Page 2 of 22 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 545

Thread: Qur'an istinita Bozija uputa

  1. #26
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ако је Алах мудар и жив,а притом мудрост није живот нити је живот мудрост и они су одвојени а нису спојени,гдје се спаја живот са мудрошћу?Јер ако је једно,онда није друго,зато што једно и друго нису исто,а спојени су,а и даље су једно,дакле,како су мудрост и живот исто а нису исто?
    Мир и свако добро.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ljubite pravednost, vi suci zemaljski, pravednim mislima mislite o Gospodinu i tražite ga u jednostavnosti srca. 2 Jer njega nalaze koji ga ne iskušavaju i otkriva se onima koji mu ne uskraćuju svoju vjeru. 3 A podmukle misli otuđuju od Boga i iskušavana Svemoć posramljuje bezumnike. 4 Jer mudrost ne ulazi u dušu opaku i ne nastanjuje se u tijelu grijehu podložnu. 5 Jer sveti duh pouke bježi od prijevare i uklanja se od misli bezumnih i uzmiče kad se nepravda pojavi. 6 Jer mudrost je duh čovjekoljubiv, ali hulniku neće oprostiti njegovih riječi, jer Bog proniče bubrege njegove, istinski mu srce nadzire i sluša njegove riječi.

    A evo sta kaze Solomon direktno o Mudrosti:

    I ja sam smrtnik, kao i svi ostali, i potomak prvog bića od zemlje načinjena i oblikovan kao tijelo u utrobi majčinoj, 2 u deset mjeseci, stisnut u krvi, iz sjemena muževljeva i slasti družice u spavanju. 3 I ja sam, došavši na svijet, udahnuo zajednički zrak i pao na zemlju koja nas sve nosi, i plač mi je bio prvi glas kao i svima ostalima. 4 U pelenama bijah odgajan i u brigama, 5 jer nijedan kralj nije drukčije postao niti na svijet došao. 6 Jer za sve postoji jedan ulazak u život, a tako i jedan izlazak. Salomonovo štovanje mudrosti 7 Zato se pomolih i razbor dobih; zavapih i primih duh mudrosti. 8 Zavoljeh je više nego žezla i prijestolja i ništa ne cijenih bogatstvo u usporedbi s njom. 9 Nisam je htio uspoređivati ni sa draguljima, jer je sve zlato pred njom kao malo pijeska, a srebro je prema njoj kao blato. 10 Ljubio sam je više od zdravlja i ljepote i zavolio više od svjetlosti, jer njezin sjaj bez prestanka svijetli. 11 A s njome su mi došla sva dobra i od ruku njezinih blago nebrojeno. 12 I svemu sam se tome radovao, jer mudrost sve donosi; još nisam znao da je ona roditeljka svega toga. 13 I ono što naučih bez primisli, to bez zavisti predajem, bogatstva njezina ne skrivam. 14 Ona je neiscrpljiva riznica ljudima, i koji se njome služe postaju prijatelji Božji, preporučeni darovima njezina nauka. Priziv za božanskim nadahnućem 15 Zato neka mi dade Bog govoriti kako me svjetova i misliti misli dostojne darova njegovih, jer on je vođa mudrosti i upravlja mudracima. 16 U njegovoj smo ruci mi i riječi naše, sa svim našim razborom i umijećem. 17 On mi je podario istinsku znanost o svemu što jest, naučio me sustavu svijeta i svojstvima prapočela; 18 početku, svršetku i sredini vremena, izmjeni suncovrata i slijedu godišnjih doba, 19 tijeku godina i položaju zvijezda; 20 naravi životinja i nagonima divljih zvijeri, moći duhova i mislima ljudskim, različnosti biljaka i ljekovitosti korijenja. 21 I spoznadoh sve što god je tajno i javno, jer me poučavaše mudrost, umjetnica u svemu. Pohvala mudrosti 22 Jer u nje je duh razborit, svet, jedinstven, mnogostran, tanan, okretan, pronicav, neoskvrnjen, jasan, nepristran, dobrohotan, oštar, 23 nezaprečiv, dobrotvoran, čovjekoljubiv, postojan, pouzdan, bezbrižan, svemoćan, svenadzoran, što prodire kroza sve duše, mudre, čiste i najtanje. 24 Jer je mudrost gibljivija od svakog gibanja, ona proniče i prožima sve svojom čistoćom. 25 Jer je ona dah sile Božje i čist odvir slave Svemogućeg; zato je ništa nećisto ne može oskvrnuti. 26 Ona je odsjev vječne svjetlosti i zrcalo čisto djela Božjeg, i slika dobrote njegove. 27 Jedna je, a može sve, i, ostajući u sebi, sve obnavlja. Ona prelazi od naraštaja do naraštaja u duše svete i čini od njih Božje prijatelje i proroke. 28 Jer Bog ne ljubi nikoga osim onoga tko se druži s mudrošću. 29 Ona je od sunca sjajnija i nad sve zviježđe uzvišena; uspoređena sa svjetlošću, ona je nadmašuje: 30 svjetlost ustupa mjesto noći, dok zloća nema moći protiv mudrosti.

  3. #28
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Daj Ihtus neko teze pitanje, mozes ti to. Ima mnogo ljudi i na ovom forumu koji su mudri i zivi istovremeno a kamoli Bog.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #29
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    БОГ је савршен живот и савршена мудрост,а од њега све то потиче.Дакле,творац је савршенији од творевине.Дали ми можеш одговорити на питање?
    Мир и свако добро.

  5. #30
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Normalno da je tvorac savrseniji od tvorevine. Sta hoces da kazes, da je Bog pogrijesio sto je sebe nazvao mudrim? Mislim...
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #31
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Не ,него сам ти поставио питање у претходном посту и ако можеш да ми одговориш.

    Мир и свако добро.

  7. #32
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Selam Mabuse sta mislis o jakim strujama vehabija i selefija? Sta mislis o strujama sufija (dervisa)? Imas li misljenje o njihovim svadjama, koje se danas jako osjecaju medju islamskim svijetom?
    Da li vjerujes u mogucnost neke vrste ujedinjenja te dvije struje, tj. da li mislis da je isto moguce?


    Selam Alejkum

  8. #33
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Selam Pustinjak. Mislim da nece doci do ujedinjenja, cak sam veliki pesimista povodom stvari koje si naveo. Mislim da ce doci do jos jacih struja razjedinjavanja u muslimanskom svijetu. Pogledaj samo bezumnike hamasa i fataha. Nisu u stanju ni u ratnim okolnostima protiv zajednickog neprijatelja naci zajednicki jezik, vec se izmedju sebe ubijaju. Kao da Allah dz.s. porucuje ostalim muslimanima svijeta da se ne zaloste zbog njih koji ce biti unisteni. Kad zla i nesrece ne mogu ljude privoliti nekakvom ujedinjenju, kako da to bude moguce u mirnodopskim uslovima? Jos ako se uzme u obzir neuki i tvrdoglavi arapski svijet, korumpirane vodje od strane jevrejsko-masonskih organizacija tako nesto je za jedan duzi vremenski period prakticno nemoguce. Sta ti mislis Pustinjak?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  9. #34
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    228
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bog nece menjati stanje jednog naroda sve dok oni ne budu menjali sebe

  10. #35
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na odgovoru. Ali nisi mi odgovorio na prva dva postavljena pitanja.

    Sto se mog misljenja na zadnja dva postavljena pitanja tice, mislim da je zalosno vidjeti stepen neslaganja u islamskom svijetu, i misljenja sam da ce ujedinjenje biti jedan bolan proces za onoga ko isto bude pokusavao. Ali uz Boziju pomoc sve ide lakse. Boze pomozi. Rekao je jedan islamski mudrac 'Kada bih uspio ujediniti 40 ljudskih srca, mogao bih osvojiti svijet'. Iz predhodno navedenog treba razumjeti da je proces ujedinjenja srca komplikovana stvar. Ipak se nadam, i molim za sto skorasnji dolazak Mehdija a.s. jer ujedinjenje ce biti moguce samo pod Allahovim kalifom.

    Selam

  11. #36
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice vehabija, mislim da ne treba trositi rijeci na njih. U stvari oni su ti kako kroz istoriju tako i u danasnjem vremenu ti koji se izdvajaju od islama, misleci da otkrivaju nesto novo i ispravno. Svako njihovo pominjanje, bilo kojim putem samo ide njima na ruku, iz razloga jer su i sami svjesni svoje marginalnosti na ovim prostorima. Prema tome trositi rijeci na njih je apsolutno suvisna. Treba ih pustiti da u miru lutaju. Sto se tice sufija, ista stvar.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  12. #37
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zelio bih te zamoliti da nam napises malo o Tassavuf-u, i njegovom iskonskom znacenju u Islamu. Usput bih zelio cuti tvoje misljenje o istom.

    Unaprijed zahvalan.
    Selam

  13. #38
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih u stvari zamolio tebe da mi konkretno izneses nauk Tasavvufa. Ja licno odbacujem svako misticno tumacenje Qur'ana. Narocito odbacujem sve one nauke koje su ljudi sklapali kako bi rasparcali Islam, bilo da su Vehabije, Selefije ili Sufije. Ono sto mene zanima je Qur'an a ne ljudi koji su ga tumacili na ovaj ili onaj nacin. Vehabije npr. imaju svoje knjige koje su pisali njihovi bezumnici, prema kojima se upravljaju. Oni ukoliko utuve u glavu da je neko nevjernik, ako im se taj isti javi tj. pozdravi ih, oni se njemu ne javljaju. Oni ovim banalnim primjerom zanemaruju Qur'an koji kaze da na pozdrav jos ljepsim pozdravom uzvratite. Sto se tice misticnog tumacenja Qur'ana nisam pristalica, jer je kako Qur'an kaze veliki grijeh reci o Allahu nesto sto se ne zna. I sta ce meni ta zaglupljivanja podrzana od strane jevrejsko-masonskih organizacija kojima je cilj rasparcati Islam?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #39
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tessawuf je znaje srca, kroz njegovo ciscenje, sirenje, uzdizanje i ulijevanje vjere posebnim metodama zikra i nafile molitvama. Ali znam da toliko znas. Zasto isto odbijas ili pak intelektualiziras mi nije vec jasno.

    Tessawuf je sve ono sto danasnji masni arapski vladari misle da nije dobro za mase, inace bi kontrola nad njima bila manja. Cudi me kako ne uzimas u konsideraciju tu dimenziju jer je za jako vjerovanje potrebna jaka glava tj. intelekt fakat, ali i siroko srce. A kao i na intelektu, i na srcu se radi. Drugacijim metodama samo, ali i one postoje, i stoje nam na raspolaganje kako bismo se sto vise priblizili Bogu. Uglavnom se radi o produbljenim metodama zikra koje jacaju duh i prosiruju srce, dajuci mu vecu jacinu u vjerovanju. Jedna od vjezbi srca bi recimo bila reci hiljadu puta na dan Bismlilahi Rahmani Rahim. Skeptici ce reci 'eh', ili pak 'mi se molimo nama je to dosta', zaboravljajuci moc koja se krije iza istih rijeci i zanemarujuci okeane mudrosti i moci zikra, naravno povrh obaveznih molitvi.

    Boze uputi nas.
    Last edited by pustinjak; 24-07-07 at 05:50.

  15. #40
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sigurno da izgovoriti hiljadu puta Bismillahi Rahmani Rahim ojacava ljudski duh. To ja ne sporim. Ali ja tvrdim da je u toku molitve na rijeci Bismillahi Rahmani Rahim dodati euzubilahi mines sejtani radzim- efikasnije. Ja sam skeptik sto se tice cak i odredjenih hadisa koji se smatraju pouzdanim, a sve sto je van Qur'ana i hadisa ne uzimam za bitnim. Ljudi se zaglupljuju po meni vehabizmom, selefizmom i sufizmom umjesto da ISKRENO obavljaju molitvu. Tako danas imamo izuzetno dobre poznavaoce svih grana islama koji npr. jaciju zavrsavaju za 5 minuta. U Qur'anu se na mnogo mjesta uz rijec molitva nadovezuje rijec "ISKRENOST" kao najvazniji dio namaza. Kako molitva moze biti iskrena sa nabubanom Fatihom, Ajetu Kursijom, Nas, Felek, Ihlas i dr., je pitanje kojim bi se ljudi trebali pozabaviti, narocito ako se uzme u obzir da je Muhammed s.a.v.s. dugo vremena provodio u namazu. Teme poput izgovoriti mnogo puta odredjene rijeci iz Qur'ana ne smatram nebitnim vec manje vaznim iz razloga jer se mnogo bitnije stvari zapostavljaju poput, kao sto rekoh, iskrenosti u namazu. Neukim muslimanima govoriti o ovim stvarima koje si naveo, moze se izazvati cak i izlazak iz stvarnog Islama. Oni u tom slucaju mogu pridati vecu vaznost za izgovoriti hiljadu puta Bismillahi Rahmani Rahim od namaza.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  16. #41
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Potpisujem zadnji post i slazem se s tvojim rijecima.

    Dusama zeljnim andjeoskih visina, dubokog mira i nebeskog stita ostavljam svetu Kuransku suru, njegovu pocetnu i medju jacim postojecim. Mozete je uciti (recitovati) za sopstveni mir, vas dom, ili pak srecu nekog vama dragom. A Bog cuje one koji ga zovu.
    Boze cuj nas.

    Najprosperitetniji trenuci su oni u zoru, prije izlaska sunca. Kazu da na one koje se mole u tim satima andjeli dolaze i prate ih cio taj dan, kao i pomazu u njemu. Duse zeljne visina ce izgovarajuci ove rijeci odmah prepoznati slast duse i moc koja se krije u njima.

    Neka su andjeli i mir sa vama.


    Al Fatiha

    Eudhu Bilahi Mine Shejtani Radzim
    Bismillāhi Rahmāni Rahīm
    Al Hamdu lillāhi rabbi l-'ālamīn
    Ar Rahmāni Rahīm
    Māliki yawmi d-dīn
    Iyyāka na'budu wa iyyāka nasta'īn
    Ihdinā Sirāt al mustaqīm
    Sirāt al-ladīna an'amta 'alayhim ġayril
    maġdūbi 'alayhim walād dāllīn
    Amin

    Na linku ispod cete moci pratiti vokalno izgovaranje iste sure te pokusajte da svoj izgovor priblizite istom:

    http://www.mounthira.com/learning/surah/001-al-fatihah/

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,823
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ako nije tajna, šta znači "Bismillahi Rahmani Rahim"
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #43
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog bi bio prevod.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #44
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zelio bih da posjetiocima ovog topika skrenem paznju da smo trenutno u jednom od cetiri islamska sveta mjeseca, mjesec Redzeb, koji ce trajati do 12/08/07, poslije cega ce poceti jos jedan sveti mjesec, mjesec Shaban. Vaznost ovog mjeseca je vezana za Miradz ili pak kosmicko putovanje koje je dozivjeo profet Muhamed, mir neka je sa njim.

    Ispod postiram dva teksta koja ce zainteresovanim citaocima docarati blagodati ovog svetog mjeseca i nadam se navesti na makar jedan dan preporucenog posta.

    A hadis kaze: »U Džennetu (raju) postoji rijeka, kažu da se zove redžeb, bjelja je od mlijeka i slađa od meda. Ko isposti jedan dan mjeseca redžeba Allah uzvišeni napojit će ga vodom te rijeke.«
    Last edited by pustinjak; 25-07-07 at 21:59.

  20. #45
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isra i Miradž

    Autor: hafiz Muhammed Pandža reis Džemaludin Čaušević

    1. Uvod

    Isra se u arapskom jeziku kaže noćnom putovanju. Radi toga što se ovo čudo ili mu‘džiza Božjeg Poslanika, koja svojom veličinom zadivljuje i zapanjuje, dogodilo noću, to je i jedno kur’ansko poglavlje dobilo naziv “Isra” i u uzvišenom Kur’anu, spominjući se ovom riječju, kaže se: “Subhânellezī esrā biabdihī lęjlen”, to jest, “slavljeno je i uzvišeno Biće Onoga, koji je noću odveo roba Svoga”.
    Značenje riječi Mi‘rādž (Mírādž) je: ispeti se na visinu, uzdignuti se uvis. U hadisima Božjeg Poslanika kaže se: “ ‘Urridže bī”, to jest dugnut sam u visinu. Zbog toga se ovaj događaj naziva “Mi‘rādžun-nebijji” – put ili uzdignuće Božjeg Poslanika na nebo.

    2. O Israu i Miradžu

    Kad ispitujemo duhovna stanja Božijih poslanika, onda vidimo da veliki poslanici u jednom naročitom vremenu ili jednom naročitom času dostižu do ovog visokog položaja. U ovom određenom času pred njihovim očima nestaje onih materijalnih smetnji, koje su kao zastor smetale njihove poglede na život, koji postoji iza tih zastora u duhovnom svijetu, dižu se zemaljske i fizičke smetnje slušalaca, razbijaju se vremenske i mjesne spone i zapreke i sve tajne nebeske i sve što je na zemaljskom pogledu bilo skriveno, razotkriva im se posve jasno i otvoreno.
    Tada poslanici u jednom duhovnom zboru, sastsavljenom od anđela, i u duhovnoj odjeći izlaze i stupaju pred veličanstvo Bića Božijeg. Tu, prema svome položaju, zauzimaju mjesto i uronjavaju se u nepregledne dubine Božanskog svjetla i beskrajne Božanske darežljivosti. Poslanici, koji zauzimaju među ostalim poslanicima naročito visoke položaje na tom mjestu svetog savršenstva u zboru bezgriješnih, dostižu i zauzimaju položaje koji su određeni za naročite odabranike. Ovi su u tolikoj mjeri postigli blizinu Božju, da je između Svemogućeg Bića i njih ostala minimalna udaljenost, udaljenost “jedva dviju strelica ili možda još i manja”. Kad oni prime velike i uzvišene zapovijedi Božje na ovom visokom mjestu opet se spuštaju na Zemlju.
    Dopiranje u viši duhovni svijet je zgoda koja u životu svakog Božjeg poslanika zauzima naročito mjesto. Islam osigurava ovu čast i donosi radosnu vijest svakom pravovjernom, da će on to zaslužiti i da će dnevno pet puta tu čast postignuti. U hadisu Božjeg Poslanika se kaže:
    Namaz je mi‘radž pravovjernih (Essalātu mi‘rādžul-mu’minīn).
    Vođa i glava svih poslanika hazreti Muhammed ispeo se do najvišeg položaja na tom mjestu svetog savršenstva u zboru bezgrješnika. Prije njega niko nije uspio u tolikoj mjeri približiti se Biću Svemogućeg Boga.
    Nema jedinstvenog mišljenja kada i koliko se puta naš Poslanik uspeo do tog najvišeg stupnja saznanja. Prema istinitim i pouzdanim vijestima i prema izlaganju gotovo svih učenjaka, Miradž se dogodio samo jedamput. Neki su mišljenja da se Miradž dogodio opetovano, u više navrata, a to je mišljenje nastalo odatle, što su različita obrazloženja vezana uz ovaj događaj. Zbog ovih raznih pričanja o ovom događaju, oni su mišljenja da se Miradž opetovano dogodio. Inače ova mišljenja nemaju nikakve veze sa stvarnošću. Kad ispitamo sva pouzdana i sigurna predanja vidimo da se govori samo o jednom Miradžu.
    Teško je odrediti vrijeme kad se dogodio Miradž. Ovaj veliki događaj se zbio prije Hidžreta, kad nije bilo nekog osnova po kome bi se mogle odrediti tačno godine i datum nekog događaja. Prije pojave islama među Arapima nije bilo poznato računanje kalendarskih godina. Miradžski događaj zbio se noću. O ovome posve jasno govori Kur’an. U ovome su saglasni i svi hadisi, ali je ipak teško odrediti datum ovoga događaja.
    Najsigurnije i njapouzdanije mišljenje svih starih mufessira (komentatora časnoga Kur’ana) i muhaddisa (učenjaka hadisa) kaže, da se ovaj veliki događaj zbio godinu dana ili osam mjeseci prije Hidžreta. Imami-Buharija, u svojoj zbirci hadisa “Sahih”, bilježi da se Miradž dogodio prije Hidžreta i da je to posljednji događaj koji se dogodio u tom periodu, ali ni on ne može utvrditi tačnog datuma. Ističe, da se ovaj događaj zbio poslije date prisege vjernosti na Akabi. I Ibni-Said bilježi isti red događaja koji su se zbili u vremenu Miradžu. Po našem mišljenju i nalaženju, istu stvar je moguće ustanoviti i iz samog Kur’ana. Uzvišeni Kur’an kazuje, da je između Miradža i Hidžreta prošlo kratko vrijeme. U istinu je Miradž događaj, koji je objavio da se približilo vrijeme Hidžreta.
    Zapravo glavna teškoća je utvrditi mjesec kada se dogodio Miradž. Ako se uzmu u ramatranje riječi onih koji kažu, da se Miradž dogodio godinu dana prije Hidžreta, onda se dolazi do zaključka, da se to dogodilo u mjesecu rebiul-ahiru ili, ako se uzme da je mjesec rebiul-evvel prvi mjesec hidžretske godine, onda bi moglo biti da se Miradž dogodio u tom mjesecu. Ali kako je općenito usvojeno da je redžeb mjesec Miradža, onda se dolazi do zaključka da se Miradž dogodio devetnaest mjeseci prije Hidžreta.
    Miradžski događaj se zbio u vremenu kada je prva islamska općina u Mekki preživljavala svoje opasne i teške dane. Nastup Hidžreta je u historiji islama otvorio novo doba sigurnosti i smirenosti. Zato je došla ta velika i sveta noć, kada je Božji Poslanik osmotrio onaj tajni i za ljudsko oko nevidljivi svijet, u kojem je od Svemogućeg Gospodara vasione primio nove zapovijedi i odredbe. Te noći je javljeno čuvaru Dženneta, Ridvanu, da će ga počastiti jedan veliki gost. On je očekivao da se dade jedan veliki ukras ljudima, dostojnim vječnih blagodati, na položajima koji su vječni i beskonačni. Džibrili-Eminu je naređeno da dovede Buraka, koji je brži od svjetla i od same munje, koji će ih prenijeti kroz nadzemaljski svijet u carstvo beskrajne vasione. Naređeno je u svijetu vode i zemlje, da svi elementi, svi zakoni koji se održavaju u materijalnom svijetu, prestanu za jedno vrijeme djelovati, da nestane svih onih spona i zapreka kao vremena, mjesta, govora, gledanja, putovanja i mirovanja.
    Kaba, koju je podigao hazreti Ibrahim, bila je u više navrata porušena. Prije poslanstva hazreti Muhammedova Kaba je još jedanput bila porušena, pa su je Kurejšije popravili, ali zgrada nije bila kao prije sazidana i podignuta, pa je s jedne strane jedan dio ostao otvoren. Ovo otvoreno mjesto je nazvano “Hatīm”. Kurejški odličnici i mladići su običavali preko noći na tom otvorenom mjestu ležati. I Božji Poslanik je ponekada običavao da legne na tom mjestu. U Miradžskoj noći Božiji Poslanik je pola u snu, a pola u budnom stanju vidio, kako se otvara kao neki strop i kako veliki melek Džibril dolazi s još nekoliko meleka. Oni su prvo odveli Božjeg Poslanika do vrela Zemzem, otvorili su mu prsa, oprali srce, zatim je Džibril donio jedan sud koji je bio napunjen mudrošću i vjerovanjem, ispunio je njegovo srce i zatvorio mu grudi.
    Iza toga je Božjem Poslaniku dovedena jedna životinja, posve bijela, veća od magarca a manja od mazge. To je “Burāk”. Ta životinja je tako brza da je sa svakim korakom prevaljivala velike udaljenosti, koje su se mogle okom spaziti. Božji Poslanik je pojahao tu životinju i na njoj je došao do Mesdžidil-Aksāa. Nakon što ju je svezao, unišao je u Mesdžidul-Aksa i tamo je klanjao dva rekata namaza. Kad je Božji Poslanik izašao iz Mesdžidul-Aksaa, Džibril mu je ponudio jednu čašu punu mlijeka, a drugu punu vina. Božji Poslanik je uzeo čašu napunjenu mlijekom. Džibril je rekao:
    “O Muhammede, izabrao si ono što je prirodno. Da si uzeo ovu drugu čašu, tvoji bi sljedbenici i tvoj narod pošli krivom stazom.”
    Iza toga je Džibril izveo Božjeg Poslanika na nebo. Kad se stiglo do prvog neba Džibril je hito otvoriti vrata i sebe je predstavio. Na to je upitan, tko se to kod nejga nalazi, a on je odgovorio, da je to Muhammed. Na to se reklo:
    “Zar je Muhammed poslat?”
    A Džibril je odgovorio:
    “Da.”
    Melek je otvorio prvo nebo i rekao:
    “Stanovnici su neba zadovoljni ovom radosnom vijesti.”
    Kad je Božji Poslanik unišao u prvo nebo vidio je jednog čovjeka. Kad bi ovaj čovjek gledao nadesno smijao bi se, a kad bi gledao nalijevo plakao bi. Kad je ovaj čovjek vidio Božjeg Poslanika povikao je:
    “Dobro došao, dobri poslaniče i dobri potomče!”
    Božji Poslanik je zapitao ko je ovaj čovjek, i rečeno mu je da je to hazreti Adem (Adam). Nadesno su bile duše njegovih potomaka, koji će ući u Džennet, a nalijevo onih, koji će ući u Pakao. Zato, kad gleda nadesno, zadovoljan je, a žalostan je kad gleda nalijevo. Na ovom nebu je Božji Poslanik vidio dvije rijeke. Pitao je Džibrila šta je to. Džibril mu je rekao da su to izvori Eufrata i Tigrisa. Božji Poslanik je naprijed vidio još jednu rijeku. Na obalama njenim je bio jedan dvorac od bisera i dragulja. Zemlja ovog dvorca je bila od mošusa. Pitao je Džibrila šta je to. On mu je odgovorio da je to rijeka Kevser, koja je stvorena radi njega.
    Na ovaj način je Božji Poslanik obišao svako nebo. U svakom nebu je našao po jednog poslanika. U drugom nebu je naišao na Jahjaa (Ivana Krstitelja) i Isaa (Isusa), u trećem na hazreti Jusufa (Josipa), u četvrtom hazreti Idirisa (Henoka), u petom hazreti Haruna (Arona). Svi su mu izrekli dobrodošlicu govoreći:
    “Dobro došao, dobri poslaniče i dobri brate!”
    U šestom nebu je Božji Poslanik susreo hazreti Musaa (Mojsija). I on mu je zaželio dobrodošlicu. Kad je hazreti Muhammed pošao odatle naprijed, Musa je plakao. Jedan glas ga je zapitao, zašto plače. On je odgovorio:
    “Moj Bože, iza mene si poslao Muhammeda kao poslanika. Ali broj onih od njegova naroda i njegovih sljedbenika koji će ući u Raj mnogo je veći od mog naroda i mojih sljedbenika.”

  21. #46
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Božji Poslanik je u sedmom nebu vidio hazreti Ibrahima (Abrahama). Ibrahim je sjedio naslonjen na “Bejti-Ma’mur”. Tu svaki dan ulazi po sedamdeset tisuća meleka. Iza toga je Božjem Poslaniku pokazan Raj. Svod rajski je bio od bisera, a tlo od mošusa.
    Poslije toga je Božji Poslanik čuo škripu pera i došao je ne jedno mjesto. Zatim se našao na Sidretul-muntehau. Ovdje je prosvijetljen Božjim zapovijedima. Ovo je mjesto kamo se sve zemne stvari dižu na nebo i s neba se spuštaju na Zemlju. Božji Poslanik je ovdje vidio Džibrila u njegovu pravom položaju. Zatim mu se digao zastor tajni i Božji Poslanik je primljen u Mjesto savršene i nedostižive svetosti, pa mu je objavljeno što je htio i želio.
    Na ovom mjestu su Božjem Poslaniku poklonjena tri Božja dara:
    1. Posljednja tri ajeta poglavlja Bekare u kojima je završeno islamsko vjerovanje i predskazano da su našle kraj sve muke i nevolje, koje su stizale islam.
    2. Obećavanje Raja onima, koji su bili Muhammedovi sljedbenici, a Bogu nisu pripisivali druga.
    3. Svaki dan izvršavanje pedeset farzova (pedeset obaveznih namaza).
    Božji Poslanik se vratio s ovim Božjim darom. Vraćajući se sreo je hazreti Musaa, koji ga je zapitao, šta mu je Bog naredio. Hazreti Muhammed mu je odgovorio da mu je naređeno dnevno pedeset farzova. Hazreti Musa mu je rekao:
    “Ja sam iskušao Izraelićane. Tvoj narod to neće moći podnijeti. Vrati se pred Veličanstvo Svemogućeg i olakšaj ove farzove.”
    Božji Poslanik se vratio:
    “Bože moj narod je slab i nemoćan”.
    Svemogući mu je spustio i snizio farzove. Božji Poslanik vraćajući se opet je naišao na Musaa. Kazao mu je kakvo je stanje. On s eopet vratio Svemogućem Bogu i molio Ga. Konačno je naređeno pet dnevnih namaza (molitava).


    3. Je li Miradž bio tjelesni ili duhovni?

    Je li Miradž bio tjelesni ili duhovni? Radi objašnjenje ove stvari apologetičari i komentatori hadisa su napisali čitave gomile knjiga. Dobri i pobožni prethodnici i prva pokoljenja muslimana vjerovali su, da je Pejgamber išao na nebo i vjerovali su da je Miradž jedna istina, ali je li taj Miradž bio tijelom ili dušom? Je li se dogodio u budnom stanju ili u snu? Nisu osjećali nikakve potrebe da rasprave ovo pitanje. Da odstranimo bajke i razne nagađanja, koja su nastala oko Miradža, treba dati malo objašnjenja.
    U prvom redu potrebno je obratiti naročito pažnju ovom uzvišenom ajetu, što je objavljeno u poglavlju “Isra”, a koje glasi:

    A san koji smo ti pokazali učinili smo samo iskušenje ljudima. (17:60)

    Prema predaji Ibn Abbasovoj koja se nalazi u Buhariji, ovaj san se odnosi na Miradž. Radi toga oni koji govore da se Miradž dogodio u snu, pozivaju se na ovaj ajet. Ali Ibn Abbas govoreći o ovom ajetu kaže i ovo:
    “Što je Božiji Poslanik vidio u ovom snu, i očima je vidio.”
    Dakle ovaj san nije neki nadnaravni san. Ovaj san je dušu oslobodio tjelesnih okova, kako bi mogla ići po nedostiživim visinama duhovnog nevidljivog života.
    Pogrešno je misliti da su snovi Božjih poslanika kao i snovi običnih ljudi. Snovi Božjih poslanika su nešto posve drugo od snova običnih ljudi. Kod poslanika za vrijeme sna vanjska osjetila miruju. Ali njihove oči se ne zatvaraju, njihova srca bdiju i osjećaju ona duhovna zbivanja u nevidljivom duhovnom svijetu. Da li su ovakvi obični snovi? Snovi Božjih poslanika su nešto mnogo više od običnog budnog stanja. Oni u tom stanju vide i gledaju nebesa i susreću se s dušama. S istinskim snom dolaze do cilja i kreću se u društvu s melekima. Ashabi, koji ovo stanje nazivaju “rúja” ili san, hoće da istaknu ovu duhovnu stvarnost.
    Ovaj događaj koji se čini nemoguć u granicama fizičkih prirodnih zakona, u “duhovnom” svijetu je potpuno moguć. I hazreti Isa je opominjao Židove upozoravajući ih na ovu opasnost (Matijino evanđelje, 23:38; Luka, 21:24). I u Psalmima Davudovim ima mnogo sličnih opomena.

  22. #47
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mjesec redžeb

    Autor: Samir Beglerović


    1. Općenito o mjesecu redžebu

    Mjesec redžeb posjeduje svetost koja bi uvažavana i poštivana i u predislamskome preiodu,u periodu neznanja (džahilijet). Allah uzvišeni usadio je u srca ljudi svijest o svetosti ovoga mjeseca. Iako neupućeni, predislamski Arapi osjećali su posebnost ovoga i druga tri sveta mjeseca. Premda imaše iskrivljenu predodžbu o Allahovoj egzistenciji i manifestiranju, osjećaše da postoje neke granice koje niko ne smije prelaziti. Jedna od tih granica nalagala je proizvođenje i očuvanje, u trajanju od 29 ili 30 dana, zatišja u kojemu se »nije smio čuti zvuk željeza, gvožđa, čak ni ako ga proizvodiše halatke.«
    El-Bejheki bilježi slijedeće riječi hazreti Aiše: »Redžeb Allahov je mjesec. Nazvan je Mjesecom zatišja (el-Esamm). U vrijeme džahilijeta (perioda prije islama) kada bi nastupio mjesec redžeba džahili bi ostavljali svoje oružje. Ljudi bi bili sigurni, sigurni bi bili putevi i sve dok ne bi ovaj mjesec prošao ljudi se ne bi plašili jedni drugih.«
    El-Kurtubi piše: «Misli se na tri sveta mjeseca koja svetim držaše svi Arapi. Allah, direktno, u srca njihova usadio je svetost tih mjeseci. U tome vremenu, Arapi nisu htjeli nikoga ubiti, ničiju krv proljevati niti ratovati. Štaviše, znalo se desiti da neki čovjek susretne ubicu svoga oca, djeteta ili brata ali, ako su sveti mjeseci već nastupili, ne bi ga ni na kakav način uznemiravao.
    (Ratovanja) prekidali bi u tri vremenska perioda. U ta tri mjeseca koja dolaze jedan nakon durgoga, uživali bi u sjedenju, opuštanju i odmaranju. Negdje oko polovine godine, još jedan mjesec smatrali bi svetim, mjesec koji je odvojen od ona tri. Riječ je o mjesecu redžebu, mjesecu zatišja (el-Esamm), koji je nazvan Midr (mjesec u kojemu se neosvećuje proljevanje krvi).
    Nazvan je el-Esam jer se u tome mjesecu ne čuje zvuk predmeta, halatki, naparavljenih od željeza, gvožđa. Naziva se još i Munsilul-esinneti (pravilno je i Mensalul-esinneti) – Odvajanje strijele od luka -jer bi u tome mjesecu vadili strijele iz lukova. Vjeronavjestitelj, alejhisselam, nazvao ga je Allahovim mjesecom (Šehrullah) tj. Mjesecom Allahovih ljudi. (Kurtubi, VI tom, uz tumačenje 97. ajeta sure Trpeza)
    Allah uzvišeni dao je da se za ovaj sveti mjesec veže jedan iznimno važan kako povijesni tako i hieropovijesni događaj. Riječ je o promjeni smjera okretanja muslimana.
    Kao što je poznato, u prvo vrijeme poslanstva posljednjega Allahovoga poslanika Muhammeda, alejhisselam, muslimani su se okretali u smjeru Jerusalema, u smjeru Bejtul-Makdisa. Poslanik, alejhisselam, duboko u sebi ćutao je pritisak duše koji ga nagoniše često pogledati u smjeru Kabe. Kaba bijaše ispunjena kumirima (idolima) ali Poslanik, alejhisselam, težio je onome unutarnjemu – smislu postojanja Kabe, onome što ona simbolizira: jednosti i jedinstvenosti Allaha, Uzvišenoga.
    Nakon činjena Hidžre, privremenoga napuštanja Mekke uslijed pritisaka idolopoklonika i maltretiranja muslimana, Poslanik, alejhisselam, obavljajući namaz sa prognanim muslimanima Mekke i domaćinima iz Medine, i dalje se okretao prema Bejtul-Makdisu. Ipak, njegovo srce i dalje ga natjerivaše često pogledati u smjeru Kabe. Tada stiže Objava:

    Mi vidimo okretanje lica tvoga prema nebu!
    I Mi ćemo tebe, sigurno,
    okrenuti prema Kibli za kojom čezneš!
    Zato okreni lice svoje prema Hramu Svetome!
    I ma gdje god bili, okrenite svoja lica spram njega!
    (Kur'an, sura Krava, ajet 144.)

    Bilo je to u mjesecu redžebu.
    Taberi, koji prenosi riječi Ibn Ishaka, te ez-Zamahšeri u svome tefsiru el-Keššaf, tom I, str. 101., tvrde da je naredba o promjeni smjera okretanja prilikom ibadeta (bogoslužja) došla u mjesecu redžebu. Rahmetli Nerkez Smailagić, u svome djelu Leksikon islama, str. 328., navodi da je naredba o promjeni kible došla ili u mjesecu redžebu ili u mjesecu šabanu.
    Buhari bilježi da je naredba o promjeni došla nakon 16 ili 17 mjeseci življenja u Medini poslije činjenja Hidžre.
    »Darekutni prenosi slijedeće riječi od el-Bera'a: 'Klanjali smo sa Poslanikom, a.s., nakon dolaska u Medinu 16 mjeseci prema Bejtul-Makdisu. Potom Allah 'sazna' želju Svoga Poslanika, pa bi objavljeno: Mi vidimo okretanje lica tvoga prema nebu.' U ovome je rivajetu, dakle, naglašeno da se radi o periodu od 16 mjeseci, bez sumnje.
    Malik prenosi od Jahje, ovaj od Ibn Seida, a on od Seid ibn el-Musejjeba da je promjena kible bila dva mjeseca prije bitke na Bedru.
    Ibrahim prenosi od Ishaka: 'Bilo je to (naredba o promjeni kible) u mjesecu redžebu II god. H.'
    Ebu Hatim prenosi od el-Bustija: 'Muslimani klanjali su okrenuti u pravu Bejtul-Makdisa tačno 17 mjeseci i tri dana. Dolazak u Medinu bio je u ponedjeljak, 12. noći mjeseca rebiul-evela, a Allah uzvišeni naredio je okretanje prema Kabi u utorak, polovine mjeseca šabana.'« (el-Kurtubi, II tom, uz tumačenje 142. ajeta, sure Krava)
    Premda neki učenjaci osporavaju, dobar dio muslimanskih učitelja smatra da je za mjesec redžeb vezana i sudbina Nuhovoga, alejhisselam, naroda, odnosno spas Nuha, alejhisselam, i jednoga dijela njegove porodice od Potopa.
    Tako bilježi Taberi: »Nuh, alejhisselam, ukrcao se na lađu prvoga dana mjeseca redžeba, postio je kompletan mjesec i vozio se na lađi do Dana ašure. Tada pristade lađa na Džudijju, pa taj dan isposti Nuh i oni što bijahu s njim.«
    Taberi također od Ibn Ishaka prenosi da je hazreti Nuh, alejhisselam, proveo na vodi oko jedne godine, prošao pored Kuće (Kabe) i učinio (s lađom) tavaf sedam puta. Allah ga je sačuvao od Potopa, zato ne bijaše potopoljen, potom otplovi do Jemena pa se vrati k Džudijju i na njemu pristade.
    Ova posljednja predaja u djelima koja se bave uvođenjem budućih znavstvenika u hadis, navodi se kao klasičan primjer predaje koja nije hadis (dakle ne spada niti u jedne kategoriju autentičnosti u širokomu rasponu od sahiha, pouzdani hadis, do daifa, hadis slabe autentičnosti) već apokrif (izmišljena, podmetnuta predaja). Kao razlog se ne navodi pitanje seneda, lanca prenosilaca, (što bi pomenuto predanje svrstalo u jednu od kategorija vjerodostojnosti) već samoga teksta (metn) budući takvo što kao tavaf lađe oko Kabe kontradiktira »čistome razumu«.
    Veoma je važno naglasiti kako ovakve stavove (o kontradiktornosti nečega sa razumom) ne dijele svi učenjaci. Jer odbaciti nešto što »ljudska pamet« ne prihvaća a što se nalazi u tekstu hadisa znači, ustvari, odstupiti od uobičajenoga znavstvenoga metoda (koji nalaže i provjeru seneda te, shodno tome, svrstavanje hadisa na jedan od stupnjeva autentičnosti).
    Ovo je bitno za poglavlje naslovljeno »Namaz Noći začeća (Salatu Lejletir-regaib)« budući je upravo razilaženje oko pitanja temelja nužnoga za definiranje jedne stvari prouzročilo da jedan dio muslimana bezuvjetno prihvata vjerodostojnost ovoga namaza a drugi dio, opet, nepomirljivo odbacuje njegovu autentičnost.


    2. Post u mjesecu redžebu

    Općenito o postu hazreti Pejgambera, alejhisselam, u mjesecu redžebu, govori nam hadis koji bilježe Buharija, Muslim, Ebu Davud i Tirmizi, a prenosi Osman ibn Hakim: »Pitao sam Se'id ibn Džubejra o postu mjeseca redžeba, upravo je i bio mjesec redžeb kada ga ovo upitah. On reče: 'Čuo sam od Ibn 'Abbasa, radijallahuanhuma, kako kaže: - Allahov Poslanik, alejhisselam, postio bi toliko da bismo haman rekli da neće nikako prekidati, a toliko je prekidao post da bismo haman rekli da neće ni postiti.-'«
    Tumačeći ovaj hadis, autor djela et-Tadždž, Mensur 'Ali Nasif, u II tomu, na str. 91., kaže: »Vjeronavjestitelj, alejhisselam, nekada kad bi postio postio bi mnogo, a nekada kada ne bi postio dugo ne bi zapostio. Ovakva situacija bila je sa postom u mjesecu redžebu, a i u drugim mjesecima bilo bi isto.« (Naravno, izuzetak je mjesec ramazana koji je obaveza kompletan postiti.)
    U drugome hadisu, kojega bilježe en-Nesai i Ebu Davud prenoseći ga od 'Usame a za kojega Ibn Huzejme tvrdi da je sahih (vjerodostojan), na kojem ćemo se zadržati stoji: »Rekoh: 'O Allahov Poslaniče, nisam te vidjeo da postiš i u jednome mjesecu koliko postiš u mjesecu šabanu.' On reče: 'Ljudi su nemarni prema tome mjesecu koji se nalazi između mjeseca redžeba i mjeseca šabana. U njemu se podižu djela do Gospodara svjetova pa ja volim da mi se djela podignu dok sam postač.'«
    Govoreći o ovome i hadisima sličnoga smisla, zejdijski pravnik eš-Ševkani kojega uvažavaju pravnici svih škola a naročito hanefijske, u svome djelu Nejlul-Evtar, tom IV, str. 292., 293., kaže:
    »Zorno se iz riječi ovoga hadisa zaključuje da je postiti mjesec redžeb mustehab (mustehab, djela koja je Muhammed, alejhisselam, rijetko radio ili je rekao za to da je lijepo raditi; ko vrši mustehab djela bit će mu to upisano u sevab, a ko ne vrši neće biti griješan – Muhamed Seid Serdarević). Jasno je da nemarnost ljudi spram posta u mjesecu šabanu sobom povlači i nemarnost spram posta u mjesecima ramazana i redžeba. Nemarni su prema postu mjeseca šabana kao što su istrajni u veličanju svetosti mjeseca redžeba klanjem žrtava. Ovaj običaj štovanja (svetosti mjeseca redžeba) i klanja žrtve u njemu bio je raširen u džahilijetu (predsilamskome dobu), kao što je to potvrđeno hadisom.
    Pod izrazom 'ljudi' (su nemarni prema tome mjesecu) misli se na ashabe. Zakonodavac (Allah uzvišeni) želio je izbrisati sve tragove džahilijeta. No, namjera ovoga hadisa ja potvrđivanje pohvalnosti posta u tome mjesecu...
    Neke opće ('umum) i neke konkretne (husus) stvari dokazuju da je donesen propis (u vidu mustehaba) o postu u ovome mjesecu. Što se tiče općih stvari, navedeni hadisi svojom porukom nastoje privoliti (tergib) na post u svetim mjesecima (zul-kade, zul-hidže, muharem i redžeb) i u tome postoji koncenzus (idžma). Također, navedeni hadisi govore o propisivanju ustanove posta uopće.

  23. #48
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče konkretnih stvari, et-Taberani bilježi hadis prenoseći ga od Se'id ibn Ebi Rašid, hadis je merfu (vezan za Poslanika, alejhisselam), a koji glasi: 'Ko isposti jedan dan mjeseca redžeba kao da je ispostio kompletnu godinu. Ko isposti sedam dana ovoga mjeseca zatvorit će se od njega vrata Džehennema. Ko isposti osam dana mjeseca redžeba otvorit će mu se osam vrata Dženneta, a ko isposti deset dana štagod od Allaha zaišće dat će mu. Ko isposti petnaest dana ovoga mjeseca dozvat će ga glasnik s neba: -Oprošteno ti je ono što je bilo kao i buduća djela!- Ko poveća (broj ispostenih dana u ovome mjesecu) Allah će mu povećati (naknadu).' Potom et-Taberani navodi drugi poduži hadis koji govori o fadiletima (koristima) ovoga mjeseca.
    El-Hatib bilježi hadis od Ebu Zerra: 'Ko isposti jedan dan mjeseca redžeba kao da je ispostio kompletan mjesec', a potome navodi sadržaj hadisa poput onoga koji prenosi Se'id ibn Ebi Rašid.
    Slično ovome, merfu hadis bilježe Ebu Ne'im i Ibn 'Asakir, prenoseći ga od Ibn Omera. Slično bilježi i el-Bejheki, u poglavlju Šu'bul-Iman, merfu hadisom kojega prenosi Enes.
    El-Hallal bilježi hadis merfu kojega prenosi Ebu Se'id: 'Mjesec redžeb jedan je od svetih mjeseci. Njegovi dani napisani su na vratima Šestoga neba. Kada osoba isposti jedan njegov dan i ojača ga takvalukom, progovore jedna vrata i progovori jedan dan. Kažu: - Gospodaru, oprosti mu! - Ukoliko osoba ne upotpuni post toga dana sa takvalukom i činjenjem istigfara, kaže se: - Nasamariše te tvoje požude! -'
    Ebu el-Futuh ibn Ebi el-Fevaris bilježi hadis kojega prenosi el-Hasan, hadis je mursel (u lancu prenosilaca nedostaje ashab pa se lanac završava tabijom, osobom iz generacije koja je živjela nakon Poslanikovih, alejhisselam, drugova - ashaba), da je rekao Poslanik, alejhisselam: 'Redžeb je Allahov mjesec, šaban je moj mjesec a mjesec ramazan mjesec je moga ummeta.'
    Ebu Šejba (s druge strane) prenosi u svome djelu Musanif, da je hazreti Omer udarao ljude po rukama u mjesecu redžebu, čak i da bi im ruke namjerno stavio u posudu s jelom, govoreći: 'Jedite, ovo je mjesec koji je poštivan u vrijeme džahilijeta.'
    Također, navodi i hadis kojega prenosi Zejd ibn Eslem, koji kaže: 'Upitan je Allahov Poslanik, alejhisselam, o postu mjeseca redžeba, pa je odgovorio: -A gdje vam je mjesec šaban?-' Navodi i hadis kojega prenosi Ibn Omer a koji ukazuje da je post mjeseca redžeba mekruh (mekruh, djela koja ne valja raditi ali koja nisu izričito zabranjena – Muhamed Seid Serdarević).
    Ne brini se, kada konkretne stvari ne pobijaju dokaze koji govore da je post mjeseca redžeba mustehab a pobijaju opće stvari – ne smatra se da je naveden valjan dokaz sve dok se ne donese konkretan dokaz o mekruhu posta u tome mjesecu. A što se tiče hadisa kojega bilježi Ibn Madže prenoseći ga od Ibn 'Abbasa: 'Vjeronavjestitelj, alejhisselam, zabranio je postiti mjesec redžeb', u njemu se nalaze dvojica slabih (daif) prenosilaca: Zejd ibn 'Abdul-Hamid i Davud ibn 'Ata.«


    3. Namaz Noći začeća (Salatu Lejletir-regaib)

    Ovaj namaz spomenusmo ranije. Nalazimo ga, između ostaloga, i u djelu Ihja 'Ulumid-Din, tom I, str. 286., čiji je autor Ebu Hamid Muhammed el-Gazzali. Ovaj hadis bilježi Ruzejn, a Zejnuddin Ebu el-Fadl 'Abdurrahman ibn el-Husejn el-'Iraki, koji je provjeravao vjerodostojnost hadisa koje el-Gazzali navodi u ovome djelu, spomenutu predaju ocjenjuje kao apokrif (izmišljena, podmetnuta predaja).
    Ovo je i bilo razlogom da osobe koje slijede mišljenje muhadisa (ljudi koji se bave hadisom kao znanošću) ne klanjaju ovaj namaz. Jednostavno, u pitanjima hadisa odlučili su se slijediti autoritete koje prepoznaše kao osobe koje se ozbiljno i temeljno bave naukom o hadisima: lancem prenosilaca, tekstom hadisa i biografijom prenosilaca.
    S druge strane, osobe sklone tesavvufu (sufizmu) te osobe koje njeguju oblik prakticiranja islama kakvog ga je u povijesti zaodjenuo neki narod (tradicionalisti), uz uvažavanje islamskih znavstvenika, za svoje autoritete uzimaju i duhovne učitelje tarikata (šejhove) među kojima ključno mjesto zauzima sam el-Gazzali. Zato je moguće naići kod ovih ljudi na mnoge oblike prakticiranja islama koji istina nisu u suprotnosti s duhom osnovnoga kur'ansko-sunnetskoga koncepta ali koji također nemaju jasnoga ili uopće nikakvoga utemeljenju u Izvorima islama (Kur'an i Sunnet). Ove stvari znavstvenici islama odbacuju, budući po kriterijima oko kojih su se složili (»Ne prihvatamo ništa što nema utemeljenja u Izvorima«), ti oblici označavaju udaljavanje od islamskoga učenja.
    Ipak, odstupanja od znavstvenih normi moguće je naći i kod samih znavstvenika. Kao primjer navest ćemo slučaj najvećega autoriteta u hadiskoj nauci – el-Buharija. I pored izuzetno oštrih uvjeta kod prihvatanja hadisa, u samoj zbirci hadisa, koja se naziva Sahih, ovaj učenjak navodi i jedan broj hadisa koji nemaju valjan sened. Ipak, budući je riječ o jednome takvom autoritetu kakav je el-Buhari, svi znavstvenici, mada prema znavstvenim kriterijima to nije dopušteno, bez dokaza, samo na račun Buharijina ugleda, i te hadise smatraju autentičnima.
    Tako je i kod ljubitelja tesavvufa. Svoje učitelje uzimaju za autoritete te ako bi im se nešto i moglo prigovoriti zbog ugleda svojih šejhova na to ne obraćaju pažnju. Naravno da je ovo slučaj samo kod stvari kao što je spomenuti namaz. Što se tiče običaja koji su suprotni islamskome učenju istinski šejhovi ih niti ne upražnjavaju niti druge njima podučavaju.
    * * *
    Ostaje nam još objasniti način i vrijeme klanjanja Namaza Noći začeća. Poslužit ćemo se djelom el-Gazzalija.
    »Prenosi se od Poslanika, alejhisselam, da je rekao: 'Ko isposti prvu petinu mjeseca redžeba a zatim klanja između jacijskoga namaza i duboke noći 12 rekata, predavajući selam na svaka dva. Na svakome rekatu uči suru Fatiha jednom, suru Kadr (Inna enzelnahu fi Lejletil-Kadri) i suru Ihlas (Kulhuvallahu ehad) 12 puta. Nakon što završi namaz na mene donese 70 salavata govoreći: -Allahumme salli 'ala Muhammedin en-Nebijjil-Umijji ve 'ala Alihi (Allahu moj, blagoslovi Muhammeda, vjeronavjestitelja, umijja, i njegovu Porodicu)-, a nakon toga učini sedždu i na njoj rekne 70 puta Subbuhun Kuddusun Rabbul-Melaiketi ver-Ruhi (O, Slavljeni, Sveti, Gospodaru meleka i Duha); potom podigne glavu sa sedžde (vrati se na sjedenje) i izgovori 70 puta Rabbigfir verham ve tedžavez 'amma ta'lemu Inneke Entel-E'azzul-Ekrem (Gospodaru, oprosti, smiluj se, pređi preko onoga /lošega/ što znaš /da sam uradio/, uistinu si ti Najsilniji i Najplemenitiji), potom ponovno učini sedždu i izgovori ono što je izgovorio na prvoj sedždi (Subbuhun Kuddusun Rabbul-Melaiketi ver-Ruhi) i još dok je na njoj zatraži ono što hoće (za čim ima potrebu) – bit će mu ispunjeno.«
    »Poslanik, alejhisselam, rekao je: 'Kogod klanja ovaj namaz Allah uzvišeni oprostit će mu sve grijehe makar ih bilo koliko pjene u moru, kamena u pijesku, koliko su teške planine i koliko je lišća na drvetu. Na Sudnjemu danu moći će se zauzeti za 700 članova svoje kuće koje čeka Vatra.«

  24. #49
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    4. Fadileti (koristi) mjeseca redžeba

    Kajs ibn 'Abbad kaže o desetome danu mjeseca redžeba: »To je dan u kojemu Allah briše šta god želi, i utvrđuje šta god želi.« Mudžahid smatra da se ovo odnosi na mjesec ramazana.
    Ibn Abbas veli: »Kod Allaha postoji Levhi Mahfuz veličine pet stotina godina hoda, od najbjeljega biserja. Obje korice su joj od crvenih merdžana. Svakoga dana Allah na nju pogleda tri stotine i šezdeset puta, potvrđujući ono što hoće i brišući ono što hoće.« (Kurtubi, tom IX, uz tumačenje 41. ajeta sure Hud)
    »Povećajte učenje istigfara u mjesecu redžebu jer tada svakoga sahata Allah oslobađa od Vatre. Kod Allah postoje gradovi u koje će ući samo oni koji su postili mjesec redžeba.« (Bilježi ed-Dejlemi, prenoseći od hazreti Alije)
    »Kada bi nastupio mjesec redžeb, Poslanik, alejhisselam, učio bi: 'Allahumme, Barik lena fi redžeb ve ša'ban ve belligna ramadan. (Allahu moj, podari nam bereket /blagoslov/ u mjesecima redžebu i šabanu i podari nam mjesec ramazana)'. A kada bi bila noć uoči džume učio bi: 'Hazihi lejletu gara' ve jevmu ezher (Ovo je noć velike ljubavi, a dan /koji slijedi/ najsjajniji je).'« (Bilježe el-Bejheki i Ibn Asakir, prenoseći od Enesa)
    »U Džennetu postoji rijeka, kažu da se zove redžeb, bjelja je od mlijeka i slađa od meda. Ko isposti jedan dan mjeseca redžeba Allah uzvišeni napojit će ga vodom te rijeke.« (Bilježi el-Bejheki, prenoseći od Enesa)
    »Ko isposti prvi dan mjeseca redžeba kao da je ispostio kompletnu godinu. Ko isposti sedam dana zatvorit će se pred njim sedam vrata Vatre. Ko isposti deset dana mjeseca redžeba zovnut će ga glasnik s neba: 'Ako zaišćeš dat će ti se!'« (Bilježe Ebu Nu'ajm i Ibn 'Asakir prenoseći od Ibn Omera)
    »U Džennetu postoji dvorac namijenjen samo za postača mjeseca redžeba.« (Bilježi Ibn 'Asakir prenoseći od Ibn Kulabe)
    »U Džennetu postoji dvorac u kojega ulaze isključivo postači mjeseca redžeba.« (Bilježi Ibn Šahin, prenoseći od Enes ibn Malika)
    »Mjesec redžeb jedan je od svetih mjeseci. Njegovi dani napisani su na vratima Šestoga neba. Kada osoba isposti jedan njegov dan i ojača ga takvalukom (bogobojaznošću), progovore jedna vrata i progovori jedan dan. Kažu: 'Gospodaru, oprosti mu!' Ukoliko osoba ne upotpuni post toga dana sa takvalukom i činjenjem istigfara, kaže se: 'Nasamariše te tvoje požude!'« (Bilježi Ebu Muhammed el-Hasan ibn Muhammed el-Hallal, prenoseći od Ebu Se'ida)
    »Redžeb je silan mjesec. Allah u njemu uvećava dobra djela. Ko isposti jedan dan mjeseca redžeba kao da je ispostio kompletnu godinu. Ko isposti sedam dana ovoga mjeseca pred njim će se zatvoriti sedam vrata Džehennema. Ko od ovoga mjeseca isposti deset dana, štagod od Allah zatraži bit će mu dato. Ko isposti petnaest dana ovoga mjeseca, dozvat će ga glasnik s neba: 'Oprošteno ti je što je bilo, također i buduća djela!' Ko poveća – Allah će njemu (naknadu) povećati. U mjesecu redžebu Allah je dao da Nuh plovi lađom. Nuh, alejhisselam, postio je mjesec redžeb i naredio onima koji bijahu s njim taj dan da poste. Plovili su na lađi 6 mjeseci, zadnji dan plovidbe bio je Dan ašure. Na Dan ašure Allah je razdvojio more Izraelićanima, na taj dan oprostio je Ademu, alejhisselam, i gradu hazreti Junusa, alejhisselam. Na taj dan rođen je hazreti Ibrahim, alejhisselam.« (Biježi et-Taberani, prenoseći od Se'id ibn Ebi Rašida)
    »U mjesecu redžebu ima jedna noć i jedan dan. Ko isposti taj dan i probdije tu noć kao da je postio svaki dan stotinu godina i probdio sve noći u stotini godina. To vrijeme nalazi se u posljednjoj trećini mjeseca redžeba, tada je Allah učinio Muhammeda, alejhisselam, poslanikom.« (Bilježi el-Bejheki, prenoseći od Selman Farisija; kažu da je hadis munker, nepriznat)

  25. #50
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izgleda da je dobitna kombinacija za "konstruktivne" teme, što se religije tiče, jasno odvajanje predstavnika jedne religije/ideologije/grupe kao nosilaca topika, dok se ostali pojavljuju kao oni koji postavljaju pitanja/komentarišu. Tako se tema održava na nekom normalnom broju post-ova.

    Toliko off-topic-a od mene :)

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Ihtus, Allah u Qur'anu za sebe ni na jednom mjestu nije rekao da je ljubav. Allah dz.s. u Qur'anu ima 99 imena. Jedna od njih jesu Silni, Mudri, Milostivi (...)
    Allah nije ni na jednom mjestu za sebe rekao da je ljubav, ali jeste da je Onaj koji voli.

    I tražite oprost od Gospodara svoga, i onda Mu se pokajte! - Gospodar moj je, uistinu, samilostan i pun ljubavi. (Qur'an 11:90), (Sura Hud)

    I on prašta, i pun je ljubavi, (Qur'an, 85:14), (Sura Al-Burug)
    Više o Božijim lijepim imenima:
    http://www.islam.co.ba/islam/index.p...&id=1107912626

    Takođe, Bog voli vjernike, ali ne voli nevjernike. (neću citirati ajete zbog prostora).

    Interesantno je da hrišćani baš insistiraju na sintagmi Bog je Ljubav, a ne na Bog je Onaj koji voli.

Page 2 of 22 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pitomi karakter Islama
    By cetinje in forum Politika generalno
    Replies: 161
    Last Post: 28-02-06, 11:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •