Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Stav naučne elite prema svetinjama u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stav naučne elite prema svetinjama u Crnoj Gori

    Istaknuti crnogorski istoričar, pr.dr. Živko Andrijašević, je na predavanju trećoj godini Filozofskog Fakulteta u Nikšiću, odsjeka za istoriju i geografiju, ove kalendarske godine, Svetog Petra cetinjskog nazvao, citiram:"Jadni, kljasti, kljakavi pop, koji je je išao po Crnoj Gori da moli i jadi za pomoć!!!!!!!!" i to pred punim amfiteatrom zabezeknutih studenata.
    Svjedoci ove moje tvrdnje, iza koje stojim su mnogobrojni, jedino ako budu imali dovoljno građanske hrabrosti i kičme da je potvrde.
    Posebno bih istakao da je, upravo taj profesor autor dokumentarnog serijala o istoriji Cetinjske mitropolije. Koji paradoks!
    Samo se pitam, kuda mi to kao društvo idemo...

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Aooooo i kako izvadi iz cijeloga predavanja samo te djelove i onda ih sastavi u jednu jedinu recenicu ???? No oli ne ti prosvijetlit pa ni opisat SV Petra Cetinjskoga ,onako fizicki ?????
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neko te morao debelo, ali bas debelo slagati ili je taj spavao pa samo to cuo kad je pricao o pricama koje su u to doba proturane po Crnoj Gori.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Daaaa... To je upravo bila jedna cjelovita, složena rečenica, koju nijesam čupao iz konteksta, već sam je citirao od slova do slova.
    Ukoliko ti u njoj ne vidiš ništa loše, ne znam šta da kažem... Znam da je mene povrijedila i kao hrišćanina i kao Crnogorca i kao čovjeka koji živi i rođen je u državi kojoj je temelje udario upravo taj "pop"

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jesi li ti to čuo svojim ušima?
    - Ladan ko taština duša -

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nevjerujem no mu je filaret reknujo !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jesam. Čuo sam svojim ušima, jer sam ja jedan od tih "zabezeknutih" studenata. Iza ove tvrdnje stojim marerijalno i moralno.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    Daaaa... To je upravo bila jedna cjelovita, složena rečenica, koju nijesam čupao iz konteksta, već sam je citirao od slova do slova.
    Ukoliko ti u njoj ne vidiš ništa loše, ne znam šta da kažem... Znam da je mene povrijedila i kao hrišćanina i kao Crnogorca i kao čovjeka koji živi i rođen je u državi kojoj je temelje udario upravo taj "pop"
    Niko tacno i ne zna kako je Petar Prvi izgledao osim sto je ostalo predanje da je Petar II njemu jako licio. To mnogo bolje os vecine Crnogoraca zna Zivko i takvu glupost ne bi rekao ni da poludi a ne pri zdravoj svijesti. Ima vjerovatno vise ikona sa Svetim Petrom, ali najpoznatija je ona radjena za ikonostas Cetinjskog manastira koju je platio kralj Nikola ( ja ne znam ko je radio, a Zivko garant zna). I ona koju valjda svi znamo, ruska ikona gdje je Petar I predstavljen sa kamilavkom i žezlom.
    PS.
    Ako si vec cuo to sto mu nijesi glavu razvalio ili prijavio zdravstvenim organima i policiji da vam je predavac poludio?
    Last edited by Hari Krisna; 04-09-07 at 12:39.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Znaci, ti tvrdis da ova recenica predstavlja izriciti stav Zivka Andrijasevica o Svetom Petru, i da nije izrecena ni kakvom kontekstu u kojem moze da ima drugacije znacenje?
    - Ladan ko taština duša -

  10. #10
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok. Ovaj se podforum valjda zove:Istorija. U istoriji je makar polovina priče u najboljem slučaju prosto nagađanje, i zbog toga je toliko zanimljiva. Ali ljudi, ovo sam čuo SVOJIM ROĐENIM UŠIMA, a one su me do sad dosta dobro služile. Ne tražim da mi vjeruješ na riječ, to je stvar tvog slobodnog izbora

  11. #11
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A kontekst je bio ovaj: predavanje o životu i vladavini knjaza Danila Petrovića. Komentar: Crnogorci ni u to vrijeme, a ni danas, nijesu imali pretjerano lijepo mišljenje o Danilu, i to iz sasvim pogrešnih razloga. Uvijek su mnogo povoljnije mišljenje imali i više voljeli njegovog pretka, a onda slijedi citat, koji sam već gore naveo. Naravno, tu rečenicu je propratio i šeretski osmjeh na njegovom licu

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja mnim da bi njaljepce bilo da nebi dolazilo do zabune da ga TI licno zovnes i pitas o cemu se zapravo radi tu !!!!!!!!!!! Inace tebe na vjeru nesto nemozemo !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  13. #13
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne boj se ti ništa. Za razliku od 99% forumaša, moj nickname je moj stvarni nadimak, po kojem me svi znaju. Ne bojim se nikoga do Boga, a dokaz je i to što sam danas iznio ovu temu, uprkos činjenici da ću kod gosn. Andrijaševića polagati još, makar par ispita na postdiplomskim studijama.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Postoje samo dvije mogucnosti. Da je bio pijan Zivko ili ti pa se nijeseste dobro razumjeli. Kako shvatih da je jos branio i Zeka Manitoga sto mi je opet cudno jer je bas on u vise navrata i pisao i govorio o itekako velikim razlozima zasto niko nije volio i bas ni sad ne voli Zeka. Ponekad Zivkova predavanja, sto si i sam primijetio, su pracena i mnogim ilustracijama i digresijama koje zahtijevaju i dosta veliko predznanje, poznavanje mnogih stereotipa crnogorskih, a i sprdanje onoj nasoj dobro poznatoj nabusitosti i lupanju u prsa o strasnom postenju....
    Zivko nije fanatik i istoricar za popodne ili dokone domacice koje gledaju spanske serije vec naucno i dokumentovano rusi mnoge tabue i nase istorijske zablude. Kao student istorije sigurno znas mnogo bolje od nas sa koliko je bilo spletkarenja, podrugivanja i ko zna sve cega i na carskom dvoru Rusije kad god je trebalo neku pomoc dati, a i koliko je bilo ruskih probisvijeta koji su dobar dio te pomoci znali za sebe iskoristiti ili zloupotrijebiti. Moguce da je citirao neko slicno ruganje podrazumijevajuci da studenti znaju o cemu se radi. Cudno da bas niko od studenata nije to htio da razjasni a tim prije sto je Zivko takav predavac koji voli da ga se zapitkuje i navodi na digresije.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Dobro to nooligapitat stoje mislio i onda neka napise odje obrazlozenje ????
    ps. ja se bojim dosta cega a najvise sebe samoga ,ali bi gaisto pita !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  16. #16
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nit je Živko bio pijan, niti ja idem na predavanja pod "gasom". Niti je citirao ruske avanturiste, ni bilo koga. Iznosio je svoj lični stav. A što se tiče njegovog rušenja crnogorske "mitomanije" i zanimljivosti predavanja, to sve i da hoću, ne mogu da osporim.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    Istaknuti crnogorski istoričar, pr.dr. Živko Andrijašević, je na predavanju trećoj godini Filozofskog Fakulteta u Nikšiću, odsjeka za istoriju i geografiju, ove kalendarske godine, Svetog Petra cetinjskog nazvao, citiram:"Jadni, kljasti, kljakavi pop, koji je je išao po Crnoj Gori da moli i jadi za pomoć!!!!!!!!" i to pred punim amfiteatrom zabezeknutih studenata.
    Svjedoci ove moje tvrdnje, iza koje stojim su mnogobrojni, jedino ako budu imali dovoljno građanske hrabrosti i kičme da je potvrde.
    Posebno bih istakao da je, upravo taj profesor autor dokumentarnog serijala o istoriji Cetinjske mitropolije. Koji paradoks!
    Samo se pitam, kuda mi to kao društvo idemo...
    Za ono kljasti i kljakavi ne znam koliko je bio u pravu. Možda je do tih podataka došao iz srpske istoriografije jer su njihovi istoriografi naročito nadahnuti kad opisuju kuću Petrovića. A to da je jadao i bogoradio po Crnoj Gori je tačno. Pročitajte poslanice Sv.Petra pa će svakom biti jasno o čemu se radi. On je morao održati jedinstvo zemlje među zakrvljenim bratstvima i plemenima. Zato je često morao biti i onakav kakav nam se ne sviđa.

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Tacno tako ,zna je SV: Petar Cetinjski pribjec lukavstvu nebili ubacio u lobanje podivljalome narodu Crnogorskom da se obrnu put sebe jerbo "prijatelja" nema nidje do u svoju kucu !


    ps. Sto mislis jesam li i ja bogohulnik i mrzitelj SV:Petra Cetinjskoga a ?????
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  19. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne mislim, ili se makar nadam da nijesi. Ali me iskreno malo čudi kako ostaješ u potpunosti indiferentan prema upotrebi ovih "epiteta", koji su u najmanju ruku neprimjereni

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    "Jadni, kljasti, kljakavi pop, koji je je išao po Crnoj Gori da moli i jadi za pomoć!!!!!!!!"
    S druge strane ja ne vidim problematičnost ove tvrdnje.

    Pa svaki iole sveti čovijek je bio asket i živio od milostinje.

    Evo u katoličanstvu,

    SV Leopold Mandić

    Mali, klijasti, neprijatmo mirišući fratar koji je živio u rupi samostana od 2X2.

    Sv Antun pustinjak,

    anoreksični starac koji je živio u rupi u zemlji i jeo ono što su mu ljudi donjeli kao milostinju.

    Isus Hrist, osudjeni kriminalac razapet na križ po kazni.

    Sad sve ovo iako zvuči ružno ipak je istina medjutim duhovni učinak tih ljudi (pa i Sv Petra) je neupitan. To kako su izgledali, što su radili da bi preživjeli i kako i pod kojim uslovima su umrli u stvari predstavlja minornu notu.

    Druga stvar je opet ta što Crnogorci gledaju samo površinu ali ne i dubinu cijelog predmeta.

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    "Jadni, kljasti, kljakavi pop, koji je je išao po Crnoj Gori da moli i jadi za pomoć!!!!!!!!"
    Ova tvrdnja recimo meni govori samo o ljudima iz okruženja cijenjenog sveca, a ne samo o svecu. Pa kakvi su to ljudi koji dozvoljavaju njegovoj svetosti da mora da ide okolo i moli za pomoć.

    To govori o nemilosrdnim i površnim ljudima koje je njegova svetost imala za sunarodnjake u njegovo vrijeme.

    A ovo gore se i danas na žalost može primjeniti i na većinu naših starih djedova i baka, napuštenih od porodica po domovima ili derutnim garsonijerama, polusrušenim kućama.

    Zapitajmo se kolilo je ovaj opis i danas vidljiv kada se ugleda staro čeljade kako kopa po kontejneru.

    Ali što očekivati kad su i svecu priredili takvu starost.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Život i djela Petra 1-og Petrovića Njegoša, kasnijeg Sv. Petra Cetinjskog su nam svima manje više poznata. Njegov fizički izgled u znatno manjoj mjeri. Međutim, bez obzira na praksu u svjetu, ne postoji niti jedno opravdanje za ovoliko pežorativan i neprimjeren opis njegove ličnosti. Mada to me i ne čudi. Neposredno po njegovom proglšenju za svetitelja, u Crnoj Gori se govorilo da su ga posvetile muke od Crnogoraca, tako da se ova praksa samo nastavila.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Dome eo ti malacko edukacije o SV Petru Cetinjskome

    Daklem eo ti malacko edukacije o SV Petru naskome tj. Cetinjskome !
    Petar I Petrovic Njegos, u nasemu narodu znaveniji ka(k)o Sv.Petar Cetinjski Cudotvorac,govornicki i jezicki genije, jest Blagosloven je uoblicitelj pisanoga crnogorskoga narodnoga govora (jezika), njegov spajatelj sa razvijenom usmenom narodnom knjizevnoscu i onodobnim slovenskijem jezikom, glasit (s)pa(r)catelj svega toga i, na toj podumijetni, vreloni tvoritelj bogastva tradicijonalnoga crnogorskoga nestabilnoga (nekodifikovanog), ali stanovitog (standardnoga) jezika.
    Vise nareceno mnijenje, najdapace, vasposjeduje i prishodi iz vec (ma) glasnutijeh poslanica i inijeh dokumenata, suvise, sest pjevanja, Zakonika Petra I i ostalijeh pismena. Tijem poslanicama i ostalijem $edocanstvima Petar I se obokrako pogodno sporazumijevao i razabirao su svijem plemenima, opstestvima, nahijama, komunitadama, glavarima i celjadima u slobodnijem i suditima u podanickijem krajevima Crne Gore, pace, inozemnijem predstojateljima , doglavnicima , carevima i opcenito u izvanjstvu. Jednijem slovom , Sv. Petar je vrsio vaskoliku cestokraku gospodarsko-vladikatstvujuscu i drzavnicko-crkovnu prepisku sa nasijencima i izvanjcima na znanomu i , opceno i na ponase razumljivomu Crnogorskom pisanom govoru i jeziku.
    za sad dosta edukacije ali ako ti treba jos javni !
    Hhehehheheheh !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  23. #23
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvek, aj prevedi to obraza ti.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  24. #24
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na besplatnom "predavanju". Iako mislim da o ovoj temi znam makar malko više od tebe(ipak je to moja struka)...opet hvala! Jedino mi nije jasno kakve to ima veze sa sadržinom predhodnih postova?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Cesto imputirano samozavaranje potencijalnih intelektualaca je da im struka donosi znanje, a u stvari je obrnuto.
    - Ladan ko taština duša -

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 02-11-10, 17:45
  2. Replies: 4
    Last Post: 24-07-05, 15:43
  3. PREMA POPISU, SVI SU NARODI U CRNOJ GORI NACIONALNE MANJINE
    By harambasa in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 01-04-04, 13:34
  4. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36
  5. NEZAMJENLJIVI i NEODOLJIVI veli
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-04, 17:08

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •