Results 1 to 15 of 15

Thread: VALUTE

  1. #1
    Join Date
    May 2004
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default VALUTE

    Kazu, D I N A R ... Inflacija.
    Kazu E U RO, inflacija.
    Sad GZP predlaze CG'z valutu i mozemo da ochekujemo potpunu inflaciju... Uvedu, recimo, preper i svako moze da stampa koliko mu volja i shta onda? Inflacija!? Naravno!

    Da li mislite da je bolje zadrzati euro, jer je procenat inflacije znatno manji nego lani ili uvesti CG'z valutu pa da puca ko dje stigne...


    Uh, Tito, dje li si!?
    ''...Daj mi da zivim bez njega, o Boze, da vidam tuge od sna,
    skinite lance sa mene, o Boze, jer bez njega nisam ja...''

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa koja god valuta da bude bice inflacije. To je sasvim normalno, cak i najrazvijenije zemlje imaju inflaciju. Nista ti ne brini
    Together we can defeat capitalism ...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,510
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    mislim da bi trebali primirit malo na ovaj euro, dosta je bilo promjena valuta iShaShavice ovaj narod

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Perper i po cijeni inflacije !
    Treba imatu svoju valutu.

    Idealno za svaki monetarni sistem bi bilo da je zatvoren u jednom smijeru, a u drugom da je potpuno otvoren. Ovo je nemoguce potpuno ostvariti, ali tome treba teziti. Na primjer, Evropskoj Zajednici jako odgovara da neko van nje napravi (recimo) brod, proda ga nekome unutar Zajednice, dobije za njega izvjesnu kolicinu Evra, i ode odakle je i doso. Ako se taj nikada ne vrati u EZ da kupi nesto za svoje Evre, ispada da je u rezultatu EZ bogatija za jedan brod, i to na stetu prodavca. Istina, iz opticaja je "iscurilo" par miliona Evra, ali boze moj: tu je stamparija, nastampacemo razliku. U svakom slucaju je jeftinije nastampati nekoliko meleona Evra, no napraviti jedan cio brod. Eto, ko ima srecu da ima valutu koja se trazi i vani, zaradjuje ogromne pare stampanjem tih jeftinih papirica u zamijenu za pravu pravcatu robu.

    Kako Crna Gora zvanicno koristi Evro, izvjesna kolicina Evra uvijek mora biti u opticaju u CG. Tako ispada da CG igra ulogu onog jadnika sto je prodo brod i otis'o odakle je i dos'o, jer su mu papirici potrebni za sopstvenu robnonovcanu razmijenu. Crna Gora je tako pomogla Evropskoj Zajednici da ostvari onaj jednosmijerni monetarni ideal, ali na sopstvenu stetu. Jer, monetarni sistem Crne Gore ubi promaja.

    Primjerice, Siptari iz Albanije, istina, nisu u stanju praviti brodove, ali zato mogu po CG prodavati koze. Kako je u CG u opticaju Evro, svaki Siptar sa kozom je u mogucnosti da iz CG iznese Evra u vrijednosti koze. Ovo bi bilo jako zgodno i lijepo da Crna Gora ima stampariju da nastampa manjak, no nema! Ovako Crna Gora opet mora izigravati onog jadnika sa brodom, jer se samovoljno obavezala da ce Evropskoj Zajednici dovijeka poklanjati robu, u zamijenu za jeftine papirice potrebnih da se u CG odvija robnonovcana razmijena. Pa yebo ga otac, jesmo li zbilja toliko glupi? Ova situacija jako siromasi narod.

    Zato treba imati svoju valutu. Za CG je najbolje da uvede dinar (jer je to najjevtinije), zatim perper, a cak i bonovi za topli obrok bi bili bolji od Evra.

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    Pa koja god valuta da bude bice inflacije. To je sasvim normalno, cak i najrazvijenije zemlje imaju inflaciju. Nista ti ne brini
    Da, ali KOLIKO stepen inflacije?
    ''...Daj mi da zivim bez njega, o Boze, da vidam tuge od sna,
    skinite lance sa mene, o Boze, jer bez njega nisam ja...''

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Euro :!:
    Io ci credo!

    Welcome



  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovdje je davno apsolvirana ta tema i dok vi liciritate ovdje ko na pjaci svi ekonomisti se slazu da je za CG najbolje da vrati dinar. A evo i zasto, sa eurom dolazi do odliva novca iz Crne Gore sto prouzrokuje opstu nelikvidnost privrede, hronican nedostatak novca/obrtnih sredstava za poslovanje tj. lagano gasenje cijele privrede. Dinar takodje omogucava podizanje povoljnih kredita od strane centralne banke sto sada nije slucaj. Drugo perper je "nemoguca misija" jer Crna Gora sa svojih 600.000 stanovnika nema dovoljan ekonomski kapacitet da bi ekonomski mogla da brani taj kurs perpera. Zbog toga je vracanje dinara jedino logicno i ispravno rijesenje i u interesu gradjana Crne Gore koji zele bolji zivot.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najbolji je perper no CGori u vrijeme kad je bila marka valuta bila je pod stalnom prietnjom agresivnog srpskog fasizma iz Srbije no sad je demokratija pobijedila(konacno)!!! i u toj Srbiji i vec dogodine ili 2006 cemo imati perper za valutu!

    A EURO ili marka su bili izraz slobode i samostalnosti u odnosu na dinar
    tj Srbiju u datom momentu~!

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Monterico
    Najbolji je perper no CGori u vrijeme kad je bila marka valuta bila je pod stalnom prietnjom agresivnog srpskog fasizma iz Srbije no sad je demokratija pobijedila(konacno)!!! i u toj Srbiji i vec dogodine ili 2006 cemo imati perper za valutu!

    A EURO ili marka su bili izraz slobode i samostalnosti u odnosu na dinar
    tj Srbiju u datom momentu~!
    Oke, nijesam ni ja za zajednicu, al' daj, ne budi toliko extreman sa postovima!

    'agresivnog srpskog fashizma' ... Da ne pretjerujesh malo? Ispade sad da smo mi porobljen narod.
    Da, nemamo nezavisnost, ali cemo je na REFERENDUMU dobiti,a od toga shto ti pominjesh samo se ratom mozemo osloboditi.

    Hm, najlakshe je sa eurom, koliko je dobro - ne znam i necu uopshte da ulazim u to. Dinar - izbjeci!
    ''...Daj mi da zivim bez njega, o Boze, da vidam tuge od sna,
    skinite lance sa mene, o Boze, jer bez njega nisam ja...''

  10. #10
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dinar nije tako dobar ni za samu Srbiju sto se najbolje vidi po tome sto ona zbog "prejakog" dinara ima ogromni deficit u robnoj razmjeni koji iznosi oko 3.800.000.000 $(2004 exp).Ovaj deficit se pokusava nadomjestit laganim,ali laganim nastampavanjem dinara tako da on gubi svoju vrijednost u odnosu na euro u proteklih dvadesetak mjeseci(sa 61 na 72.5 dinara za 1 euro)
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR
    Dinar nije tako dobar ni za samu Srbiju sto se najbolje vidi po tome sto ona zbog "prejakog" dinara ima ogromni deficit u robnoj razmjeni koji iznosi oko 3.800.000.000 $(2004 exp).Ovaj deficit se pokusava nadomjestit laganim,ali laganim nastampavanjem dinara tako da on gubi svoju vrijednost u odnosu na euro u proteklih dvadesetak mjeseci(sa 61 na 72.5 dinara za 1 euro)
    Hm... jedno pitanje... kako Crna Gora resava svoj problem stalno rastuceg deficita (146 miliona $ za prvih pet mjeseci ove godine)? Sigurno ne stampanjem novca.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rjesava ga tako sto ima velike prihode od turizma (nevidljivi izvoz) i usluga kao grane koja ima porast od 20 % na godisnjem nivou u CG.
    Srbija isto tako ima prihode od turizma ali su oni izuzetno mali u odnosu na velicinu zemlje,pa se trenutno deficit bitno nadomjestuje deviznim doznakama srbijanskih drzavljana koji rade u svijetu,koje su znatno vece nego u CG (radi se o cak 2 milijarde dolara godisnje).
    Dodatan nacin "kresanja" deficita je zaduzivanje kod MMF-a i Svjetske Banke (a to rade i Srbija i Crna Gora)
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR
    Rjesava ga tako sto ima velike prihode od turizma (nevidljivi izvoz) i usluga kao grane koja ima porast od 20 % na godisnjem nivou u CG...
    Koliko se sjecam, nasi bankari se zale da bilans nije uravnotezen, tj da ipak veliki minus i dalje postoji i da se kolicina novca u opticaju stalno smanjuje.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    brijeg Ćukovića
    Posts
    995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ma sve mi je isto samo da ja imam su čim ovaj leb kupit!bio eur,perper,dinar,funta...svejedno!
    4' 33''

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Па чекајте мало зар нису динар избацили због Слобе? :roll:

    Као да би смањили цене и инфлацију а потом увођењем марке и евра учинили супротно? Дакле ако су врли експерти погрешили то значи да се треба вратити на првобитно стање а не тражити солуцију која води у четврто стање, зар не филозофи премудри?
    Brzi Oct 14, 2004 10:50 am
    Pa imas sada veci izbor! SRBIJA ILI ALBANIJA, u C.Goru nema mjesta vise za Srbomrzce/ dosoje kraj.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •