Page 20 of 22 FirstFirst ... 1016171819202122 LastLast
Results 476 to 500 of 545

Thread: Qur'an istinita Bozija uputa

  1. #476
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Emill View Post
    bash me interesuje, shto je to, shto se smatra nehigijenskim ?
    Da ne budem baš bukvalan, već ću izokola: recimo flaša s' vodom i WC ...

  2. #477
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dot View Post
    dakle...kad bih sad birao religiju Islam bi mi bio na zadnjem mjestu...iz 1001 razloga...

    mada ono ovo sto govorim nije nikakav prezir, postujem ono sto ljudi prihvate bilo to hriscansto ili islam ili budizam ili sekta neka...meni svejedno...samo da me ne dotice..

    ovaj malo sam razmisljao o Islamu i moram vam reci da sam stigao do zakljucka da je to skrojio neku muskarac gledajuci na svoje potrebe...
    da sam zena bjezao bih od islama ko djavo od krsta(sto se kaze)


    sa zakasnjenjem cestitam vjerski praznik
    I uvijek tako iznova pojave se neki novi sa starom isfuranom pričom. Ja bih baš volio da mi navedeš konkretno par razloga iz Qurana, zbog čega ne Islam!? Ne zanimaju me arapi koji čine samo 20% ukupnog muslimanskog življa na planeti već me konkretno zanimaju razlozi zbog čega ne Quran tj. zašto Biblija. Drugo pitanje je šta si to razmišljao o Islamu i na osnovu čega si zaključio da je Quran sklapao neki muškarac gledajući svoje potrebe u vremenu objave Knjige?
    Brate, veoma je lako banuti sa istrošnom farsom koja nije potkrijepljena nikakvim činjenicama niti citatima, već samo ličnim subjektivnim mnenjem.
    I treće pitanje je da li si ti vjernik, tj. da li smatraš da je Biblija prava Božija knjiga i zašto?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #478
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    I uvijek tako iznova pojave se neki novi sa starom isfuranom pričom.
    I ja primjetih. Ne mislim ništa loše DOT-e.:-D

    I ja sam tako krenuo, i učinio prve korake bunta i sipao provokative riječi u eter. Ali se ostaralo.

    Mabuse kako tebi nije dojadio ?
    Last edited by Edgar; 18-10-07 at 18:30.

  4. #479
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse,
    ne komentarisem mnogo na ovom topicu ali redovno chitam tvoje postove koje jednostavno
    ne mogu da shvatim!
    ako neko odje ima isfuranu prichu,onda si to ti..
    ne mozesh sa tim stavom "moja je vjera,religija najbolja tralalla" mnogo da postignesh,s tim da sve ostale vjere,za tebe[a ocesh da ubijedish i ostale]nisu dovoljno dobre !?!
    kad se sve sagleda,odje ima mnogo primitivnih,jednostavno neshvatljivih mishljenja


    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Djoks, vidiš ja sa sigurnošću kažem da je moja vjera jedina prava vjera. To kažem jer jedino moja vjera ima dokaze da je prava. Moja Knjiga je jedina Knjiga koja ne posjeduje apsolutno ništa što bi se kosilo sa naukom. Imam potpuno pravo da tako nešto kažem. Imam potpuno pravo da to kažem jer najveći broj ljudi iz ostalih religija pristupa mojoj religiji. Imam to pravo da kažem jer je daleko najveća rastuća religija u svijetu. Imam pravo to da kažem jer se jedino Quranskim riječima istjeravaju šejtani u što sam se uživo mnogo puta uspio uvjeriti. A koji su dokazi ostalih religija?

    aaa
    choeche kakvi shejtani
    aj snimi to nedje ako mozes pa mi posalji
    bash me interesuje
    ne kosi se sa naukom?
    u svakoj religiji ima pregrst toga shto se kosi sa naukom...
    Imash vrlo nerealne poglede na neke stvari

    meni ne pada na pamet da te ubjedjujem u suprotno..
    i sa malo vecim zakashnjenjem
    cestitam praznik..


    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Da ne budem baš bukvalan, već ću izokola: recimo flaša s' vodom i WC ...
    e neka si to reka' :-o

  5. #480
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Djoks, vidiš ja sa sigurnošću kažem da je moja vjera jedina prava vjera. To kažem jer jedino moja vjera ima dokaze da je prava. Moja Knjiga je jedina Knjiga koja ne posjeduje apsolutno ništa što bi se kosilo sa naukom.
    Radi se vise o tumacenju nego o naucnoj potvrdjenosti. Vidio sam negdje ranije tvoje tumacenje Qur'ana u vezi sa crnim rupama (cini mi se, ne mogu traziti sad=, na primjer. Radilo se u tekstu koji, zaista, u odredjenoj interpretaciji moze imati NEKIH podudarnosti sa teorijom crnih rupa, ali takodje moze znaciti i milion drugih stvari koje nemaju nikakve veze sa kosmologijom niti naukom.

    Na kraju krajeva, sam pojam inteligentnog, besmrtnog i svemocnog tvroca se kosi sa naukom, jer je teorija postanka u grubim crtama vec poznata. Dovoljno poznata da moze sa sigurnoscu tvrditi ta 'tvorac' ne moze postojati, jer je nemoguce postojati prije postanka vremena, i samim tim nemoguce je stvoriti vrijeme. Onda su tu i principi relativnosti, i jos mnogo stvari koje ne ostavljaju nimalo mjesta za inteligentno, mitolosko bice koje bi bilo tvorac.

    Naravno, 'tvorac' moze biti nesto sasvim drugo, ali to bi sada bile samo spekulacije.
    Last edited by MadGod; 18-10-07 at 20:05.

  6. #481
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Žao mi je što nijesam pogledao sinoć emisiju na TV-u ("Širom otvorenih očiju" sa G-đom Tanjom Perišić Knežević) na kojoj se baš raspravljalo o alternativnoj medicini.

    Pogledao sam samo zadnjih 5 minuta pa nijesam uhvatio tačno imena gostiju i njihova konkretna zanimanja. Uglavnom, jedan od njih je bio Reis (ne znam da li sam se dobro izrazio) koji tvrdi da je "istjerivao šejtane" i koji se bavi "liječenjem Qur'an-om"; drugi je bio neki komentator (ne znam tačno da li novinar, pisac, analitičar), a treći je bio iz oblasti medicine i nauke (opet - sa sigurnošću ne mogu reći koja grana, ali mi se čini da sam čuo: genetika ili sl.).

    Šteta zaista - ali tu se moglo čuti dosta toga interesantnog. Opet, na kraju krajeva (pošto sam čuo sami kraj) - zaključak sam izvukao sljedeći: dokazi i realnost na strani nauke, a sujevjerje, placebo i auto-sugestija na strani religije (u ovom slučaju Islamskog svještenika). Gost doktor je nudio stotine i stotine različitih dokaza i naučnih radova o svojim stavovima, a s' druge strane - Islamski svještenik se zadržao na tvrdnjama i ubjeđenjima.

    Međutim - kakvo uporište ima "alternativna medicina" u narodu CG - govori sama telefonska anketa prema kojoj se 72+ procenata ispitanika iznasnilo da BI SE podvrglo alternativnom liječenju.

    Paralela se može povući. U Inđiji, recimo, svaka treća osoba (pogotovo ženskog roda i starija od 40 godina) se na neki način bavi magijom direktno ili indirektno (bijelom, crnom, gatanjem, prorokovanjem, liječenjem, ... ). Ljudi, tamo, vjeruju u ove "Božje izaslanike" (kako ih zovu), a mi se ovdje u CG posprdavamo sa njima (poslušajte samo emisije "The Books Of Knjige").

    Da je narod, ovdje, sujevjerniji - vjerovatno bi bilo i više samozvanih proroka, "svemoćnih Sonja", "vidovitih Zorki" itd. itd.

    Naravno - bavljenje ovim poslom donosi sjajnu zaradu, pa se njihov "zanat" i "znanje" prenose s' koljena na koljeno i time "vještina" dobija na značaju, a njihovo ime dobija rešpekt i izaziva uvažavanje. Vjerujte mi, evo, iz ličnog iskustva slučaj:

    Poznajem čovjeka vrlo dobro; bio je fizio-terapeut i živi u jednom prigradskom naselju van Beograda. Nije imao nekog pretjeranog uspjeha u svom poslu i manje/više je životario kao fizio-terapeut (maser). Onda se dao u pre-kvalifikaciju, počeo je da donosi nekakve različite "ljekovite vode" (uključujući i nekakvu "srebrnu vodu"), pa potom gaji neke "kombuhe" (vodene alge koje se hrane sopstvenim fekalijama i otpadom i užasno smrde) čija voda se pije, zatim je nabavio neka pomagala tipa: tarot-karti, obukao se u odoru i stavio onaj sultanski turban, pustio šmekersku kozju bradicu, nokte, stavio alke u uši itd. itd.

    Uglavnom - sad je red ispred njegove kuće već od 4 ujutru. Desetine ljudi dolazi kod njega svakodnevno, a on im prodaje molitve, oprost duše, posvećene krstove, žive, raskolnike, kristalnu vodu itd. itd. Tip sad vozi Mercedes AMR, a dok je bio fizio-terapeut - vozio se tramvajem.

    Nalik onome što preko televizije proriče budućnost (ima snimaka na Youtube) i onda ga zove neko i kaže mu: "Brate, ti si budala", a ovaj izvadi ključeve od auta, mahne i odgovori: "batice, ja vozim terenca od 30 i kusur hiljada eur pa ti sad vidi ko je ovdje budala." A ljudi samo zovu li zovu i mole da im kaže budućnost, a on lupa čiste gluposti i ljudi to prihvataju i zahvaljuju se i masno plaćaju telefonske impulse...

    itd. itd. primjeri su nepresušni ...

    Onda, kad pogledaš - zašto se i Islamski svještenik ne bi bavio "alternativnom medicinom"? Ljudi mu vjeruju (prvenstveno vjernici Muslimani) i ne prave pitanja na "Allah-ove odluke". Isto važi i za Katoličke svještenike (gledao sam jednog na televiziji koji se bavi egzorcizmom). Ko smije da dovede Božju volju u pitanje i traži novac nazad ukoliko se bolest vrati ili "sotona ne napusti tijelo" (sotona u vidu perkinsonove bolesti, paranoje i raznih drugih prihičkih i psihosomatskih oboljenja i poremećaja)? "Bogovi su tako htjeli" bez obzira na ishod "terapije" - a na odluku bogova - pitanje se ne pravi!

    Elem - da neko od tih velikih mag-ova, kojim slučajem, ode recimo u Dansku ili Finsku (primjera radi) i pokuša da se bavi ovim poslom (Dansku, gdje je obrazovanje na visokom nivou i gdje postoje najbolji instituti i univerziteti za bio-hemiju) - vjerovatno ne bi dobro prošao. Ispred njegove kuće, zasigurno, ne bi bilo redova ljudi koji debelo plaćaju "posredničku molitvu" za njihovu "grešnu dušu"

  7. #482
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo kratko:

    Reći da je Kuran u skladu sa naukom, ili da u nauci nalazi svoje uporište, ili da se naučno dokazuju zapisi iz Kurana - notorna je glupost o kojoj dalje ne treba uopšte diskutovati.

    Razlog za ovo je toliko prost i trivijalan da ne može biti prostiji i razumljiviji i laicima poput nas:

    Nauka se bavi PRIRODNIM, a NE NATPRIRODNIM pojavama, i naučne teorije se baziraju na dokazivim ispitivanjima, eksperimentima i zakonima - a ne na filozofskim i religijskim dogmama koje se ne mogu naučno dokazati (i koje nijesu subjekt za dalju analizu, preispitivanje i, vrlo često, "pobijanje")!

    Ono na što nauka u datom trenutku NEMA odgovor - prosto - NIJE naučno dokazano. U nedostatku odgovora - nauka ga SIGURNO neće tražiti u filozofiji ili religiji.


    Eto - da ne dužim mnogo, jer sam već odužio sa prethodnim postom. Praštajte.
    Last edited by Djoks; 18-10-07 at 20:26.

  8. #483
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svako iole normalan ce se slozit sa tim
    Uvijek je postojalo sukobljavanje nauke i religije i to ce vjerovatno biti tako i u buduce
    ali kad upredimo napredovanje koje nam daje nauka sa religijom
    stvari postaju prilichno jasne

  9. #484
    Join Date
    May 2006
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da svako treba da ima pravo na svoje licno uvjerenje odn. vjeru, ali, Mabuse, ne treba hriscanima govoriti da vjeruju u islam. Mislim, to je isto kao kad bih ja sad tebi rekao. Hej, ti, sram te bilo sto vjerujes u alaha(islam) kad je hriscanstvo jedina prava religija...

    Ako me shvatasm, ne bi trebalo da te uvrijedi

  10. #485
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najbitnije je da je Bog jedan, i da sve religije kazuju da su dobra djela u sushtini najbitnija.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  11. #486
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MiLiCa_Hn View Post
    svako iole normalan ce se slozit sa tim
    Uvijek je postojalo sukobljavanje nauke i religije i to ce vjerovatno biti tako i u buduce
    ali kad upredimo napredovanje koje nam daje nauka sa religijom
    stvari postaju prilichno jasne
    eh, sukobljavanje je blaga riječ... Koliko velikih umova je bilo ubijeno, prognano, poniženo ili gurnuto u siromaštvo zahvaljujući svojim naučnim djelovanjem?

    Koliko autorskih radova izuzetnih umova se našlo na spisku: "Index Librorum Prohibitorum"! Koliko istorijskih bilješki i djela od izuzetne važnosti se obrelo na lomači da bi se sačuvala dogma, ubjeđenja i uvjerenja jedne zajednice koja sama nije imala dodira sa naukom ili prirodom uopšte!

    Evo da pomenem neke od velikana koji su sankcionisani na ovaj ili onaj način (neki bili spaljeni na lomači): Fransis Bejkon, Onore De Balzak, Džordž Berkli, Tomas Braun, Đordano Bruno, Džon Kalvin, Auguste Komte, Nikola Kopernik, Žan le Rond, Erasimus Darvin, Daniel Defo, Rene Dekart, Aleksandar Dima, Denis Diderot, Galileo Galilej, Emanuel Kant, Nikolo Makiaveli, Blez Paskal, Žan-žak Ruso, Džordž Send, Žan-Pol Sartr, Baruh Spinoza, Volter itd. itd. itd.

    Drugi se nijesu smjeli baviti naukom javno, već u najvećem strahu od otkrivanja!

    No, to je zaista široka tema ...

  12. #487
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Htio bih da off topik odgovorim par riječi Djoksu. Ja sam upravo srebrnom vodom i kambuhom ili kombuhom izliječio majku od raka dojke. Sve to možeš kupiti u prizemlju zgrade iznad velike pjace u kući zdrave hrane. Kako se pravi kombuha ili kambuha? U 5 litara vode stavi se 400 grama hurmi i 200 grama grožđica i nakon 5 dana se pije. A što se tiče masaže ja upravo radim kinesku akupresuru i imam non stop posla.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  13. #488
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Samo kratko:

    Reći da je Kuran u skladu sa naukom, ili da u nauci nalazi svoje uporište, ili da se naučno dokazuju zapisi iz Kurana - notorna je glupost o kojoj dalje ne treba uopšte diskutovati.

    Razlog za ovo je toliko prost i trivijalan da ne može biti prostiji i razumljiviji i laicima poput nas:

    Nauka se bavi PRIRODNIM, a NE NATPRIRODNIM pojavama,
    Vidiš i Quran se bavi prirodnim ali i natprirodnim zakonima. Šta Quran kaže o nauci:
    "Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali!?" (El-Enbija,30) TJ-VELIKI PRASAK.
    "Mi smo nebo moći Svojom sazdali, i Mi, uistinu, proširujemo" (Ez-Zarijat, 47). TJ-NEBO SE ŠIRI.
    "Kada Jusuf reče ocu svome: - O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše..." (Jusuf,4) TJ-11 PLANETA I TO:
    1. Merkur
    2. Venera
    3. Zemlja
    4. Mars
    5. Ceres
    6. Jupiter
    7. Saturn
    8. Uran
    9. Neptun
    10. Pluton
    11. Ksena (2003 UB)

    "Sve u svemiru plovi." (Jasin, 40). KOMENTAR NEPOTREBAN.
    "Pa onda kap sjemena ugruškom učinili, zatim od ugruška grudu mesa stvorili, pa od grude mesa kosti napravili, a onda kosti mesom zaodjenuli, i poslije ga, kao drugo stvorenje, oživljujemo,-pa neka je uzvišen Allah, najljepši stvoritelj. (Al-Mumin, 14)
    Do nedavne prošlosti, u embriologiji su tvrdili da se kosti i mišići razvijaju istovremeno. Iz tog razloga su mnogi ljudi tvrdili da je ovaj ajet u suprotnosti sa naukom. Međutim, zahvaljujući naprednom mikroskopskom istraživanju, provedenom savremenom tehnologijom, uspostavilo se da je doslovno tačno sve što je Quran naveo.
    "Onome koga Allah želi da uputi - On prsa njegova ka islamu prostranim učini, a onome koga želi da u zabludi ostavi - On prsa njegova stegne i tjeskobnim učini kao kad čini napor da na nebo uzleti..."(El-En'am, 125.)
    Ono što je postalo poznato u novije vrijeme, nakon što je čovjek uspio da poleti, jeste da što se više penjemo prema nebu, to se smanjuje kisik i zračni pritisak, što izaziva žestoku tegobu u prsima i poteškoće u disanju. O ovom fenomenu Kur'an govori trinaest stoljeća prije nego je čovjek uopšte bio u mogućnosti da leti, kada niko nije mogao znati da uspon ka nebu uzrokuje pritisak i bol u prsima.
    Evo naveo sam samo par stvari a ima ih bar još deset puta ovoliko. Ukoliko nekoga zanima još ja ću to iznijeti.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #489
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MiLiCa_Hn View Post
    aaa
    choeche kakvi shejtani
    aj snimi to nedje ako mozes pa mi posalji
    bash me interesuje
    ne kosi se sa naukom?
    u svakoj religiji ima pregrst toga shto se kosi sa naukom...
    Imash vrlo nerealne poglede na neke stvari
    Ne samo tebe, nego svakog od vas pozivam da mi ostavi broj telefona i da zajedno samnom, a ja ću vam se javiti, pođemo i LIVE ovde u Podgorici gledamo istjerivanje šejtana.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #490
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "... šta Kuran kaže o nauci" ?!

    Šta bi uopšte Kuran trebalo da govori o nauci? Ne razumijem. Hoćeš da kažeš da bi nauka trebalo da bude utemeljena na Kuran-u? Isto kao što sam ranije pomenuo - u srednjem vijeku - nauka je MORALA da bude u skladu sa religijskim načelima, ali sreća pa ne živimo više u tom vremenu i sreća što većina "šejtana" ima svoj medicinski naziv i nerijetko terapiju kojom se može držati pod kontrolom (ako ne izliječiti).

    Sjetih se jedne anegdote koja kaže: "nauka je toliko napredovala, da ne postoji više ni jedan čovjek na Svijetu koji je potpuno zdrav"

    Elem - sve ovo što si gore naveo, Mabuse, može se protumačiti i ovako i onako. Da je Jusuf vidio 15 zvijezda - ti bi ih nabrojao 15, da je vidio 4 - ti bi opet rekao nazive tih 4 i tvrdio kako je njemu već tada "istina bila otkrivena." Uopšte ne znam kakve veze ima Jusufov pogled u nebo sa astronomijom i Sunčevim sistemom, ali - eto - to je tebi dokaz da Kuran potvrđuje postojanje Sunčevog sistema?

    Kao kada Biblija pominje "krug zemaljski" i onda teolozi kažu kako je Biblija "znala" da je zemlja okrugla dok su mnogi drugi tvrdili da nije, a zaboravljaju da i sama Crkva nije priznavala "okruglu zemlju" dok je Aristotel 340 godina BC i mnogo prije Biblije sasvim logički zaključio da zemlja mora biti okrugla. Nije, dakle, otvorio Bibliju ili Kuran i pročitao o tome.

    Slažem se; Kuran na pojedinim mjestima iznosi teze koje su u skladu sa otkrićima iz oblasti moderne nauke. Da li te teze iz Kurana bukvalno ukazuju na činjenično stanje, ili im se naknadno pridružuje smisao (pronalazi uporište u nauci) - pitanje je za debatu. To je MadGod sasvim jasno naveo ranije.

    Kao kada se u predviđanjima Nostradamusa naknadno traži neka referenca iz današnjice, da bi se time "dokazala" tačnost njegovog proroštva iz prošlosti.

    Ipak, nauka nije nedvosmislena, a Kuran svakako nije Enciklopedija i tvoja tvrdnja da je "Kuran jedina knjiga koja se ni u čemu ne kosi sa naukom" - ne stoji počevši od temelja pa do krova. Međutim, vidim da i ti više nijesi čvrst u toj tvrdnji.

  16. #491
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji jedna Knjiga koja se ogromnim dijelom bavi naukom. U toj Knjizi ne postoji niti jedna jedina teza koja je u suprotnosti sa savremenim naučnim dokazima. Ta Knjiga Biblija nije. Ne postoji niti jedan jedini dokaz da Knjiga koju sada imamo nije ista kao ona od prije 1400 godina. Ta Knjiga se nikada nije tumačila kao što je tumačena Biblija tj. kako si ti to predivno objasnio riječima:
    Kao kada Biblija pominje "krug zemaljski" i onda teolozi kažu kako je Biblija "znala" da je zemlja okrugla dok su mnogi drugi tvrdili da nije, a zaboravljaju da i sama Crkva nije priznavala "okruglu zemlju"
    Međutim Quran kaže:
    "Sve u svemiru plovi." (Jasin, 40).
    Tek je u sedamnaestom vijeku naučnik Kepler iznio ispravno viđenje Sunčevog sistema.
    Pomenuo si Aristotela.
    Prije ovog otkrića većina ljudi zainteresovanih astronomijom je prihvatila upravo mišljenje Talesa, Aristotela, Ptolomeja i drugih starogrčkih filozofa koji su zagovarali da je Zemlja nepomična u centru zatvorenog svemira koji se sastoji od rasutih istovjetnih kristalnih kugli po kojima kruži Sunce, planete i zvijezde.
    Last edited by Mabus; 19-10-07 at 17:55.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  17. #492
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pišući o Aristotelu - naglašavao sam njegove stavove i otkrića da je zemlja okruglog oblika i to nekoliko stotina godina prije nove ere (tačnije 340 godine prije nove ere). Međutim - da je zemlja okrugla - ne treba poseban dokaz, i ne smatram jedino ja da Aristotel NIJE začetnik ove ideje. Treba samo rezonovati logički - i zaključiti da je zemlja okrugla bez pomoći satelita ili odlaska u orbitu.

    Kako je Aristotel u svojoj knjizi "O nebesima" argumentovao tvrdnju da je Zemlja okrugla? Dao je dva jaka argumenta u prilog toj ideji (dakle - pobijajući uvreženo mišljenje da je Zemlja - ravna ploča). Shvatio je najprije da pomračenja Mjeseca nastaju tako što planeta Zemlja zauzima položaj između njega i Sunca. Zemljina sjenka na Mjesecu oduvijek je bila kružna, što je moguće samo ako je Zemlja sfernog oblika. Kada bi Zemlja bila pljosnati disk - sijenka bi morala biti izdužena i eliptična, osim ako se pomračenje Mjeseca ne bi stalno odigravali u trenutku kada je Sunce neposredno iznad središta diska.

    Osim toga - Grci su zahvaljujući svojim putovanjima znali da je Sjevernjača niže na nebu kada se gleda sa juga, nego kada se posmatra iz sjevernijih krajeva. Na osnovu razlike u položaju Sjevernjače u Egiptu i Grčkoj, Aristotel je došao i do približne procjene da je obim Zemlje četiri stotine hiljada stadija. Ne zna se tačno koliko je stadij bio dug, ali vjerovatno je ta dužina iznosila oko dvije stotine jardi. To bi značilo da je Aristotelova procjena približno dvostruko veća od trenutno prihvaćene.

    Grci su imali i treći argument zašto je Zemlja sigurno okrugla, jer kako bi se inače najprije vidjela jedra broda koji dolazi iza pučine, pa tek onda trup? Aristotel je smatrao da zemlja stoji u mjestu, a da se Sunce, Mjesec, planete i zvjezde kreću oko nje po kružnim orbitama.

    Inače - da ne dužim previše - prvi kosmološki model je razradio Ptolomej u prvom vijeku nove ere. Bez ulaženja u detalje - rekao bih samo da je Ptolomejev model dao manje-više tačan sistem za predviđanje položaja nebeskih tjela. Taj model je usvojen i od strane Hrišćanske crkve, jer je jedna od velikih prednosti Ptolomejeve predstave univerzuma bila ta - da je iza sfere nepokretnih zvijezda bilo puno prostora za Raj i Pakao...

    Nikola Kopernik je potom, 1514. godine došao do mnogo jednostavnijeg modela, ali se bojao da ga ne optuže za jeres (jedan od mnogih) - pa je svoj model objavio anonimno. Njegova ideja je bila da je Sunce nepomično u središtu, a da Zemlja i planete obilaze oko njega po kružnim orbitama. Na nesreću po njega, prošao je skoro čitav vijek prije nego što je njegova ideja ozbiljno shvaćena. A onda su Johan Kepler i Galileo Galilej počeli javno da podržavaju Kopernikov model, uprkos činjenici da se orbite koje je on predvidio nijesu u potpunosti slagale sa posmatranim orbitama. Aristotelsko-ptolomejska hipoteza odbačena je 1609. godine kada je Galileo Galilej počeo da, upravo izmišljenim teleskopom, posmatra noćno nebo.

    Uporedo sa istraživanjima Galileo Galileja - Kepler je razradio Kopernikovu teoriju, kazavši da se planete ne kreću po kružnim, već elipsoidnim putanjama. Proračuni su se konačno složili sa pravim stanjem stvari. Što se Keplera ticalo, elipsoidne orbite bile su samo ad hoc hipoteza - i to krajnje odbojna, budući da su elipse očigledno nesavršenije u odnosu na krugove. Otkrivši, gotovo slučajno, da se elipsoidne orbite slažu sa posmatranim kretanjem planeta, nije mogao da se pomiri sa svojom idejom kako su magnetne sile uzrok kretanja planeta oko Sunca.

    Pravo objašnjenje je uslijedilo znatno kasnije 1687. godine, kada je Njutn objavio "Principia Mathematica Naturalis Causae". Ovo je, vjerovatno, najznačajnije djelo ikada objavljeno, kada je u pitanju fizika. U toj knjizi, Njutn ne samo da je izložio teoriju kako se tijela kreću kroz prostor i vrijeme, već je razvio i matematičke formule potrebne da se to kretanje analizira. Sem toga, Njutn je postavio zakon opšte gravitacije. Taj zakon govori da na svako tijelo u vasioni djeluje privlačna sila drugih tijela, koja je snažnija proporcionalno njihovim masama i rastojanju. To je ista sila zbog koje predmeti padaju na zemlju. Potom teorija o beskonačnosti svemira, teorija o dinamičkoj vasioni itd. itd.

  18. #493
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Interesantan tekst. Sve je to OK. Ali Quran mnogo prije, gotovo svih njih, daje naučne dokaze koji se baš i ne mogu tumačiti na više načina. Neki mogu svakako ali neki nikako. Evo ti adresa sajta: http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/
    Bilo bi dobro da svako od vas posjeti ovu internet stranicu. Čuda se dešavaju.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #494
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Mozda sam trebao negdje drugo ovo pitati, al posto je pitanje za Mabus-a evo...

    Znas li mozda postoje li elektronske verzije Qur'ana i Biblije i gdje se mogu skinuti ili nabaviti? Ako ti imas ili ako bi mogao da mi pomognes oko toga javi mi se na priv.

    Hvala unaprijed
    Last edited by BlackVelvet; 19-10-07 at 19:01.
    Who let the dogs out

  20. #495
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Ne samo tebe, nego svakog od vas pozivam da mi ostavi broj telefona i da zajedno samnom, a ja ću vam se javiti, pođemo i LIVE ovde u Podgorici gledamo istjerivanje šejtana.

    :-o:kamikaza:
    shvatash li ti shta prichash?
    : D

  21. #496
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čitav Quran od Besima Korkuta možeš skinuti u PDF formatu sa ove adrese:
    http://www.alibasic.ba/rubrike/kutubhana.html
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  22. #497
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Postoji jedna Knjiga koja se ogromnim dijelom bavi naukom. U toj Knjizi ne postoji niti jedna jedina teza koja je u suprotnosti sa savremenim naučnim dokazima. Ta Knjiga Biblija nije. Ne postoji niti jedan jedini dokaz da Knjiga koju sada imamo nije ista kao ona od prije 1400 godina. Ta Knjiga se nikada nije tumačila kao što je tumačena Biblija tj. kako si ti to predivno objasnio riječima:
    Kao kada Biblija pominje "krug zemaljski" i onda teolozi kažu kako je Biblija "znala" da je zemlja okrugla dok su mnogi drugi tvrdili da nije, a zaboravljaju da i sama Crkva nije priznavala "okruglu zemlju"
    Međutim Quran kaže:
    "Sve u svemiru plovi." (Jasin, 40).
    Tek je u sedamnaestom vijeku naučnik Kepler iznio ispravno viđenje Sunčevog sistema.
    [/B]
    Pa eto, i Biblija je govorila da je Zemlja okrugla jos prije 3000 godina..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  23. #498
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Pa eto, i Biblija je govorila da je Zemlja okrugla jos prije 3000 godina..
    Dji to ?

    Baci citat ?!! :mrgreen:

  24. #499
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isaija 40, 22

    "On sjedi nad krugom zemaljskim, i njezini su mu stanovnici kao skakavci; on je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan."

  25. #500
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tokom srednjeg vijeka - ljudima se prijetilo "Strašnim Sudom", Paklom, "ognjenim mačem", "lutanjem duša njihovih srodnika pokojnika" itd. itd. - i narod je vjerovao, plašio se, davao novac za oproštajnice, finansirao gradnje vjerskih objekata, davao različite prinose, živote Svještenika itd.

    Ne sporim ove pobude ljudi; tu je ogroman broj vrlo čestitih pojedinaca koji s' najboljom namjerom iskazuju svoje povjerenje u Zajednicu kojoj pripadaju, i šire "radosnu vijest" i drugim "nevjernicima". Između ostalih - smatram da ste i Ihtus i Ti - uvaženi pojedinci ove grupe.

    No, poređenja radi - gledamo kako se danas propovijeda religijska doktrina, i kako se ljudi ubjeđuju u istinitost svojih Svetih Knjiga. Danas se ljudima manje prijeti paklom, i lutanjem duše kroz "onaj svijet" i "Strašnim Sudom" i drugim srodnim alegorijskim elementima koji "ne piju vodu" u toj količini koju su "pili" par vijekova unazad.

    Danas se (a dokaz tome je i ovaj forum) Sveta Knjiga (koja god to bila) pokušava prikazati i kao "naučna literatura" (što knjige te vrste ni u kom slučaju nijesu). Ni jedna od tih Knjiga ne obrazlaže svoje tvrdnje, niti ih ičim dokazuje. Biblija i Kuran vele: "Svijet je stvoren Božijom rukom za 6 dana" i to je to - nema dalje rasprave niti objašnjenja. I onda se neka od tih mnogobrojnih tvrdnji, nakon mnogo godina, u datom trenutku zaista poklopi sa određenim dokazima naučnih istraživanja, pa zagovornici sadržaja ovih Svetih Knjiga brže bolje pojure da zaključe i ubijede ostale kako samim time i ostatak sadržaja predmetne Knjige OBAVEZNO MORA biti besprijekorno tačan jer, eto, pokazao se tačan u tom uzorku od 0.001% ispitane materije.

    Ono što Tebe, Mabuse, razlikuje od mene i nekih drugih učesnika ovih rasprava je to što Ti smatraš da su napisi u Kuranu 100% tačni, a ja ne smatram tako. Složio bih se da određeni dio Kurana zaista odslikava realnost, ali za ostalo ne mogu da tvrdim tako dok se ne dokaže, a već desetinama godina se dokazuje suprotno od mnogih tvrdnji koje iznose Svete Knjige kao što su Biblija ili Kuran. Zato sam ja agnostik (jer nijesam sklon da generalizujem), a ti si vjernik iz svojih ličnih pobuda.

Page 20 of 22 FirstFirst ... 1016171819202122 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pitomi karakter Islama
    By cetinje in forum Politika generalno
    Replies: 161
    Last Post: 28-02-06, 10:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •