udarac koji boli, sta li..
    Uzas, jednom rjecju..
    Last edited by odli; 15-10-07 at 23:13.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Zvoncica je poznati i priznati manipulator. Sto mislis kako je nastala izreka "ka' ona"? :mrgreen:
    Ma ne, ona je onaj pozitivni manipulator i zato ostalo ono "dobra dusa ka' ona". Ma cojek bi je na ranu provio da se gangrene ne boji

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 25-08-06, 18:32
  2. Moze li biti ovo? (nadam se da ne)
    By Hombre in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 44
    Last Post: 16-05-06, 17:12
  3. a šta će biti poslije?
    By milicaaaaaaa in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 71
    Last Post: 23-04-06, 19:20
  4. Malo 'nedavne' istorije!
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-04, 08:20
  5. Nastavak sa starog foruma: Status Kosova nece biti rijesen p
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 31
    Last Post: 04-02-04, 04:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •